OPENING LUNCHROOM. LICHTHAL PUROL er op Maandagmiddag waren wij met tal van collega's uitgenoodigd, om dit nieu we winkelpaleis te bezichtigen. In de lunchroom werden wij ontvangen en heette de heer Fokkelman, een der di recteuren ons welkom. In zijn wel komstwoord betoogde de heer Fokkel man, dat het nieuwe warenhuis niet alleen voor 's-Bosch, doch voor de geheele provincie een aanwinst betee- kent, omdat er een koopgelegenheid door is ontstaan, zooals het Zuiden nog niet kent. De heer Fokkelman deelde mede, dat aan den bouw 2i/a jaar is besteed, dat er aan verwerkt zijn 9300.000 K G. beton, 700.000 K.G. ijzer. De construc tie van het gebouw is zoo stevig, dat het draagvermogen 1000 K.G. per M2 bedraagt, het heeft een vloer opper vlakte van 12000 M2, comblanchier vloer 1100 M2, breche opale marmer (uit de Pyreneeën) 1050 M2, glas in lood 503 M2, lichtoppervlakte 1100 M2, etalage- ramen 300 M2. Het aantal lichtpunten bedraagt 2500, de inhoud van het ge bouw 40.000 M3. Het heeft verder een installatie vocht luchtverversching met een vermogen van 30.000 M3 per uur, zomers wordt versche lucht toegevoerd, 's winters warme lucht. In de kelders van het gebouw is een installatie aan gebracht voor noodverlichting, onmid- delijk als de electrische stroom van de gemeente door een defect wegvalt, komt automatisch de noodverlichting in wer king. Gevaar om zonder licht te staan is uitgesloten, iets wat vanzelf spre kend ook tot noodlottige gevolgen aan leiding zou kunnen geven. Dit warenhuis is de 40ste zaak in ons land', die door Vroom en Drees- mann wordt geopend. In groepjes maakte de pers, onder leiding van de directie,' een rondgang door het enorme gebouw. Alles op te noemen wat er te zien is, is onmoge lijk, men kan niet beter doen, dan zelf een kijkje te gaan nemen. Men vindt er zoowel huish. artikelen als levensmid delen, manufacturen als schoenen. De verkoopgelegenheden zijn allen volgens het nieuwste systeem ingericht, de le vensmiddelen worden bewaard in koel- toon'banken. Voor de eerste en 3e etage is uit sluitend teakhout gebruikt, voor de 2e mahonie. Beneden treft men'n snelbuffet aan, op de 2de etage de lunchroom, die plaats biedt aan 200 bezoekers. Hee- tren die op hun dames moeten wach ten, vinden er leestafels, wa^r zij den tijd kunnen korten. Wij maakten een wandeling door de verschillende ateli .rs, aaien waar een paar honderd meisjes adhter electrisch gedreven naaimachi- ne's gezeten, de kleedingstukken ver vaardigen, die op een andere afdeeling machinaal worden gesneden en geknipt; door de banketbakkerij, want ook die vindt men in het gebouw, met instal latie voor het vervaardigen van ijs, de keukens enz. enz., het is eenvoudig te veel om alles weer te geven. Behal ;e kelder en parterre, bevat het gebouw 4 verdiepingen en het heeft een hoogte van 25 meter. Het personeel,, dat in het gebouw werkzaam is, bedraagt 600 per sonen. In het trappenhuis van het gebouw zijn gebrandschilderde vensters aange bracht. Zoodra de kunstenaar Huib Luns de opdracht tot het ontwerpen der ven sters had aanvaard, heeft hij met Vin cent Cleerdin overlegd, betreffende het ■onderwerp en de symbolische voorstel- linygen. Beiden waren terstond er over eens, dat zich hier een uitmuntende gelegenheid voordeed om eenige tafe- reelen uit het verleden van Brabant voor te stellen. Huib Luns heeft de reeks der ven sters in drieën verdeeld. In de breede benedengroep (op de trap naar de 1ste étage) heeft hij het middeleeuwsche Brabant voorgesteld, in de middengroep (op de trap naar de 2de étage) het Brabant van de zes tiende en zeventiende eeuw, in de bovengroep (op de trap van de 3 e étage) het herleefde Brabant. Het Middeleeuwsche Brabant is „be schreven" in verscheidene hoofdfiguren. Een tafereel in het midden laat ons Maximiliaan van Oostenrijk en Maria van Bourgondië zien als hertogen van 'Brabant, onder wier regeering dit ge west zijn hoogsten bloei bereikte. Hier boven zijn aangebracht de vier wapens der vier hoofdsteden van het oude hertogdom, namelijk Leuven, Antwer pen, Brussel en 's-Hertogenbosch, en ter andere zijde naast het wapen der hertogen van Brabant, de wa pens der vier kwartieren van de Meierij jvan 's-Hertogenbosch, nameljk Peel- land, Maasland, Kempenland en Oister- wijk. Aldus in een kort bestek de voor malige grootheid van Brabant en 's-Her- togenbosch geschetst. Ter rechterzijde ziet men de staat kundige en economische ontwikkeling van het middeleeuwsche Brabant ver beeld, eerst door degenen die zorgen voor zijn veiligheid en kracht, (in de figuren van ridderlijke strijders name lijk Jan, I de Zeeghafte en Graaf He> drik van Leuven), vervolgens door ve - tegenwoordigers van den handel (twee' kooplieden) en den landbauw (boer en boerin) De rechterzijde wordt afgesleten door een tafereel, bekroond met de e:nbl> men van land- en veeteelt. Het tafer el stelt voor, dat Noord-Brabant weleer het heideland bij uitnemendheid was; het geeft te zien heide en schapen met een herder en op den achtergrond den- neboomen. De beschavingsgeschiedenis van het Middeleeuwsche Brabant is uitgebeeld ter linkerzijde van de benedengroep. De arbeid der geestelijkheid wordt daar geëerd door opneming der figu ren van twee priesters, namel jk een bisschop van Luik, Louis van Bourbon, tot wiens bisdom Noord-Brabant be hoorde, en een Norbertijn, ter her innering aan het voorname aan.'e 1de „witheeren" van de abdijen Be ne, Pos tel, e.a. in het kerkelijke leven dzzer streek. De bloei der wetenschap is verzin nebeeld in de figuren van een Broeder des Gemeenen levens en van Erasmus van Rotterdam, die te 's-Herlogenbosch onderwijs van die broeders ontving. De schilders Jeroen Bosch en Pie Ier Breughel vonden daarnaast een pl a s als vertegenwoordigers van Brabant's beteekenis in de schilderkunst. Het tafereel, dat de linkerzijde der benedengroep afsluit, toont onder de gildeteekens der bouwambachten een der architecten van de kathedrale basi liek, namelijk Alard Duharnel op de steigers van zijn meesterwerk. Wij komen thans tot de midden groep (op de trap van de ie naar de 2de é'.age), die het Brabant van de zestiende en de zeventiende eeuw voorstelt. Dat is dus Brabant ge durende den tachtigjarig en oorlog, die in 1648 eindigde, en de halve eeuw daarnaeen tij Iperk van staat kundigen en kerkte!ijken strijd. Het middentafereel geert de wan hopige Brabantsche Maagd te zien, gef'ankeeid door da figuren van Al- va. den Spanjaard, en Frederik Hen drik, den stadhouder en kapitein-ge rectie zich met de pers in de lunch room, waar een koude lunch werd aangeboden. De directeuren de hee- ren Fokkelman en Vehmeijer spraken hierbij woorden van dank, waarop de heer Thijssen, als oudste, namens de vertegenwoordigers der pers, de directie dank bracht voor de vrien delijke ontvangst. Wij wenschen Vroom Dreesman veel succes met haar nieuw schitte rend gebouw, dat ongetwijfeld voor de bezoekers van de stad s-Hertogen bosch groo.e aantrekkingskracht zal bezitten. neraal der staten van HolLand en West-Friesland. Alva staat hier niet enkel als vertegenwoordiger der Spaansche macht, maar ook als lei der van de Spaansche krijgsverrich tingen, waaronder Brabant zooveel geleden heeft. Frederik Hendrik als de man, die in 1629 's-Hertogenbosch veroverde voor de Staten. Ter rech terzijde van het middentafereel zien wij eerst Spaansch krijgsvolk, dan de figuren der bisschoppen Sonni- us en Opkovius,vervolgens vluch tend landvolk, en tenslotte in een landelijke omgeving den Oisterwük- schen dichter Adriaan Poirters, aen Brabander, die ondanks de slechte tijden toch zijn vroolijk en opwek kend lied zingen bleef, gekleed als p iester van de Jezuïeten, wier groo- te school van 1610 tot 1629 te 's-Her- togenbo ch befaamd was. Ter linkerzijde naast Frederik Hen drik zien wij staatsgezind krijgsvolk, j de figuien van twee bekende lei ders der protes.antsche beweging, de predikanten Voetius en Agvleus, wede.om vluchteni landvolk (als zin nebeeld van het lijden der boeren onder de strooptochten der huurlin gen van de legers der Staten en der Spanjaarden). en eindelijk een tafereel van een kaal winterlandschap met bedelaars op den voorgrond en een verwoest dorp op den achter grond tafereel dat voor zichzelf spreekt. De wapens in de middenvensters dezer groep herinneren aan de be teekenis van Grave en Eindhoven, Breda en 's-Hertogenbosch, Helmond en Bergen-op-Zoom, in dm woeligen tijd. De bovengroep (op de trap van de 2e naar de 3e étagï), gewijd aan het herleefde Brabant der negentiende eeuw, stelt voor de welvaart en den vrede, waarbij 'e opkomende zon den 0:a .je' oom en den Olijftak beschijnt. De oranjeboom herinnert aan de goe de zorgen der Oranjevorsten voor het her'evend gewest. Als zinnebeeld van Brabant's opneming in den kring der overige gewesten, is het wapen van Noord-Brabant aangebracht tus- schen de wapens der overige pro- vinc'ën. Aldus is een geheel verkregen, dat de hoofdtrekken der Brabantsche ge schiedenis weergreft en dat zeker een aangename en leerzame verpoozing zal biedea aan de bezoekers van het nieuwe gebouw. Het warenhuis 's gebouwd onder a chitectuur van Oscar Leeuw, door de firma Hidde Nyland en de N. V. Nederland Allbouw. Na' d rondgang vcreenigde de di Het verzacht en geneest Vervolg RaadsversLag HER PT. De Voorzitter vraagt of nog een de heeren het woord verlangt is dit niet het geval, dan wil spreker naar aanleiding van het gesprokene door den heer v. Herpt een kort woord zeggen en dat is, dat hii deze gaar ne het pLeizier gunt om zijn mooie speech m de courant te zien ver schijnen zonder, dat er een tegenj- spraak van spreker op komt. Als mijnheer v. Herpt verklaart het niet met het. beleid van den Voorzitter eens te zijn, dan wil spr. verklaren, dat hij het ook weieens niet met het beleid van den heer v. Herpt eens is. In dit opzichit is men dus quite. Een punt wil spreker eveb- wel aanroeren en niet onbesproken laten n.l. dit, dat in de rede van den heer v. Herpt wordt geinsinueerd, dat de Voorzitter met een der wetf houders gemeentelijke aangelegenhe den bekonkelt. Het is wel zoo niet gezegd, doch spreker heeft alle rei den het als zoodanig te kwalificee- ren. De heer v. Herpt zal wel zoo1 vriendelijk zijn dit te bewijzen, kan hij dit niet en spreker verklaart, dat hij dit niet kan, dan zal hij als een lijk man die woorden terug nemen. Hij laat dit niet op zich zitten. Spr. is zich niet bewust een zaak met een der wethouders van te voren hebj- ben besproken, die niet direct daar op in een vergadering van het co!|- lege van B. en W. is behandeld. De wethouders zitten er bij en kunb nen zulks verklaren. Hij wil ech ter eerst het woord aan den heer v. Herpt geven om te bewijzen wat hij heeft geinsinueerd. De heer v. Herpt zegt, dat het niet zijn bedoeling is te insinueeren. Voorzitter. U doet het toch. v. Herpt. Ik zal U even voor lezen, dat dit niet zoo is. Weth. v. Bokhoven. Niet te lang het is reeds 12 uur. De heer v. Herpt leest hierop nogj- maals de zinsnede in zijn betoog voor die handelt over saamhoorigheid der wethouders. Spr. heeft nooit kunnen gelooven, dat de Burgemeester zoo iets zou doen, doch het voorgeval- I lene met het ambtenarenreglement, heeft hem de overtuiging gegeven, dat het wel zoo is. Spreker vraagt of er aanmerkingen op het ambtena renreglement zijn binnengekomen en of deze in een vergadering van B. en W. zijn onderzocht. Voorzitter. Neen, maar ook' niet met een der wethouders en daar gaat het over, dat moet U bewijzen e!n anders terug nemen. v. Herpt. Ik bewijs niet, ik zeg, dat ik alleen den indruk heb gte- kregen, dat het zoo is. Waarom hebt U de binnengekomen aanmer kingen niet in een vergadering van B. en W. behandeld. Voorzitter. Dat kon niet. v. Herpt. Als dit niet kon waar om de behandeling van het regle ment dan niet aangehouden. Er war ren aanmerkingen, B. en W. diejnf- den deze toch eerst te behandelen, om voorbereid in de raadsvergade ring te kunnen komen. Voorzitter. Als U voorgesteld hadt om de behandeling aan te houden zou ik dat met pleizier gedaan hebl- ben. De aanmerkingen in een wethou ders vergadering behandelen was practisch niet mogelijk. Maar daar gaat het niet over, 'het gaat over de insinuatie, dat ik met een der wethouders alleen gemeentelijke aan gelegenheden zou behandelen, dat moet U bewijzen. De heer v. Herpt zegt, dat hij van te voren wist, dat dit punt fceer critiek zou zijn, daarom heeft hii het geen hij zeggen wilde op papier gte- steld, niet om het in de courant te hebben, doch alleen om niets te veel, maar ook om niets te weinig te zeg gen. Spreker heeft er ingezet pre cies, datgene wat hij meende, dat er in het belang der gemeente in moest staan hij heeft daarvan niets terug te nemen. Voorzitter. U moet dat terug ne men anders zeg ik dat U gemeen insinueert. v. Herpt. Ik heb den eed afgelegd, dat ik het gemeentebelang zou die nen en voorstaan, ik doe dat op de manier, zooals ik meen, dat te moe ten doen. Het is niet mijn bedoeling iemand onaangenaam te zijn, mocht u in mijn woorden iets onaangenaams vinden dan vraag ik excuus. Het kan best zijn dat mijn woorden voor ie mand hard schijnen, ik kan daar evenwel niets aan doen, ik acht het Tan liet nieuwe groote waren huis van Vrooui en Dreesmann te 's-Hertogenbosch Dit moet Uw eerste gedachten zijn bij Brand- en snij wonden, Ontvellingen, en allerlei Huidverwondingen tWTrrMTfTTWa—MWHMMCTB—M—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 6