Tweede Blad Ho. 5191 Woensdag 13 Jan. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard FOSTER'S MflflGPILlEN BEHOORENBE Bij HET Indien gij voortdurend last hebt van schele hoofdpijn als gevolg van een slechte spijsvertering, gebruik dan eens een poosje Foster's Maagpillen, het betrouwbare, zacht werkende laxeermiddel. Alom verkrijgbaar A f 0.65 per flacon. Vervolg raadsverslag WOUDRICHEM. Het lid Kuijpers deelt mede, dat de i.n het dares genoemde bewering van de verkiezingsleus „vóór of tegen Zon dagsluiting", op de afdeeling Wou- drichem van de S.D.A.P. niet van toe passing is, want dat deze ook van oordeel is, dat drankmisbruik bijzon der slecht i s voor de arbeiders en hen moreel en financieel ten gronde richt. Hij is van meening, dat deze aangelegenheid echter meer uit plaat selijk oogpunt moet worden bekeken en dan komt hij tot de conclusie, dat de sluiting geen voordeel voor de be woners heeft opgeleverd. Het is ten minste bekend, dat er toch wel gele genheid voor verkoop werd gegeven, terwijl verschillende personen nu naar Gorcum gaan om hun geld te ver teeren. Hij merkt op, dat een groot deel der visschers de geheele week van huis is en dat het voor deze men- schen wel wat erg is des Zondags niet eens bijeen te kunnen komen. Hij wijst er tevens op, dat het dezen zo mer gebeurd is, dat een autobus met bezoekers voor Loevestein in deze ge meente nergens iets konden gebruiken, hetgeen toch ook; niet aanbevelens waardig is. Ten aanzien van de door den Voorzitter geuite bezwaren tegen de opening, deelt hij mede, dat zijn fractie er zich ook mede kan vereeni gen de opening te beperken tot den verkoop van niet-alcoholhoudende dran ken. Tevens meent hij, dat de Burge meester toch altijd het recht heeft bij eventueele wanordelijkheden de inrich tingen geheel te sluiten, terwijl, indien mocht blijken dat tengevolge der open stelling minder gewenschte dingen ge beuren, de raad toch eveneens de macht heeft dit weder te wijzigen. Hij stelt voor, het verzoek in te willigen. Het lid van Wendel de Joode zegt, dat hij voor Zondagsheiliging is. Hij spreekt hier als nestor van den raad en deelt mede, dat hij er over kan medespreken, dat het drankgebruik de menschen moreel zoowel als financieel naar beneden drukt. Hij zegt, dat het waarheid is, dat de S.D.A.P. zich sterk kant tegen het drankmisbruik en hij is van meening, dat een aanhanger dier partij zijn beginsel verloochent, indien hij voor openstellling der café's is op Zondag, terwille van plaatselijke vrien den, Hij meent, dat de uitvoering van een in te stellen tapverbod veel be zwaren met zi.ch zal brengen. Hij noemt het treurig, dat in dezen tijd van ma laise nog zooveel geld aan drank en snoeperij onnuttig wordt uitgegeven en hij kan zich dan ook niet indenken, dat er nog personen gevonden worden, die meer gelegenheid beschikbaar willen stellen voor drankgebruik. Dhr. Viveen zegt, dat hij bij de voor standers voor Zondagssluiting weinig heeft gemerkt van den Zondagsheili ging, doch dat meer den nadruk wordt gelegd op de omstandigheid, dat zij vreezen, dat het in de gemeente niet goed zal gaan indien de café's op Zon dag zijn gepond. Hij constateert, dat er ten opzichte der Zondagsheiliging door de openstelling der café's feitelijk niet veel zal veranderen, aangezien ook thans niet is ingegrepen. Hij zegt, dat het ook de meening der S.D.A.P. is, dat de arbeider die geregeld de café's bezoekt niet tot de beste kan worden. Hij is er echter voor, dat1 de menschen zich eenige ontspanning kunnen veroorloven, zonder dat daarbij van sterken drank gebruik wordt ge maakt. Hij meent, dat het gemeente bestuur ook andere plichten heeft om de menschen van het herbergbezoek af te houden en zegt, dat dit zeer zeker zal verminderen indien gezorgd wordt voor een goede woningvoorziening. Hij is tegen inwilliging van het verzoek, zooals het daar ligt, maar kan er zich mede vereenigen dat de café's worden open gesteld met invoering van een verbod, dat geen sterken drank mag worden verkocht. Ten aanzien van het door het lid van Wendel de Joode gezegde, betref fende het niet nakomen van het begin sel, merkt het lid Kuijpers op, dat er in Amsterdam toch ook een sterke A.-R. fractie in den raad is en dat hij nog nooit heeft gehoord, dat deze een voorstel tot cafésluiting op Zondag heeft gedaan. Hij meent, dat dit dan ook Verwerping van het beginsel is. Het lid van Wendel de Joode dankt voor de eer, door Amsterdam met Wou- drichem te vergelijken. Hij zegt, dat de A.-R. fractie daar zeer zwak is en haar macht zoodoende beperkt. Hij blijft bij zijn meening, dat een S.D. A.P.-er zijn beginsel los laat indien hij voor inwilliging van het verzoek is. Het lid van der Wiel deelt mede, dat hij, voordat hij verder over deze aan gelegenheid het woord voert, eerst even zal releveeren, dat hij in zijn eerste periode van zijn lidmaatschap, toen hij derhalve nog geen belanghebbende op het gebied van cafésluiting was, zich eveneens daartegen heeft verzet en wel uit overweging, dat het een aantasting van de vrijheid van de menschen be- teekent. Ten aanzien van het in het adres vermelde, dat bij de laatstgehou den raadsverkiezing de leuze zou heb ben gegolden „vóór of tegen Zondag sluiting," deelt hij mede, dat hem een christelijk persoon in de gemeente toen tertijd mededeelde, dat hij links stemde, indien bij een linksche raadsmeerder- heid de café's op Zondag geopend zouden zijn, aangezien vroeger zijn zoons wel eens laat thuis kwamen, doch dan in de gemeente vertoefden, terwijl sedert de sluiting de jongeren zich naar Gorinchem begeven. Hij zegt tevens, dat hij zeker weet dat verschil lende S.D.A.P.ers in de gemeente vóór openstelling zijn en hij wil de afge vaardigden van die partij mededeelen, dat als bij de verkiezing bekend was geweest, dat deze partij tegen open stelling zou zijn, hun aantal leden wel tot een dozijn zou zijn geslonken. Hdj is van meening, dat de menschen de vrijheid moet worden gegund en dat niet op alle mogelijke wijzen getracht moet worden dezen aan banden te leggen. Hij is evengoed tegen drank misbruik, doch tengevolge van de slui ting der café's in deze gemeente gaan de menschen thans naar Gorinchem, hetgeen vooral voor de jongeren be- teekent, dat zij dan geheel zonder toe zicht zijn. Tevens deelt hij mede, dat tengevolge van de sluiting het drank gebruik niet is verminderd, doch dat de frauduleuze verkoop, zelfs in par ticuliere huizen, is toegenomen. Hij memoreert verder, dat hij eenige jaren geleden, ten tijde dat de rivier door het ijs dicht zat, des Zondags in Gorcum verschillende personen uit deze ge meente in de café's heeft aangetroffen, die er sterk op tegen zijn hier de ca fé's alsdan geopend te hebben. Hij meent, dat de menschen eenige ont spanning moet gegeven worden, het welk nog niet behoeft te ontaarden in drankmisbruik. Indien zich eventueele minder gewenschte gevallen voordoen, kan de Burgemeester toch altijd in grijpen en is hij er ten sterkste voor dat de overtreders gestraft worden. Hij stelt dan ook voor, tot inwilliging van het verzoek te besluiten. Het lid Holster deelt mede, dat hij tegen openstelling der café's op Zon dag is en dat hem ook verschillende jonge menschen uit de gemeente heb ben verzocht te willen medewerken, dat de café's niet op dien dag geopend worden, aangezien zij dan ook dikwijls door vrienden of kennissen worden be wogen deze inrichtingen te bezoeken. Hij vreest tevens, dat bij openstelling uit de omliggende gemeenten minder gewenschte elementen naar hier zul len komen, hetwelk tot onaangenaam heden aanleiding zou kunnen geven. Hij voelt evenmin iets voor openstelling met invoering van een tapverbod, aan gezien hij van oordeel is, dat een der gelijke maatregel moeilijk te contro leeren zal zijn, terwijl bier toch ook tot de alcoholische dranken kan wor den gerekend. Om al déze redenen kan hij zich dan ook niet met inwilliging van het verzoek vereenigen. Naar aanleiding van de door het lid van der Wiel gemaakte opmerking, deelt het lid Viveen mede, dat er wel andere oorzaken zijn geweest tenge volge waarvan de S.D.A.P. bij de laatst gehouden verkiezing zooveel stemmen heeft behaald en dat dit met de al- of niet sluiting der café's niets uitstaande heeft. Zoowel hij, als zijn partij achten drankmisbruik een groot kwaad voor de arbeiders, maar hij is er niet tegen de menschen eenige vrijheid en ont spanning te gunnen. Daarom zou hij het verzoek willen inwilligen, onder voorwaarde, dat er een tapverbod wordt ingevoerd en geen sterken drank mag worden verkocht. Het verzoek wordt daarna in stem ming gebracht en met 4 tegen 3 stem men, die der heeren van der Wiel, Kuijpers en Daim, verworpen. Daarop wordt het voorstel, om het verzoek in te willigen met invoering van een tapverbod in stemming ge bracht, hetgeen eveneens met 4 tegen 3 stemmen, die der heeren van der Wiel, Kuijpers en Viveen, wordt ver worpen. Het lid Daim verlaat daarop de ver gadering. Vervolgens komt aan de orde een verzoek van den heer W. G. van den Heetcamp alhier, om ten behoeve der straatverlichting aan het electrisch net voor de straatverlichting te mogen aan sluiten een lichtpunt, te plaatsen op den Wal nabij zijn pas gebouwd huis. Hij is genegen de kosten voor het aan brengen van het lichtpunt voor zijn rekening te nemen, doch zou gaarne zien dat de gemeente het stroomver bruik voor haar rekening nam, aange zien het hier als een uitbreiding van de straatverlichting kan worden be schouwd. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten, onder de genoemde voorwaarden het verzoek in te willigen. Op voorstel van B. en W. wordt even eens met algemeene stemmen besloten, in te willigen een verzoek van de ver eeniging tot bevordering der Harmo- nicamuziek alhier, om voor de repe tities der vereeniging op Zaterdagmid dag van 3 tot 4.30 uur, gebruik te mogen maken van het gymnastieklokaal der le openbare school. Eveneens wordt op voorstel van B. en W. met algemeene stemmen inge willigd, een verzoek van het bestuur der zangvereeniging van „Volksonder wijs" alhier, om voor het houden van een bazar op 28, 29 en 30 December a.s. gebruik te mogen maken van het gymnastieklokaal der le open bare school, onder voorwaarde, dat de kosten van gebruik van electrischen stroom voor rekening der vereeniging komen. Voor de met 1 Januari te vervullen betrekking van lid van het Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftre ding van het lid P. van Krieken, is door gemelde instelling een aanbeve ling ingediend, vermeldende als no. 1 P. van Krieken en als no. 2. C. J. van Wijk. De heer P. van Krieken wordt met 5 stemmen 'herkozen, terwijl 1 stem wordt uitgebracht op den heer C. J. van Wijk. 1 De doorjlde Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs ingediende aanbeveling, voor ide benoeming van een lid iwegens periodieke aftreding met 1 'Jan. van den heer W. Baks Bzn., luidt als (volgt: 1. W. Baks Bzn; 2. B. Viveen Jzn. Eerstgemelde wordt met algemeene stemmen herbenoemd. Vervolgens wordt j'met algemeene stemmen besloten tot het aangaan eener gemeenschappelijke regeling met de gemeenten Almkerk, Andel, Dussen, Giessen en Rijswijk, voor den keu ringsdienst van vee en vleesch voor deze gemeenten. Wegens meerdere ui.tgaven wordt op voorstel van B. en W. aan het Bur gerlijk Armbestuur voor het jaar 1931 met algemeene stemmen een extra sub sidie toegekend, ten bedrage van f450 Aan Burgemeester en Wethouders wordt machtiging verleend tot het doen houden van de gewone verhuringen en verkoopingen gedurende het jaar 1932. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen de door tusschen- komst van de vereeniging van Nederl. Gemeenten met de firma J. C. de Knegt 6 Zn. te Amsterdam gesloten verzeke ring tegen brandschade van de ge meente-eigendommen met ingang van 1 Januari 1932 weder te doen besten digen, met wijziging van de bedragen van eenige posten. Daarna deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. voorstellen in verband met het aantal werkloozen en de slech te uitkomsten, welke de visscherij reeds verschillende weken oplevert, evenals het vorig jaar weder een steunrege ling vast te stellen. Evenals vorig jaar stellen B. en W. voor de bedragen te bepalen als volgt: Uitgetrokkenen: Voor gehuwde ien ongehuwde kostwinner f9.per week, benevens f0.50 per week per gezinslid boven de twee per sonen, tot een maximum van 10 per sonen; kostgangers f5.per week. Voor reglementair nog niet rechtheb benden, dubbel uitgetrokkenen en on georganiseerden: Gehuwde en onge huwde kostwinners f 7.— per week, benevens f0.50 per week per gezins lid boven de twee personen, tot een maximum van 10 personen; voor kost gangers f4.per week. Het lid Kuijpers deelt mede, dat over het algemeen de toestand voor de arbeiders en visschers dit jaar zoo danig is geweest, dat van oversparen wel niet zal zijn gekomen. In verband daarmede zou hij de uitkeering iets willen verhoogen, door aan een geHn zonder kinderen een steun te verstrek ken van f7.per week en daarboven een kindertoeslag van fl.per week voor elk kind beneden de 14 jaar, een en ander met een maximum van f 12. per week. Deze uitkeeringen zou hij voor de georganiseerden met fl.per week willen verhoogen. Het lid Viveen zegt, dat ook deze gemeente door den algemeenen crius wordt getroffen. Hoewel de visscherij dit jaar eensdeels niet ongunstig is geweest, doch voor een ander gedeelte minder gunstig kan worden genoemd, is hierin gedurende en 4 a 5-tal weken een zoodanige verslechtering gekomen, dat het meerendeel der visschers thans niet meer in staat is in hun onderhoud te voorzien. Indien mogelijk geeft hij voor steunverle'ening de voorkeur aan werkverschaffing, doch alle personen zullen wel niet te werk kunnen worden gesteld. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. voor het uitkeeren der onder steuningsgelden het Burgerlijk Armbe stuur weder met de personen van den vorigen winter zouden willen aanvullen, welke personen hiertoe bereid zijn ge vonden. Het lid Viveen zou hieraan even eens een vertegenwoordiger van de vakbeweging willen toevoegen. Hij vraagt tevens of er niet een middel zou zijn te vinden, waardoor ook de visschers zich tegen de gevolgen van werkloosheid of slechte vangst zouuen kunnen verzekeren. Aangezien de ge meente niet met het verleenen van steun kan voortgaan, zou hij tevens willen besluiten, dat de arbeiders, die in staat zijn in verband met hun be roep zich bij een werkloozenkas aan te sluiten en die dit nalaten, in het vervolg van eiken steun, zoowel in den vorm van geld als door middel van werkverschaffing, uit te sluiten. Aangezien de gemeente alles doet, om te trachten het aansluiten bij een werk- ioozenkas te bevorderen, moeten de betrokken personen eveneens toonen iets voor de dagen van werkloosheid over te hebben. Het lid van der Wiel zou het ook een prachtige oplossing vinden, indien ook de visschers wekelijks iets voor 40. De twee woestijnrobbers stegen vlug van hun ezels af, verborgen die achter een paar mas sieve pilaren en stelden zich op achter het ge vallen hoofd van een reusachtige afgod, uitge houwen in steen. „Houd je gereed, om hem te grijpen, als hij voorbijkomt," fluisterde Madhub. „Die blanken vechten als duivels." 41. Onbewust van de twee roovers, die in hinderlaag lagen, stuurde Rob z'n ezel tusschen de steenen blokken door, die over de vloer van van den tempel verspreid lagen en keek ijverig rond, of hij de dieven ook zag, die hij op het spoor was. 42. Plotseling voelde hij, hoe sterke armen hem grepen en voor hij zich verdedigen kon, was hij van den ezel afgetrokken. „Bind hem Abu," hijgde Madhub, terwijl hij Robs armen stevig vastgreep. „We moeten hem uit den weg ruimen, voor de anderen in 't zicht komen." Nadat ze Robs armen achter z'n rug gebonden hadden, beurden da beide bandieten hem opeii, droegen hem een van de grootste kamers van den tempel binnen. Nieuwsblad *a*3S£ZMUaB£3lZ.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5