booten Schuur, TE HUUR: it;» watde r rd vanaf h»et dcr,de td i 2.49.60 H.A. 0.85.90 H.A. 3 Het 2-jarig hout TE KOOPi de voormalige Kantonnierswoning TE KOOP: INZET. INZET. Notaris Middelkoop Daar geen der leden stemming ver langt, worden de door B. en W. aan bevolen heeren n.l. de heeren v. Riet, Maassen en Metselaar aangewezen. Deze heeren verklaren hunne benoe ming te willen aannemen, waarop de Voorzitter de heeren dankt voor hun bereidwilligheid, Hij zegt, dat van zelf sprekend nogal wat werkzaamheden dat de kosten van werkverschaffing door deze commissie verricht moeten door de Godshuizen vanaf 15 Nov. vorig jr. tot heden nagenoeg f 20.000 hebben bedragen. Het is dus als 't wa re reeds van te voren te zeggen, dat worden, het lijkt hem daarom ge- wenscht, dat de commissie minstens eenmaal per week in vergadering op het stadhuis bijeenkomt om de ver- het bedrag van f 12000 onvoldoen- schillende zaken te bespreken en te be de zal zijn. Misschien dat evenwel j handelen. als dit bedrag verbruikt is, voor ver-Aan de Commissie zal worden toe- dere werkverschaffing geleend zal j gevoegd, iemand, die de administra- moeten en mogen worden, de be-!de Cp neemt, n.l. de gem.-ont- Hstmgschroef moet evenwel dan eerst die Qok bdast is met de tot het uiterste zijn aangedraaid voor h deze toestemming wor<ft verleend. |t"tbetahng der loonen. Na deze toelichting wordt zooals g2-De heer Stap vraagt, hoe hoog bruikelijk door den Voorz. een comm. het loon komt, waarop, de Voorz. v. onderzoek voor de begr. benoemd, antwoordt, dat als men flink werkt, Als leden dezer comm. worden doorj een uurloon van 24 ets. kan wor- hem aangewezen de hr. de Mol, v. Riet den bereikt. Met 50 werkuren kan en Maassen die verklaren hunne benoe-jdus een joon van f I2— worden ge- vr6 vv!lLen aanne"lf;n- haald met een kindertoeslag van 50 ting zoo sterk belast. In de vorigs beneden de 14 jaar. Het zal verder vergadering, die van 1 September, is - afhangen, hoe het werk wordt uit- door B. en W. aan den raad toegezegd gevoerdhet betreft ontginning van dat het college zou uitzien naar maat- heidegrond, waarvoor nog moetwor- regelen in het belang der werkeloo- j den uitgemaakt of 3 of 4 ets. per zen. Den 3e September is er een schrij- i m2 zal worden uitbetaald, daarom ven naar den Minister gegaan, waarin jijkt het B. en W. het best, dat de dezen werd medegedeeld dat de wer- j week in n ld keloozenzorg met langer door de Gods- r huizen kan worden verricht en de ge- w"kt vwordt' om nch te oefenen, meente deze dus moet overnemen. Nu I De ,er Maassen vraagt of de ging het vanzelfsprekend over de vraag Commissie ook vrijheid krijgt om welk object is er in de gemeente voor andere werkzaamheden te doen ver werkverschaffing aanwijsbaar. In een richten, het is niet uitgesloten, dat beperkt gebied zooals deze gemeenteer werkeloozen zullen komen, die is,is een dergelijk object niet aanwezig.s niet geschikt zijn om in de hei te B. en W. hebben daarom aan den Minis- i craan werken ter gevraagd of er geen bezwaar tegen j D Voorzitter zegt, dat zij die het bestond, dat de werkeloozen te werk' (1^. .va „A werden gesteld op de landerijen der j moe" M.-oickoe ten oefenen om het te leeren. Godshuizen. De Minister schreef, dat hij geen bezwaar had, de kosten gelijk met de gemeente voor rekening van het rijk te nemen, mits de Godshuizen 40 pCt. der kosten betaalden. Dit was vanzelf de bedoeling niet, aangezien de Godshuizen geen cent meer kunnen be- De heer Metselaar vraagt of er ook een regeling is voor regenach tig weer, waarop de Voorzitter toe stemmend antwoordt. De heer Maassen vraagt, of het voor de Commissie niet mogelijk is, talen. Bij den Minister is door B. en W. <3at uJt groote gezinnen meer dan de onmogelijkheid hiervan betoogd. B. één persoon te werk gesteld kan wor- en W. hebben daarbij aangevoerd dat den het naar hunne meenirig volstrekt geen bezwaar was, als het rijk bijdroeg, om dat de Godshuizen reeds een groot bedrag hebben doen verwerken en dat niet gesproken kan worden van pr> ductief werken, v. bevoordeelin'g der Godshuizen door deze werkzaamheden zoo goed als geen sprake is. Het duur de geruimen tijd eer hierop van den Minister antwoord binnen kwam, doch eindelijk kwam er een telegram, dat de Minister het goed vond. Door B. en W. is in overleg met de Godshuizen besloten, om de werkeloozen met in gang van 2 November a.s. voor reke ning van de gemeente te werk te stellen op een stuk heidegrond onder Drunen. Nu heeft de Minister aan de rijksbij drage voorwaarden verbonden, o.a. dat alleen werkeloozen hoofden V. één ge- zin te werk gesteld mogen worden en tevens niet meer dan één uit een gezin. Het loon zal zoodanig zijn, dat bij flink werken een uurloon van 24 ct. kan worden bereikt, terwijl de helft van de premie voo|r de ziektewet op de te werk gestelden zal worden ver haald. Nu is Drunen nogal een verren afstand. B. en W. hebben zich daar- De Voorzitter antwoordt, dat hier over een schrijven weg is aan den Minister; bij de ontvangen regeling is het uitgesloten, zonder toestem ming van den Minister kan daarin geen wijziging worden gebracht, want clan loopt men kans, dat de rijks bijdrage niet wordt verleend. De heer de Haan zegt, dat er misschien vaklieden zijn, die werk zouden kunnen krijgen in een andere plaats, die dit werk met het oog op kostgeld en reiskosten niet zou den kunnen aannemenin dit op zicht, meent spr., mocht de Com missie wel wat meer bevoegdheid hebben. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar, het zijn dan evenwel uit gaven, die ten laste van de gemeen te moeten blijven. De heer de Haan vraagt of de Commissie ook belast kan worden met de werkzaamheden in de ge meente. De Voorzitter antwoordt, dat, hoe lten t hoog hij de werkzaamheden der Com rectie van de Holl. Buurtspoorwegen en deze heeft zich bereid verklaard, de werklieden te halen en te brengen te gen vergoeding van fl.per persoon en per week. B. en W. zijn van oordeel, dat deze kosten voor de helft voor rekening van de gemeende pullen wor- missie ook waardeert, hij deze het liefst slechts een adviseerende stem toekent, omdat B. en W. de ver antwoordelijke personen blijven. (Slot in 7 volgend no.) den genomen, de andere helft voor Vergadering van den Raad der ge- rekening van de personen die van de ze gelegenheid gebruik maken. Deze regeling komt B. en W. billijk voor, omdat zij die een fiets hebben en daar van gebruik maken, ook het onderhoud van hun fiets zelf moeten betalen. Door den Minister wordt uitdrukkelijk bedon gen dat in accoord of bij aanneming wordt gewerkt. Voor het bewerken zal 3 cent per M2 worden betaald. Nu ligt in de bedoeling, dat zij', die meente WIJK c.a., op Donderdag 22 October, des n.m. 3 *r. Voorzitter: Edebichtb. Heer R. J. v. Doveren. Secretaris (waarnemend): de heer W. Bouman. Afwezig de heer Maas met kennis geving. De Voorzitter opent de vergadering, de Secretaris leest het formu lier gebed, nog niet in de werkverschaff. hebben daarna de notulen der vorige vergade- gewerkt zich zoo spoedig mogelijk ter ring, die worden goedgekeurd secretarie aanmelden. In verband met de door d. Min. vastgestelde bepalin gen, zal dan worden nageg. in hoeverre Ingekomen stukken: Bericht van den heer Kranenburg, dat hij zijn benoeming tot onderwijzer aan de aanvragers te werk gesteld kunnen de openbare lagere school te Wijk on- worden. Dit zal niet zoo gemakkelijk der dankzegging aanneemt, gaan, de namen v. hen die zich hebbenEen zelfde schrijven van Mej. Schmidt, aangemeld, worden met alle gegevens benoemd tot onderwijzeres aan de open- doorgezonden aan den adjunct inspec- bare lagere school te Wijk en Mej. teur te Os, die beoordeelt of iemand 'Taselaar, benoemd tot onderwijzeres in aanmerking komt ja of neen. In de aan de openbare lagere school te Aal- meeste gevallen zal echter wel nietwor- burg. den afgeweken van het advies dat van hieruit wordt gegeven. Nu meenen B. en W. verder, dat het voor den goeden gang van zaken noodig is, dat een com missie uit den raad wordt benoemd, die zich belast de overw. na te gaandie in verband met de werkverschaffing staan, b.v. wie of kunnen worden toe- Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit tot het in erfpacht geven van een stukje gemeentegrond aan M. Duijster voor het bouwen van een wo ning. Id. id. aan A. Vos.-. Verzoek van D. v. Wijk, om het stukje grond aan den loswal te Aalburg we der onder de oude voorwaarden voor gelaten en al wat verder daaraan annex i den tijd van> 5 jaren in erfpacht te mo- is. Het is een commissie van advies gen hebben. van B. en W., die er evenwel bij voor- j De Voorzitter zegt, dat v. Wijk het baat van verzekerd kan zijn, dat hare't vorig jaar voor 1 jaar heeft gekregen, adviezen in den regel zuilen worden Hij had toen verzocht voor een tijdvak gevolgd, omdat B. en W. vertrouwen van 10 jaar, doch Ged. St wilden dit hebben in de commissie. Wil men met niet goedkeuren, met het oog op de aanhangige vereeniging van deze ge meente met Veen. Nu vraagt adressant voor een tijdvak van 5 jaar, het is de groote vraag of Ged. St. dit zullen goedkeuren. De heer v. Wijk zegt, dat het stukje grond vroeger ook wel eens voor 10 jaar aan v. Wijk is gegeven. Spr. zou nu het verzoek willen inwilligen, men weet dan ook of de vereeniging nog langer aanhangig is. De heer Bouman zou het verzoek ook willen toestaan, onder de voor waarde, die ook het vorig jaar gold, dat een pacht van f 50.per jaar daar voor zal worden gegeven. Wethouder Roza lijkt het beter, maar weer voor een jaar te geven, de toe- stand i s nog onveranderd, zoodat Ged. St. een besluit van 5 jaren toch niet zullen goedkeuren. Het zal dus alleen slechts verspilling van tijd zijn. Wil men echter wel tot 5 jaren besluiten, dan heeft spr. daartegen ook geen be zwaar. De heer v. Wijk acht de opmerking van wethouder Roza juist. De heer Sodderland merkt op, dat al komt de vereeniging tot stand, de „bol" te Aalburg toch blijft. De Voorzitter zegt, dat dit natuurlijk zoo is, doch men krijgt dan een geheel anderen toestand. B. en W. waren het over dit verzoek ook niet eens, doch spr. lijkt het ook het beste, dat 't slechts voor 1 jaar wordt gegeven. Hij zal dit voorstel in omvraag brengen. Het wordt aangenomen met 5 tegen 1 stem, de heer Bouman stemde tegen en verklaarde zich voor 5 jaar. Resolutie van den gewestelijken raad van S.D.A.P. en N.V.V., waarin geëischt wordt verbetering te brengen in de uitkeering bij werkeloosheid en wordt aangedrongen voorzieningen te treffen voor werkverschaffing. De heer v. Wijk zou dit adres wil len aanhouden tot een volgende verga dering. De heer Sodderland zou het maar gewoonweg voojr kennisgeving willen j aannemen. Bij! de werkverschaffing j komt het socialisme sterk naar voren, j Het is voor spr. evenwel een open vraag of de overheid verplicht is, door dik en dun maar steun te verleenen en of het noodzaak is door den drang der socialisten in het zog der sociale levensopvatting te komen. Het kan niet anders, meent spr., of het schip van Staat moet daarop vroeg of laat stran den. De Secretaris licht toe, dat het adres alleen tot doel heeft, om zich uit te spreken over de aangevoerde motieven en gronden en daaraan adhaesie te betuigen. De Voorzitter meent, dat er toch iets zal moeten gebeuren om de menschen aan het eten te houden. De heer Bouman vraagt, welke werk zaamheden er voor de gemeente nog zijn te doen, waarop de Voorzitter ant woordt, dat er voor de gemeente geen werkzaamheden meer te verrichten zijn. De heer Bouman merkt op, dat in den polder werk genoeg is te verrich ten, doch het ligt niet op den weg van het gemeentebestuur daar te laten wer ken. De heer v. d. Mooren meent, dat het wel op den weg van de gemeente ligt, om de medewerking van den polder te zoeken. In de vorige vergadering, toen het ging over de aanschaffing van een motorspuit, werd er gezegd, dat er geen water i n den polder was, spr. heeft nu bij zichzelf gedacht of het niet goed is, dat medewerking met belangheb benden wordt gezocht, om de slooten te doen graven, dan had men een goe de gelegenheid voor werkverschaffing en men verrichtte nuttig werk, waar mede zoowel de arbeiders, gemeente als de eigenaren der landerijen waren gebaat. Den vorigen winter is er wel misbruik gemaakt, doch daarop meent spr., zal wel iets te vinden zijn en die niet werkt, die zal niet eten. Er is evenwel veel te veel geld in de wereld, om de menschen honger te laten lijden. De heer Bouman zegt, dat het in den polder zoo is, dat ieder, die wil laten graven dit doet, doch er zijn eigenaars genoeg die het goed kunnen doen, doch het nalaten, er zijn ook evenwel eigenaren, die het niet kunnen. De heer v. d. Mooren meent, dat daarom juist samenwerking noodig is, anders moet de gemeente de menschen toch te eten geven. De heer Bouman zegt, dat wethouder Roza het vorig jaar heeft beweerd, dat men even goed steun kan verleenen als werk verschaffen en ten slotte blijkt ook, dat dit hetzelfde is. De heer v. Wijk voert eenige be zwaren aan, om in den polder te doen werken. De heer v. d. Mooren erkent dat er bezwaren zijn, doch men moet trachten deze te overwinnen. Om steun te ver leenen, daar is spr. niet voor, dit kweekt menschen die niet meer willen werken. Er zijn altijd menschen die misbruik maken, doch men zal de menschen toch aan iets moeten helpen en dan is het beter, dat zij dit verdienen, dan dat zij het krijgen. De heer v. Wijk meent, dat er geen bezwaar tegen bestaat samenwerking I te zoeken. De polderbesturen weten heel goed, dat als de slooten allen in orde waren, het Noorderafwaterings kanaal niet noodig zou zijn. De heer Roza merkt op, dat men aar dig van het adres is afgedwaald Spr. heeft niet de bedoeling gehad, die de heer Bouman heeft geuit. Hij is er ook voor de menschen te laten werken, dit is beter dan steun ver leenen. De heer v. d. Velden zegt, dat hij geen S.D.A.P.-er is, maar toch wil hij gaarne erkennen, dat door de actie van de S.D.A.P. heel wat goeds is gesticht, wat zou er van terecht zijn gekomen als er geen werk was verschaft. Het vorig jaar is in de gemeente door som migen beweerd, dat het omspitten der dijkkuilen grooten onzin was, doch de raad wist heel goed, dat men dit even goed had kunnen nalaten, doch het ging er over de Wijksche arbeiders werk te verschaffen. Nu zegt de een, dat men geen werk moet verschaffen, de ander is tegen steunregel., maar er zal toch iets moeten gebeuren. Nu wordt in het adres gevraagd, adhaesie te betuigen. Spr. is daar niet tegen, er worden ver schillende middelen in het adres aan de hand gedaan voor werkverschaffing, er wordt gesproken over ontginning van de Peel, er zullen daar waarschijn lijk geen arbeiders uit deze gemeente te werk gesteld kunnen worden, ckoch is het idee goed, voor andere werke loozen. Er wordt ook gesproken over verbetering van waterafvoer, daarvoor zou het gemeentebestuur zich in ver binding kunnen stellen met het polder bestuur, spr. acht er niets tegen als de gemeente aan polder-werkzaamheden medewerking verleent. De heer Sodderland wil niet beweren, dat de S.D.A.P. niets goeds heeft, doch spr. acht het gewenscht met de voor stellen, die van den kant van deze partij komen, voorzichtigheid te betrachten. Het advies wordt hierop aangehouden tot de volgende vergadering. Vaststelling der gemeentebegrooting, die der afdeeling Aalburg en het G.E.B. De Voorzitter verzoekt de commissie van onderzoek, bestaande uit de hee ren van Wijk, Sodderland en v. d. Mooren, rapport te willen uitbrengen van hare bevindingen. De heer v. d. Mooren verklaart, als rapporteur van de commissie, dat van de commissie geen aanmerkingen zijn te verwachten. De commissie wil al leen opmerken, dat B. en W. bij de raming der posten steeds aan den vei- ligen kant zijn gebleven, de cijfers wij zen uit, dat de financieele toestand der gemeente op gezonde basis rust, wat naar het oordeel van de commissie als een compliment voor het beleid van B. en W. mag gelden. Uit naam van de commissie kan spr. den raad adviseeren de begrooting vast te stellen op de cijfers, zooals ze door B. en W. zijn opgemaakt. Met algemeene stemmen wordt over eenkomstig dit advies besloten, de bei de wethouders onthouden zich inge- volde de wet van stemming. Hetzelfde geschiedt met de begroo- tirig! !der afdeeling Aalburg en het G.E.B. In verband met de vaststelling der gemeentebegrooting kunnen wij de vol gende cijfers meedeelen. Op deze be grooting is voor aanschaffing van een motorspuit onder de gewone uitgaven den post uitgetrokken van f1400.de 1 post onvoorziene uitgaven geeft een bedrag aan van f 4539.65i/2. De belastin- gen zullen worden geheven op de zelfde basis als het vorig jaar, n.l. 35 opcenten op de fondsbelasting, 25 op centen op de vermogensbelasting, 20 op de ongebouwde, 80 op de gebouwde eigendommen en 60 opcenten op de personeele belasting. Voor onderhoud van den dijk is f200 meer geraamd als het vorig jaar. De grasverpachfin- gen, die in 1930 f 1889.opbrachten, zijn vootr »'32 geraamd op f 1000. de pacht van de landerijen, die in 1930 I f 600.opbrachten, zijn geraamd op f 300.de opbrengst van de aanleg plaats is van f625 gebracht op f244. Bovendien is op deze begrooting voor de eerste maal een bedrag groot f 900. voor aflossing en rentebetaling geraamd, voor de verbouwing van de openbare lagere school te Wijk. De agenda is hiermede afgehandeld. De heer Bouman meent van niet, de adressen van den monteur en ad- ministrateur van het G.E.B. moeten toch nog behandeld worden, j De Voorzitter meent, dat dit niet noo- dig is, de raad heeft de begrooting van het G.E.B. vastgesteld, in deze begroo ting waren de salarissen op het oude bedrag geraamd, door de goedkeuring heeft de raad zich uitgesproken tegen verhooging te zijn ze blijven dus zooals ze op het oogenblik zijn. De heer v. Wijk is het hiermede eens. De heer Bouman zegt, dat hij het daarmede niet eens is, zijn bedoeling is het althans niet geweest. Spr. heeft gemeend, dat deze adressen in deze ver- 1 gadering nog zouden worden behan deld. De Voorzitter zegt, dat hij voor de begkooting werd vastgesteld, heeft ge vraagd of een der leden nog het woora verlangde, niemand verlangde dit. De heer Roza is het met den Voor zitter eens, acht het evenwel geen bezwaar de adressen alsnog1 in be- handeling te nemen. De Voorzitter heeft daartegen ook j geen bezwaar. (Slot volgt.) een zoo goed als nieuwe (3X6 M.) met vloer en zolder. Zeer geschikt voor garage. M. DUIJSTER, AALBURG. tot heden bewoond door P. J. Riteco, met tuin en grasland aan het Bernsche veer te Bern A no. 7 (Herpt), met ingang van 1 De cember 1931. Aanbiedingen vóór 10 Novem ber 1931 ten kantore van de» Ontvanger der Registratie e» Domeinen te Werkendam Hoogstr. 26 waar inlichtinge» worden verstrekt. wegens overcompleet,'1 2 VULKACHELS, waarvan één ingericht om op te koken. 1 geheel ijzeren ploeg (één-paards). Te bevragen of brieven V. P. bureau v. d. blad. Het COLLEGE VAN REGEN TEN DER GODSHUIZEN te Hensden, zal op Zaterdag 31 October 1931, nam. 4 uur, ia Hótel „Het Wapen van Amster dam" bij inschrijving verkoopen Het 4 J. Hont in het Maa- nenland Z.W., onder Oud- heusden. Het 4 j. hont van de Klok reep, in de Rukens onder Elshout. staande op de Mannenbeem, onder Baardwijk. BetalingsconditiënDirect na de gunning moet 10 pCt. betaald worden, de overige 90 pCt. voor met het hakken begonnen wordt, in ieder geval vóór 31 Dec. 1931. Nadere inlichtingen verstrekt de opzichter N. Kuipers te Heusden. De HUIZEN te WERKENDAM en DE WERKEN vau de Erven van den heer G. v. d. Schuit, staan in bod Koop I f2600. Koop II f1410.—. Koop III f 800 Afslag VRIJDAG 30 OCTOBER a.s., 's avonds 7 uur in café Zwets te de Werken, ten overstaan van notaris PAAP te Werkendam. Notaris RIETRA te Dussen bericht dat het perceel BOUWLAND aan den RIJKSSTRAATWEG te DUSSEN is ingezet op slechts f 5025. Toeslag DONDERDAG 5 NO VEMBER 1931 nam. 2 uur bij Heessels te Dussen. te Capelle, zal op DONDERDAGEN 5 en 19 NOVEMBER 1931, telkens des nam om 3 uur, ten her berge van den heer U. SMITS te Meeuwen, voor zijne principalen, krachtens art 1223 B. W., in het openbaar Veilen en Verkoopen: Het van oods bekende koffiehui» „Het Brnine Paard", gunstig gelegen nabij het Capelsche Veer, kad. bekend Meeuwen sec tie D no. 508, huis, erf en tuin, groot 17 aren. Betaling 4 weken na den toe slag. Aanvaarding 21 Decemberl931. Inlichtingen bij voornoemden Notaris. heelemaal niet sluitend is te krijgen. Verder zullen de opcenten op de per- soneele belasting van 55 tot 100 wor den verhoogd. Spr. zegt, dat de hee- ren zich dus wel rekenschap mogen geven, dat deze voorstellen voor de ingezetenen een zware belasting beteekenen, doch het is B. en W. niet mogelijk op een andere manier in de geldelijke behoeften te voorzien. Spr. wil er nog even op wijzen dat voor werkverschaffing een bedrag is geraamd van f 12000, doch briefjes voor deze commissie stemmen, dan is dit spr. goed, acht men het niet noodig, dan wil hij persoonlijk de com missieleden aanwijzen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 3