WIJNEN Keunen-Malingré Plaatselijk Nieuws. den. Dit kan zijn groot nut hebben, in verband met de hangende haven plannen, het Hoofdbestuur en de ver schillende autoriteiten, die gewoonlijk deze vergadering bezoeken, kunnen zich dan eens persoonlijk op de hoogte stel len van de kleine havenruimte, waar over Werkendam beschikt, wellicht kan dit een snellere uitvoering bevorderen, doch, zegt spr., hieraan zijn kosten ver bonden. Z.f. zullen de naburige afdee- lingen gaarne een bijdrage verleenen, omdat zij kunnen besparen op de uit gaven, noodig voor de afgevaardigden die de vergadering op een verder af gelegen plaats moeten bezoeken, terwijl het Gemeentebestuur wellicht ook zich niet onbetuigd zal laten en de nering doenden, die zullen profiteeren van een groot bezoek aan de gemeente, zullen ook niet achterblijven een offer te bren gen. Gaarne vernam het Bestuur de meening van de vergadering over deze aangelegenheid. Na een korte discussie is men alge meen van oordeel, dat het wenschelijk is, die 69e algemeene vergadering in Werkendam te houden, indien de kos ten daaraan verbonden, niet te hoog worden. Het Bestuur zal verdere plan nen uitwerken. Daarna worden de navolgende voor stellen gedaan, die ter kennis zullen worden gebracht van het Hoofdbestuur voor de behandeling op de algemeene vergadering: 1. Opschorting van de uitvoering der sociale wetten, de invaliditeitswet, tot dat de toestand in de scheepvaart gun stiger wordt. 2. Dat bij aanvaring tusschen een schip met eigenaar-schipper en een schip met zetschipper, deze in een pro cedure gelijk worden behandeld als ge tuige; thans mag de eigenaar-schip per niet als getuige optreden, de zet schipper wel. 3. Aanvragen betere verlichting van den Roompot n.l. een vast licht op den wal van den Vlietenpolder, dat leiding geeft vanaf de zwarte gasboei boven den Onrustpolder en leiding geeft vanaf Vlietenpolder door het Schaar van Colijnsplaat naar het licht vanZie- rikzee. 4. Verkrijgen van beter drinkwater gelegenheid bij de suikerfabrieken, ha vens en sluizen. i 5. Aan te dringen het havengeld te Scharredijk niet te verhoogen, in ver band met de verbetering van de haven aldaar. 6. Betere doorvaartwijdte te verkrij gen in de Doesburgsche brug. Als afgevaardigden voor de algemee ne vergadering worden gekozen de liee- ren A. W. Versluis en W. G. de Waard, als plaatsvervangers de heeren C. Rui tenberg en J. Verhey. Bij de rondvraag wordt geinformeerd naar den toestand van het plaatselijke comité tot steun van onderwijs aan schipperskinderen. De Voorzitter zegt, dat minus 40 kinderen van steun profiteeren, doch de aanvraag is grooter, zoodat op het oogenblik niet allen geholpen kunnen worden. Gevraagd wordt, waarom het stei gertje in den Bermsloot nog niet is aangebracht, de Voorzitter zegt toe, deze aangelegenheid nogmaals te over wegen. De heer v. Elzelingen vraagt, hoe het staat met de waterlevering aan de schippers, hierover heeft hij een cor respondentie gevoerd met het gemeen tebestuur, daar hij op zich wilde ne men een installatie te plaatsen bij het Heusdensch veer, teneinde de schip pers gratis water te leveren. Een prijs vQor het water was reeds door de gemeente vastgesteld, doch Rijkswater staat heeft geen toestemming willen geven om op het rijksterrein een in stallatie op te stellen. De Voorzitter zegt, iets meer te we ten van deze aangelegenheid en be spreekt de eventueele concurrentie tus schen de leveranciers van A.P.C. en Shellbenzine en olie aan de schippers, want de heer v. Elzelingen vertegen woordigt de A.P.C. en schipper Kie- boom, die met een schip in de haven ligt, om eveneens benzine en olie te vèrkoopen vertegenwoordigt de „Shell." De adviseurs van den Rijkswaterstaats dienst hebben zich, en ook volgens de meening van den Voorzitter zeer te recht, op het standpunt gesteld, dat watervoorziening voor de schippers, be hoort tot de taak van de gemeente en niet van een of andere particulier. Besloten wordt, dat de afdeeling ein verzoek zal richten aan den raad der gemeente Werkendam, om de water voorziening, zooals door den heer v. El zelingen werd voorgesteld, van gemeen tewege te doen uitvoeren. Daar verder niemand meer het woord verlangt, dankt de Voorzitter de aan wezigen voor hun geduld, en voor de aangename wijze, waarop de belangen der schippers zijn besproken, terwijl hij allen namens het Bestuur een ge lukkig 1932 toewenscht en sluit de ver gadering. i O— Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Mijn zwager is reeds io weken lijdende aan zenuwziekte (overspan ning) in het hoofd. Hij is niet in staat eenig werk te verrichten. Nu trekken zijn ouders van hem zieken geld, wat bijna het geheele bestaan van het gezin uitmaakt (dat is 5 personen). Nu moet de patiënt naar een gesticht voor zenuwlijders op kos ten der gemeente, daar de ouders het niet kunnen betalen. Indien nu de patiënt daar wordt verpleegd, ver valt dan het ziekengeld aan de ge meente door welke de kosten gedra gen worden Of blijven de ouders dat ziekengeld behouden D. V. te K. L. Mijn 26-jarige zoon wil trouwen met een meisje dat mij niet aanstaat. Op welke wijze kan ik dat trouwen het best rekken K. Een moeder-weduwe. Ik ben gerechtigd als erfgenaam in eene nog onverdeelden boedel. Nu heb ik direct geld noodig. Kan ik nu mijn aandeel in den boedel verkoopen om zoodoende aan geld te komen A. X. Wanneer een knecht (wegens gemoeds bezwaren) afstand geteekend heeft, wat betreft het plakken van rentezegels en ziektegelden voor hem, is dan zijn patroon nog verplicht hiervoor te betalen, zooals hij dezer dagen nog moest doen Graag zou ik hier eens een volledig antwoord op ontvangen, hoe zulks mogelijk is. A. O. Met betrekking tot de Invaliditeitswet moet de patroon zegels plakkeD, ook al heeft de knecht gemoedsbezwaren. De knecht staat er totaal buiten en alles gaat buiten hem om. Sterft de knecht dan zijn de weduwe en de weezen toch ge rechtigd op weduwe- en weezenrente. Premie krachtens de Ziektewet behoeft de patroon niet te betalen, doch premie krachtens de Ongevallenwet wel. Ik heb een meisje in huis om eenige hulp mede te verleenen, waarvoor deze slechts kost en inwoning ontvangt. Moet daarvoor nu toch geplakt worden B. l>. Een positief antwoord op deze vraag is niet te geven. Elk geval moet op zich zelf worden beschouwd daar alles afhangt van de feitelijke omstandigheden. Over het algemeen genomen kan gezegd wor den dat er een dienstverband moet be staan om verplicht te zijn om zegels te plakken, d.w z. dat het meisje in dienst is genomen met de bedoeling om haar te laten werken en dat het de bedoeling van het meisje is om door werken in haar onderhoud te voorzien. Een familielid of een logée, die tijdelijk den kost voor het eten krijgt is zeker niet in dienstbetrek king en dan behoeft er dus ook niet voor te worden geplakt. Bij een van gemeentewege uitge voerd bestratingswerk is een gleuf in de straat. Er hangt een lantaarn bij, die uit is. Ik rijd in de gleuf met gevolg, ontwrichte arm en kapot rijwiel. Burg. en Wethouders beweren dat de lantaarn aanvankelijk brandde, maar later door den storm is uitgewaaid, zoodat ze mij niets behoeven te vergoeden. Is zulks juist G. Een scholier. We hebben hier stellig niet met een geval van overmacht te doen, maar wel met eene schuldige nalatigheid der ge meente, zoodat de gemeente verplicht is u vergoeding te geven. Ik ben lid van de Nederduitsch Her vormde Gemeente en wil nu als zoodanig bedanken. Moet ik daarvoor den deur waarder in den arm nemen H. X. 't Is wel verstandig om de opzegging van uw lidmaatschap te laten doen bij deurwaarders-exploit, maar noodzakelijk is het niet. Mijn buurman schiet alle katten dood die in zijn tuin komen. Is daar niets tegen te doen W. J. K. Daar is absoluut niets tegen te doen. Tusschen den tuin van mijn achter buurman en mijn tuin staat een schutting. Het onderste deel der schutting stond reeds toen ik mijn huis kocht. Later heb ik de schutting voor mijne rekening laten verhoogen. Nu gooit mijn buui man natte vuile zakken over die schutting om ze zoogenaamd te laten drogen, maar het is om mij te plagen. Wat kan ik daartegen aanwenden W. K. v. S. Een strafzaak zit er niet in, maar mo gelijk wel eene civiele kwestie, 't Best is, dat u zich wendt tot een advocaat, wien u dan alle noodige gegevens en in lichtingen moet verschaffen. Heusden. Opgericht 1816. Mijn huisbaas laat niets aan mijn huis doen, zoodat het geheel onderkomt. Reeds vele malen vroeg ik hem reparatie's te doen uitvoeren, maar het helpt niets. Mag ik nu de reparatie's laten doen op zijn kosten en de kosten van de huur afhouden 1 B. Een huurder. U moet de volle huur betalen. Zonder toestemming van uw huisbaas moogt u geen reparatiën aan het huis op zijn kosten laten verrichten. Onderhoudt hij het huis niet behoorlijk, dan kunt u eene civiele actie tegen hem instellen. Heeft een pachter van een jachtterrein het recht een onbeheerden hond, waarvan het bekend is, dat deze stroopt, dood te schieten, wanneer hij dezen tijdens het jagen op zijn jachtterrein aantreft Zoo ja, volgens welk artikel van het strafwetboek. De pachter van het jachtterrein heeft niet het recht den hond dood te schieten. Gorgel ootf op straat! 25, 45 cnr65 ct ItecliTzakeii. UITSPRAKEN POLITIERECHTER 's-BOSCH. K. P. v. H., Wijk en Aalburg, art. 300, f 1 subs. 1 d. h. BOSSCHE RECHTBANK. DIE KWAMEN „BUURTEN." Voor de rechtbank hadden zich te verantwoorden: C. L., 18 jaar, M. V., 19 jaar, schoenmakers te Kaatsheuvel, beiden gedetineerd en L. S., schoen maker te Kaatsheuvel. Aan verdachte wordt ten laste ge legd, dat zij tusschen 1 Oct. en 10 Nov. 1931 te Kaatsheuvel op verschil lende datums den bejaarden C. Boezer een totaal bedrag van f 700 afhandig maakten door den man opzettelijk te bedreigen met openbaarmaking van een geheim wat zij van hem wisten en met smaad door daartoe te zeggen, dat zij, wanneer Boezer geen geld gaf, zijn ge heim zouden verraden waardoor hij kans had in de gevangenis te komen. Er waren 3 getuigen gedagvaard. Verdachten hielden zich als kwamen ze van de politie. Een der jonge ban dieten noemde zich een zoon van den inspecteur van politie. Keer op keer kwamen ze het oude manneke lastig vallen om hem geld af te troggelen, dat hij in zijn angst voor de gevangenis telkens gaf. Toen hij geen geld meer in huis had, nam hij een bedrag op bij den notaris te Capelle. De drie ver dachten hadden elkaar te voren gekend, maar toen ze bij Boezer gingen „buur ten" volgde het overige. Getuige C. Boezer, 71 jaar, landbou wer te Kaatsheuvel, verklaarde, dat hij op het land aan het werken was, toen verdachte C. L. bij hem kwam om een praatje te maken. Er werd wat „vuile praat" uitgeslagen en verdachte vroeg of hij wat mocht komen buurten. Toen verdachte kwam begon hij te dreigen en de twee anderen mengden zich ook- in de onderneming. Als er geen geld kwam, zou Boe zer geboeid worden meegevoerd. De man kwam er geheel van onder den indruk. Hij nam eerst geld van zijn spaarbankboekje en zoo liepen de be dragen geleidelijk op tot f700. De president merkte aan getuige Boe zer op, dat het toch wel buitengewoon naïef was om die kwajongens te ge- looven dat ze „politiemannen" waren. Get. van Dungen, veldwachter te Kaatsheuvel, verklaarde, dat Boezer aan gifte had gedaan van afpersing. De veldwachter heeft zich toen in de wo ning van Boezer verdekt opgesteld en daar liep dan ook het eerst verdachte C. L. in de val, terwijl hij opnieuw kwam om geld af te persen. Hij droeg een revolver bij zich. Getuige de inspecteur van politie te Kaatsheuvel verklaarde, dat verdachten ontaarde jongens zijn, waarover de ouders niets te zeggen hebben. De oude Boezer is een achterlijk manneke. Verdachten bekenden. Ze hadden al het geld verbrast en waren zelfs auto gaan rijden. Het uitgaan van het drie tal trok de aandacht en zoo kwam het uit bij onderzoek, dat die abnormale verteringen van verdachten betaald wer den van de spaarduitjes van Boezer. Het O.M. sprak met verontwaardi ging over de naïeviteit waardoor Boe zer zich had laten leiden. Zoo'n stel kwajongens is het toch waarlijk wel aan te zien, dat zij geen politiebeamb ten zijn! De eisch luidde tegen C. L. 8 maan den, tegen M. V. 6 maanden, tegen L. S. 3 maanden gevangenisstraf. De laatste twee verzochten om voor waardelijke veroordeeling. Verdachte L. had niets meer te zeggen. Voor de twee gedetineerden trad als verdediger op, rnr. E. van Zinnicq Berg- mann, Den Bosch. Uitspraak 14 Jan. a.s. Huisgezin. BRAKEL. Door den heer Ir. C. A. G. Spaan, directeur van het Land- en Tuin- bouwbureau der I. G. Farben-industrie Aktiëngesellschaft te Amsterdam, zal op 15 Januari a.s. een lezing worden gehouden in het Werkliedengebouw al hier, ovtfr het onderwerp: „De stik stofbemesting op onze kleigronden," toegelicht met de Nederlandsche Wei- defilm. WASPIK. Tot voorzitter van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur is vooir het jaar 1932 aangewezen de heer W. B. Ver schuren. A.s. Zondag en Maandag zal door de Tooneelvereen. „Entre Nous", in de concertzaal van den heer H. van Iersel een uitvoering worden gegeven. Voor den Vleeschkeuringsdienst werden in de afgeloopen maand ter secretarie aangegeven, 31 varkens, 8 runderen en 1 kalf. WERKENDAM. Door de Noordbrabantsche Mij. van Landbouw is besloten, in verband met het 40-jarig bestaan, dat in 1931 werd herdacht, een Jubileumgedenk- bcek uit te geven. Het boekwerk zal voor rekening van het Algemeen Publi- citcitskantoor te Amsterdam worden uitgegeven, terwijl het geheel onder goedkeuring staat van de N.-Br. Maat schappij. Op de laatst gehouden Be stuursvergadering te Breda is daarvoor een commissie benoemd, bestaande uit de heeren C. G. de Jong te Almkerk, J. Snoek te Nieuwendijk en W. G. de Waard te Werkendam. De oplaag zal 1500 exemplaren groot zijn, terwijl een en ander op keurige wijze zal worden verzorgd, en de noo dige foto's den inhoud zullen verdui delijken. IVinterhanden Wintervoeten Winterteenen 30 cent. en Drogist. In verband met de steeds toene mende belangstelling voor de wereld- hulptaal „Esperanto", zal ook het Land van Altena niet achterblijven, om ken nis te nemen van deze beweging. Ten dien einde zal Maandag a.s., in het gebouw van Christelijke Belangen te Werkendam, door mejuffr. B. Bresier, die bij uitstek deskundige is op het gebied van Esperanto, een lezing wor den gehouden, terwijl tevens een voor ieder gratis toegankelijk proefles wordt gegeven, volgens de wereldberoemde „Cseh methode". Deze cursus zal een volledig inzicht geven in deze taal en onmiddelijk zal het groote nut, om Esperanto te kennen, in het oog vallen. Reeds jaren geleden werd Esperanto gepropageerd door den stichter van deze hulptaal, den heer Zamenlof en in dó laatste jaren is het leger Espe rantisten aanmerkelijk vergroot en heeft Esperanto burgerrecht verkregen, mede vooral, door het onvermoeid arbeiden voor grootere uitbreiding door den heer Cseh, die een speciale methode voor vlug leeren samenstelde, terwijl een corps ijverige porpagandisten het Es peranto populair maakte. Het Esperanto heeft dit op de mo derne talen voor, dat het kan worden geleerd door iedereen, die slechts lager onderwijs heeft genoten, geen moeilijke grammatica komt er bij te pas, terwijl uit een beperkt aantal grondwoorden, alle andere woorden zijn af te leiden. Ongetwijfeld zal Esperanto kunnen me dewerken de wereldvrede te bevorde ren, daar bij voldoende verbreiding; de volkeren elkaar in deze hulptaal kunnen begrijpen en het thans heer- schende wantrouwen op den achter grond wordt geschoven. Op de jaar- lijksche Esperanto Congressen komt het thans reeds voor, dat afgevaardigden van 30 diverse natie's met verschillen de talen, zich in Esperanto verstaan baar maken. Ook de Regeeringen be ginnen aan deze opkomende actie hare aandacht te schenken. Zoo heeft men kortelings kunnen lezen, dat te Cannes aan de Rivièra, Esperanto als officieele taal is ingevoerd, terwijl op de scholen steeds meer het Esperanto wordt be oefend. Ook voor den internationalen handel kan deze hulptaal zijn groot nut hebben, vooral wanneer de uitbrei ding in dezelfde mate blijft voortgaan, zooals in de laatste jaren. De regeering van Spanje vond het onderwijs in Esperanto zoo belang rijk, dat op de begrooting 50.000 pese- tos werd uitgetrokken, om een vrije leerstoel op te richten te Barcelona, Gerona, Palma en Madrid. Uit een en ander blijkt, dat het Es peranto wel degelijk reden van be staan heeft en ongetwijfeld zal ook de aangekondigde lezing met proefles, een flinke belangstelling ondervinden. (Zie advertentie.) ZUILICIIEM. Bij den Correspondent der Ar beidsbemiddeling stonden ingeschreven: 75 werkloozen. Over de afgeloopen maand zijn ter vleeschkeuring aangegeven: 4 var kens, 1 koe en 1 pink. Tot waarnemend voorzitter der Vrijwillige Burgerwachten in den Bom- meler- en Thielerwaard is gekozen, de heer W. L. Benckhuijsen. Binnen twee maanden zal in deze vacature voorzien worden, welke is ont staan door het overlijden van den heer A. de Kruijff te Zalt-Bommel. Iliiinesilavid. BRAND IN LOMPENHUIZEN AAN DE TWEEDE LOViBARDSTAAT TE ROTTERDAM. Een hardnekkige brand, welke veel moeilijkheden veroorzaakte. Een achtergevel ingestort. Een felle en hardnekkige brand heeft gewoed in de lompenpakhuizen van de Gebr. De Winter aan de Tweede Lom bardstraat 72- 80. Het vuur heeft vele uren in den grooten voorraad lompen en papier gewoed, maar kon ten slotte worden bedwongen. De pakhuizen zijn voor het overgroote deel uitgebrand de achtergevel van pand 72 (een oud pand) is ingestort. O DAK INGESTORT. Te Leiden is het dak ingestort van het perceel 30 Bouwe Louwesteeg. Het huis werd bewoond door de wed. J. Sinteur. Het dak schoof via den voor- en achtergevel van het huis, waardoor de zolder nagenoeg in tact bleef. In het huis bevonden zich de weduwe en vijf kinderen. De 19-jarige dochter kreeg een steen op het hoofd en moest naar het Aca demisch Ziekenhuis worden vervoerd ter behandeling. —O ZIJN VROUW DOODGESTOKEN. Voor de Utrechtsche Rechtbank heeft de 28-jarige zeilmaker terecht gestaan, beschuldigd van zware mishandeling van zijn echtgenoote, den dood tengevolge hebbend. Het echtpaar leefde gescheiden, doch verschillende malen waren pogingen door den man aangewend om zijn vrouw te bewegen het echtelijk leven weer op te vatten. De vrouw, die in Utrecht zeer slecht bekend stond, weigerde te voldoen aan de dringende verzoeken van den man, welke ten slotte in bedreigen overgingen. Op 10 October heeft de zeilmaker zijn vrouw 's avonds laat in de Damstraat op gewacht en haar met een mes doodge stoken. De eenige verklaring, die hij voor zijn daad wist te geven, bestond hierin, dat hij zijn vrouw, ondanks haar immireel leven, terug wilde hebben. Na een uitvoerig geruigenverhoor eischte de officier van justitie een gevangenssstraf van 10 jaar. Uitspraak 14 dezer. KANTOORBEDIENDE AANGEVALLEN, Een 16-jarige kantoorbediende te Am- terdam, die voor zijn patroon 1600 gulden had gehaald van het gemeente-girokantoor, werd aangevallen door een man, die hem met een hard voorwerp een slag op het hoofd gaf en tegelijkertijd uitriep„Geef hier dat geld". Toen de man hem vast greep, wist de bediende zich los te rukken, waarop hij nogmaals met een hard voor werp een slag tegen zijn voorhoofd ont ving. Hij slaagde er in de trap van een kantoor op te loopen, zoodat de onbe kende het geld niet heeft kunnen be machtigen. natuupfijk droog - met —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6