Tweede Blad No. 5176 Woensdog 18 Not. FOSTER'S MflflGPILLENl voor het Land van Heusden en Aitena de Langstraat an de Bommelerwaard. „Zij" Crème BEHOORENDE Bli HET Indien gij voortdurend last hebt van schele hoofdpijn als gevolg van een slechte spijsvertering, gebruik dan eens een poosje Foster's Maagpillen, het betrouwbare, zacht werkende laxeermiddel. Vervolg Raadsverslag WERKENDAM. Bij de behandeling der posten zegt de heer de Waard, dat een bedrag van f ioo voor het archief laag is, des te meer daar de rijksarchivaris in zijn rapport heeft verklaard, dat de archiefberging geheel onvoldoende is. Ook vindt spreker de tarieven van de P.N.E.M- voor de straatverlichting n.l. 3000 K.W.U. voor f 0,204000 K.W.U. voor f0,15 en de rest voor f0,07 te hoog en vraagt of de al'r geheele verlaging der tarieven van de P.N.E.M. ook voor de gemeente van toepassing is. Ook is z.i. de con trole te duur, en zegt, dat op tijdstip pen, wanneer bepaalde lampen ge doofd moet zijn deze branden en om gekeerd, hij schrijft dit toe, dat de monteur, te ver van het bedrijf woont. Spreker vindt verandering wensche- lijk. De post van f 2„5 zijnde bijdrage aan den Vervoornepolder, acht spre ker overbodig, daar de Vervoornepol der verplicht is het gedeelte weg, waarover deze vergoeding loopt, te onderhouden. Ook vraagt spreker, wie het beheer en onderhoud heeft van de Visschersdijk. Ook maakt spr. bezwaar tegen een bijdrage van f125 voor een verpleegde in de stichting Bartiméus te Zeist, daar z.i. hierdoor een precedent wordt geschapen, dat de gemeente veel geld kan kosten. Tenslotte vraagt spreker inlichtingen over het gebruik der rente van liet Cooth fonds, dat ten doel heeft het TaftdbQUV.'Giiüerwijs te bevorderen. De Voorzitter beantwoordt de heer Zuidam en zegt, dat de post f 2000 voor steun een slag in de lucht is, wij weten niet hoe een en ander zich zal ontwikkelen, daarbij komt, dat het vloedvrij maken van den Burcht polder in werkverschaffing wordt overwogen en het is moeilijk te zeg gen hoeveel de eigenlijke kosten op ten op het budget der werkverschaf fing zullen bedragen, bovendien is er een post „onvoorziene" van f8145 waaruit zoo noodig geput "kan wor den. Bij de beantwoording van den heer de Waard zegt de Voorzitter, dat men, aangaande steun aan de tak ken van bedrijf, die door den Crisis lijden, wel weet waar men begint, doch het einde is niet te zien, om trent het archief deelt de Voorzitter mede, dat deze post van f 100 meer ten doel heeft, de verschillende stuk ken in te binden en eenigszins te sorteeren, wanneer het archief in or de moest worden gebracht, zooals de rijksarchivaris dat wenscht, dan was daarvoor noodig 2 a 3 duizend gulden. De tarieven van de P.N.E.M. voor straatverlichting zijn steeds ver laagd zegt spreker, terwijl thans de mogelijkheid wordt opengesteld te gen lagere stroomprijs meerdere lan taarns te plaatsen. Omtrent de mon teur zegt de Voorzitter, dat deze niet altijd kan helpen, dat op verkeerde tijdstippen de lantaarns al of niet branden, daar zulks samenhangt met de goede werking van de klok in het transformatorhuisje. De bijdrage berust op een raadsbesluit van vroe ger, terwijl medegedeeld wordt, dat aan den Vervoornepolder van f25 de Visschersdijk het bloote eigendom is van den polder, dat de gemeente het beheer en onderhoud op zich heeft genomen. Volgens den Voor zitter wordt door de bijdrage aan Bartiméus geen precedent geschapen, het betreft hier onderwijs aan een blind kind en vergelijkt deze uitkee- ring met die welke gedaan worden' voor kinderen van R. K. ouders, die hunne kinderen ondervijs op een R. K. school in een andere gemeente willen geven, daarvoor moet volgens de wet vergoeding worden gegeven. De heer de Waard merkt op, dat deze twee gevallen niet hetzelfde zijn, het eene is niet bij de wet verplich tend, het andere wel. Aangaande de rente van het van Cooth fonds, deelt de Voorzitter mede, dat die gelden moet worden aangewend voor landbouwonderwijs, of cursussen op landbouwgebied, doch thans bestaat zulks niet, zoo dat af en toe aan de O. L. school school in den Biesbosch eenige in strumenten voor natuurkunde worden verstrekt, dat het geheele bedrag niet kan worden verstrekt, dit zou ook geen aanbeveling verdienen, waar door de uitkeering per leerling voor het bijzonder onderwijs lager zou worden, immers die uitkeering hangt samen met de kosten per leerling op de openbare school. Thans vloeit de rente in de gemeentekas. De heer de Waard zegt, het hier mede niet eens te zijn, de uitkeeringen per leerling moeten buiten beschou wing blijven, het legaat bevat de ver schillende voorwaarden? waarop de gelden zijn verstrekt. Hii kan er zich niet mede vereenigen, dat het on gebruikte geld in de gemeentekas vloeit, en zag dan liever, dat de de rente bii het kapitaal werd ge schreven hetgeen z.i. meer overeen komstig den wil van den erflater moet zijn, wiens laatste wil men moet eerbiedigen. De heer Groeneveld is het aan gaande deze kwestie met den heer de Waard eens. De Voorzitter zegt, dat bijschrijving der rente bij het kapitaal van het legaat, wanneer zulks vooral ge- wenscht kan geschieden. B. en W. zullen zich hierover t.z.t. beraden. De heer den Dunnen zegt, zich aan te sluiten bij hetgeen de heer Zuidam, omtrent de te voeren politiek in den Raad, heeft gezegd. De heer Visser vraagt inlichtingen omtrent uitkeeringen voor leerlingen, die uit Werkendam de openbare school te de Werken bezoeken, waarvoor f20 per leerling wordt betaald, terwijl de Werken voo(r de lessen aan kinderen op de Bewaarschool slechts 1100 in eens betaald, en vraagt of dit bedrag niet te laag is. Verder zegt spr., dat z.i. het dak van den toren noodig herstel ling vraagt, terwijl hij mededeelt, dat de brandweerlieden zelf hun laarzen heb- oen betaald, terwijl de andere uitrus tingstukken door de gemeente zijn ver strekt, hij zou verlangen, dat de ge meente de laarzen alsnog betaalde. Ten slotte vraagt de heer Visser of B. en W. bij deze begrooting rekening hebben gehouden met de verlaging van de Rijksuitkeeringen aan de gemeenten, en in verband waarmede eventueele sala risverlaging voor de ambtenaren samen hangt. De Voorzitter beantwoordt den heer Visser en zegt, omtrent die uitkeeringen der leerlingen, die de scholen in an dere gemeenten bezoeken, dat die ge schieden naar eenzelfde maatstaf, ter wijl de heer Visser het lager onderwijs en bewaarschoolonderwijs niet gelijk moet stellen, het lager onderwijs is verplichtend, terwijl de bewaarschool een particuliere instelling is van de ge meente, waartoe de wet niet verplicht. Wat de brandweer betreft, zegt de Voorzitter, dat die den laatsten tijd veel geld heeft gekost, inderdaad hebben de brandweerlieden zelf laarzen ge kocht, wil de heer Visser die door de gemeente terug laten betalen, dan zal hij daarvoor met een voorstel moeten komen. Wat de 3 pCt. verlaging betreft der Rijksuitkeering, zegt de Voorzitter, dat dit wetsontwerp slechts kortelings bij de Kamer is ingediend, dus B. en W. kunnen moeilijk hierop een antwoord geven, daar al of niet aanneming door de Kamer, nog onbekend is. Zoo noo dig kan naderhand de begrooting als nog in overeenstemming worden ge bracht. De herstelling van het dak van den toren wordt binnen eenigen tijd uitgevoerd. Wethouder van Oord zegt, dat de heer Zuidam zich scherp heeft uitge laten over den heer Visser, hij licht toe, dat Visser slechts ambtenaar is, die eventueele steun voor werkeloozen dient te onderzoeken en zijn bevindin- dingen ter kennis van de commissie voor de werkeloozensteun moet bren gen, hij mag niets zelfstandig doen, doch de commissie treedt handelend op, terwijl wethouder Bogers dienaan gaande zegt, dat bij B. en W. nooit klachten zijn ingekomen en hij verzoekt den heer Zuidam, indien er werkelijk gegronde klachten zijn, die het college van B. en W. mede te deelen. Wethouder van Oord vindt het goed, dat de bijdrage aan Bartiméus voor een j blind kind door den heer de Waard is ter sprake gebracht, in dit verband deelt hij mede, dat er sprake van is, dat in Gorkum een school voor achterlijke kin deren wordt gesticht, indien zulks tot stand Tornt, zal de gemeente ook hier aan subsidie moeten verleenen. Daarna wordt de begrooting 1932 die een Verhooging te zien geeft van 10 opcenten op de gemeentefondsbelas ting en daardoor van 30 tot 40 opcen ten wordt gebracht, goedgekeurd. Bij de behandeling van steunrege ling zegt de heer Zuidam, het er niet mede eens te zijn, dat van den raad zal afhangen wie wel en wie niet steun krijgt, ook gaat hij er niet mede ac- ooord, dat in een gezin slechts alleen de vader voor steun in aanmerking komt, ook vindt hij de uitkeeringen te laag. De Voorzitter zegt, dat men zich heeft te houden aan de voorwaarden, welke door den minister zijn gesteld, terwijl de heer Bogers zegt, dat als steun wordt uitbetaald 60 pCt. van het loon, ook dit is door den Minister alzoo bepaald. Daarna wordt de steunregeling zooals voorgesteld aangenomen en wel voor gehufwde en ongehuwde kostwinners f8.per week, benevens 10.75 per gezinslid boven de 2 personen. Voor kostgangers boven 30 jaar f5.per week, voor reglementair nog niet recht hebbenden, dubbel uitgetrokkenen en ongeorganiseerden, zijn de uitkeeringen respectievelijk f7.perweek en 10.75 per gezinslid. De Voorzitter deelt mede, dat de veerdienst weder voor een jaar is ver pacht aan den tegenwoordigen pach ter L. Verwoerd, voor f5850.per jaar, hierbij is ingesloten de Zondags dienst. De heer de Waard vraagt of al eenig antwoord is ingekomen van de familie van Breugel, aangaande het nieuwe voorloopig contract, inzake de erfpach ten, waarover in de vorige vergadering zoo breedvoerig is gesproken. De Voorzitter deelt mede, dat te gen betaling van f 10.een nieuw con tract in orde zal worden gemaakt, er was echter nog geen bericht ingeko men of de fam. v. Breugel hiermede accoord gaat. De heer Groeneveld zegt, dat de straat bij de Uitbreiding dringend her steld moet worden, het zijn putten en gaten, 'tis er bij regenachtig weer treurig. Het betreft hier het stuk Plein, Wijkgebouw Groene Kruis en Loswal, welke straat in onderhoud is bij de gemeente. De Voorzitter zegt toe, dat dit zoo spoedig mogelijk zal worden hersteld. De heer Zuidam geeft in overweging dit werk te doen uitvoeren door wer- kelooze bouwvakarbeiders uit de ge meente. Hiermede zal rekening worden ge houden. De heer de Klerk zou gaarne ver nemen of het voorstel van de com missie der begrooting, inzake aanbe steding der te leveren stook- en smeer olie, onder Werkendammers, door B. en W. is overgenomen. De Voorzitter zegt, dat hiertegen geen bezwaren zijn en zulks in het vervolg overeenkomstig den wensch der com missie zal geschieden. De heer de Waal verlangt meer toe zicht door de politie op het werpen van vuil in de Binnenhaven. De politie zal hierover worden ge sproken. Daar verder niemand het woord meer verlangt, sluit de Voorzitter de ver gadering. werkt als een late, warme herfstzon met haar gouden kleurenprachtzij toovert een ongekend fraaie teint op Uw huid. Vergadering van den Raad der ge meente DUSSEN, op Dinsdag 10 November, des n.m. 3 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer J. J. H. Snijders. Afwezig de heer v. Balkom. De Voorzitter opent de vergadering, leest de notulen der vorige, die onver anderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Schrijven van het gemeentebestuur van Gorinchem, waarin wordt mede gedeeld, dat een voldoend aantal ge meenten is toegetreden tot de regeling, opneming van lijders aan besmettelijke ziekten, zoodat voor de gemeente daar toe geen gelegenheid meer bestaat. De Voorzitter merkt op, dat dit geen bezwaar is, wijl de gemeente, zooals de heeren weten, een overeenkomst met het Groot Ziekenhuis in den Bosch heeft aangegaan. Besl. van den Commissaris der Ko ningin in deze provincie, tot benoeming als lid "van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Waalwijk, van den heer J M. Prins te Kaatsheuvel. Goedkeuring door Ged. St. van he': raadsbesluit, tot verhuring van een ge meentewoning aan J. L. H. Raamakers, rijksveldwachter. Bericht van hetzelfde college, dat het zijn beslissing inzake het vastgestelde ambtenarenreglement, verdaagd. Balans en verlies en winstrekening 1932 Warenkeuringsdienst. Van dezai - de instelling Verslag van hare verricfe tingen over de maanden April, Mei au Juni 1931. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijk f, dat alles in behoorlijke orde is bevon den. Verslag van de Commissie van toe zicht "op het Lager Onderwijs, van h t door haar verrichte schoolbezoek. Uil dit verslag blijkt, dat de commissie alles in behoorlijke orde heeft bevon den, de R.K. meisjesschool in wijk C is vervéloos, hetzelfde is het geval, met de school in wijk A. Het to aal aantal leerlingen op de verschillende scholen bedraagt 610. Rekening van A. v. Drunen, grx>t f70.wegens vergoeding van art. 13 der L.O.-wet, voor zijn kinderen cic in Almkerk ter school gaan. Het voorstel van B. en W., om de a nota te behandelen volgens de besta.m- de verordening, wordt hierop met a.- gemeene stemmen aangenomen. Schrijven van het gemeentebestuur van Woudrichem, met vefzoek adh e i te willen betuigen aan het adres, do r dit bestuur gericht aan het water, i- dingcomité, om met de plannen voor een streekwaterleiding spoed te betrach ten. Wordt met algemeene stemmen «uit genomen. Schrijven van het gemeentebestuur van Aarle-Rixtel, met verzoek adhae- sie te willen betuigen aan haar adres over snelheidswedstrijden. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De heer Leegganger meent, dat rreu dan wel een adres kan gaan richtt 1, om alle verkeer stop te zetten, het a o- verkeer levert grooter gevaar dan een rijwiel. Verzoek van de R.K. reclasseerin g> vereeniging, om alsnog een subsi ic van f10.te willen toekennen. Lo vereeniging schrijft,dat zij met lee 1- wezen vernomen heeft, dat het gemce tebestuur besloot geen subsidie toe U kennen. In dezen tijd van verwllder.'ng vooral, verricht de vereeniging nut.i werk, dat zich ook uitstrekt tot in e zetenen van Dussen, met bewijzen i a dit gestaafd Worden. De vereeni in verricht haar werkzaamheden geheel lx langeloos, en waar het rijk uit b zuinigingsoogpunt zijn subsidie tee heeft bekort, hoopt de vereeniging, ca de gemeente alsnog een subsidie :a. toekennen en haar werk met f 10.— zal steunen. De Voorzitter licht het verzoek na der toe en zegt, dat hij de stukker heeft gezien, waaruit hem bleek, dat de vereeniging haar werkzaamhed n ook uitstrekte tot Dussensche men- schen, hij zou daarom willen voor stellen op het genomen besluit t> 19. Dadelijk keerden de Bedouinen in pani sche schrik om en galoppeerden weg. Maar de moeilijkheden van Rob en z'n vrienden waren nog niet geëndigd. Ze waren pas begonnen. Juichend en met hun helmen zwaaiend sloe gen Rob, Ouwe Daan en Prof. Prewe het vliegtuig gade, dat de vluchtende Bedouinen vervolgde over de woestijn, tot ze uit het gezicht verdwe nen waren. 20. „De piloot komt terug" riep Rob uit, toen hij een paar minuten later de eendekker op hem af zag komen. „Nu zullen we geleide hebben tot aan Cairo." Het vliegtuig daalde vlak bij de ruïne. De piloot stapte uit en ver telde, dat hij gezonden was om het gezelschap te beschermen tegen de Bedouinen, die in de buurt gesignaleerd waren. 21. Rob dankte hem uitbundig voor z'n hulp, die nog net op tijd kwam. Daarna steeg hg op z'n kameel en binnen een paar minuten zette het gezelschap de reis voort door de groote, zandige woestijn, die zich Oostwaarts uitstekte Eindelijk kregen ze de Sphinx en de Pyramiden in het gezicht en daarachler verhieven zich glinsterend in de zon, de koepels en minarette* van Cairo. Nieuwsblad Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5