Oit nummer bestaat uit 2 matten Ztslesmarf. FEUILLETON. Uitgave: Firma L. J. VEEKMAN, Heusden. No. 5191. Woensdag 13 Januari 1932, Buitenland, Binnenhuid. ^ND VAN altera Dil blad verschoot WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, e> franco per post beschikt f 1.40. Afzooderljjke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Daitechlend kan niet betalen. Een opzienbarende verklaring. Bij een bezoek, dat de Engelsche gezant te Berlijn b|j den rijkskanselier, dr. Brii- eing, heeft gebracht, deelde deze mede, dat Duitschland noch op dit oogenblik, noch in de toekomst herstelbetalingen, welke dan ook, zou kunnen verrichten, wanneer het economisch lot der wereld weer tot herleving gebrachi moet worden. De Duitsche delegatie moet op de con ferentie van Laussanue dringend in de bres treden voor een volkomen schrapping der herstelbetalingen. De meeningen van dr. Brüning en zijn kabinets-collega's inzake de herstelbetalin gen zijn aan de buitenlandsche diplomaten meegedeeld. Men wijst er in de bevoegde kringen te Berlijn op, dat het geleende geld, waar mee Duitschland tot dusver zijn herstel betalingen verricht heeft, daar het niet voor productieve doeleinden gebruikt is, dood is. Het Duitsche economisch leven staat thans aan den rand van een volkomen ineenstorting. Deze ineenstorting zou zekerlijk geheel ©nvermijdelijk worden, wanneer een poging zou worden gedaan om Duitschland weer h«rstelbetalingen op te leggen. Wanneer Duitschland daarentegen van dezen last bevrijd zou worden, zou het in staat zijn, zijn particuliere schulden te z|jner tijd te betalen Maar het land kan onmogelijk deze par ticuliere schulden en herstelbetalingen te zamen aflossen. De verklaring van dr. Brüning heeft t« Parijs groote sensatie gewekt en wordt aldus uitgelegd, dat zij de herstel-conf,- rentie van Lausanne feitelijk nutteloos maakt. Door de houding van Duitschland is de conferentie van Lausanne van tevoren reeds tot mislukking gedoemd, In Amerika wordt verwacht, dat straks het staken van de oorlogsschuld-betalingen door de debiteuren van Amerika zal volgen. O ONLUSTEN IN NIEUW ZEELAND. Te Dunedin (Nieuw Zeeland) hebben eenige honderden werkeloozen een levens middelenwinkel aangevallen en leegge plunderd. Het krachtig ingrijpen van de politie wist ernstige gevechten te voor komen. O1 BEDOLVEN MIJNWERKERS GERED. Sinds de instorting van een gang der Kartenmijn, welke vorige week Maandag- Naar het Fransch. 2> 30.) En hij bood moeder Haudecoeur zijn arm aan. Ik dank u wel, mijnheer, gij zijt wel goed, zeide zij, terwijl ziij hem aanzag, maar zijn gezicht wekte haar herinnering niet op. Louise daarentegen herkende hem wel. Maar zij boog slechts zwijgend het hoofd. Langzaam keerden zij al dus naar de rue du Marché St. Honoré terug. Gerard had voorgesteld een rijtuig te nemen, maar de moeder had er zich tegen verzet. Neen, neen, met uw hulp kan ik wel loopen. 'tls piet nouüig daar voor geld uit tc geven. In de rue du Marché moest men haar echter helpen de vijf verdiepingen _op te komen. Gerard droeg haar schier uN&jn.jirmefl,v. En glimlachend zeide zij tot hem: Wist gij wel, dat gij sterk züjt? Gij zijt zelfs zeer sterk. Voolr de deur zag Gerard Louise aan. Verder durfde hij niet te gaan, vree- zende onbeleefd te wezen. avond plaats heeft gehad, ononderbroken voortgezette bergingswerkzaamheden, zijn, nadat ontzaglijke moeilijkheden zijn over wonnen, met succes bekroond. Zondagmiddag, dat wil dus zeggen na ongeveer 6 dagen, is het gelukt eerst met vier der bedolven mijnwerkers en later met nog drie in verbinding te komen. Zondagavond om zeven uur werden de zeven bedolven mijnwerkers levend ge borgen Zij zijn natuurlijk, nadat zij zes dagen en zes nachten ook volkomen waren af gesloten geweest van toevoer van levens middelen, buitengewoon verzwakt en kun nen nog geen mededeelingen doen. Zij werden onmiddellijk door doktoren terzijde gestaan. De bemoeiingen tot opsporing van de andere zeven ingesloten mijnwerkers wor den voortgezet. Tot nu toe heeft men nog geen verbinding met deze mijnwerkers kunnen tot stand brengen. O— IN ZIJN AMBTSBEDIENING GE SCHORST. In den Elzas is de predikant Strieker te Straatsburg voor 2 maanden in zijn ambtsbediening geschorst, omdat hij in een politiek tijdschrift een artikel heeft gepubliceerd, waarin hij betoogt, dat Frankrijk de ontwapeningsactie in Europa moreel verhinderde, zijn overwinning in den wereldoorlog misbruikte en de oor zaak was van de moeilijkheden, die tegen woordig in de heele wereld, maar vooral in Duitschland heerschen. O— AANSLAG OP DEN ITALIAANSCHEN CONSUL TE PARIJS. Door den ltaliaanschen student Richichi werd Vrijdag een aanslag gepleegd op den ltaliaanschen consul te Parijs, Gentile Toen de consul in een taxi voor het Italiaansche consulaat aankwam, rende de jongeman op hem toe en loste zonder meer een revolverschot, waardoor de con sul ernstig aan de linkerdij werd gewond. Terwijl het personeel van het consulaat zich met den gewonde bezig hield, nam de student de vlucht. Verscheidene agenten achtervolgden den vluchteling, die een aantal schoten op hen loste, zonder evenwel iemand te treffen. Tenslotte werd hij gearresteerd en naar het dichtst bijzijnde politiebureau over gebracht, waar hij volstond met de ver klaring, dat de consul hem hinderde in het geven van onderwijs. De toestand van den consul geeft geen reden tot ongerustheid. O— BRIAND GAAT HEEN. Vrijdagavond is bekend geworden, dat de heer Briand zijn portefeuille ter be schikking van den minister-president heeft Hij stamelde: Mejuffrouw, als uw moeder het een of ander noodig mocht hebben, zoudt gij dan niet om mij willen sturen ik smeek u. En zacht, zear zacht, als vreesde hij, gehoord te z.ullen worden: Ik ben u genegen. Herkent gij mij niet? Louise boog het hoofd. Zij opende de deur. Moeder Haudecoeur gevoel de zich beter en trad alleen binnen. Zij keerde zich echter naar Gerard om en zeide: „Kom binnen mijnheer, als gij niets tegen onze armoede hebt. Rust een oogenblik uit. Louise, geef mijnhoer toch een stoel. Moeder, zeide Louise, terwijl zij een lamp aanstak, herkent gij mijn heer niet? De vrouw van Haudecoeur zag Ge rard verbaasd aan. Neen, antwoordde zij, ik geloof, dat ik mijnheer nooit gezien heb. Zeker ^moeder, wij zijn eenmaal bij hem geweest. Waar dan? Toen wij, met Mederic naar me vrouw de Beaupreault zijn gegaan, om haar te spreken over ons lot, over het lot van onzen ongelukkigen vader. Er ontstond een oogenblik stilte. Zoo! ja, zeide zij ik herkende u niet maar toch gelijkt gij op uw moeder. Gij zijt dus mijnheer Ge rard, de zoon van mijnheer de Beau preault? gesteld. De minister van buitenlandsche zaken heeft namelijk den heer Laval medege deeld, dat zijn gezondheidstoestand hem noodzaakte den minister president te ver zoeken om bij de bezetting van de porte feuille van oorlog tevens Quai d'Orsay een nieuwen titularis te geven. Verwacht wordt, dat het geheele Kabinet zal heengaan. O— De Turksche geestelijke hebben op dracht gekregen, gedurende de vasten maand in hun preeken in de moskeeën er op te wijzen, dat de Turken slechts Turksche goederen mogen koopen. Verder zullen in de moskeeën in lichtletters op schriften verschijnen tot ondersteuning van het Turksch fabrikaat. O— WERKELOOSHEID IN DUITSCHLAND Volgens opgave van het Reichsanstalt für Arbeitsvermittling bedroeg het aantal werkloozen op 31 Dec. 4931 rond 5.666 000 of 316.000 meer dan op 15 December. ERNSTIGE BOTSING. Te Sterkrade (Duitschland) zijn een expeditie-auto uit Aalten (Gelderland) bestuurd door den chauffeur W. Prinsen, en een Duitsche autobus met 15 passa giers, met elkaar in botsing gekomen. De autobus kantelde. De Aaltensche chauffeur werd zeer zwaar gewond. Hij s naar het ziekenhuis gebracht, waar hij is overleden. De 15 passagiers der auto bus werden allen min of meer ernstig gewond. O NIEUWJAARSGROETEN EN GE SPREKKEN. In de Nieuwjaarsweek werden tusschen Nederl -Indië en Nederland 4500 Nieuw jaarstelegrammen gewisseld, terwijl 504 Nieuwjaarstelefoongesprekken werden ge voerd. O COMMUNISTISCHE PROPAGANDA. Naar de „Avdp." meldt, verschenen er verleden week op een avond aan ver schillende kazernes te 'sGravenhage een paar mannen, die een doosje sigaren over handigden en verschillende doosjes lucifers met een oranje étiket, dragende den naam en het merk van een bekende sigaren fabriek hier te lande. Zij deelden mede, dat een en ander was bedoeld als reclame en bestemd voor de soldaten die op wacht moesten. Daarop verwijderden zij zich. Naderhand bleek, dat in de doosjes alleen een dunne laag lucifers aanwezig was en dat daaronder zich een communistisch manifest bevond. Door de militaire autoriteiten wordt een j onderzoek ingesteld. KINDERVERLAMMING. Omirent de gevallen van kinderverlam ming in Venraay meldt de „Limb. K." dat men thans hoopt, den toestand te boven te zijn. Er zijn nog een paar gevallen van minder ernstigen aard. Het eerste geval van kinderverlamming brak enkele maanden geleden uit in Ven- raay-dorp. Later weder eenige gevallen in Castenraay geconstateerd, doch men mag het totale aantal over de laatste maanden niet hooger aanslaan dan 12, waarbij nog enkele dubieuze gevallen be grepen zijn. Twee kinderen uit Venraay, die in het ziekenhuis te Nijmegen waren opgenomen, zijn aan kinderverlamming bezweken. De anderen zijn wederom aan de ouders terug gegeven, waar ze echter nog steeds onder medische contróle staan. Ze zijn thans buiten gevaar. Thans hoopt men dan ook, het ergste gehad te hebben. 'Gorg«l droog met iWYBERT beschermt U ieder jaar tegen ver» koudheid en catarrh. Hij knikte met het hoofd. Plotseling waren de beide vrouwen ernstig geworden. Mijnheer, zeide de moeder, gij weet zeker niet, wie wij zijn? Welzeker, maar Dan zal het u niet veel genoegen doen, ons 'terug te zien. Gij hebt ons een dienst bewezen, daar zijn wij u dankbaar voor. Maar langer willen wij u niet ophouden. In de woning van den veroordeelde is de plaats voor den zoon van mijnheer de Beaupreault niet. 'tWas Gerard, alsof men hem een slag in het gezicht gaf. 't Scheen wel, alsof men hem uit die woning joeg. Maar hadden zij geen gelijk, die beide vrouwen? Waarom was hij gekomen? Welk onverklaarbaar gevoel had hem er toe gedreven, Louise op te zoeken en haar te naderen? Wat ik gedaan heb zeide hij tot moeder Haudecoeur zou ieder ander in mijn plaats gedaan hebben. Ik .kan toch u, noch uw dochter verantwoordelijk stellen voor de mis daad, die uw man begaan heeft. Dag mevrouw, dag juffrouw. Neen, mijnheer, ik kan u niet la ten zeggen, dat mijn man die misdaad begaan heeft. Vroeg of laat zal de waarheid be kend worden.ongelukkige; wie weet of het dan niet te laat is, voo rde arme Haudecoeur, als voor ons! Opgewonden en toornig begaf zij zich naar een ander vertrek. VERDRONKEN. Te Echt is mej Beunen, onderwijzeres aldaar, te water geraakt en verdronken. In de nabijheid van haar woning is zij, toen zij op weg naar huis was, terecht gekomen in het overstroomde gedeelte van de Maas. O— AUTO TEGEN BOOM GEREDEN. De heer J. J. den Poorter, oud 30 jaar, reiziger voor de N,V. Mielo, ijzerhandel te Breda, reed Zaterdag per auto naar zijn woonplaats Den Haag, Op den Rijksstraatweg onder Nieuwen- dijk reed hij met een groote snelheid tegen een boom. De auto werd totaal vernield. De heer Den P. bekwam ern stige wonden. Hij werd per auto vervoerd naar het ziekenhuis te Breda, waar hij ter verpleging is opgenomen. Zijn toe stand is ernstig. O— LEGATEN. Wijlen mej. A. M. van Minge, die in de Kerstweek te Veendam is overleden, heeft de volgende legaten, vrij van suc cessie aan de betreffende vereenigingen vermaakt, tot een totaal bedrag van f53 500, n.l. Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfheze f 20.000, Doofstom men-Instituut te Groningen f 6000. Ver. Het Groene Kruis te Veendam f 6000. Louise en Gerard bleven een oogen blik alleen. Gerard begaf zich droevig naar de deur. Toen hij moeder Haude coeur het vertrek zag verlaten, bleef hij staan. Mejuffrouw, zeide hij, het schijnt mij, dat uwe moeder tegen ons, tegen mijne moeder en mij een haat koes tert, die wij niet verdienen. 't Is zoo maar zijt gij niet de oorzaak van ons ongeluk? De oorzaak! riep hij smartelijk uit. Gij beklaagt u en wij zijn in rouw gedompeld! Toch mejuffrouw, heb ik de gedachte aan u niet uit mijn hoofd kunnen bannen. Ik heb uwe moeder en u met tranen in de oogen gezien en dat heeft mij ontroerd. Och, zulke herinneringen vergeet men spoedig, de onze zijn echter on- vergeetbaar. Neen, zeide hij, geloof mij, nooit zal ik het vergeten want sedert dien dag moet ik onophoudelijk aan u den ken. Bevend had hij dit tot haar gezegd en alsof hij zich schaamde, had hij zijn oogen neergeslagen. 't Scheen wel, alsof hij een misdaad beging. En toch was het een mis daad om dat jonge meisje lief te heb ben, wier naam hem onophoudelijk aan den moordenaar van zijn vader herin nerde. Maar nu kon hij aan dergelijke zaken nog niet denken. Louise zag hem aan. Zij ontwaarde zijne ontroering en begreep beter dan Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Veendam f 5000. Chr. inrichting voor zwakzinnigen te Rekken f 5000. Ver. „Pro Senectute" (tehuis voor alleenstaande oude dames) te Groningen f3000. Ver. tot verbetering van het lot der blinder» in Nederland en koloniën f3000. Ver. Openbare Leeszaal te Veendam f2000. Kindervacantiekolonie te Veendam-Wilder- vank, afd. van het Ned. Genootschap van dien naam f1000. Mij. tot opvoeding van weezen en andere minderjarigen in het hoisgezin „Zandbergen" f 1000. Dia conie der Ned. Herv. Gemeente te Veen dam f 500. Diaconie der Geref. Gemeente te Veendam f 500 en Diaconie der Roomsch Katholieke kerk te Veendam f 500. LIJK OPGEHAALD. Vrijdag is uit het Merwedekanaal onder de gemeente Weesperkarspel opgehaald het in verren staat van ontbinding zijnde lijk van een manspersoon. Het was nagenoeg geheel ontdaan van alle kleeren en ver toonde zeer vele verwondingen, welke vermoedelijk veroorzaakt zijn door de schroef van een boot. Het lijk is her kend als te zijn van dr. A. C. E. uit Utrecht. O KEN VISCH-VERNIELER GESCHOTEN. Op de Nieuwe Merwede, even voorbij de gemeente Werkendam, werd door H. van Wingerden uit Gorinchem, een zee hond geschoten, die een lengte had van 1.20 Meter en een gewicht van 80 pond. o— BRAND. Maandagmorgen omstreeks half zes brak brand uit in de bovenwoning van H. Pruisten aan de Gasthuisstraat te Geertruidenberg. De brandweer begom spoedig met twee slangen op de water leiding met het blusschingswerk. Door den krachtigen wind kon echter niet voorkomen worden dat het huis een prooi der vlammen werd. De auto, die zich in de garage bevond", alsmede een vat benzine, konden nog bijtijds in veiligheid worden gebracht. Van den inboedel kon niets worden gered. De oorzaak is onbekend. Ver zekering dekt de schade. O— GESTOLEN GOUD, Bij een juwelier te Venlo kwamen twee Duitsche jonge mannen een hoe veelheid goud in baren te koop aanbieden, voor een prijs ver beneden de waarde. De juwelier waarschuwde de politie en deze arresteerde de beide mannen. Het bleken te zijn de 32-jarige A. J. en de 29 jarige R. Rbeiden uit Crefeld. Telefonisch stelde de Venlosche politie zich met de Crefelsche recherche in ver binding en vernam dat daar in den nacht van 9 op 10 December j.l. een groote hij, dat hij leed zonder te kunnen ver klaren van welken aard zijn lijden was. Gij moet het mijn moeder verge ven, mijnheer, zeide zij teeder, het ver driet verbittert. Blozende vroeg hij haar: En gij mejuffrouw, gij? zal ik u nooit terugzien? Zij haalde haar schouders op en ant woordde onrustig: Och, er zijn redenen genoeg, die ons scheiden. Ik zal openhartig we zen; ik heb u sedert enkele dagen tel kens op mijn weg ontmoet. Ik hoop echter, dat ik u niet sneer zal aantreffen. En haar hoofd buigend, vervolgde zij: Goeden avond mijnheer en nog maals bedankt voor mijne moeder! 't Gevoel, dat Louise Gerard had in geboezemd, was te oprecht, te diep geworteld, dan dat de jongeling veel verdriet over die ontvangst had. Maai' juist omdat dit gevoel zoo oprecht was, volgde er geen ontmoediging. Onop houdelijk zweefde het beeld van het jonge meisje hem voor den geest. De jaren, die volgden, deden die liefde slechts toenemen. Niettegenstaande het verbod van Louise want het was werkelijk een verbod, dat zij hem ge daan had trachtte hij haar te ont moeten. Maar, zij deed steeds, alsof zij hem niet zag. Telkens keerde hij na die ontgoocheling als het ware met gebroken hart terug. (Wordt vervolgd.)» loor Int Land van Heusden en Alteia,de Langstraat en fie gommelerwaard -O- f i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1