GODINCHEM Dn immer aesiaai »n 3 aiaaen Zislssmart. 5. p. £ankhayz?n (o's Bank jtV. DROGISTERIJ A. Verschuur-Baert Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5175 Vrijdag 13 November 1931. GASTHUIS STR.SO 7 FEUILLETON. amimmmimmmite" 3 SPECERIJ EN. TfnnmmTTYTTTTTT^ telbf. no. is RaamsdonksY6ér. Odetjrs Parfums Zeepen Toilet-A rtik el en UND VAN alte^ Dit blad verscbynt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden t 1.25, •n franco per post beschikt f 4,-40. Afzoiderlyke cummers 6 cent. Int. Telefoon no. *9. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrydagmorgen 9 uur ingewacht. Vergadering van den Raad der ge meente WERKENDAM, op Vrij dag 6 November n.m. 8 uur. VoorzitterEdelachtb. Heer W. Beukenkamp. SecretarisWeled. Heer J. A. Tim mermans. Aanwezig alle leden. De Voorz. opent de vergadering, en leest het formuliergebed. De navolgende mededeelingen wor den gedaan. Het College van B. en W. heb ben goedgevonden, dat de lantaarn bij het Plein, zal worden aangebracht, zulks mede in verband met het ver lichten van het marktterrein op Za terdagavond In de vorige vergade ring was hierop afwijzend beschikt, doch door den heer de Waard werd plaatsing van lichtpunt bepleit, om opgemelde reden. Besluit van Ged. Staten van 4 No vember goedkeuring conversie der leening met het Weeshuis te Werken dam, eveneens de goedkeuring, om bij de Bank van Ned. Gemeenten een geldleening van f 7000 aan te gaan tegen 41/? pCt. Naar het Fransch. 15.) Zij snelt op mijnheer Delangle toe. Mijnheer, gij moogt het niet doen! Mevrouw, ik vind uw tusschen- komst wel wat zonderling! Zij boog het hoofd; haar keel was als toegeschroefd. Daar ziet ze, hoe de inspecteur de handen van Haudecoeur boeit. Deze deinst terug, niet om zich te verdedigen, maar uit schande, dat men hem onverdiend onteerde. Zijn gelaat werd vuurrood en ver wrongen Margaretha mompelde toen zij alles begreep: En ik ben zoo laag, hem in het verderf te storten. Zij begeeft zich naar Haudecoeur. Ruw dringt zij den inspecteur ter zij de én verbreekt de boeien. Haar oogen fonkelen. Mijnheer! roept zij uit, mijn heer, luister, luister. Zij wil alles zeggen, haar besluit staat vast.... zij wil de plaats van dien man innemen, wiens open blik haar in het hart boort als een dolk. Maar eensklaps wordt de deur ge- Een circulaire van het Gemeente bestuur van Aarle-Rixel, om bii de 2e KamCr er op aan te dringen geen motorwedstrijden te houden op de openbare wegen, in verband met het veroorzaken van ongelukken. B. en W. stellen voor in afwijking van de circulaire, er bii den Minister op aan te dringen, geen vergunningen daarvoor te geven, en in geen ge val op Zondagen. Missive van Ged. Satten d.d. 28 Oct., ter goedkeuring van de machti ging van B. en W. voor den aankoop van enkele perceelen grond in den Burchtpolder, noodig voor de vloed- vrijmaking. De Voorzitter zegt, dat B. en W. echter niet verplicht zijn, de mach tiging uit te voeren. Eenige opmerkingen door Ged. Staten op de gemeenterekening, wel ke van administratieven aard zijn. Mededeeling van Ged. Staten, dat in verband met de wijziging van de Woningwet van 9 Juli 1931 voor 19 November de veranderde veror deningen, inzake beroep op den raad moeten zijn vastgesteld. Daarna worden in behandeling ge nomen de bedrijfsbegrootingen en de gemeentebegrooting over 1932. opend. 1 Daar treedt Gerard binnen. Bij zijn verschijning houdt z-ij plot seling stil, haa,r half geopende lippen sluiten zich weerhaar oogen druk ken ontzetting uit. Kon zij alles zeggen voor Gerard! Voor haar kind!... Kon zij tot haar zoon zeggen: „Je moeder heeft je va der vermoord!" Neen, neen, daartoe bezat zij geen kracht. Ach Als hij niet gekomen waswellicht.had zij dan gesproken Waarom had God hem in zulk een ernstig oogenblik hierheen geleid, op het oogenblik, dat de bekentenis van haar lippen ontsnappen zou. En zij zwijgt. Wat beteekenden die enkele dagen gevangenisstraf voor dien man? Wel licht eenige uren? Want ongetwijfeld zou men hem niet lang gevangen hou den, na zijn eerste verhoor zou zijn onschuld spoedig blijken. Dan zou hij weer in vrijheid ge steld worden. Mocht dit niet het ge val wezen, mocht de vrijheid van Hau decoeur bedreigd worden, dan was het immers nog tijd genoeg om tusschen- beide te komen? En als Haudecoeur eenmaal vrij was, zou hij het haar vergeven, want hij zou zich de angst kunnen voorstellen, die haar moeder hart gekweld had. Oplettend volgde mijnheer Delangle de aarzeling en den geheimzinnigen strijd dier vrouw. Toen hij bemerkte dat zij zweeg Namens de commissie van onder zoek brengt de heer de Klerk ver slag uit en zegt, dat alles in orde is bevonden, doch de post voor olie en benzine voorkomend op de begroo ting van het veerbedrijf moest vol gens oordeel der commissie onder particulieren worden aanbesteed. Aangaande de begrooting van het veerbedrijf merkt de heer de Waard op, dat het wellicht overweging ver diend, dat het veerbedrijfhuur voor het veerrecht gaat betalen aan de gemeente, zulks in verband met de winsten, hierdoor kan tariefverlaging worden voorkomen. De Voorzitter zegt, dat thans hier voor de tijd nog niet is, eerst wor den de verliezen over de eerste ja ren geleden, aangezuiverd door de tegenwoordige winsten, daarna zou 'n huur voor het bedrijf aan de ge meente kunnen worden overwogen. *2 Witte peper. 48 ct. per ons Rommelkru'd 20 ct. Foelie48 ct. Gemalen nagelen 22 ct. Kruidnagelen 20 ct. Gemalen noot 20 ct. Nootmuskaat. 20 ct. Gemalen kaneel20 ct. Pijpkaneel18 ct. Uitsluitend de beste kwaliteit A. BA AI JENS, Botermarkt 88 - HEUSDÉN. De heer Visser vraagt waardoor het verschil in loonen op de rekening van het vorig jaar en de begrooting van van 1932 is ontstaan. De Voorzitter zegt, dat het vorig jaar apart werjd betaald voor de Zondagsdienst, thans wordt de Zon- dagdienst in de pachtprijs opgeno men. Aangaande de begrooting van het Vleeschkeuringsbedrijf zegt de heer Visser, dat er een behoorlijke winst wordt gemaakt en of thans verlaging van de keurloonen geen aanbeveling verdiend. De Voorzitter zegt, dat verlaging van het keurloon, geen verlaging van de vleeschprijzen tot gevolg zal heb ben, terwijl er een reserve moet wor den gevormd, omdat de regeering, de gemeente steeds kan verplichten een slachthuis te bouwen. Van de winst zegt de Voorzitter krijgt de gemeente Werkendam 2/? en Sleeu- wijk V.v Het vleeschkeuringsbedrijf strekt n.l. over beide gemeenten. Aangaande het Waterleidingbe drijf zegt de heer de Waard niet zeer enthousiast te zijn. Dit bedrijf is steeds wat de financieele toestand betreft voor de gemeente een blok vroeg hij Dus, mevrouw, gij hebt de justi tie alles medegedeeld, wat gij wist? zacht: Zij boog het hoofd en antwoordde Alles. Hebt gij er niets aan toe te voe gen? Niets, mijnheer. Nog zachter zeide zij dit. Mijnheer Delangle hoorde het nauwelijks. Gerard trad "op zijn moeder toe. Zoolang de mannen der wet in het vertrek waren, zweeg hij, maar nauwe lijks waren zij vertrokken, of hij vatte zijn moeder bij de hand en zeide: Moeder, moeder Wat is er, mijn kind? Toen ik binnenkwam wildet ge juist iets zeggen. Neen, je vergist je. Neen, neen.En ik zou gezworen hebben, dat mijn komst u daarin ver hinderde. Waarvan verdenk je mij dan van, mijn kind? vroeg Margaretha ont steld, terwijl zij haar klamme hand uit die van Gerard losmaakte; denkt ge, dat ik het verzwegen zou hebben, als ik eenig vermoeden had? Hij antwoordde niet. Hij scheen aan iets te denken. Plotseling fonkelden zijn oogen. Wat is er Gerard? Ik heb het lijk van mijn vader vergezeld, moeder, en toen ik hen zei de, dat hij zichzelf vermoord had, on derzochten zij de wond. Toen begon- Agentschap van dc AwsUrdamscht Bank ff.VAmsterdam. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prjjzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, mtr Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA aan het been. Steeds moet men uit breiden, of herstellen, waarvoor aan zienlijke bedragen noodig zijn, ter wijl de adviezen van bepaalde bure aux, ver bezijden de waarheid bleken te zijn. Spreker mist verder een vas- ste lijn in de vaststelling der abonne menten en z.i. moeten de grootere panden veel te veel betalen, tegen over het water verbruik. Spreker heeft verder de noodige bescheiden bij de begrooting gemist, zooals de voorwaarden, waarop water wordt ge leverd, en de basis waarop, de abon nementen worden vastgesteld, terwijl volgens zijne meening bii de vaststel ling, soms een zekere willekeur valt waar te nemen. De Voorzitter geeft toe, dat het waterleidingbedrijf veel geld kost. maar de kosten der exploitatie moe ten toch gedekt worden, als maat staf voor de abonnementen wordt ge nomen 15 pCt. der geschatte huur waarde, terwijl de prijzen voor pan den met een huurwaarde van f 70 f 0,20 per week waterleiding betalen. Hij geeft toe, dat juist de kleine betalers, het meeste water verkwis- j ten, en de grootere perceelen tegen over het waterverbruik veel betalen, i Het bedrijf is duur, daarbij komt. dat de restauratie van 1922 gewel- DROGISTERIJ Botermarkt 72 - HEUSDEN. nen zij te glimlachen. En een van hen zeide tot mij: „Dat een zelfmoord? Daar gelooven wij niets van Moe der, als vader eens vermoord was ge worden Mijnheer Delangle bevestigt im mers, dat het een zelfmoord is. En gij, moeder? Ik heb je al gezegd: Je vader heeft zichzelf gedood. De geneesheeren zullen het wel spoedig te weten komen. Gerard zweeg, hij hield zijn oogen op den grond gericht, terwijl zijn voor hoofd zich rimpelde. Waar denk je aan? Ik bedenk moeder, dat Haude coeur misschien schuldig is en de justi tie hem bestraffen zal.Maar als de justitie hem onschuldig verklaart.als zij onmachtig is, den schuldige te vin den. als de moordenaar ongestraft en de moord op mijn vader ongewro ken blijft Wat dan, mijn kind? vroeg zij, met een van ontzetting verwrongen gelaat. Dan zal ik er mij mede belas ten, den schuldige te zoeken en hem te straffen.Dat zweer ik u Zij loosde een diepen zucht en zweeg. Daarna doorschreed zij langzaam, leu nende op den arm van Gerard, het vertrek van haar man en begaf zich naa rhaar kamer. Op het oogenblik, dat zij binnentrad, verscheen Collivet. Heeft mevrouw mij nog noodig? dig is tegengevallen, thans heeft de Chloorinstallatie fnoo gekost, ter wijl een herstelling van het bassin noodzakelijk was. De heer de Waard zegt, dat het misschien voordeeliger zou zijn in de toekomst aan te sluiten bii de Cen trale Waterleiding van Noord-Bra bant, doch de Voorzitter merkt op. dat zulks nog duurder zal ziin, want volgens berekening zou het goed koopste pand dan f0,50 per week betalen. Bii de gemeentebegrooting voert de heer Zuidam het woord en zegt te constateeren, dat Werkendam zich meer in democratische richting .gaat begeven door de verkiezing van een lid der S.D.A.P. in den raad en daar naast een afgevaardigde van de Chr. Arbeiderspartij, die ook ongetwijfeld1 zijn politiek onderschrijft. De post op de begrooting van f 2000 voor werkloozen steun vindt de heer Zui dam te laag. Gelukkig zegt spreker ondervindt onze gemeente nog niet de ergste gevolgen van de werkloosheid, maar het gaat toch niet aan, om ar beiders, die door de tegenwoordige kapitahstische samenstelling broode loos zijn geworden, buiten hun wil, niet voldoende te steunen. Het beleid van den heer Visser' als ambtenaar bii de commissie voor de werkloozen steun onderwerpt spr. aan scherpe kritiek. De heer de Waard zegt, met ge noegen te hebben geconstateerd, dat de financieele toestand van Werken dam gunstig is, doch dringt op voor zichtigheid aan bij de uitgaven in de toekomst. Hij brengt hulde aan het college van B. en W. voor hun goed financieel beleid. Ook bespreekt hij de crisis die in den landbouw en in de scheepvaart heerscht, waar door de gemeente hevig wordt ge troffen. Hij hoopt, dat het gemeente bestuur, waar noodig, de helpende hand zal bieden en men tot de over tuiging komt, dat het gemeentebe stuur van Werkendam, beter dan de Neen, mijnheer Collivet. Ik dank u. Op den gewonen tijd zal ik mor gen op het kantoor wezen. Hij boog diep voor Margaretha en verliet het vertrek, langzaam en waar dig, met afgemeten schreden. Eindelijk was Margaretha alleen en barstte zij in luid snikken uit. V. Er verliepen twee op drie dagen. De geneesheeren, die door de recht bank benoemd waren, om het lijk van mijnheer Beaupreault te schouwen, had den hun verslag uitgebracht. Er was geen enkele geneesheer, wiens mee ning verschilde met die van een an deren. 't Verslag bewees de moord op de Beaupreault en verwierp elk ver moeden tot zelfmoord. Collivet had zich ter beschikking van Margaretha gesteld, om het onderzoek bij te wonen en haar den uitslag mede te deelen. Door hem kende zij alle bijzonder heden. Van hem vernam zij, dat Haudecoeur niet in Vrijheid gesteld was, eveneens, dat er nog iemand gearresteerd \vas en wel mijnheer die Kerunion, aan wien de revolver behoorde, die men in het vertrek van Beaupreault gevonden had. (Wordt vervolgd). voor bet Land van üBusilsn en Alteaa,d6 Langstraat en de Bommelerwaard F-GOOPS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1