Plaatselijk Nieuws ALMKERK. AALST. moet het net daar dan toch uitbrei den. De heer v. d. Velden zegt, dat na afloop der vorige vergadering is ge sproken over een aanvraag van C. Helden. Het lid v. Wijk zei toen kom er mede in een openbare ver- 3gadering, dan kunnen de raadsleden cr hun meening over zeggen. Spr. wil dit nu doen, hoewel toen was overeengekomen, niet op het verzoek in te gaan. Van Helden heeft een stukje land gehuurd om er bloembollen op te gaan telen, daarvoor heeft hii mest aioodig waarvoor hii de beste ka mers van de Lagere school te Wijk gaarne zou willen gebruiken. Nu is «deze mest wel nuttig voor de ge meente-weilanden, doch waar v. Hel den zich zelf wil helpen in dezen «crisistijd zou spreker hem terwille ari|n en de mest uit de beste kamers willen afstaan voor f25,waarvoor Poorter hem vroeger ook altijd heeft gehad. De heer v. Wijk zegt, dat de vo rige maal er niet bij gezegd is. dat het C. v. Helden Gzn. was. Spreker meent, dat het voor C. v. Helden, de groote boer was. Spreker blijft nu wel bij zijn standpunt, dat de mest voor de gemeente meer waard ïs dan f25.doch om den man te helpen, wil hij er nu wel voor stemmen en op het verzoek in gaan. •Met algemeene scemmen wordt be sloten de mest af te staan voor f25. De Voorzitter sluit hierop de openbare vergadering, waarop de zaad overgaat in geheime zitting. Vergadering van den Raad der ge meente SPRANG-CAPELLE, op Vrij dag 18 December, des n.m'. 3 uur. VoorzitterEdelachtb. Heer. Meyer. Secretaris: WelEd. Heer v>. d. Berg. Afwezig de heer Vos. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen worden goedgekurd. Ingekomen stukken: - Goedkeuring door Ged. St. van het {raadsbesluit tot aankoop vaJi eien stuk. heidegrond, ld. v. h. raadsbesl. tot be- iegging v. 't aanwezige kasgeld in de aankoop v. deze heidegrond. Dezelee- srring is inmiddels geplaatst tegen een jpente van 5 pCt. Verzoek van den bond van openbar^ leeszalen, om een subsilie van f60. wegens vestiging van een Ieesge'egen- heïd te Capelle. B. en W. stellen voor, «een subsidie van f10.toe te staan, fcen uitgaat van 160.achten B. en W. niet gewettigd, alleen als b ijk van waardeering zou het college een klame saibsidie wi.Ien verleenen. De raad gaat met het voorstel van 35. en W. accoordi. Verzoek van het gemeentebestuur van Wehl, om adhaesie te willen betuigen aan zijn adres, gericht tot de regeering <om een afzonderlijk ministerie in het leven te roepen voor Landbouw. H en W. stellen voor, hier niet op «n te gaan, omdat het college van oor- «teei is, dat gemeentebesturen zich hier- m. niet behooren te mengen. De heer de Boer zegt, dat door de 'landbouworganisatie'si op een afzonder lijk ministerie voor Landbouw wordt aangedrongen. Wat spr. hierover heeft gehoord, geeft hem de overtuiging, dat «en afzonderlijk ministerie wel ge- wenscht zou zijn, daarom kan spr. er zich wei mede vereenigen adhaesie te feetuigen. De heer v. Willigenburg merkt op, ttat b. en W. zich niet hebben laten lei- «ien door de overweging of een atzon- «derlijk ministerie wenscheüjk is of niet. Was dit het geval geweest, dan zou het gemeentebestuur daarover waar schijnlijk dezelfde gedachte gehad heb- Iben als dhr. de Boer. Het college meende, dat het niet op den weg van een ge meentebestuur ligt zich hierin te men gen. De heer de Boer kan zich best in denken, dat B. en W. de noodzakelij hei d met zoo goed inzien, als zij die dage lijks met den landbouw omgaan. Het laatste jaar heeft men kunnen zien, d^t de regeering niet zoo afzijdig tegenover den landb. staat als voorheen. Spr. is evenwel van meening, dat een minis terie van Handel en Nijverheid de be langen van den Landbouw niet zoo goed kan behartigen als dit een afzon derlijk ministerie zou doen. De heer v. Willigenburg zegt, dat het tn het leven roepen van een dergelijk jmmisterie moet geschieden door de Tweede Kamer, gaat een gemeentebe stuur zich daarin mengen, dan acht spr. dat zoo'n gemeentebestuur zich op ver keerd terrein begeeft. De heer Michaël meent, dat er des tijds een afzonderlijk ministerie is ge weest, dat evenwel wegens gvbrek aan belangstelling is opgeheven Om nu 111 den tegenwoordigen tijd, voor de tot standkoming van een dergelijk minis terie, waarmede groote uitgaven zijn [gemoeid, te ijveren, acht spr. niet op <fèn weg van den gemeenteraad liggen de. Als de landbouworganisatie^ een afzonderlijk ministerie noodig achten en de noodzakelijheid daarvan aantoonen, zal 'er ifieer kracht van uitgaan, dan van -een gemeentebestuur. De heer de Boer merkt op, dat het ministerie van landbouw niet is opge heven uit gebrek aan belangstelling, zooals de heer Michaël beweert, doch uit een oogpunt van bezuiniging. De heer Michaël zegt, dat dan bezui niging een zelfstandig ministerie voor het oogenblik zeker onmogelijk maakt. De heer de Boer meent, dat alle be zuiniging niet goed is te keuren. Met op een na algemeene stemmen wordt hierop het verzoek voor kennis geving aangenomen. De heer de Boer stemde tegen. Benoeming leden van Armbesturen. Aftredend te Capelle is de heer J. v. Pelt. Naast den aftredende bevelen B. en W. ter benoeming aan J. D. Pruis- sers. De aftredende wordt met alge meene stemmen herbenoemd. Te Sprang is aftredend de heer G. v. Willigenburg. B. en W. bevelen naast den aftredende aan J. M. Kuijsten. De aftredende wordt met op één na alge meene stemmen herbenoemd. Benoeming havenmeesters. De Voorzitter deelt mede, dat de ha venmeesters voor een jaar worden be- noemo. B. en W. bevelen voor de haven te Latabegat aan, den tegenwoordigen havenmeester A. A. Gouda. Voor de haven te Capelle 4cn tegenwoordigen havenmeester J. v. d. Linden en wel op een salaris van 10 pCt. der havengelden. Beide afrtedenden worden met alge meene stemmen herbenoemd. Ontslag onderwijzeres (boventallig) O.L. school te CapeTe. De Voorzitter licht toe, dat het leer lingenaantal zoodanig is gedaald aan de O.L. school te Capelle, dat mej. E. D. Vleeschblok overtal ig is geworden, waarom B. en W. voorstellen deze op êe meest eervolle wijze ontslag te ver leenen. De heer Verheijden vraagt, hoelang deze juffrouw op wachtgeld komt. De Voorzitter meent van ly2 jaar. De heer Verheijden vindt het jammer voor de juftrouw, die bewezen heeft een goede leerkracht te zijn. Als ze protestant of Katholiek was, zou spr. het nog niet zoo erg vinden, dan had ze meer kans ergens anders benoemd te worden als nu ze Israëliet is. Spr. zal daarom buiten stemming blijven. Ze wordt nu op de keien gezet en ze zal heei moeilijk een andere betrekking kunnen krijgen, misschien gelukt dit aheen in Amsterdam. Spr. heeft nogaj relatie's en zal zijn uiterste best doen, om ze weer een plaats te bezorgen. Spr. vinai het treurig voor de jonge dame die ten behoeve van allerlei lolletjes op de keien wordt gezet. De heer Michaël meent, dat men zoo veel spijt van het geval kan hebben als men wil, doch de juffrouw is over- talhg geworden. Zonder dat de ge meente ze uit eigen portemonnaie be taalt kan ze niet gehandhaafd blijven. Alleen als de gemeente hetgeen overto'- lig is wil bijpassen, is ze niet meer overtallig. Noodig is de juffrouw wel. Doch de nieuwe wet zal 2500 openbare onderwijzers en onderwijzeressen aan den dijk zetten. Morgen wordt in den Bosch 'n vergadering gehouden, om dit tegen te houden. Men kan nu wel te gen stemmen, doch men moet dan ook de verantwoordelijkheid op zich nemen, om ze op kosten van de gemeente in dienst te houden. De heer Verheijden zegt, dat zijn geweten niet toelaat, mej. Vleeschblok ontslag te verleenen. De heer Michaël merkt op, dat de wet geen rekening houdt met iemands geweten. Spr. zou er wel voor zijn de jufircuw in dienst te houden, als de gemeente er slechts een kleinigheid be hoefde bij te passen, ze geheel voor rekening van de gemeentekas nemen gaat niet. De Voorzitter zegt, dat B. en W. de jutfrouw zooveel zullen helpen als in hun vermogen is, ze is een heel goede onderwijzeres geweest. Met op één na algemeene stemmen wordt hierop het voorstel van B. en W. aangenomen. De heer Verheijden bleet buiten stemming. Voorstel "van B. en W. tot het aan gaan van een kasgeldleening. De Voorzitter deelt mede, dat het B. en W. tot heden niet is mogen ge lukken, de leeningen, groot f22030 voor wegenverbetering en f 7500 voor onder wijs, geplaatst te krijgen. Om finantieele moeilijkheden te voorkomen, ste len B. en W. thans voor, een kasgeldleening aan te gaan, groot f30.000.tegen een rente van ten hoogste 5i/2 pCt. Deze leening zaï loopen totdat het is gelukt eerstgenoemde leeningen te plaatsen. De heer Michaël meent, dat groote leeningen beter zijn te plaatsen dan kleine. Groote leeningen worden gere geld overteekend. De heer Verheijden weet wel beter, de bladen wordt maar wat voorgelogen. Hij vraagt den Secretaris: Hebt u van het Christelijk schoolbestuur antwoord ontvangen of zi; deze 7 mille willen leenen. Secretaris: Neen. Verheijden. Daar heeft men het nu al. Zij willen, zooals altajd alles hebben, doch de consequenties aanvaardt men niet. Het bestuur kon bijna hoofd voor hoofd dit bedrag fourneeren. 'tls het toppunt. Ziedaar nu het beginsel. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Vaststelling gemeentebegrooting. De Voorzitter deelt mede, dat de commissie voorstelt de begrooting vast te stellen op de bedragen als door b. en W. opgemaakt. De commissie stelt in haar rapport de vraag ot het geen overweging verdient, alvorens over te gaan tot aanschaffing van een motor spuit, na te gaan of aanschaffing wel noodzakelijk is en of het niet meer aan beveling verdient in overleg met Waal wijk te treden, opdat vandaar hij even- tueele brand hulp wordt verleend. Ver der zag de commissie gaarne, dat bij brana het terrein waar deze woedt, wordt Ojfgezet. De commissie acht verder het des kundig toezicht bij de uitvoering van gemeentewerken onvoldoende, zij dringt op verbetering |a|an. Het uitsteken der vlaggen van de openbare gebouwen, zag de commissie gaarne aanbesteed. Dc Voorzitter zegt, dat B. en W. met de gemaakte .opmerkingen rekening zui len houden. Het college zal een en an der overwegen en zoo noodig met voor stellen bij den raad komen. Verheijden. Van deze begrooting kan ik niets anders zeggen, als dat B. en W. ons keurig kloppend geflatteerd cijfer materiaal hebben overgelegd. Het ge- heele cijfermateriaal is voor mij „Zéro et sans aucune valeur." De uitkeering uit de fondsbelasting wet „de Geer", is voor 5 jaar vastge legd, komen wij het volgend jaar te kort, dan kan men de opcenten op ver schillende belastingen verhoogen en de ze belastingverhooging zag ik reeds voor 4 jaar aankomen. De eigengeërf- de boeren en burgers zullen in onze gemeente het geval moeten betalen. Het kapitaai, de stille extra-reserve, ver dwijnt zienderoogen uit Capelle. Nu de zeer groote inkomsten der groote gezinnen, werkzaam in de schoen- en lederindustrie, door de crisis enorm zijn gedaald en beslist tot het verleden zul len behooren, moet voor dit verlies naar andere bronnen worden gegrepen en deze zijn bovengenoemde opcenten. Een vroolijk perspectief voor de achterblij vers, die bel.verhooging zullen krijgen tegenover ontzettend kapitaal- en in komstenverlies. Over 2 jaar zullen de belastingbiljetten dit wel uitwijzen. WVij Capelsche liberalen of onbewust liberaal regeerend, hebben steeds met klem ge protesteerd tegen het voteeren van gel den voor onproductieve uitgaven sinds de vereeniging. Wij zijn de macht over de beurs kwijt geraakt. Nu ztijn wij zoover, dat wij toegestane gelden voor productief werk tot op heden zegge dertig-duizend gulden, niet meer kunnen verkrijgen. Ik betreur het, dat men geen optie voor dit bedrag nam bij de bank die ons de groote leening toestond, daar er reeds geruimen tijd buien aan de lucht waren. Persoonlijk heb ik als vele grootere finantieele kopstukken de laatste jaren sceptisch tegenover de on bekookte gemeentelijke leeningspoliiiek gestaan. Nu kan men wel leuteren, geen gevaar voor gemeenteobligaties, Vader tje Staat springt wel bij tot op zekere hoogte en dit laatste gelukkig, anders was het hek geheel van den dam, doch de ontzettende aftakeling dezer fondsen in de laatste weken spreken toch boek- deelen. 1 egen deze angstspychose valt niet te redeneeren bij het publiek met of zonder kop. Over deze zaken kan ik persoonlijk toch een woordje meespre ken. De oogen zijn opengegaan, even wel te laat. Geldgevers zoowel als de pensioenfondsen gaven de gelegenheid om met geld te smiijten. De groote banken hebben ook hieraan schuld en het lieve spelletje begint opnieuw. Een groet vraagteeken plaats ik achter over teekend óf bijna volteekendü Eigenaardig dat deze voorzichtige li berale raadsleden, gesteund door kiezers die hen hun volle vertrouwen schonken, door een Herv. Predikant in onze ge meente, nu gesteund door een Geref. Pred., ons den zeer vereerenden bijnaam durraen Te geven van revolutiekraaiers. In ieder geval dan toch ver rechts. Wellicht omdat de beurs niet ver ge noeg geopend werd voor hunne lolle tjes. 'tls fraai geweest in twee verga deringen en dat nog wel in kerken. Deze Herv. Predikant, die aan meer dan gevaarlijke overprikkelde nervositeit schijnt te laboreeren wensch in van har te beterschap voor zich en zijn gezin. Op deze begrooting komen nog voor f7110.voor te betalen wachtgeld plus c.a. f3000.door den staat. Wij heb- den dus nu over 2 jaren één ton gouds moeten betalen ten pleziere van de politieke vriendjes deze twee predikan ten. Capellenaars, schreeuwt hen dit bij hun eerste „Entrée joyeuse" als antwoord toe. Als protest stem ik daar om zooals gewoon tegen de begroo'.ing. Michaël. Dat moet u in de courant laten zetten. Verheijden. Dat komt er ook in. Ik laat mijn politieke eer en die van mijn familie niet door den modder sleuren. De begrooting wordt hierop met op één na algemeene stemmen vastgesteld, zooals ze door B. en W. is aangeboden. De heer Verheijden bleef buiten stem ming. Mededeelingen: De Voorzitter deelt den raad mede, dat inzake den slechten toestand van het bovendek van den Hoogevaart, b. en W. zich in verbinding hebben ge steld met de Maatschappij Wegenbouw, die uen weg heeft opgenomen. De Mij. heeft daarna Toegezegd, den weg te zuhen verbeteren, doch dit kan eerst in het voorjaar geschieden. B. en W. hebben verder pogingen in het werk gesteld, om in deze gemeente een plaatselijk crisiscomité op te rich ten. Verschillende ingezetenen zullen worden uitgenoodigd in dit comi'é zit ting te nemen. De heer Timmermans zag gaarne bij „Wegenbouw" geinformeerd, die de Hooge Vaart toch moet verbeteren en daarom kosten moet maken, wat het ae gemeente zou kosten als het daar ook asfalt-beton werd. De heer Michaël schat de kosten op 115000.B. en W. zullen aan het ver zoek van den heer Timmermans vol doen. De heer Verheijden verwacht, dat als de spoorwegen hun tarieven niet gaan verlagen, de scheepvaart het druk zal krijgen, de wegen zullen dan ook min der te lijden hebben. De heer Dalmajjer zag gaarne, dat in het crisiscomité ook een werknemer wera opgenomen. De Voorzitter belooft met deze op merking rekening te zullen houden. De heer de Rooij vraagt hoe of het staat met de onderhandelingen over verbetering van de Quirijnsche Steeg, zal de gemeente Kaatsheuvel die nu in orde brengen? De Voorzitter zegt dat de opzich ter van de gemeente Kaatsheuvel hier is geweest en overleg met B. en W. heeft gepleegd. De gemeente Sprang- Capelle heeft de keien gratis aange boden om verbetering tot stand te brengen, als de gemeente Kaatsheu vel den weg door werkloozen uit deze gemeente in orde liet brengen. Kaatsheuvel gaat hierop evenwel niet in. De heer de Rooij vraagt of er niet een middel is om Kaatsheuvel te dwingen de Steeg in goeden toe stand te brengen. De Voorzitter zegt dat Ged. St. op den slechten toestand kan wor den gewezen. De heer Verheijden zegt, dat men zoowel in Waalwijk als in Kaatsheu vel alles doet om de menschen naar die plaatsen te trekken; deze plaat sen zitten elkaar erg in de wielen. Verzoekt Sprang-Capelle evenwel om de bussen van de H. B. over Ca pelle te doen rijden, dan heeft men alle tegenwerking, zelfs van dc Ka mer van Koophandel. De heer Michaël merkt op, dat Waspik twee vertegenwoordigers in deze Kamer lieeft en meerdere plaat sen hebben meer dan één vertegen woordiger, waarom kan de gemeente Sprang-Capelle ook niet vertegen woordigd zijn De heer Verheijden dankt den heer Michaël, dat deze hier eens de aan dacht op heeft gevestigd. Er kon hier best iemand uit het grootbe drijf vertegenwoordigd zijn, hier heeft men nog grootbedrijven met centen wat niet overal het geval is. De heer Kraak heeft met genoe gen vernomen, dat B. en W. bij de werkverschaffing van hun belangstel ling hebben blijk gegeven. De eerste schop krijgen de arbeiders van de gemeente, nu is er evenwel een schop gebroken, deze moeten ze zelf koo- pen, spr. acht dit bezwaarlijk van f 10.80 per week. De heer v. Willigenburg merkt op, dat de regeling door de Heide-Mij. is ontworpen. Oorspronkelijk was daarbij bepaald, dat de werkloozen zelf voor het materiaal moesten zor gen. Aan de bemoeiingen van B. en W. is het te danken, dat zij de eerste schop nu van de gemeente krijgen. Kunnen ze aantoonen, dat de schop niet door onoordeelkundige behan deling doch door een fout is gebro ken, dan zal hun ook de tweede worden vergoed. De heer Kraak wijst er op, dat de werkloozen voor den isten Kerstdag f 1,50 en voor den tweeden slechts f0,75 krijgen uitbetaald. De heer v. Willigenburg deelt me de dat B. en W. aan handen en voeten gebonden zijn aan de rege ling die door den Minister is vast gesteld. De heer Verheijden zegt, dat het herhaaldelijk voorkomt,, dat even als hier met de laatste leeningen, ge- meenteleeningen niet zijn te plaatsen. Ook staatsleeningen zijn absoluut niet te verkoopen en liepen dezer dagen van 103 op 87. Men staat hier voor eenzelfden toestand als in Duitsch- land. De groote plaatsen hebben maar van den hoogen boom gegeten en maar geleend en nu zitten ze er me de. Spreker heeft dat lang genoeg zien aankomen en er voor gewaar schuwd, dat de boel spaak loopt. Hij hoopt, dat hij he't mis heeft, doch hij vreest, dat dit niet zoo zal zijn. De heer de Rooij zag de verga deringen gaarne in de avonduren ge- steld. De Voorzitter belooft hiermede zoo veel mogelijk rekening te zullen hou den. De vergadering wordt hierop ge sloten. HEUSDEN. Heden, Woensdagavond van 7 8 uur, zal er in de Consitoriekamer der Ned. Herv. Kerk een vergadering worden gehouden van stemgerechtigde lidmaten, ter verkiezing van twee Notabelen, wegens periodieke aftreding van de heeren J. v. Wijk en B. Stap. In de gehouden vergadering is tot diaken bij de Ned Herv. Kerk alhier herkozen, de heer S. A. den Engelse, die deze herbenoeming heeft aangenomen. Het tweede elftal der voetbal vereniging „L.O.N.G.A." speelde Zaterdag tegen „Voorwaarts" uit Aalst en won met 5-3. Naar we vernemen zal onze stad genoot de meester-dammer A. de Graag, tevens kampioen van Noord-Brabant, deel nemen aan den eerlang te spelen wed strijd om het kampioenschap dammen voor Nederland. We wenschen hem van harte succes. Onder de vroegmis op den 1st» Kerstdag zal door het zangkoor een cantate worden gezongen, welke den 2de Kerstdag na het Lof zal worden herhaald. Zondagmiddag had in de congregatie van O. L. Vr. de opdracht van nieuwe leden plaats. Tevens werd de gouden eere-medaille voor 50-jarig trouw Lidmaat schap uitgereikt aan Mej. Joh. v. Esch. Met het 25-jarig jubilé der R.K. Tooneelvereeniging „Kunst en Vermaak" en haar beschermheer, de HoogEerw. Heer Deken Wouters en twee harer oprichters leden de heeren L. J. J. Wassen en J. Engelen vieren ook de heeren Gebroeders Engelen alhier hun 25 jarig jubileum als tooneel-decorateurs. Door hunne prachtige tooneelen en verzorging hiervan, droegen deze belangrijk bij tot het welslagen der gehouden tooneeluitvoeringen. Ook bij dit jubilé hebben zij extra werk geleverd en geheel nieuwe tooneelen ontworpen voor „Kruis en Kroon", Hist, dramajmet zang en Apotheose uit de historie van onze eigen omgeving, n 1. Berne en Heusden, ten jare 1128. Costumes der firma Boomsma, Groningen. We twijfelen dan ook niet of „Kunst en Vermaak" zal het op 2de Kerstdag en Zondag 27 Dec. niet aan belangstelling ontbreken. Aanvang half zeven. Voor het aanvangsuur zal Zondag 27 dezer door de „Fanfare der H. Familie" een serenade gebracht worden aan de jubileerende vereeniging. Vrijdag j.l. vergaderden in het Vereenigingsgebouw een 45-tal werklieden. Na opening met den chr. groet, was het woord aan den heer Hoogers uit 's Bosch. Deze gaf een duidelijke uiteenzetting van de standsorganisatie. Hij wees vooral er op, dat ook voor den arbeider het ge zegde geldt„eendracht maakt macht" en hoe noodzakelijk bijgevolg ook voor hen is, dat zij zich vereenigen. Ook somde hij enkele mooie instellingen op, die aan deze standsorganisatie verbonden zijn, en deed tevens uitkomen welke ontwikkeling, ook voor den arbeider in onze dagen, zoo broodnoodig, op alle gebied te verkrijgen is. Vervolgens werd nog in 't kort gezegd hoeveel contributie (slechts 10 cent per week) betaald n oet worden en dat daarvan slechts de kleinste helft behoeft te worden opgezonden aan het hoofdbestuurde rest blijft in de kas der plaatselijke afdeeling. Dat zijn woord in goede aarde viel, blijkt wel hieruit, dat bij inschrijving der leden 43 leden zich opgaven. Dus een schitterend begin Nadat uit en door de vergadering de president en vier be stuursleden waren gekozen, ging na een kort gebed de vergadering uiteen. In de daarop volgende bestuursverga dering werden de bestuursfuncties verdeeld als volgtP. v. Ravensteijn, President J. v. d. Donk, SecretarisA. Laros, Penningmeester en H. Gerritsen en J. Brouwers als Commissaris. Op 9 Jan. a.s. n.m. van 2 tot 3 uur zal alhier, ten Gemeentehuize gele genheid zijn. voor inschrijving voor Dienst plichtige personen, geboren in 1913. Naar wij vernemen, heeft de heer A. J. H. Maas alhier, een bedrag van f 50 ontvangen van den heer Dr. C. J. K. van Aalst, Heer van Aalst, als bijdrage voor het Kerstfeest van de Hervormde en Ge»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 14