Tweede Blad Ho. 5184 Woensdag 16 Jee. voor het Land fan Neusden en Altena, de Langstraat m de Bommelerwaard. MAAGMf 8EH00RENDE BIJ HET 'ergadering van den Raad der Ge meente BRAKEL, gehouden op Maandag 7,. December 1931 des voormiddags te 9 uur. Voorzitter: Edelachtbaren Heer S. van Dalen. Aanwezig vijf leden. Afwezig: H. J. Duijzer. Een vacature. De Voorzitter opent de vergade ring en herdenkt met eenige waar- deerende woorden het zoo plotseling overlijden van den Wethouder dezer Gemeente de Heer D. W. van Dam van Brakel. Spreker schets de Heer van Dam van Brakel als een eerlijk, oprecht en nuttig lid van den raad. Vervolgens worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onge wijzigd vastgesteld. De heer Fred, van Dalen vraagt of deze vergadering niet uitgesteld kan worden tot dat de opvolger van den Heer van Dam van Brakel toe gelaten kan worden. De Voorzitter merkt op, dat de benoeming van raadsleden geschiedt door den Voorzitter van het Cen traal stembureau en dat de Raad daar niets mede te maken heeft. Fred, van Dalen. Ik acht het in het belang van de Gemeente, dat de Raad zoo mogelijk voltallig tegen woordig is. De Voorzitter. De belangen der Ge meente worden door U slecht be handeld. Fred, van DalenDoor U zeker niet veel beter. Aan de orde de ingekomen stuk ken Een schrijven van Mevrouw van Dam van Brakel, dd. 2 December j.l. houdende bericht van het over lijden van haar echtgenoot. Een schrijven van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Land bouw dd. December 1931 houdende bericht tot toekenning van een Rijks subsidie groot f 249,09 voor, den tuinbouwcursus. Van dezelfde toekenning van een Rijkssubsidie groot f406,16 voor den landbouwcursus. Al deze stukken worden aangeno men voor kennisgeving. Vervolgens komt in stemming het verzoek om des Zondags de ver- gunningslocaliteiten geopend te mo gen hebben, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. Op verzoek wordt afwijzend be schikt met vier tegen een stem. Tegen stemden de heeren: L. van Dalen, Fred, van Dalen, J. H. Ver meulen en H. C. van Daalen. Een schrijven van de Stichting Landverhuizing Nederland dd. 30 October 1931, houdende verzoek om een jaarlijksche bijdrage. Met algemeene stemmen wordt op het verzoek afwijzend beschikt. Een schrijven van Ged. Staten de zer provincie dd. 10 November 1931 waarbij in overweging gegeven wordt een reservefonds te vormen en de geldleening aangegaan in 1929 niet af te lossen. De Voorzitter zegt, dat de aflos sing reeds heeft plaats gehad. Dat verder voor het voorstel van Ged. Staten wel iets te zeggen valt. doch dat dan in 1932 de belasting nog aanzienlijk verhoogd zal moeten wor den. Met algemeene stemmen wordt be sloten heeren Ged. Staten te ver zoeken alsnog de desbetreffende be- grootingwijziging goed te keuren. Vervolgens komt ter, tafel een ver zoek van J. de Vries dd. 1 Decem ber .jl. houdende verzoek tot plaat sing van een lantaarn op Pruimen- dam Wethouder van Dalen zegt, dat door Burgemeester en Wethouders reeds over deze aangelegenheid is gesproken. De heeren Fred, van Dalen en J. H. Vermeulen wijzen in verband hier mede op. de slechte verlichting van den Waarddijk. Zii zagen gaarne dat een of meer lantaarns bij geplaatst zouden worden. Wethouder van Dalen merkt op. dat ook de lantaarns bij de muziek tent niet in orde is. Wanneer men aan de paal schudt dan gaat de lamp uit. Besloten wordt de lantaarns na te laten zien en naar plaatsen uit te zien waar nieuwe geplaatst zouden kunnen worden. Daarna komt een verzoek in be handeling van den heer J. H. Rüger. landbou wonder wijzer dd. 28 October 1931 om een subsidie voor aanschaf fing van een projectie lantaarn. De Voorzitter stelt voor. afwijzend te beschikken op het verzoek daar een projectielantaarn nogal duur is en de cursus bijna geëindigd zal zijn. De heer Fred, van Dalen zou gaar ne weten hoeveel personen uit ande re Gemeenten dezen cursus bezoeken en of door die Gemeenten in de kosten van aanschaffing van een pro jectielantaarn geen bijdrage zou kun nen ontvangen worden. Wethouder v. Dalen stelt voor de beslissing tot een volgende verga dering aan te houden en te onder zoeken hoeveel leerlingen uit andere Gemeenten den cursus bezoeken. Aldus wordt besloten. De Voorzitter zegt, dat in de vo rige vergadering is overwogen om de Nieuwstraat te rioleeren en daar door aan werkeloozen werk te ver schaffen. Het College van Burge meester en Wethouders heeft ter pro vinciale griffie een bespreking hier over gehad. Aangezien de polder een bijdrage van slechts f 600 heeft toe gezegd, zijn de kosten daaraan voor de Gemeente verbonden zeer hoog. Wethouder van Dalen zegt, dat er f2100 noodig zullen zijn voor grondstoffen, waarvoor geen rijkssub sidie te verkrijgen is.. Dat wanneer dat werk uitgevoerd wordt er slechts een man of tien aan kunnen wer ken. De Voorzitter deelt mede er thans met het Polderbestuur besprekingen gehouden zijn om verschillende sloo- ten te laten graven. Volgens raming zou dat werk f 5000 kosten, welk bedrag geheel aan arbeidsloon uit betaald zal worden. Van het Rijk zou 20 pCt., van de Provincie 10 pCt. bij zou dragen, dan zouden de ze slooten gegraven kunnen worden als de eigenaren slechts 50 pCt. der kosten betaalden. Aangezien door het Polderbestuur diverse eigenaren zijn aangeschreven en nog geen bericht van die personen is ingekomen wordt besloten deze aangelegenheid tot een volgende vergadering aan te houden. Vervolgens wordt het ontwerp Ambtenarenreglement in stemming gebracht, 't welk met drie tegen twee stemmen wordt verworpen. Tegen stemden de heerenL. van Dalen, F. van Dalen en J. H. Ver meulen. Aan de orde van behandeling is het ontwerp begrooting voor den 1932. Door de commissie van onderzoek I is een nota van aanmerkingen inge diend. De Voorzitter zegt, dat verschil lende posten, waar de commissie aan merking opmaakt, zooals jaarwedden van Burgemeester, Secretaris. Ont vanger en Ambtenaar van den Bur gerlijken Stand door Ged. Staten worden vastgesteld en de begrooting moeten worden gebracht. Evenzoo is dit het geval met den post „ver goeding aan den Gemeente-ontvan ger wegens kantoorhuur", belooning aan den ambtenaar belast met het Bouw- en woningtoezicht en abonne ment op het Staatsblad. De commissie wilde gaarne een bijdrage van de Gemeente Poedero- ijen voor het gebruik van het Ge meentehuis te Brakel. De Voorzitter meent, dat daarvoor geen termen aanwezig zijn. Besloten wordt het ontwerp be grooting ter goedkeuring op te zen den aan heeren Ged. Staten en te verzoeken zoo mogelijk met de wen- schen van de commissie rekening te houden. De heer F. van Dalen zegt, dat de keurloonen veel te hoog zijn. Spreker dringt op het in het leven roepen van een kring biiv. voor de Gemeenten Brakel, Poederoijen en Zuilichem. Eenige andere leden spreken in denzelfden geest, zoodat besloten wordt uit den -keuringskring Kerk wijk te treden. De openbare vergadering wordt ge sloten en de Raad gaat over in een geheime zitting. Plaatselijk üieuws. ALMKERK. Naar wij vernemen wordt na 1 Januari a.s. het Consultatiebureau in plaats van Woensdag, Donderdags v.m. van 1010i/2 gehouden. Dus de eerste zitting zal dan gehouden worden op Donderdag 7 Januari a.s. Tot bestuursleden van de IJs club alhier, werden gekozen de hee ren W. v. Straten, P. Straver, A. C. v. Breugel, H. Kloots, A. Roubos en C. AL Pouli. Bij den Correspondent der Ar beidsbemiddeling alhier zijn thans 108 werkloozen ingeschreven. CAPELLE. Het door de biljartvereen. V.B.C., gevestigd in het café van den heer J. Treffers aan het Bruggetje te Vrij- hoeve-Capelle, georganiseerde biljart- tournooi, werd voortgezet met deel name door de Kaatsheuvelsche biljart vereniging K.B.C., gevestigd in het hotel Smits aldaar etn door de biljart- vereen. „GeertruidenEverg" te Geertrui- denberg, beiden in de le afdeeling. De uitslagen dezer wedstrijden zijn als volgt: K.B. C., 75 beurten, 182 punten, ge middeld, 2.44; V.B.C., 75 beurten, 169 punten, gemiddeld 2,26. Hoogste serie, Kamp, K.B.C. 12 p. Geertruidenberg, 75 beurten, 177 p., gemiddeld 2.36; V.B.C., 75 beurten, 112 p., gemiddeld 1.5. Hoogste serie, B. v. Engelen, V.B.C., 16 puihten. Stand Barakspel: i J. Otto, Geertruidenberg, 5 stooten, 94 punten; M. Verhagen, Capelle, 5 stooten, 90 punten; H. Maayers, Sprang, 5 stooten, 82 punten. Laagste zonder poedels, A. Dekkers, Capelle, 5 stooten, 50 punten. DUSSEN. Op initiatief van H. K. H. Prin ses Juliana, heeft zich enkele weken geleden in onze residentie gevormd, een, Nationaal Crisis-comité, hetwelk zich ten doel stelt, de leniging van individueele nood, vooral van die men- schen, in wier behoeften bestaande or ganisaties niet kunnen voorzien, wegens de abnormale toename van hen die ge holpen moeten worden. In navolging van dit comité heeft zich in deze gemeente onder voorzitter schap van den Edelachtb. heer J. J. H. Snijders, een plaatselijk crisiscomité gevormd, hetwelk bestaat uit bestuurs leden van armbesturen en personen die uit den aard van hun beroep veel met minder gegoeden in aanraking komen. Het stelt zicht voor, hulp, zoowel in natura als in geld te geven aan in gezetenen van Dussen, die onvoldoen de in de noodzakelijkste levensbehoef ten kunnen voorzien en zoo mogelijk van het overschot at te dragen aan het nationaal cri.siscomité. DRUNEN. Prijsnoteering van 10 Decem ber. Spruiten 81 5 cent. Spruiten II 27 cent. Spinazie 812 cent. Wortelen i1/?21/? cent. Knolraap. 1 i1/? cent. Juin 26 cent. Sjalotten 47 cent. Tomaten 12171/? cent. Schorseneren 49 cent. Witlof II 412 cent. Sterappelen 1 520 cent. Sterappelen II 713 cent. Goudreinetten 1318 cent. Goudreinetten II 610 cent. Belles Fleurs 711 cent. Belles Fleurs II 25 cent. Ossekoppen 711 cent. Ossekoppen II 46 cent. Ananas Reinet 9n cent. Juinappelen 47 cent. Kafappelen 510 cent. Oranjereinet 69 cent. Zoete appelen 19 cent. Br ederode n 14 cent. Brederode II 811 cent. Kleiperen 69 cent. IJsbouten 68 cent. St. Remi 56 cent. Bergamotten 812 cent. Alles per K.G. Bloemkool 211 cent. Boerenkool 1/91/9 cent. Roodekool 1 5 cent. Savoie kool 1/92 cent. Witte kool Vtn1 cent. Andijvie V?2 cent. Sla II x/91 x/9 cent, Selderij x/93 cent. Ramenas 13 cent. Handperen 21/94 cent. Alles per stuk. Selderij 515 cent. Selderij snij 12 cent. Peen 23 cent. Preij 1 19 cent. Alles per bos. VEEN. In aansluiting op het bericht in ons nummer van Woensdag 9 dezer, deelen wij mede, dat door de bemoei ingen van den heer Donk, hoofd der schooi is opgericht als onderafdeeling van de zangvereen. „Zanglust", een ki.i- derkoor, dat den naam draagt van Het Sijsje". Het kinderkoor staat onder he- zelfde bestuur als „Zanglust" en ook onder leiding van den WelEd. Heer A. W. v. d. Nat te Sleeuwijk en telt 84 leden. WERKENDAM. De j.l. Zaterdag gehouden voet bal w'ed strijd door W.V.V. I en „Excel sior" van Hardinxveld, werd doorlaatst genoemde met 43 gewonnen. De heer A. v. Drunen verwondde zich zoodanig met het ploegen aan zijn rechterbeen, dat geneeskundige hulp van Dr. Mijnlieff werd ontboden. Donderdag 10 December 1.1., vier de de Werkendamsche Jongei. en J011- gem.vereeniging „Andreas", haar 45e jaarfeest. Dit feest werd geleid door den Wel Ed. Heer W. Bronhorst, hoofd der Cl:r. Landbouwschool te Andel, daar door bijzondere omstandigheden Ds. Lazon- der plotseling verhinderd was. De Nutszaal, alwaar het feest ge vierd werd, was tot in alle hoeken be zet. De heer Bronkhorst sprak een ope ningswoord, ter gelegenheid van dit 45-jarig bestaan. Verschillende afgevaar digden brachten hunne groeten en felici taties over, terwijl diverse ingekomen stukken van leden, eereleden en oud leden werden voorgelezen. 'tChr. Mannenkoor „Andreas", ver tolkte op uitnemende wijze enkele lie deren. Inzonderheid mag wel vermeld worden, dat dit Mannenkoor het welk thans nog geen jaar bestaat een Cantate had ingestudeerd, hetwelk wel een bewijs is, dat de heer v. d. Bunt wel 'weet aan te pakken. Onder zijn bekwame leiding werd tevens de door hemzelf gecomponeerde Ps. 100 ingestudeerd. Als tenor trad op, de Weled. Heer J. F. Smit van Amsterdam, terwijl de heer Dannis, organist der Ned. Herv. Kerk te Dalem, het orgel bespeelde. De stukken door den heer Smit gezongen en begeleid door den heer Dannis, oogstten een daverend applaus. Verschillende opstellen en voordrach ten werden ten gehoore gebracht. In zonderheid werd het opstel van den heer C. B. Bakker met aandacht ge volgd. De heer Bakker had een opstel gemaakt over hetgeen hij gedurende ongeveer 20 jaren als lid der vereeni- ging had meegemaakt. Ds. Hooykaas die met de J.V. van Uitwijk was gekomen sloot deze feest avond met dankgebed. Te ongeveer half een keerde een iegelijk hoogst voldaan huiswaarts. Met voldoening mag de J. V. op dezen avond terugzien. Een ten bate der vereeniging ge houden collecte bracht met de ver kochte speldjes gezamenlijk op 130. 28. Terwijl de boot de rivier opzeilde, pas seerden Rob en z'n vrienden vele ruines van tempels van de oude Egyptenaren. Een week nadat ze Cairo verlaten hadden, kondigde Prof. Prewe aan, dat ze de 1 plaats van hun bestem ming bereikt hadden. De boot werd dicht bij de kust voor anker gelegd en de zeilen werden ingehaald. 29. Het was ee eenige ruines, terv de rivier twee pyra van een beschavir was. De schemeri het gezelschap na t de ruines naar de I maaltijd gebruikten n een zame plaats, dicht bij rijl op de andere oever van rniden s tonden, die getuigden ig, die rev^ds lang verdwenen ng viel in. Daarom keerde ien korte -wandeling tusschen >oot terug, waar ze hun avond en zich t^r ruste begaven. 30. Toen allen in slaap waren, kwam toevallig Madhub, een woestijnroover, en een van z'n mannen voorbij. Ze merkten de zeilboot en de loopplank, die niet ingetrokken was, op en be sloten aan boord te gaan. Geruischloos kropen ze over de loopplank en terwijl Madhub de wacht hield, kroop z'n metgezel onder het gordijn, dat Robs kajuit afsloot en stal diens geweer en verscheiden kofiers, die z'n eigendommen bevatten Kicnwsblad Een beslag et/ tong Is een vrij zeker "bewijs van slechte spijsvertering en verstopping. Ook voor kinderen zijn Foster's Maagpillen, het bekende leermiddel, uitstekend. f 0.65 per flacon.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5