Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5189. Woensdag 6 Januari 1932, Pil nummer destaat uit 2 iaën FEUILLETON. Zielesmarf. fiiimesihiiitf. Dit blad verschynt WOENSDAGMORGEN eu VRIJDAGMIDDAG. Aboonamentsprys: p«r 3 maanden f 1.25, em franco per post beschikt f 1.40. Afzonder lyke nummers 6 cent. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. 28.) VELDWACHTER TB RERKDRIBL VERMOORD. —O— Yi f \IEIWSBL4I voor hst Lani m Hsusdei en AltmJe Langstraat en de Bommelerwaarct ^ND VAN AlTE^ Spoedeischende vergadering van den raad der gemeente WIJK, op Woens dag 30 December, des v.m. half elf. Voorzitter: Edelachtb. Heer R. J. v. Doveren. Secretaris (waarnemend): de heerW. louman. Afwezig de heer K. v. d. Mooren. De Voorzitter opent de vergadering, de Secretaris leest het formuliergebed, daarna de notulen der vorige vergade ring, die onveranderd worden vastge steld. Schrijven van het gemeentebestuur van Wehl, waarin verzocht wordt ad- haesie te willen betuigen aan zijn adres, gericht tot de regeering om een zelf standig ministerie van Landbouw in het leven te roepen. Wordt op voorstel van B. en W. aangehouden. Nota van aanmerkingen van Oed. St., gevallen op de gemeentebegrooting '32. B. en W. worden gemachtigd, de begrooting te wijzigen als door Ged. St. verlangt. Benoeming lid van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs, we gens periodieke aftreding van den heer C. Bouman. De aftredende wordt met algemeene stemmen herbenoemd. Vaststelling begrooting Burgerlijk Armbestuur 1932. Deze begrooting, die in ontvangst en uitgaaf sluit met een bedrag van f3000.geeft als een subsidie uit de gemeentekas een bedrag aan van f 3000.—. Wijziging reglement Burgerlijk Arm bestuur. Hoewel B. en W. geregeld de kas bij den administreerend armmeester op- aemen, stellen zij voor, aan het ver langen van Ged. St. te voldoen en het reglement zoodanig te wijzigen, dat de ze kasopname verplichtend wordt ge steld. i Met algemeene stemmen wordt tot de voorgestelde wijziging besloten. Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding van het lid A. v. Wijk Wzn. Met algemeene stemmen wordt de aftredende herbenoemd. Rondvraag: De heer v. Wijk vraagt of het waar is, dat werkeloozen, die vragen te werk gesteld te worden bij de werkverschaf fing, verplicht zijn, op te geven of zij schulden hebben en ook bij wie. De Voorzitter antwoordt, dat zoo iemand wel verplicht is op te geven Naar het Fransch. 2> Hij was nog zoo jong en had zoo weinig ervaring van zijn hart, dat hij niet vermoeden kon, dat er een vurige liefde in zijn hart ontstond, die zijn giheele leven zou innemen en omringd zou wezen door andere drama's, even smartelijk als de eerste bloedig was. Toen de eerste maanden voorbij waren gegaan, en zij zijn verdriet eenigszins gestild hadden, gevoelde hij het on verklaarbare verlangen bij hem opko men te vernemen, wat er van het jonge meisje geworden was. Maa,r hoe moest hij dat te weten komen? Gedurende het onderzoek had hij wel gehoord, dat de familie Haudecoeur niet ver van de rue Daunou woonde, rue du Marché St. Honoré, maar in welk huis zouden zij wonen? En dan, als was hem dit bekend, kon hij hen dan wel bezoeken? Met welk voorwendsel? En zouden die arme lieden, die zoo smartelijk getroffen waren en die tot op het laatste oogenblik voor de on schuld van Haudecoeur opgekomen wa ren, zouden die de familie de Beau- preault niet met hun haat vervolge^ hoeveel schuld hij heeft, doch dat hij niet behoeft op te geven bij wie. De Voorzitter zegt, daar geen der heeren van de rondvraag meer gebruik wenscht te maken, dat hij de raad nog een mededeeling heeft te doen, n.l. deze, dat hij H.M. de Koningin eervol ontslag heeft gevraagd als burgemees ter der gemeente, met het oog op zijn leeftijd en zijn gezondheid en wel met ingang van 16 Februari a.s.. De heer v. Wijk zegt, dat hem dit besluit spijt, ten eerste voor de ge meente en in de tweede plaats om de reden, waarom dit ontslag gevraagd wordt. 1 De Voorzitter merkt op, dat er men- schen zullen zijn, die deze mededeeling met een gevoel van spijt vernemen, daartegenover ook wel, die er zich over zullen verheugen. De heer v. Wijk meent, dat dit wel mogelijk is, doch hem persoonlijk spjjt het besluit van den Voorzitter. Er is echter een tijd van komen en gaan, voor den Voorzitter is blijkbaar de tijd van gaan nu gekomen. Wethouder Roza merkt op, dat in de vergadering van B. en W., waarin de Voorzitter de mededeeling ook deed, in denzelfden geest is gesproken als door den heer v. Wijk. Wethouder v. d. Velden noemt het voor den Voorzitter een voorrecht, dat deze het eervol ontslag zelf kan aan vragen. De heer v. Wijk vraagt, hoelang de Voorzitter burgemeester is geweest, waarop deze antwoordt van op 16 Fe bruari a.s. 34 jaar. Wethouder v. d. Velden deelt mede, dat de Voorzitter de toezegging heeft gedaan, dat hij nog een raadsvergade ring zal beleggen, om afscheid te ne men. Wethouder Roza zegt, dat hij het nu niet den tijd acht, lang over dit besluit van den Voorzitter te spreken, toch gevoelt hij zich gedrongen iets te zeg gen. Er is, zooals de heer v. Wijk zooeven terecht opmerkte, een tijd van komen en gaan, de een zal het gaan van dien Voorzitter met genoegenver- nemen, de ander met leedwezen. Spr. viel de mededeeling rauw op het lijf. Hij hoopt, dat de opvolger beter zal zijn, niet dat bij daarmede te kennen wil geven, dat de tegenwoordige Bur gemeester niet goed is geweest, verre van dat, doch er bestaat steeds een vergrootende trap. Spr. heeft in het college van B. en W. steeds prettig en aangenaam met den Voorzitter samen gewerkt en hij heeft hem in die jaren leeren kennen als een rechtschapen man, die steeds het belang van de gemeente voor oogen hield en veel voor de ge meente heeft gedaan, het daarbij ieder- daar zij de oorzaak hunner ellende was; hoe zou men hem dus ontvangen, als hij bij hen kwam? En zou het niet vreemd wezen zulk een stap te doen, waartoe niet de minste reden bestond, maar die integendeel onverklaarbaar was. Dat alles bedacht hij. Neen, hij zou niet naar hen gaan. En toch wilde hij haar terugzien, dat jonge, vroolijke meisje, wier tranen hem, niettegen staande zijn eigen verdriet zoo ont roerd hadden en die herhaalde malen, als een geheime kracht naar de rue du Marché Honoré trokken. Vooral des Zondags bracht hij uren lang in die straten door en keek een ieder nauwkeurig aan, die daar liep, vooral de vrouwen, die eenigszins hink ten, daar deze hem aan dn gang der vrouw van Haudecoeur herinnerde. Ge- ruimen tijd duurde dit. En hij zag nie mand. Misschien waren zij bekend ge worden in de buurt en na de veroordee ling van Haudecoeur verhuisd, om niet te behoeven antwoorden op alle vragen, die uit medelijden gedaan, hun ver driet slechts hernieuwden; om de blik ken van medelijden te ontgaan, die niet iedereen verdragen kan. Daarom waren zij vertrokken. En nu waren zij zeker reeds ver weg. En nooit zou Gerard hen terugzien! Dat wilde hij weten en verzamelde zijn moed. De rue du Marché St. Honoré is niet zeer lang. 'tWas dus geen moeilijk werk in i«dei huis te vragen^ of d,aa£ ook een een naar den zin maken is nu eenmaal onmogelijk. Spr. wil alleen maar wijzen op het feit, dat het aan den Voorzitter is te danken, dat hier op tijd de belas- tingschroef werd aangedraaid. Men be hoeft nog wel geen hoera te roepen, doch als de huidige crisis niet te lang aanhoudt en de zaken in de war stuurt, kunnen de belastingen zich in dalende lijn gaan bewegen en verkeert de ge meente in dit opzicht, tegenover ver schillende andere gemeenten in de om geving, in een gunstige positie. Dat dit zoo is, is te danken aan den Voor zitter, aldus spr., die daarvoor alleen reeds den dank van de ingezetenen verdient. Wethouder v. d. Velden sluit zich gaarne aan bij de woorden van wet houder Roza, waar evenwel nog een afscheidsvergadering zal worden gehou den. wil spr. in die vergadering zeg gen, wat hij te zeggen heeft. Hierop worden de twee inschrijvings biljetten geopend, ingeleverd voor het bandhout in de „dijkkuilen". Ingeschre ven werd door P. v. Rijswijk voor f 17.60, door C. Bouman voor f 10.45. Hoewel de inschrijving algemeen bui tengewoon laag wordt genoemd, wordt het bandhout aan den hoogsten inschrij ver gegund. De Voorzitter sluit hierop de ver gadering. Uit Kerk-Driel meldt men Op oudejaarsavond omstreeks 12 uur deed de rijksveldwachter Tap de ronde door het dorp, waarna hij zich begaf naar de buurtschap Hintham langs den Maasdijk. Vermoedelijk zijn aldaar eenige nachtelijke zangers door den dienstdoen- den politieman gesommeerd op te houden. Volgens verklaringen werd daarna door eenige personen tegen Tap ruzie gezocht en is een gevecht ontstaan. Het is niet onmogelijk, dat de politie bij die bewe ging is uitgegleden en gevallen er lag sneeuw waarna de aanvallers zich op hem geworpen en hem met messteken hebben afgemaakt. In een andere straat der gemeente waren de gemeenteveldwachter Koenders en de nachtwacht Coset, die plotseling enkele jongens op hen zagen aankomen en hun mededeelden dat er in ge noemde buurt een vechtpartij had plaats gehad en er geweldig met messen was gevochten, waarom zij meenden dat er een mensch van kant zou worden ge maakt. Aanstonds spoedden zich de mannen der wet naar de aangeduide plaats. Zij zochten in de duisternis en zekere Haudecoeur gewoond had en welk adres zijn vrouw en dochter op gegeven hadden. Op zekeren avond vroeg hij weer in een der huizen naar Haudecoeur. 'tWas no. 23, de concier ge is op de eerste verdieping; de gang, die naar de trap loopt is zeer lang en het is zeer donker. Hij ging de trap op. Nauwelijks was hij eenige treden ge gaan of hij hoorde, dat er iemand naar beneden kwam. Hij drukte zich tegen den muur. Langs hem in de duisternis het licht was nog niet aangestoken ging een vrouw, gekleed in het zwart, met een langen sluier voor het gelaat. Zij raakt hem met haar kleederen aan. En Gerard sidderde. Hij had haar niet gezien 'twas onmogelijk haar gelaatstrekken te on derscheiden en toch mompelde de jongeling: Mijn moeder! Toen zij hem voorbij ging, had Ge rard aan den parfum, die zij gewoon lijk in haar kleeren droeg, zijn moeder herkend. En haastig keerde hij om en snelde de straat op. O! Ik wil het weten! mom pel hij. De vrouw 1 iep haastig de straat door met gebogen hoofd. Ja, het was de gestalte en gang zij ner moeder. Maar om er zeker van te wezen, liep hij haai lang* het tegenovergestelde vonden na eenige tijd een man langs den dijk liggen. In den heele omtrek was niemand meer te zien. De man lag op de linkerzyde en had een mantel over het hoofd getrokken. Bij het oplichten van den mantel ontdekten zij tot hun grooten schrik, dat de man op gruwe lijke wijze was verminkt. Diepe sneden liepen over het gezicht en een oog puil de uit de kassen en het gelaat was ge heel met bloed bedekt. De man was niet te herkennen. Maar wie beschrijft hun schrik toen zij, na eenig zoeken met een lampje, op korten afstand van den mishandelde een uniformpet en een sa bel zagen liggen 1 Toen herkenden zij hun collega L Tap. De heer Koenders deed eenige onderzoekingen op het lic haam van den verminkte en constateer- dat de man reeds was overleden Onmid dellijk waarschuwde men Dr. Van Pelt en den brigade-commandant der [Rijksveld- wacht, den heer Uitenbroek. Dokter Van Pelt kon slechts den dood consta- teeren. Den geheelen nacht werd het onder zoek voortgezet. In den vroegen morgen werd het lijk naar het lijkenbuisje overgebracht om nadere instructies van de justitie af te wachten. Om 9 uur in den morgen was de Officier van Justitie uit Tiel met assistentie in Kerkdriel. Het onderzoek werd begonnen en voortgezet. Gesteund door een sterke politiemacht werd ge durende den dag door den heer Officier bevel gegeven tct arrestatie der dire gebroeders Johan, Gerrit en J. Rovers Dit drietal is gevankelijk naar Tiel over gebracht, alsmede een zekere Van Malsen Zaterdagmorgen arriveerde de deskun dige Dr. Hulsebosch uit Leiden, die met Dr. Van Pelt de sectie op het lijk zou verrichten. Het slachtoffer, Leendert Tap, is 31 jaar en ruim twee jaar als rijksveldwach ter in Kerk-Driel gestationneerd. Vóór dien was hij in Utrecht bij de politie. De heer Tap was een jaar getrouwd. Het jonge huisgezin leefde in een ver wachting die binnenkort zou verwezen lijkt worden. Diep geschokt is de vrouw van den verslagene naar hare ouders in Dreumel gebracht. Tap stond bekend als een ijverig en plichtsgetrouw politieman. O— MOORDAANSLAG. Maandagmorgen heeft een persoon uit •mm—- rr-frw ÜRAISjlAvAiMVALKEriBUPC'S- e A jLEVERTR) BH L 1 LEEUWARDEN trottoir voorbij, stak de straat vlug over en wachtte haar in de gang van een der huizen af. De gesluierde vrouw ging hem voor de tweede keer voorbij. Voor het huis stond een lantaarn. 't Gelaat der vrouw was, niettegen staande haar sluier, in het volle licht herkenbaar en eensklaps week Gerard in de schaduw terug. Zijn moeder! Zij was 't! Het was Margaretha? Hij haalde zijn schouders op. Waartoe dat? Kon zijn moeder niet uitgaan naar verkiezing? Ging hij zijn moeder bespionneeren en haar op straat vervolgen? Ik ben gek! mompelde hij. En op zijn weg terugkeerende, be gaf hij zich opnieuw naar no. 28, om zijn onderzoek voort te zetten. Op zijn vraag, dezelfde, die hij aan alle concierges vroeg: Hebt gij hier in huis een familie Haudecoeur gekend? begon de por tier te lachen? 't Schijnt dat het vandaag een dag voor inlichtingen is zeide hij. Waarom? Omdat er zooeven ook een dame geweest is, die mij hetzelfde heeft ge vraagd. Dus had hij dezelfde gedachten ge had als hij! Zij had willen weten, wat er van de Haudecoers geworden was en zocht ze nu op. Voorheen had zij alles ge daan, wat in haar vermogen was om Hoogeveen een moordaanslag gepleegd op zijn vroegere verloofde Jantje Stakelbeek. Het slachtoffer werd ernstig gewond door twee dolksteken. Door iemand, die juist passeerde, werd de verdere uitvoering van de laffe daad voorkomen. De dader werd door de politie gearresteerd. —O— j BESPUITING VAN BESSENSTRUI- KEN MET CARBOLINEUM. In verband met het veelvuldig op treden van „spint" in kruisbessen- struiken in het afgeloopen jaar wordt aan alle kruisbessentelers den raad gegeven, hun kruisbessenstruiken vóór het midden van Februari te be spuiten met een 71/2 pCt. carboline- umoplossing. Tegen het spint (een aantasting door mijten, waardoor het blad een grauwe tint krijgt en de groei van struik en bessen zeer be nadeeld wordt) is deze bespuiting mits zij zorgvuldig wordt uitgevoerd en dus alle takjes voldoende worden bevochtigd, een afdoend bestrijdings middel. De in zwarte bessen en aa 1- bessenstruiken zoo veelvuldig optre dende en vaak zoo schadelijke blad luizen worden ook met een 71/2pCt. carbolineum-oplossing afdoende be streden. Voor het verkrijgen van een goeden oogst is deze bespuiting nood zakelijk te achten. Bespuiting van bessenstruiken moet in het algemeen omstreeks het mid den van Februari beëindigd zijn. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Plantenziekten- kundigen Dienst te Wageningen en door de bij dezen Dienst werkzame ambtenaren. j. SLAGERSVAK- en MIDDENSTANDS^ TENTOONSTELLING 1932 TE OOSTERHOUT N.Br. Er begint teekening te komen in dë voorbereiding tot deze interessante en grootse h opgezette tentoonstelling. De groote, beschikbare ruimte in het kolos sale tentoonstellingsgebouw is bijna ge heel verhuurd en nog dagelijks komen inschrijven binnen. De buffetten zijn verkocht aan den heer Vos te Breda, die de ontspannings zaal voor een smaakvolle aankleeding zal zorg dragen. De tentoonstellingsgids, die van bij zonder keurige uitvoering zal zijn, wordt geleverd door de firma Molenkamp te Eindhoven en gedrukt door een Oos- terhoutsche firma. Hij zal verschijnen in de tweede helft der maand Januari en op aanvrage verkrijgbaar worden gesteld. O— hen te beschermen, om Haudecoeur aan de justitie te onttrekken, om hem van de gevangenis te redden, alle9, zij had zelf zij zelf een verdediger ge kozen. En ook nu was haar belang stelling niet verminderd. Welke geheimzinnige reden zouden daarvan de oorzaak zijn? Hij, Gerard, wilde Louise terugvin den zijn hart sprak de liefde ontwaakte maar zij, maar de moeder? En die dame?, vroeg hij op be- venden toon, heeft die dame u gezegd waarom zij naa rde Haudecoeurs vroeg? Och ik ben nooit nieuwsgierig en heb het haar daarom niet gevraagd!, Maar wel heb ik gemerkt, dat ]het haar genoegen deed, van mij te ver nemen, dat de vrouw van Haudecoeur hier nog woont. Zij woont altijd nog hier! riep hij verheugd uit. Ja, 't schijnt dat het u ook plei- zier doet, mijn waarde heer. Och, ik ben tevreden nu ik weet, dat er nog menschen belang in haar stellen. Haar leven is zoo aangenaam niet, se dert deweet gij het reeds? Ja, ik weet er alles van. Ga voort, Sedert de veroordeeling van Hau decoeur een onschuldige. Allen die hem kennen, zullen u zeggen, dat hij onschuldig is. Gerard antwoord de niet. Zijn overtuiging was, dat Hau decoeur de misdaad begaan had. (Wordt vervolgd.), J

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1