Vierde Blad voor het Land van Heusden en Altena. de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 5186 Donüerdag 24 Dec A. VtRSCHUUR-BAERT Botermarkt 72 - HEUSDEN. BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den raad der gemeen te WIJK, op Donderdag 17 Decem ber, des v.m. 10 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer R. J. v. Doveren. Secretaris (waarnemend): de heer W. Bouman. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering. De Secretaris leest het formu'.i rge- feed, daarna de notulen der vorige ver gadering. Op de vraag van den Voorzitter, er ook leden zijn, die aanmerkingen hebben op de gelezen notulen, zegt de heer Sodderland, dat hij meent, dat het door hem gesprokene niet goed is weer gegeven, waar de notulen hem laten reggen, dat hij niet wil ontkennen, dat er bij de S.D.A.P. iets goeds schuilt. Di ie niet zijn bedoeling geweest, hij had daarbij slechts de resolutie van S.D. A.P. en N.V.V. op het oog. Wat de S.D.A.P. betreft, staat spr. op het stand punt, dat hij het als een ramp voor het land zou beschouwen, als de S.D. A.P. ooit het bewind er over in handen zou krijgen. In de notulen zal met deze opmerking rekening worden gehouden. De notulen worden hierop vastge steld. Ingekomen stukken: Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit tot onderhandsche verhu ring van den loswal en een stukje tuin grond nabij de aanlegplaats te Aalburg. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waarbij alles in behoorlijke orde is bevonden en kleek in kas te zijn f 16275.35i/2, waar van belegd bij de Boerenleenbank Wijk en Aalburg f14343.en bij de giro fl 139.56. Schrijven van de Noordbr. Maatschap pij van Landbouw, waarin wordt a inge drongen, om de pachters van gemeen- telanderijen voor de pacht over 1931 restitutie toe te staan. B. en W. stellen voor, hier niet op in te gaan, wijl de landerijen in 1931 pas zijn verhuurd en de pachters dus zelf rekening hebben kunnen houden met den slechten tijd, de malaise was er reeds. De heer v. Wijk vraagt, wanneer de verpachting heeft plaats gehad, wa irop de Voorzitter antwoordt van in Au gustus. De heer Mans merkt op, dat het de pacht over 1931 betreft, de nieuwe gaat eerst in 1932 in. De heer v. Wijk zegt, dat het wel waar is, dat toen de verpachting werd gehouden ieder de daling kon zien aan komen, doch deze is nog steeds doorge gaan, zoodat de producten op 'toogen- blik niets meer waard zijn. Daarbij fa :h- ten de menschen in de hoop iets te kunnen verdienen. Wat is op het oogen blik de melk waard, toch niets. Spr. is er niet tegen de menschen tegemoet te komen. De Voorzitter zegt, dat hij de tijd nog heeft gekend, voor de mobilisatie, dat de melk slechts 4 ct. per liter op bracht, toen hoorde men niet klagen en kwam men niet om vermindering van pacht, men wil het nu allemaal maar op de landeigenaren afschuiven, die zelf ook niets beuren. De heer v. d. Velden gelooft, dat de bedoeling van het adres meer is, ver laging van pachten, die over jaren loo- pen en niet die per jaar verpacht worden. Krijgen de menschen minder voor hun melk, dan moeten ze ook maar minder geven voor het weiland. Bovendien heeft de Voorzitter bij de verpachting de menschen nog gewaarschuwd en gezegd, geef niet te veel, want je be hoeft bij ons niet te komen om verla ging. De heer v. d. Mooren gelooft niet, dat verlaging noodig is, het is niet zoo duur gepacht, over het algemeen wordt het klagen wel wat overdreven. Bovendien heeft iedereen risico, als men die maar terstorfd in tijd van nood op een ander kan afschuiven, is dit wel heel gemakkelijk. Zoo oud als spr. is heeft hij nooit anders gehoord, als er verpacht werd, het is veel te duur en het kan er niet van komen, en bij iedere nieuwe verpachting biedt men maar tegen elkaar op. De heer Bouman kan zich wel met het voorstel van B. en W. vereenigen, voor die landerijen die in Augustus zijn verpacht. Er wordt evenwel aangedron gen op verlaging van pacht voor 1931 en die verpachting is voor het bouwland reeds 5 jaren geleden gehouden, deze menschen zou spr. een verlaging van 10 ot 20 pCt. willen toestaan. De Voorzitter merkt op, dat nog door niemand om verlaging is gevraagd, het gaat hier over een schrijven van de Noordbr. Mij. van Landbouw. B. en W. stellen voor, dit schrijven voor kennis geving aan te nemen. Met algemcene stemmen wordt hier toe besloten. LEEUWARDEM- 1 Schrijven van het gemeentebestuur van Aarle-Rixtel inet verzoek om ad- haesie te willen betuigen aan hun be kend adres inzake snelheidswedstrijden. De Voorzitter acht het bezwaarlijk, op het motief dat b j een snelheiis.ved- strijk een ongeluk heeft plaats gehad over te gaan te verzoeken deze wedstrijden te verbieden. Gebeurd hier dan morgen met een auto een 'ongeluk, dan kan men wel gaan vragen, om het autoverkeer stop te zetten. De heer v. d. Mooren acht het wel wenschelijk adhaesie te betuigen, de Hooge Maasdijk wordt reeds druk be reden, gaat men daarop wedstrijden houden, dan zullen ongelukken zeker niet uitblijven. Met algemeene stemmen wordt beslo ten adhaesie te betuigen. Resolutie van den Gewestelijken raad van S.D.A.P. en N.V.V. in de vorige vergadering aangehouden. B. en W. stellen voor deze voor kennisgeving aan te nemen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Nota van aanmerkingen op de Ge meenterekening 1930. Bijna alle aan merkingen zijn van administratieven aard, alleen de aanmerking dat aan inkomstenbelasdng niet f 12600, doe i f 13000 moet worden verantwoord brengt wijziging in de cijfers. De raad besluit tot deze wijziging, terwijl B. en W. verder gemachtigd worden de nota te beantwoorden. Adres van bet Gemeentebestuur van Woudrichem, waarin wordt ver zocht adhaesie te willen betuigen aan hun adres tot net drinkwaterleiding comité voor bet Land van Heusden en Altena, waarin bij dit comité op spoed wordt aangedrongen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. voorstellen adhaesie te betuigen. Na dat B. en W. evenwel tot dit voorstel kwamen heeft spreker in de courant het raadsverslag van de gemeente Eethen gelezen, waarin de Voorzit ter. tevens Secretaris van het co mité een uiteenzetting heeft gegeven, naar aanleiding van dit adres, uit welke uiteenzetting blijkt, dat 't wa ter voor de aangeslotenen zeer duur zal worden en dat bovendien, om het nog zoo ver te brengen alle inge zetenen verplicht moeten worden om aan te sluiten. Spreker acht het nu beter om het schrijven maar voor kennisgeving aan te nemen. Wethouder Roza voegt hieraan toe, dat met dit adres eigenlijk een slag in het aangezicht van de comité leden wordt gegeven. Spreker heeft de overtuiging dat het comité niet meer spoed betracht, niet om dat het de noodzakelijkheid van een streek waterl. niet inziet, doch omdat het de huidige tijdsomstandigheden daar voor niet gunstig acht. Besloten wordt het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Verzoek v. 't kerkbest. te Aalburg, om voor hare diaconie 'n subsidie uit de Ebskas te mogen ontvangen van f 500. Wordt aan dit verzoek niet vol daan dan zal cle diaconie genood zaakt zijn een gedeelte van hare armlastigen af te schuiven op het Burgerlijk Armbestuur. De heer Sodderland vraagt op wel ke gronden. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. van oordeel zijn. dat met in williging van het verzoek een pre cedent wordt geschapen, dat verstrek kende gevolgen kan hebben. Als men uit de Ebskas dergelijke subsidie's gaat verleenen, dan zal vandaag deze en morgen misschien weer een ander verzoek volgen. Wethouder v. d. Velden gelooft niet. dat Ged. Staten een raadsbesluit tot inwilliging zouden goed keuren. Als het noodig is kan het Gemeente bestuur zelf het verzoek hiertoe doen aan Ged. Staten. De heer v. Wijk acht het zeer waarschijnlijk, dat Ged. Staten zoo iets niet zouden goedkeuren, wordt het door het Gemeentebestuur aange vraagd dan zeer waarschijnlijk wel. Het voorstel van B. en W. om het verzoek van de hand te wijzen wordt hierop aangenomen. Verzoek van J. D. de Bruiin om ontheffing van schoolgeld. Dit verzoek dat pas is ingeko men, zal in besloten vergadering na afloop der openbare vergadering wor den afgehandeld. Aanwijzing van het Electriciteits- bedrijf als tak van dienst, bedoeld in artikel 252 der gemeentewet en vast stelling beheersregeling. Het geldt hier slechts eenvoudig een administratieve daad. Met algemeene stemmen wordt het Electriciieitsbedrijf als afzonderlijken tak van dienst aangewezen. Aanwijzing boekhoudkundige voor het deugdelijk verklaren van de cij fers der rekening van het Electrici- bedrijf. Hiermede zal worden belast het Verificatiebureau van de Vereeniging van NederL Gemeenten. De Secretaris deelt mede. dat dit besluit geen geldelijke offers van de Gemeente vergt, wijl het Verificatie bureau reeds met de controle over het bedrijf is belast. Voorstel van B. en W. tot onbe woonbaarverklaring der woning van de weduwe P. van Kapel in de Hei straat. Het advies v. de Gezondheidscom missie luidt dat de woning niet meer bewoonbaar is te maken. Met algemeene stemmen wordt tot onbewoonbaarverklaring besloten. De Voorzitter zegt, dat nog een brief tot onbewoonbaarverklaring is ingekomen. De eigenaar van de wo ning heeft evenwel gevraagd, het ne men van een besluit uit te stellen, omdat hii wil trachten de woning te verbeteren. Tijdelijke belegging van overtollig kasgeld bii de Boerenleenbank te Wijk en Aalburg tot een maximum bedrag van f 10000,voor de ge meente. f 2000 voor de afdeeling Aal burg en f 2000.voor het Electri- citeitsbedrijf. De Voorzitter deelt mede. dat van Ged. Staten bericht is ingekomen, dat het overtollige kasgeld belegd moet worden bii de Giro of de Bank van de Vereeniging voor Nederl. Ge meenten, de Boerenleenbank geeft evenwel een hoogere rente n.l. 31 pCt. Ged. Staten verlangen dat het bedrag van de Boerenleenbank wordt afgenomen, doch B. en W. zouden nogeens willen probeeren het bii de Boerenleenbank te laten staan. De heer v. Wijk merkt op. dat Ged. Staten wel goed vinden dat het bedrag bij de Boerenleenbank te Eindhoven wordt belegd, die pas een strop heeft gehad van 3 millioen. waarom wordt de eene bank boven de andere gesteld. De Voorzitter merkt op. dat het be stuur van de Bank te Eindhoven zich persoonlijk aansprakelijk stelt. De heer v. Wijk geeft om die persoonlijke zekerheids niets. Bii de Refeisenbank ziin de leden allen aan sprakelijk, bovendien de Boerenleen bank vraagt ten opzichte van de ge meente geen zekerheid waarvan dan omgekeerd wel. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten overeenkomstig het voorstel van B. en W. De gemeentebegrooting '31 wordt gewijzigd overeenkomstig het voor stel van B. en W., hetzelfde gebeurt met de begrooting der Afdeeling Eb be. Vaststelling pensioen grondslag v. den waarnemend ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Wordt vastgesteld op f 240. Aanvrdag blanco crediet voor werkverschaffing of steunverleening. De Voorzitter zegt, dat als de werkverschaffing komt, dit geld zal kosten. Reeds 3 weken lang worden onderhandelingen gevoerd met den Minister. Hoewel de Inspecteur spoe dig antwoord heeft toegezegd, blijft de toestemming om te beginnen nog steeds uit. Het gemeentebestuur heeft reeds 2 maal een telegram gezonden doch tot heden is daarop geen ant 0vervette Groad Zeep Kinderzeep DROGISTERIJ woord ontvangen. Wethouder v. d. Velden licht na der toe, dat B. en W. bij den Mi nister een audiëntie hebben aange vraagd om de zaak te bespoedigen, doch de Minister kon B. en W. 'niet ontvangen. De bedoeling is, dat B. en W. thans een blanco crediet wordt verleend, om zoodra de toestemming afkomt, met de werkzaamheden te kunnen beginnen. B. en W. hebben met de polderbe sturen van Wijk en Veen en het ge meentebestuur overleg gepleegd. Het College is ook overtuigd, dat het hoog noodig is, dat met werkver schaffing wordt begonnen, doch men is op 't oogenblik nog even ver als toen de vergadering werd gehou den. Zoolang de Minister niet de toe zegging geeft, mag niet worden be gonnen, dan geen subsidie van groot zijn, doch de kosten zullen ver der door gemeente- en polderbe stuur worden gedragen. De heer v. d. Mooren vraagt of met het polderbestuur reeds overeen stemming is bereikt. De Voorzitter antwoordt, dat het polderbestuur in alle opzichten wil meewerken. Wethouder v. d. Velden zegt, dat als met de werkzaamheden wordt be gonnen, dat dan geen subsidie van de regeering wordt verkregen, anders was er niets tegen geweest, in over leg met het polderbestuur reeds te beginnen. B. en W. hebben niet stil gezeten, doch alles gedaan om de zaak te bespoedigen. Wethouder Roza zegt, dat als van de regeering geen voldoende steun wordt verkregen het niet onmogelijk is, dat het polderbestuur er niet op in zal gaan. In elk geval zal de ge meente het grootste deel der kos ten moeten dragen. De Voorzitter zegt, dat de gemeen te Veen reeds toestemming van den Minister heeft verkregen. Het rijk en de provincie dragen daar 50 pCt.. de gemeente en de polder ieder 25 pCt. Men is in Veen evenwel niet kunnen beginnen, omdat Wijk nog geen toestemming heeft, dit hangt aan elkaar. De heer Sodderland heeft er niets tegen, dat werk wordt verschaft. Spreker is evenwel tegen steunverlee ning van rijk en gemeentewege. Spreker acht daarvoor het Burger lijk Armbestuur het aangewezen li chaam. De heer v. d. Velden deelt mede. dat B. en W. ook ten opzichte van een steunregeling niet hebben stil gezeten en een steunregeling hebben onderworpen voor het geval, als de werkeloozen bij vorst uitvallen. Wethouder Roza merkt op, dat de gemeente reeds in 1920 het loffelijk voorbeeld heeft gegeven door toe te treden tot het werkeloozenbesluit, waardoor de werknemers de gelegen heid werd gegeven eerst voor zich zelf te zorgen. Het resultaat is ge weest, dat zelfs in den goeden tijd geen enkel arbeider is toegetreden. Hadden zij dit wel gedaan, dan zou den zij nu niet zoo in de misère heb ben gezeten. Nu zijn er enkele toege treden, die naar spreker meent van deze plaats gerust een woord van hul de mag worden gebracht omdat zii de baanbrekers zijn, hierop mag wei eens de aandacht worden gevestigd. Wethouder v. d. Velden wil zich gaarne bij de woorden van den heer Roza aansluiten. Als de arbeiders de gelegenheid hadden aangegrepen, om eerst voor zich zelf te zorgen dan was het voor het gemeentebestuur veel gemakkelijker geweest. Een arbeider m Aalburg is aangesloten, hii heeft het vorig jaar geen beroep behoeven te doen op het gemeentebestuur is toen geholpen door zijn vakorganisa,- tie. i. De heer v. d. Mooren vraagt of het niet mogelijk is om de sloot tus- schen Korenzand en Wijkerwaard te doen uitgraven, opdat de watervoor ziening langs den dijk verbeterd werd, de menschen krijgen nu zoo goed als nooit versch water. De Voorzitter acht dit bezwaarlijk de kanten zijn veel te los en zakken' direct weer in. De hr. v. Wijk vestigt de aandacht op verbetering v. de watervoorziening achter de Heistraat. Met behulp van het polderbestuur was daar een mooie verbetering te brengen. De bewoners zouden een grooter erf krii- gen daarbij goed drinkwater en de polder verkreeg een goede uitwate ring. Spreker adviseert B. en W. hierover in overleg te treden met het polderbestuur. Wethouder v. d. Velden zegt, dat de heer Ploegmakers met het polder bestuur er wel is wezen kijken, wat er besloten is weet spreker niet. B. en W. wordt hierop met alge meene stemmen een blanco crediet toegestaan, nadat de Voorzitter de verzekering heeft gegeven, dat de raad nog zal worden gehoord als de subsidie van de regeering an ders zal uitvallen als op het oogen blik wordt verwacht. De heer v. Wijk vraagt hoe hét moet gaan als het antwoord van den Minister nog lang uitblijft, er zal toch iets gedaan moeten worden. Wethouder v. d. Velden zou het vandaag nog willen af wachten, is er dan nog geen antwoord, dan zou hij met wethouder Roza naar den Haag willen gaan om op spoed aan te dringen. De raad gaat hiermede accoord en machtigt de beide wethouders mor gen Vrijdag naar den Haag te gaan. om bij het departement op spoed te gaan aandringen. De Voorzitter deelt mede, dat van eenige bewoners in de Veldstraat het verzoek is ingekomen om aangesloten te worden aan het electriciteitsnet n.l. M. v. Rijswijk, Hoeflaken, Jac. v. Wijk en de Wed. Mouthaan. De heer v. Wijk zou de geheele Veldstraat doen aansluiten. De heer v. d. Mooren is daar ook voor. De waarnemend Secretaris, tevens administrateur van het G.E.B. ver klaart zich bereid, de verdere bewo ners in de Veldstraat nog eens af te gaan, om te trachten meerdere aan sluitingen te krijgen en zoodoende de geheele Veldstraat aangesloten te krijgen. B. en W. zeggen toe, naar de kos ten van geheele aansluiting te zullen informeeren. De heer v. d. Mooren vestigt er de aandacht op, het dijkgedeelte tusschen Wethouder Roza en P. de Waal, dat verlichting mist, omdat het net daar niet heen loopt. De Voorzitter zou willen afwachten tot het verzoek om aansluiting van de woning van de Waal komt, men KfêsswsMai De brug als onderdeel van de nieuwe hefbrug over de Oude Maas bij Barendrecht is met de oude verwisseld. Een oogenblik voor de verwisseling. Links de oude, rechts de nieuwe brug. DRAI5 A-VAN-VALKENBURG' B. en W. stellen voor afwijzend op dit verzoek te beschikken.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 13