5. P. £ankbsyzcn 4 Co's Bank KV. Pil immer nestaat uil 3 manen J Drogisterij A.fersciiüur-Baert MAAG-PEPERMUNT. HOESTMELANGE Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5181. Vrijdag 4 December 1931. PEtJLVIiUCHTÈN OOGST 1931. I *-*ND VAN AUÉH£ Dit blad verschynt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Aboonamtntsprys: per 3 ma&ndeo f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzooderlyke nommers 6 cent. Int. Telefoon no* 19. Postrekening no. 61525. Ad ver ten tien van 16 regels 90 cent. Elke rege. meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 aar ec Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. telef. No. is RaamsdonksYser. Agentschap van tie Amsterdamschc Baak jf.VAmsterdam. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingea. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomt Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis by eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA Vervolg raadsverslag HED1KHU1ZEN. Ce heer v. d. Heijden zou den Secre taris in debat willen laten komen, op dat hij zich kan verdedigen. De Se cretaris bevindt zich onder het pu bliek. De heer v. Hemert is het niet met B. en W. eens, om ten opzichte van den Secretaris nog clementie te ge bruiken na al hetgeen is gebeurd, blijft hij secretaris, dan wordt de gemeente weer op de een of andere manier de dupe. De heer Winkel acht het tekort niet zoo groot, dat zulk een zware straf, als B. en W. voorstellen, gerechtvaar digd is. Er is geroepen, dat het tekort groot was en nu blijkt het spr., dat het niet zoo groot is als hij heeft gedacht. Spr. kan het niet over zijn gemoed krijgen, om zoo'n zware straf op te leggen. Hij had een tekort van duizenden verwacht en nu is het slechts gering. Hij zou willen nagaan of er op zet of nalatigheid in het spel is ge weest, hij zou daarom, alvorens een besluit te nemen, den Secretaris de gelegenheid willen geven zich te verdedigen. D>e Voorzitter verklaart, een derge lijke verklaring niet van den heer Win kel te hebben verwacht, die als oud wethouder weet, hoe welwillend B. en W. steeds den Secretaris hebben be jegend, doch alle pogingen om verbe tering te krijgen faalden. Niet eens, maar tientallen malen, is de Secre aris gewaarschuwd. De administratie geeft een troosteloos beeld. Nu zijn het geen groote fouten, maar juist de kleine fou ten wegen het zwaarst. Om den Secre taris gelegenheid te geven zich in een openbare vergadering te verdedigen, kan spr. niet toelaten, het reglement van orde laat dit niet toe. De heer Winkel wil recht laten gel den en niet haat laten spreken. Spr. heeft jarenlang met den burgemeester samen gewerkt. Nooit heeft hij iets gedaan, wat strijdig was met het ge meentebelang. Altijd heeft h j het recht betracht en daarom wil hij den Secre taris gelegenheid geven zich te ver dedigen. Het is bekend, dat de ziekte van den Secretaris een belemmering was voor het goed waarnemen zijner functie, al is het waar, dat deze zich schuldig maakte aan drankmisbruik, doch een mensch kan zich beteren en het zou jammer zijn voor iemand met zooveel 'activiteit als de Secretaris be toonde. Voorzitter. Nou, nou. Winkel. Om iemand die nog zoo jong is, zoo aan den dijk te zetten, zonder dat hij zich mag verdedigen, acht ik onrechtvaardig. Voorzitter. Hij kan zich bij Ged. St. verdedigen. Ik wil vastleggen, dat ik de mentaliteit van den Secretaris met hoog acht. B. en W. hebben alle mo gelijke clementie betoond en deze hou ding is met ondank beloond. Verschil lende praatjes worden door hem rond gestrooid. Als hij durft te zeggen, B. en W. en de raadsleden zijn prullen, doch ze zullen voor mij kruipen en ten opzichte van mij zegt hij, ik zal hem wel krijgen, als ik gehandhaafd blijf, pleeg ik lijdelijk verzet. Dit -toont voldoende de gevoelens van den Secre taris en het is te vreezen, dat de be langen van de gemeente daarvan de dupe warden. Winkel. Ik zou willen, dat de Secre taris zich kon verdedigen. Als hij zich wil verbeteren, dan zoo ik die zware straf niet toepassen. Voorzitter. De raad moet het weten, doch ik kan de verantwoordelijkheid niet dragen als de raad hem handhaaft. De heer v. d. Water zegt, dat hij als wethouder 4 jaar lang alles gec'aan heeft om den Secretaris tot betere ge voelens te brengen, doch het is niet mogen gelukken. De heer v. Hemert wenscht zijn voor stel, om den heer Couwenberg ook als gemeente-secretaris te ontslaan, te handhaven. Dit voorstel in stemming gebracht, wordt verworpen met 5 tegen 2 stem men. Hierop worden de voorsteilen van B. en W. in omvraag gebracht en aan genomen met 5 tegen 2 stemmen. De heer Winkel vraagt, waarom zijn voorstel, om den Secretaris gelegen heid te geven zich te verdedigen, niet in omvraag is gebracht. De Voorzitter zegt, dat hij het ge sprokene door den heer Winkel niet ais een voorstel heeft beschouwd. Bo vendien gaat het niet aan iemand uit het publiek in een raadsvergadering het woord te verleenen. De heer Winkel meent, dat dit des noods in een geheime vergadering had kunnen gebeuren. De Voorzitter wil deze zaak niet in een geheime vergadering behandelen, dit moet maar in het openbaar gebeu ren. Daarbij geeft een geheime ver gadering niets, laatst was het gespro kene in een geheime vergadering c'en volgenden dag reeds op straat. Winkel. Waarom mag ik nergens van weten, ik hoor op deze vergadering voor het eerst wat er aan de hand is. Wethouder v. d. Dobbelsteen merkt op, dat als de heer Winkel zitting had willen nemen in de commissie, hij met alles op de hoogte zou zijn geweest, doch hij heeft dit niet ge wild. De Voorzitter bevestigt dit, de heer Winkel 'heeft zijn benoeming niet gil len accepteeren. WITTE BOONEN BRUINE BOONEN p. p. P- GROENE ERWTEN p. p. SPL1TERWTEN p. p. CAPUCIJNERS p. p. A. BAAIJENS 9 11 12 14 22 Botermarkt HEUSDEN. De heet' Winkel merkt op, dat hij alleen bedankt heeft om zitting te ne men in/de commissie voor werkeloc- zen. Wethouder v. d. Dobbelsteen zegt, dat toen de heer Winkel geen wethou der werd, hij verklaarde, dat h:j in geen enkele commissie zitting wilde nemen. Winkel. Dat is gelogen. Voorzitter. Parlementari blijven. v. Hemert. Winkel hoeft niet te zeg gen, dat hij nergens van heeft geweten. De Secretaris is gisteren nog bij u geweest. Winkel. En bij u de Burgemeester. Voorzitter. Ik roep u tot de orde. Ik ben daarover niet bij van Hemert ge weest, het ging over de werkverschaf fing. Winkel. Dat moet ik maar aannemen. Voorzitter. Ik wensch door u niet verdacht gemaakt te worden. Winkel. Is van Hemert dan zoo'n betrouwbaar persoon? Voorzitter. Ik roep u weer tot de orde. De Voorzitter zegt, dat B. en W. voor de benoeming voor administrateur van het Burgerlijk Armbestuur voor stellen, den heer L. v. d. Water. De heer Winkel zou dit punt wil len aanhouden tot een volgende verga dering. Ook de heer v. d. Heijden kan hier over maar niet zoo ineens gaan stem men, hij zou er eerst nogeens over willen denken. De Voorzitter wil hier in het open baar even verklaren, dat hij voor zich geen enkele functie wenscht (e aanvaar den, dit naar aanleiding van praatjes die worden uitgestrooid. Spr. heeft aan zijn burgemeesterschap genoeg. Ook de heer v. d. Brand zou een benoeming willen aanhouden. De Voorzitter verklaart, dat dit niet gaat, er dient direct een tijdelijk waar nemer te warden benoemd. Willen de heeren evenwel 'uitstellen, dit is hem goed, doch dan belegt hij onmiddeüjk een spoedeischende vergadering tegen morgenavond. De heer v. Hemert zou maar direct afwerken. Het voorstel om een benoeming aan te houden wordt in stemming ge bracht en verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor aanhouden stemden de heeren Winkel, v. d. Heijden en v. d. Water. De heer L. v. d. Water wordt hierop met 5 stemmen gekozen als administra teur van het Burgerlijk Armbestuur. 2 stemmen waren in blanco uitgebracht. Op voorstel van B. en W. wordt ver volgens met algemeene stemmen tot waarn. gemeente-ontvanger benoemd, de ambtenaar ter secretarie O. Bekkers. Eveneens tot administrateur van het G.E.B. voor den tijd van één jaaar en tot correspondent voor de arbeidsbe middeling. De Voorzitter deelt mede, dat raad zoo aanstonds een nieuw lp<fes- verordening zal worden aangeboden, wordt deze aangenomen, dan zal het noodig zijn een 3e ambtenaar, belast met de invordering der legesgelden, tevens ambtenaar voor den Burgerl. Stand, zonder salaris, aan te ste len. Op voorstel van B. en W. wordt voor deze functie eveneens t jdel jk be noemd, de ambtenaar ter secre larie, de heer Q. Bekkers, eveneens tjt schatter der dranklocaüteiten. In verband met den ongunstigen toe stand der gemeentebegrooling, wordt met algemeene stemmen een legesver ordening in het leven geroepen, zooals die door B. en W. werd aangeboden. B. en W. stellen verder voor, een hondenbelasting te gaan heffen. De heer Winkel voélt er niets voor, er is hier reeds twee maal een hon denbelasting geweest, -die telken op niets is uitgeloopen, omdat de po'i ie zoo moeilijk kan zeggen van wie de honden zijn. Hij vreest daarom, dat ook dezen keer de belasting weer niets zal worden en daarbij acht bij het bezwaarlijk, de menschen, die met een hond hun brood moeten verdienen, te laten betalen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. de bezwaren onder het oog hebben gezien, doch in verband met de on gunstige cijfers der begrooting, achten zij het noodig, den raad dit voorstel te doen, waarbij voor een trekhond fl.en een pleizierhond f3.zal worden geheven. Een bedrag, dat in vergelijking tot omliggende plaatsen, laag mag worden genoemd. Wil men -de belasting niet invoeren, dan dient rnen een andere bron van inkomsten aan te wijzen. Wethouder v. d. Dobbelsteen merkt- op, dat deze belasting altijd f 200. opbracht, ze is afgeschaft omdat de ge meente dit bedrag niet meer noodig had. De heer v. d. Brand zag liever een belasting op de radio. De heer Winkel had ook met dit voor stel willen komen, <ieze acht een we 1- debelasting meer op zijn plaats dan een hondenbelasting. De Voorzitter merkt op, dat de ge meente geen belastingen kan heffen, waarmede het rijk niet is voor gegaan, een weeldebelasting zou niet worden goedgekeurd. Deze belasting zou een unicum zijn in ons land. B. en W. zullen evenwel eens een onderzoek in stellen, in hoeverre een weeldebelasting mogelijk zou zijn. De heer v. d. Heijden vindt de be lasting hoog. De Voorzitter is het daarmede niet eens, daarbij is met het opmaken der begrooting op deze bedragen gerekend Met algemeene stemmen wordt hier op de belasting aangenomen. Voorstel van B. en W. om de ge meente voor de fondsbelasting van de lste naar de 3de klasse over te brengen, wat f1200 meer zal opbrengen. Door dezen maatregel en door de heffing van opcenten, zouden B. en W. het groote gat van f3500.dat ontstaan i=, wil- ien stoppen. Het vorig jaar uitte spr. den wensch, dat de algemeene toestand zou gaan verbeteren, dezen wensch is echter niet in vervulling gegaan, de toestand is nog slechter geworden. Er is daardoor een tekort ontstaan van f 3498.59, waarbij moet worden ge voegd èen bedrag van f3400, dat an dere jaren aan gemeenteinkomstenbe lasting binnenkwam, zoodat het to'.ale tekort het bedrag vormt van f8843.59 mede omdat de vorige begrooting be gon met een batig saldo van f 1103 en de wéilanden zooveel minder hebben opgebracht. Noodgedwongen moeten B. en W. daarom voorstellen de gemeente van de lste naar de 3de klasse over te brengen voor de fondsbelasting en op deze belasting 80 opcenten te hef fen, plus 100 op de personeele, de belasting op de gebouwde en onge bouwde eigendommen blijft ongewij zigd. Verder wordt over een gedeelte van het batig saldo beschikt en zijn de uitgaven tot het uiterste bezuinigd. Met algemeene stemmen worden de ze voorstellen aangenomen. Aanbieding gemeentebegrooting en begrooting van het G.E.B. De Voorzitter verzoekt den rappor teur van de commissie van onderzoek, rapport te willen uitbrengen. fl&SS Botermarkt, 72, HEUSDEN. De heer v. Hemert stelt namens de commissie voor, de begrooting voor- Loopig vast te stellen op de bedragen als door B. en W. opgemaakt. De begrooting is met de grootst mogelijke soberheid geraamd en spr. kan niet nalaten B. en W. lof te brengen, voor de wijze waarop zij getracht hebben de begrooting kloppend te krijgen. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. zich noodgedwongen verplicht heb ben gezien, ook op de verschillende subsidie's te besnoeien. Ook de Stie- renvereenigingen vallen daaronder, het heeft B. en W. wel leed gedaan, doch noodgedwongen konden zij niet an ders, ook het Wit-Gele Kruis moet zich met een lagere subsidie tevreden stellen, evenals Harmonie en zangver- eeniging. De heer Winkel dankt B. en W. voor den steun die de stierenvereeniging mocht ondervinden, waar toezegging wordt gedaan, dat de subsidie, zoodra dit mogelijk is, weer zal worden ver hoogd, kan spr. zich wel met het voor stel van B. en W. vereenigen. Maar hoe staat het met de subsidie van de verpleegster. De Voorzitter antwoordt, dat ook de ze subsidie met 50 gulden is verlaagd. De heer Winkel acht dit veel te wei nig. Hij heeft bij de vaststelling der subsidie niets dan goed gehoord van deze juffrouw, doch wat hij nadien heeft vernomen komt er op neer, dat ze de gemeente schade berokkend, ze stuurt de moeders maar terstond naar een ziekenhuis. In Hedikhuizen hoort men daar nooit van en hier in Haar steeg komt het herhaaldelijk voor. Als de subsidie op f50.was gebracht was* het genoeg geweest. De Voorzitter merkt op, dat de kos ten voor de opzending naar een zie kenhuis, door het Burgerlijk Armbeslt betaald wordt. Spr. wil de dokters era de juffrouw er wel op wijzen, met opzending naar ziekenhuizen zuinig te zijn. B. en W. beoordeelen echter ieder geval op zichzelf, doch zij kunnen niét treden in de bevoegdheid van doktorea. De heer Winkel zou de subsidie op> f100 willen brengen, dus nog met f5fö willen verlagen. Wethouder v. d. Water voelt daar \v«S iets voor, spr. heeft nog nooit van eent geval gehoord, dat de juffrouw graffe hulp heeft verleend. De Voorzitter wijst er op, dat -dé juffrouw veel doet voor zuigelingen zorg, de sterfte is daardoor hier sm Haarsteeg zeer gering. De heer Winkel merkt op,, dat dit ook., in Hedikhuizen het geval is: Nadat de Voorzitter dé toezegging heeft gedaan, dat htij. de hulp van de Eiisabethsvereeniging zal inroepen, ons de minvermogenden gratis te doen hel pen, wordt de subsidie op f150 ge handhaafd. f- De gemeentebegrooting wordt hierop vastgesteld den gewonen dienst betref fende in ontvangst en uitgaaf op eeü bedrag van f 38402.78, met een post groot f532.62 voor onvoorzien, den fcaf- pitaaldienst op f 206.37. De begrooting van het G.E.B. woaröi eveneens vastgesteld, de stroomop,- brengst is op deze begrooting op eeis bedrag van f 5500 geraamd. Rondvraag. De heer Winkel vraagt hoe of fi«e staat met de toegezegde lichtpunten 'És Hedikhuizen. De Voorzitter deelt mede, dat B. era W. een onderzoek hebben ingesteld oefc te Luttelherpt, doch het college meeo&j, dat de verlichting voorloopig wel zoo. kunnen blijven zooals ze is, vooral am het oogpunt van bezuiniging zovsd&Rs B. en W. dit jaar geen kosten witteiE maken. De heer Winkel acht verhangen vmz een paar lichtpunten wel gewenscM. De Voorzitter zegt toe, dat B. ca W. dit zullen overwegen. De heer v. d. Heijden merkt op, dxit men aan „het Zand" nog steeds m het donker zit. De Voorzitter ahtwoordt, dat mess daar licht kan krijgen, als men maar de; kosten wil betalen. o-- De heer v. d. Heijden vraagt hoe hei staat met den brandput. 1 De Voorzitter antwoordt, dat B. os W. besloten hebben die aan te doos brengen door middel van putringect. Spr. deelt mede, dat voor verharding van den weg de sintels reeds onder weg zijn. De heer v. d. Brand zou tuit de werfoe- ïoozen een nachtwacht willen aanstel len. 1 De Voorzitter deelt mede, dat B. ea W. dit ook reeds hebben besproke®, doch dit college voelt er meer voo*^ daarvoor de hulp van de BurgerwaeÜt in te roepen, tegen een kleine vergoe ding. i De heer Winkel acht een nachtwaclsÊ voor Hedikhuizen voor de wintermaan den hoogst noodzakelijk, daar is me® van alle politie verstoken. De Voorzitter belooft, dat B. en WL deze kwestie eens onder de oogen zul- «oor ktt Laid van Heiisien en Alteni,de Lanjstraat en de Biiiiltrwurf 88

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1