Tweede Blad No. 5174 WoeDsdag 11 Nov. .ten* voor het Land van Heusrien en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Ingezonden. Plaatselijk Nieuws. BEHOORENDE BIJ HET Gorgel eens tijdens het Concert! - Natuurlijk droog met Z* Dat is prettiger en 't 1 gaat overal. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur Daar zaken van algemeen belang in Uw blad geregeld naar vermogen behartigd worden, Ktraag ik' U be leefd ook' een plaatsje voor het vol gende. Bii voorbaat mijn dank. E enigen tijd geleden stond in Uw courant een stuk, waarin de welver diende lof verkondigd werd van het Land van Heusden en Altena. De meeste van Uw lezers zullen het in hoofdzaak met den schrijver eens zijn. Jammer, dat zelfs deze mooie streek zoo weinig (welvaart meer leveren kan. 't Is wel zaak' thans op de kleintjes te passen en alles te mijden, wat het verlies vergfooten kan. Nu zijn er nog een paar groote dingen, waar voor we de alglemeene aandacht wel vragen mogen. In de eerste plaats de ontwatering van de [gronden. In dezen tijd van technischen vooruitgang moest het niet meer kunnen voorkomen, dat een polder overgeleverd blijft aan windbemaling. jEr liggen polders naast elkaar, waarvan de ééne een electrisch gemaal heeft, tot in de puntjes in orde, en de andere een molen, die in 1831 beter zal zijn geweest dan hij in 1931 is. Onze watermolens in het Land van Altena hebben een halven storm noodig' om goed in gang te komien en kunnen geen kwart van een storm uithou den. In een gemeenteraad werd dezer dagen gezegd, (dat de waterschap pen reeds omstreeks 1600 een zelf standig bestuur hadden. Dan kon nu wel de toestand zoo zijn, dat over al de bemaling! in orde was, overal. Boven Heusden heeft door overleg een polder het zoover weten te bren gen, dat door één installatie het la ge en het hooge deel geholpen kun nen worden. |Mooi werk! Een pol der met windbemaling1 daarentegen is nog' eens een (echt waterschap, dikwijls niet te onderscheiden 'van een boezem. Slooten en vlieten mo gen best in orde wezenmaar als het water aan den molen is. kan het uitrusten. De hoofdwegen naar Sleeuwij'k en Gorcu'm zijn ook best in orde j (maar als \er eens in de zooveel jaren ijsgang is, baat geen beste weg. In de polders is 't niet eens in de zooveel jaar, maar ge woonlijk' na lelke nieuwe maan. De nood dririgt. i In de tweede plaats de coöperatie. Coöperatie is een leelijk woord maar dat is 'het,ergste niet. Erger is, dat er nogal vat schijnt te haperen aan de werking Van de coöperatie. Ge woonlijk vindt men de coöperatie aan geprezen on het voordeel. Men wijst dan op fab ikanten, op bakkers en slagers, op verklieden. Nu heeft men Eas kunnen lezen van een slagers- ond voor 'tLand van Heusden en Altena. Maai is dat wel een voor beeld van de aangeprezen coöperatie Slagers, bakkers en fabrikanten ko men wel samen voor de belangen van het vak, \oor eenheid van prijzen, en zetten idatrvoor alle verschillen op zijmaar ïun zaken blijven gel delijk geschiden. De werklieden trachten wel Ijezamenlijk tot betere levensvoorwaarden te komen, maar verder dan tot wat contributie komt de geldelijke samenwerking niet. En nu zien we, da bij landbouwers en veehouders de zaken heel anders staan. Niet: sanen een prijs vast stellen. Neen, jsfênep een bedrijf, een fabriek met intallatie en al, voor gezamenlijke rekning. Dat vindt men niet in fde indmrie. niet in de am bachten, niet in winkelbedrijven. Sui ker- en zuivelfabrieken richt men coöperatieve aardappelmeel- en car- tonfabrieken. Voordeel schijnt dat samen een bedrijf hebben niet zoo bijster veel te geven. Dan moesten streken met veel coöperatie gelde- wijde weet beter. De vrijheid van hoog boven andere staan. De inge- beweging in zoo'n logge corporatie is weg. Lees de reglementendie van de onderlinge brandverzekerin gen. Daarbij kan enkel een geboren zakenman een groot bedrijf beheeren. We zien dan ook, dat de beroeps- zuivelfabrikanten kans zien, in prijs te concurreeren met de coöperaties een knappe prestatie. Dat zou toch niet kunnen, als de coöperatie gaf, wat ze belooft. Dezer dagen is een papieren oorlog uitgebroken tus- schen de beide takken van zuivel- productie in onze streek. Er is noo- digen werk te doen. In de derde plaats de prijsbepaling aan de fabrieken. Dit is een ding, van belang voor de kleine bezitters, die in den wassenden vloed van de zen tijd tmaar één voet meer op den bodem hebben. De prijsbepaling heeft plaats naar Vetgehalte. Als een fa briek enkel boter maakt, zal dan prijs naar vetgehalte zelfs een zuivere waarde bepaling gevendoor de overblijvende producten Maar als behalve boter ook kaas gemaakt wordt, zal het vetgehalte alleen ons kwalijk kunnen helpen. Als dezelfde fabriek, die kaas maakt en boter, van 4.53 tot 7.95 betaalt voor 1 kilo, dan kan een leek daar niet best uit wijs worden. Men zegt wel, dat ieder de 7.95 kan halen, bij goe den wilmaar dat blijft bii zeggen, 't Is hier als eldersmen moet heb ben om er bij te krijgen. Is nu in deze dingen iets beters te verwachten Daartoe is meer alge- meene waardeer ing noodig, een schaarsch artikel in onze maatschap pij vol loverproductie. Eerst zal wel de schatkist moeten ervaren, dat de kleine bedrijven niet meer zijn. Han den van (gelijkgezinden worden nog wel, te vast in coöperatie, ineen ge legd maar algemeene samenwerking tot algemeen welzijn, reken daarop niet. Nogmaals dankend. v. K., te A. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Mag ik een lantaarn (zaklantaarn) op mijn borst dragen of in de hand houden en zoo op de fiets rijden. Bedoelde ver lichting moet dan dienst doen als rijwiel verlichting, of ben ik dan strafbaar Zoo ja, waarom F N. L. Mijn perceel weiland is het achterste van een buurweg gelegen. Nu werd de buurweg tot nu toe alleen gebezigd om er hooi over te vervoeren, maar nu wil ik er ook over om mest op mijn land te brengen. Een der geburen heeft nu den weg afgesloten met een hek, zoodat ik er niet over kan rijden met de mest. Heb ik recht, om wegneming van het hek te vorderen A. Een landbouwer. Behooren ingebouwde buizen eener centrale verwarming aan het huis of moeten ze beschouwd worden als uit- neembaar en dus los F G. v. L. Een van tafel en bed gescheiden vrouw wil haren man failliet doen verklaren. De vrouw woont te Gorinchem, de man te Amsterdam. Tot welken Kantonrech ter moet de vrouw zich wenden tot het verkrijgen der bevoegdheid G. X. De van tafel en bed gescheiden vrouw heeft een eigen woonplaats en moet zich tot het bekomen der bevoegdheid om het faillissement van haren man aan te vragen, wenden tot den kantonrechter harer eigen woonplaats. Ik heb sedert jaren eene zaak. welke den handelsnaam draagt van„Houtwa ren fabriek W. (volgt plaatsnaam)." Nu is alhier kort geleden eene zaak opgericht, welke den naam draagt van „Houthan del en timmerfabriek W. (volgt plaats naam)," waardoor ik schade lijd. Is daar wat tegen te doen en zoo ja, wat W. Een fabrikant. Onverminderd uwe vordering krachtens art. 1401 en volgende van het Burgerlijk Wetboek (schadevordering uit onrecht matige daad), kunt U zich bij verzoek schrift wenden tot den kantonrechter van het kanton waar de handelszaak is ge vestigd, met het verzoek om degene, die den verboden handelsnaam voert, te ver- oordeelen daarin zoodanige door den kan tonrechter te bepalen wijziging aan te brengen, dat de onrechtmatigheid ten opzichte van den verzoeker wordt opge heven, met veroordeeling tevens van de wederpartij tot eene bepaalde som als schadevergoeding in geval van overtreding van het bevel des kantonrechters. Ik ben 1 November al een jaar wer keloos. In dat jaar was ik gedwongen te trouwen. Nu ben ik vanaf 31 Juli 1931 gehuwd maar ieder is nog bij zijn ouders gebleven omdat ik nog steeds zon der werk ben Mijn ouders vinden het goed dat ik, zoolang ik nog thuis ben en wanneer ik werk heb, mijn geld houd om daarvoor zoo gauw mogelijk mijn be hulp te koopen, opdat wij op ons eigen kunnen. Nu heb ik een kind dat bij mijn vrouw is. Kunnen de ouders van mijn vrouw mij verplichten voor het kind op te brengen F Mogen zij mijn vrouw en kind op straat zetten of niet, waar moet ik inlichtingen bekomen Een abonné van dit blad, Ingevolge art. 353, 2e lid van het Burgerlijk Wetboek, is U verplicht uw minderjarig kind te onderhouden en op te voeden, zoodat U de kosten daarvan hebt te dragen. Uwe schoonouders zijn niet verplicht, hunne dochter en hun kleinkind bij zich in huis te houden, zoodat ze die gerust op straat kunnen zetten. Of ze zoo iets echter, uit moreel oogpunt beschouwd, kunnen doen, is eene vraag waarop wij geen antwoord wen- schen te geven. Een andere quaestie is, dat uwe ouders en uwe schoonouders verplicht zijn U en uwe vrouw te onderhouden, wanneer gij behoeftig zijt. Kunt gij uwe behoeftig heid voor den rechter aantoonen, dan zal deze uwe ouders en schoonouders kunnen veroordeelen om U en uw gezin geheel of gedeeltelijk te onderhouden. Mag iemand die varkens slacht om uit te ponden ook den zelfden dag nog varkens er bij slachten voor eigen gebruik, wat ze tegenwoordig veel doen in hetzelfde pand. Een slager. Nergens kunnen we in de Vleesch- keuringswet een verbod vinden voor eene huisslachting gelijk met eene slachting voor uitponding. Een andere quaestie is, of slachtingen voor uitpondingen, die haar groot nut kunnen hebben om de slagers- prijzen eenigszins binnen behoorlijke gren zen te houden, wel toelaatbaar zijn met de Vleeschkeuringswet in de hand. Den 31 en December 1930 is door mij een verzoek gericht om geroyeerd te wor den ran de Ned. Herv. Kerk als lid der kerk. Om vrij te loopen van nieuwe kerkelijke belasting, die met 1 Mei ingaat, heb ik gemeend, vroeg genoeg mijn ver zoekschrift in te dienen. Door de laksch- heid van den toenmaligen Kerkeraad is de beslissing gekomen pl.m. half Juli, na mij eerst verplicht te hebben door deurwaarders exploit f 8.75 onnoodige kosten te maken. Een dezer dagen krijg ik weder een aanslag van 1 Mei—half Juli. Ben ik nu verplicht dit te betalen F M. i. niet, even goed zou genoemde Ker keraad 1 jaar kunnen wachten en dus weer belasting toeschrijven over dit tijdvak, 's-Gravenmoer J. van Willigen. U hebt een verzoek gericht om als lid te worden geroyeerd, zoodat daarop eene beschikking moest worden ge geven door den kerkeraad, maar het nemen dier beschikking behoefde niet te ge schieden binnen bepaalden tijd. Hadt U geschreven „ik bedank, b.v. met in gang van heden, als lid enz.", dan was de zaak uwerzijds in orde geweest. Im mers stond het U vrij te bedanken, zonder meer, en U hebt royement gevraagd, wat absoluut onnoodig was. Indien U op 31 December 1930, in plaats van een verzoek in te dienen om royement, een deurwaarders-exploit met eenvoudige aanzegging van ontslag hadt laten beteekenen, was de zaak geheel in gesloten water geweest. Waar het echter zou kunnen gebeuren, dat bij eventueele procedure de betrokken Kantonrechter het verzoek om royement beschouwen zou als een directe opzegging van het lidmaatschap, zouden wij U raden, niet te betalen en de zaak op haar be loop te laten. We gaan daarbij dan van de onderstelling uit, dat de kerkeraad zal erkennen, op 31 December 1930 den bewusten brief van U ontvangen te hebben. Een mijner kennissen die bij zijn ge trouwde zuster inwoont, wil gaan trou wen. Zijne zuster is tegen het huwelijk, omdat zij daardoor de erfenis van oom aan hare kinderen ziet ontglippen. Nu worden alle pogingen aangewend om oom onder curatele gesteld te krijgen, maar oom is zeer goed bij zijn verstand, ver kwist niet en zijn gedrag is voorbeeldig Hoe zou het nu mogelijk kunnen zijn dat oom onder curatele werd gesteld P. Een kennis. Uw kennis kan gerust gaan trouwen en van onder curatele stelling sprake zijn. Immers kan onder stelling slechts geschieden in d« wet bepaald genoemde gevalleiv| uw kennis is geen enkel van di aanwezig. Kunt U mij ook zeggen of de conci van een gemeentehuis benoemd moet w den door den Raad, of door Burgemee Aw en Wethouders F Een sollicitant. We moeten onderscheiden tusschpn „bode" en „concierge". Een bode is feitelijk een bediende bij de plaatselijke secretarie en moet dus door Burgemeester en Wethouders worden benoemd. concierge kan niet zoo zeer als een be diende bij de plaatselijke secretarie wor den beschouwd, want zijn functie is al- gemeener, zoodat hij door den gemeente raad moet worden aangesteld. WERKENDAM. Donderdagavond j.l. werd in de Ned. Herv. Kerk de eerste van de win- terlezingen, georganiseerd door de Herv. Jeugdcentrale, gehouden. Als spreker trad op, Ds. J. H. Mul der van Hillegom, die na Schriftlezing van Rom. 5:111, zijn gehoor bepaal de bij zijn onderwerp: „Kerkhervor ming en de toekomst." In een boeiende rede gaf spreker een uiteenzetting van de Chr. (Roomsche) Kerk in de Middeleeuwen; de kerk be- heerschte de cultuur in alle geledin gen, hetgeen blijkt uit de kunstproduc ten uit die tijden (bouw-, dicht- en schil derkunst, enz.), zoodat er een treffen de eenheid werd gevonden. Totdat opeens Maarten Luther, da Augustijnermonnik die na veel zoe ken tenslotte de Bron gevonden heeft zijn 95 stellingen als 'n wig in deze eenheid drijft, en daarmede een daad verricht, waarvan hij en anderen de ver strekkende gevolgen stellig niet hebben voorzien. Oogenschijnlijk heeft de Kerkhervor ming niet veel goeds gebracht: de een heid is zoek geraakt voor Gods Souvereiniteit is Volkssouvereiniteit in de plaats getreden het democratische beginsel heeft overal doorgewerkt... Wat de reformatie dan gebracht heeft? Het herstel van het contact tusschcn de ziel en God, de gemeenschap van het individu met den Vader in de he melen. Daarvoor moet zelfs de orga nisatie, de Kerk, ja alles wat voor die gemeenschap een belemmering zou zijn, wegvallen. Omtrent de toekomst doet spr. geen voorspellingen, taak is de jongeren van thans bij deze dingen te bepalen, want immers: Wie de jeugd heeft, heeft de toekomstWat verder in de toekomst staat te gebeuren, wij weten het n.et, maar we gelooven, dat God Zijn Kerk in stand zal houden. Deze uitnemende rede werd door ve le belangstellenden met groote aandacM gevolgd. t Gedurende de maand October passeerden de Rijksschutsluis alhier van en naar de Nieuwe Merwede en Bak- kerskil, 665 vaartuigen. De in onze gemeente gehouden speldjesverkoop ten bate van het Herv, Chr. Sanatorium „Zonnegloren" heeft opgebracht ruim f64. 16. De storm verdween even snel als hij gekomen was en liet heuvels en dalen achter op plaatsen, die even te voren vlak waren. Rob en z'n metgezellen waren op het punt hun reis te vervolgen, toen de verschrikte kreet van een der Arabieren hen waarschuwde voor een nieuw gevaar. „Bedouinen," riep Rob hevig ontsteld uit, toen hij een groot aantal Arabieren gewaar werd, gezeten op vurige paarden en gewapend met lange speren en ouderwetsche geweren. g|j 17. Dadelijk werden de kameelen binnen de ruïne getrokken, terwijl Rob, Ouwe Daan en en Prof. Prewe zich gereed maakten, om zich tegen de woestijnroovers te verdedigen. 18. De Bedouinen cirkelden, schreeuwend en gillend en met getrokken speren, om de ruïne heen en het begon er leelijk uit te zien voor onze avonturiers en hun helpers, toen het wel kome gesnor van een naderende vliegmachine vernomen werd en een eendekker door de lucht suisde. Iffettwsblad |Doozen a 25, 45 en 65 ets. JïÊti rd ®E E.¥©HT

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5