Plaatselijk Meuws* filftiieiilaiHf, rug te komen en alsnog een subsidie] toe kennen van f 10. Met algemeene stemmen gaat de raad hiermede accoord. Adres van de Ned. Bond van Land en Tuinbouwarbeiders en arbeiders in de Zuivelbereiding, met een resolu tie van S.D.A.P. en N.V.V. De Voorzitter zegt, dat al deze adressen gaan over het verleenen van steun. In alle bediijven wordt even wel nog gewerkt,, zoodat niet op crisiswerkloozen gerekend behoeft te worden. Spreker zou evenwel de ze adressen in handen willen stel len van de commissie die de be grooting heeft nagezien, dan kan ook die er haar meening over zeggen. De raad gaat hiermede accoord. Vaststelling Gemeentebegrooting 1932. i 1 De Voorzitter zegt, dat de uitgaven zijn geraamd op f 84633,58 de inkom sten op f75791,30 en tekort dus f8842.28, wat 1 door opcenten moet worden gedekt. Bij de inkomsten is er reeds rekening meegehouden, dat de gemeente ten behoeve der Fonds- belasting van de 2de naar de 3de klasse gaat. De commissie meent, dat eerst moet worden gestreefd naar versobering der. uitgaven, waardoor een bedrag van f 3060 wordt ber- zuinigd. Een bedrag van f 5728 moet worden gedekt door opcenten op de fondsbelasting, welke opcenten pro gressief geheven zullen worden. De commissie meent verder, dat de kos ten groot f 200 voor controle op de gemeente administratie kan verval len. 1 i Betreffende de kosten van krank zinnigen verpleging zag de commissie gaarne onderzocht in hoeverre de be trokkenen in de verplegingskosten kunnen bijdragen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. in de allereerste plaats de commis sie dank brengen voor 't uitgebracht rapport, en in hoofdzaak zich kur\- nen vereenigen met de voorstellen der commissie. Niet evenwel met het voorstel om de controle op de gemeente administratie te laten ver vallen. De toeneming der gem. ad ministratie, ook door de verstrekking van bouwcredieten, de mogelijkheid v. een waterleidingbedrijf maakt het naar het oordeel van B. en W. nood zakelijk deze controle te handhaven. Het verhaal van de verplegingskosten van krankzinnigen is bij B. en W. in onderzoek. De directie der papier fabriek heeft spreker meegedeeld, dat wel als vrij zeker mag worden aangenomen, dat de papierfabriek „de Maasmond" den geheelen winter op volle strekte zal werken, zoodat er van die zijde geen crisiswerkloozen zijn te verwachten. B. en W. zouden daarom willen voorstellen den post voor werkver schaffing groot f 500 terug te bren gen op f 100. De heer v. d. Zouwen meent dat al mogen de arbeiders van de pa pierfabriek aan het werk blijven er waarschijnlijk in 't riet bedrijf in den Biesbosch wel werkeloozen zullen ko men en dan is een bedrag van f 100 niets. Vooral daar ook land- en tuin bouwarbeiders wel steun zull{en be hoeven. De Voorzitter merkt op, dat deze arbeiders bij werkeloosheid steun trekken en daarbij zijn deze arbei ders niet als crisiswerkeloozen te beschouwen. Voor ideze arbeiders komt er altijd een periode van ee- nige maanden, waarin zoo goed als geen werkgelegenheid bestaat. Boven dien is hier slechts sprake van een begrooting, is het noodig dan kan de post overschreden worden. Een bedrag voor werkverschaffing heeft nog nooit op de begrooting ge staan, dit gebeurt nu voor de eer ste rnaal. Dat de rietsnijders wer keloos zullen worden gelooft spre ker niet, het riet moet toch gesne den worden. De heer Leegganger meent, dat met dit bedrag wel kan worden vol staan, vooral als er nooit geen be drag voor werkverschaffing op de begrooting heeft gestaan, de gemeen te liet vroeger de werkeloozen niet in den streek toen er geen post op de begrooting stond, zal het dus nu ook niet doen, als het noodig is. De heer Smink acht f 100 ook niet veel voor werkverschaffing. De Voorzitter meent, dat als het noodig is men in Januari nog kan zien. Spreker zou nu het bedrag niet opvoeren, want daartegenover moe ten de opcenten ook weer hooger worden. De heer v. d. Zouwen verwacht wel werkeloosheid, de werkgevers in het landbouwbedrijf zitten ook in de misère en kunnen niet veel laten wer ken. De Voorzitter meent, dat de heer v. d. Zouwen de zaken niet op den kop moet zetten. Hij wil voor de ar beiders op de begr. geld uittrekken, dat betaald moet worden door werk gevers die in de pinarie zitten. Wethouder M- v. d. Pluijm wil er op wijzen, dat er aan de fabriek geen werkeloosheid is te verwachten, daarbij besteedt de Z. H. polder de volgende week minstens voor een paar duizend gulden aan graafwerk aan, zoodat niet te verwachten is, dat er werkeloosheid in de gemeente zal zijn. Te meer daar spreker verno men heeft, dat ook andere polders meer zullen laten werken als andere jaren. De heer Herman acht ook niet noo dig den post te verhoogen, als er werkeloozen mochten komen kan al tijd nog worden gezien en zal er wel raad worden geschaft, zooals anders ook gebeurde. De Voorzitter merkt op, dat dit ook de bedoeling van B. en W. is, men moet niet schreeuwen voor men geslagen wordt. De algemeene toe stand in de gemeente is niet zoo slecht als in andere plaatsen, waar men wel genoodzaakt is steun te ver leenen. Spreker dankt den Z. H. pol der die zoo prachtig wil meewer ken door 7 a 8 honderd gulden meer te laten verwerken als andere jaren. Als andere polders denzelfden weg bewandelen, bestaat er zoo goed als geen gevaar voor werkeloosheid Men behoeft dan niet te zeggen, denk er om arbeiders je behoeft niet naar werk uit te zien, de gemeente zal zal je wel helpen. De heer Smink vraagt of B. en W. niet met de polderbesturen in over leg kunnen treden. Er wordt vaak zoo laag ingeschreven, dat de men sehen niets verdienen. De heer Jongbloets meent, dat dit aan de menschen zelf ligt. De heer Smink wijst op een aan besteding van den „Gantel" waar bij door een vader met een paar zoons zoo laag werd ingeschreven, dat ze slechts met hun drieën aan f 18, per week komen. De Voorzitter wil wel toezeggen, dat B. en W. de waterschapsbestu ren zullen verzoeken om op de be langen van de menschen te letten, meer kan hij evenwel niet doen. Het is mooi, dat deze besturen zoo mee willen werken. Spreker betuigt hen daarvoor dank, het gaat niet aan hen van gemeentewege bepalingen en voorwaarden op te dringen. De heer v. Dijk kan als Voor zitter van het Waterschap „Het Noor- derveld" meedeel en, dat ook dit wa terschap belangrijk meer werk zal la ten uitvoeren en naar hij heeft ver nomen ligt dit ook in het plan van het waterschap „Het Zuiderveld". Aanbesteden moet men echter over laten aan vraag en aanbod, daar is eenmaal niets aan te veranderen. Gaat men bezwaren maken dan wordt er niet aanbesteed. Smink. Dan zit de gemeente met werkeloozen. v. Dijk. Geef U dan het recept hoe het moet. Smink. Als de gemeente wat bij- pastte, kan het werk in daggeld wor den gedaan. De Voorzitter meent, dat het niet aangaat, dat de gemeente geld gaat bijpassen aan werk, waarvan het niet profiteert en dat ten goede zou komen aan de landeigenaren in den Bies bosch. Dit zou het laatste zijn wat spreker zou doen. De heer Smink zegt, dat hij op het standpunt staat, dat de gemeen te in de 2de klasse behoort, met het oog op den nood, wil spreker zich echter niet verzetten, dat de gemeen te in de 3e klasse wordt ingedeeld. De Voorzitter Zegt, dat B. en W. voorstellen de opecenten op de fonds belasting te heffen als volgt: voor een inkomen van f800 tot f 1000 vier opcentenvan f 1000 tot f 1200, acht van f1200 tot f1400, twaalf; van f 1400 tot f 1600, zestien van f 1600 tot f1800, twintig; van f1800 tot f 2000, vier en twintig van f 2000 tot f 22CO, acht en twintig van f 2200 tot f 2400, twee en dertigvan f 2400 tot 2600, zes en dertigvan f 2600 tot f 2800, veertigvan f 2800 tot f 3000, vier en veertigvan f 3000 tot f 3200, acht en veertigvan f3200 tot f3400, twee en vijftig: van f 3400 tot f 3600, zes en vijftig van f 3600 tot f 3800, zestigbo ven f 3800, vier en zestig. De heer Smink vreest, dat als de regeering haar voornemen uitvoert om de gemeente te gaan korten, de ze opcenten nog niet voldoende zul len blijken, ze zullen dan nog ver der doorgevoerd dienen te worden. De Voorzitter zou dit niet doen, het wetsontwerp is nog niet aange nomen. Men moet rekening houden met de omstandigheden van dit 00- genblik. De begrooting wordt hierop vast- vastgesteld als voorgesteld. Beroep Woningwet. De'verordening wordt ongewijzigd gelaten, omdat eerdaags een nieu we verordening is te verwachten. Rondvraag De heer Herman dringt aan om de politie aan te sluiten aan de rijks telefoon. De Voorzitter voelt wel iets voor dit denkbeeld, in stemming gebracht, wordt het echter verworepn met 7 tegen 3 stemmen. De heeren F. A. v. d. Pluijm, M. v. d. Pluijm en Herman stemden voor. De heer Smink wijst er op, dat er bij den bouw van de acht nieu we huizen aan de Steeg geen rer kening is gehouden met de bepa ling, dat aan iedere woning een brie venbus aangebracht moet worden. De Voorzitter zal op deze verplich ting doen wijzen. De heer v. d. Zouwen vraagt, of de nieuwe woningen ook in aanmer king komen voor 2 gratis lichtpun ten. De Voorzitter antwoordt ontken nend, dit is indertijd alleen gedaan, om aansluiting te bevorderen, toen het bedrijf nog van de gemeente was. De heer v. Daal zegt, dat in de vo rige vergadering beloofd was, dat de raadsvergaderingen op Zaterdagmid dag zouden worden gehouden, de eer ste de beste is al op Dinsdag. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet anders kon, hij zal echter zoo veel mogelijk aan zijn toezegging ge- vo^ geven. De heer Smink wijst nog op de geplaatste schutten in den waterloop achter de kerk, die niet voldoen. De Voorzitter belooft, dat B. en W. eens een kijkje zullen gaan ne men. De heer v. Daal wijst er op, dat aan de Kom ook geen water komt. De heer v. Dijk zegt, dat dit in verband heeft gestaan met werkzaam heden in den polder „Noorderveld". Deze zijn nu evenwel afgeloopen, zoodat de toestand nu wel beter zal zijn. De Voorzitter sluit hierop de open bare vergadering, waarop de raad overgaat in geheime zitting ter be handeling van het puntAankoop onroerend goed. Vergadering van den Raad der ge meente POEDEROIJEN ge houden op Donderdag 12 No vember 1931 des voormiddags om half elf. VoorzitterDe Edelachtbare Heer S. van Dalen. Afwezigde Heer W. Bok. De Voorzitter opent de vergadering waarna de notulen der vorige verga dering worden gelezen en ongewij zigd vastgesteld. Een begrooting voor het dienst jaar 1932 van den Keuringsdienst van Waren voor het Keuringsgebied 's-Hertogenbosch met een verdcelings- staat van kosten, waaruit blijkt, dat de bijdrage van deze gemeente is bepaald op f 126,37. Een procesverbaal van opneming van boeken en kas bij den gemeente ontvanger dd. 28 September 1931. waaruit blijkt, dat f7472,62 in kas is. Beide stukken worden voor kennis geving aangenomen. Een schrijven van Ged. Staten dd. 6 October j.l. No. 212 waarbij wordt medegedeeld, dat de beslissing over het Raadsbesluit tot het aangaan van eene geldleening is verdaagd. De Voorzitter deelt mede, dat het wenschelijk is met het oog op de opvoering van de opcenten op de verschillende belastingen, dat slechts f 1000 van het batig slot van den dienst 1930 voor den schoolbouw te Aalst zal worden gebruikt. Het bedrag der aangegane zal dan niet f 3000 doch f 4000 moeten worden. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Een schrijven van het gemeentebe stuur van Heumen dd. 25 Augustus 1931 met verzoek om adhaesie te be tuigen aan het voorstel van die ge meente tot verlaging van de jaar wedden van Burgemeester, Secreta rissen en Ontvangers van Gelderland. Met algemeene stemmen wordt be sloten adhaesie te betuigen. Een schrijven van het gemeentebe stuur van Culemborg, dd. 2 Septem ber 1931 waarbij een overweging ge geven wordt geen adhaesie te betui gen aan het adres van de gemeente Heumen. Aangenomen voor kennisgeving. Vervolgens komt een verzoek om ondersteuning in behandeling. Een schrijven dd. 28 October j.l. van het hoofd der school. J. H. Rü- ger te Aalst, houdende verzoek tot het bouwen van een nieuwe onder wijzerswoning. De Voorzitter zegt, dat de toe stand der woning verre van gerieflijk is, doch hier staat tegenover dat het hoofd der school dit wist voor hii ze betrok. Voorts met het oog op de financieele positie der gemeen1- te vindt spreker dat tot inwilliging van het verzoek niet tkan worden overgegaan. De heeren van Ooijen en van der Sluis merken op, dat er kort geleden nog aanzienlijke reparaties aan de woning zijn geschied, en vinden, dat de woning behoorlijk is, zoodat zii tegen inwilliging van het verzoek zijn. De heer Opstelten vraagt of het hoofd der school verplicht is daar te wonen. De Voorzitter antwoordt ont kennend. Met algemeene stemmen wordt be sloten afwijzend op het verzoek te beschikken Aan de orde is vaststelling van de rekening over het dienstjaar 1930. De commissie tot het nazien dier rekening, bij monde van den heer Van der Sluis, deelt mede dat alles in orde is bevonden. Zii wordt daar na als volgt vastgesteldde gewone dienst in ontvangst op f38171. de gewone dienst in uitgaaf op f35604,44, batig slot f2566,56. De Voorzitter biedt namens ,het College van Burgemeester en Wet houders aan den Raad aan een ont werp begrooting voor het dienstjaar I932- Een commissie bestaande uit de heeren van der Sluis, Opstelten en Hasselman, wordt benoemd tot het nazien van die begrooting. Tot leden van de schattingscom- missie als bedoeld in artikel 58 der wet op de Inkomsten-belastingen wor den benoemd, de heerenW. Bok, J. G. N. Hasselman, A. J. H. Maas en G. D. van Os. De Voorzitter biedt namens het College van Burgemeester en Wet houders aan den Raad ter vaststelling aan een ontwerp Ambtenarenregle ment Na e.enige bespreking wordt het ontwerp, zooals dat door het Col lege van B. en W. is aangehouden, met algemeene stemmen vastgesteld. Wethouder Brienen vindt de bij drage voor den Vleeschkeuringsdienst te hoog, en zou gaarne een nieuwe regeling met enkele andere gtemeen- zien, waardoor besparing mogelijk zou zijn. De heer Van der Sluis vraagt of kinderen uit Nederhemert die de bij zondere school bezoeken bii zullen dragen in de kosten. De vraag wordt toestemmend be antwoord. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. AALBURG. Vrijdag, 20 November, des avonds om half zeven, hoopt de heer Van Leeuwen uit Schoonrewoerd, in de Ned. Herv, Kerk alhier op te treden. ANDEL. Op Zondag 22 November a.s. doet ds. Bakker van 'Ellewoutsdijk zijn intrede bij de Ger. gemeente te dezer plaatse. Voor het Comité van Winterle- zingen zal op Donderdag 19 dezer in de v.m. openbare school optreden Mr. N. G. Veldhoen van Voorburg met een rede over „Ons geweten en Gods wet". GENDEREN. Op Maandag 23 Nov., des avonds 7 uur, zal in de Ned. Herv. Kerk alhier, voor de Jongelingsvereen. „Eere zij God" een lezing gehouden worden door Mr. D. G. van der Horst, Em. Predikant te Bussum, met het onderwerp „Saulus de jood van Tarsen". LAND VAN ALTENA. Deze week werden in het land van Altena verkoopingen gehouden van 4-ja- rig houtgewas. De prijzen, die werden be steed waren abnormaal laag te noemen en liepen van 130 160 per H.A. Vier jaren geleden toen deze gronden werden verhuurd varieerden de prijzen tus-chen 650700 per H.A. Dit levert dus een groot verschil op. Thans brengen de grienden den kostenden prijs niet op Indien de eigenaars den arbeid, stek en belasting der gronden tellen komen meerderen tot de conclusie dat er geld bij moet. De lage prijzen van 't hout vinden mede hun oorzaak in de slechte uitkom sten in de hoepel- en mandenmakerijen. Hierin is het malaise en verschillende langs de Merwede gelegen hoepelmakerijen zullen a.s. winter gesloten blijven. Huisgezin. SLEEUWIJK. Voor de betrekking van Onderwijze res aan de Openbare school te dezer plaatse lhebben zich 40 solicitanten aan gemeld. VEEN. Mej. Dixon, onderwijzeres aan de Openbare school alhier, afwezig met ziekenverlof, zal 1 Dec. a.s. haar functie weer aanvaarden. De prijzen der vette varkens zijn de laatste dagen weer teruggegaan. Er wordt thans besteed van i8x/g tot 191/,, cent per pond, naar gelang van zwaarte. De heer Van Helden, tijdelijk onderwijzer aan de Openb. School alhier, is als zoodanig benoemd te Spijk bij Gorinchem. Naar men verneemt, zou de Gem. Zangvereen. het voornemen hebben de volgende maand haar eerste uitvoering te geven. WERKENDAM. Gekozen als Voorzitter der ijs- club „Werkendam en Omstreken" in- plaats van den heer G. G. Versen- daal, de heer H. Bogers, die zijn benoeming ook heeft aangenomen en als commissaris de heer G. v. Oord Jzn. WASPIK. De keiweg van Geertruidenberg via Raamsdonksveer en Raamsdonk naar Was pik verkeert in de gemeente Raams donk voor een gedeelte van p.l.m. iy2 K.M. in minder goeden toestand, en wel van het ontmoetingspunt van den „Nieuwe Weg" tot het gemeentehuis te Raams donk. Aangezien dit weggedeelte met hobbelige slecht bestrate keien niet be antwoordt aan de eisch.n van het daar over gaande verkeer hebben de A N.W.B. en de K.N A.C. aan het gemeentebestuur van Raamsdonk verzocht een afdoende verbetering daarvan te willen bevorderen. Z ALTB 03IMEL. Zooals bekend hebben de A.N. W.B. en de K.N.A.C. meermalen, o. a. laaste lijk in Juni j.l. aan den Minister van Waterstaat verzocht een spoedige afwer king van de verbetering van de aanleg plaatsen van het veer te Zalt-Bommel te bevorderen. Thans ontvingen deze vereeniging van den betrokken arrond- dissementsingenieur van den Rijkswater staat welwillend bericht, dat tijdens de dezer dagen voorgekomen lage rivier standen de aanlegsteigers te Tuil, be- hoorende tot het Rijksveer over de Waal te Zalt-Bommel op het voorge schreven peil is voltooid. Het aanleggen met de vrij varende pont geschiedt daar door sedert 2 November j.l. zoodanig, dat het achteruit de pont oprijden over- podig is geworden. Eenige dagen geleden werd bij de gemeentepolitie alhier aangifte gedaan, dat op een sneltrein UtrechtDen Bosch, ter hoogte van deze gemeente was geschoten of met een steen gegooid. Het projectiel ging dwars door de coupé heen. Een reizi ger heeft toen aan de noodrem getrokken. Thans heeft de politie den dader, den 22 jarigen arbeider Q. K. alhier aange houden, die bekende met een steen naa den trein te hebben gegooid. Als reden gaf hij op, dat hij eens wilde probeeren of hij den trein kon raken. BEDORVEN VLEESGH. Ongeveer 8 dagen geleden werden in een gezin te Alphen a.d. Rijn ziek teverschijnselen geconstateerd, overeen komende met die van influenza. Aanvan kelijk werd hieraan weinig aandacht geschonken. Het aantal patiënten nam steeds toe en het bleek, dat allen na het gebruik van gerookt boterhamspek onwel waren geworden. In de rest van het spek werden para typhusbacillen gevonden. Bij een onderzoek bij den slager J. H. W. aan de Hoofdstraat werd een partij van plm. 38 K.ü. on gekeurde en bedorven vleeschwaren in beslag genomen. Er zijn 10-tallen patiënten, echter geen enkel geval met doodelijken afloop. INBRAAK IN EEN PASTORIE. Te Werkhoven is ingebroken in de R.K. pastorie en in de villa „Linguen- da", bewoond door den heer H. van S. De dieven hebben zich tot de R.K. pastorie toegang verschaft door het tor- ceeren van een raam aan den tuinkant. In de kamer van de pastorie hebben zij alles overhoop gehaald en de brand kast ge p nd Hieruit hebben zij een bedrag van ruim f3000 meegenomen. Ook een buks en een revolver van den pastoor namen zij mee. In de villa „Linguenda" viel den da ders een bedrag van f40 en een kistje sieraden in handen. De inbraak in de pastorie moet na 1 uur hebben plaats gehad, daar de pastoor toen naar bed is gegaan. Van de daders ontbreek.' tot dusverre elk spoor, meldt de „Msb." o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 6