Pil nummer Hostaal uit 2 maden Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5176 Woensdag 18 November 1931. DRAl5tilAwWALKENBUR< e Dit blad versehgDt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijk# nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiëo van 16 regels 90 cent. Elk# regel meer 15 cent, Groote letters Daar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vervolg Raadsverslag SLEEUWIJK. De Voorzitter zegt, dat dit laatste niet mogelijk is, de eigenaar wil de woning niet aan het Burgerl. Armbest. verhuren. De eigenaar heeft er een huurder voor. Gaat men niet tot aan koop over, dan is het eind van het liedje, dat de menschen op straat ko men. Aan de Kille is niemand die hen een woning verhuren wil en op 'n an dere plaats in de gemeente ook niet. De gemeente heeft geen gelegenheid de menschen onderdak te verschaften. B. en W. zijn er ook niet zoo sterk voor, doch men dient raad te schaften en de menschen aan onderdak te helpen. De heer v. Driel acht het een schande, dat de gemeente voor dergelijke men schen maar klaar moet staan en moet zorgen dat zij onderdak krijgen. Laatst kwam Colijn met f 160 in zijn zak van de boot, hij is dus best in staat huur te betalen. Spr. kan best begrijpen, als de gemeenite voor zoo iemand zorgt, dat er dan meer zullen komen. De heer Gulden zegt, dat hier altijd beweerd is, dat er geen woningbehoefte bestaat, nu wreekt deze redeneering zich. De heer v. 't Sant noemt dat een ander geval, al zijn er woningen, dan nog kunnen deze menschen die niet huren. De heer Gulden verklaart, dat het niet zijn bedoeling is, voor' dat soort menschen op de bres te gaan staan. Spr. wil alleen woningruimte scheppen, op de nTanier zooals B. en W. het voorstellen, gooit men geld weg. Spr. meent, dat het dan meer op den weg van de gemeente ligt, een noodwoning te zetten. Spr. kan ook de houding van den eigenaar niet edel vinden, die het Burgerlijk Armbest. het mes op de keel zet. De heer v. 'tSant voelt er wel voor om voor arbeiders die dit waardig zijn, een woning te bouwen. HiqJ is het echter een ander geval, hier is het de menschen hun eigen schuld, omdat zij niet aan hun verplichtingen voldoen. Spr. heeft zelt eens poolshoogte ge nomen en zag in de woning een radio toestel, daarvoor is dus schijnbaar wel geld. Als de gemeente een noodwoning gaat bouwen, is het ook geld weg gooien, noodgedwongen is de oplossing van B. en W. voor de gemeente het voordeeligst. Dhr. v. Rosmalen zou het betreuren als de menschen op straat kwamen te zitten, doch hij betreurt het ook, om voor hen een woning te koopen, men schen die nu al zeggen, we behoeven er lekker niet uit. De Voorzitter zegt, dat de heer v. Ros malen verder gaat als B. en W. wilen, die n.l. zeggen, een slechte woning is beter als onder den blooten hemel te zitten. De heer v. Rosmalen merkt op, dat dit niet zijn bedoeling is, maar de men schen aan de Kille spreken op die manier. De heer v. 't Sant vraagt, wat dat nu voor een betoog is, daar heeft men niets aan wat de menschen zeggen, men zal hier zelf moeten beslissen, men zit nu eenmaal voor het geval. De heer de Boon vraagt of er twee gezinnen in kunnen wonen. De Voorzitter antwoordt daarop ont kennend, daar is echter niets aan te doen, het is slechts om hen onderdak te verschaften, het is alleen noodhulp. De heer Gulden meent, dat er per slot niets overblijft, dan op het voor stel van B. en W. in te gaan, een andere weg is er niet. Het bedrag van 1700.is evenwel veel te hoog. De Voorzitter zegt, dat er niets aan te doen is, komen de menschen op straat te zitten, en daar loopt het op uit, dan is de gemeente, die voor onderdak moet zorgen veel duurder uit. Wat de kwestie van de f 160.betrett, die Colijn in den zak had en die, zooals beweerd wordt, door hem gestolen zijn, spr. wil daarover ter zijner rechtvaar diging wel eenige inlichtingen verstrek ken. Spr. heeft dit praatje ook gehoord ien een onderzoek ingesteld, waaruit hem gebleken is, dat Colijn voor iemand uit Vianen een aakje heeft verkocht voor f256.waarvan hij deze tl00. direct moest betalen, f78.drie maan den daarna en de andere f78.weer 3 maanden later. Met algemeene stemmen wordt hier op het voorstel van B. en W., tot aan koop der woning door het Burgerl. Armbest., aangenomen. Vaststelling Gemeentebegrooting 1932 en begrooting Burgerlijk Arm bestuur 1932. Deze begrooting is door een com missie onderzocht, de heer de Boon brengt als rapporteur dezer commissie rapport uit en zegt, dat de commis sie geen op- of aanmerkingen heeft en derhalve den raad voorstelt, zoo wel Gemeentebegrooting als die van het Burger ijk Armbestuur goed te keuren. De heer Gulden zegt, dat het haast overal gebruikelijk is, bii de behan deling der Gemeentebegrooting al gemeene beschouwingen te houden, waar dit hier niet het geval is zal spreker dat niet doen, hii zal er niet de politieke tegenstellingen bijhalen, het is algemeen bekend, dat de S.D. A.P. tegenover het kapitalistische stelsel anders staat, dan andere par tijen, die dit stelsel trachten te hand haven. Spreker meent, dat wel mag worden gezegd, dat het kapitalische stelsel wel voldoende heeft blijk ge geven, dat het niet deugt. v. Straten. U vergeet Ehgeland. De heer Gulden merkt op, dat Eji- geland te midden van kapitalistische staten nog hooit een socialistische meerderheid in het departement heeft gehad. De huidige crisis toont wel duidelijk de ondeugdelijkheid van het rampza'ige kapitalistische stelsel, men aanschouwt een ontredderde haniels- were'd, bankspektakels, faillissemen ten, een arbeidersklasse die ondanks haar arheidsgezindheid lijdt aan wer keloosheid. Ook in burgerlijke krin gen woidt al ingezien, dat slechts de S.D.A.P. redding kan brengen. Aan deze partij is het ook te danken, dat in deze gemeente door een kleine minderheid, in den raad verbetering is gebracht. De werkverschaffing heeft hier slechts een jaar geleden zijn anker vastgelegd. Spreker hoopt, dat hiervoor een post dp Ide begroo ting zal blijven, zoolang het kapitalis tische s.elsel dit noodig maakt. Vroe ger heeft hiervoor nooit een post op de begrooting gestaan, de men schen moesten toen maar naar het Burgerlijk Armbestuur. Dit idee is verdwenen, ook de andere partijen voelen zich gedrongen, om voor wer- ke'oozerzorg een ander standpunt in te nemen. Spreker juicht dit toe en ziet met genoegen, dat op de be grooting een bedrag van f 2000 is uitgetrokken voor werkeloozenzorg. via vakorganisatie en los van liet Armbestuur. Spreker vindt het rapport der com missie al heel sober, hii zou dit rap port gaarne bij de stukken hebben ge zien, opdat de raadsleden rekening kunnen houden met de op- of aan merkingen der commissie. Op de be grooting is een bedrag van f 2450 ge raamd voor secretarie-personeel. De formatie van dit personeel is niet, zooals dit voor een goeden gang van zaken noodig is. Spreker is van oordeel, dat de eerste ambtenaar ver vangen moet worden, daarbii acht hii een bedrag van f2450 te laag ge raamd, dit zou minstens f 2600 moe ten zijn. Spreker zou B. en W. in overwe ging willen geven, dat zij den ien ambtenaar vervangen. Dan is er nog de kwestie belas tingen, waarop spr. meent aanmerking te moeten maken. Is bii het vaststel len van dezen post wel rekening ge houden, dat 8 dagen geleden bii de Tweede Kamer een wetsontwerp aan hanging is gemaakt, dat verlaging inhoudt van de ontvangsten der ge meente Er wordt een aanslag op de loonen van de gemeenteambtena ren in voorgesteld die de regeering eenvoudig zal afhouden van de be dragen die de gemeente uitgekeerd krijgt. Hij hoopt, dat de loonpoli tiek der regeering niet door het ge meentebestuur zal worden nagevolgd. De uitkeering uit de fondsbelasting is voor deze gemeente vastgesteld op f 8.78, die wordt met een zeker per centage naar beneden gedrukt door genoemde inhouding. Wil de gemeen te aanspraak kunnen maken op rijks- steun voor werkverschaffing, dan zul len eerst de opcenten opgevoerd moeten worden. Volksgezondheid is iets, dat men in de gemeente in geen enkelen vorm kent, alleen een subsidie voor tuberculosebestrijding komt op de begrooting voor. Spre ker zou gaarne zijn idee doorgevoerd willen zien om in de gemeente een geneesheer te krijgen. De gemeente heeft grond, waar een ambtswoning voor een dokter gebouwd kan wor den. Spreker zou daarom den post van f750 die op de begrooting voor komt, voor de uitoefening van de armenprakiijk willen verhoogen tot f 1500 om dit bedrag voor den tijd van 3 jaren toe te kennen aan een geneesheer, opdat deze de gelegen heid krijgt zich behoorlijk te vestigen. Op de Volkshuisvesting heeft spre ker ook reeds jaren achtereen ge wezen, het is dus een herhaling als spreker daarop de aandacht vestigt. Hij zou een stoot willen geven voor de ontwikkeling der volkshuisvesting in deze gemeente. Voor gemeentelijke woningdienst zou spreker een bedrag van f 1000 op de begrooting wil len brengen. In deze gemeente is perspectief voor ontwikkeling, v. ge meentewege dient daaraan een stoot te worden gegeven. Het bedrag voor werkversch. acht spr. veel te laag. Met 'n bedrag v. f 2000 komt men er niet, als men re kening houdt met de verwachting, dat de werkeloosheid dezen winter groo- ter zal zijn als ooit te voren en het vorig jaar de werkverschaffing f 3400 heeft gekost. Als men dus meent met f 2000 er te kunnen komen, dan is de begrooting niet goed opgezet. Spreker staat op het standpunt, dat de menschen die werkeloos zijn groo te te korten hebben en dat de gep meente genoodzaakt zal zijn, om den achterstand die deze menschen in hun kleeding hebben met een bijdrage in eens zal moeten helpen inhalen. Spre ker zou daarom het bedrag van f 2000 op f 4000 gebracht willen zien en daartegen opcenten op de fondsbe lasting willen invoeren. Ook jonge werkeloozen zullen geholpen moeten worden wat zal er anders terecht ko men, van de nieuwe generatie van 16, 17 en 18 j r. die niets kunnen verdienen en gedreven worden in de armen van het pauperisme. Dan verkeert de openbare lagere school alhier in slechten toestand. Deze school moet ontvolkt en ver vangen worden door een nieuwe school, dit is in het belang van het onderwijs. Verder is er nog het vraag stuk der Wijkverpleging, deze is hier nog niet, in andere gemeenten, waar de raad veel conservatiever is als hier, b.v. te Almkerk daar heeft men dit we1. Ook te Werkendam heeft men wijkverpleging. Kan het gemeentebe stuur zich nu niet in verbinding stel- met dat van Woudrichem om met die gemeente en de afdeeling Sleeuwijk een wijkverpleging in het léven te roepen en te trachten de Werken te doen aansluiten bij Werkendam en de Kille bij Almkerk. De heer v. 't Sant wil niet ingaan op de politieke beschouwingen van den hr. Gulden. Als deze het achter wil doen voorkomen, dat de werk verschaffing en het plan "-tot uitb breiding tot stand is gekomen, door de werkzaamheid van een kleine min derheid in den raad dan moet spr. tegen een dergelijke aanmatiging op komen. In dit opzicht mag wel een pluim worden gestoken op den hoed van B. en W., die het bewind voer den ten tijde, dat het gemeentehuis nog aan den dijk in gebruik was. Toen was er reeds een voorstel van B. en W. om de gronden achter het oude gemeentehuis aan te koopen be neden aan den dijk met het oog op eventueele uitbreiding van de ge meente. Het plan van B. en W. is toen gestrand op de tegenwerking ook van die minderheid in den raad die zich thans beroemd, die uitbrei ding tot stand te hebben gebracht. Wat de dok: erskwestie aangaat, deze dient men ook v. den praktischen kant te beschouwen en dient allereerst de vraag gesteld te worden of het nu wel den juisten tijd is, om daarvoor ge- durende den tijd van 3 jaren f 1 500 op de begr. uit te trekken. Spr. meent, dat 't op de zaken vooruit loopen is. De heer Gulden zegt wel, we heb ben grond, doch daaraan heeft men niet veel, men moet menschen heb ben die willen bouwen er moeten menschen wonen. In de omliggende p'aatsen zijn op 't oogenblik genees- heeren, Werkendam heeft er twee. Almkerk 1 en Woudrichem 1. Eerst als er uit een dier gemeenten een weg gaat acht spreker het tijd om hier een geneesheer aan te stellen. Wat de volkshuisvesting betref):, daarvoor heeft het gemeentebestuur altijd een open oog gehad, door de bemoeiingen van B. en W. zijn er reeds eenige woningen gekomen. Wat de perspectief van de arbeidersvolk- huisvesting betreft, hierin wil spre- ker de meening van den heer Gul den niet deelen. Wel wil hii daarbij de helpende hand bieden, zooals de gemeente doet, door voorschotten verstrekken, evenwel voor rekening van gem.wege arbeiderswon. te doen bouwen daar is spreker niet voor. Zou men dat op groote schaal gaan doen, dan vreest spreker, dat daar mede het gevaar voor werkeloosheid in de gemeente werd vergroot. Spre ker voelt er niets voor van elders arbeiders naar hier te trekken, j De Voorzitter sluit de discussie en zal de begrooting in stemming bren- gen. j De heer Gulden zegt, dat hii nog gaarne een paar opmerkingen zou j willen maken naar aanleiding van 1 het gesprokene van den heer van 't Sant. De Voorzitter merkt op, dat de heer Gulden gelegenheid heeft ge had, om zijn opmerkingen de be grooting betreffende, te maken. Heeft de raad evenwel geen bezwaar, dan wil hij den heer Gulden nog wel de gelegenheid geven. De raad heeft daartegen geen be zwaar. De heer Gulden zegt, dat wat de grondpolitiek van den raad in 1925 betreft, hij als minderheid in 'den raad er toen tegen was omdat hii toen bij pools hoogte ging nemen in den griend achter het oude gemeen tehuis een po'sstok 4 meter weg kon steken. Spreker was er daarom te gen den rotten griend aan te koopen. Spreker acht zich gelukkig, dat dit toen niet gebeurd is. v. 't Sant. Hier voor het gemeente^ huis kan men een stok 7 meter weg steken, dat was dus nog erger. De heer Gulden merkt op, dat het hier een ander geval betrof, hier was de opzet werkverschaffing, de heer 't Sant geeft hierover een on juiste voorstelling. Wat de arbeidersvolkhuisvesting betreft, de heer v. 't Sant zal toch wel als wethouder weten, dat het verstrekken van voorschotten in ver band met de Landarbeiderswet niet wordt uitgemaakt door het gemeen- bestuur, doch door het rijk. Door den burgemeester is destijds in 1925 een bouwvereeniging opgericht, dit is geen kwestie van den raad. doch ingevolge de rijkswet. Wat de kwes tie van een gemeente geneesheer be treft, spijt het spreker, dat de heer v. 't Sant thans anders denkt dan hij weieens gedacht heeft. In 1928 heeft de raad met algemeene stem men in beginsel besloten tot aanstel ling van een gemeente geneesheer, nu wil dhr. v. 't Sant wachten tot 'n geneesheer in een der omliggende ge meenten, komt te overlijden. Om te wachten tot er hier meer menschen wonen is het paard achter den wa,- gen spennen. Men moet niet wach ten tot de gem. zich ontwikkeld heeft, om ze gerieflijk te maken. Men moet daar eerst mee beginnen en _geeft dan een stoot tot ontwikkeling te gelijk. Hier is voor den jongen wet houder v. 't Sant, die nog heel veel leeren moet, een mooie taak wegge legd, met verhooging' van f 7 50 van den betreffende post, krijgt men hier een dokter, waardoor het aanzien van de gemeente wordt verhoogd. Dan zegt de heer v. 't Sant, dat de uit breiding der volkshuisvesting, werke loosheid in de gemeente brengt, dit zou gebeuren als men direct begon met 100 woningen te bouwen. Dit is evenwel niet de bedoeling van spreker, hij wil deze zaak niet for- ceeren, doch allen in beginsel beslui ten, om een begin te maken, met woningen te bouwen naar gelang de behoefte, dit verhoogt de werkeloos heid n;et. De gem. heeft nu de beschik king over 'n geschikt terrein en ze ligt gunstig, de ontwikkelingsmogelijk heid is er. De heer v. 't Sant wil nog even terugkomen op Ide beweringen vari den heer Gulden die zich verheugt, dat het terrein achter het oud ge meentehuis niet is aangekocht. Spre ker heeft ook altijd met hart en ziel meegeleefd, hii was er reeds in 1925 voor om dit genoemde terrein voor uitbreiding aan te koopen, hii heeft er ook aan medegewerkt om het tep- rein hier tegenover het gemeentehuis aan te koopen, hoewel men er een polsstok geen vier, doch zelf 7 me ter in kon wegsteken. Had de ge meente toen het eerste terrein aange kocht, dan zou zii het waarschijnlijk geheel vrij hebben gehad, tengevol ge van de houtprijzen, de uitbreiding zou dan aan den dijk, vlak bii het veer tot stand gekomen zijn, dat het hier voor het gemeentehuis zoo veel beter is kan spreker niet in{- zien. Wat de kwestie van de Landah- beidersstichting betreft spreker weet heel goed, dat 't rijk hierover te be slissen heeft, maar dit neemt niet weg, dat de raad het altijd heeft bevor derd en er over te oordeelen krijgt. Wat de kwestie van den dokter aan- gaat, spreker is er ook voor, dat de gemeente een eigen geneesheer krijgt, doch hij acht daar thans de tijd niet rijp voor. Er zijn per slot zoor veel dingen die aangenaam zijn en die in een welvarende gemeente thuis behooren. Spreker hoopt, dat al deze dingen nog eens aanwezig zullen zijn. Zeker staat er f750 voor de armen- 1 praktijk op de begrooting, dit ber drag moet evenwel met f750 worden! verhoogd en het is de vraag of het daartoe nu de geschikte tijd is. Ver betering volkshuisvesting ook daar- j voor hebben B. en W. steeds een' open oog, dit blijkt heden weer uit hun voorstel tot het bouwen eener. dubbele woning. (Met het oog op de plaatsruimte laten wij het politieke duel, dat hier- op ontstaat tusschen den heer GulL j den en de heer v. 't Sant, waarin zich ook andere heeren mengen, ach terwege). Aan het slot van dit duel zegt de I Voorzitter, dat de wereld nog leeft in een kapitalistische wereld en de gemeente heeft derhalve te rekenen' met een begrooting die ze sluitend! j moet maken. Het zou onvoorzichtig zijn in een begrooting het geheele batige saldo op te gebruiken. De onzekere huidige toestand, maant tot voorzichtigheid, het is daarom noo- dig, dat alle uitgaven, tot het uiter- ste worden beperkt. Het is evenwel' 1 waar, dat een bedrag van f 2000 voor j werkverschaffing zeer weinig is. Men moet daarbij hopen, dat alleen voor het begin van 1932 werk verschaft zal behoeven te worden, zou dit in' het najaar ook weer moeten gebeur ren dan is het beslist onvoldoend de. Mocht het in het begin van 1932' blijken, dat men er met f 2000 niet kan komen dan kunnen de opcenten op de fondsbelasting nog verhoogd worden. De fondsbelasting levert f 10.000 op, 100 opcenten, dus everi- j eens f 10.000. De heer Gulden meent, dat de ge- meente, toch nog geen opcenten heft er is naar zijn meening alles voor, dit wel te doen. De Voorzitter merkt op, dat bijl de vaststelling der begrooting wel gerekend is, met opcenten op de fondsbelasting, zonder 30 opcenten I was deze niet sluitend te maken. De heer v. 't Sant merkt op, dat de heer Gulden de begrooting niet erg goed heeft nagegaan. De heer Gulden vreest, dat men in' het voorjaar van 1932 wel een hoor ger percentage zal moeten aannemen. Het is geen gezonde politiek omj als men van te voren reeds zoo goedl als zeker weet, dat men er met eeïii bedrag niet zal komen, dit bedrag niet te verhoogen. Zijn B. en Wj. overtuigd er met een bedrag van! f 2000 voor werkverschaffing te kunt- nen komen, dan wil spreker er zich' wel bij neerleggen, doch hii vreest ook dat als men bij de regeering omi steun aanklopt om subsidie 'in de werkverschaffing men dan geen ger hoor zal krijgen, als de inkomsten voor de gemeente niet zijn uitgeput. Spreker zou daarom het bedrag bren gen op dat waar naar zijn meening op gerekend moet worden en daar tegenover de opcenten op de fonds belasting verhoogen. De heer v. Straten. Een koud wa terbad komt altijd nog vroeg ger noeg. 1 voor lint Laid mi Heusden en Alteia.de Langstraat en ie Bimielerwgard - ar?aaaK»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1