Zaterdag 2 Januari begint onze groote Heeren-, Jongeheeren- en Kinderkleeding s S ZIET ONZE ETALAGES! H H M H GEBRs. BISCHOFF GOR1NCHEM. Noodlottige brand te Tilburg. ook tijdens onze Opruiming. van alle in voorraad zijnde Heeft U nog niet kunnen besluiten om een nieuwe Ulster te koopen? Wacht dan niet langer en doe het nu, want onze prijzen zijn zoo laag, dat het voor U geen bezwaar meer kan zijn, een degelijke moderne Jas te koopen. Ook in Heeren-Costumes en Jongens-Pakjes hebben wij koopjes als nooit te voren, zoodat U door thans te koopen een belangrijk bedrag besparen kunt- H M H H Binnenland. Vergadering van den raad der ge- aaeente VEEN op Woensdag 23 j Dec. des voorm. half elf. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer R. J- v. Doveren. Secretaris: WelEd. Heer J. Tim- mermans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade- ring, de Secretaris leest het formu liergebed, daarna de notulen der vo rige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Een drietal imschrijvingen voor het maken van rolluiken aan de raadszaal. Een van v. Alfen voor f39,87; een van T. M. Schouten voor f64,80; G. v. Rijs wijk f 57,54, als deze laatste bestaan de deelen mag gebruiken bedragen de kosten f 54. Besloten wordt aan den laagsten inschrijver opdracht te verstrekken. De heer J. Schreuders vraagt of er vroeger niet reeds blinden zijn kdateld. De Voorzitter antwoordt dat hem dit niet bekend is. De heer J. Schreuders zegt, dat Honcoop zegt dat hij ze reeds half Üïaar heeft staan. De Voorzitter zegt, als dat zoo is, hij dan toch lang genoeg tijd heeft gehad ze af te maken. Uit de verdere discussie blijkt, dat luft reeds een paar jaar geleden is, dat de firma Honcoop opdracht is gegeven een paar blinden te maken. Tot op heden heeft deze daaraan evenwel geen gevolg gegeven, deze beroept er zich nu op, dat de ge meente niet betaalt. De Secretaris merkt naar aanlei ding van dit laatste op, dat Honcoop aich daarop niet behoeft te beroepen, de door hem ingeleverde rekeningen *ijn alle betaald. De raadsleden zijn eenparig van •ordeel, dat als de firma Honcoop een strop heeft, zij die dus aan zich zelf heeft te wijten. De heer Timmermans meent, dat men destijds een tijdstip had moe ten bepalen, wanneer deze blinden gereed hadden moeten zijn. De heer v. d. Pol zou nu een tijd sstip stellen, waarop de rolluiken ge reed moeten zijn. De heer 't Lam zou tijd geven tot I Februari. Met algemeene stemmen wordt al dus besloten. Schrijven van B. en W. vanWehl met verzoek adhaesie te willen be tuigen aan zijn adres gericht tot de regeering, waarin wordt aangedron gen voor den Landbouw een afzon derlijk ministerie in het leven te roe pen. Met algemeene stemmen wordt op voorstel van Wethouder v. d. Pol hiertoe besloten. Schrijven van Ged. St., waarin wordt aangedrongen om de heffing van 100 opcenten op de fondsbelas ting, wederom voor een jaar vast te stellen. Met algemeene stemmen wordt al dus besloten. Schrijven van N.V.V. en Gewes telijke afdeeling van S.D.A.P., om de werkeloozen een Kerstgave te verstrekken, in den vorm van de uitkeering van een gedeelte loon voor die dagen. Besloten wordt dat de gemeente haar aandeel hierin zal bijdragen. Schrijven van Ged. St., waarin wordt aangedrongen, dat de raad in overleg met den Burgemeester de uren vaststelt, waarop deze voor de ingezetenen ter secretarie te spreken zal zijn. Hiervoor worden vastgesteld de Woensdagen van 1012 uur, de Vrijdagen van 1012 uur. Brief van Ged. St. over de invoe ring van de straatverlichting, waar in het college er op aandringt, het genomen raadsbesluit in te trekken. Dit schrijven is reeds in de vorige vergadering behandeld, doch toen aangehouden, opdat de Wethouders zich eerst nog eens in verbinding met de Directie van de P.N.E.M. zouden stellen. Wethouder Schreuders deelt mede, dat hij met Wethouder van der Pol gisteren op het kantoor van de P.N.E.M. is geweest. Het college heeft getracht schikkelijker voorwaar den te verkrijgen, zij hebben al het mogelijke gedaan om hiertoe te ge raken, evenwel zonder succes. De P.N.E.M. bleef bij haar eisch dat 20 lantaarns f 500 zullen kosten. Toen is gesproken om bij verschillende particulieren een lamp aan te bren gen,, de Directie had, als daartoe gelegenheid was, geen bezwaar. Als zij evenwel een net voor de straatverlichting moet aanleggen, is ze niet bereid andere voorstellen te doen. De heer v. Andel vraagt of de stroom wel sterk genoeg zal zijn, »m lampen aan de huizen aan te brengen. Balans-Opruiming V De Voorzitter antwoordt van vol doende sterk genoeg. De heer Timmermans acht het aan brengen van lampen door particulie ren de beste oplossing, getracht zou moeten worden voor de ingezetenen goedkooper stroom te krijgen. Wethouder Schreuders stelt voor overleg met een deskundig persoon te plegen om een onderzoek in te stellen, om dan in een volgende ver gadering met een afgerond voorstel te kunnen komen. Wethouder v. d. Pol meent, dat minstens 30 h 35 lantaarns geplaatst zullen moeten worden. De vraag is of men ze ook zal krijgen, waar men ze hebben wil. Wethouder Schreuders zou, indien het mogelijk is, het 't beste vinden, dat vanaf de woning die daarvoor in aanmerking komt, een draad wordt gespannen naar een paal van het net om daar een lamp te verbinden. De heer v. Andel meent, dat het noodig zal zijn, dan het verbruik van iedere lamp te schatten. De heer J. Schreuders vraagt, of het geen aanbeveling verdient, om de ingezetenen, die reeds een straat lamp hebben, een tegemoetkoming te geven, om daardoor het aanbren gen van een straatlamp aan te wak keren. De Voorzitter ziet er niet veel van komen. De heer v. Andel vindt het treu rig, dat men hier als eenigste ge meente verstoken moet blijven van straatverlichting en in het duister moet zitten. De heer J. Schreuder zegt, dat dit komt, omdat men hier nu eenmaal op zwart zaad zit. Wethouder v. d. Pol merkt op, dat aan een straatverlichting meer vast zit dan men aanvanke lijk dacht, deze is en blijft eigendom van de gemeente, de P.N.E.M. geeft alleen toestemming om deze aan haar palen aan te brengen. Als echter een lamp stuk is, zijn de kosten voor de gemeente, die ook het on derhoud voor hare rekening houdt. Met 20 lantaars krijgt men ook geen verlichting door de geheele gemeen te; men deelde aan de P.N.E.M. me de, dat daar niet op gerekend is. 20 lantaarns zouden slechts in het centrum worden gehangen, de uit hoeken kwamen daarbij niet in aan merking, zouden ook daar lampen moeten hangen, dan moesten er meer aangebracht worden en zouden de kos ten vanzelf ook veel hooger worden. De heer 't Lam verwacht dat de gemeente evengoed een straatver lichting zal kunnen aanleggen, wat de kosten betreft, als dat men dit door ingezetenen laat doen, die een toeslag krijgen. Besloten wordt dat de heer J. Schreuders met den P.N.E.M.-agent een en ander zal opnemen, om in onderling overleg met B. en W. de zaak eens te bekijken. De heer 'tLam dringt er op aan, dat in den loop van 14 dagen ver slag zal worden uitgebracht. Aan het verlangen van Ged. St. om het genomen raadsbesluit, waar bij tot een straatverlichting was be sloten in te trekken, wordt voorloo- pig nog niet voldaan. De brief van den Minister, over opslag van benzine wordt voorloopig nog aangehouden. Het reglement van het Burgerlijk Armbestuur wordt gewijzigd, er wordt een bepaling in opgenomen, waarbij het driemaandelijks opnemen der kas van den Armmeester, door B. en W. verplichtend wordt gesteld. De gemeentebegrooting dienst '32 wordt vastgesteld zooals -ze door B. en W. aan den raad is aangeboden. Hetzelfde geschiedt met de be grooting van het Burg. Armbestuur, die in ontvangst en uitgaaf sluit met het bedrag van f2765,25. Als sub sidie van de gemeente is een bedrag geraamd van f2500. Bij de rondvraag dringt de heer Timmermans er op aan, een maxi mum snelheid van 20 K.M. in het leven te roepen. De Voorzitter acht dit met het oog op de groote kosten niet mogelijk, daarbij als het verkeer door iemand in gevaar wordt gebracht, heeft de politie het recht proces-ver baal op te maken. Wethouder Schreuders verklaart zich voor een maximum-snelheid. De Voorzitter wil niet beweren, dat deze niet noodig is, doch dat is ook zoo met de straatverlichting, waar moet het benoodigde bedrag er voor gevonden worden Wethouder Schreuders zou in ie der geval eens naar de kosten willen informeeren, om dan in een volgen de vergadering een beslissing te ne men. Met algemeene stemmen wordt dienovereenkomstig besloten. De heer Timmermans zegt. dat overal zoo weinig gedaan wordt voor den middenstand. De arbeiders krijgen alles waarom ze vragen, doch bii den middenstand heerscht stille ar moede. Spreker zou willen trachten zich in verbinding te stellen met het crisis-comité. Men spreekt over re volutie in de steden, doch spreker verwacht daar geen revolutie, de wer keloozen krijgen daar volle onder steuning, de kinderen worden op school gevoed, heeft men behoefde aan kleeren, deze worden verstrekt en vader en moeder krijgen een gra tis bon voor theater of bioscoop waarom krijgt men op het platte land niets. Men zal krijgen een trek naar de groote steden, omdat men daar geholpen wordt. De heer v. Andel zegt, dat een nationaal crisis-comité is gevormd, dat door het geheele land gelden inzamelt, spreker meent, dat er niets tegen is. daarvan ook hier iets bin nen zien te krijgen. Wethouder Schreuders zegt. dat het volkomen de waarheid is, dat voor den middenstand niets gedaan wordt. Als er iets gedaan moet worden of men zich dan moet wenden tot het crisiscomité weet spreker niet. De heer v. Andel merkt op, dat de geheele raad er verantwoordelijk voor is en er voor moet waken, dat de gemeente niet ten gronde gaat. De heer Timmermans zegt, de be volking komt nog met vragen, men moet niet wachten tot ze gaat ei- schen, want op eischen volgt geweld en dan zal de bevolking niet vrij uitgaan, doch ook de overheid niet. De heer 't Lam stelt voor een co mité te benoemen, dat zich in ver binding stelt met het crisiscomité. De Voorzitter acht het 't best, dat de geheele raad zich daarvoor be schikbaar stelt en dan eenige inge zetenen uitnoodigd mede zitting te i nemen. De heer v. d. Pol acht het samen stellen eener commissie heel gemak- i kelijk, doch men dient eerst te we ten, wat dit moet doen, zou men gelden in de gemeente moeten in zamelen dan komt er niets van te recht. Den secretaris wordt opgedragen eerst naar een en ander te infor meeren. De heer v. Andel vraagt of het geen tijd wordt de pompen te voor zien. De Secretaris antwoordt, dat hier toe reeds de vorige week opdracht is gegeven. De Voorzitter acht het 't beste, dat men het een werkelooze maar opdraagt. De heer Timmermans heeft verno men, dat met de werkverschaffing een aanvraag is gemaakt, kan ieder een daar aan het werk De Voorzitter zegt, dat iedereen die er voor in aanmerking komt na tuurlijk aan het werk kan, doch men moet dit aanvragen op het ge meentehuis, daar wordt dan een kaart ingevuld, ctie wordt opgezonden aan den Inspecteur voor werkverschaf fing, deze moet vergunning geven, om iemand te werk te stellen. Hierop wordt de vergadering ge sloten. Vier dooden, een levensgevaarlijk gewond. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft zich te Tilburg een diep-aangrijpend drama afgespeeld, waarbij vier menschen- levens zijn te betreuren, terwijl een vijfde persoon in levensgevaar verkeert. Het drama moet zich als volgt hebben afgespeeld Tegen 2 uur zagen eenige bewoners van den Heuvel plotseling geweldige vlammen slaan uit het perceel café Roeien, Heuvel. Door den heer Devenijns werd onmiddellijk de brandweer gealarmeerd, welke zeer spoedig met groot materiaal aanwezig was. Voordat de brandweer nog ter plaatse was deed de heer Roeien een poging om het brandend perceel te verlaten via het balcon, door een laken daaraan te be vestigen, welke poging hij niet kon vol voeren wegens de uitslaande vlammen. Daarop verscheen zijn echtgenoote met een kindje op den arm haar werd door mevrouw Devenijns toegeroepen Gooi dan toch de kinderen naar beneden, ik zal ze opvangen Tegelijkertijd kwam mevrouw Holst, echtgenoote van den directeur van Hotel Riche met een vloerkleed aansnellen, doch ook dit was te laat, want in radeloozen angst was de vrouw met haar kind weer naar binnen gesneld. Zoodra de brand weer arriveerde drong men met levens gevaar het huis binnen om de inwonenden te redden. Het bleek, dat de vader en de beide kinderen van 1/i en iys jaar reeds aan de bekomen brandwonden waren overleden. De echtgenoote werd onmiddelijk naar het R.K. Ziekenhuis vervoerd, doch stierf eenige oogenblikken na aankomst aldaar. De dienstbode ligt thans met hevige brandwonden in het R.K. Ziekenhuis. Voor haar leven wordt ten zeerste gevreesd. De brandweer tastte de vuurzee aan, doch 't bleek dat hier totaal niets was te redden. In een minimum van tijd was het geheele café annex woonhuis finaal met den grond gelijk gebrand. De belendende perceelen beliepen geringe brandschade. De waterschade is echter zeer aanzienlijk. Omtrent de oorzaak van den 'brand tast men volkomen in het duister. BESPUITINGEN In verband met de steeds toenemende eischen omtrent afwezigheid van para sieten, die door de plantenziektenkundige diensten in andere landen gesteld worden aan de aldaar in te voeren boomkweeke- planten, raadt de Plantenziektenkundigen Dienst alle boomkweekers ten ernstigste aan, alle daarvoor in aanmerking komende boomen en heesters op hunne kweekerijen grondig te bespuiten met een ll/2 pCt. carbolineum oplossing. Ook voor den bin- nenlandschen handel is deze bespuiting zeer wenschelijk te achten. Nauwkeurige gegevens over de te be strijden parasieten en de uitvoering d^Éfe bespuiting zijn opgenomen in Medede^»^ ling no. 33 van den Plantenziektenkundi- gen Dienst te Wageningen „Sproeien en Sproeiers". O— VERDRONKEN. Te Kwintsbeul is het lijk opgehaald van den tuinder v. P., die sedert eenige dagen uit zijn woning werd vermist, De ongehuwde 60 jarige J. v Rooij uit Best, die Zondagavond niet thuis kwam, is Maandagmorgen uit „Het Broek" op gehaald. Getracht werd de levensgeesten op te wtkken, hetgeen niet gelukte. O HET ONGELUK VAN DE OOIEVAAR. Aneta seint uit Batavia Vertegenwoordigers van de K.L.M., de K.N I.L.M. en den Rotterdamschen Lloyd waren aanwezig bij de kranslegging op de lijkkisten van de hier aangebrachte slachtoffers van de ramp van de Ooievaar. O DE TUIN- EN LANDBOUW. Het Centraal Bureau van Veilingen in Nederland heeft aan den Minister van Landbouw een adres gezonden, waarin gewezen werd op het feit, dat een der redenen, waardoor de Neder- landsche tuinbouw in moeilijkheden is geraakt, veroorzaakt wordt, doordat de landbouw zich op groote scltaal heeft toegelegd op den tuinbouw, voorname lijk wat betreft de koude-grond-produc-* ten. Dit heeft den gevestigden tuin-" bouw enorme schade veroorzaakt. Daar om verzoekt het Centraal Bureau den Minister dringend bij het verleenen van steun aan den landbouw te willen be palen, dat zij, die van deze maatregelen willen profiteeren, geen groenten mo gen verbouwen, dan voor eigen ge bruik. —O— GEZAGVOERDER VRIJGESPRO KEN. Aneta seint uit Batavia dat het Hoog gerechtshof uitspraak heeft gedaan in de zaak tegen den kapitein van de „Patria", die in hooger beroep terecht stond wegens het aantreffen van opium aan boord van zijn schip. Kapitein Noordhoorn van der Kruyff was ter zake door den Raad van Justitie te Batavia vrijgesproken. De procureur-generaal eischte in de ze zaak een boete van f500. Het Hooggerechtshof sprak den ge zagvoerder vrij. O— HET WELLINGTON-DOK BEHOU- DEN AANGEKOMEN. De langste sleepreis, ooit volbracht. De Nederlandsche zeesleepbooten „Zwarte Zee" en Witte Zee" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst zijn behouden met het voor Welling ton bestaande Droogdok van Wallsend- on Tyne op haar bestemming aange komen, j i j

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 4