Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5180 Woensdag 2 December 1931, Bil BUHimef aestaat uit 2 maflee e A •bkÉVtRTR. *-and VAN alteh^ Dit blad wschgnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. A b o n n m n t s p r jj sper 3 maanden f 1.25, •n franeo per post beschikt f 1.40. Afxooderlgke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Adverteotiën van 16 regels 90 cent. Elke regeï meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiëa worden tot Dinsdagmiddag 1 oor en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vergadering van den Raad der ge meente HEDIKHUIZEN, op Vrij dag 27 November, des n.m. 5 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer J. Hee- reveld. Secretaris (waarnemend) de Ambte naar ter Secretarie: G. Bekkers. Aanwezig de leden v. d. Water, Dob belsteen, v. Hemert, v. d. Heijden, v. d. Brand en v. Bokhoven, als c!e Voor zitter de vergadering opent, die door «en talrijk publiek wordt bijgewoond. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De heer Winkel komt ter vergadering. De Voorzitter deelt mede, dat naar aanleiding van het gesprokene in de vorige vergadering, over restauratie van den toren te Hedikhuizen, een brief is ©ntvangen van den heer v. Rijckevor- sel van de vereeniging voor Monu mentenzorg, dat de aanvrage niet bij hem, doch bij Ged. St. thuis behoort. Van den ingenieur Kalf en van het bestuur der Herv. Kerk te Hedikhuizen, is nog geen bericht ingekomen. Schrijven van Ged. St., dat de pro vincie 12i/a pCt. zal bijdragen in de werkverschaffing en dat het rijk 25 pCt. zal bijdragen. De Voorzitter deelt mede, nog een onderhoud met den heer Ploegmakexrs te Oss te hebben gehad. Spr. heeft de zen medegedeeld, dat hij de subsidie erg laag vond. De adjunct inspecteur deelde mede, dat er voor dit jaar niets aan t» veranderen is, dat er echter wel kans bestond, met het oog op het te kort op de gemeentebegrooling, dat het volgend jaar een hooge re bijdrage zal worden verleend. Schrijven van Ged. St., waarin wordt aangedrongen in het reglement van het Burgerl. Armbestuur een bepaling op te nemen, dat de administrateur zeker heid moet stellen of dat een verzeke ring wordt gesloten, waardoor het Bur- gerlijk Armbestuur tegen fraude ot an derszins wordt gewaarborgd. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. bij het aanstellen van een nieuwe functionaris met dit schrijven rekening zullen houden. Schrijven van Ged. St., waarin wordt aangedrongen tot converteeren van de loopende geldleeningen der gemeente. Dë Voorzitter zegt, dat B. en W. een zestal personen, waarbij de ge meente de geldleeningen heeft loopen, heeft aangeschreven en heeft gevraagd of deze bereid zijn met een rente van 4 pCt. genoegen te nemen. Van som migen is bericht ingekomen, van an deren nog niet. Spr. vreest, dat het niet zal gaan, vooral in dezen tijd 'nu gemeenten zoo moeilijk een gcldleei.ing geplaatst kunnen krijgen. De resolutie van S.D.A.P. en N.V.V. wordt op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. Adres van het gemeentebestuur van Aarle-Rixtel, waarin wordt verzocht, ad- haesie te willen betuigen aan zijn adres, inzake snelheidswedstrijden. De heer Winkel zou adhaesie betui gen. Wethouder v. d. Dobbelsteen is er niet voor, dat een kleine gemeente als deze, dergelijke wedstrijden tegenwerkt. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. voorstellen het schrijven voor ken nisgeving aan te nemen. De heer Winkel zag zijn voorstel, •jm wel adhaesie te betuigen, gaarne in omvraag gebracht. De heer v. Bok hoven wil dit voorstel steunen. Voor dit voorstel stemmen de heeren v. d. Heijden, Winkel, v. Bokhoven en van den Brand, zoodat het met 4 tegen 3 stemmen wordt aangenomen. Met algemeene stemmen wordt een verordening vastgesteld in verband met de wijziging der woningwet, met het ®op op het instellen van beroep. Naar aanleiding van een aanschrij ving van Ged. St. wordt besloten, het gemeentelijk Electrisch Bedrijf als een afzonderlijken tak van dienst te be schouwen. Behandeling van het rapport over het gevoerde beheer van den heer Cou wenberg, als gemeente-ontvanger en ad ministrateur van het G.E.B., samenge steld door den heer Janssen, accoun tant van het Verificatiebureau van de Vereeniging van Ned. gemeenten. De Voorzitter geeft hiervoor het woord aan den heer Janssen, die mede ter vergadering tegenwoordig is en die volgens spr. met den noodigen ernst en strikte onpartijdigheid, zijn onderzoek heeft verricht. De heer Janssen begint met te ver klaren. dat hii gevolg heeft gegeven aan de hem verstrekte opdracht, dat echter het door hem uitgewerkte rap port nog niet aan den Haag is door gezonden, zoodat zijn gegevens s'echts als voorloopig moeten worden be schouwd. Den posten Sept. 1931 is kasopneming geschied, terwijl den 3en October wegens ziekenverlof van den Secretaris-Ontvanger de kas is overge dragen aan den waarnemend ontvan ger. De kas van het Burgerlijk Arm bestuur wenschte de heer Couwenberg niet over te dragen, omdat het ambt van armmeester werd waargenomen door zijn echtgenoote. Waar al deze be trekkingen in één hand berusten, kon, door het missen van de controle over het Burgerl. Armbest., geen volledig overzicht worden gegeven. Waar de rekening over 1929 door Ged. St. is goedgekeurd, is spr. van deze rekening uitgegaan. De rekening 1933 is door den raad voorloopig vastgesteld, doch van Ged. St. terug ontvangen meteei i- ge aanmerkingen. Het trok de aanc'acht, dat het proces-verbaal van kasopname een kleine afwijking vertoonde met de boeken. Nagegaan is ook de overbren ging van het saldo< van het eene jaar op het andere, daarbij bleek, dat dit saldo niet klopte met het saldo van het kasboek. De heer Couwenberg be riep er zich wel op, dat hij de rekening in den haast heeft moeten maken, doch als hij even de saldo vergeleken had, zou het verschil Mem direct zijn op gevallen. Het is wel 'slechts een klein verschil, doch dit moest niet voorko men. Het kasboek gaf een slorcig beeld, verschillende ontvangsten waren niet geboekt, daartegenover ook eenige uil gaven niet, zoodat 't verschil niet zoo heel groot was n.l. f22.1ó plus f40. landpacht. Met het Electrieiteitsbedrijf deed zich een merkwaardig geval voor. De heer Robbers van de Provinciale Griffie is er geweest om te controlee ren/ heeft de kas evenwel afgesloten zonder te controleeren. Nu blijkt, dat de balans van het bedrijf afwijkt van het saldo van het kasboek. Er was een negatief verschil van f 26.23 en een positief van f80.19, dit verschil had voor den administrateur aanleiding moeten zijn, om het toe te lichten. Spr. is gaan zoeken en moest terug gaan naar vroegere jaren en het bleek toen, dat het verschil is ontstaan in 1929. De winst van het bedrijf over dat jaar, groot f532.41, is in 1930 uit- gekeefd aan de gemeente, wat terecht is geschied, dat de boeking eerst plaats had op ^1 December 1930, doet niets terzake. De gemeente heeft toen ge zegd, wij hebben het geheele bedrag niet noodig en stortte f 106.48 terug in het reservefonds van het bedrijf. Dit bedrag is terug te vinden in het kasboek '29> de zaak was daarmede wel klaar, doch de administr. heeft hierover een typische gedachte gehad en heeft gemeend, deze f 106.48 zijn contanten van de reserve en heeft ze niet opgeno men bij het kassaldo op 1 Januari 1930, waardoor dit f 106.48 lager was. Over 1930 heeft hij denzelfden gedach- tengang gehad, hij heeft toen wel een bedrag van f455.66 als uitgaaf geboekt, doch heeft vergeten, waar de gemeen te het bedrag terugstortte, het bedrag weer als ontvangst te boeken en over te brengen op het nieuwe jaar. Waar de kas op 30 September sloot, moest worden aangezuiverd een bedrag van f 455.welk bedrag thans ook is aan gezuiverd. Hoe men dat geval moet opvatten, daar blijft spr. buiten, hij constateert slechts het feit. Bij de con trole van de gemeenterekening 1930 kwamen eveneens eenige kleine ver schillen voor den dag. Over 1929 was aan landpachten achterstallig een be drag van 673.33, waarmee in 1930 niets is verantwoord. Door een ingesteld on derzoek bleek, dat verschillende bedra gen wel 'waren geïnd. De ontvanger verklaarde, dat hij deze bedragen af zonderlijk hield, om ze later in één bedrag te boeken, hij toonde een en velop. waarin zich f 140.bevond, welk bedrag echter f24.te laag bleek te zijn. Het bedrag van 1164.is af gedragen aan den waarnemend onti an ger. Het trok de aandacht, dat de boe te van f 1die voor iedere maand te late betaling in rekening wordt ge bracht, bij den een wel en bij den an der niet was toegepast, althans niet regelmatig was verantwoord. Bij de controle werd een kwitantie getoond, waarop een hooger bedrag als betaald stond verantwoord, dan was afgeboekt. De ontvanger verklaarde, dat hij de boete eerst had laten betalen, doch deze later heeft teruggegeven, de be trokken persoon verklaart evenwel per tinent niets terugontvangen te hebben. Meerdere malen bleek, dat de bedragen op de souche van het kwitantieboekje waren geradeerd. Gebleken is, dat de boete niet regelmatig was geïnd, de gevallen, waarbij deze niet werd toe gepast, had de ontvanger behocren toe te lichten. De Secretaris verklaarde, dat hij de verordening, in opdracht van den raad, soepel toepaste. Voor de telefoonkosten werd niets als ontvangst geboekt, hoewel, naar spr. heeft vernomen, zeer veel van de telefoon op het gemeentehuis voor pri vé doeleinden wordt gebruik gemaakt. Aan Legesgeiden is over 1930 slechts een bedrag van f4.75 verantwoord. Ook door Ged. St. is hierop aanmerking gemaakt. Buiten de legesverordening om bleek, dat de heer Couwenberg f2.50 tot f5.aan leges vorderde. Hij gaf op, dat dit geschiedde als vergoe ding voor behandeling buiten de kan tooruren. Het blijkt, dat het stroomverlies in de gemeente zeer groot is. De admini stratie van het G.E.B. toont een zeer slordig beeld, in de optelling en ook in de omrekeningen zijn herhaaldelijk fouten gemaakt. Het stroomverbruik voor kermisgelegenheden, tot een be drag van f59.75 bleek niet geboekt, hoewel het reeds in Augustus is ge- ind. De Secretaris zeide, dat hij dit apart hield en heeft voorloopig f58. afgedragen, zoodat alsnog f 1.75 ge stort moet worden. Het stroomverbruik over 1931 voor kermisaangelegenheden is f28.80 ge boekt, dit lijkt tegenover f59.in 1930 erg weinig, vooral omdat de ta rieven in 1930 hooger waren dan in 1931. Het Burgerlijk Armbestuur is niet overgedragen, het is spr. opgevallen^ dat 21 Februari 1931 de volle uitkeering van f1500.die de gemeente heeft verleend, was opgenomen, wat voor zoover kan worden nagegaan, niet noo dig was geweest Wat de indruk betreft over de kasopnemingen, deze wekt den schijn, dat het niet zeker is dat de gegevens altijd juist waren. Den 12en Mrt. heeft 'n kasopneming' plaats gehad die precies sloot, Nu blijkt, dat de Ontvanger zich vergist heeft met het boeken van een bedrag van f 684.50, waardoor een omgekeerd verschil ont stond. Door Ged. St. werd een paar dagen later kasopname gedaan en werd dit abuis ontdekt en bleek er dus een verschil van f1300.tusschen de 2 kasopnemingen te bestaan, niettegen staande de kas bij de eerste opname klopte. Het heeft er dus allen schijn van, dat de Secretaris, die weet wan- J neer B. en W. kasopname zullen doen, j van te voren een en ander in orde brengt, I de kasopnemingen zijn daarom slechts gebeurd voor den vorm, er had op 13 Maart ruim f1300.meer in kas moeten zijn. Spr. heeft gevraagd naar het rapport van Ged. St., doch dit kan niet worden overgelegd. Spr. zou dit wel gaarne zien voo(r hij zijn offi cieel rapport uitbrengt. Hij wit nadruk kelijk verklaren, dat hij de zaken ob jectief heeft opgenomen, men kan de feiten evenwel uit verschi'lend oogpunt bezien. Ze zijn echter slechts als ter goeder trouw geconstateerd. De heer v. Hemert vraagt aan den heer Janssen hoe hij, als hij raadslid van de gemeente Hedikhuizen was, zou handelen, zou hij het dan verantwoord achten, gelet op den afgelegden eed, i iemand 'als de heer Couwenberg, die zoo vaak gewaarschuwd is, te hand haven. De heer Janssen acht het moeilijk hierop antwoord te geven, want hij is geen raadslid en wil daarom niet tre den in subjectieve opvattingen. Hij kan zich evenwel goed v'oorstellen, dat een raadslid, die zich voor een belangrij ke beslissing geplaatst ziet, zich terdege afvraagt wat hij moet doen. Spr. heeft de feiten geconstateerd, slechts uit de boeken, de geconstateerde feiten kun nen zijn inziens strenge maatregelen rechtvaardigen. De Voorzitter dankt den heer Jans sen voor zijn uitgebracht rapport. Spr. hoopt, dat hij daarmede voor de raads leden een duidelijk beeld zal hebben geschapen van het beheer van de ver schillende takken van dienst in de ge meente. Spr. verzoekt hierop den waar nemend Secretaris, het rapport van B. en W. over deze aangelegenheid voor te lezen. RAPPORT van Burgemeester en Wethouders inzake ziekte verlof en comptabel en admi- stratief beheer v. d. Heer H. J. M. Couwenberg. Plet zal Uwen Raad wellicht be vreemden, dat thans de gemeente secretaris nog wordt vervangen door den ambtenaar ter secretarie. Bur gemeester en Wethouders willen daarom gaarne den Raad eenige na dere inlichtingen verstrekken omtrent den gezondheidstoestand van den Heer Couwenberg om daarna over te gaan tot een diepere beschouwing van dit agenda-punt. Reeds deelden wij U een vorige maal mede, dat de secretaris zich wegens een oog- en nierziekte on der behandeling moest stellen van Dr. Boekelman en Dr. van Romun- de. Het resultaat van dit onderzoek is neergelegd in het schrijven dd. 31 October 1931, dat Burgemeester en Wethouders van Dr. Boekelman en Dr. van Seters ontvingen, gevolgd door een brief van Mevr. Comven- berg dd. 6 November 193 i/welke beide brieven voor Uwen/Raad ter inzage liggen. Aan dq/Hiand dier DRAISlflAvANVAKREriBURCS-' L - LEEUWARDEN- - tieven is door Burgemeester en 'Wethouders een verlenging van het ziekteverlof met 6 weken toege staan. Bii de behandeling van het be heer, gevoerd door den Heer Cou wenberg, komt het ons College zeer gewenscht voor Uwen Raad een uit voerig overzicht te geven van de wijze waarop dit beheer, sedert de benoeming van den nieuwen Bur gemeester, is gevoerd. Het is hier niet de plaats af te dalen in een waardeering van de wijze, waarop bij het leven van den vorigen Bur gemeester toezicht op het finanti- eele beleid werd uitgeoefend. Ons College veronderstelt, dat zulks den Raad voldoende bekend is. Toen de huidige Burgemeester zijn ambt aanvaard had, bleek reeds spoedig, dat het comptabel beheer zijn bijzondere zorg en belangstel ling had. Van meet af aan heeft hij in alle geledingen, de gemeente administratie betreffende, een cor rect en zorgvuldig beheer geëischt. In dit streven werd hij evenwel be lemmerd ie door bestaande misbruiken in zake de wijze van betaling 2e doordat het comptabel beheer van bepaalde takken van dienst in één hand berustte 3e doordat de administratie re gelmatig schromelijk werd verwaar loosd. AD PRIMUM: De eerste opmer kingen op het comptabel beheer zijn gemaakt in verband met de wijze van betaling. Reeds vroeger stelden wij Uwen Raad in kennis van het bestaande misbruik, dat door hen, die aan de gemeente gelden ver schuldigd waren bij de betaling daar van dikwijls tegen-nota's werden in gediend. Speciaal gebeurde dit bij de betaling der pachten. Het zal Uwen Raad duidelijk zijn, dat of? deze wijze abuizen onvermijdelijk war ren. Herhaaldelijk werd de ontvangen daarop gewezen, doch deze berieg zich steeds op het van oudsher be staande misbruik. In dit verband kwam toen reeds de invoering vaa bepaalde zitdagen voor den ge meente-ontvanger ter sprake. Met nadruk wijzen wij er Uwen Raad op, dat een voorstel daartoe is uit gegaan van den Burgemeester en niet van den Heer Couwenberg en slechts gold voor die maanden, waarin de betaling der pachten regelmatig be- hoort te geschieden. De manier, waarop het geinde pachtgeld bewaami werd gaf redenen tot gegronde vrees, dat gelden zouden zoekraken. In a£- le zakken droeg de ontvanger in die betalingsperiode geld bij zich, dik wijls tot zeer hooge bedragen. Wan neer voor een regelmatige boeking en storting dier gelden in de ge- I meentekas was zorg gedragen zois zulks niet mogelijk geweest zijn- Praktisch echter werden de pach ten slechts bij kortere of langere; perioden geboekt in het hulpkasboek terwijl omtrent de afdracht dier gel den niet de minste zekerheid bet- stond. Het feit, dat bij de diverse kasopnamen, die gelden wel verant woord bleken doet niets af aan bewering, dat een behoorlijke adr- ministratie ten eenenmale on tb rak- Bij de diverse kasopnamen zijn bo vendien afwijkingen geconstateerd en tekorten, die het vermoeden recht vaardigen, dat meerdere pachten bï* een dergelijke slordige wijze van be waren in het ongereede zijn geraakt» Omtrent de verschillende kasopna men, zoowel vanwege B. en W. ais. vanwege Ged. iStaten verricht zul len wij bij de behandeling van punt drie nader uitwijden. Als tweede bezwaar bij het stre-^ ven naar een correct comptabel be heer noemden wij het feit, dat meer dere takken van dienst in één hand: berustten. Op zichzelf vormt de com binatie der functies van secretaris, ontvanger, administrateur van het <i» E.B. en armmeester geen ernstig be zwaar. Wanneer echter bij het be heer daarvan de noodige ernst gaat ontbreken kan zulks leiden tot on- overkomenlijke moeilijkheden. Zulks- is inderdaad het geval gebleken. Niet voldoende werd door den Heer Cou wenberg zorg gedragen voor het voe ren van afzonderlijke kassen voor dë onderscheidene takken van dienst. Eu het zijn wederom dezelfde kasopne mingen, die B. en W. de overtuiging brachten, dat de Heer Couwenberg de gemeentegelden niet behoorlijk van zijn privé-middelen heeft ge scheiden gehouden. Ware dit wel het geval geweest dan moesten meer dere later ontdekte verschillen tus- schen boeksakli en kassaldi den func tionaris direkt zelf zijn opgevalleffi door het constateeren van een teveel of een tekort in kas. Thans gaan wii over tot de be handeling van het voornaamste punt, waarbij Uwen Raad aan de hand van verschillende bewijzen zal wor den aangetoond, dat de administra tie, in den ruimen zin van het woord» regelmatig op onduldbare wijze is. verwaarloosd. Voorop moeten wij stellen, dat als hoofdoorzaak, wellicht als eenigé oorzaak, dezer verwaarloqzing moet worden genoemd het ergerlijk mis bruik van sterken drank, waaraan de Heer Couwenberg zich bii voort during heeft schuldig gemaakt. Dë motieven welke hiertoe geleid heb ben zijn Uwen Raad wellicht de^jfe bekend, deels van intiemen aard» waaromtrent geen nader licht kan» worden verlangd. Wat er ook van B. en W. hebben steeds met kiens protest aangeteekend tegen dit schan delijke misbruik waardoor het ge meentebelang in hooge mate werdl geschaad en waardoor de Heer Cou wenberg zich zelf ten schande maakte. Steeds is het de bedoeling vaa ieder der leden afzonderlijk alsoolc van ons College in zijn geheel ge weest er het hunne toe bij te dragen» den Heer Couwenberg van dit mis bruik los te maken. Keer op keet hebben wij hem hierover onderhou den, met zachtheid maar met ernst hem gewaarschuwd voor de ernsti ge gevolgen. Bij herhaling werd be terschap beloofd, doch als regel is na iedere waarschuwing na zeer kor ten tijd toename van het drankmis bruik gevolgd. Aldus hebben B. eö mor Int Land ui Heiisitn en MtenJc Langstraat en de Buielerwaarl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1