Tweede Blad No. 5185 Vrijdag 181 ec voor het Land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard. ^islssmari Kinderrubriek FEUILLETON. BEHOORENDE BIJ HET Het Zwakke Pui Het zwakke punt voor mannen en vrouwen vormen de lendenem welke zoo licht worden aangedaan door overspan ning en zorgen, door kouvatten en tal van andere oorzaken. wezen en er zijn nog maar heel weirig menschen, die wel eens in een boekje gelezen hebben, dat Bimbam vroeger een heel klein klokje was. Maar de ge schiedenis, die ik jul ie nu ga vertelen is nog niet zoo heel lang geleden ge beurd. En je ouders zullen er nog wel alles van at vveten. Want het was een wonderi; ke geschiedend, hoor! De kran ten stonden er vol van. Het was dan op een zekeren dag i:i December, dat Eimbam zooals gewoon lijk druk bezig was den tijd aan te wijzen met zijn groote gouden wijzers, die in het zonlicht schitterden, dat hem plotseling iets te binnen schoot. Sap perloot, dacht die oude Bimbam bij zich zelf, (terwijl hij zijn groote wij zer een beetje verder schoof, want er was alweer een minuut om) sapperloot wat sta ik hier toch altijd a Den en in mijn eentje! Ik ben toch eigenlijk een erg eenzame en veriaten kerktoren. Dag in, dag uit sta ik hier maar met mijn hoofd hoog in de wolken, terwijl de winden om mijn hoofd waaien en wie is er, die nog naar me omkijkt? Ik Dientengevolge komei/scherpe, stekende krijg waaratje nooit visile. Ik zie de pijnen in den rug, uj/nestoornissen, wa-1 menschen op straat vrool jk met elkaar terzuchtige zwelling^, hoofdpyn, duize-1 praten en wandelen en de kinderen ligheid en rheumajlsche pijnen ook zoo spelen aan mijn voet, maar wie let er vaak voor. j op mij? Het lijkt wel, ot ik heelemaal Plaatselijke behandeling kan tijdelijk niet besta voor de menschen beneden, verlichting ge^n voor sommige dezerik heb nog nooit een goei woerd ge- ongemakken, droch de eenige wijze om boord en toch doe ik altijd mijn best en gezond te voorden en te blijven is door wijs precies den tijd aan, zonde;* ooit het versterken der verzwakte organen te slapen. Eigenlijk gezegd, vind ik het met Foster^ Rugpijn Pillen. Dit speciale hier verschrikkel._k ongezellig w orden, middel behaalde reeds jaren lang een Er is geen sterveling, die naar mij ongeëvenaard succes tegen rheumatiek,1 omkijktEn als jullie goed gel e! en spit, isclfias, waterzucht, urinestoornissen, hebben, zou je gezien hebben, dat er lendenpijn en blaasstoornissen. een groote traan over de verweerde BijfiWe drogisten enz f 1.75 per flacon, steenen wangen van de oude Fimba.n rolde. Beste jongens en meisjes De nieuwe raadsels zijn: 1 I Hoe langer Bimbam er over nadacht, hoe bedroefder werd hij. Hij had ver- schrikkelijke medelijden met zich zelt, 1 omdat hij zoo alleen was en er nooit een mensch naar hem om kwam kij ken of op hem scheen te letten. Hij stond maar in zich zelf te prutte'en en te knarren en zi:h te beklagen, tot hij er naar van werd en de trane hem langs gezicht stroomden. H j geraak te er heelemaal door van streek. Dat duurde zoo een heel poosje, maar on- dertusschen gebeurden er beneden hte- le vreemde dingen. Bimbam merkte er echter heelemaal niets van, zoo was hij in zichzelf verdiept en zoo druk was hij bezig met over zich zelf te jammeren en te klagen. (Wórdt vervo'gd). Vervolg Raadsverslas: ZUILhCHEM. wordt gesproken over werkverschaf- De heer Kanselaar zegt. dat alleen fing door den polder. De heer Hooijkaas vraagt of reeds subsidie is aangevraagd. De Voorzitter deelt mede. dat gis teren in het polderbestuur met slechts een stem meerderheid is besloten om mee te werken. B. en W. hebben op dit besluit gewacht met het aanvragen eener subsidie. Spreker zou Ged. Staten nog eens op deze beslissing willen wijzen. De raad gaat hiermede accoord. Adres Verkerk verbouw openbare lagere school. De Voorzitter meent, dat de hee- ren reeds kennis hebben genomen van dit adres hij wil het echter nog wel even voorlezen. De heer Verkerk wijst op den on voldoenden toestand van het school gebouw. Ieder jaar moeten er be langrijke kosten aan worden be steed en desondanks blijft het ge bouw onvoldoende. Spreker ac'it daarom verbouwing noodzakelijk, daarvoor zou de onderwijzerswoning afgebroken mo.ten worden. Met den afbraak zou langs de school een gang gebouwd kunnen worden en voor liet Hoofd der school zou dan een nieuwe woning gebouwd moe- j ten worden. Het verblijf in het te- genwo rdige hok is een dagelijksche kwelling. De Voorzitter merkt op. dat de heer Verkerk zich hier ontpopt als 'n pseudo-architect. De heer v. Dalen merkt op, dat de heer Verkerk spreekt in zijn adres over ondoelmatige verbeteringen die aan de woning zouden zijn aange bracht. Eeze verbeteringen zijn even wel op aanwijzen van den heer Ver kerk zelf aangebracht. De Voorzitter meent, dat men zijn kundigheden als architect dus schijn baar niet te hoog moet aanslaan. B. en W. zouden voorloopig niet tot verbouwing willen overgaan de tijd is er niet naar, om deze geld belegging te gaan probeeren. immers spreekt de heer Verkerk dat de Ge meente door de huur, die zij, van het schoolhoofd ontvangt een goede geldbelegging heeft. B. en W. hebben de door het hoofd verlangde verbeteringen doen aan brengen en daarmee meent het Col lege, ikan voorloopig worden volstaan. B. en VV. stellen derhalve voor het verzoek af te wijzen. De heer Hooijkaas meent, dat de Gemeente in de naaste toekomst tot verbouwing zal moeten overgaan. Hij zou daarom reeds nu een onderzoek doen instellen of verbouwing moge lijk is en wat de kosten daarvan zullen bedragen, benevens de kosten van den bouw eener nieuwe school, dit kan echter alleen door een bouw kundige geschieden. De Voorzitter zegt, dat de geheele raad overtuigd is, dat aan het ge bouw vele tekort komingen kleven, doch de heer Kranendonk heeft er 8 jaar in gehuisvesd en nooit geen klachten geuit. Zeker het is gebrek kig gebouwd, als men het nu moest doen, zou men het op een andere manier doen. doch zoo erg als de heei Verkerk het maakt is het nog niet. De heer Hooijkaas merkt op. dat om te bouwen, men terrein moet I Met B. ben ik van hout, met L. j ben ik moe, met R. ben ik wit, met T. noop ik bij een paard, met Z. zit ik meestal aan den onder kant van je kleeren. Ra, ra, v\ at is dat? Neem een jongensnaam, haal de middelste letter eruit, dan vind je meaan bijna iederen voet! Wat is dat nu? Zet een ei op zijn kop, doe daar bij een vierde partje van een peer dan krijg je eenboom. OOM KAKEL. DE 'WONDERBAARLIJKE QESCHiE- NIS VAN BIMBAM. Als ik me niet vergis, heb ik jullie al eens verteld, hoe de grootste toren van Amsterdam, de Westertoren, eigen lijk zoo'n groote kerktorren werd. Want de Westertoren was eigenlijk begonnen als een heel 'klein armbandhorloge, e'at in een klein klokkenwinkeltje woonde. Maar door braat zijn best te doen en precies den tijd aan te wijzen en natuurlijk door altijd Ziijn boterhamme tjes op te eten, was het kleine armband horloge al gauw gegroeid tot een ste vige groote pendule en zoo werd het kleine klokje eindelijk een kleine toren klok en later tenslotte de groote Wester toren. Maar dit alles is natuurlijk al heel lang geleden gebeurd. De groote to ren, die eigenlijk Bimbam heet, heeft al vele honderden jaren den tijd aange- Naar het Fransch. 22; ssz 24.) Men verwachtte een sensationeele ver dediging. En toen Jean Demarr het woord had, kon men op aller gelaat het ge noegen lezen, dat zij reeds smaakten, hem te zullen hooren; de menschen gingen zoo gemakkelijk mogelijk zitten, om des te beter te kunnen luisteren. Jean was opgestaan en zonderling genoeg, zag hij op dit oogenblik tus- schen hem en de jury, die hij wilde overtuigen, het beeld van Margaretha, de vrouw van het slachtoffer, verrij zen, dat hem voor den moordenaar bad. En er rees een vraag in zijn gedach te trachtte te verdrijven, maar die hem toch gedurende zijn pleidooi met angst vervulde. Onophoudelijk herhaalde Demarr bij zich zelf: Waarom? Waarom? En dat hinderde hem in zijn verdedi ging als iets, dat hem de keel dicht schroefde en zijn woorden verstikte; als iets, dat zijn hoofd bezwaarde en zijn gedachten verwarde, die steeds zoo hel der waren, zijn woorden, die steeds den toehoorder tot het hart doordrong. En terwijl hij sprak, bemerkte hij dit NO) ROOKEN DE SCIJOORS TEENEN. Iloewel Maandag de staking in de Textielindustrie in Twente vrijwel algemeen was, werden de vuren nog niet gedoofd en rookten de schoorsteenen nog der diverse fabrieken. Een suggestief overzicht. telkens. En dat verwarde hem nog meer. Ieder ander in zijn plaats, elk kun dig advokaat zou dien man \ai de gevangenis gered hebben. Jean Demarr gevoelde instinctief, dat hij hem zou laten veroordeelen. Zijn woorden maakten geen indruk, scheen niet tot de verbaasde rechters, die el kander hoodschuddend wenkten, d or te dringen. Dat alles begreep Demarr duidelijk. En meer en meer geraakte hij in de war. Zijn hart bonsde, zijn stem ver doofde; nog eenmaal zag hij het beeld van Margaretha voor hem verrijzen, dat met den vinger op Haudecoeur wijzend, hem toeriep: „Verdedigt hem! Redt hem!" Hij wischte zijn klamme voorhoofd af. De president, die hem gaarne mocht lijden en die er zelf onder leed, hem aldus te zien, meende, dat hij ongesteld of vermoeid was. Rust wat uit, meester Demarr! Hij nam het aan en geruimen tijd heerschte er een doodelijke stilte in de zaal. Jean Demarr schudde als het ware zijn geestverwaraing van zich af; met buitengewone inspanning gelukte het hem, zich te herstellen. Alleen Haudecoeur glimlachte en vond dat het zeer mooi was geweest, wat de advokaat van hem gezegd 'had. Meer en meer was hij er zeker van, dat hij vrijgesproken zou worden. Hij had opnieuw zijn plaats tusschen de twee brigadiers genomen en zeide tot hen: Hé? Dat is mooi gesproken wat!? 'tZal hem wel lukken! En tusschen het publiek zoekt hij de hem zoo dierbare gezichten van zijn vrouw en kinderen en na hen gevon den te hebben, groette hij hen vrien delijk toe. Jean Demarr hervatte zijn pltido; i en trachtte den slechten indruk, die zijn zwakke verdediging reeds teweeg had gebracht, uit te wisselen. Maar hij was te zeer bekend met het gerecht, om niet spoedig in te zien, dat hem dit niet gelukte. De procureur der republiek gaf geen repliek en de debatten werden gesloten. Jean Demarr was op zijn zetel terug gezonken; met gerimpeld voorhoofd, on tevreden over zichzelf, verwachtte hij angstig den uitslag. Het verwijt kwam bij hem op het eerste van zijn leven, dat hem toeriep: Je hebt je plicht niet gedaan! Haudecoeur was nog steeds vel ver trouwen, strekte beide handen naar hem uit en dankte hem hartelijk. Nu zullen ze me zeker in vrijheid stellen! zeide hij. Jean Demarr twijfelde. Hij antwoord de niet. De advokaten, die gekomen waren om hun bekwamen collega te hooren, hadden zijn verwarring opgemerkt. Daar zij zich hiervan geen rekenschap konden geven, glimlachten zij tot elkander en fluisterden: Hij wordt minder: Ha, ha! hij gaat achteruit, mees ter Demarr. De jury bracht haar vonnis uit. Het verklaarde Haudecouer schul.ig, maar nam toch verzachtende oms'an- tligheden aan. De arme man hoorde zich tot twin tig jaar dwangarbeid veroordeelen. Mijnheer de Kerunion werd vrijgespro ken! Hoewel Haudecoeur zijn vonnis dui delijk vernomen had, scheen hij het niet te begrijpen. Met open mond bleef hij den presi dent der rechtbank aanstaren. Men moest het hem nogmaals zeggen. Alsof hij door den bliksem getroffen was, viel hij neer en vond geen woor den om zijn toorn, zijn smart, ziijn onrechtvaardig bevlekte trots uit te drukken. Dat is weinig. Twintig jaar!! Dat is weining. Men meende, dat hij verheugd was en dat die straf hem weinig toescheen. De brigadiers, die hem wegvoerden, zeiden dan ook tot hem: Je bent in je schik hé? De advo- kaat heeft je van het schavot gered! En in zijn verslagenheid had hij er zelfs niet aan gedacht, zijn vrouw en kinderen een laatsten groet toe te wer pen. Louise en haar moeder waren te zeer ontmoedigd, om zich van hunne plaat sen op te richten. hebben en dit is er niet. Daarbii als de Gemeente een schoolhuis bouwt is het hoofd dan ook verplicht er in te wonen. De Voorzitter antwoordt hierop ontkennend, men kan het hoofd daar niet toe verplichten. De heer Kanselaar meent, dat de woningbouw buiten beschouwing kar» blijven, maar de school is indertijd toch reeds afgekeurd. De Voorzitter zegt, dat dit is in getrokken, nadat de voorgeschreven verbeteringen waren aangebracht. De heer Kanselaar gelooft als de klachten bil de Inspectie worden aan gebracht de Gemeente wel verplicht zal worden, iets te doen het gebouw voldoet niet aan redelijke eischen die voor den tegenwoordigen tijd worden den gesteld. De heer v. Dalen zegt. dat de toe stand de laatste jaren zeker niet ver ergerd is, er zijn verschillende re- paratie's aan verricht. De heer Kanselaar vraagt of niet kan worden nagegaan wat deze re- paratie's in totaal hebben gekost. De Voorzitter antwoordt, dat dit natuurlijk kan gebeuren, doch daar mee is de zaak niet opgelost. Dhr. v. Dalen zegt, dat de laatste jaren door belangrijke reparatie's is ingehaald waarin men voordien was te kort geschoten. De reparatie's zul len niet op het peil van de laatste jaren blijven, doch minder worden. De Voorzitter meent, dat tegen het voorstel van den heer Hooijkaas om een onderzoek in te stellen geen be zwaar kan bestaan. De heer v. Brakel zou er niet aan beginnen. De heer Kanselaar blijft er bij. dat hii de school onvoldoende acht. De heer v. Dalen acht ze behoor lijk, hij wenscht niet tot plannen voor nieuwbouw te komen, hii acht het noodzakelijk, dat deze plannen zoo lang mogelijk worden uitgesteld- De heer Kanselaar wijst op de Ge meente Veen. waar de fin. toestand veel ongunstiger is als hier en daar heeft men toch wel een nieuwe school gebouwd. De Voorzitter zal het voorstel van den heer Hooijkaas om een onder zoek te doen instellen, in omvraag brengen. Dit voorstel wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Hooijkaas. Kanselaar en v. Veen. De andere heeren stemden tegen. Vaststelling verordening art. 7 en. 8 der Woningwet, Deze verordening, die betrekking' heeft op het instellen van beroep bii den raad op een beslissing van B. en W. inzake het verleenen van. een vergunning tot bouwen, wordt met algemeene stemmen vastgesteld. Ontheffing schoolgeld diverse perso nen. De gevraagde ontheffingen worden verleend. Adres reparatie dak der woning van. Wed. J. A. Lobregt. f Burgemeester en Weth. stellen voor afwijzend óp dit verzoek te beschikken. Wethouder van Dalen heeft de her stellingen willen laten verrichten, doch. werd met onheusche bewoordingen ge zegd, dat hij er af moest blijven. De heer Hooijkaas vindt dat wel eigenaardig, doch zou de verbeteringen wel doen aanbrengen. Dit voorstel in omvraag gebracht, wordt verworpen met 5 tegen 2 stem men. Voor stemden de heeren Hooij kaas en Kanselaar. Verhooging huur Rijksveldwachters- woning. i B. en W. stellen voor, deze huur van t 3.te brengen op f 3.50. Op verzoek Zij weenden en smoorden hunne snik ken in hunne handen. Somber zag Mederic rondi en glim lachte droef. Ik dacht het reeds. Dat was te begrijpen! Collivet had oplettend de debatten gevolgd. Alle bijzonderheden schenen hem le vendig belang in te boezemen. Toen het vonnis uitgesproken was, verliet hij de zaal en drong door de menigte, die het vonnis bespraken en luide hunne verbazing uitdrukten over de zwakke verdediging. Op den boule vard du Palais nam hij een rijtuig en liet zich naar de rue Daunou brengen. Mevrouw de CBeaupreault wachtte hem reeds. Toen hij binnentrad was haar zoon bij haar. Beleefd en waardig bleef Gol ivet op den drempel staan. Margaretha snelde op hem toe. Is »het afgeloopen? vroeg zij op korten tejn gedempten toon. Ja, mevrouw, het is afgeloopen! En? vrijgesproken, vrijgesproken, met waar? Veroordeeld? zeide de ongelukkige vrouw op smartelijken toon. Tot twintig jaar dwangarbeid!! Margaretha voelde den grond onder haar voeten wegzinken en zakte be wusteloos ineen. (Wordt vervolgd.) f Jtiettwsblai

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5