Agentschap van ie Amsterdawsche Bank flf.VAmsterdam. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5186 Donderdag 24 December 1931 lot. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525 De Kerstgroet van H. M. de Koningin. Kinderrubriek PEULVRUCHTEN OOGST 1931. 5. p. Eankhtsyzcn (o's Bank iTV. telbf. No. is Fia_a.mscio:n.lcs veer. ^ND VAN ALTEK* Dit blad verschynt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnamantsprys: par 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrydagmorgen 9 uur ingewacht. H H. Correspondenten en Adver teerders worden verzocht hunne berichten en advertentiën voor het Woensdagnummer, dat Dinsdag morgen verschijnt, uiterlijk in te zenden Maandagavond ter druk kerij en voor het Nieuwjaarsnum mer dat Woensdagavond verschijnt, uiterlijk Woensdagmorgen ter druk kerij. De Redactie. Nader vernemen wij. dat de uit zending van de Kerstgroet van H. M. de Koningin op Eerste Kerstdag van I tot 2 uur zal plaats hebben door de A V.R.O. (Hilversum) en door de N C.R.V. (Huizen). De aanvangs tijd van 4 uur is dus vervroegd tot 1 uur. Beste 'jongens en meisjes: De oplossingen van de raadsels van verleden week luiden als volgt 1. Boom, loom, room, toom, zoom. Ie -j- p iep. OOM KAREL. HET WONDERLIJKE KERSTFEEST VAN KWIKKIE. Ben oorspronkelijk sprookje, doo» Louise Vertoren. Heel lang geleden woonde er in een klein huisje aan den rand van ket bosch een oud vrouwtje, met haar kleinzoontje, die door iedereen Kwikkie werd genoemd, omdat hij zoo. vlug was als kwikzilver. Als Kwikkie uit school kwam, deed kij allerlei werkjes voor zijn groot moeder, die heel arm was. Op Kerst avond nu had het erg gesneeuwd en het bosch was bedekt met een heel dik sneeuwtapijt, waarin je wel een voet diep wegzonk, als je erin liep. Kwikkie's Grootje was een lief oud vrouwtje, dat Kwikkie altijd geleerd had, dat hij de andere menschen en de dieren meer lief moest hebben dan zich zelf, en dat hij er dan altijd zeker van kon zijn, dat hij nooit aan iets gebrek zou hebben. Op dezen avond van Kerstmis zouden ze samen heel prettig Kerstfeest gaan vieren. Kwikkie had in den hoek van de kamer een mooie denneboom neerge zet, die hij zelf in het bosch gekapt had. Grootje had nog kaarsjes van verleden jaar, en die brandden er wat vroolijk in, zoodat het heele huisje verlicht werd. En in de keuken had Grootje allerlei lekkers, dat ze sa men opgespaard hadden voor het Kerstmaal. Daar was een kan vol melk, voor het beslag van de kerst- koeken, die Grootje zou bakken en voor de anijsmelk die ze zouden drin ken, daar waren twee prachtige ap pels, die Kwikkie fijn in de heete asch van het vuur zou poffen, daar was een schotel vol met tamme ka stanjes, die hij in het bosch gevon den en opgespaard had, daar was een bos lekkere wortels, voor een grooten pan met hutspot, waaraan Kwikkie straks zijn buikje rond zou •ten en daar was ook nog een busje vol met beukennootjes, die ze na het eten, als het vuur lekker knapte, zou den opeten. Maar eerst maakte Kwik kie buiten, in de sneeuw, een hoopje brandhout van oude takkenbosschen, •m het Kerstvuur aan te steken, zoo als in de streek, waar hij woonde, de gewoonte was. Het was stikdon ker buiten, maar al gauw vatten de takkenbosschen vlam en laaide een vroolijk vuurtje op, dat een prettig schijnsel in het bosch wierp. Terwijl Kwikkie daar zoo bij stond te kij ken, met zijn handen diep in zijn zakken, hoorde hij opeens een kla gelijk gemekker... en zie, daar stond een klein hongerig geitje voor hem, dat heelemaal verdwaald was en op het licht was afgekomen. Het snuf felde aan zijn hand, alsof het om eten wilde vragen. Vlug keerde Kwik kie zich om, en haalde uit het huisje zijn appel. Je had eens moeten zien, hoe gretig het arme, hongerige gei tje, dien appel opknabbelde. Nu, dacht Kwikkie, laat hij mijn appel maar opeten, misschien krijg ik straks nog wel een stukje van Grootje haar appel. Doch nauwelijks had het geitje den appel op, of daar kwam, heel schuw, een klein hertje aangesprongen, dat ook het lichtje gezien had en ook erge honger had. Het hertje keek hem zoo bedroefd aan, dat Kwikkie zich niet lang be dacht, en den bos heerlijke worte len haalde, waarvan hij het uitge hongerde hertje liet smullen. Och, dacht Kwikkie, we hebben dan toch altijd de kastanjes nog. Doch hij had dit ternauwernood gedacht, of daar zag hij achter elkaar drie kleine, bruine diertjes aan komen huppelen, met groote pluimstaarten en kleine kraaloogjes, die heel treurig keken, drie eekhoorntjes, die ook al het licht gezien hadden. Nu was de voorraad schuur van de eekhoorntjes dooreen booswicht leeggehaald, zoodat de dier tjes van honger moesten omkomen, als niemand hen eten gaf. Ze voeg den zich bij het hertje en het geitje en warmden zich aan het vuur. Toen haalde Kwikkie den schotel kastanjes en het busje met beuken nootjes en gaf het aan de eekhoorn tjes, die zich te goed deden, en de rest naar hun holletje in een dikken' boom brachten, waar nog meer hon gerige diertjes waren. Kwikkie stond erbij en keek in het vuur. Weg was nu al het lekkers, en in plaats daar van moesten Grootje en hij nu met een hongerige maag naar bed... al leen wat melk en koeken waren er nog.Maar wat was dat Daar kwam klagelijk miauwend 'n grijze poes aangeloopen en bedelde om een schoteltje melk... Ook dat gaf Kwikkie, en terwijl hij 'daar nog stond, met zijn uitgestrekte hand, die nu leeg was, omdat hij niets meer te geven had... toen voelde hij op eens een tik... een vogel vloog heen... en in Kwikkie's hand... lag een glin sterend, fonkelend goudstuk... De vogel had het uit zijn bek laten val len, precies in Kwikkie's hand!!!!! Nu, toen ging Kwikkie dadelijk met zijn Zondagsche laarzen aan en zijn slee aan een touw naar het dorp, en mocht daar allerlei inkoopen doen, een zak vol appelen, koek en brood en worst en nog veel meer! En het werd het heerlijkste Kerst feest, dat Kwikkie ooit gevierd had! WITTE BOONEN p. BRUINE BOONEN p. GROENE ERWTEN p. SPL1TERWTEN p. CAPUCIJNERS p. P- P- P- P- P- 9 11 12 14 22 A. BAAIJENS Botermarkt 88 HEUSDEN. Vergadering van den Raad der Ge meente EETHEN, op Dinsdag 22 December des vm. 11 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer D. F. Brune. SecretarisWelEd. Heer D. A. v. d. Schans. Afwezig de heer G. v. d. Beek. De Voorzitter opent de vergade ring, de Secretaris leest het formu liergebed, daarna de notulen der vo rige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Procesverbaal van kasopneming bii den Gemeente-ontvanger op io De cember, waarbij alles in behoorlijke orde is bevonden en bleek in kas te zijn f48,99. Schrijven van den heer Muskens te Babiloniënbroek, waarin deze ken nis geeft, dat hii vanaf de invoering der straatverlichting geregeld f1,33 te veel aan straatbelasting heeft be taald. Adressant vraagt terugbetaling van dit te veel betaalde. De Voorzitter zegt, dat Muskens inderdaad "ieder jaar f 1,33 te veel heeft betaald. Dit komt omdat op het kadaster nog een perceel stond aangegeven, dat reeds voor de in voering der straatbelasting was afge broken. B. en W. stellen voor het te veel betaalde terug te betalen, waarmede de raad accoord gaat. Schrijven van verschillende land bouwers te Drongelen, pachters van de voorste en achterste gedeelten der Gemeentelanderijen om verminde ring van pacht. De Voorzitter deelt mede, dat op een dergelijk verzoek het vorig jaar door den raad is besloten 10 pCt. verlaging op bouwland en 5 pCt. op weiland te verleenen. B. en W. stellen thans voor. om voor bouwland een vermindering van I 20 pCt. toe te staan en voor weiland geen vermindering toe te staan om dat die perceelen in het voorjaar eerst zijn verpacht én dat niet min der pacht zal worden betaald als voor de perceelen wordt betaald die in het begin van 1931 zijn verpacht. In verband met dit verzoek wordt door het Burgerlijk Armbestuur te Drongelen machtiging gevraagd, om de door haar verpachte perceelen een vermindering van 20 pCt. voor bouwland en 10 pCt. voor weiland toe te staan. De heer v. Buuren zou voor de perceelen die in het voorjaar zijn verpacht ook een verlaging willen toe staan, in het begin van het jaar was nog niet te zien. dat de ver laging zoo sterk zou door dringen, als nu liet geval is geweest. De Voorzitter merkt op, dat met het toekenning der verlaging met deze opbrengst is rekening gehou den. De heer Donken zou waar het Bur gerlijk Armbestuur vroeger heeft ver acht, ook voor deze perceelen een ooger percentage als korting willen toe kennen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. reeds het dubbele voorstellen van het vorig jaar. De heer Donken zou de verlaging voor de landerijen van het Burger lijk Armbestuur gelijk willen stellen met die van de Gemeente. De Voorzitter wil dan eerst de verlaging voor de Gemeente in stem ming brengen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. te dier zake aangenomen. De heer Donken zou voor het wei land van het Burgerlijk Armbestuur geen 10, doch ook 20 pCt. verlaging willen verleenen. De heer v. d. Schans zeg»t. dat de Armbesturen huiverig is geweest om een hooger pCt. voor te stellen, omdat het dan onmogelijk kan rond komen en bij het Gemeentebestuur om subsidie aangeklopt zal moeten worden. Verlagen is heel gemakke lijk, doch er moet een andere bron van inkomst voor in de plaats wor den geroepen. De heer v. Buuren vraagt of de menschen ook zullen betalen wat zii hebben geboden, geeft men grootere verlaging dan zal dit waarschijnlijk gemakkelijker gaan. De heer Donken vraagt of het dan niet beter is de verlaging voor bouw en weiland gelijk te stellen en wel op i 5 pCt. De Voorz. vraagt waarom dan afge weken moet worden v. de verlaging die de Gemeente geeft, spreker zou dit niet doen. De heer Donken kan zich wel ver eenigen met de vermindering van 20 pCt. voor bouwland. 10 pCt. voor weiland acht hii echter te laag. vooral omdat het zoo'n slecht jaar is ge weest. De Voorzitter is het met dit laat ste eens, doch moet daarom het Burgerlijk Armbestuur, daarvan al leen de gevolgen dragen Het had evengoed beter kunnen worden in plaats van minder. Spreker zou daar om zeggen, dat men het best op het voorstel van B. en W. om 20 pCt. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA h verlaging voor bouwland en 10 pCt. voor weiland toe te staan kan in gaan. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Benoeming leden Burgerlijk Arm bestuur. Bij het Burgerlijk Armbestuur te B.Broek is aan de beurt van aftre ding, de heer W. Lankliaar. B. en W. bevelen naast den aftre dende ter benoeming aan de heer J. E. Haspels. De heer Lankhaar wordt met 4 stemmen herkozen. 1 stem was blan co en een op den heer Haspels uitge bracht. Te Drongelen is aan de beurt van aftreding de heer J. v. d. Schans, naast den aftredende bevelen B. en W. ter benoeming aan de heer J. v. d. Stelt. De aftredende wordt met op een na algemeene stemmen herbenoemd, een stem was in blanco uitgebracht. Te Genderen is aan de beurt van aftreding de heer W. v. Wijk P.L.zn. Naast den aftredende bevelen B. en W. ter benoeming aan de heer G. Haspels. Met op één na algemeene stemmen wordt de aftredende herkozen, één stem was op den heer G. Haspels uitgebracht. Te Eethen is aan de beurt van aftreding den heer G. A. Uijthoven. naast den aftredende bevelen B. en W. ter benoeming aan den heer J. de Rooij. De aftredende wordt met alge meene stemmen herbenoemd. Werkverschaffing. De Voorzitter kan naar aanleiding van de bespreking in de vorige ver gadering mededeelen, dat van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een tweetal brieven is ontvangen. In dien van 3 December wordt bericht dat de Minister bereid is een subsidie van 40 pCt. te ver leenen in de kosten van de afgra ving van den dijk te Drongelen en eenzelfde percentage in de kosten van rentezegels en kindertoeslag. On der voorwaarde dat alleen hoofden van gezinnen of kostwinners te werk worden gesteld en slechts één uit een gezin, dat de werkloozen eerst te werk gesteld zullen worden nadat daartoe toestemming is verkregen, van den betrokken Inspecteur voor Werkverschaffing. Er behoort zoo veel mogelijk in accoord te worden gewerkt, terwijl aan een loon mag worden gekomen van gemiddeld 24 ets. per uur met een kindertoeslag van 50 cent per kind beneden de 14 jaar te rekenen vanaf het 3de kind. Bij regendagen zullen de eerste drie uren niet worden geteld, voor de vol gende zal een uurloon van 20 ets. worden uitbetaald. Het algemeen toe zicht behoort te worden opgedragen aan de Ned. Heide Mij., voor welk toezicht rijk en gemeente ieder de helft zullen dragen. Het dagelijksch opzicht kan aan een der werknemers worden opgedragen. De premie inge volge de ziektewet moet voor de helft op de werknemers worden ver haald, de andere helft blijft voor re kening van de gemeente, het rijk draagt daarin niet bij, deze regeling blijft van kracht tot 2 Jan. 1932. Als de gemeente in samenwerking met de polders werk wil verschaffen, behoo- ren voorstellen daartoe aan den In specteur te worden gedaan. B. en W. hebben den Minister di rect bericht, dat zij met zijn voor stellen accoord gaan, waarop op 16 December 1.1. bericht is ontvangen dat met de werkzaamheden kan wor den begonnen. Inmiddels is van Ged. St. bericht ontvangen, dat de pro vincie 20 pCt. der kosten voor hare rekening zal nemen. Gevolg van een en ander is, dat de gemeente 15 pCt. minder ontvangt als het vorig jaar. Spreker kan verder nog mededeelen, dat het gemeentebestuur na overleg met den Voorzitter van het Water schap de Polder van Meeuwen, den Minister heeft verzocht subsidie te willen verleenen in de werkverschaf fing die door het genoemd Water schap zal worden uitgevoerd, j De heer Donken vraagt of de werkzaamheden, die op het oogen- blik worden verricht, gebeuren onder toezicht van de Heide-Maatschappij, waarop de Voorz. toestemmend ant woordt. Het werk zal waarschijnlijk nog eenige dagen worden voortgezet, doch zoodra er antwoord van den Minister is, zal men in den polder beginnen. Hoe lang men aan den dijk kan laten werken, weet spr. niet, hij is de vorige week bij Notaris van Herwijnen geweest, doch deze was niet thuis. Zooals bekend is, zijn er; moeilijkheden, omdat de dijk langs' diens terrein loopt, deze moeilijkheden moeten eerst worden opgelost. Ver der is er ook een moeilijkheid met Schilders, die ook eerst eenige toe zegging wil hebben. De heer Donken vraagt of aan den dijk reeds in accoord wordt gewerkt, waarop de Voorzitter eveneens toe stemmend antwoordt. De heer Donken heeft er over hoo- ren klagen, dat er zoo weinig ver diend kan worden. Wethouder v. d. Schans licht toe, dat dit slechts in het begin is ge weest. Nu is het loon met 1/3 ver hoogd, zoodat nu waarschijnlijk geen k-lachten meer zullen voorkomen. De Voorzitter acht het een groot geluk, dat men in de Heide-Maatschap pij iemand heeft gevonden, die de werkzaamheden kan overzien. Het vorig jaar gaf dit een groot getobi Nu is er een betere regeling en wordt er naar spr. heeft vernomen U/a maal meer werk verricht als het vo rige jaar. De heer Donken heeft dit laatste ook gehoord. Verbetering straatverlichting. De Voorzitter zegt dat B. en W. er geruimen tijd geleden op uit ge weest zijn, om op te nemen welke verbeteringen aan de straatverlichting noodig waren. Er is een schetsje van gemaakt en Uijthoven is gevraagd opgaaf der kosten te willen verstrek ken. Deze heeft de kosten opgege ven en B. en W. hebben toen den raad machtiging gevraagd de ver beteringen tot stand te doen bren gen. Na deze machtiging verkregen te hebben, hebben B. en W. Uijtho ven opdracht gegeven, deze talmde echter met de uitvoering, zoodat B. en W. de opdracht eenige malen her haalden evenwel zonder gevolg, tot dat hij mededeelde, dat hij machti ging van de P.N.E.M. noodig had. Spr. is toen naar de P.N.E.M. ge gaan en daar deelde men toen mede, dat de gemeente het net over had1 gedaan aan de P.N.E.M., uitbreiding voor kit Land van Htislti n Alteia.de Langstraat en de BammgUrwsard 2. Kobus (zonder b is Kous. 3. Ei omgekeerd wordt ie. Een vierde part van peer is p.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1