Tweede Blad No. 5180 Woensdag Dec. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. FOSTEK'sMAAGPUlfN Plaatselijk Nieuws. Vragen op rechtsknndig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Eenige dagen geleden hield de politie mij aan en bracht mij bij den Burge meester als verdacht van diefstal. Direct bleek, dat ik met de geheele zaak niets uitstaande had. Maar nu is mijn vraag „mag men iemand zoo maar zonder reden aanhouden W. C. J. V. Ik heb een radio in mijn huis en bij het gebruik er van ondervind ik grooten last van het geraas eener blikfabriek van myn buurman. Wat is daartegen te doen G. Een onderwijzer. In de statuten eener coöperatieve ver- eeniging staat vermeld, dat de leden ver plicht zijn jaarlijks eene bepaalde hoeveel heid bieten te leveren en dat bij den dood van een lid bedoelde verplichting op de erven overgaat. Is dat niet in strijd met de wet Z. Een lid. Ik hoor zoo dikwijls spreken van ver duistering en diefstal. Welk verschil be staat daar tusschen W. K. d. B. De tegenstelling van het misdrijl van 'iefstal met het misdrijf van verduistering ligt hierin bij diefstal, wegneming van eenig goed uit de macht van een ander met het oogmerk van toeëigeningbij verduistering, toeëigening van eenig goed, dat zich reeds in de macht van den dader bevindt. Wanneer ge b.v. aan iemand uw horloge hebt geleend en die persoon verkoopt het aan een derde, dan maakt hij zich schuldig aan verduistering en niet aan diefstal, daar de verkooper het horloge op zeer rechtmatige wijze onder zich had. Alhier wonen twee broers in hetzelfde huis. De een heeft den voornaam W. en de ander de voornamen W. D. Nu is W. gedagvaard voor betaling van eene kleine schuld, die W. D. heeft, zoodat W. D. natuurlijk is bedoeld. Wanneer W. nu voor den rechter verschijnt en zegt niets schuldig te zijn, wat gebeurt er dan D. D. Wanneer twee broeders aan hetzelfde adres woonachtig zijn en beider voornaam met een W. begint, terwijl een van beiden nog andere voornamen draagt, dient in eene dagvaarding, welke uitsluitend den voornaam W. vermeldt, diegeen te ver schijnen, wien de zaak aangaat. Wanneer nu de andere broeder verschijnt behoort de vordering bij verstek te worden toe gewezen. Immers ligt het voor de hand, dat waar beide broeders aan hetzelfde adres wonen, diegeen verschijnt, wien de zaak aangaat. Toen ik in de jongste raadsvergadering iets in het midden bracht, dat den voor zitter niet aangenaam was, sloot hij plot seling de vergadering, terwijl ik nog aan het woord was. Mag hij zulks doen als ik geen onvertogen woord gebruik en in alle opzichten in mijn spreken netjes en correct ben Zoo neen, wat is er dan aan te doen E. Een raadslid. Het sluiten der vergadering zonder goed vinden van den Raad, is, buiten het geval van ordeverstoring, onwettig. Sedert menschenheugenis worden de zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier publiek verkocht. Aan deze koop is de verplichting verbonden, dat door den kooper boven de koopsom jaarlijks nog f 0.50 per zitplaats aap de kerk zal worden betaald. Er zijn personen alhier die reeds 30, 40 en 50 jaar een dergelijke zitplaats hebben en steeds op tijd aan hun verplichtingen hebben voldaan. Bij overlijden kan de zoon of dochter ook weer tegen betaling van f 0.50 per jaar deze zitplaats op zijn (haar) naam doen overschrijven, wat veelvuldig wordt gedaan. Thans schijnt het, dat de kerk geld te kort komt. De kerkeraad is nu voornemens om tot publieke verhuring der zitplaatsen over te gaan. hoewel de menschen deze zitplaatsen toch indertijd hebben gekocht. De kerkeraad wil na zonder meer, eigen machtig deze koop ongedaan maken, hoe wel de meeste koopers het daarmede niet eens zijn. De vraag is nu, waar haalt de kerke raad deze bevoegdheid vandaan en kan dit nu zoo maar Hoe moet worden gehandeld door de koopers om bun rechten te handhaven Giessen. K. WTe zouden eerst eene koopacte moeten zien alvorens u antwoord te kunnen geveD, daar wij niet weten welke bedingen bij de koopovereenkomst zijn gemaakt en zelfs niet of er wel van koop in wettelijken zin sprake kan zijn. 't Kan best zijn dat we b.v. met een recht van gebruik te doen hebben, 't Best is, dat u ons (Redactie) eene acte ter inzage toezendt opdat we u kunnen antwoorden. Ik hen onlaDgs met een mijner buren overeengekomen dat hij op de scheiding van onze eigendommen in plaats van palen, boomen mocht planten, met dien verstande, dat hij de takken hiervan telkens zou afsnoeien en dus de boomen niet meer dan gewone palen zouden dienst doen. Dit, omdat deze langer meegaan dan doode dennenpalen. Nu zijn deze boomen echter weer gesnoeid, doch heeft deze persoon verschillende takken hierop laten staan, die vanzelf over mijn grondgebied hangen en daar hinderlijk zijn, later nog meer schade veroorzaken. Ik heb deze persoon hierop gewezen, doch hij schijnt zich hierover niet te be kommeren. Hoe kan ik in dezen handelen en welk recht heeft bedoeld persoon aangaande het plaatsen van boomen in dit verband C. M. U moogt de overhangende takken zelf afsnijden, indien uw buurman op uw eerste aanmaning geweigerd heeft zulks te doen en mits u niet trede op het eigendom van uw buurman. Waar u uw buurman ver gunning hebt gegeven tot het plaatsen der boomen op de scheiding uwer eigendom men, mag hij zulks nu ook doen, mits hij zorgt dat geen takken boven uw eigen dom komen te haDgen. Hadt u hem geen vergunning gegeven, dan moesten de boo men op ten minste 2 Meter afstand van uw erf verwijderd blijven en zoudt u hem hiertoe kunnen dwingen door rechterlijk vonnis. NEDERHEMERT. De bietencampagne behoort weer tot het verleden, het laatste schip is Dinsdag vertrokken. Over de weegbrug alhier zijn ge wogen I93I- Voor de C.S.M.P. 968728 kg. Puttershoek 262709 kg. Te Meerloon (gemeente Ra_ venstein) heeft een brntale roof overval plaats gehad op dec. 70-jarigen landbouwer T. Koer» ten, waarbij de oude man ge bonden werd en de bandieten 1600 gulden roofden. De wo ning van Koerten inzetde beroofde landbouwer. 1930. Voor de C.S.M.P. Puttershoek 1231437 kg. 1855098 kg. 446584 kg. 2301682 kg. ZALTBOMMEE. Vergadering van het Gecombi neerd College van het Polderdistrict Bommelerwaard boven den Mejdijk, op 24 Nov. 1931, v.m. 11 uur. Bij opening door Dijkgraaf H. C. de jong, blijkt de heer H. L. Phi ips wegens uitstedigheid aftvezig. Er is een vacature. De notulen der vorige vergadering worden ongewij/igd vastge teld. Door Ged. Staten werden de diverse polderbesluiten, in vorige vergadering behandeld, goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende polderbe sluiten: Nieuwaal om den watermolenaar H. J. Blanken, [wanneer hij wegens hoogen leeftijd den molen verlaat, een grati ficatie te geven van f109 voor het in orde maken van zijn andere woning. Zalt-Bommel om ten behoeve van de brugwerken aan het Rijk te verknopen een perceel grond met daarop staande 2 notoboomen, voor resp. f 900 en f 1000, en deze opbrengst te besteden ten be hoeve van de kosten ontstaan door het reconstrueeren van den weg Za!t-Bom- melRossum. De geloofsbrieven van het nieuwbe noemde lid, den heer H. J. van Versen- daal, worden in handen gesteld eener commissie, bestaande uit de heeren Den Treffer, Maas en De Geus, die na on derzoek rapporteert, dat een en ander in orde is bevonden en tot toelating kan worden besloten. Door den dijkgraaf worden de reke ningen over 19311932 van District Maas- en Waalafdeeling aangeboden en in handen gesteld eener commissie, ge vormd door de heeren C. W. de Geus, M. P. van Willigen en J. A. de Jongh, plaatsverv. de heeren A. R. J. Maas en J. van der Horst. De rekeningen liggen tot 7 December ter inzage. De dis trictsrekening sluit met een batig saldo van f 19062.46, waarvan reeds over f 15933.01 is beschikt in de loopende rekening. De Maasafdeeling batig sal do f 14154.04, reeds beschikt over f9670.67. De Waalafdeeling batig sa'do f 10760.09, reeds beschikt over f8168.22. Als een compliment aan den ontvan ger kan de Voorzitter mededeelen, dat in geen dezer afrekeningen eenige ach terstand is gebleven. Verder deelt de Voorzitter mede, dat door den Dijkstool de vergoeding voor rotmeesters en rotgezellen is bepaald op f 4 en f 3.50, en voor vrijwillige rot meesters op f 6, alles per etmaal. De dijkgraaf doet enkele mededeelin- i gen over het werk aan den nieuwen weg Zalt-BommelRossum, hetwelk pver 8 maanden gereed zal zijn en waar aan vrijwel uitsluitend werkwi ligen uit de Bommelerwaard te werk zijn ge- I steld. Bij de rondvraag merkt de heer Maas op, dat het onbillijk is, dat Hannes den Daggelder, die thans ziek is, geen cent meer van het district krijgt. Spr. vraagt of er nu niets is te vinden, waar door dezè man gesteund kan worden. De voorzitter antwoordt, dat allen wel in hun hart willen helpen, maar het is hier een moeilijke kwestie, omdat deze man niet in vasten dienst van het District is. Toch heeft de Dijkstoel be sloten om vanaf 1 Oct. j.l. een uit- keering te geven (tot dien datum had hij uitkeering) welk voorstel in de vol gende vergadering zal worden behan deld. Hierna sluiting. LaiMllKMiwrubriek. VERONACHTZAAMD DE KALIBE MESTING NIET! Door de slechte economische toestand, waarvan vooral de landbouw het slacht offer is geworden, is er de laatste twee jaren heel wat minder kunstmest gebruikt als gewoonlijk. Wij willen in dit artikeltje niet de vraag behandelen zoo dikwijls reeds gesteld, of het verstandig is op de bemesting te bezuinigen. Geen enkele deskundige heeft op deze vraag een bevestigend antwoord kunnen en dur ven geven. Wel weten wij allen, dat wij zonder ruime volledige bemesting geen groote aogsten kunnen verkrijgen en dat halve oogsten ons zeker ten gronde richten. Een feit is het, dat door de daling der prijzen van de landbouwpro ducten, bij een vrijwel stationair blij ven der kunstmestprijzen, het gebruik daarvan zeer verminderde. Het is voor den landbouwer een groot geluk, dat in deze situatie een groote ommekeer is gekomen. Wij meenen ia de prijs der kunstmeststoffen, we k d«r. laatsten tijd zeer in prijs gedaald ztjny waardoor de bemestingskosten per H.A» zeer verminderd zijn. In de eerste plaats in de prijs der stikstofmeststoffen ze«* gedaald. Dit is van groote beteekenis^ daar deze plantenvcedingsstof verreweg; de duurste is. Een prijsvermindering hierop geeft dus al spoedig groote b'2f- sparing. Maar ook het fosforzuur ets superfosfaat, maar vooral het Thomas- slakkenmeel is op het oogenblik erg goedkoop. Nu zal men dus goedkoop een stikstof- en fosforzuurbemesting; kunnen toedienen, om een volledige oogst te verkrijgen. Het is daarom zeer gelukkig, dat de prijs van stikstof ets fosforzuur thans zoo biilijk is. Echter: schuilt hier weer een groot gevaaat. En wel, dat de neiging zal ontstaan.. eenzijdig te gaan bemesten, wel vol doende van de goedkoope stikstof en fosforzuur te geven, maar de kali, waaa^ van de prijs altijd zeer laag gebleven is en die uit den aard der zaak niet zoo sterk verlaagd is, te veronachtza- men. Men dient nu wel degelijk te den ken aan de wet van het minimum; dat de grootte van den oogst afhangt varr de voedingsstof waarvan het minste in den grond aanwezig is. Aan het vaï^ dat slechts zooveel kan bevatten als de kortste duig, de boerentafel welke valt als één poot gebroken is» Alle landbouwgewassen hebben naasfc: stikstof en fosforzuur ook kali noodig* Waar kali ontbreekt kan men dan ook zeer zeker geen maximum oogsten krij- gen. Door te zuinig te zijn met d«r kali, en eenzijdig te bemesten met stik stof en fosforzuur, zal men niet alleeas zijn grond verarmen, maar tevens de uitwerking van deze goedkoope voe dingstoffen opheffen, dus een neg&r tief resultaat te verkrijgen. Het beste is, dat men bij een kosten berekening der bemesting de prijs der stikstof, het fosforzuur en de kali door een slaat. Men zal dan tot uitkomst krijgen, dat door de goedkoope stifc- 22. Nadat ze de pyramiden bereikt hadden, vloog de piloot weg, terwijl Rob en z'n metge zellen zich naar het huis van Prof. Prewe te Cairo begaven. De schatten werden met de grootste voorzichtigheid van de ruggen der ka- meelen in het particuliere museum van den professor gedragen. 23. Dit gebeurde zonder ongelukken en nadat Beni Ameen en z'n mannen betaald waren voor hun arbeid, begonnen Rob, Ouwe Daan en Prof. Prewe de echoone voorwerpen, die ze medege nomen hadden van hun tocht naar de woestijn, uit te pakken en te bekijken. De professor be zichtigde aandachtig het model van het oud Egyptisch schip, toen hij plotseling een klein valluikje ontdekte, dat handig in de voorsteven verborgen was. 24. Hij lichtte het luikje op en vond binnenin een rol papyrus. Voorzichtig haalde hij haar te voorschijn en rolde haar uit elkaar, zoodat hij het verbleekte schrift kon lezen. „Watstaat erop?" vroeg Rob. Prof. Prewe keek Rob op gewonden aan. „Ik moet me al heel sterk ver gissen, of we staan op het punt een kolossale ontdekking te doen," antwoordde hij. BEHOORENDE BIJ HET Kieuwsblad Voor slechte spijsver tering en verstopping ïljn Foster's Maagpil- len het middel bij uit nemendheid. Zij pur- geeren niet heftig, doch werken zacht en zonder krampen. Houdt steeds een Bacon bij de hand. Alom oerkrijgbaar f 0.65 p. flacon.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5