Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden. No. 5174. Woensdag 11 November 1931. Pil miner Maai oil 2 Sladeri FEUILLETON. Zietesmart. Binnenland. *-*ND VAN AlTEK^ Dit blad verscbynt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnemtntsprys: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. \9. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 our en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vergadering van den Raad der ge meente HEUSDEN op Maandag 9 November des n.m. 8 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer H. J. v. Eggelen. Afwezig de heeren de Haan en Metselaar. De Voorzitter opent de vergade ring, de Ambtenaar ter Secretarie leest de notulen der vorige vergade ring die onveranderd worden goedge keurd. Ingekomen stukken Bericht van verhindering van mijn heer de Haan, wegens verblijf buiten de gemeente, van den heer Metselaar wegens familie omstandigheden. Besluit van Ged. St. tot goedkeu ring van het raadsbesluit waarbij de vleeschkeuringsdienst als een tak van dienst werd aangewezen. Schrijven van het gemeentebestuur van Woudrichem, waarin bericht wordt, dat dit bestuur bij 't waterlei ding-comité heeft aangedrongen om spoed te betrachten en waarin ver zocht wordt het zelfde te doen. B. en W„ stellen voor adhaesie te betuigen aan dit verzoek en eveneens bij genoemd comité aan te dringen op spoed. De raad gaat hiermede accoord. Voorstellen van B. en W. tot hef fing van a. 80 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting op de gebouwde eigendommen (thans 40). b. 20 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting op de ongebouw de eigendommen (thans 10). c. 100 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting (thans 55). d. 50 opcenten op de hoofdsom der vermogenbelasting (thans 20). e. 80 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting (thans 40). De Voorzitteh merkt op, dat alLe belastingen ongeveer verdubbeld zijn, spr. wil even een toelichting geven waaruit de noodzakelijkheid blijkt, dat de voorgestelden belastingen in gevoerd worden. Wel hebben de hee ren dit waarschijnlijk reeds uit de be grooting gemerkt, doch spr. acht het niet misplaats 'n paar cijfers na te gaan, waaruit blijkt, dat de voorge stelde belastingverh. gewettigd en noodzakelijk is. Eerstens is vanaf 1 Januari 1931 de verpleging van arm lastige krankzinnigen die voordien door de Godshuizen werd gedragen voor rekening van de gemeente gekomen, wat een bedrag van f 3800 beteekent, verder is voor werkver schaffing een bedrag van f 3000 uit getrokken, hier komt nog bij, dat op de begrooting 1931 nog een be drag groot f4.500 voorkomt aan ge meentelijke inkomstenbelasting, dat op de begrooting 1932 moet wegblij- Naar het Fransch, H.) Ik begrijp niet, waarom gij dat hier komt vertellen. Haudecoeur begon te lachen, doch toen hij het bleeke en droeve gelaat van mevrouw de Beaupreault ontwaar de, hield hij op en zeide: O, mevrouw, verontschuldigt mij, vergeef het mij Hij durfde niet verder spreken. Mijnheer Delangle gaf hem een fee- ken. Ik moest er om lachen, mijnheer, omdat ik bedacht, hoeveel voordeel ik mij zelf had kunnen verschaffen. Toen mijnheer de Beaupreault mij betaalde, telde hij het pakje banknoten,; dat hij mij gaf, niet na, en ik was te zeer verheugd, dat ik geld ontving. Eerst toen ik thuis kwam, kwam de gedachte bij mij op, eens na te zien of de som voltallig was... Ja! het geld was er! Maar in plaats van vijfduieznd franc had hij mij een lias van twintigduizend toegeworpen. Gij zijt kassier, en dus gewend om met geld om te gaan'tls verwon derlijk dat gij die vergissing niet da delijk bemerkt heb. Dat zeide ik tegen mijn vrouw ook, toen ik het bemerkte; maar het is gemakkelijk te begrijpen, ik was te Het nieuwe gebouw van VROOM DREESMANN te 's-Hertogenbosch, dat gisterenmiddag 3 uur voor het publiek werd opengesteld. (In een volgend nummer hopen wij hierop terug te komen.) ven. Verder begint de begrooting met een batig slot, dat f 2000 lager is dan dat der begrooting 1931, dit komt om dat op de begrooting 1931 nog een bedrag van f 2000 gebracht is moeten worden voor werkverschaf fing, in totaal moet dus dekking ge zocht worden voor een bedrag van f 13.300. In 1932 is de wet regelende de finantieele verhouding tusschen rijk en gemeenten in zijn vollen om vang in werking gekomen, wat een bedrag voor de gemeente oplevert van f4280 verder komt er aan be lastingen binnen f 5830, totaal dus fio.iio, zoodat nog een bedrag van f3190 ongedekt blijft. Dekking hier voor is eerst gezocht, door de uitga ven tot het allernoodzakelijkste te beknibbelen en de ontvangsten zoo hoog mogelijk op te voeren. Onl zeer verheugd mijn gestortte geld terug i te ontvangen, dat ik reeds verloren waande. En nu komt ge? De vijftienduizend franc, die mij niet behooren, terugbrengen, ant woordde Haudecoeur eenvoudig. Hij haalde het geld uit zijn porte- feuille en legde het op de tafel neer. Als ge het even zoudt willen na tellen. Opnieuw ging hij zitten en wachtte. De commissaris dacht na. Haudecoeur liet zijn blikken rond gaan en verwonderde zich zichtbaar, toen hij bemerkte, hoe mevrouw de Beau preault strak en wanhopig voor zich staarde; nog meer verbaasd was hij echter, toen hij op het tapijt een bloed plas zag. Mijnheer Delangle verloor hem niet uit het oog. Haudecoeur was niets ontroerd. Hij hief het hoofd op en liet zijn hoed door zijn handen draaien. Collivet trad binnen. Hebt gij het adres van mijnheer de Kerunion. Ja, mijnheer de Kerunion woont in Morbihan, maar komt geregeld el- ken dag tweemaal in het hotel van Bretagde, rue Montespuien. Mijnheer Delangle schreef een brief en gaf dien aan Collivet. Gij wilt er wel voor zorgeh, dat deze brief terecht komt niet waar? Onmiddelijk Daarna wendde hij zich tot Hau decoeur: Haudecoeur, gij moet mij volgen. Waarheen mijnheer de commis saris? danks dit alles blijft de begrooting 1932 nog een krappe begrooting. Met algemeene stemmen wordt be sloten tot heffing van de verschillen de opcenten als door B. en W. voor gesteld. Vaststelling gemeentebegrooting en begrooting vleeschkieurmgsbedrijf beide voor 1932. De Voorzitter verzoekt de commis sie van onderzoek rapport van hare bevindingen te willen uitbi'engen. De heer de Mol zegt, dat de corh- missie de begrooting heeft nagezien en geen op- of aanmerkingen heeft, dus adviseert tot goedkeuring. Met algemeene stemmen wordt de gemeentebegrooting vastgesteld met een bedrag in ontvangst en uitgaaf groot f64940.49. De begrooting voor het vleeschkeu- ringsbedrijf in ontvangst en uitgaaf op f 5933- Vasts:elling verordening betreffen de het beroep ingevolge artt. 7 en 9 der Woningwet. Met algemeene stemmen wordt de voorgestelde verordening, die betrek king heeft op het instellen van be roep bii den gemeenteraad door be langhebbenden, op een beslissing van B. en W. inzake de Woningwet. Rondvraag. De heer Maassen zegt, dat de com missie voor werkloozenzorg die in de vorige vergadering geinstalleerd is zich met ijver aan het werk heeft gezet, doch tot de bemerking is ge komen, dat de regeling door den Minister getroffen absoluut onvol doende is. Tengevolge van de door den Minister gestelde bepalingen, heeft de commissie verschillende wer- keloozen moeten afwijzen. Spr. vraagt of aan den Minister geen milder be palingen door B. en W. gevraagd kunnen worden.' De regeling is met 1 November in werking getreden, ook in andere gemeenten, spr. verwacht dat het ongetwijfeld bij den Minister klachten zal regenen. Alleen staande werkeloozen mogen niet te werk wor den gesteld, dit is toch onbillijk. B. en W. kan hier geen verwijt van ge maakt worden, integendeel kan de commissie niet anders zeggen dan dat zij van het college alle moge lijke medewerking mocht ondervin den. De finantieele regeling eischt, dat zooveel mogelijk in accoord wordt gewerkt als het zoo door gaat vreest spr., dat de menschen bitter weinig kunnen verdienen. Zou den Minister er niet voor te vinden zijn een mi nimum loon van 20 cent Vast tie stellen met een toeslag van 1 cent per M2., dan zal meent spr. het loon van 24 cent door den Minister ge noemd nog niet worden overtroffen. Dan heeft spr. nog een paar op- merkingen van ondergeschikt be lang. De bus brengt de werkeloozen slechts tot Drunen zii moeten dan nog een half uur loopen. zoodat zii in de afgeloopen week slechts 45 uur hebben gewerkt, zoodat ze nog 5X24 f1,20 onder het geschatte loon blijven. Op 'toogenblik kunnen zij misschien nog aan 50 werkuren komen, als de dagen nog iets korter worden kan dat niet meer. De Voorzitter zou de commissie in overweging willen geven zijn be zwaren schriftelijk aan B. en W. ken baar te maken. Spr. geeft de verzeke ring, dat het college dan deze be- DRAlSltlA-vANVALKEMBURG'S-* ft A .-.LEVERTR LEEUWARDEN' - Vooreerst naar mijn bureau. Vooreerst? vroeg de brave man verrastEn dan? Dan naar de gevangenis, waar schijnlijk. Ik, naar de gevangenis, en dat waarom? vroeg Haudecoeur naief. Om daar af te wachten, totdat men u in verhoor neemt. Gij hebt den na middag in dit vertrek doorgebracht. om vijf uur hebt gij het eerst verlaten. op het oogenblik dat de misdaad be gaan isDat alles is zeer verdacht. Zoudt gij mij soms verdenken? Haudecoeur hield op. Die beschuldiging scheen hem zoo Vreemd en onverklaarbaar voor zijn eer lijk krakter, dat hij er geen geloof aan kon schenken. Glimlachend volgde hij dan ook den commissaris. Alle eerbied voor u, mijnheer de commissaris, maar ge vergist u toch deerlijk, zeide hij een oogenblik later. Mijnheer Delangle antwoordde niet. Hij had nog geen meening hieromtrent, en dit besluit slechts genomen uit voor zichtigheid. Margaretha was op gestaan, toen zij bemerkte, dat de verdenking meer en meer op een onschuldige viel. Dat scheen haar onmogelijk, ver schik kelijk. Met wankelende schreden na derde zij den magistraat, die haar toe vallig aanzag. Mijnheer, die man kan de moor denaar van mijn echtgenoot niet we zen, neen, dat kan niet't is een oud soldaathij draagt een eere- kruisDan kan men geen misdadiger worden. En haar handen smeekend opheffend van ontzetting, dat een ander in haar plaats beschuldigd werd, dat een ander voo rhaar zou moeten lijden, zeide zij: Wees voorzichtig mijnheer, en laat mij uitsprekenHet schijnt dat uw beschuldiging wel wat lichtvaardig is... Gij bezit een verschrikkelijk machr, na melijk om naar verkiezing iemand zijn vrijheid te kunnen ontnemen, en dat wel op een vaag vermoedenGij moet daar eerst ove rnadenken.... Die brave man bezit slechts zijn eer, dat is zijn geheele rijkdom.... Ik smeek u, hem de schande der inhechtenisneming te besparen, al duurt die arrestatie dan ook slechts eenige uren. 't Spijt mij, dat ik geen gehoor aan uw verlangen geven kan, mevrouw, antwoordde de commissaris op koelen toon. Ge zult hem niet arresteeren, ge zult hem niet beschuldigen, dat is on mogelijk. Weet gij dan iets, dat ons de zaak kan ophelderen? Maar.... Zij hield op. Zij aarzelde en wist niet wat te zeggen. In dat geval verzoek ik u te spre ken, drong mijnheer Delangle aan. dat is uw plicht Haar plicht Acht Ja, zij wist het! Het was haar plicht. Haar geweten riep het haar toe! 'tWas haar plicht er voor te zorgen, dat die brave man, wiens oogen haa rstilzwijgend bedank ten voo rhaar verdediging, in vrijheid bleef, 't Was haar plicht, de schande uit het huisgezin te verbannen, dat zij niets een kendde... Haar plicht. Haar geweten sprak zoo luid, dat zij uitriep: zwaren ter kennis van den Minister zal brengen en zal trachten den Mi nister te bewegen er aan tegemoet te komen. De heer Maassen zegt, dat hii zich ook nog heeft gewend tot den Iiï- specteur en dezen heeft gevraagd of hij hem morgen kon ontvangen. Spr. heeft echter antwoord gekregen, dat dit niet gaat, dat de Inspecteur evenh wel deze week in Heusden komt en dan op het gemeentehuis te spreken zal zijn. Spr. zag gaarne, dat ook ide andere leden tot deze bijeenkomst werden uitgenoodigd. De Voorzitter heeft daar geen be zwaar tegen, spr. wil opmerken, dat de Minister verlangt, dat zooveel mo gelijk in accoord wordt gewerkt en dat het plan voor werkverschaffingi door de Heide-Maatschappii wordt ontworpen wat ook is gebeurd en deze heeft geadviseerd, dat de werk zaamheden wel in accoord zijn uit te voeren, de Minister zal zich daar1- aan waarschijnlijk wel houden. De heer Maassen merkt op, dat alles ten slotte in accoord is te doen. Maar de Minister zit op zijn bureau en kan bezwaarlijk een regeling ma ken die voor 100 pCt. goed is. Dit is den Minister niet kwalijk te nemen maar de rege1is toch ook niet gemaakt om zich achter reglementen te kun nen verschuilen, doch om de men schen werk te verschaffen en ze een loon te doen verdienen, waar mede zij in de aller noodzakelijkste behoeften kunnen voorzien. B. en W. treft geen verwijt, gaarne wil spr. ook -namens zijn mede commissie leden verklaren, dat B. en W. die adviezen van de commissie steed's hebben opgevolgd. Daar verder geen der heeren iets voor de vergadering heeft wordt ze door den Voorzitter gesloten. DB MOORD TE GORINCHEM^ Verdachte heeft bekend. De 28 jarige fabrieksarbeider C. Slob te Woerden, die Zaterdagavond aldaar is gearresteerd en gevankelijk naar Gorinchem is overgebracht onder verdenking den moord op notaris Courrech Staal te hebben ge pleegd, heeft een volledige bekentenis af gelegd. Bij een twist om een schuld van f 300.heeft hij het slachto/ïer tegen den schoorsteenmantel geworpen en met een vaasje neergeslagen Slob is door twee vrouwen en den veerman herkend. Het alibi dat hij had had opgegeven, was na grondig onderzoek, niet juist. Naar zijn verklaring heeft hij het geroofde geld in de Lek geworpen, wat ten zeerste wordt betwijfeld. o Bankoverval te Schipluiden. De kassier is neergeslagen. üe drie daders zijn met f 10800 er van door. Zaterdagavond omstreeks 9 uur is de Ja, dat weet ik Dat weet ik'- En als om haar nog meer te kwel len, treedt Haudecoeur op haar toe en zegt: Mevrouw, gij zijt goed, want gij wilt niet, dat mij leed aangedaan wordt. Ik danjk u er voor, niet alleen uit mijn naam, maar tevens uit naam van hen, die mij thuis wachten. Thuis wacht mij namelijk een braaf huisgezin. Een arme, zwakke vrouw, die mijn hulp niet ontberen kan, een flinke jongen en een jong meisje, dia ik niet meer zal kunnen bewaken... Uit naam van hen allen dank ik u me vrouw. Maar stel u gerust, ach het zal zoolang niet wezen, dan men mij ge vangen houdt... Ik heb mij niets te verwijten.... mijn leven was vlekkeloos als de sneeuw... Daarmede houdt de justitie ook rekening... Vrees dus niets, mij zal geen leed overkomen.... In ieder geval, ik wil het u nog heden zeggen, hoewel mijnheer de commissaris on geduldig wordt... In ieder geval zal ik u mijn geheele leven erkentelijk blij ven voor de goede woorden, die gij ten mijnen voordeele gesproken hebt.., mijn leven lang, mevrouw.... Dat wil de ik u nog zeggen. Daarna wendde hij zich tot mijnheer Delangle. En bijna vrooLijk, terwijl hij zijn schouders ophaalde, zeide hij: Als ge nu nog lust hebt, de grap voort te zetten, dan ben ik gereed om u te volgen. Zij was het dus, die schuldig was, zij, die dien onschuldige in het verderf stortte, terwijl hij niets vermoedde en haar nog ontroerd dankte met tranen in de oogen. (Wordt vervolgd.) «oor liet Liid m Husli n en AlteiaJ t Langstraat en 08 Biiitltrwml zzz

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1