LETTERS ARTIKELEN Buitenland. RAVEN SWAAY'5 mm sjÉft ais! -1 éi f m Welke Kleeding-Opruiming ie Gorcum is de voordeeligste Waar koop ik de mooiste en degelijkste ULSTER of JEKKER voor mij of voor mijn jongens tegen den laagsten prijs? DE VERLIEZEN VAN DE FRAN- SCHE BANK. De reeds in de afgeloopen week de de ronde doende geruchten, dat de Bank van Frankrijk tengevolge van de crisis van het Pond Sterling groote verliezen heeft geleden, worden thans bevestigd. Flet geleden verlies zou on geveer 2y2 milliard franc beloopen. De Fransche minister van Financiën Flandin, zou in de zitting van den Mi nisterraad 'hebben voorgesteld, terug betaling van de geleden verliezen trach ten te verkrijgen in den vorm van schatkistbiljetten, met welk plan de mi- nisterraaad accoord zou zijn gegaan. O WERKLOOZENCIJFER. Het werkloozencijfer voor Duitsch- land bedroeg 30 November 5.057.000 ot 21*4.000 meer dan 15 November j.i. Het aantal 'werkloozen in Engeland bedroeg 30 November j.l. f2.622.027, dat is 6912 meer dan de vorige week en 316.388 meer dan verleden jaar. O EEN BOOM OP EEN AUTO. Aan de Saksisch-Boheemsche grens moest een vrachtauto stoppen, omdat een boom door den storm over den weg was gevallen, doch voordat de 9 inzittenden konden uitstappen, sloeg een tweede boom om en viei op de auto, zoodat 7 personen zwaar werden gewond. Een vrouw werd gdood. O FOXFI LM FILIAAL AFGEBRAND; DIRECTEUR IN DE VLAMMEN OM GEKOMEN. Vrijdagmorgen vroeg heeft een groo te brand het filiaal van de Foxfilm te Milaan verwoest, terwijl de directeur Andreoli het slachtoffer van het vuur is geworden. Tegen 5 uur werden de bewoners van het gebouw door een hevig rumoer uit den slaap gewekt, terwijl vlammen en rook uit de lokalen van de firma sloegen. Tijdens het blus- schingswerk vonden de brandweerlie den in de overigens geheel verlaten vertrekken het verkoolde lijk van den directeur. —O DUBBELE MOORD. Te Ober-Bubuch bij Thannberg in Beneden-Beieren werden Zondag de 24- jarige Babette Frey en haar 3-jarig nichtje, met wie zij alleen thuis was, vermoord, terwijl de andere bewoners naar de kerk waren. Toen de familie thuis kwam, vond men de beide meis jes! dood. De moordenaar had zijn slachtoffers met een mes in het hoofd gestoken. Het mes werd geheel ver bogen op den grond gevonden. Het jonge meisje is in den winkel, die j bij het huis hoorde, vermoord, terwijl het kind in de keuken, waar het met St. Nicolaasgeschenken aan het spelen was, vermoord werd. De dader lichtte de kas, doch maakte slechts dertig Mark buit. O MIJNONGELUK IN ROMENIE. Tengevolge van een mijngasontplot- fing zijn er in de mijn Lonia bij Pe- trosani zes arbeiders om het leven ge komen en veertien zwaar gewond. De arbeiders moesten bevrijd worden van onder de puinhoopen van een ingestorte galerij. Het reddingswerk vond plaats onder de moeilijkste omstandigheden, aangezien voortdurend gas uitstroomde. Verscheidene arbeiders liepen gasver giftiging op. Vervolg Raadsverslag VEEN. (Zie tweede blad). De Voorzitter zegt, dat wat de norm van het loon betreft, de Ge meente gebonden is aan de regeling van den minister. Heeft men een dag of acht gewerkt en het zou blijken, dat het loon werkelijk te laag is. dan kan altijd nog bij de regeering op een andere segeling worden aan gedrongen. Het gaat nu alleen maar over de vraag, is de Gemeente be reid deze 25 pCt. bij te leggen, daar bij deze regeling geldt slechts tot 2 Januari. De heer v. Andel meent, dat de 'dan geldende verordening wel weer verlengd zal worden. s Voorzitter. Tenzij mocht blijken, dat de regeling niet goed is* De Gemeente zit nog niet zoo in haar financiën, dat men kan zeggen het geeft niet wat het kost, wij zullen onze 25 pCt. bijdragen. De heer 't Lam vraagt hoe hoog de begrooting is voor het geheele werk. De Voorzitter kan dit niet zeggen, het geheele werk zal in een jaar niet zijn uit te voeren. Oorspronkelijk is gemeend, dat de te verrichten werk zaamheden f 5000 zouden kosten. De Heide Maatschappij heeft een begroo ting gemaakt en die komt op f 7000. Is er evenwel een maand gewerkt en de polder zegt wij doen het niet verder dan staat men er ten einde, daar kan men niets aan doen. De heer v. Andel zegt, dat de 23 pCt. die de Gemeente geeft ten goe de komen aan de polder. Timmermans. Komt dus ten goede aan de grondbezitters. De Voorzitter is het hiermede niet eens in de 430 H.A. die de polder groot is komen 3 of 4 grondbezitters voor, de rest komen allen zeker zoo veel te kort als de werkmenschen. De heer v. Andel zegt, dat er vele ingelanden zijn die een groote mas sa land in het waterschap hebben liggen. De heer v. d. Pol merkt op, dat als de hypotheek van die eigendom men werd afgelost zou blijken, dat de meesten van die eigenaars niets bezitten. Het is een bezit waaraan een kantje is. De Voorzitter zegt, dat de groo te grondbezitters geen belang hebben bij de werkzaamheden, die zullen juist zeggen laat maar zitten. De verbete ring komt ten goede aan de huur ders, die het werk zelf niet kun nen betalen. Timmermans. We weten dat die ook de vette jaren hebben gehad, nu krijgen ze de magere. In de vette jaren hebben ze er maar lekker van geleefd. v. d. Pol. Wij weten ook dat de 7-magere koeien de zeven vette op aten, dat ze toen echter nog even mager waren. Timmerdamns. Dat is zoo, maar het werk komt ten voordeele der bezitters. De uitvoering verbetert het land, dat door den uitkomenden bag ger wordt bemest en zal daardoor de huurwaarde doen stijgen, het is dus niet ten bate der huurders, doch ten bate der verhuurders. De Voorzitter zegt, dat de huur der voor de afwatering heeft te zor gen en niet de eigenaar. De heer v. Wijk zegt, dat per slot de eigenaren er altijd profijt van trekken, daar kan men nu een maal niet buiten. De heer Timmermans blijft het bezwaarlijk achten bij te dragen in werkzaamheden die ten goede ko men aan de groote grondbezitters b.v. de heeren 't Hooft, Bax en Dek ker. De heer v. d. Pol meent, dat men verkeerd redeneert. Er is werkeloos heid waarin moet worden voorzien. De Gemeente ontbreekt de macht om voor zich zelf te laten werken. Medewerking van den polder is daar voor noodig. Schakelt men de hee ren 't Hooft, Bax en Dekker die zoo even genoemd zijn uit, dan blijven slechts kleine grondbezitters over. die niet kunnen laten werken en het op 't oogenblik ook hard te verantwoor den hebben. Dat deze eenige tege moetkoming krijgen, acht spreker niets onbillijks. De nood in den land bouw is nijpend, men begint dit schijnbaar in den Haag ook te be grijpen, hoewel de regeering dit durft spreker hier openlijk te ver klaren, de landbouw door de regee ring tot heden stiefmoederlijk is be deeld. De Voorzitter gelooft, dat als de heer Timmermans de bagger die uit de sloten komt, wil hebben hii van verschillende eigenaren, wel permis sie zal krijgen om hem gratis weg te halen, dus over het maken van vruchtbaar land behoeft men niet te spreken. De heer v. Andel merkt op, dat het er alleen maar overgaat, dat de werkman voor een te laag loon voor het kapitaal moet werken. De Voorzitter zegt, dat het uur loon is berekend op 23 cent, dit is slechts gemiddeld, zou blijken, dat het te laag is, dan kan er altijd over- gesproken worden om het te verhoo- gen. Het gaat over de vraag of de Gemeente 25 pCt. wil bijpassen. De heer 't Lam vraagt of de pol der er op in gaat. Wethouder v. d. Pol antwoordt, dat de polder er wel op ingegaan is 25 pCt. bij te dragen nu evenwel ook de bijkomende kosten voor re kening van den polder blijven is dit de vraag. Er is aan den minister ver zocht, de subsidie te verhoogen en te willen brengen op 75 pCt. en dat de polder en Gemeente de bijko mende kosten ieder voor de helft zullen dragen. De heer Timmermans zegt, dat nu men met het werk begint ook onder het oog moet zien de kwestie der gereedschappen, hebben de wer- keloozen die of moeten ze die uit eigen middelen aanschaffen Iets wat spreker onmogelijk acht. De Voorzitter antwoordt, dat als de polder het gewone banwerk aan besteedt of de kerk de werkzaamhe den op haar landerijen toch ook niet begint met eerst te vragen of men de benoodigde gereedschappen heeft. Spreker zal in omvraag bren gen, of als het rijk en provincie de subsidie op 75 pCt. brengt, de Gemeente dan met den polder res tant gezamenlijk ieder voor de helft zullen dragen. De heer v. Andel zegt, dat de Ge meente er nu niet kan komen, hij acht het fantasie, het bedrag voor steun op de begrooting te zetten, terwijl de Gemeente toch reeds moet bij springen om de begrooting slui tend te krijgen. De heer v. d. Pol meent, dat als men dien kant uit ziet, er in het ge heel van werkverschaffing geen spra ke kan zijn. De Voorzitter zegt, dat de Gemeen te reeds 10 of 15 jaar lang een an deren weg heeft moeten zoeken om de begrooting sluitend te krijgen als door eigen middelen. De heer 't Lam wil wel voor het voorstel stemmen als de werkeloozen een behoorlijk loon verleend wordt, f L75 per dag kan men niet als zoo danig beschouwen. De heer Timmermans is van de zelfde gedachte. De heer v. Andel meent, dat men er nog lang over kan redeneeren, hij acht het evenwel het best, het eerst maar eens te probeer en, komt men niet aan een behoorlijk loon, dan moet men het werk maar neerleg gen. Met algemeene stemmen wordt hierop het voorstel van B. en W. aangenomen. Verzoek van den Bond van arbei ders in het Land van Tuinbouwbe drijf, om de werkeloozen leden van den bond werk te verschaffen en voor hen een steunregeling in het le ven te roepen. De bijgevoegde me morie va;n toelichting wordt op ver zoek van den heer Timmermans voor- BRENGEN U GELUK Nog steeds neemt het aantal verbruikers van onze LETTERS-KOFFIE GROEN toe. Steeds komen meer verbruikers tot de overtuiging dat Letters-Koffie Groen hen werkelijk het meeste voordeel brengt. Bij elk half pond Letters-Koffie Groen ontvangt men immers twee extra Cadeauxbonnen. welke geheel apart kunnen worden opgespaard. Letters- Koffie Groen geeft behalve alle voordeelen van ons bekend Letters-systeem ook nog alle voordeelen van het gewone Cadeaux systeem. LETTERS-KOFFIE GROEN GEEFT DUBBELE VOORDEELEN "Weet U dat wij, als tijdelijke reclame, bij elk ons LETTERS-CACAO een aardig stukje speelgoed verstrekken en bij elk pond LETTERS- MARGARINE een fraaie kleurplaat met verf en penseel Vraagt er Uw winkelier vooral eens naar PEILNUMMER SERIE B No. 1022 (A. Verkaik, Hugo de Grootstr. 16, Gorinchem). N V v.h. M RAVENSWAAY ZONEN GORINCHEM. A A- A; A gelezen. De heer v. Andel meent, dat het te laat is geworden om op dit ver zoek in te gaan. Dit adres had direct behandeld moeten worden, toen het binnen kwam, dan was voor enkele weken misschien een steunregeling in het leven geroepen kunnen wor den. De Voorzitter antwoordt, dat de Burgemeester heeft gezegd, dat hij het niet noodig achtte op dit adres in te gaan, wijl het Gemeentebestuur reeds in de richting van werk verschaffing werkzaam was. Wil men hierover nog spreken dan kan het gebeuren in de vergadering die over 14 dagen moet plaats hebben voor de vaststelling der begrooting en waarop de burgemeester zelf weder tegenwoordig hoopte te zijn. De heer v. Andel meent, dat de Voorzitter wist, dat het lang zou du ren eer de werkverschaffing voor el kaar zou zijn en er loopen reeds ge- ruimen tijd menschen zonder werk. De heer v. d. Pol zegt, dat reeds voor dit schrijven in kwam door B. en W. stappen waren gedaan voor werkverschaffing en den minister was geschreven. Binnen 8 dagen was de Inspecteur voor de werkverschaffing er reeds en deze beloofde, dat Veen een van de eerste Gemeente zou zijn die de werkeloozen te werk kon stel len. Brief van het Gemeentebestuur van Woudrichem, waarin verzocht wordt adhaesie te willen betuigen aan zijn bekend adres tot het waterlei ding-comité, waarin bij dit comité op spoed wordt aangedrongen. De heer v. Andel gelooft, dat er groote behoefte aan een waterleiding is. - De Voorzitter is het daarmede eens, bovendien dat een begrooting wordt gemaakt, daar is niets tegen, daarom zou spreker adhaesie betui gen. Met algemeene stemmen wordt tot adhaesiebetuiging besloten. Adres van het Gemeentebestuur van Aarle Rixtel, waarin wordt ver zocht adhaesie te willen betuigen aan zijn adres gericht tot de Tweede Ka mer inzake snelheidswedstrijden. Op voorstel van B. en W. wordt besloten adhaesie te betuigen. Schrijven van den Minister over opslag van benzine. Dit schrijven gericht aan B. en W. wenschte de Burgemeester door den raad te doen behandelen. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten dit schrijven tot de volgende vergadering aan te houden de raadsleden kunnen er dan hun ne gedachten eens over laten gaan. Brief van Ged. Staten inzake het raadsbesluit tot in het leven roe pen van een electrische straatverlich ting met 20 lichtpunten. Het Col lege verzoekt het betreffende raads besluit in te trekken, omdat de hui dige geldelijke omstandigheden van de Gemeente de eerste jaren niet ge- doogen dat de begrooting, die slui tend gemaakt moet worden met een rijkssubsidie, wordt belast met een uitgaaf van f 500. Het komt het College verder niet gewenscht voor. om het restant geldleening school- bouw te bestemmen voor aanlegkos- ten der straatverlichting, Ged. Sta ten zouden dit restant willen bestem men om het op de begrooting 1932 te brengen als buitengewone aflos- sm& 'e heer 't Lam begrijpt niet, dat Ged. van ernstige overweging in dezen CRISIS" TIJD is vooral de irskoop van uw kleeding. De groote vraag is nü, Welnu het antwoord is spoedig gegeven, natuurlijk bij die in hare étalage toont wat zij schrijft. De nieuwste lichte Ulsters voor spotprijzen. KOMT ZIEN EN OVERTUIGT U.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 2