Derde Blad Ho. 5181 Vrijdag 4 Dec. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. IXGEZOXDEN Predikbeurten. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur, Als U voor het onderstaande in het algemeen belang nog een plaatsje zoudt willen afstaan, dan daarvoor wel mijn dank. In het Land van Heusden en Al tena komt evenals elders de tijd van betalen voor polder- en dijklasten. In droge polders is dat het ergste niet, al is betalen in deze dagen steeds onprettig. In de molenpolders is dat het kwaadste werk, vooral voor de lage landerijen. Die lage lande rijen hebben altijd den boezemlast gehad van de hooge buren. Het hoo- ge gedeelte van zoo'n natten polder blijft maar aan het loozen naar en dikwijls over het lage. En de aanslag in de polderlasten Voor hoog en laag gelijk. „Altijd zoo geweest 1" Des te erger. Negen gulden per H.A. en daarbij een rijksdaalder dijklasten te genwoordig, maakt thans f 11.50 voor een bunder verzuurd land. Tel daar- de grondbelasting bij; U behoeft niet heel deskundig te wezen om de re kening te kunnen opmaken. Haarfijn wordt in „De Boerderij" uitgelegd, hoe het land dient behandeld te wor den, dat het niet verzuren zal. De kleinste bizonderheden krijgt men te zien van den Wieringermeerpolder, van Tessel en van andere bevoor rechte deelen van 'tland. En dan blijven heele polders met toch wel vruchtbaar land overgeleverd aan onze „mooie" molens. Als Leegh- water kon opzien, zou die zich wel verbazen over zulke resultaten, drie eeuwen na zijn tijd. Eén machine voor de Landen van Heusden en Al tena ware misschien het beste. De huidige toestand met zijn duizend en één baantjes van 20 en 30 en 50 gulden verslindt ook heel wat. De coöperatie zal doorgaan met al meer zwakke schouders te brengen onder één gemeenschappelijk juk. „Een gemeenschappelijk juk draagt gemakkelijk!" Als het waar was, zou 'tmooi zijn; maar beschouw eens met aandacht 3 paarden voor één ploeg of 20 man aan één kanon. De deelnemers in de coöperatie verschillen zooveel in draagkracht, dat van een gelijk druk ken van 't geldelijk juk geen sprake zijn kan. Twee veehouders zullen elk 7 melkkoeien hebben. Voor den één zullen ze maar beteekenen 12 perc. van zijn bezit, voor den ander meer dan 100 percent; de percenten bo ven de 100 van de Boerenleenbank. Gaat de melkerij slecht, dan zal dat de 12 percent ook wel deren, maar niet zooveel als de meer dan 100 percent, die den intrest voor de bank wellicht niet eens opleveren. Boven dien is 't nu eenmaal zoo, dat de 12 percent, die meer pijlen op den boog heeft, ook betere koeien heeft dan de andere, die het hoofd net nog boven water kan houden. En dan bestuur en toezicht. Men kan daar over de menschen niet te hard val len; maar concurreeren in zaken te gen de kopstukken onzer industrie, dat kan niet. Regeeren en toezien in ten groot bedrijf is geen werk voor leeken. De industrie is wijzer dan de landbouw en de veeteelt; de in dustrie werkt afzonderlijk, elke beurs voor zich. Als er geldelijke samen werking is, dan in een naamlooze vennootschap. Daarin zijn de pen ningen veiliger dan in een coöpe ratie. Coöperatie is voor de klei nen; een commune in 't klein, maar zonder een staat, die toeziet en leidt en hoedt, De kilv melk van 4,56 als minste tot 9.50 als hoogste. Nu is 9.50meer dan het dubbele van 4.56. Het vetste pond brengt dus meer op dan de magerste kilo. Een groot verschil toch, als magere melk en vette bei de verwerkt worden tot boter niet alleen, maar ook tot kaas en al wat er nog meer de fabriek verlaat. Een niet-deskundige staat daar vreemd van te kijken. Misschien is 'tvoor den deskundige helder als glas. Ons hopeloos verdeelde platteland, plat van beurs, moet nog aan alle kanten te veel veeren laten aan grond en polder- en dijkbelasting, aan coö peratie en de rest. Het zal een heele toer zijn om door zoo'n rui heen te komen. Praten over een groen een heidsfront zal daar weinig aan ver anderen. Als de industrie aan de echte industriëelen werd overgelaten en er wat beter op toegezien kon wor den, dat bij 't scheren van de schrale inkomens de huid niet meeging, zou dat al iets helpen. Daarbij dan wat samenwerking in de polders, waar het beheer een eeuw ten achter is. Er is veel nuttig en noodig werk te doen. Nogmaals dank, Mijnh. de Red. v. K. te A. Weldadigheidspostzegels en Prentbriefkaarten voor het misdeelde kind. Wat ieder Nederlander behoort te weten: Dat van 10 December tot en met 9 Januari a.s. worden verkocht wel- dadigheidspostzegels en prentbrief kaarten ten behoeve van het mis deelde kind, d.w.z. ten behoeve van alle instellingen die verzorgen zieke, zwakke, blinde, doove, doofstomme, achterlijke, gebrekkige, verwaarloos de kinderen van alle gezindten, d.w.z. 50000 Nederlandsche kinderen bene den 19 jaar. Dat de weldadigheidspostzegels ge heel volwaardig zijn als gewone post zegels, steeds geldig blijven, ook bruikbaar voor briefwisseling met het buitenland en dat de toeslag op ie dere postzegel slechts hoogstens 4 cent bedraagt. Dat reeds zeven jaar dergelijke postzegels worden uitgegeven, in welk tijdvak meer dan f 700.000 kon wor den uitgekeerd aan ongeveer 350 in stellingen op het gebied van Kin derverzorging. Wat ieder Nederlander behoort te doen: Weldadigheidspostzegels gebruiken voor zijn gewone correspondentie. Gedurende 1 maand, te beginnen 10 December a.s. Weldadigheidspostzegels plakken op de prentbriefkaarten, die voor het zelfde doel worden uitgegeven; slechts 35 cent per 6 stuks kosten en onmisbaar zijn voor corresponden tie met Kerstmis en Nieuwjaar. Weldadigheidspostzegels aankoo- pen voor zijn postzegelverzameling, zoowel in gewone tanding als in roltanding.. 6 DECEMBER Heusden, vm. 10 u. ds Kloots Ger. Kerk, vm. 10 u. leesdienst en nm. 2,30 u. ds De Wit Aalburg, nm. 2 u. ds. Gobius du Sart Ger. Gem., vm. 9,30 u. en nm. 6,30 u. leesdienst Andelgeen opgaaf. Ger. Kerk, vm. 9,30 u. en nm. 2 u. ds. Bakker AlmJcerJc, nm. 2 u. ds Dönszelmann (Afscheid) Ger. Kerk, vm. 9,30 ds Hakman en nm. 2 u. leesdienst Aalst, nm. ds. Smit Vrije Geref. Gem. vm. en nm. leesdienst (Bed. H. Doop) Ger. Kerk, vm. 9,30 u. leesdienst en nm. 2 u. ds Hakman Eethen, nm. 2 u. ds. Kuyper Genderen, vm. 9,30 u. ds Kuyper Geref. Kerk, vm. 9,30 en nm. 2,30 ds Menken Giessen, nm. 6 u. ds Benders (Voorber. H. A.) Ger. Kerk, vm. 9,30 en nm. 2 u. leesdienst 'a-Gravenmoervm. 9,30 u, leesdienst en nm. 2 u. ds Fokkema Geref. Kerk, vm. 9,30 en nm 2,30 ds Snoeij Chr. Ger, Kerk vm. 9,30 nm. 2,30 u. leesdienst Heesbeen, vm 9,30 u. leesdienst Loonschendijk, nm. 2 u. ds Louwe Kooijmans Ger. Gem., vm. 9,30 en nm. 6 u, leesdienst en nm. 2 u. ds de Bruin Poederoijenvm. ds De Leeuw en nm, de heer Verheul Geref. Kerk, vm. en nm. leesdiensl Vrije Geref. Gem., vm. en 's avonds leesdienst Evangel, gebouw „Eben Haëzer'1 vm 9,30 en nm. 2 u. dhr. v. d. Kol! Sprangvm. 9,30 u. ds Fokkema Ger. Kerk, v.m. 9,30 u. en nm 2,30 ds Hagen SleeuivijJc, nm. 6 u, de De Leeuw Ger. Kerk, v.m. 9,30 u. en nm. 2 n. ds v. Reenen. ds de Bruin Waardhuizen, Ger. Kerk, vm. 9 30 u. en nm. 2 u. Cand. Baselaar uit Bodegraven Werkendam, vm. 10 u. en nm. 6 u, ds Lazonder (Bed. H. Doop Collecte school) Ger. Kerk. vm. 10 u. en nm. 6 u, ds Jonker Chr. Ger. Kerk, vm. 10 u. en nm 6 u. ds. Baas Ger. Gem. vm. 10 u. en nm. 6 u, leesdienst Oud Ger. Gem. vm. 10 en nm 6u. de heer Huisman Well, geen dienst Zuilichem, geen dienst Geref. Kerk, vm. en nm. leesdienst Vergadering van den raad der ge meente ALMKERK op Dinsdag 1 Dec., nm. 2 uur. Voorz.: Ed.Achtb. Heer H. Blok. Secr.: WelEd. Heer C. J. v. d. Wiel. Aanwezig alle leden. De Voorz. opent de vergadering met gebed en verzoekt den secreta- taris de notulen der vorige vergade ring voor te lezen, welke onveran derd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken Een schrijven van den desbetr. Mi nister aangaande werkverschaffing in den polder ,,'t Nieuwland v. Altena", waarin wordt medegedeeld dat, om voor rijksbijdrage in aanmerking te komen aan de volgende voorwaarden moet worden voldaan: ten ie. gezamelijke bijdrage in het loon der arbeiders door rijk, prov. en gemeente van 70 percent, zoodat het polderbestuur 30 percent zal heb ben bij te dragen; ten 2e. dat een uurloon van 24 ct. zal moeten gegeven worden en een toeslag van 50 ct. per kind boven het aantal van 2, beneden den leef tijd van 14 jaar. ten 3e. dat het toezicht van de werkzaamheden zal berusten bij de Heide-Maatschappij en ook dat de helft v. d. verzekeringspremie's op de arbeiders zal worden verhaald. Mede wordt bepaald, dat hoofden van gezinnen en kostwinners te werk moeten worden gesteld. De Voorz. zegt, dat hoewel reeds eenigen tijd geleden over deze zaak is gecorrespondeerd, eerst j.l. Vrij dag dit schrijven is ontvangen. De heer v. d. Stelt meent, dat het nu van het polderbestuur afhangt, en hoopt dat de gemeente er thans mee accoord gaat. Na eenige discussie over dit onder werp, wordt met algemeene stemmen besloten op de gestelde voorwaarden in te gaan. Verzoek van den heer C. Ippel te Nieuwendijk, teneinde een voorschot ingevolge de landarb.wet, te mogen ontvangen tot het bouwen van een dubbele arbeiderswoning. Op voorstel van B. en W. wordt besloten aan het verzoek te voldoen. De heer v. d. Stelt vraagt in ver band met dit verzoek, om hier zoo spoedig mogelijk werk van temaken. De Voorzitter zegt dit toe. Schrijven van de Kamer v. Koop handel te Dordrecht, waarin wordt verzocht, om adhaesie te betuigen aan een adres, gericht aan den betrokken Minister, ter bespoediging van over-1 brugging aan de Moerdijk. 1 B. en W. stellen in verband metj bepaalde reden voor, geen adhaesie 1 te betuigen. Schrijven van den heer J. P. Dib bits alhier, waarin den raad wordt dank gezegd, voor de vermindering van den lichtprijs, waarvoor adres sant had gecontracteerd. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Schrijven van het gemeentebestuur van Aarle-Rixel om adhaesie te be tuigen aan een schrijven tot de 2e Kamer gericht, strekkende wedstrij den van motorwedstrijden op Zondag tegen te gaan. Op voorstel van B. en W. wordt besloten adhaesie te betuigen. Schrijven van het gemeentebestuur van Woudrichem, waarin den raad wordt verzocht adhaesie te betuigen aan een adres gericht aan 't Water leidingcomité, inzake drinkwatervoor ziening. Besloten wordt adhaesie te betuigen. Schrijven van de afd. Almkerk v. d. Chr. Nat. Werkmansbond met ver zoek om een betere drinkwatervoor ziening aan den Ippelschendijk,daar het drinkwater in dit gedeelte der gemeente zeer slecht is. De Voorzitter zegt dat B. en W. dit schrijven te laat hebben ontvan gen om het in de vergadering van 't college te behandelen en stelt voor deze zaak aan te houden tot een vol gende vergadering. De heer v. d. Meijden zegt, dat het water aldaar bitter slecht is, doordat de mestvaalten te dicht bij 't water liggen. De Voorzitter zegt, dat dit een moeilijk geval is. De heer Koekkoek vraagt of er nog gewerkt wordt door 't Waterlei dingcomité, spreker is van meening dat er weinig van zal komen. De Voorz. antwoordt, dat het reeds geruimen tijd is geleden dat er ver gaderd is. Schrijven van dhr. J. B. v. Breu- gel te Nieuwendijk, waarin hij bericht zijne benoeming tot tijdelijk lid van 'tBurg. Armbest. niet aan te nemen. De Voorzitter zegt, dat er reeds pogingen gedaan zijn hiervoor een ander persoon te vinden, doch zon der resultaat en dat B. en W. voor stellen het voorloopig zoo te laten. Aldus wordt besloten. Schrijven van het gem.best. van Sleeuwijk, waarin zij verzoeken aan sluiting aan het Electr. licht dezer gemeente voor de bewoners a. d. Tol. B. en W. stellen voor, hierop niet in te gaan, omdat het technisch on mogelijk is, daar het transformatoren huisje ongeveer 51/2 K.M. van d. Tol verwijderd is. Aldus wordt besloten. Tot lid van 'tBurgerl. Armbestuur wordt herkozen de heer M. Verschoor alhier. Benoemd tot grafmaker dhr. M. Combee, met ingang van 1. Jan. a.s. Verder wordt aangenomen aanwij zing van een boekhoudkundige voor controleering Electr. bedrijf. Thans is aan de orde het voorstel tot reorganisatie van den Vleeschkeu- ringsdienst. De Voorzitter deelt mede, dat er bij de commissie herhaaldelijk bezwa ren zijn gerezen tegen de bestaande organisatie en dat Ged. St. ook weer bij de begrooting 1932 op reorga nisatie hebben aangedrongen. Tevens dient ook het keurloon opnieuw ge regeld te worden, daar de tegen woordige heffing niet meer op de verordening steunt. Spreker brengt eerst de gemeenschappelijke regeling ter sprake, welke voor alle aangeslo ten gemeenten gelijkluidend worden vastgesteld. De beheersverordening stelt Almkerk vast, na advies der commissie. De heer Verschoor zou de zaak maar zoo laten, spreker heeft nog geen klachten vernomen; de andere gemeenten zullen nu aan Almkerk zijn gebonden. Spreker vreest moei lijkheden en meerdere kosten, zou de zaak daarom maar aanhouden opdat B. en W. een en ander nog eens na der kunnen bekijken. De Voorzitter zegt al veel klachten ontvangen te hebben van de aange sloten gemeentendeze achten de voorgestelde regeling noodzakelijk, welke meening ook Ged. St. deelen. Spreker ziet geen moeilijkheden en wijst b.v. op de Warenkeuringsdienst, welke ook zoo geregeld is. De heer Verschoor zou het geld naar afzonderlijk willen Konden en Dverigens alles maar zoo laten. De Voorzitter zegt, dat dit niet gaat, wij zijn aan de wet gebonden, en moeten een behoorlijke regeling en beheersverordening hebben. De heer Verschoor blijft voor uit stel. De Voorzitter zegt dat Almkerk niet dwars moet gaan zitten; wij moe ten ook met de andere gemeenten rekening houden, want gaan deze op de regeling in, dan hebben Ged. St. de bevoegdheid Almkerk te dwingen. Spreker is ook bang, dat Ged. St. dan de begrooting niet zullen goed keuren, daar dit college den dienst op 1 Jan. a.s. wil laten ingaan. De heer de Jong zegt als ik het goed begrijp is de heer Verschoor bang, voor duurder worden van den dienst, misschien is er een tusschen- weg, waardoor de kosten niet hoo- ger worden en geeft toe, dat Ged. St. zeggenschap hebben. De heer Verschoor wijst thans op de keurloonen. De voorzitter zegt dat de burgerij van een verlaging van b.v. 25 k 50 ct. niets zal merken, want volgens spreker steken de slagers dit in den zak, terwijl wij nu de zekerheid heb ben, dat de winst aan de geheele bur gerij ten goede komt. De heer Verschoor gelooft niet dat de slagers de verlaging in hun zak steken. De heer v. Leeuwen vraagt of dc dienst in den regel voordeel neeft opgeleverd, waarop de Voorz. beves tigend antwoordt. De Voorzitter zegt een dienst als thans is eisch des tijds. De heer Burghout begrijpt, dat de dienst zich wel zal bedruipen. De heer Verschoor vind dat wij in een tijd leven, dat we zuinig moeten zijn. De Voorzitter zegt dat dit altijd moet. De heer de Jong zou de meerdere kosten willen halen door verlaging der inningskosten, die nogal hoog zijn, spreker zegt, dan kost de dienst niets meer. Ook de heer Walraven vindt de in ningskosten hoog, en meent dat daar wel wat af kan. Na nog eenige discussie wordt de regeling met 9 tegen 2 stemmen aan genomen, de heeren v. d. Wal en Verschoor stemden tegen. Hierna wordt ook de beheersver ordening met algemeene stemmen aangenomen en de keurloonen vast gesteld op: voor een éénhoevigdiei f 5,50; voor een koe, os of stier ol pink f 5,50; voor een kalf f3,voor een varken f2,75 en voor een geit, schaap of nuchter kalf f 1, Hierna is aan de orde wijziging der bouwverordening, ingevolge de nieuwe woningwet, waardoor art. 57 tot 62 zijn vervallen, 'twelk door den raad wordt goedgekeurd. Voorstel tot invoering van een steunregeling voor werklooze arbei ders. De Voorzitter zegt dat de gemeen te er thans beter voor staat als het vorige jaar, toen draaide de uitkee- ring over de gemeentekas, want toen waren er geen georganiseerden en nu zijn er ruim 80 arbeiders georga niseerd. De heer v. d. Stelt vraagt, wat in de verschillende adressen van de organisatie's wordt gevraagd, welke thans binnen zijn gekomen, waarop de Voorzitter de adressen voorleest. De heer de Jong is bang, dat de Minister den kindertoeslag niet zal goedkeuren. In Gemert was dit ook het geval, omdat de gemeente de contributie betaalde. De Voorzitter zegt, dat er verschil is tusschen kindertoeslag en het vooi rekening van de gemeente nemen om contributie te betalen. Spreker zegt, de kindertoeslag betreft lang niet al len, alleen hen, die het noodig heb ben, dus waar geen andere inkomsten zijn. Doch de contributie omvat alle leden zoowel gehuwden als ongehuw- den. Ook is het niet de bedoeling in dezen toeslag een bijdrage van den Minister te vragen, omdat het Rijk dit toch niet geeft. De heer Burghout is het met den Voorzitter eens. De heer v. d. Stelt zegt, dat het vorige winter met de steunverleening niet naar wensch is gegaan, zij heeft toen 3 weken stop gestaan, en hoopt dat een herhaling hiervan niet meer voorkomt. Spreker zegt dat de schuld werd gegeven aan B. en W, en den BEHOORENDE BIJ HET JWettwslilad Ammerzoden, nm 2 u. ds. Boerendans B'broek, vm. 9.30 ds Kruijs Voorberge Capelle, vm. 9,30 u. leesdienet en nam. 2,30 u. ds Schlemper Ger. Kerk, vm. 9,30 u. nm. 2,30 u. Cand. J. A. Meijer te Niezijl Doeveren, vm. 9,30 u. ds v. d. Bruggen Drongelen, geen dienst Dussennm. 2 u. ds Kloots Meeuwen, nm. 2 u. ds Kruijs Voorberge Ger. Kerk, vm. 9 u. en nm. 2 u. leesdienst Nederhemert, Z z. nm. 2 u. ds Limpers Nieuwendijk, Geref. Kerk, vm. 9,30 u. Raamsdonk Vnm. 2 u. ds. Muhlnickel ID.), vm. 9,30 u. leesdienst Ger Kerk, vm. 9,30 en nm. 3 u leesdienst Uitwijk, vm. 9,30 u ds Hooykaas Veen, vm. 9,30 u. en nm. udrTjalma Ger. Gem. vm. en nm. leesdienst Wijle, vm. 9,30 u. ds Gobius du Sart Waspik, nm. 2 u. ds v. d. Vlugt Woudrichem, vm. 9,30 u. en nm. 6 u.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 9