Derde Blad So. 5177 Vrijdag 20 Hot. P. W. HIELE voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard. BEHOORENDE BIJ HET Vervolg RaadsversLag SPRANG-CAPELLE. De heer Dalmaijer verklaart, zich wel met het adres te kunnen vereeni gen, het is waar, dat deze belasting onbillijk werkt. De draagkracht wordt hierbij niet als norm genomen, zij die weinig bezitten moeten betalen en rijke grondbezitters zijn vrij. Spre ker zou B. en W. willen verzoeken in een volgende vergadering met één voorstel te komen, om de belasting op andere wijze te heffen. De heer de Boer wil dit voorstel steunen, ambtenaren met hooge sa larissen vallen buiten deze belasting, dat is iets onbillijks, ook zii die hier landerijen hebben liggen en buiten de gemeente wonen zijn er vrij van. Mocht één ander stelsel niet moge lijk zijn, dan zou spreker toch in ie der geval willen besluiten om naast de bebouwde eigendommen ook de bebouwde te belasten. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. ook in dezen zin de zaak be sproken hebben, doch de onbebouw de eigendommen hebben geen weg noodig, deze hebben genoeg aan een zandweg. Ieder eigenaar die een be bouwd eigendom bezit, heeft genot van een goeden weg, hoe beter deze is hoe minder shjtage men heeft. De heer v. Willigenburg acht het wel moeilijk als lid van het College van B. en W. in deze kwestie iets te zeggen, doch waar spreker bij de vaststelling dezer belasting heeft te gengestemd wit hij verklaren, dat hij wel iets voor het 'betoog van de heeren Dalmaijer en de Boer voelt. Spreker acht het wel gewenscht, dat B. en W. dit eens onder het oog zien. Als het waar is, dat de huis eigenaren de belasting gaan afwen telen op de huurders dan komt ze terecht op de schouders van hen, op wie B. en W. ze juist niet wilden hebben. De heer Verheijden vreest als men het anders doet, de huurders het ze ker op hun kop krijgen. De heer v. Willigenburg zegt, dat iedereen weet, dat de ingezetenen zich over deze belasting zeer ergeren, daarom is het gewenscht de mogelijk heid van een billijke heffing onder de oogen te zien. Als het blijkt, dat dit niet noodig is, dan is er niets aan te doen, doch heeft men aan het verzoêk voldaan. Spreker wijst er op, dat twee predikanten, een dokter, en hoofden van scholen niets in deze be lasting betalen, wordt het door mid del van de fondsbelasting geheven, dan gebeurt dit wel. De heer Verheijden merkt op, dat die personen terdege in het tekort van I 13000 bijdragen. De heer Kerst wil waar verschil lende onbillijkheden naar voren ge bracht worden tegen deze belasting ook zijn meening doen kennen. B. en W. wordt verzocht met een ani- dere regeling te komen, waarmede het best onbillijkheden worden weg genomen, Spreker voelt wel iets voor het denkbeeld om ook de eigena ren van onbebouwde eigendommen het te laten betalen, deze hebben ook wel degelijk belang - bij een goeden weg. Men kan wel zeggen de boeren kunnen met hun hooiwagens wel over een zandweg rijden, doch een weg zooals die tegenwoordig is, is toch heel wat anders. Huur opdrijven ligt niet op den weg van het gemeentebe stuur, doch huur en verhuur past zich aan, bij vraag en aanbod. Spre ker meent,dat belasting naar draag kracht in deze gem. meer onbillijk heid scheet, dan de bestaande rege ling De heer Michaël verklaart, mede samensteller te zijn geweest van de huidige straatbelasting. B. en W. zijn toen niet .onberaden te werk gegaan, doch hebben een en ander goed on der de oogen gezien, het was een zeer moeilijk werk, een oplossing te krijgen. Nu wordt aangedrongen op een andere belastingheffing, om dat nu de belasting vdoor werkt, blijkt, dat de huurwaarde tot onbil lijkheden aanleiding geeft. De yre- geering is gevraagd een herschatting te doen plaats hebben, doch dit kon niet, omdat dit dan voor het ge- heele land zou moeten geschieden. Wat betreft de onbebouwde eigen dommen er bij te betrekken, dit heeft ook zijn bezwaren, evenals een belasting naar het inkomen. De heer v. Willigenburg geeft dit toe, doch meent, dat de bezwaren, die, nu het stelsel wordt toege past, aan het licht komen, toch wel onder het oog mogen worden gd- zien. De heer Kerst meent, dat daar tegen geen bezwaar kan bestaan. Besloten wordt dat B. en W. een en ander onder het oog zullen zien j en in een volgende vergadering met een voorstel zullen komen. Goedkeuring rekenirg Burgerlijk Armbestuur Sprang, over 1930. Wordt met algemeene stemmen vastgesteld. In ontvangst op f5213,395 en in uitgaaf op f 2796,045, batig saldo al dus f2417,35. Goedkeuring Begrootmg Burger lijk Armbestuur Sprang over 1932. Wordt met algemeene stemmen vastgeste'd, in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 4674. Vasts.elling Gemeenterekening dienst 1930. De Commiss'e die deze rekening heeft onderzocht, adviseert tot goed keuring. Met algemeene stemmen wordt dien overeenkomstig besloten De ontvangsten den gewonen dienst betreffende bedragen f 130850,75, de uitgaven f 130673,55, batig saldo al- zoo f 177,195. Voor den kapitaaldienst bedragen de cij "ers voor ontvangst f36423,415. uitgaaf f 33094,975 en batig saldo f2328,44. De heeren Middelkoop en Michaël onthouden zich ingevolge de wet van stemming. Aanbieding Gemeente Begrooting 1932. Wordt aangeboden in ontvangst en uitgaaf voor den gewonen dienst op f147721.50, den kapitaaldienst op f 13328,44. De Voorzitter deelt mede, dat de ze begrooting kloppend is gekregen zonder be' ast in g verhoog ing, deze zal echter wel noodig zijn als de voor stellen van B. en W. voor werkver schaffing woiden aangenomen. De heeren Kerst, de Rooij en Tim mermans worden aangewezen deze begrooting te onderzoeken. Voorstel van B. en W. inzake ver betering school Vrijhoeve-Capelle. De Voorzitter licht dit voorstel toe en zegt, dat in de vergadering van 7 Augustus in principe besloten is om de openbare lagere (school te Vrijhoeve te vernieuwen. Naar aan leiding van dit besluit hebben B. en W. een plan doen ontwerpen en leg gen dit thans den raad voor, waar uit blijkt, dat afdoende verbetering f 7500 en nieuwbouw f12000 zal kosten. B. en W. hebben zich opnieuw de vraag gesteld, wat de beste op lossing zal zijn en zijn daarbij mede met het oog op de finantiën der ge meente tot de conclusie gekomen, dat nieuwbouw niet gemotiveerd is, wes halve zijn voorstellen tot verbouw te besluiten. De heer Kraak vraagt of de raming van f 12000 voor nieuwbouw niet te hoog is, er zijn slechts twee loka,- len en de materiaeln zijn op 'toogen- blik niet duur. De Voorzitter meent van niet, mei. moet niet vergeten, dat daarbij inbe grepen is het oude lokaal veranderen in gymnastieklokaal. De heer de Rooij vindt het jammer, dat deze schoolkwestie reeds twee jaren hangende is. Spr. vindt 't ook jammer, dat de bouw van deze school vastgekoppeld is aan die in de Hei straat. De school is reeds jaren bouw vallig, zou men tot verbouwing beslui ten, dan bl'jft er pe«r slot niets over dan de muren en dan is het de vraag cf de fundamenten voor die muren nog behoorlijk zijn. Een moeilijke vraag krijgt men dan ook nog, waar moeten de kinderen tijdens de verbouwing blij ven? Spr. vreest, dat de gemeente f 2,03 kwijt zal zijn om de kinderen gedurende de verbouwing onderdak te verschaf fen, dus voor een tijdelijk lokaal Spr. heeft in Sittard nog pas een woning zien bouwen met 15 kamers en 3 ver diepingen, die slechts f13030.kost te, daarom lijkt hem f12000.voor 2 lokalen zeer hoog, hij gelooft stellig, dat de bouw aangenomen zal worden voor 19000.In 1935 zal de gemeen te een gymnastieklokaal moeten heb ben en dan is er in de gemeente ook behoefte aan een vereenigingslokaal, ook daarvoor zou de tegenwoordige schcol gebruikt kunnen worden, terwijl het ook gewenscht is, dat voor stemlo kaal een ander dan het tegenwoordige wordt genomen, ook in verband met het onderwijs. De heer Verheijden zou, alvorens een besluit te nemen, eerst willen weten ot de gemeente ook het benoodigde bedrag geleend kan krijgen. Het is een bekend feit, dat de gemeenten op het oogenblik moelijk geld geleend kunnen krijgen. Zou dit wel mogelijk zijn, dan voelt spr. meer voor nieuwbouw dan voor verbouw, dit valt meestal tegen. De heer v. Willigenburg geeft toe, dat het tegenwoordige gebouw onbruik baar is. Het valt echter moeilijk uit te maken ot 112000.te duur is, neem aan dat dit wel het geval is, dan s'aat er tegenover, dat dit met verbouw dan hetzelfde geval is, het verschil blijft dus bestaan. Als men nu, zonder het on derwijs tekort te doen, een 4Va dui zend gulden voor de gemeente kan besparen, is dit vooral in dezen tijd verplichtend meent spreker. De heer Michaël meent, dat men de bezwaren door den heer de Roo.j naar voren gebracht, niet mag onderschat ten, werkelijk kan stagnatie van he: onderwijs van zooveel invloed zijn, dat het niet met geld te betalen is. Al zou men daarom reeds tegen verbouw zijn, dan zijn er toch nog meer bezwaren. Voor een vereenigingslokaal behoe tde gemeente niet te zorgen, doch in 1933 zal ze wel een gymnastieklokaal moe ten hebben, wat nu wordt bezuinigd, zal men dan waarschijnlijk dubbel en dwars moeten uitgeven. Spr. weef, dat indertijd een plan is gemaakt voor nieuwbouw, dat 1120C0.zou kosten en voor verbouw van f9030.dit was dezelfde architect, dat deze nu een ver schil van f1500 meejr krijgt, begrijpt spr. niet, is verbouw goedkoopcr, c'an zal dit ook wel het geval zijn met nieuwbouw. Hoofdzaak dat spr. even wel voor verbouw is, zit in de verplich ting die de gemeente voor 1935 wordt opgelegd om dan een gymnastieklokaal te hebben. De heer Kerst, rekening houdende met de cijfers v. B. en W., wil de kosten bezien uit het oogpunt van de belangen van het onderwijs en die der gemeente. Nu wordt er vooral de nadruk op ge legd, dat er in 1935 een gymnastiek lokaal zal moeten zijn, doch spr. meent, dat de regeering voor 't oogenblik er niet aan denkt om de gemeente die verplichting op te leggen, dat dit in 1935 het geval zal zijn, daar ziet het ook niet naar uit, de kans daarvoor is gering. Waar evenwel, al wordt nu besloten, toch niet kan worden be gonnen voor het voorjaar, acht spr. het verstandigst, dat dit punt nog eens wordt aangehouden. Het is niet zijn bedoeling de zaak op de lange baan te schuiven, doch als men het zoo inricht, dat de groote vacantie er in valt, dan is het bezwaar van een ander lokaal, voor een groot gedeelte verval len en men heeft dan het groote voor deel, dat misschien de huidige crisis voorbij is en de raad eerder genegen is tot nieuwbouw te besluiten als op het oo genblik. De heer Verheijden wil niet met een voorstel, doch met een idee komen. Hij persoonlijk voelt meer voor nieuw bouw, als voor verbouw, doch B. en W. zouden twee bestekken kunnen ma ken. Spr. is het met den heer Kerst eens én zou er het voorstel nu niet willen doorjagen, men dient eerst te weten of de gemeente geld kan kri'gen. De heer Kraak zou, waar deze kwes tie al eenige jaren aanhangig is, wel een besluit willen nemen en willen af werken. Spr. is bang, dat met verbou wing groote kosten gemoeid zijn en zou daarom tot nieuwbouw willen be sluiten. De heer v. Willigenburg gelooft, dat het oude gebouw niet zal voldoen aan de eischen die de wet aan een gym nastieklokaal ste't, en de gemeente dus, als de verplichting blijft gehandhaafd, in 1935 toch kosten hiervoor zal moeten maken. De heer Michaël is niet voor uit stellen, hij wil het voorstel van den heer Kraak steunen. De heer Verheijden stelt voor, het nemen van een beslissing uit te stel len, welk voorstel door den heer Kerst wordt gesteund. De heer Verheijden merkt op, dat hii de zaak ook niet op de lange baan wil schuiven, in den loop van het vol gend jaar kan ze worden afgewerkt. De heer Kerst licht zijn meening nog nader toe. Wordt de zaak doorgedreven* dan zal spr. nu waarschijnlijk voor ver bouw stemmen, hoewel hij meer voor nieuwbouw voelt, stelt men het dus uit dan is de kans grooter dat het nieuwbouw zal worden. De heer Michaël zou hier wel iets voor gevoelen, als men zeker wist, dat de toestand het volgend jaar beter was, doch het ziet er niet naar uit, dat de financieele toestand den e°rsten tijd zal verbeteren. Waarschijnlijk is deze over 20 jaar nog net eender als nu. Wordt nu besloten, dan schept men ook werkgelegenheid. De heer Dalmeijer zegt, dat hij als lid van de Commissie van Toezicht op het L.O., meermalen een bezoek aan de school heeft gebracht, de com missie heeft B. en W. er ook meer malen opmerkzaam op gemaakt, dat het noodig is ze in een beteren toestand le brengen, Gehoord de besprekingen, wil spr. het voorstel van de heeren Ver heijden en Kerst steunen. De heer de Boer wil dit eveneens steunen. De heer de Rooij zou nu willen be sluiten tot nieuwbouw, uit te voeren tijdens de groote vacantie 1932. De Voorzitter brengt eerst het voor stel van den heer Kraak in stemming, dit wordt verworpen met 7 tegen 3 stemmen, alleen de heeren de Rooij, Kraak en Michaël stemden voor. B. en W. trekken hun voorstel in en het voorstel van den heer Verheijden, om de kwestie tot den zomer van 1932 op te schorten, wordt met zeven tegen 3 stemmen aangenomen. Dezelfde hee ren die voor stemden voor het voor stel Kraak, stemmen nu tegen. Voorstel van B. en W. inzake werk- verschaffing. De Voorzitter zegt, dat in verband met de toenemende werkloosheid werk-1 verschaffing niet achterwege zal kun- nen blijven. B. en W. lijkt het 'tbede, j waar hier geen gelegenheid voor werk- j verschaffing is, om over te gaan tot ent- j ginning van heidegronden. Het college j heeft daarvoor het oog doen 'vallen öp een stuk heidegrond op niet te verren afstand van de gemeente. Zij hebben daarbij op het oog een stuk heide- BRILLENZAAK voor Den Bosch en omstreken, van VUGHTERSTRAAT No 21 vindt men steeds alles in voor raad wat van een le klas firma verwacht kan worden. Brillen- en Scharenslijperij. Nikkelen Brillen vanaf f 1.50 grond, groot 15'/2 H.A., dat gedeeltelijk in orde kan worden gemaakt als wei en gedeeltelijk als bosch. De aankoop van dit terrein vordert een bedrag van f 5500.terwijl volgens de begrooting, die is opgemaakt door de Heide Mij., hierop verwerkt kan worden f8450. De bijdrage van het rijk en provincie in deze arbeidsloonen is te stellen op t 3450.Volgens de laatste opgaat zal dit nog iets hooger zijn, het rijk zal n.l. 40 pCt. en de provincie 20 pCt. hieraan bijdragen. De totale kosten be dragen dus f 13000.die gedeeltelijk uit den gewonen dienst worden gelekt, het restant uit een leening en door 10 opcenten op de fondsbelasfing. De heer Verheijden zegt: Het spijt mij, dat ik mij met het voorstel van B. en W. niet kan ver eenigen. Nu wij in de laatste drie maanden in openbare veilingen hooi land (klei) in den Capelschen bui tenpolder waarvan 2/? uitstekend voor scheuren geschikt is, waardoor voort durende werkgelegenheid geschapen wordt, ver beneden vóóroorlogsprij- zen zagen duikelen zelfs tot f 1100. per bunder, ga ik geen f 300 per bunder voor heidegrond betalen. Men kan ons voorspiegelen, dat bij het te koopen perceel 1/s voor aanleg van weiden geschikt is. Ik weet, dat in de oorlogsjaren voor dergelijke per- ceelen weiland geen of moeielijk geld op iste hypotheek beschikbaar was. Capelle zegt, heide blijft heide. In Dussen was sints 2 jaren weiland niet te verhuren, overbekend. Zeer zeker kan men met kunstmest wonderen, verrichten, doch nu de graanprijzn zóó ontzettend zijn gedaald, tenge volge, mijnsinzien, van een te veel bouwrijk maken gedurende den oor log van dergelijke gronden over de geheele wereld, lean niet uitblijven, dat deze gronden overal weder be- boscht worden, daar kleigronden niet zoo'n zware bemesting vorderen. Mijns inziens ware oneindig veel productiever geweest om den Capel schen buitenpolder tusschen de Ca- pelsche en Labbegatsche haven door ophooging der paden watervrij te ma ken met eenigen steun tevens der inge'anden. Daarna had men de per- ceelen behoorende aan het Burger lijk Armbestuur, Gemeente Capelle kunnen slooten en grippen onder toe zicht van de Ned. Heidemaatschappij met eenigen steun der diaconie der Herv. kerk Capelle bad men daarna ook deze perceelen in orde kunnen brengen. E)e pachtprijzen zouden bij opleving daarvan ten zeerste profi- teeren. Het grondbezit der \boven- genoemde drie besturen bevindt zich in bedroevenden toestand. Men kan wel hopen op afsluiting van het oude Maasje, doch dit zie Uk vooreerst nog niet gebeuren, gehoord de le zing vorig jaar van den oud mini ster van Waterstaat te Waspik. Met den binnenpolder van 's Grevelduih- Capelle is het en tout-même. De hardwerkende moedige kweekers en boertjes zouden het Gemeentebestuur dankbaar zijn voor deze ontwatering. Rijk en Provincie wenschen, dat lage landerijen ontwaterd zullen wor den en mocht Uw voorstel worden aangenomen, dan hoop ik dat Ged. Staten het besluit zullen vernietigen. Mochten de door mij voorgestelde werken uitgevoerd zijn en de werk loosheid niet opgeheven, dan pas zal ik uw voorstel ondersteunen, doch eerder niet. Tevens voeg ik hier nog bij, dat wij, mijns inziens nog jaren met werkeloosheid zitten opgeschept, dank zij de enorme kapitaalruïne. Lag de heide onder den rook onze Ge meente voor een openbaar wandel park, dan zou ik er nog eens ernstig over nadenken. Op dit oogenblik kun nen deze duiten beter en productiever gebruikt worden. Dit is de reden waarom ik zal tegenstemmen. De heer de Boer dankt den heer Ver heijden voor zijn opvatting, waarmede- hij het eens is. Spr. wil B. en W. er geen verwijt van maken, doch het 'id«« van den heer Verheijden, de polder van Labbegat betreffende, vindt spc. beter dan het voorstel van B. en- W» Het is bewezen dat de grond in- ge noemden polder zeer geschikt is vóór bouwland, doch dat hij daarvoor niet is te gebruiken, wegens het onderwa ter loopen. Wordt dus de kade op gehoogd, dan wordt zeer zeker een nut tig en goed werk verricht. De ,h<xiii~ handel heeft atgedaan, het dus omwer ken in bouwland valt aan te bevelen* Spr. wil daarom het voorstel van den heer Verheijden steunen en zou B. en W. willen verzoeken met het polderbe stuur in overleg te treden. De heer Dalmaijer acht het voorstel van den heer Verheijden wel goed» doch vreest, dat men te lang zal mo> ten wachten, de werkeloozen kunnen daar niet op wachten en daarom wd spr. het voorstel van B. en W. steunen* De heer Michaël merkt op, dat kade- verhooging in den winter niet moge lijk is, als de werkeloosheid lang duurt* kan men erin het voorjaar aan begin nen, doch het is de vraag of ook rijk en provincie daaraan zulien bijdragen* Directe hulp is noodig en daarom zal spr. voor het voorstel van B. en W* stemmen. Daarnaast zou spr. B. en W* willen verzoeken in overleg te willen treden met de verschillende polderbe sturen, rijk en provincie. De heer v. Willigenburg merkt op, dat als de heer Michaël namens B* en W. gesproken had, hij niet anders had kunnen spreken. Bij B. en W. heeft juist voorgezeten om zeer spoedig in. den heerschenden nood hulp te bie den en daartoe bestaat slechts gele genheid als hun voorstel wordt aan genomen. D-e heer Verheijden zegt, dat het mo gelijk is dat hij zich vergist, doch dan vergissen zich ook alle polderbesturen, in West-Brabant. Spr. is niet maar zoo> met zijn voorstel gekomen, kan niet direct aan ophooging der kade wor den begonnen, dan kan dit wel aan het graven van slooten en greppels. De heer Kraak gelooft, dat als de gemeente voor de polder werk laat verrichten, dit ten goede komt aan de groote grondbezitters. De heer Verheijden merkt op, dat hij de landerijen van de gemeente en het Burgerlijk Armbestuur op het oog heeft. De Voorzitter acht dit een werk, dat zoo gedaan I s. De heer de Rooij zou gaarne zien, dat het voorstel van B. en W. werd aangenomen, omdat daardoor direct in den nood der werkeloozen wordt voorzien, üioor aanneming van het voor stel van Bi. en W. zijn direct 50 men-- schen i n de gelegenheid om te wers ken. V De heer de Boer acht het voorstel van B. en W. van blijvend nadeel voor ae gemeente, hoe kan verandering van hei in weiland ooit loonend zijn, als het beste land voor hooiland niet meer ren dabel is en braak ligt. De heer Michaël meent, dat voor 't oogenblik alleen het oog gericht moet zijn op directe hulp. De Voorzitter zal het voorstel van B. en W. in omvraag brengen, n.l* aankoop stuk heide, aangaan van eert geldleening van f 6000 en verhoogiiig? der opcenten op de fondsbelasting van. 65 op 75. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. De heer Verheijden motiveert zijn stem, met de opmerking, dat hij in liet belang van de werkeloozen zal voor stemmen. Ook de heer de Boer ver klaart om deze reden voor te stem men. De heer Kerst zou een opmerking; willen maken, die verband houdt met de werkverschaffing. In de schoenen industrie neemt de werkeloosheid hand over hand toe, het gemeentebestuur zou, meent spr., daartegen wel iets. kunnen doen. Door de Federatie van Schoenfabrikanten is aan den Minister een telegram gezonden, om de schoenr industrie onder de Contigenteerings-* wet te doen vallen. Het gemeentebe stuur van Waalwijk heeft den Minis ter daarop atteiit gemaakt. Spr. acht het gewenscht, dat ook het gemeente- bestuuur van Sprang-Capelle zulks doet» Er wordt de laatste weken zooveel in gevoerd, dat als niet spoedig wordt in gegrepen, het wetje overbodig is. De Voorzitter belooft aan dit ver langen te zullen voldoen. Voorstellen van B. en W. inzake het aangaan van geldleeningen. Voor de verbetering van den weg weg in de Kom te Capelle, moet een geldleening van f 22000 a 5 pCt. af te lossen in 20 jaar. Voor schoolbouw in de Heistraat f7500 eveneens af te lossen in 20 jaar. Voor werkverschaffing een van! f 6000, worden aangegaan. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. De Voorzitter deelt naar aanleiding Jticowsbl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 11