Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. So. 5187 Dinsdag 29 Dec. BEHOORENDE BIJ HET VERSLAG Hoofdbestuursvergadering der Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw. Maandag 21 December 1931, voorm. 10.30 uur, in café „De Beurs" te Breda. De Voorzitter de heer Sneep heet de ongeveer 40 aanwezigen welkom, in het bijzonder de vertegenwoordi gers van de Keuringscommissie, Boekhoudbureau en Hagelverzeke- ringscommissie van de Noord-Bra- bantsche Maatschappij van Land bouw, terwijl eveneens de heer v. Goch Rijkstuinbouwconsulent, bijzon der welkom werd geheeten. De Voorzitter zegt, in zijn ope ningswoord, dat na de laatste alge- meene vergadering ongeveer 21/9 maand geleden te Raamsdonksveer gehouden, de toestand voor den land bouw nog verslechtend is, de prij zen zijn nog verder ingezonken, ter wijl thans ook de prijzen van het rundvee, die zich voorheen nog steeds behoorlijk konden handhaven, geweldig zijn gedaald, en bii ver koop groot verlies moet worden ge leden. De prijzen van het vee zoo zegt spreker zijn den laatsten tijd met ongeveer 40 pCt. gedaald, ook de prijzen der varkens en schapen vertoonen een even droevig beeld. Alleen de prijzen der aardappelen zijn eenigszins verbeterd. Vervolgens brengt spreker in herinnering, dat 1930 door de drie centrale land bouworganisaties der Regeeiing een urgentie program is aangeboden, doch de Regeering heeft te laat maatregelen voor steun genomen, ter wijl tevens de geboden steun on voldoende is gebleken, zulks is ook de Regeering gebleken en is de steun aan de suikerbietencultuur verhoogd met ongeveer 7 millioen gulden, waardoor de steun wordt gebracht op f8,25 Per 1000 K.G. bieten ter wijl 80 pCt. van den uitzaai over de jaren 1928, 1929 en 1930 zal worden gesteund. Ook 6000. Het vlas zal in de steunregeling vallen, terwijl voor de aardappelmeelindustrie f 0,30 per H.L. vergoeding door de Regee ring zal worden gegeven. Door de contingenteeringswet zal de invoer van Deensch vleesch beperking on dergaan, hetgeen noodzakelijk is als men constateert, dat in 1928 werd ingevoerd in Nederland aan Deensch vleesch 40,298 K.G. en in 1930 on geveer 13,203,000 K.G. Helaas zoo zegt spreker zijn alle maatregelen nog niet voldoende om den boer te hel pen, en moest meer worden gelui sterd naar de adviezen, die door de landbouworganisaties aan de Regee ring worden gegeven. Daarna gaat men over tot behandeling van de agenda. De notulen, opgenomen in het orgaan van de Maatschappij wor den zonder wijzigingen goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat de heer Hui- zinga, Rijkslandbouwconsulent door ziekte verhinderd is, de vergadering bii de wonen. Het Konk. Nederl. Landbouwcomité heeft de Regeering verzocht meer gelden beschikbaar te stellen voor onderzoek van ziekten bii de tarweteelt. Vervolgens de Re geering verzocht de verhooging van invoerrechten gelijk te stellen voor de landbouwartikelen en de industrie artikelen. Tenslotte, verzocht het co mité, de Regeering om maatregelen te nemen, waardoor winkeliers die Deensch vleesch verkoopen zulks kenbaar moeten maken, thans zijn reeds enkele gemeentebesturen o.a. Eindhoven, bij gemeentelijke veror dening hiertoe overgegaan. De Maat schappij heeft adviezen gegeven in zake de leden van de Provinciale Regelingscommissie voor de paarden fokkerij, de Heidemaatschappii kreeg mededeelingen aangaande geleverde populieren, terwijl een open brief is verzonden aan landeigenaren, om over 1931 een pachtreductie te ver- leenen. Bemiddeling wordt verleend voor aflevering van inlandsche zo- mergerst aan de bierbrouwerijen. Verder is door de 3 Centrale orga nisaties een schrijven gericht aan de Regeering, betreffende a. steunver- verleening aan de te werk gestelde arbeiders bii de landbouwers. b. bijdrage uit het Wegenfonds voor de tertiaire wegen. c. de wet op de artsenij bereidkun- de ten plattelande, waardoor de plat telandsbevolking in hooge mate zou worden benadeeld. De Voorzitter zegt, ten slotte met vreugde melding te doen van de op richting der nieuwe afdeeling Wer kendam. De secretaris de heer de Jong doet mededeelingen inzake de voorwaarden, die door Dr. Frank, directeur van het Rijksproefstation te Wageningen, zijn vastgesteld voor den teelt van fijne zaden, welke aan vaardbaar zijn voor de telers en voor de handelaren. Die voorwaarden kun nen bii het Secretariaat worden aan gevraagd. Bij de verkiezing van twee leden van het Dagel. Bestuur, wegens pe riodieke aftreding van de heeren A. D. v. d. Schans, te Andel en L. J. J. de Wit, te Ginneken wordt mede gedeeld, dat de heer v. d. Schans, niet meer voor eene herbenoeming in aanwerking wenscht te komen. Na dat over dit punt nog eenigen tijd van gedachte is gewisseld gaat men tot stemming over en de uitslag was dat van de 41 stemmen de heer W. G. de Waard te Werkendam bekwam 37, in de vacature v. d. Schans, ter wijl de aftredende de heer de Wit met 38 van de 41 stemmen werd herkozen. Beide heeren namen hunne benoeming aan. De begrooting komt ter behande ling en zegt de heer Hagen de post voor bureaukosten en salarissen voor de keuring van gewassen hoog te vinden. Ook de plombegelden worden daardoor zoo hoog en wel f 0,30 per zak, terwijl de N.C.B. berekend bii groot kwantum f0,12 per zak. De secretaris zegt toe, indien in de toe komst verlaging der plombegelden toelaatbaar is, hiertoe zal worden overgegaan. Daarna wordt de be grooting, zooals door het Bestuur is voorgesteld goedgekeurd, en volgt hieronder. BIJLAGE I. De contributieregeling voor 1931 luidt als volgt: Leden zonder landbouwbedrijf f2. en leden met een bedrijf een begincon- tributie van f0.50 plus fO.10 per in ge bruik zijnde H.A. Bovendien zijn de leden met een bedrijf boven 3 H.A. verplicht een abon nement te nemen op het Landbouwblad voor Zeeland en Noord-Brabant a f 1.25 per abonnement. Vereenigingen van oudleerlingen van landbouwwinterscholen en cursussen en vereenigingen van jeugdige landbou wers f0.50 per lid met een minimum f 10.per vereeniging, mits deze leden zelf geen land in gebruik hebben. De aangesloten leden-vereenigingen en door de Maatschappij ingestelde or ganisaties bepalen zelf de grootte hun ner jaarlijksche bijdrage. Land- en Tuinbouwvereenigingen of Tuinbouwvereenigingen wier ledental meer dan 200 bedraagt, betalen een vaste contributie van f0.60 per lid, zon der de verplichting het Landbouwblad te lezen. Leden dezer vereenigingen die deel willen nemen aan de keuring van Ge wassen, de Landbouwboekhouding, de j Onderlinge Hagelverzekering, enz. be talen dezelfde begincontributie als bo vengenoemd van f0.50 plus f 0,10 per in gebruik zijnde H.A. grond. Het Dagel. Bestuur stelt voor, deze regeling ook voor 1932 vast te stellen. BIJLAGE II. BEGROOTING 1932. Inkomsten: 1. Renten 2. Algemeene inkomsten a. Contributiën b. Uitkeering Centraal Bureau c. Aankoopver. voor controle f 800,- f 1850,- f1200,- f 100,- f 3150, 3. Exploitatie Landbouwblad, a. Abonnementsgelden 4. Keuring van Gewassen: aInleg en Plombegelden 5. Provisiën 6. Cursus Hoefbeslag 7. Cursus Paarden- en Veekennis 8. Cursus Veeverloskunde 9. Vergoeding kantoor, enz. voor uitvoering Tarwevvet 10. Onvoorziene ontvangsten f 3150 f 800,— f 10000, f 25,— f 1618,92 f 400 f 25,— Uitgaven: 1. Renten. 2. Algemeene onkosten: a. Salaris Secretaris b. Salaris Penningmeester. c. Salaris Assistent-Secretaris d. Bureaubehoeften e. Huur kantoor, enz. f. Reis- en verblijfkosten g. Onkosten Afdeelingen a. Premiën wedstrijden, medailles b. Voordrachten Secretaris c. Contributie verschillende vereen. 3. Exploitatie Landbouwblad: 1000 abonnementen a f 1,25 4. Keuring van Gewassen: a. Salaris Seeretaris-Penningm. b. Salaris Assistent-Secretaris c. Huur kantoor, enz. d. Bijdrage Centraal Comité e. Onkosten Keuring f. Toelage Secretaris voor kantoorhulp g. Te voeren propaganda 4. Bijdrage cursussen Hoefbeslag 6. Cursussen Hoefbeslag 7. Cursussen Paarden- en Veekennis 8. Cursussen Veeverloskunde 9. Onvoorziene uitgaven Totaal f 16818,92 f 800,- f 400,- f 1000,- f 700,- f 200,- f 1300,- f 200,- f 50,- f 370,- f 5020,- f 1000- f1000,- f 270,- f 130- f4500,- f 500,- f1200,- f8600,- f 6020 f 1250 f 8600,— f 30,— f 1618,92 f 300,— Totaal f 16818,92 Daarna hield de Voorzitter een cau serie over de uitvoering van de tar- wewet. Spreker zegt het meng- en maalgebod, werd ingevoerd, om de teelt loonend te maken, eenzelfde maatregel was reeds genomen in Duitschland, Frankrijk en Zweden. Ir Lounes heeft het volledige plan uitgewerkt, dat zoo moest zijn, dat zoo min mogelijk belemmeringen werden aangetroffen voor den ver bouwer en den handelaar. Ingesteld werden 8 gewestelijke organisaties over de verschillende provincies de besturen dier gewestelijke organisa ties worden samengesteld door de provinciale landbouwmaatschappijen. De gewestelijke organisatie heeft 10 leden, waarvan 5. van de N.C.B. 3 van de Noord-Brabantsche Maat schappij van Landbouw en 2 van de Chr. Boeren- en Tuindersbond. De Centrale Tarweorganisatie. behartig de belangen van de gewestelijke or ganisaties, het bestuur hiervan be- j staat uit 8 leden. De V.I.T.A. is de j vereeniging die de tarwe ontvangt en aflevert aan de meelcentrale, wel ke aflevert aan de meelafnemers. die 221/9 pCt. inlandsch meel moeten ge- gebruiken. De navolgende percenta ges tarwe, moeten de provincies le veren aan de V.I.F.A. Groningen 33 pCt., Friesland 4 pCt., Zuid- en Noord-Holland ieder 13 pCt., Zeeland 22 pCt. Noord-Bra bant en Zeeland ieder 6 pCt. De rest leveren de overige provincies. Iedere gewestelijke organisatie is vrii in de vaststelling van de ontvangst en be taling. Wanneer de verbouwer niet rechtstreeks aan de V.I.T.A. kan le veren, kan hij verkoopen aan de er erkende handelaren. Komen de be stellingen van de V.I.T.A. bii de G. T.N. in, dan worden deze gedistribu eerd over de diverse rayons. De keu ring van monsters geschiedt op het Bureau van de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw te Ze venbergen. De gemiddelde prijs, die mag worden uitbetaald bedraagt f 121/5, per 100 K.G., de tarwe wordt ingedeeld in kwaliteiten I, II en III, met onder verdeeling a, b en c. met verschillende prijzen. De keuring is noodig in de eerste plaats voor de vaststelling der kwaliteiten, maar te vens, om te weten hoeveel K.G. van iedere soort voorraadig is. Bii de afrekening wordt steeds f2,50 per 100 K.G. ingehouden om de onkosten en eventueele schadeposten te beta len, over de oogst 1930 is daarvoor slechts f0,25 Per 100 K.G. noodig geweest. Is de gemiddelde prijs aan de verbouwers te betalen f 12,50 per 100 K.G., de V.I.T.A. brengt in re kening voor de afnemers f 13,85, dit verschil van f 1,3 5 wordt aangeweld voor onkosten als volgt. Tarwe Cen trale fo,io. Regeeringcommissaris met zijn ambtenaren f 0,2 5 voor be- waarloon fo,6o; vracht f0,25; ver~ zekering fo,io; onvoorzien fo.05. al les per 100 K.G. Tot 30 September 1.1. werd door de T. C. geleverd 32 millioen K.G. tarwe, de G.T.N. leverde per 30 Sep tember 1.1. 1,945,458 K.G. toch is de G.T.N. bij de verplichte levering on geveer 900,000 K.G. ten achter ge bleven. De uitzaai van tarwe in Ne derland bedroeg in 1931 ongeveer 70186 H.A. en voor 1932 wordt dit geschat op 95,749 H.A., voor Bra bant wordt geschat een meerdere uit zaai in 1932 van ongeveer 50 pCt. Het urgentieprogram, zal worden aangevuld met maatregelen voor steun aan de veeteelt, door de be vordering van den afzet der zuivel producten in het buitenland en bin nenland, waartoe de Regeering zal moeten medehelpen. Door de steun aan de vlascultuur zullen gewestelijke vlascommissies worden ingesteld, er zullen zijn vijf gewestelijke organisaties, n.l. Zuid en Noord-Holland, Zeeland, Noord- Brabant, Friesland en Groningen. De organisatie, voor de vlasteelt, zal on geveer op dezelfde leest, worden ge schoeid, als de tarwe-organisatie. Voor de gewestelijke organisaties in Noord-Brabant zal het Bestuur be staan uit 5 leden, en wie 2 te be noemen door N.C.B.2 door de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en 1 door de Chr. Boeren- en Tuindersbond, als bestuursleden, van wege de Noord Brabantsche Maatschappij werden aangewezen de heeren P. M. Sneep te Dinteloord en C. G. de Jong te Almkerk, terwijl het dagelijksch bestuur wordt ge machtigd hierin wijzigingen te bren gen. Besproken wordt het rapport van de Friescne Maatschappij van Landbouw, inzake steun aan de zui velproducten. Hierin wordt o.m. ge- 34. Toen de roovers Robs opgewonden kreten hoorden, lieten ze een van de ezels, die ze aan een palmboom vastgebonden hadden, achter, daar ze baDg waren ingehaald te worden. 35. Het hijgen van de ezel troköRobs aan dacht hij haastte zich er heen, maakte het dier los en sprong z'n rug. 36. Zonder zich er om te bekomeren, dat hij ongewapend was en de roovers in het bezit waren van een gewapend geweer, rende hij achter de twee mannen aan. „Die diefachtige Arabie ren zullen er niet van door gaan met mijn dingen," hijgde hij. jtiettwsbtad Inderdaad, er bestaat geen beter e* meer afdoend middel tegen slechte spijs vertering en verstopping, en de daaruit voortkomende kwalen. Alom verkrijgbaar a fO.65 per Ëacom. 1 1 1 I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 17