Plaatselijk Nieuws. diefstal met inbraak in een juwelierszaak wras gepleegd, waarbij voor meer dan 250.000 mark aan goud en zilver, bril- lanten en diamanten was gestolen. De Crefeldsche recherche kwam onmiddellijk met den bestolen juwelier Steinbach naar Venlo. Het in beslag genomen goud bleek inderdaad van den dieftal afkomstig te zijn. De beide Duitschers werden verboord en verklaarden zelf niets met den diefstal te maken te hebben, doch in opdracht van de dieven, waarvan zij naam en adres opgaven, te handelen. De Crefeldsche politie is erin geslaagd de dieven te arresteeren. De beide Duitschers zijn over de grens gezet en door de politie te Crefeld opgesloten. O— ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een slachtoffer te Echt. Bij het passeeren van trein no. 7762 ■werd Zaterdagmorgen nabij den onbe- waakten overweg by blokpost 39 op de lyn Maasdracht - Echt het lijk gevonden van een onbekend manspersoon. Het slachtoffer was vreeselijk verminkt en had geen schoenen meer aan. Het lijk is naar Echt ov'ergebrncht. De identiteit is niet vastgesteld. MOORDAANSLAG TE IJMUIDEN. Te IJmuiden is op den 25-jarigen A. B,, afkomstig uit Emmer-Compascum en thans werkzaam aan de „Nekog" door zekeren K., zijn vroegeren kostbaas, een laffe moordaanslag gepleegd, Toen R. zijn nieuwe kosthuis, waarin hij sedert eenige weken zijn intrede had gedaan, wilde verlaten, gaf K., die zich verdekt had opgesteld, den jongen man twee slagen met een houweel op het hoofd. Buren, die op het geschreeuw van R. toesnelden, droegen het slachtoffer hun woning binnen en waarschuwde de politie en een dokter. Nadat twee geneesheeren hem hadden verbonden, werd R. naar het Antonius- ziekeahuis overgebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. K. werd eenigen tijd nadat hij den aanslag had gepleegd in zijn woning gearresteerd en gevankelijk naar Haarlem overgebracht, De beweegredenen tot den aanslag zijn waarschijnlijk jalouzie. O— BODE VAN DEN VOOGDIJRAAD VERDWENEN. Sedert Dinsdag j.I. is de bode bij den Voogdijraad 's Gravenhage I, de ongeveer 50-jarige W. F. L. R., verdwenen. De man was o m. belast met de inning van gelden voor den Voogdijraad en bleek Maandag j.I. bij de afrekening ten kantore" van dat college achterstallig te zijn. Hy verkreeg uitstel tot den volgenden dag om te zorgen, dat het geld dan aanwezig zou zijn, doch stuurde Dinsdagochtend aan den Voogdijraad een telegram, dat hij naar Amsterdam was vertrokken. Bij navraag te zijnen huize wist zijn vrouw niet te zeggen waar de man zich te Amsterdam of elders zou kunnen bevinden. Een bedrag van bijna f 600,wordt vermist. Bovendieu heeft R. een aantal kwitanties zich tot een bedrag van ongeveer f 1500,— die nog geïnd moeten worden doch voor de betaling daarvan de betrok kenen thans zijn gewaarschuwd, ingeval deze kwitanties door of namens R. moch ten worden aangeboden. Een aanklacht wegens verduistering is bij de politie tegen R. ingediend, terwijl zijn opsporing op de gebruikelijke wijze zal worden verzocht. R. was sedert 7 jaren bij den Voogdij raad werkzaam en genoot het volle ver trouwen. MMwaogMaaaHBaaMMi \im ui, JM—BMO—ggi— W.MHMWD HEUSDEN. Zondagavond had in de zaal van den heer P. Verheij een tooneeluitvoe ring plaats, die door de kleine tooneel- afdeeling van de Tilburgsche hengel- sportvereen. „De Ruischvoorn" werd aangeboden aan de Heusdensche Hen- ge! sportvereeniging. Deze tooneelafdeeling, die onder lei ding staat van den heer Broers, hoofd bestuurslid der algemeene Ned. Henge- laarsbond, voerde op „Oudejaarsavond" dramatisch tooneelspel in 3 bedrijven en het blijspel „Valsche etiquette". De zaal was tamelijk goed bezet, al had de opkomst grooter kunnen zijn. Het spel, dat werd geboden, had dit ook verdiend, want werkelijk zonder overdrijving zou men het van beroeps spelers niet beter hebben verwacht, de thuisblijvers hebben inderdaad veel ge mist. Bij de opvoering van Oudejaars avond werden de bezoekers tot tranen tóe bewrogen. Tusschen de pauzen werd door mej. de Kok-van Bladel gedeclameerd, waar bij deze zich ook buitengewoon van haar taak kweet, het was in een woord schitterend, zoodat deze juffrouw te recht een compliment verdient. De uitvoering werd door den heer P. Smiehausen, voorzitter van de Heus densche Hengelsportvereeniging met een woord van welkom geopend en aan het slot met dank gesloten, waar bij hij de spelers namens de Heusden sche vereeniging een bloemstuk aan bood. De heer Broers dankte namens zijn vereeniging. Zijne Hoogwaardige Excel entie de Bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft met ingang van 10 Januari opgericht het Dekenaat „Waalwijk", waartoe zul len behooren de parochies Berkdijk, St. Joachimsmoer, Kaatsheuvel, Loon op Zand, Waalwijk (H. Joannes), Waalwijk (H. Antonius), Waa'wijk (H. Clemens), Waalwijk (O. L. Vrouw On bevlekt Ontvangen), Waspik en het rec toraat H. Theresia te Waspik-Boven. Tot het Dekenaat St. Geeriruiden- berg zullen blijven behooren de pa rochies; St. Geertruidenberg, Made, Moerdijk, Raamsdonk, Raa nsdonksveer, Zevenbergen, Zevenbergschen Hoek, Hooge Zwaluwe en Lage Zwaluwe, ter wijl verder eveneens met ingang van 10 Januari 1932 bij het dekenaat St. Geer truidenberg zijn gevoegd de parochies Dussen en Hank, die tot dusverre be hoorden tot het dekenaat Heusden. Z. H. Exc. heeft benoemd tot deken van het dekenaat St. Geertruidenberg, den ZeerEerw. heer W. J. van den Hout, Pastoor te Made en tot Deken van het Dekenaat Waalwijk den Zeer Eerw. heer N. H. J. van Riel, Pastoor der parochie van St. Jan* te Waalwijk. Met wijziging van de betreffende be paling der Diocescane Synode No. 45 werd de HoogEerw. heer Deken van het dekenaat Waalwijk, aangewezen tot decanus vicinus voor de HoogEerw. Heeren Dekens van de dekenaten St. Geertruidenberg en Heusden en werd de HoogEerw. heer Deken van het de kenaat St. Geeriruidenberg, aangewezen tot decanus vicinus van den HoogEerw. heer Deken van het dekenaat Waalwijk. A.s. Donderdag 7 uur begint op de Damclub de clubcompetitie. In de le groep ontmoeten elkaar de Joode-Pellekaan. de Graag—C. Bax. 2e Groep A. DeurlooSwagemakers. G. JonkerGer. Jonker. 3e groep J. DeurlooA. Fitters. J. Timmermans—A. Vos. AALBURG. Het zoontje van H. v. d. Broek werd door hun eigen hondje aangeval len en zoodanig in het gelaat verwond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Naar ons wordt medegedeeld, zal de verloting van de gehouden Bazar, ten bate van de fanfare „Onderling Genoegen" plaats hebben in het gym nastieklokaal alhier, op Zaterdag 16 Januari a.s., des avonds 7 uur. Zooals bekend, bestaat de hoofdprijs uit een Heeren- of Damesrijwiel. ANDEL. Het 2-jarig dochtertje van Adr. Verwijs alhier, kwam dezer dagen zoo danig van een stoel te vallen, dat in roeping van geneeskundige behandeling noodzakelijk was. De koopman W. den Dekker al hier, vond dezer dagen een zijner koeien dood in den stal. Voorwaar een groote schadepost voor betrokkenen. Verschillende werkloozen uit de ze gemeente zijn thans van gemeente wege bij de werkverschaffing te werk gesteld. Het betreft hier een werkver schaffing door de waterschappen met subsidie van gemeente, rijk en provin cie. De waterschappen betalen slechts een laag percentage der kosten. ALMKERK. De heer P. A. de Ridder, Rijks veldwachter alhier, slaagde dezer dagen te Amsterdam voor het examen Briga dier. Wij wenschen bovengenoemde profi ciat met dit succes. A.s. Vrijdagavond 7 uur hoopt voor het comité van Winterlezingen in de zaal van de wed. Dekker op te treden, Ds. v. d. Vliet van Utrecht. Op 22 Jan. a.s., des nam. 7 uur, hoopt de Herv. Schoolvereen. alhier, een algemeene ledenvergadering te hou den. CAPELLE. J.I. Vrijdagavond 7 uur, trad in de Ned. Herv. Kerk alhier, op uitnoodi- ging van de Ned. Herv. Jongelingsver- een. op G.G. „Immanuël", als preker op, Ds. Koolhaas uit Chariois, die voor een groot aantal belangstellenden een rede hield over: „Het Gebed" naar aan leiding van Mattheus 7 vs. 7. Met klim mende belangstelling volgden de aan wezigen de bloeiende rede van den geachten spreker. Het le elftal der voetbalvereen. „Excelsior", speelde j.I. Zondag voor de le klasse B.V.B. tegen B.V.V. 5 te 's-Bosch en won met 20. Het 2e elftal speelde op eigen terrein tegen H.E.C. Ill uit Waalwijk en won met .43. j i i I De coop. Aankoopvereen. van landbouwbenoodigdheden Sprang-Ca pelle e.o." houdt Vrijdag 15 Jan. a.s., des avonds 6 uur in de zaal van den heer J. Treffers aan het Bruggetje, een algemeene ledenvergadering. Door het Landbouwkundig Bu reau „Breda" van de N.V. Vereenigde Kalimaatschappij Amsterdam, te Bre da, zal a.s. Maandag 18 Jan., des avonds 6 uur in de zaal van den heer J. Tref fers aan het Bruggetje een voordracht, verduidelijkt met films, over kalibemes ting worden gehouden. Deze vergade ring is vrij toegankel jk voor iederen landbouwer. Naar we vernemen heeft de heer C. Koenen voor zijn herbenoeming tot ouderling der Ned. Herv. gemeente a.d. Loonschendijk bedankt. In de gehouden ledenvergadering der Paardenhoudersvereen. „Ons Be lang" werd een voorstel, om alle paai den 80 pCt. uit te keeren, aangenomen. De heeren j. v. Pelt, P. de Rooij en W. N. Kuijsten werden herkozen. DUSSEN. Het bouwen van een stoomge maal met machinistenwoning voor het waterschap „Het Zuiderveld" alhier, is naar we vernemen opgedragen aan L. van Dis te Fijnaart. In de afgeloopen week had we derom de jaarlijksche uitdeeling plaats van de goederen, vervaardigd door de Meisjesvereen. „Lydia" te Hank. Er konden weer verschillende gezinnen ver blijd worden met een pakje. Voor de Zandagsschool waren er 45 kieedingstukken gemaakt en voor de uitdeeling 80 stuks. In het geheel dus 125 stuks. Wij zien dus nu weer, dat deze ver eeniging onzen steun wel verdient en wij hopen dan ook, dat zij nog lang mag voortgaan met haar goed werk. EETHEN. Zaterdagavond a.s. om 7 uur, hoopt de fanfare „Excelsior" te Dron- gelen in het gymnastieklokaal alhier een uitvoering te geven, met medewer king van de tooneelvereen., verbonden aan de fanfare. (Zie advertentie.) Het Kerstfeest, dat wegens ziek te der kinderen was uitgesteld, zal D.V. a.s. Donderdag 14 Jan. des avonds 6 uur, onder leiding van Ds. Kuijper in de Ned. Herv. Kerk gevierd worden. GIESSEN. Zaterdag, 9 Januari j.I., gaf de gem. zangvereen. „Excelsior" haar eer ste uitvoering in de o.l. school alhier. Te zeven uur riep de heer Kooiman aan een talrijk publiek (de zaal was stampvol) een hartelijk welkom toe. O.m. merkte spreker op, dat de zang- vereen. slechts één jaar bestond en riep hij dus eenige clementie in bij het publiek. Het vocale gedeelte bewees wel, dat de leiding bij den heer Havelaar te Woudrichem in goede handen berust. Verschillende nummers werden keurig uitgevoerd, en het korte bestaan der vereeniging in aanmerking genomen, is een felicitatie aan „Excelsior wel op zijn plaats. Voorts werden een vijftal tooneelstuk- jes opgevoerd. Ook dit gedeelte van het programma getuigde van ernstige studie. Braaf werd er gelachen en na een dolgezelligen avond gehad te heb ben ging het publiek na het sluitings woord van den heer Kooiman, ruim voldaan huiswaarts. „Excelsior" kan met genoegen op dezen welgeslaagden feestavond terugzien. We hopen dan ook nog vele malen van een dergelj'ken avond te genieten en voldoen gaarne aan het verzoek van het bestuur der vereeniging om langs dezen weg velen op te wekken, zich als lid van genoemde zangvereeniging op te geven. LAND VAN ALTENA. Tengevolge van het hooge water en het feit, dat de watermolen van het Waterschap „De Polder van Veen" plaats moet maken voor een electrisch gemaal en zoodoende buiten werking dient te worden gesteld, wordt het over tollige boezemwater van de Polder van Veen thans vrij gelaten naar de Opper ste polder van Andel, welk gemaal thaas dag en nacht doordraait om het over tollige water van de polders te loozen Tengevolge van de voortdurende re gens is het boezemwater hoog. Het mag wel van algemeene be kendheid heeten, dat den laatsten tijd de uitkomsten van de binnenscheepvaart werkelijk bedroevend zijn geweest. Er is voor de binnenschippers bijna geen werk en tengevolge van de toenemende concurrentie zijn ze daarbij nog ge noodzaakt, tegen veel te lage prijzen te varen. De vermindering van de vaart wordt door de volgende cijfers ten dui- del jkste gedemonstreerd. Door de schut sluis te Andel zijn n.I. het afgeloopen jaar 1931 niet minder dan 4788 vaar tuigen met een inhoud van 849.255 M3 minder gepasseerd dan in het vorig jaar 1930. In 1931 passeerden in totaal door de Schutsluis 29.921 vaartuigen met een I 36 zalmen, 1 St. Jacobszalm, 19 schot- inhoud van 4123391 AD tegen 34.709 zalmen, 24 elften en 14305 finten. Het vaartuigen met een gezamenlijke inhoud vorig jaar was de aanvoer aan de markt van 4.972.646 AD in het jaar 1930. Ook hier is malaise in ernstige mate dus. Huisgezin. OUDENDIJK. Door tusschenkomst van den Ker- ceraad der Ned. Herv. Kerk te Woudri chem is er verandering gekomen in de eiding der Zondagsschool. Tijdens het Kerstfeest gewaagde mej. Schriek, die gedurende 15 jaren de lei ding had, dat zij bij vele ouders sch:jn- baar de sympathie verloren had en haar plaats, zoo dit gewenscht werd, zonder tegenactie, voor een ander wilde inruimen. Zoo had dan Zondagmiddag de eer ste samenkomst plaats, onder leiding leiding van den heer F. C. Huijser en mej. E. Vink. De opening geschiedde door Ds. de Bruin, terwijl tevens tegen woordig waren de Ouderlingen van Hoven en van Straten. De opkomst der kinderen was alge meen, zoodat wij mogen veronderstel len, dat de ouders met deze verandering zich wel kunnen vereenigen. Bij het rooien van boomen had de arbeider C. v. V. het ongeluk, onder een vallenden boom te geraken, waar bij hij een zijner beenen zoodanig ont wrichtte, dat dadelijke geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Dr. de Vries uit Almkerk verleende hulp. RAAMSDONKSVEER. Woensdag 13 Januari, des avonds 6.30 uur, zal in het Evangeliegebouw Eben-Haëzer een leesdienst worden ge houden. SPRANG-CAPELLE. De loop der bevolking der ge meente over 1931 is als volgt: Aantal op 1 Jan. 1931 4916 Ingekomen 113 Geboren 92 Totale vermeerdering 205 Vertrokken 193 Overleden 62 Totale vermindering 255 205 5121 255 Aantal inw. op 1 Jan. 1932 4866 Het aantal ingekomen schepen in de haven te Labbegat bedroeg over 1931 302, met een tonneninhoud van 21002 M3. SPRANG. A.s. Dinsdagavond 7 uur zal in in het belang van het Gereformeerd Studiefonds in het Ned. Herv. Kerk gebouw optreden, Ds. van Ginkel uit Nieuwpoort. Bij den uitgang zal voor dit fonds een extra collecte gehouden worden. Toen Vrijdagmiddag den 7-jari- gen J. Bogers naar school ging en plotseling den straatweg overstak, werd hij door mejuffr. B. met haar fiets tegen den grond gereden, waarbij hij achterover met het hoofd op de straat weg terecht kwam. In bewusteloozen toestand werd hij door den slager J. v. d. Mast opgenomen en in zijn wo ning binnengedragen. Dr. W. constateerde hersenschudding. Werd eerst het ergste gevreesd, thans is zijn toestand iets vooruitgaande. Me juffrouw B. treft geen schuld. SLEEUWIJK. De fortwachter De Man van het fort „Bakkerskil" wordt overgeplaatst als sluiswachter naar Woudrichem. VEEN. Bakker V. alhier had Zaterdag het ongeluk, aan de steiger van ide loop plank te vallen. Gelukkig was er direct hulp aanwezig, welke hem uit zijn be narde positie redde. Bij den val had hij zich zoodanig bezeerd, dat hier/oor ge neeskundige hulp moest worden inge roepen. Het fanfarecorps „Wilhelmina" alhier, heeft het voornemen op 6 Febr. a.s., onder leiding van haar directeur den heer J. Jiskoot, haar eerste uitvoe ring te geven. Onze gemengde zangvereeniging „Zanglust" alhier, hoopt Zaterdag a.s., des avonds om 6.30 uur, een uitvoering te geven in het gymnastieklokaal der O.L. school. (Zie advertentie.) WOUDRICHEM. Gedurende het tijdvak 1 tot en met 8 Januari j.I. werden aan de visch- markt alhier geen winterzalmen aange voerd ,doch bestond de aanvoer slechts uit enkele partijtjes voorn, waarvoor 4 tot 5 ct. per pond werd besteed. De in de Ned. Herv. Kerk ge houden collecte ten behoeve der Chr. Bewaarschool, heeft f 19.65 opgebracht. Vóór de lichting 1933 van den dienstplicht hebben zich 22 personen doen inschrijven. Gedurende het jaar 1931 werden aan de vischmarkt alhier aangevoerd Huisgez. Naar wij vernemen is door den heer P. Dekker Az. te Sleeuwijk ont slag gevraagd a's machinist van het waterschap „Honsewijk". Op Vrijdag 17 Jan. a.s., van n.m. 61/28i/2 uur zal in de Ned. Herv. kerk de verkiezing plaats hebben van een notabel (vacature P. C. Vink). Candida- tën A. C. Vink en P. de Joode. Vrijdagavond 17 Jan. a.s. zal voor de afdeeling van Volksonderwijs, door Ds. de Jongh uit Gorinchem in café Overeem een lezing worden gehouden. De zangvereen. „Volksonderwijs" zal deze avond opluisteren. WERKENDAM. Vermoedel jk tengevolge van het uitglijden, viel de heer C. C. Z. van zijn motorschip, liggende in de Nieuwe Haven. Genoemde persoon verdween geheel onder water. Gelukkig wist hij zijn tegenwoordigheid van geest te be houden, waardoor verdere ernstige ge volgen werden voorkomen. Vrijdagavond j.I. werd voor een ruim honderdtal personen in de Oude school alhier, vertoond de Mentawei- film (Zendingsfilm). Na het zingen van Ps. 72 6 en 7 en gebed, sprak Ds. Lazonder een kort openingswoord en hoopte, dat de aanwezigen niet al'een zijn gekomen om de film, maar ook voor het doel, waarvoor deze film wordt geproduceerd. Vervolgens liet de film ons zien de toestand voor en na de bekeering der heidenen van de Mentawei-eilanden. De ze eilanden zijn gelegen ten N.W. van Sumatra. Deze terreinen worden door een Duitsche vereen, bearbeid. Omdat zij op onze bezittingen werkt, staat zij in verbinding met het Zendingsbureau te Oegstgeest. In de pauze werd een flink aantal boekjes verkocht, meer als propaganda voor de Zending. Na het bedanken van de heeren Stock en Lelieveld, agent zending en opera teur, sprak Ds. Lazonder het slotwoord en ging na het zingen van Gezang 39 vs. 1 voor in dankgebed. Donderdag 14 Jan. a.s., des n.m. 6.30 uur, hoopt in de Kerk der Geref. Gemeente alhier op te treden, Ds. Ver hagen van Middelburg. Donderdag j.I. heeft de Burger wacht haar jaarvergadering gehouden ia gebouw voor Chr. Belangen, bij welke gelegenheid de uitreiking plaats had van diploma's met kruisen voor Scherpschutters. Deze vergadering was goed bezocht. De heer Fr. Hakkers^. Secretaris dezer vereen., werd met alge; meene stemmen herkozen. De prijzen werden als volgt uitge reikt: Scherpschutter le klasse, diploma met zilveren kruis: H. van Driel; P. van Elzelingen; A. v. d. Heuvel; Jan Visser Jr.; Corn. Visser Jzn.. i 'i —O— alhier 315 zalmen, 3 St. Jacobszalmen, 26 schotjes, 24 elften en 80116 finten. Uit deze cijfers worden de zeer slech te resultaten van de zalm, elft en finten- vangst zeer duidelijk gedemonstreerd. In 1930 was de zalm vangst reeds zeer slecht te noemen, doch 1931 spant op dit gebied de kroon. Sedert menschen- heugenis zijn de resultaten van ze zalm vangst niet zoo abnormaal slecht ge weest en slechts 36 zalmen werden ver leden jaar aan de markt aangevoerd. Vroeger was de zalm- en elftvangst een ware goudmijn voor deze gemeente, doch thans wordt er zoo goed als niets meer in verdiend. De elfvangst was vroeger een goede bron van inkomsten, doch thans worden een geheel seizoen slechts enkele elften meer gevangen. Ook met de zalmvangst is dit zoo het geval. Dit seizoen werd aan de vischmarkt alhier door visschers uit deze gemeente nog geen en kele zalm aangevoerd, terwijl de aan voer op andere vischmarkten in ons land sporadisch voorkwam. Met de fin tenvangst is het eveneens slecht ge weest in 1931. Niet minder dan onge veer 66.090 finten werden minder ge vangen dan in 1930. In een der maan den van het seizoen in 1931 waarin de finten werden gevangen werden er 50 duizend minder aangevoerd dan over dezelfde maand in 1930. Dit beteekende dus een mindere inkomst van 50.000 maal f0.10 (de gemiddelde prijs der fint) of f5000. Slechts enkele maanden in 1931 is de vangst van andere soor ten witvisch goed geweest. Over het geheel genomen is 1931 voor de vi*- scherij evenwel zeer slecht geweest en ook thans zijn de uitkomsten uiterst gering. Veel visschers kunnen nauwe lijks de te maken onkosten verdienen. Tengevolge van den hoogen waterstand zijn sommigen weer met de aal en pa ling visscherij begonnen. De uitkomsten waren evenwel ook gering. Daarbij komt nog, dat de prijs van de visch, de laat ste maanden zoo laag is, dat ook bij normale vangsten de visscher niet meer in zijn onderhoud zou kunnen voorzien. De algemeen heerschende malaise drukt thans ook zijn stempel op de visscherij.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2