Derde Blad yienw$M(Ul No. 5186 DoDderdag 24 Dec WIJNEN I voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Keunen-Malingré Laiiriboiiwnibriek. Pluimveeteelt. De begrooiing van de provincie ISloord- Brabantvoor 1932 BEHOORENDE BIJ HET De eerste waarschuwing. Wordt niet van kwaad/lot erger Die pijn in de lendenen itie rheumatische pijnen, duizeligheid, hoofdpijn en die nare urinestoornissen waarschuwen u, dat de organen, welke hey' bloed dienen te fil- treeren, verzwakt /zijn. Zij toonen aan, dat urinezuur en andeie onzuiverheden in den bloedsomloop blijven in plaats van met de urine uit het lichaam te worden verwijderd. Uitstel is gevaarlijk. Verwaarloozing leidt dikwijls tot rheumatiek, ischias, spit, blaaszwakta, waterzucht en andere ern stige kwajfen. De ondervinding van duizenden dank bare merischen bewijst, dat de veiligste wijze tot versterking en opwekking der verzwakte organen bestaat in het gebruik van Booster's Rugpijn Pillen. Dit speciale rnidtjèl zal spoedig uw gezondheid er. kra/ht herstellen. Bij alle Drogisten enz. a f 1.75 per flacon. Bij de behandeling der begrooting van de Provincie Noordbrabant voor het jaar 1932, bleek de vergadering der Staten in groote meerderheid de mee ning te zijn toegedaan, dat ook voor de Provinciale huishouding zorgvolle tijden zullen aanbreken en dat ook het Provinciaal bestuur, doch in het bij zonder het College van Gedeputeerde Staten, zijn volle aandacht daaraan zal hebben te schenken. Vooral Gedepu teerde Staten moeten in a'le opzichten zoo- spaarzaam mogelijk zijn en met een zeker pessimisme de finan_iïn der provincie beheeren. Nu komt het ons voor, dat Gedepu teerde Staten den financieelen toestand der provincie te rooskleurig bezien, het geen uit den aard! der zaak tot teleur stellingen moet leiden. De begrooting 1932 is door Gedeputeerde Staten en de Staten hebben er zich mede ver- eenigd kloppend gemaakt door daar op de opbrengst der diverse opcen ten op 's Rijks-belastingen te ramen on geveer als voor 1931; o.i. is dit on juist, daar niet uit het oog mag wor den verloren, dat de vermogens- en inkomstenbelasting door het Rijk wor den geheven naar den zoo ongunstigen toestand van 1 Mei 1931. Bedoelde ra ming is dus veel te hoog en getuigt van een naar onze meening onjuist optimisme. Veel beter ware het ge weest indien de opbrengst der diverse posten veel lager waren geraamd en het ontstane tekort was gedekt door het zooveel mogelijk besnoeien van di verse uitgaven. Als gevolg van de thans gevoerde politiek vreezen wij, dat de dienst 1932 met een nadeelig saldo zal sluiten, welk saldo dan als uitgaafpost op den dienst 1931 door verhooging van inkomsten of verlaging van uitgaven zal behooren te worden gedekt en waar zullen dan de inkom sten zijn te vinden? Naar aanleiding van een en ander hebben Gedeputeerde Staten opgemerkt, dat bij de samenstelling der begrooting rekening werd gehouden met eene da ling van de hoofdsommen der Ver mogens- en der Inkomstenbelasting van onderscheidelijk f150,003 en f850,000, wat gelijk te stellen is met eene mindere opbrengst aan provinciale opcenten van f140.000. In percenten uitgedrukt komt dit hierop neer, dat in vergelijking met de opbrengst van het belastingjaar 1939 1931 is gerekend op eene mindere op brengst van 17.4 percent voor de ver mogensbelasting en vhn ruim 17 per cent voor de Inkomstenbelasting. Eene dergelijke vermindering is veel te ge ring en te optimistisch, ook al door staat zij de vergelijking met hetgeen in andere provincies is geschied, waar gerekend is op eene vermindering van b.v. 20 percent voor de Inkomstenbe lasting en 10 percent voor de Vermo gensbelasting. Natuurlijk berust alles op raming, maar gelet op hetgeen we op financieel gebied hooren en om ons heen kunnen waarnemen, is de raming met betrek king tot de opcenten naar onze mee ning veel te geflatteerd. Nu hebben Gedeputeerde Stalen aan de Staten bij brief van 9 December het volgende medegedeeld: Wij kunnen Uwe Vergadering thans echter een verheugende mededeeling doen. Bij de begin December j I. plaats gehad hebbende aanbesteding van het onderhoud der provinciale wegen zijn de aannemingssommen niet minder clan ongeveer f150.003 beneden de raming gebleven. Het behoeft derhalve geen verder betoog, dat de kans van een tekort op 1932 door het nog verder terugloopen der belastingen hierdoor zeer aanmerkelijk vdrminderdzoo niet geheel en al is weggenomen. Deze laatste zin is wel merkwaardjg^' TabaksbelaStlriCT. als we i)n'aanmerking nemen, dat het ontwerp-begrooting 1932 reeds in de r. r. j r u i V, -. J r- a i j De Ontvanger van den Tabaksaccijns, maand October j.l. door Gedeputeerde t, j J c. c;1 ui kantoor Heusden, verzoekt ons opname btaten aan de Staten werd aangebouen r d.i. dus meerdere weken vóór de mee- vap.. e. %°8en e vallende aanbesteding. Duidelijk blijkt stak"I« va" het 1»^ zin, dat Gedeputeerde Sta- ee° ,crzoek ug der be- 1 drijfsvergunning ingediend worden aan heusden. Opgericht 1816. uit dien ten vóór de aanbesteding de kans op een tekort op 1932 zeer wel mogelijk achtten. En waar dit zoo is, stellen we onze lezers de vraag of de opcen- ten-raming door Gedeputeerde S'.aten dan niet veel te optimistisch is ge weest. Indirect geven Gedepu eerde S'a- ten zelf een bevestigend antwoord op deze vraag. Hadden de Staten met hunne begroo ting voor 1932 dan anders moeten han delen dan zij gehandeld hebben? Ongetwijfeld ja. Zij hadden de uit gaven behooren te verminderen, om aldus tot eene aanzienlijke bezuiniging te komen. We willen eens enkele pos ten noemen, waarop inderdaad be'ang- rijk bespaard had kunnen worden. Ie. Sommige subsidie-posten door subsidie's, welke niet strikt nood zakelijk zijn, voorloopig niet meer te verleenen; 2e. versobering van den huishqude- lijken dienst op de Provinciale Gi iff ie en ten bureele van den Provincialen Waterstaat; 3e. de pensioenbijdragen voortaan door de Provinciale ambtenaren zei te laten dragen en haar niet meer Jtén laste der provinciale kas te brengen, daar ook de Rijksambtenaren zelf die bijdragen betalen; 4e. eene salarisverlagingj van al e provinciale ambten, op denzelfden voet als op de salarissen der rijksambte naren met ingang van 1 Maart a.s. wordt gekort; 5e. verlaging der salarissen van de leden van Gedeputeerde Staten en van het presentiegeld der leden van de Staten. Nog heel wat meer zouden we kuil den Ontvanger By indiening van dit verzoek nog in December van dit jaar is over het jaar 1932 geen vergunningsrecht verschuldigd, bij indiening eerst in Januari a.s. of later, is dit wel verschuldigd. Het vergunningsrecht voor het jaar 1932 moet betaald worden, uiterlijk 20 bet hok af moeten gaan zoeken. En Januari a.s. en bij deze betaling moet de DE BOER MOET NOOIT GROOTE KIPPENHOKKEN BOUWEN WAAROM NIET??? Ziellier ons antwoord ie. Als er honderden en honder den kippen in één zijn, heeft men dadelijk rondom dat hok een har den, kale bodem, die allicht besmet wordt vooral omdat zieke kippen niet ver van het hok af gaan. Willen de dieren malsch groen hebben, dan zullen ze heel ver van dat doen ze niet. bruin-gele kaart der bedrijfsvergunning mede gebracht worden Bij niet tijdige betaling wordt tot ver volging over gegaan, waardoor extra kosten verschuldigd worden. VERZORGING VAN VEE BI] MOND EN KLAUWZEER. Een groote factor is, dat de die ren goed verzorgd worden. Geduren de het koude voor- en najaar stalle men de dieren op. Men verstrekke licht verteerbaar, gemakkelijk oj> neembaar voedsel. Veel te laten drin ken is aan te bevelen, telkens bii kleine hoeveelheden. Vooral geldt dit voor jonge kalveren voor deze die ren moet men de melk koken en verdunnen met water, half om half. en niet meer dan één liter tegeliik laten uitdrinken. Zes liters vocht per nen noemen waarop in alle billijkheid ^ag voldoende zonder eenig bezwaar bezuinigd zou j jge bekken wascht men met slappe Kunnen worden en dat tot gevolg zou hebben eene betaling van minder pro vinciale lasten dan thans be aald moe ten worden m.a.w. ontlasting van de belastingschuldigen. Ook de provinciale belastingen zijn hoog opgevoerd en 't zou zeker een weldaad voor de belas tingbetalers zijn geweest indien de S a- ten bij de uitgaven meer dan nu het geval is geweest de zuinigheid zouden hebben betracht en niet de inkomsten op o.i. eenigszins willekeurige wijze hooger hadden geraamd dan op het bedrag waarop zij redelijkerwijs hadden mogen worden gesteld. Eene begroo ting sluitend maken door het ramen van hoogst onzekere inkomsten is eene financieele politiek, waarmede wij ons niet kunnen vereenigen. aluin of creoline-oplossing. De zeere klauwen moeten eveneens met slap pe creoline oplossing worden behan deld. De stal houde men pijnlijk zin delijk, opdat de zieke klauwen niet voortdurend aan de inwerking van mest en urine worden blootgesteld. De blaren en zweren op de spenen behandele men met zachte zalven. Het spreekt vanzelf, dat de uiers goed moeten worden uitgemolken. Zijn de dieren hardlijvig, dan rege- le men de ontlasting. Een goede verpleging brengt de zieke dieren er wel bovenop. Men voorkomt dan de gevreesde naweeën als dampigheid. uierontsteking klauwverzwerig, enz. enz. Over het algemeen is het sterftecijfer aan mond- en klauwzeer zeer gering. Trouwens de ziekte zelf is niet zoo te vreezen. Het zijn de naweeën wel ke reeds genoemd werden, die de ziekte zoo bevreesd maken en de slachtoffers eischen. Op een H.A. goed weiland of boo- erd, kan.men wel 500 kippen liou- en, als ze dan gehuisvest in s ver schillende hokken. Dan zullen ze den geheelen bunder afzoeken, wat niet gebeurt als ze allemaalt in één hok ondergebracht zijn. 2e. Hetzelfde kan gezegd worden van de bodemoppervlakte in het hok. In 5 hokken van elk 100 stuks, zul len 500 hoenders veel beter de ge- heele bodemoppervlakte benutten, dan in één hok voor 500 hoenders. Om nog een betere verdeeling te krijgen vooral gedurende de winter maanden, als men de kippen vast houdt. is het aan te raden, zelfs in een hok voor 100 hoenders een gazen tusschenschot (met dito deur) op het midden aan te brengen. Het kan ook een groot voordeel zijn bij het opfokken van kuikens eh jonge hennen, eveneens als er een ziekte uitbreekt. 3e. In groote koppels merkt men het veel te laat, als er iets aan de kippen hapert en voor het geval een besmetting heerscht, loopt alles in gevaar, wat natuurlijk niet zoo het geval is, wanneer de dieren over meer en kleinere hokken verdeeld worden. 4e. Hoe meer dieren in één hok. ook als is de ruimte zeer voldoende, hoe lager het gemiddelde jaarcijfer, wat den leg betreft, en vooral 's win ters. Velen willen dit maar niet in zien en denken altijd nog: als 100 kippen per jaar 15,000 eieren leg- gen (d.i. gemiddeld 150 per kip) j dan zullen 5 maal bonder kippen ook 5 maal 15.000 eieren leggen. Maar dat is niet waar! Menig hoenderpark is over den kop gegaan, omdat men bovenstaan de verkeerde meening voor waar aan genomen had. Meer hokken komt aanvankelijk duurder uit. De bouwkosten zijn im mers grooter, maar per saldo is het toch het goedkoopst. O— CARBOLINEUMBESPUITINGEN BOOMGAARDEN EN FRUIT- TUINEN, Nu het tijdstip", voor de bespui ting van wruchtboomen met carboli- neum weer nadert, vestigt de Plan- tenziektenkundige Dienst te Wage- ningen de aandacht van alle bezit ters van boomgaarden fruittuinen op de wenschelijkheid deze bespuitingen algemeen toe te passen. n het afgeloopen jaar is de waar de van de carbolineumbespuiting we derom zeer duidelijk gebleken. Dë stand van de bespoten boomen was zeer veel beter dan die van de niet bespoten boomen, vooral door de vrijwel afdoende bestrijding der blad luizen, die met deze bespuiting ver kregen wordt. Maar ook de groote j werkzaamheid van carbolineum te gen bladvloo, schildluis, wintervlin- der en andere insecten, zoomede te gen mossen en wieren (groenen aan slag op de boomen) maakt het tot een beslist onmisbaar middel tot het telen van goed en gezond fruit. Aan gezien meer en meer blijkt, dat het telen van eerste kwaliteit fruit, on danks de hoogere uitgaven, die men daarvoor doen moet, grootere voor deden afwerpt dan het telen van een minderwaardig product, en te vens vaststaat, dat eerste kwaliteit fruit alleen door toepassing van ver schillende winter- en zomerbespuitin- gen verkregen kan worden, moet de bespuiting met carbolineum tot de onmisbare behandelingen van de vruchtboom gerekend worden. Ten sterkste wordt dan ook op een algemeene toepassing der car- bolineumbespuitingen aangedrongen. Men geve er zich echter- nu reeds rekenschap van, dat het carboline um een krachtige groei en een goe den gezondheidstoestand der boomen zeer bevorderd, maar dat men daar mede alleen niet het gewenschte eer ste kwaliteit product verkrijgt, daar; het o.a. niet werkzaam is tegen de schurftziekte. De voor de bestrijding speciaal van deze ziekte noodzake lijke bespuitingen moeten in het voor jaar en gedurende den zomer worden uitgevoerd. Berichten hierover zullen te zijner tijd worden bekend gemaakt. Hoewel het in het algemeen aan beveling verdient, de bespuiting met carbolineum niet vroeg in het sei zoen uit te voeren daar uit verschil lende aanwijzingen blijkt, dat de la ter uitgevoerde bespuilingen een be ter resultaat opleveren dan de vroe gere, zoo moet er natuurlijk toch' zoo vroeg begonnen worden, dat al le boomen tijdig bespoten kunnen worden. Waar veel boomen behan deld moeten worden, moet dus wel vroeger een aanvang gemaakt wor den. dan waar men voor een klei ner aantal het allergunstigste tijd stip kan afwachten. Van belang is het. dat gespoten wordt bii zoodanige weersgesteld heid. dat de boomen spoedig op- drogen. Zeer noodig is het. dat ajgw le deelen van de boomen, dus zoo wel de stam als de fijnste takjes flink bevochtigd worden, daar car bolineum uitsluitend door bevochti ging zijn ontsmettende werking uit oefent. '1 Appel- en pereboomen kan men tot in de tweede helft van Maart en zelfs nog later bespuiten (behal- ve in zeer vroege voorjaren). Prui men en vooral krozen moeten iets vroeger behandeld zijn. terwijl voon bessenstruiken in het algemeen het midden van Februari tot het einde van die maand geldt. In kassen kan men druiven ert perziken zeer goed met carbolineum bespruiten, mits dit voor het midden van Januari geschiedt, veiligheidshal ve kan men perziken in kassen ee- nige uren na deze bespuiting met water af spruiten. Algemeen kan een 7V9 pCt. op lossing dus 7x/o 1. op 921/? 1. watec van goed vruchtboomcarbolinelim aangeraden worden. Alleen bii zeen verwaarloosde of hevig door blad luis aangetaste boomgaarden kan men een 10 pCt. oplossing nemen* Perziken mogen slechts met 5 pCt. carbolineum behandeld worden. Nadere inlichtingen worden gaar ne verstrekt door en geschriften over de bespuitingen (Mededeeling No. 33? Sproeien en Sproeiers. Vlugschrift 8. Carbolineum en eenige andere sproei- 31. Rob sliep licht en opgeschrikt door^het schurende geluid van de koffers, die over*het dek getrokken werden, ging hij overeind zitten. Toen openden z'n oogen zich wijd, daar hij een bruine arm onder het gordijn te voorschijn zag komen en een hand de riemen van de leeren koffer, die z'n veldglazen bevatte, zag grijpen. Haastig gleed hij uit bed, maar stootte bij on geluk naar beneden viel. 32. Opgewonden stemmen en het getrappel van naakte voeten, die over het dek renden, bereikten z'n oor. Rob begreep, dat de dieven op de vlucht waren geslagen Hij gleed haastig in z'n kleeren en riep onderwijl Ouwe Daan en Prof. Prewe. 33. „Dieven," riep hij ademloos uit, terwijl Ouwe Daan z'n hut binnenkwam. „Ik ga er achter aan. Volg me zoo gauw je kunt." Terwijl hij over de loopplank rende, kon Rob de roovere in koortsachtige haast zien wegrennen, gezeten op ezels. z'n hoofd tegen de lamp, die kletterend -O-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 9