Plaatselijk Nieuws seer belangrijke mededeeling gedaan. De bedoelde persoon is de 20-jarige arbeider J. A. B., werkzaam bij de werkverschaf fing te Jipsinghuizen, thans in hechtenis 4e Winschoten in verband met diefstal. Vermoedt wordt, dat verdachte in den aacht van 25 op 26 Augustus afwezig is geweest van de werkverschaffiing en is teruggekomen met een verwonding aan bet hoofd. De politie van Zuidbroek volgt nog een spoor, dat leidt naar twee personen, die verblijven in de strafgevangenis te Gro ningen. Kamer van Koophandel £ti Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. By de op 30 Nov. j.l. gehouden ver kiezing voor leden der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Langstraat werden voor de afdeeling Grootbedrijf bij enkele candidaatstelling gekozen P. A. van Dongen, R'veer, (aftr.) Ir. Th. H. C. J. Raming, Waalwijk F. J. v. d. Reyt, Made (aftr A- I. J. Smits, Dongen (aftr.) <3hr. Vesters, Kaatsheuvel (aftr.) Het aftredend lid B. J, H. C. Timmer mans te Waalwijk stelde zich niet meer ▼erkiesbaar. Voor de Afdeeling Kleinbedrijf werden óandidaat gesteld A. van Beek, Made, (aftr.) •J. C. van Eykelenburg, Waalwijk, (aftr.) X. C. Frederiks, Kaatsheuvel, (aftr.) C5. P. Gijsman, Waspik H. L. J. van lersel, Waspik, (aftr.) J. C. H. M. W. Sassen, Geertruidenberg li. L. W. de Wijs, Drunen 'Het aftredend lid I. C. Mortier te Waalwijk stelde zich niet meer ver kiesbaar. Aangezien in deze afdeeling slechts 5 plaatsen te vervullen zijn, zal een stem ming moeten plaats hebben, waarvan de datum door het Hoofdstembureau is be paala op 22 December a.s. fioog bezoek aan de Veemarkt hallen te 's-Hertogenbosch, De nieuwe veemarkthallen te 's-Herto genbosch mogen zich wel in bijzondere belangstelling verheugen. Op 30 November j.l werden de hallen "bezocht door Professor Doctor Müssemeier, Ministerialdirigent in Preusischen Minis- •fcerium für Landweerschaft, Domiinen und Forsten te Berlijn, die in opdracht der Duitsche Regeering voor een studiereis in Nederland vertoeft. Professor Müssemeier werd vergezeld door Dr. A. ten Zande, Adjunct-Directeur van den Nederlandschen Veterinairen dienst. VEER GORINCHEM—SLEEUWIJK. Tegenwoordig wordt, voorloopig bij wijze van proef, de veerdienst Gorinchem Sleeuwijk, op werkdagen van 1018 uur, onderhouden met twee- booten, zoodat men elk kwartier van beide oevers kan vertrekken. Op Zon- en Feestdagen wordt alleen met twee booten gevaren, wanneer een extra druk vervoer wordt verwacht. Op 9, 10 en 11 December a.s. zal slechts met 1 boot, en wel de kleinste, gevaren kunnen worden, omdat de grootste voor ketelkeuring uit de vaart genomen moet worden. Alsdan kan bij een druk vervoer eenige stagnatie van de dienst verwacht worden. AALST. Op de Zaterdag gehouden na jaarskeuring voor dekstieren, te Am- merzoden, waren uit deze gemeen te een vijftal aangevoerd, waarvan enkel een stier van C. v. Ballegoo ien Ezn., werd goedgekeurd. De verkiezing van een ouder ling in de Nederlandsche Hervorm de kerk is wegens de nominale op komst der kiezers uitgesteld tot Za terdag 5 December a.s. des namid dags om 2 uur. De verkiezing zal plaats hebben in het kerkgebouw van genoemde kerk. ANDEL. Door de Herv. Meisjesvereen. „Tabitha" alhier, zijn onderstaande kleedingstukken vervaardigd om met Kerstmis aan de armen uit te reiken 24 lakens; 24 luiers: 12 boezeroens: 6 vrouwenbroeken 6 mansbroeken 5 jongensbroeken; 10 jongenshem den 1 o vrouwenhemden 2 kinder hemden 4 meisjeshemden; 16 on derjurken; 19 directoirs5 lijfjes; 9 ponnetjes11 sloopen 1 borst rokje 1 slabbetje en 2 paar kousen. Totaal 167 stuks. Met ingang van 1 Januari a.s. zal den heer de Zeeuw, onderwijzer aan de Bijzondere school alhier, we gens vermindering van het aantal leerlingen ontslag worden verleend. Op 't Gewassen en Pluimvee- controle bedrijf van Adr. Verwijs al hier legde een W. L. hen van stam II, broed begin Mei 1930 in haar iste legjaar vanaf 12 October 1930 tot en met ir October 1931 niet minder dan 313 eieren van normaal gewicht. Zij legt nog steeds dooi en stond op 1 December jl. al op 343. Haar opvolger is 303 eerste leg en 270 a 280 eieren zijn in die toom geen uitzonderingen. Dat deze stam prima nakomelin gen geeft moge hieruit blijken, dat er van de jonge hennen, stam III. 3 stuks waren, welke in November il. ieder 29 eieren legden. Mooie cijfers dus. Sonrtrnige meenen nog steeds, dat zulke kippen in hun 2de levensjaar niet veel waarde meer hebben, doch dit heeft, volgens verklaring van ge noemden foklcer weinig gevolg en hij had in stam I een hen, welke in het iste legjaar 263 2de leg jaar 232 en in twee jaren dus 493 eieren legde. Ook die legt nog steeds door en is nog in uitstekende con ditie. BRAKEL. Heden bereikte ons uit Arn hem het droevig bericht van het overlijden na een noodlottig ongeval, van den heer D. W. van Dam van Brakel, in leven Dijkgraaf van het Polderdistrict Bommelerwaard bene den den Meidijk, Wethouder der ge meente Brakel. CAPELLE. J.l. Vrijdagavond 7 uur, werd in de Geref. Kerk aan het Bruggetje een openbare vergadering gehouden, belegd door de plaatselijke A.R. Kiesvereen. „Nederland en Oranje." Deze bijeenkomst werd geopend met het zingen van Ps. 36 vs 3 en voorles zing van Nehemia 8 vs 16, waarna de voorzitter, de heer K. Alblas, in gebed voorging. Na een inleidend woord, waarbij de voorzitter de aanwezigen, in het bij zonder Mr. E. P. Verkerk, burgemees ter te Hedel, en Ds. J. Fokkema, Ned. Herv. predikant te Sprang, welkom heet te, Ireeg Mr. V.rkerk g l gen ei 1 ;ïfn onderwerp: „Als de crisis aanhoudt", te behandelen. In een uitvoerig be toog gaf deze spreker een beschouwing over de tegenwoordige crisis, waarbij hij in de le plaats de houding, welke de A.R. Partij in deze crisis aanneemt behandelde en vervolgens de verschil lende phasen, die de crisis doormaakt. In aansluiting op deze rede, hield Ds. Fokkema, nadat van Ps. 84 het 3e en 4e vers gezongen waren, een uitvoerige rede over: „Des Christens roeping", waarbij spreker opwekte om vooral 'in deze moeilijke tijden samen te werken. Na het uitspreken dezer rede, die, evenals die van den eersten spreker, met gespannen aandacht door de aan wezigen gevolgd werd, bracht de voor zitter de beide sprekers dank, waarna de vergadering met het zingen van het le en 3e couplet van het Hervor- mingsüed en gebed gesloten werd. NIEUW EN DIJK. Zaterdagavond hield de Kolea- bond ledenvergadering in het Instituut. De Voorzitter, de heer O. Walraven, sprak een woord van welkom en gaf toen aan den Secretaris-Penningm. ge legenheid om de notulen, jaarverslag en finantieel verslag voor te lezen. Vol gens de balans was er nog een mooi saldo. De aftredende bestuursleden: H. Crezee en C. Monshouwer, werden bij na met algemeene stemmen herkozen. Nadat de secretaris nog eenige inlichtin gen had gegeven over de prijzen dei- kolen en de aankoop daarvan, sloot de Voorzitter de vergadering. De collecte der Oer. Kerk, ge houden tijdens het dankuur voor het Gewas, heeft met de nagiften in totaal opgebracht de som van f 850. Bij den heer T. van Maastricht is een geval van Roodvonk geconstateerd. Weldra zal aan het besluit dei- waterschappen „Polder van Veen" en „Slagen" uitvoering worden ge geven. De prachtige steenen wind molen die uit beide polders het wa ter maalt, zal spoedig verdwijnen en worden vervangen door de moderne machine. Hoewel het jammer is dat er met het slopen van den molen weer een prachtig stukje natuur schoon verdwijnt, kan het toch niet anders dan als een belangrijke ver betering worden beschouwd. Ontel bare malen is het voorgevallen dat groote streken land een groot deel van den winter onder water ston den. Vooral de lage „peel" onder de gemeente Veen. Ook de „Sla gen" trof zulks bijna eiken winter. De noodzakelijkheid van goed ont waterde gronden dringt steeds meer door. De Biesheuvelsche watermolen blijft nu de eenige windmolen van den Almboezem. In weinige jaren, dus in snel tempo, is de windbema- ling door machinale vervangen. Als de polderbesturen nu maar voldoen de aandacht schenken aan de wa terleidingen. Wat heeft men aan een goede bemaling als het water niet voldoende en snel genoeg verplaatst kan worden en den weg naar het gemaal daartoe in onvoldoende toe stand verkeerd. Ook deze aangele genheid roept om een onmiddelijke verbetering. Wordt ook dit euvel, dat inderdaad bij sommige polders bestaat, verholpen, dan gaat het met de ontwatering van deze streek prachtig. Dat de afwatering van den Almboezem nog niet is zooals hii wezen moest, ook daarin is een aan zienlijke verbetering gekomen. Zoo noodig het Rijksstoomgemaal alMer. ter beschikking van het waterschap- bestuur. Een nieuwe regeling van de zijde der regeering komt mogelijk ter gelegener tijd nog wel. Op Woensdag, 19 November, hield de J.V. „De Zaaier" alhier, haar jubileum vergadering ter ge legenheid van haar 40-jarig bestaan. De vergadering had een gezellig ver loop. De Secretaris gaf een over zicht van de 40 jaren. Een drietal onderwerpen werden afgewisseld door voordrachten, tableaux en toe spraken, zoowel van afgevaardigden, als van oud leden die vooral de tijd dat zij de J. V. bezochten memo reerden. Door haar eere-voorzitter Ds. H. de Bruin werd de vergadering met dankzegging gesloten. In de ledenvergadering der zuivelfabriek „Altena" jl. Vrijdag- ge houden, werd in de plaats van den heer H. Lagrouw, die bedankte we gens opheffing van zijn boerderij, gekozen tot commissaris de heer J. van Leeuwen te Almkerk. Vervol gens werd een lezing gehouden over, veevoedering, door den heer Ariëns. veeteeltconsulent te Breda. De ver gadering was door circa 60 leden bezocht. Door het bestuur der zui velfabriek „Altena" werd besloten weer enkele merkritten in eigen be heer te nemen. Voor dit doel zul- weer een tweetal groote vrachtwa gens worden aangeschaft. Dezer dagen kwam de heer P. van Daalen met de fiets te vallen, doordat deze slipte. De heer v. D. kwam ongelukkig terecht en brak: een been. Dr. de Boer verleende de eerste hulp. De eieren werden deze week verhandeld voor 71/9 tot 8 cent per, stuk. GAMEREN. Onze oud dorpsgenoot, de hr. Jonkers, thans gemeentesecretaris van Varik, behaalde het diploma Staatsinrichting M.O. HET GEHEIM. EEN SINTERKLAASVERTELLING, Toen mijnheer Vermeulen, directeur van de exportfirma Vermeulen Co., dien Decembermorgen om één minuut voor negen zijn privékantoor binnenstap te, stond zijn gezicht heel ernstig. Terwijl de secretaresse snel haar vin ders over de toetsen van haar schrijf machine liet glijden, zette mijnheer Ver meulen zich voor zijn bureau en begon zijn ochtendpost door te lezen, doch hij deed een vergeefsche poging om zijn aandacht te bepalen bij een schrijven, dat Mj den vorigen avond nog met groote be langstelling tegemoet had gezien...Den vorigen dag, dat was nauwelijks 15 uur geleden, en toch leek het aisof er een veel langeren tijd tusschen lag. De rijen jeijfers gleden weg en maakten plaats Voor een ander beeld; hij zag zichzelf iweer voor de deur van zijn huiskamer istaan, op den avond van den vorigen dag. Hij zag zichzelf wederom de hand uit steken naar de deurknop, zonder echter dié handeling te voltooien, want zijn aan dacht werd plotseling afgeleid door het .geluid van een stem, die sprak: -„Toe, mijn lieve, wanneer ik je nu ver hel, dat ik het niet kan doen, dan is het mij ook onmogelijk. Nu moet je niet lan ger aandringen, want mijn man kan ieder oogenblik komen. Wanneer ik mij niet Vergis hoor ik hem al De stem was van zijn vrouw, die 'n telefoongesprek hield, dat tot nadenken stemde. Alhoewel hij van meening was, dat geheimzinnigheid tusschen echtge- jiooten ten allen tijde uit den booze is, kon hij zich heel goed indenken, dat zijn vrouw over een geheim kon beschikken, dat niet direct voor zijn ooren bestemd "was. Doch na dit telefoongesprek kwam liij er plotseling toe om het een en ander met elkaar in verband te brengen en voor de eerste keer sinds hun huwelijk, dat reeds drie jaar lang rustig was •yoortgegleden, werd hij argwanend. Op den keper beschouwd was het eigenlijk bespottelijk en dit inziende nam hij het |>fesluit onmiddellijk na zijn binnentreden atajL&èl z&&BLÜLiaiflim£&i£!b fat vo_or hem verborgen moest blijven. Doch toen hij voor zijn vrouw stond, die hem met hetzelfde blijde glimlachje van anders tegemoet was getreden en zijn kus op dezelfde manier had beantwoord als al tijd, ontglipte hem de moed om de har monie van het oogenblik te verstoren en hij besloot haar 4n den loop van den avond, wanneer het zoo in het gesprek te pas kwam, naar het mysterie te vra gen, maar dat deed hii niet. Den afgeloopen nacht had hem een benauwende droom gekweld en de dui delijke herinnering hieraan had hem dien morgen somber gestemd en erger dan dien vorigen avond had hem het wan trouwen bekneld. Doch wederom had hij het niet gewaagd de opheldering te vra gen waarnaar hij in werkelijkheid snakte. Bij zijn thuiskomst om één uur deed hij gewoon als anders en ook tijdens de luncli repte hij geen woord over de ge dachten, die zijii brein onophoudelijk be zig hielden. Doch even voor het weggaan kwam plotseling voor hem het psycho logische moment. Toen hij zijn vrouw den afscheidskus wilde geven, werd hij opeens milder gestemd door een zonder ling lachje, dat haar in de oogen twinkel de. Haar op een armslengte van zich af houdend, vroeg hij ernstig, maar toch niet zonder een weinig spot: „Emmy, waarom doe je den laatsten tijd zoo geheimzinnig?" Mevrouw Vermeulen keek hem een oogenblik verbaasd en strak aan en gaf niet onmiddellijk antwoord. Toen glim lachte ze en vroeg: „Geheimzinnig, hoe kom je daarbij?" „Ontkennen helpt niet langer meer, Emmy, ikweet alles." „Ik begrijp nog niet wat je bedoelt. „Ik weet waarom je den laatsten tijd zoo geheimzinnig deed tegenover je vriendin en „Vind je het héél erg, mannie?", viel mevrouw hem plotseling in de rede. Ik had het eigenlijk niet mogen doen en een goedkoopere was ook goed geweest." Nu was hef de beurt aan meneer om een oogenblik te zwijgen. Het gesprek |$d zi# een Q&verw&Qhte wending ge nomen, dat hij even aarzelde. Toen sprak hij: „En verder? Ik wil graag alles uit jouw mond hooren." En toen volgde, hortend en stootend, de bekentenis. „Zie je, mannie, ik had je met Sinter klaas eens willen verrassen met een gou den cigarettenkoker. Hij was wel erg duur, maar dan ook erg mooi „Ahaen om deze verrassing ge heim te houden waren al die geheim zinnigheden noodig....?" vroeg meneer Vermeulen opgelucht. Mevrouw knikte. „Nu nog één vraag," vervolgde me neer: „Met wie heb je gisteravond vóór 7 uur getelefoneerd?" „Oh", zei mevrouw glimlachend, dat was Annie, m'n vriendin, weet je. Ik had de sigarettenkoker namelijk hij haar broer besteld. Ze vertelde me dat de koker was aangekomen en ze vroeg of ik 'm niet even wilde komen zien Meneer Vermeulen glimlachte nog eens gelukzalig. Hij voelde zijn hart weer ver ruimd en manifesteerde zijn opgewekt heid in een langen kus. „Jij hebt laatst om dien duren bont mantel gevraagd, nietwaar?" zei hij toen baldadig. „Ik ga dadelijk naar dien win kel toeNeen, neen, spreek me niet tegen. Het kan er nu best af. Al ben ik dan niet zoo rijk; ik voel me in ieder geval rijk. Over een paar dagen, als het Sinterklaas is, heb jij je bontmantel." En meneer Vermeulen stapte fluitend de deur uit. Zijn vrouw bleef nog een oogenblik in gedachten zitten. Toen glimlachte ze even, nam de telefoon van den haak en sloeg een nummer aan. Annie, wat heb ik gezegd! Dat mijn plannetje zou lukken! Met Sint-Nicolaas krijg ik den bontmantel, dien hij me eerst niet woa geven. O, die jaloersche man nen...-" r DE GESCHIEDENIS DER SINT-NICOLAAS-VIERING. - Het gaat met de geschiedenis van het Sint-Nicolaas-feest als met zoovele an dere traditioneele volksfeesten. Het is er, en niemand weet precies hoe het is ont staan. Hetgeen natuurlijk niet wil zeggen, dat er geen geschiedenis aan verbonden zou zijn. Vast staat, dat ons Sint-Nico laas-feest reeds eeuwen oud is. In oude liedjes is er reeds sprake van een Sint- Nicolaas, die uit Spanje komt. Merk waardig is echter, dat men juist in dat land niets van den goeden Sint afweet. Waarschijnlijk heeft er eeuwen geleden een verwisseling plaats gehad van de ge schiedenis van den werkelijken Sint- Nicolaas en van den goeden Bisschop en kindervriend te Spanje. Want de oor spronkelijke Sint Nicolaas is de Bisschop van Myra, bekend om zijn menschlie- .yendheid en zelfopoffering. Hij werd op het einde der derde eeuw te Patare in Lycië geboren, studeerde voor geeste lijke en schonk de goederen, welke hij inmiddels van zijn overleden ouders had verkregen, weg aan de armen. Hij over leed op 6 December van het jaar 362. Myra was een klein havenplaatsje in Klein Azië. Deze Bisschop was een liefdevol en vrijgevig mensch. Hij was reeds spoedig bekend als beschermer 'der "rmen en kinderen. Toen hij eens van de armoede van een gezin hoorde, dat vroeger rijk was geweest, doch de dochters bij haar huwelijk geen bruidschat kon meegeven, wierp hij 's nachts ongezien een beurs met goud in de woning naar binnen. De beurs viel in een van de schoenen, die voor de schoorsteen stond. Dit moet waarschijnlijk de oorsprong zijn van het neerzetten der schoenen bij den schoor steen om geschenken te ontvangen. Toch schijnt er veel in het Sint-Nico- laasfeest afkomstig van of ontleend aan oude heidensche feesten. Deze feesten zijn gekerstend. De voorstelling van St. Nicolaas, die met zijn paard over de da ken rijdt herinnert ons aan den oud- heidetischen Wodan, den Dondergod, die op zijn vurige rossinant' door het lucht ruim reed en den donder veroorzaakte. De eerste gegevens van de volksvie ring in ons land dateeren reeds uit 1360. Toen werd n.l. in de oude rekeningboe ken van het archief te Dordrecht al ver-, meld, dat de schoolkinderen behalve vriw af ook teerpenningen kregen op den 6en December. miM ^7? De kinderviering in de na-middel* eeuwen wordt in het algemeen zoo be* schreven, dat de kinderen op „St. hef; Niclaesdach" vrijaf kregen om te spelert met hun geschenken en versnaperingen, en dat ook toen suikererwten en gebak, boeken als van „Floris ende Blance- floers", „De 4 Heemskinderen", „Fortu- natus beursje" e.a. aan de jeugd werden gegeven. In Amsterdam was het hoogtepunt der, viering in de 16e en 17e eeuw de Sinter klaas-markt op den Dam. Dagen tevoren gingen de Zwarte Klazen onder groot rumoer de buurten rond, terwijl zij met ijzeren kettingen op de straatkeien rin kelden en op de deuren en ramen bons den, terwijl zij riepen: „Synder ook quaje kyeren?" De geschiedenis verhaalt, dat „een gróote menichte van volck uyt alle hoeken der stad" naar den Dam stroom de. Heel dikwijls kwam het in de tegen het einde van de 17e eeuw gehouden feest vieringen tot uitspattingen. Er werden verschillende verordeningen uitgevaar digd om het feest uit te roeien, maar dit is nimmer gelukt. De 6 December-viering bleef echter bestaan. In den loop der ja ren is het feeSt naar onze huiskamers verplaatst, waar het thans nog gevierd ,wordt, zij het dan ook, dat velen tegen woordig het Kerstfeest uitkiezen, om el kaar geschenken te geven. Hoog bezoek op St. Nicolaas&vönd^

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 6