Binnenland. Plaatselijk Nieuws. verkeersongeval. Te 's Hage reed de 37 jarige wielrijder P. M. K. uit de Trooststraat op zijn fiets in de Jan Hendrikstraat, toen plotseling ▼an een stilstaande personenauto, welke hij passeeren moest, het portier aan de verkeerszijde werd opengeworpen. De wielrijder moest daardoor plotseling uit wijken. Hij slipte hierbij echter op de tramrails, kwam te vallen en werd aan gereden door een hem achteroprijdende vrachtauto. Door den Geneeskundigen Dienst werd K. daarop naar het Zieken huis aan den Zuidwal vervoerd, waar hij aan de gevolgen der aanrijding is over leden. Het lijk is ter beschikking van de Justitie in beslag genomen, terwijl door de politie proces-verbaal is opgemaakt. bijdragen van het koninklijk huis. H. M. de Koningin, H. M. de Koningin- Moeder en H. K. H. Prinses Juliana, heb ben door het zenden van geldelijke bij dragen ten bate van de opbrengst van de bazaar voor „Excelsior" te 's Hage van Haar belangstelling in het doel van dezen bazaar doen blijken. o MIJN AANGESPOELD. Op het Noorderstrand van Goeree is een mijn aangespoeld van onbekende nati onaliteit. De Marine te Hellevoetsluis heeft het gevaarlijke voorwerp gedemonteerd. een inktviscitin nederland- sche wateren. Het Texelsch en Natuurhistorische Mu seum is met een zeldzamen inktvisch ver rijkt, welke thuis behoort in de Middel- landsche Zee. Het dier werd door een visscher uit Oudeschild bij Texel met het net opgehaald. VERDRONKEN.-0- Maandagochtend vroeg is de 17 jarige knecht B. V., van de reederij J. H. Berg- mann aan de Prins Hendrikkade te Am sterdam van een der motorbooten te water geraakt en onmiddellijk ln de diepte ver dwenen. Daar eerst eenige booten moesten worden verhaald, duurde bet een half uur voor men erin slaagde den jongen op te halen. De levensgeesten waren toen ge weken. de brug bij zaltbommel. Naar de „N. R. Ct. verneemt, wordt ernstig overwogen, de brug, welke bij Zaltbommel zal worden gelegd en die, gelijk bekend is, bij de Kon. Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen zal worden geconstrueerd, niet ter plaatse te bouwen, maar op het terrein van de werf. Daarna zullen de overspanningen naar Zaltbommel worden gevaren. Dit zal dan weer een heel interessante karwei worden. In de eerste plaats moeten de overspanningen over een grooten afstand worden vervoerd en bovendien moeten de overspanningen, welke over den uiterwaard zullen komen te liggen, over een grooten afstand over land getransporteerd irden, waarna zij ïneer dan tien meter m Aen worden op gevijzeld. beroovingTte heesch. Het slachtoffer gebonden. Zekere P. te Heesch (N.-Br.) had in den loop van de vorige week een paard verkocht. Het geld, dat hij daarvoor had ontvangen, droeg hij bij zich, het geen blijkbaar bekend is geweest. Omstreeks 3 uur Zondagnacht werd P. in zijn woning overvallen en gebonden, waarna de personen zich van het geld, dat de man nog steeds bij zich had, meester maakten. Daarna verlieten zij met medeneming van nog enkele voor werpen, de woning. P. werd eerst Zondagmorgen door buren gevonden, die hem bevrijden. De politie, die eerst Zondagmiddag met het voorgevallene in kennis werd gesteld, heeft nog geen spoor van de daders ontdekt. verduistering~bulandsgerecht Aneta seint uit SoekaboemiEen in- landsch officier van justitie, belast met de inning van door het landsgerecht op gelegde boeten, is op last van het parket gearresteerd. Hij wordt verdacht van verduistering van twintigduizend gulden. Hij legde een bekentenis af. i o— in 1932 geen herhalings oefeningen. Naar het „Hbld." verneemt, mag men thans als vaststaand aannemen, dat een der verdere maatregelen om de uitgaven der rijksbegrooting naar beneden te brengen hierin bestaat, dat in 1932 de herhalingsoefeningen van een der beide lichtingen, die aan de beurt zou wezen, te weten die van de lichting 1929, zullen komen te vervallen. Dit zal komen op een besparing van f 500.000. De op komst zou dan verschoven worden naar 1933, in welk jaar dan wel twee lich tingen herhalingsoefeningen zouden moeten verrichten. EEN BEROOYING TE OVERSCHIE. Bij de politie te Overschie is K. A. P uit die gemeente, komen vertellen, dat hem in den nacht van Zaterdag op Zon dag een portemonaie met f 38 afhandig is gemaakt. Hij fietste op de Oudendijk- sche Schiekade en werd toen aangereden door twee op racefietsen gezeten mannen. De beide mannen stapten daarop af en hielpen P., die bij zijn val onder meer zijn gebit had verspeeld. Later, toen hij merkte, dat zijn portemonaie weg was, is hij tot de veronderstelling gekomen, dat hij opzettelijk is aangereden en dat beide mannen, bij hun hulpverleening, de portemonaie hebben gestolen. SMOKKELAUTO~AANGEHOUDEN. Zondagmorgen is op den Antwerpschen weg bij Bergen op Zoom, even voorbij den Zeeuwscheweg, een groote nieuwe lnxe auto aangehouden, welke na grondig on derzoek een dubble wand bleek te bezit ten, waarin 150 fleschen eau de Cologne en 15 fleschen wijn waren verborgen. De auto met smokkelwaar werd in be slag genomen en tegen den bestuurder Van R. een Amsterdammer, proces-ver baal opgemaakt. ZIJN ZOON MET MES GESTOKEN. Zaterdagavond omstreeks 5 uur heeft in de molenstraat te Delft de 64-jarige J. B. bij een huiselijken twist zijn zoon met een dolkmes in de borst gestoken. De gewonde kon zich naar het politie posthuis aan de Haagpoort begeven en werd van daar door de politie, per auto naar het Gasthuis vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. De vader meldde zich bij de politie. Het mes werd door den politie in beslag genomen. o KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Bestuurder doorgereden. Zaterdagmiddag is het 13-jarig meisje Van den Beeg op den Geldropschewegte Helmond door een vrachtauto overreden en gedood. De chauffeur van de auto reed door. Tot op heden is zijn naam onbekend. o— VERDUISTERING DOOR EEN CURA TOR VAN DE HANZEBANK. Door Mr. G. M. J. Kolfschoten en Mr. Dr. C. M. van Leeuwen, curatoren in het failissement der Hanzebank te ,s Bosch, is tegen hun mede-curator, den heer H. A. Tr. bij de justitie eene klacht inge diend wegens verduistering van fondsen. De heer H. A. Tr. is aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld, terwijl de vereischte maatregelen tot in beslagname der verduisterde fondsen reeds zijn genomen. Inzake de malversaties bij de Hanze bank verneemt het huisgezin, dat het door een van de curatoren, den gearres teerden heer H. A. Tromp, verduisterde bedrag om en nabij f 100.000 bedraagt. Het blad verneemt, dat dit bedrag, wanneer het vermist zou worden, men weet, dat maatregelen tot inbeslagneming zijn genomen slechts een half procent op de vorderingen van crediteuren zou uitmaken. Of de maatregelen tot inbeslagneming succes zullen hebben, valt voor het oogen- blik niet te zeggen. Het verluidt, dat mr. E. Bourlier de verdediging van beklaagde op zich zal nemen. o AUTO TE WATER. De bestuurder verdronken. Zondagnacht is een luxe auto, op weg naar Hoogezand, door tot nu toe onbeken de oorzaak op het kruispunt Waeltjers poort in het Winschoterdiep gereden. Eén der inzittenden, de heer Kraai, uit Sappe meer, kon tijdig uit de auto springen. De bestuurder, de heer Hamminga even eens uit Sappemeer, is verdronken. Ruim twee uur later hebben politie en brandweer uit Groningen, die door K. waren gewaarschuwd, het lijk en de auto op den wal gebracht BEGROOTING DER PROVINCIE NOORD-BRABANT. De totale ontvangsten der begrooting voor 1932 bedragen f 6.941.179,25, waaronder voor de wegen f2.210.000 en f680.427,01, buitengewone ontvang sten f913.532, van de P.N.E.M. terug ontvangen gelden f 1.832.005, samen f 5.636.064,01, blijft voor de gewone ontvangsten met inbegrip van het batig slot van 1929 ad f156.946 f 1.305.115,24. De voor de wegen uit te geven bedra gen zijn gelijk die hiervoor genoemd. Het bedrag van f680.427,01, als nadee- slot van den buitengewonen dienst (recon structie 1929) wordt door geldleening gedekt. De gewone uitgaven behoudens die voor de wegen bedragen f 1.263.661,25. Voor den post onvoorziene uitgaven is over f41.453.99. lak de vijftienjarige slagersknecht J. H. ten K. het slachtoffer van een aanrijding geworden. Ten K. kwam omtrent ge noemden tijd met zijn fiets aan de hand uit de poort, welke zich ter zijde van de slagerij bevindt, met de bedoeling de straat over te steken. En juist toen hij zich midden op den weg bevond, kwam uit de richting Deventerweg een autobus van de Apeldoornsche Automaatscbappij aanrijden, bestuurd door W. G. P., wo nende te Hoog-Soeren. Niettegenstaande de chauffeur duidelijk hoorbare signalen gaf, bleek een aanrij ding onvermijdelijk. De jongen werd tegen den grond geslagen en was onmid dellijk dood. Het slachtoffer was een der kostwin ners uit een huisgezin van elf kinderen van wie hij de oudste was. NIET OPGELET. Vrijdagmorgen omstreeks halftwaalfis in de Stationsstraat te Apeldoorn, ter hoogte van de slagerij van de Gebr. Po HEUSDEN. Aan het postkantoor en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand October j 1. ingelegd f 33546,92. terugbetaald f 22614,19. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10840 Onze stadgenoot, de heer L. J. Wassen, kwam met de fiets van Herpt gereden, waar hij werkzaamheden aan het torenuurwerk had verricht, sn den bocht van den weg kwam hij waarschijn lijk tengevolge van den sterken wind te vallen. Hij liep hierbij zoodanige ont vellingen in zijn aangezicht op, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. AN DEC. Voor het comité van Winterlezin- gen trad als eerste spreker in de v.m. openbare school op, Ds. Hagen uit Delft met het onderwerp „De Samari taan." De zaal was zeer matig bezet, toen spr. zijn rede aanving. Hij schet ste het ontstaan en den godsdienst der Samaritanen en stelde een en ander in een duidelijk licht. Als volgende spreker1 zal optreden, Mr. N. G. Veldhoen uit Voorburg, met het onderwerp: „Ons geweten en Gods wet." De door G. de Fijter en M. Crie- laart alhier gehouden collecte, voor het Sanatorium „Zonnegloren" te Soest, heeft opgebracht f 10.30 BREDA. De Groote Paardenmarkt alhier, zal gehouden worden Woensdag 11 No vember a.s. (Zie advertentie.) CAPELLE. J.l. Donderdagavond hield de aï- déeling Sprang-Capelle en omstreken van Volksonderwijs, in de zaal van den heer L. F. v. Dongen, een algemeene ledenvergadering. Ongeveer half acht opende de voor zitter, de heer E. Colet, de vergadering en heette de aanwezigen welkom, waar na hij wijst op de indiening van het wetsontwerp Terpstra, tot wijziging der Lager Onderwijswet en stelt daarbij in het licht, de verslechteringen, welke dit wetsontwerp voor het onderwijs in het algemeen inhoudt en dat het bovendien het openbaar onderwijs in zijn rechten verkort. Verder wees spr. in verband hiermede erop, dat het Hoofdbestuur van Volksonderwijs het initiatief heeft genomen tot het voeren van een ge meenschappelijke actie door alle voor standers van openbaar onderwijs en dat met het oog hierop reeds een tweetal vergaderingen met vertegenwoordigers van onderwijs- en onderwijzersvereen., politieke partijen en vakcentralen wa ren gehouden. Hierna werd het woord gegeven aan den secretaris, den heer J. Kraak, tot voorlezing van de notulen der vorige vergadering, welke worden goedge keurd en vastgesteld. De behandeling van de beschrijvings brief, voor de op Zaterdag 7 en Zon dag 8 Novembeir a.s. te Arnhem te houden Algemeene vergadering van Volksonderwijs, vorderde niet veel tijd. Tot afgevaardigde naar deze vergade ring werd gekoezn, de heer H. J. Spie- rings en tot plaatsvervangend afgevaar digde, de heer J. Michaël. Beiden lieten zich deze benoeming welgevallen. Na de gebruikelijke rondvraag, die nogal eenigen tijd in beslag nam, sloot de voorzitter te ongeveer 10 uur, met een woord van dank voor de belang stelling, de vergadering. Het bouwen van een woonhuis voor den heer J. C. Beerens te Kaats heuvel, is gegund aan den heef Adr. Rosenbrand, timmerman alhier, als zijn de den laagsten inschrijver. Het 2e elftal der voetbalvereen. „Excelsior" speelde j.l. Zondagmiddag een thuiswedstrijd tegen B.V.V. VI uit 's-Bosch, welke wedstrijd eindigde in een 21 overwinning voor eerstge noemde. DUSSEN. Donderdag 19 Nov. a.s. zal D.V. Ds. J. A. ten Bokkel Hunnink van Nu- mansdorp, des avonds 6 uur in de Ned. Herv. Kerk dankstond houden voor het gewas. Toen j.l. Maandag de landbouwer Z. R. alhier bezig was zijn land te eg gen, viel plotseling een zijner paarden dood op het land. Voorwaar een scha depost voor bovengenoemde. GIESSEN. De raad dezer gemeente heeft besloten over te gaan tot den aankoop van een motorbrandspuit. LOONSCHEN DIJK. J.l. Vrijdagavond werd het orgel in de Ned. Herv. Kerk alhier, dat aan zienlijk is gerestaureerd en uitgebouwd, voor het eerst weer in zijn vollen om vang in gebruik genomen. Voor dit doel had het kerkbestuur zich in verbinding gesteld met den musicus Ruiter uit Wolvega, teneinde eens in alle opzich ten te laten uitkomen, welke schitte rende muziek er in dit instrument zit, indien het naar behooren wordt be speeld. Op de meest eminente wijze werden ten gehoore gebracht de na volgende stukken: Prealudium van Bach, Andante Maestoso van Handel, Priere Berceuse van Gilmant, Fantasie over verschillende stukken, Pastorale van Gil mant, Fantasie over Een vaste Burcht is onze God en Gracieuse van Gilmant. Een woord van lof komt in de eerste plaats toe aan den bekwamen orgel bouwer Meintze te Groningen, die dit instrument op zoo keurige wijze heeft gerestaureerd en uitgebouwd, alsook aan den musicus voor zijn buitenge woon prachtig klavierspel. De aanwezi gen, die vrij'talrijk waren opgekomen, hebben hiervan ruimschoots mogen ge nieten. Een woord van dank aan het actieve kerkbestuur te dezer zake, als ook voor Ds. Fokkema, die een toe passelijk woord heeft gesproken naar aanleiding van Ps. 150:1, is zeker niet misplaatst. Bij den aanvang werd gespeeld Ps. 150:1, terwijl als tusschen- en nazang werden gespeeld Ps. 68 10 en 17 en Ps. 72:11. MEEUWEN. Donderdag 5 Nov. a.s., 's avonds te half zeven, hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden, Godsdienst onderwijzer Van der Ent uit Aalst. Maandag 9 Nov. a.s., 's avonds te half zeven, hoopt Ds. Dönszeiman uit Almkerk een dankstond te houden voor het gewas, met het onderwerp: „De nood der tijden." De Geref. gemeente alhier, zal, zoolang de nieuwe in aanbouw zijnde Geref. Kerk nog niet klaar is, gods dienstoefeningen houden in het Ned. Kerkgebouw alhier. NIEUWENDI.IK. De zitplaatsen in de Geref. Kerk hebben dit jaar 1300 gulden minder opgebracht dan verleden jaar. Het vertrek der Post van naai de Hank is vervroegd. De post vertrekt nu 's morgens om 8 uur en 's avonds Om 5 uur. De morgen en avond bestel ling heeft alzoor een half uur eerder plaats. Voorwaar een goede verbetering. RIJSWIJK. Wegens opheffing van de Open bare school te dezer plaatse, komt het onderwijzend personeel aan deze school op wachtgeld. Het betreft alhier twee vrouwelijke leerkrachten. In de op Donderdag 22 October gehouden raadsvergadering, waarbij al le leden tegenwoordig waren, werd een verzoekschrift behandeld van het Dis trict Noordbrabant, van den Ned. Bond van arbeiders in het Land-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, om voorzieningen te treffen voor werkverschaffing. Naar aan leiding van dit verzoek wordt besloten, dat B. en W. zich in verbinding zul len stellen met het waterschap „de Ban van Rijswijk", om werkgelegenheid en daarvoor steun van Rijk en Provincie zullen trachten te verkrijgen. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten wordt bepaald, dat de Bur gemeester iederen Dinsdag en Vrijdag van half elf tot half twaalf voor de in gezetenen te spreken zal zijn. Een bedrag van ten hoogste f 700. werd beschikbaar gesteld voor aankoop van brandbluschmiddelen. Met de ge meente Giessen zal een overeenkomst inzake de brandweer worden aange gaan. Met algemeene stemmen wordt de gemeentebegrooting 1932 vastgesteld, zooals ze door B. en W. aan den raad is aangeboden. Aangezien het aantal leerlingen van de O.L. school te Rijswijk tot 10 uit Rijswijk en 2 uit Woudrichem is te- ruggeloopen, stellen B. en W. voor, de openbare school in deze gemeente op te heffen en voor de kinderen die open baar onderwijs verlangen een overeen komst aan te gaan met de gemeente Giessen. Beide voorstellen worden met 6 te gen 1 stem, die van den heer Nieuwen- huizen, aangenomen. SLEEUW1JK. Vergadering van den raad dezer gemeente, op Donderdag 6 November 1931, des n.mi. 2 uur. Agenda: 1. Mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van B. en W. tot aan koop woning O. Walraven aan de Kille door het Burgerlijk Armbestuur. 4. Vaststelling gemeentebegrooting 1932 en begrooting Burgerlijk Armbe stuur 1932. 5. Voorstel tot aankoop van het per ceel gelegen naast de U.L.O. school. SPRANG. Donderdagavond werd in het Ned. Herv. Kerkgebouw alhier, de 2de propagandavergadering gehouden van de Chr. Oranjevereen. „Het drievoudig Snoer." Om circa 7.30 uur opent Ds. Fokke ma deze bijeenkomst, door te laten zin gen Ps. 72:1, ging voor in gebed en las Rom. 13:17. Daarna zegt spr., dat het hem genoe gen doet, dat een flink aantal belang stellenden ter vergadering was opgeko men, wees vervolgens op het nut van zulke pr. paganda-vergaderingen, wra in uitkomt, bij de velerlei gescheidenheid, de eenheid van ons Christenvolk. Hierna verkreeg Ds. Hagen het woord tot het uitspreken van zijn opwekkende rede. Allereerst behandelde spr. het in dezen tijd goed recht van een Chr. Oranjevereen, waarin tot „ware" oran jeliefde wordt opgewekt.. Ziende op de historie wordt het ons volk makkelijk gemaakt Oranje lief te hebben. Spr. wekt op tot gebed voor de eenheid van Oranje en Nederland. In zijn slotwoord wees spr. op den crisistijd en zijne gevolgen en besloot met een opwek kend woord om eendrachtelijk op te trekken voo rhet behoud van Nederland en Oranje. Na een slotwoord van den Voorzitter der vereen., den heer K. Alblas, ein digde Ds. Hageh met dankzegging. Bij de gehouden herstemming voor één lid van het kiesvollege bij de Ned. Herv. gemeente alhier, werd de heer D. van Caem benoemd, die deze benoeming aannam. Onder vele blijken van belang stelling herdachten j.l. Zaterdag de ech telieden W. van Campen en Jac. Ha- verhals hunne 25-jarige echtvereen. Op dien dag had deze alom geachte familie, benevens andere cadaux een schat van bloemen in ontvangst te nemen. WERKENDAM. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente, op Vrijdag 6 Nov. a.s., des n.m. 7 uur. Agenda: 1. Mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling begrooting Burgerlijk Armbestuur 1932. 4. Vaststel ing bcdrijfsbegrooting en gemeentebegrooting. 5. Vaststelling steunregeling ter goedkeuring a.d. minister toe te zenden. 6. Verpachting veerdienst. De heer J. v. d. Straaten L.Bzn. kwam zoodanig op zijn rechterarm te vallen, dat een bloeduitstorting en spier- verrekking er op volgde. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stellen van Dr. Bresier. Mej. M. Jonker alhier, werd be noemd als tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. school te Hoornaar. Alhier werd opgericht een Kna- penvereen., onderafdeeling van de J.V. „Gideon", welke genoemd is „HetMos terdzaadje" onder leiding van de hee- ren K. Groeneveld en B. Ouwerkerk. Eere-Voorzitter Ds. Baas. Vergaderd wordt des Maandags, des avonds van 79 uur in de consist, kamer der Chr. Geref. Kerk. Donderdag 5 Nov. a.s., des nam. te 7 uur hoopt voor de J.V. Gideon der Chr. Geref. Kerk in deze Kerk op te treden, Ds. Jansen, Leger- en Vloot- predikant te Den Haag, met het on derwerp: „Het tegenwoordige Rus land." De Zaterdag j.l. gehouden derde nederlaagwedstrijd door de voetbalver een. W.V.V. II en S.F.C. van Sleeuwijk, gehouden op het terrein aan den Ban- dijk alhier, eindigde in gelijk spel 00,^" F. Zwets alhier werd, toen '-rfij cjp zijjn fiets was gezeten, j.l. Zater dagavond zoodanig door een au-to aan gereden, dat het voorwiel der fi ets ge heel werd ingedrukt; zelf bracht Dij het er met enkele schrammen en ontvellin gen af. De auto welke het ongeluk ver oorzaakte reed door, zonder dat finen het nummer op kon nemen. n De vorige week gehouden dri<£- daagsche bazar in het gebouw v. Chr' Belangen, ten bate van dit gebouw-, is in alle opzichten goed geslaagd. Da bruto-opbrengst is bijna f 1109. Voor enkele dingen kon ook geraden worden. Mej. A. Kooijmans verwierf de v twee hanen met hok; bode Visser de koek; p. Verdoorn Az. de schilderij en J. Meerburg te Sleeuwijk de stoel. WOUDRICHEM. Met het onderwerp: „Waar gaat het in den godsdienst om," hield Ds. Gravenmeijer uit den Haag, Woensdag avond de eerste lezing in de Ned. Herv. kerk vanwege het comité van Winter- lezingen. Spr. liet uitkomen en hij sprak daarbij uit eigen ervaring, dat Gods dienst niet moet zijn om den mensch zelf, maar voor God. Tegenslag en rampspoed kan den mensch tot zegen zijn; wanneer God dan ook doodongelukkig maakt, maakt hij gelukkig, spreker toonde dit met voorbeelden aan. Het kerkgebouw was vrij goed be zet en de rede van dezen begaafden spreker werd met groote aandacht ge volgd. Gedurende het tijdvak 23 tot en met 29 October j.l., werden aan de vischmarkt alhiqr geen zalmen aange voerd. Besteed werd voor snoek 25 tot 29 ct.; brasem 18 tot 23 ct.; baars 14 tot 18 cct.; bot 24 tot 30 ct.; alles oer pond. Op het Zaterdag j.l. gehouden zaalconcours te Overschie, behaalde de gemengde zangvereen. „Altena" alhier, een 2e prijs in de afd Uitmuntendheid.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 4