Drogerijen. Chemicaliën. Gasthuisstraat 507 GORINCHEM. Mepferpleiflsarieleii Oil if Beslaat i 2 aiatign 5. P. laaklwyzw Co's Bank Jf.V. Agentschap van dejlfflskrdpëscbe Bank jt.V, Amsterdam. AyVlRSCHUUR-BAERT Uitgave: Firma L. J. VEEKMAN, Heusden. No. 5190 Vrijdag 8 Januari 1932, VAN ALTERA Dit bl*d verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.-40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no, >9. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en. Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Uw eigen beïang zegt U koopt in de TELEFOON 264. Iets over het wezen en de oorzaken van een handelscrisis. Zoodra een ziekte haar toppunt heeft bereikt waarop het oogenblik gekomen is waarop óf dood óf her stel moet volgen, zegt men dat de crisis is gekomen. Aan een crisis gaat niet zelden eene zeer langzame ont wikkeling die kwaal vooraf. En de oorzaken dezer laatste kunnen te vin den zijn in omstandigheden, waar op de lijder geen invloed kan oefe- fenen, maar ook in handelingen door hem gepleegd. Dit alles past min of meer op een handelscrisis. Zelden vertoont zii zich plotseling, meestal kondigt zii zich voor iemand, die wil en kan opmerken, lang te voren aan. En zii kan het gevolg zijn van onverwach te en onvoorziene gebeurtenissen, maar ook van begane fouten. Wat beteekent nu liet woord han delscrisis Ieder heeft er tegenwoor dig zijn mond vol van, maar weini- fen weten de ware beteekenis. Han- elscrisis wil zeggen een toestand in de maatschappij, die zich kenmerkt door hevige daling van geldprijzen. Een crisis kan zich bepalen tot enkele artikelen, maar zich ook uit strekken, wat wij thans beleven, tot vele. Zelfs is het denkbaar, dat zii algemeen is. Maar een alge me ene handelscrisis is nog nimmer voorge komen, ook nu niet. Wel kan men thans spreken van eene zeer uitge breide crisis. Over handelscrisis op groote schaal willen we nu eens 't een en ander zeggen, omdat daarom trent de meest vreemde ideeën heb ben postgevat. De tegenwoordige cri sis geeft plotselinge en hevige prijs verlagingen, die zich niet beperken tot weinige artikelen, maar zich uit strekken tot zoovele dat men schier den indruk ontvangt, alsof alles daal de. Zij ontstaan altijd uit wantrou wen. Men vertrouwt de prijzen niet men denkt, dat zii nog verder zullen dalen en „realiseert" daarom, gelijk het heet, zijn verlies. Men vertrouwt de personen niet meer, met wie men handelt, en verkoopt dus ongaarne op tijddit maakt den toestand nog erger, want daardoor wordt het ge tal der koopers beperkt tot hen, die contant kunnen betalen. Eindelijk men vertrouwt de banken niet lan ger, waar men een groot deel zijner overvloedige kas pleegde te storten, en vraagt op, wat men er te goed heeft. Wanneer het wantrouwen zoo ver gaat, verkrijgt de crisis een onge- meenen graad van hevigheid. Want banken, aan welke het crediet ont zinkt, kunnen niet langer op hare beurt crediet verleenen. Een bank ontvangt van anderen het grootste deel der middelen, waarover zii be schikt. Ontneemt men haar die mid delen, zoo blijft haar slechts haar eigen kapitaal over, dat naar even redigheid van den omvang harer za ken gewoonlijk niet belangrijk is te noemen. Wantrouwen is dus de naa ste oorzaak van groote handelscrises. doch waardoor wordt het opgewekt Waaraan is het te wijten, dat op eens het vertrouwen in prijzen, in personen, in credietinstellingen, aan den handel ontzinkt Het kan een staatkundige gebeurtenis zijn. eene omwenteling of een onverwachts uit gebroken oorlog. Crises om een de zer redenen zijn niet de ergste en gevaarlijkste omdat de zaken spoe dig haar gewonen loop hernemen, wanneer de gemoederen weer eeni- germate tot bedaring zijn gekomen. Neen, de ergste crises zijn die. welke inzonderheid uit economische oorzaken ontspruiten. Het wantrou wen is dan het grootst, wanneer het door overmatig vertrouwep is voor afgegaan. Er zijn tijden, waarin men elke onderneming durft wagen. Dan stijgen de prijzen, de omzetten zijn talrijk, de fabrieken kunnen niet vol doen aan al de bestellingen, die zii ontvangen, de arbeidsloonen klimmen tot een ongewoon peil bedrijvigheid allerwege. Maar die bedrijvigheid is koortsachtig, onnatuurlijkde hoo- ge prijzen zijn zwendelprijzen de in richtingen, die men tot stand brengt, zullen in geen jaren een behoorlijke rente kunnen geven de credieten. die men elkander verleent, staan bui ten alle verhouding tot de middelen, waarover zij, wien zii verstrekt wor den, kunnen beschikken. Ten slotte komt men tot bezinning, en dan slaat de overmoed in wanhoop over. En nu dringt zich bii ons als van zelf een nieuwe vraag op n.l. deze: „vanwaar de opwekking van den spe culatiegeest". Waaraan is het toe te schrijven dat de handelswereld, mee stal zoo nuchter, soms door een soort van verbijstering wordt aangegrepen Om op deze vraag een antwoord te geven zouden wii de ervaring moeten raadplegen en dan zouden we heel wat stof kunnen verzamelen, die ons in de gelegenheid stelde logische ge volgtrekkingen te maken. Toch wil len we een kort antwoord geven. PONDSPOTTEN Hl [SHOUDJAM thans 36 T WEEPONDSPQTTEN HUIS- HOUDJAM thans 62 PRIMA JAM./ thans 55 Verkrijgbaar/in 13 smaken, bij A. BAAIJENS Botermarkt 88 HEUSDEN B K/F C WE JA m 'hi - De overspanning wordt gewoonlijk voorafgegaan door moedeloosheid. Eerst durft men niets wagende kapitalen worden tot lage rente op korten termijn aangeboden, omdat men bevreesd is ze te beleggen in ondernemingen van langen duur. Maar eindelijk wordt men de lage rente moede, de ondernemingsgeest herleeft. Wanneer dan gebeurtenis sen plaats grijpen, alsvermeerdering van ruilmiddelen, waardoor de prij zen stijgen, sterke vraag naar goede ren uit een of ander land, dat in korten tijd tot welvaart is gekomen, plotselinge schulddelging op groote schaal, herstel van den vrede, wordt de opgewektheid allicht opwinding en een crisis voorbereid. Die opwin ding zelve is een psychologische toe stand haar volledig te verklaren, vordert niet alleen economische, maar ook menschenkennis doch zii is een toestand, die steeds vergezeld gaat van zekere gebeurtenissen op maat-, schappelijk gebied, en in zoover heeft zii sociale oorzaken. Wij kunnen dit alles in ééne for mule samenvatten, welke aldus moet luidenbij eene groote handelscrisis bestaat er altijd een zeer levendige vraag naar geld. Die vraag heeft een tweeledig karakter, zii is eene koop- vraag en een leenvraag. Een koop- vraag is zii omdat zeer velen in een tijd van crisis geld boven eiken an deren vermogensvorm verkiezen. Zij pogen hun goederen te verruilen te gen geld, omdat geld hun de veilig ste bezitting lijkt. Het alzoo verkre gen geld geven zii niet terstond uit. doch zii bewaren het zorgvuldig tot betere tijden. In de uitdrukking „koo- pen van geld" ligt iets ongewoons, maar 't is toch juist als we zeggen dat geld een handelsartikel is, waar naar ieder oogenblik groote vraag kan ontstaan evenals naar suiker en tabak. In een tijd van crisis heeft geld minder de beteekenis van ruil middel maar veel meer van beleggipg van vermogen. Maar de vraag naar geld is te vens een leenvraag, zooals we reeds zeiden. De leenvraag gaat vooral uit van particuliere banken. Er zijn wel zeer weinig credietinstellingen. die in een tijd van crisis, nalaten hare kas aanmerkelijk te vergrooten omdat hoe meer het wantrouwen ingang vindt, een ieder, die geroepen kan worden tot plotselinge terugbetaling van belangrijke sommen, zich des te voorzichtiger gedraagt. Er wordt geld opgenomen, waar en zooveel maar kan. Een gevolg hiervan is eene aanzienlijke renteverhooging voor kort crediet. Maar wat hebben wii hier onder geld te verstaan Moeten wij denken aan geld in de engere beteekenis van het woord, dus alleen aan muntspe- i cie, of aan geld in ruimeren zin. j dus ook aan bankbiljetten Dit hangt j daarvan af, in hoever de banken in het algemeene wantrouwen cleelen. Is ook haar het crediet ontzonken, dan zal niemand met betaling in bil jetten genoegen nemen, en de geld- i vraag zal een vraag naar muntspecie zijn. In dat geval zullen de banken, i wel verre van iets te kunnen bij dragen tot leniging van den nood. hare metaalkassen trachten te ver sterken. Zii zullen weigeren zelfs op de beste panden voorschot te ge ven. Het is niet te zeggen, hoe be denkelijk de loop van zaken onder zulke omstandigheden kan worden, hoevele kantoren dan te gronde gaan. We leven thans in een oecono- mische crisis van zeer grooten om vang, over wier wezen en oorzaken al heel wat is gezegd en geschreven door mannen van grooten naam. Wat er over geschreven is, is stellig belangwekkend om gelezen te wor den. Jammer dat de meeningen om trent een en ander zoo ontzettend uiteenioopen, zoodat men ten slotte in een warboel van gedachten ver zeild raakt. Nu hebben wij niet be doeld om met het voorgaande het diepste wezen en de diepste oorzaken van den huidigen wereldcrisis aan te geven, maar wel welke in het algemeen het wezen en de oorzaken van een crisis zijn. En als we dan de tegenwoordige feiten en gebeurte nissen vergelijken met de algemeene eigenschappen van crises, zooals die zich vroeger voordeden, dan treffen we heel veel gelijksoortigs aan. Vervolg raadsverslag WOUDRICHEM. (Het eerste gedeelte is opgeno men in het Tweede Blad.) Schrijven van Ged. St., waarin wordt medegedeeld, dat het besluit, betref fende het beleggen van kasgelden bij de Coöp. Boerenleenbank alhier, niet kan worden goedgekeurd, zoolang dit niet is aangevuld met bepalingen, be treffende het verschaffen van zeker heid voor de deposito's der gemeente. telef. no. is Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten te&fn nader overeen te komen voorwaarde®» Opent rekening-90urant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en yerkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen, Koopt en/Verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomt, Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. WtÊT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nad/re inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA Bij gebreke daarvan wordt gedaviseerd den raad voor te stellen, het besluit in te trekken. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstellen, het besluit te handha ven, aangezien volgens de meening van dit college de aansprakelijkheid der le den als voldoende waarborg kan wor den aangemerkt. In andere provinciën, o.a. Gelderland, vorderen Ged. St. geen onderpand. In verband hiermede vraagt het lid Kuijpers of de gelden der gemeente bij gemelde bankinstelling safe zijn be legd of bij eventueele fraude of dief stal, de gemeenten hiervan nadeelen zou kunnen ondervinden. Het lid Spiering deelt hierop, als bestuurslid van gemelde bankinstelling, mede, dat het z.i. niet juist isi, dat in deze aangelegenheid door de verschil lende colleges van Geek St. niet een zelfde standpunt wordt ingenomen. De provincies Gelderland en Overijsel b.v. achten de aansprakelijkheid der leden voldoende waarborg voor de gemeen ten, om hun gelden te beleggen. Ten aanzien van de vraag van den heer Kuijpers deelt hij mede, dat alle bij de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht aan- ge.sloten coöp. boerenleenbanken (on geveer 700), gezamenlijk een verzeke ring hebben gesloten tegen de risico's van eventueele fraude of diefstal, zoo dat ook in dit opzicht de gemeente volkomen is gedekt. Hij kan zich dan ook met het voorstel van B. en W. vereenigen. Dit voorstel wordt vervolgens met algemeene stemmen aangenomen. ABDIJSTROOP BORSTSIROOP T H IJ MST R OOP ALTHEASTROOP S5NNASTROOP ROGISTERIJ TOtermarkt 72 Heusden Daarna komt aan de orde een schrij ven van A. Bouman, autobusdienston- dernemer te Aalburg, waarin hij er op wijst, dat hij alles doet om zajn dienst, welke toch ook voor de gemeen ten van belang is, zoo goed mogelijk te onderhouden, doch dat hij in de uit oefening van zijn bedrijf nog steeds veel hinder ondervindt van de zgn. „snorders". In verband daarmede ver zoekt hij beleefd, zoo spoedig mogelijk een verordening in het leven te roe pen, waarbij het snordersbedrijf wordt verboden, aangezien hij zich anders ge noodzaakt zal zien zich tot Ged. St. te wenden, om te trachten zijn nadeeligen dienst om 7.15 uur v.m. te doen ver vallen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstellen het verzoek niet in te willigen, aangezien het zeer moeilijk zal zijn een verordening als hier be doeld op een goede wijze te doen uit voeren. Hij merkt tevens op, dat vroe ger door den ondernemer een dienst werd gereden op de boot van 6.30 uur v.m. en dat door het niet meer rijden van dezen dienst het snordersbedrijf in de hand wordt gewerkt. Het lid Kuijpers zegt, dat in de eer ste plaats met de belangen van de ge- menete rekening moet worden gehou den. Het is niet te ontkennen, dat bïf gemelden autobusdienst de belangen der gemeentenaren zeer zeker zijn ge baat. Een dergelijke dienst moet aan verschillende wettelijke eischen voldoen, moet op tijd vertrekken of er passagiers ai of' niet aanwezig zijn, zoodat z.i. ook de gemeenten wel eenigszins verplicht zijn een dergelijken dienst de handen boven het hoofd te houden en dezen te prefereeren boven het z.g. snorders bedrijf, dat met geen enkele wettelijke regeling iets uit te staan heeft. is het er echter ook mede eens, dat de belangen van de ingezetenen der ge meenten niet zijn behartigd door hefe opheffen van den dienst op de boot van 6.30 uur alhier. Voordat het verzoek in behandeling komt, zou hij aan B* en W. willen opdragen, met den fee- trokken ondernemer te beraadslagen over dé mogelijkheid om dezen dienst alsnog in te lasschen. Het lid Viveen is van meening, dat in de praktijk het zoo goed als niet uit te maken zal zijn, wie al of niet snorder is. Hij acht een verordening, waarvan al van te voren kan gezegd worden dat zij zoo goed als niet uit te voeren is, een wassen neus: Na nog eenige besprekingen wordt besloten het adres aan te houden,ten einde de aangelegenheid nog eens door B. en W. met adressant te doen bespre ken. Schrijven van een zevental caféhou ders in deze gemeente, waarin wordt verzocht, het betrekkelijk artikel der Algemeene Politieverordening dezer ge» meente zoodanig te willen wijzigen, dat het geoorloofd is, hunne inrichtingen op Zondag, eersten Kerstdag en Nieuw» jaar gedurende den geheelen dag ge opend te houden. De Voorzitter deelt mede, dat de meerderheid van B. en W. voorstelt het verzoek niet in te willigen. Hij zelf is tegen inwilliging van het verzoek, aan- gezien de meerderheid der bevolking zeer tevreden is, dat de café's gedu rende een drietal jaren op gemelde da gen gesloten zijn en omdat hij vreest, dat bij weder openstelling de perso nen uit de omliggende gemeenten, waar de café's gesloten zijn, hier heen zullen komen, hetgeen soms tot minder aan gename dingen aanleiding geeft. i Het lid Spiering geeft te kennen, dat het argument, hetwelk adressanten aanhalen, als zou, nu de raad in meer derheid links is geworden, het voor de hand ligt dat gemelde inrichtingent op Zondag weder geopend moeten kun nen zijn, zijns inziens in het geheel niet opgaat. Hij kan ook meededen, dat hij verschillende z.g. „linksche*^ menschen gesproken heeft, die den be- staanden toestand zeer gaarne gehand haafd zouden wenschen te zien. Hij heeft zelfs een in de omgeving voor aanstaand man der S.D.A.P. hooreir zegen, tegen uitbreiding der openstel ling van dergelijke gelegenheden te zijn, vooral in dezen tijd van malaise en depressie. Hij zegt, dat het stand punt der Anti-Rev. op dit punt is Zon dagsheiliging en Zondagsrust en in verband daarmede kan hij er zijn stens niet aan geven de mogelijkheid te scheppen, om gemelde inrichtingen ojs Zondag geopend te doen zijn. (Slot in 't volgend nummer,J| voor tiet Land van Hsusdeii en Altenaje Langstraat oimelerwnrd RIJ FIRMA CORPS.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1