Derde Blad Nieuwsblad Ho. 5188 Dooderdag 31 Dec. Stillen de9hoest ZATERDAGMORGEN begint onze groote WINTER- UITVERKOOP. UITVERKOOPSCOURANT VROOM EN DREESMANN voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Maken los OOOOOO OO Zaterdagmorgen begint II deze enorme Uitverkoop. Bij Ruwe Gesprongen Handen DEN BOSCH. INGEZONDEN Wé. In alle afdeelingen zijn er buitenge wone koopjes. Om U een goed denk beeld van de prijsverlagingen te geven, hebben we, in de speciale die U begin volgende week zult ont vangen, naast de uitverkoopsprijzen, ook de normale verkoopsprijzen vermeld Bovendien zijn er in verschillende afdeelingen Restant Partijtjes voor spotprijzen. Bezoekt dus Zaterdagmorgen onze Magazijnen. In de Uitverkoopscourant zult U aantreffen een zevental Reductie bonsDit zijn enorme koopjes, als extra reclame bedoeld ÉA Plaatselijk Nieuws. BEHOORENDE BIJ HET MIJN HARDT'S SALMIAK-TABLETTEN Buiten verantwoordeliikheid der Redactie. Een dure plicht. Ondanks de zware en moeielijke tijden die wii allen door maken meen ik als Voorzitter van de plaatselijke ziekenkas „Helpt Elkander" te Wijk en Aalburg, en bestuurslid district Gorinchem goed te doen, neen, ge voel ik mii verplicht een enkel woord tot de arbeidende klasse te Wijk en Aalburg en ook buiten deze Gemeen te te moeten richten en zeer zeker tot die arbeiders in de Gemeenten, waar geen plaatselijke ziekenkassen be staan. Allereerst vestig ik de aandacht op. de noodzakelijkheid in tijden, dat men gezond is, te zorgen dat men in tijden van ziekten een bepaald inko men blijft genieten. Men kan nu wel zeggen dat dit onnoodig is om dat de ziektewet inwerking is getreden. Niets is minderwaar, omdat de ziek tewet uitsluitend zorgt voorhen die ar beid verrichten in loondienst. Bijna onmiddelijk nadat de werkeloosheid is ingetreden houdt de verzekering op. Bovendien al "heeft men werk komt men bij ziekte toch te kort. In de eerste week reeds meer dan de helft van hun loon en daarna 20 pCt. Er is dus te meer reden om te zorgen dat deze te korten gedekt worden. Daarvoor is de eenige goede gelegenheid in de vereeniging ter plaatsen. Het is dus een dure plicht als huisvader te zorgen voor de zie ke dagen die eventueel komen kun nen. Al valt men onder de ziektewet dan ook, maar valt men er door wer keloosheid of andere omstandigheden buiten dan zeker, en dit kunt gii door lid te worden van onze plaatselijke ziekenkas „Helpt Elkander". Ook losse arbeiders zullen onder de ziektewet vallen (Art. 23). De wet verstaat onder losse arbeiders hen, „die in den regel in dezelfde kalenderweek niet langer dan twee dagen in dienst van denzelfden werk gever zijn". De regeling is bii al- gemeenen maatregel van bestuur uit gewerkt. Deze maatregel bepaalt, dat elke losse arbeider op diens aanvraag door den Raad van Arbeid, of een bedrijfsvereeniging in het bezit wordt gesteld van een legitimatiekaart. waarop elke werkgever in wiens dienst de werknemer was. noteert hoe lang gewerkt is en tegen welk loon. Bii ziekte meldt de werknemer dit aan den werkgever, waar hii het laat ste werkzaam was. Het uitvoerings orgaan waarbij deze werkgever is aangesloten, is aansprakelijk voor liet ziekengeld. Het ziekengeld bedraagt 80 pCt. van 1/ano gedeelte van het geen de losse arbeider over het geheele jaar heeft verdiend, per dag. Wanneer dus een losse arbeider niet is voorzien van een legitimatiekaart. dan zou dit voor hem bii ziekte moei lijkheden met zich kunnen brengen om ziekengeld te kunnen worden uit betaald. Wanneer men lid is van de zie kenkas „Helpt Elkander" zorgt het bestuur er voor dat gii voorzien zijt van een leqitimatiekaart en geeft U alle noodige inlichtingen. Plaatsen waar geen ziekenkas bestaat, zou ik de arbeiders willen adviseeren er zoo spoedig mogelijk een op te richten en aan te sluiten bij het Ned. Ver bond van ziekenkassen N.V.Z. hier door wordt in het belang van de arbeiders betreffende de ziektewet veel gedaan. Alle arbeiders vallen dus onder de ziektewet, ook losse arbeiders als deze voorzien zijn van een legitimatie- kaart en deze door elke werkgever laat noteeren hoelang bij hem ge- ■ag»«3ÉHsSeg:-v- u} I- ,/:W T;:. v'V, - v..# a v A. werkt is. en tegen welk loon. Alle overige eigenwerkers of zoogenaamde middenstanders en kleine nering doenden enz. vallen niet onder de wet, voor hen heeft de wetgever niet gezorgd. Het is ook voor diegenen een dure plicht te zorgen voor de komende zieke dagen waarvoor de ziekenkas tot ondersteuning zorg zal dragen. Het is ons een voorrecht er op te wijzen dat zij eveneens een goe de gelegenheid kunnen vinden in de vereeniging ter plaatse door lid te worden van onze plaatselijke zieken kas, voor hen die voor het lidmaat schap in aanmerking komen, moeten er van doordrongen zijn, dat het hun dure plicht is te zorgen, dat de gezinnen in tijden van ziekten niet ten gronde gaan, of aan een Arm bestuur zouden moeten vervallen. Laat niets U weerhouden en wordt lid van onze plaatselijke zie kenkas. ons goed beginsel „Helpt Elkander" en draagt elkanders las ten, zal een deel van het lijden hel pen verzachten, want het is onom- stootelijk vast komen te staan, dat het voortbestaan onzer kassen nood zakelijk is, zii allen bieden gelegen heid voor verzekering van allen on der alle omstandigheden en vangen aJA op de tallooze arbeiders die door ont slag of losse arbeiders die geen recht op ziekengeld kunnen doen gelden. Het staat wel vast. dat alle arbeiders in den zin der wet. recht op zieken geld kunnen doen gelden. Heeft hun werkgever zich niet aangesloten bii een bedrijf svereeniging dan valt hii automatisch onder den Raad van Ar beid. Een werknemer, die niet weet waar hij zijn ziekengeld zal innen, wendde zich steeds tot den Raad van Arbeid, met het verzoek om uit- keering. Alle plaatselijke kasbesturen van het N.V.Z. waar ook onze kas bii is aangesloten, zullen U alle ge- wenschte inlichtingen verstrekken of in voorkomende gevallen kunt ge hunnen bijstand inroepen, en zii zul len U zeer zeker van advies dienen. Het is dus uw dure plicht lid te worden van deze nuttige en on misbare vereeniging. die al zoo veel voor den zieken werkman heeft ge daan. Hierdoor steunt gii niet al leen onze ziekenkas, doch in de eer ste plaats uw eigen gezin, hetgeen een goed zorgzame huisvader be taamt te doen. Plaatsen waar nog geen zieken kassen bestaan is ondergeteekende gaarne bereid U zoo noodig terzijde te staan om er als nog een op te richten. U Mijnheer de Redacteur dan kend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend. K. v. d. Velden, Voorzitter Ziekenkas „Helpt Elkander" Wijk en Aalburg, 28-I2-'3I. ALMKERK. In de j.L gehouden vergade ring van de Herv. Jongelingsvereen. „Samuël" te Ippelschendijk. is be sloten. dat de Jongelingen welke thans lid wenschen te worden, van bovengenoemde vereeniging geen 8 dagen meer behoeven te wachten, eer zii als lid kunnen worden in geschreven. ANDEL. Op den 2en Kerstdag werd alhier nabij de Wilhelminasluis een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tusschen Sparta I en Sparta II, wel ke door Sparta I met 21 werd ge wonnen. Daarna had een ontmoe ting plaats tusschen de voetbalver. L.O.N.G.A. uit Heusden en Dussen- sche Boys uit Dussen. Voor dezen wedstrijd was door Sparta een zil veren lauwerkrans beschikbaar ge steld. Gedurende de eerste helft van dezen wedstrijd gingen de partijen ongeveer tegen elkander op. Na de rust waren de Dussensche Boys meer malen in de meerderheid en nadat een pinalte door den keeper van Dus sensche Boys op schitterende wijze uit het doel was gestompt, namen deze na ongeveer 20 minuten gespeeld te hebben, in de tweede helft de lei ding. De uitslag van den wedstrijd was 10 voor Dussensche Boys. Jam mer, dat de rechtsbuiten van L.O.N. G.A. reeds in het begin van den wed strijd uitviel, waardoor de rechtervleu gel van L.O.N.G.A. als het ware lam werd geslagen. Na het eindigen van den wedstrijd had de uitreiking van den zilveren lau wertak plaats door den Voorzitter van Sparta, den heer M. van Rijswijk. Deze bedankte in de eerste plaats beide vereenigingen voor het aannemen der uitnoodiging, om alhier een wed strijd te komen spelen. Hij feliciteerde daarna Dussensche Boys van harte met de behaalde lauweren en sprak de hoop uit, dat de vereen, op den ingeslagen weg zou mogen voortschrijden. Spr. releveerde in het kort het zeer gunstig verloop van den wedstrijd, waarop zoo wel de spelers als de omstanders met genoegen konden terugzien. Wat voor al tot tevredenheid stemde was het feit, dat sportiviteit en kameraadschap in dezen wedstrijd den boventoon had den gevoerd en dat geen enkele wan klank was vernomen. Er wordt, aldus spr., in den tegenwoordigen tijd veel geklaagt over spelverruwing en spel- verwildering, doch in dezen wedstrijd is gelukkig van spelverruwing geen sprake geweest. De spelers hebben ten vol le begrepen, dat ook de voetbalsport dienstbaar moet worden gemaakt aan de veredeling en verheffing van den mensch. Voor de wijze waarop de wed strijd was gespeeld, bracht spr. den spelers dan ook gaarne een eere-saluut. Spr. hoopte, dat de banden van vriend schap tusschen de vereenigingen L.O.N. G.A., Sparta en Dussensche Boys, zou den blijven voortbestaan en nog me nige wedstrijd tusschen deze clubs zou worden gespeeld. Ook aan L.O.N.G.A. werd nog een extra woord van dank gewijd voor tie faire en aangename wijze, waarop zij als verliezende par tij den wedstrijd tot het einde toe had den gespeeld. Daarna overhandigde de Voorzitter aan den aanvoerder van Dussensche Boys het symbool der overwinning, daarbij de hoop uitsprekende, dat de ze krans vele jaren het vaandel van D. B. zou mogen sieren; dat de vereeni ging in groei en kracht zou mogen toenemen, maar bovenal dat in de ge lederen van D. B. steeds dezelfde spor tiviteit zou blijven bestaan, als in den afgeloopen wedstrijd tot uiting was ge komen. De aanvoerder van D. B. sprak daar op een hartelijk woord van dank voor de uitnoodiging en de gastvrije ont vangst, welke hun ten deel was geval len. Ook aan L.O.N.G.A. werd een woord van dank gebracht. Te voren was reeds door den aan voerder van L.O.N.G.A. den dank der vereeniging overgebracht. Daarmede behoorde deze wedstrijd, welke door den heer Benjamins van Woudrichem op verdienstelijke wijze werd geleid, weder tot het verleden. NIEUWENDIJK. Op den eersten Kerstdag gar het kinderkoor „A.D.V.E.N.D.O." onder lei ding van haren directeur, de heer Z. Wijnands in het instituut haar aange kondigde Kerstuitvoering. Deze uitvoe ring mag als schitterend geslaagd ge noemd worden. De zaal was stampa vol. Met stille aandacht werden de ver schillende liederen aangehoord. Direc teur en koo rmogen met voldoening op deze welgeslaagde uitvoering te rugzien. J.l. Zaterdag had er in het In stituut alhier een filmvertooning plaats, getiteld „En Gij Kameraad". Deze film vertooning ging uit van den Algemee- nen Nederl. Bond in het land-, tuin bouw- en zuivelbedrijf. De zaal was goed bezet. Het geheel was een leer zame vertooning. Hoogst voldaan keer de ieder huiswaarts. J.l. Zondag had er in de Geref. Kerk een verkiezing plaats van een diaken. Gekozen werd de heer K. v. d. Stelt Az. De eieren werden deze week ver handeld tegen prijzen van 3j/2 tot 4y3 cent per stuk. Dezer dagen kwam de heer A. B. met zijn auto in )de fortgracht terecht. Met behulp van een andere auto wist men den wagen weer op den beganeii weg te krijgen. Het ongeluk liep ver der zonder persoonlijke ongelukken af. SLEEUWIJK. Zaterdag j.l. kwamen de kinde ren der 'Herv. Zondagsschool in het kerkgebouw bijeen, om onder leiding van het personeel het Kerstfeest te vieren. Ds. de Leeuw opende met ge bed en sprak een inleidend woord, rnet heldere kinderstemmen de geleerde liederen ten gehoore werden gebracht. Ter afwisseling werden cadeautjes uit gereikt, terwijl de heeren C. God schalk en J. Cornet een vertelling de den. Aan het einde werd de heer God schalk, die de Zondagsschool gaat ver laten, een keurig geschenk aangebo den voor het vele, dat deze aan de Zondagsschool gedaan heeft, de 18 jaar dat hij er aan verbonden was. Het zal daarom ook velen spijten, dat de heer G. gemeend heeft, thans dit werk aan jongere krachten ove!r te laten. Dat het in deze tijden van imalaise voor velen moeilijk valt de vereischte op gewektheid en durf aan den dag te leggen valt niet te ontkennen. En toch is dit de manier om het hoofd boven water te houden. Zoo kunnen we daar om niet nalaten de aandacht te vestigen op de prachtige Kerstetalage van den heer M. Dekker, die groote belang stelling trok. Wij twijfelen niet aan het succes van deze wijze van etaleeren en voorspellen bij het plaatsen van een advertentie in dit blad een nog grootere toeloop van kooplustige klan ten. 3 WASPIK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente, op Woensdag 30 December a.s., des namiddags 7 uur. Aan de orde is: 1. Mededeelingen. 2. Benoeming van twee leden van het Burgerlijk Armbestuur, wegens af treding van de heeren A. J. van Strien en J. Smits. 3. Beëediging Armmeester (J. H. Smits.) 4. Subsidie aan het Burgerlijk Arm bestuur inzake uitkeeringen aan werk- Ioozen. 5. Wijziging wachttijd werkioozen. 6. Aanbieding begrooting Burger lijk Armbestuur, dienst 1932. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de R.K. Bijzondere Meisjesschool alhier is benoemd, mej. M. van Besouw uit Kaatsheuvel. Op den 2en Kerstdag werd in de concertzaal van den heer Chr. Mon- tens een uitvoering gegeven door de Tooneelclub „Buurtvereeniging" uit Oosterhout. De zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld. De verschiLende nummers, vooral het drama „Schuldig" werden zeer goed uitgevoerd. rn~TH rrrrmwr"Ti"~-trT rnTrm^ i Doozen 20 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten 't'é<

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 9