Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5195 Woensdag 27 Januari 1932, FEUILLETON. liinneiigasiiL Plaatselijk ftieuits Oil nummer üisiaet uil 2 Slsden ^islssmarf. ^ND VAN alte^ Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden I 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. LEZING voor het Nutsdepartement te Werkendam. Woensdagavond trad als spreker voor het Nutsdepartement Werkendam op, de heer F. O. Geerling te Zand- voort, die een „uitstapje in de wereld ruimte" behandelde. De Voorzitter, de heer Bottenberg, ©pende de vergadering en betreurde het, dat de zaal niet beter bezet was; doch ongetwijfeld was dit te wijten, dat juist ook op deze avond een de clamator optrad in het gebouw voor Chr. Belangen. Getracht was nog in verband daarmede, de Nutsavond te ver zetten, doch dit ging bezwaarlijk. Daar na kreeg de heer Geerling het woord, die zeide, dat de sterrenhemel voor velen een onbekend gebied is, terwijl juist de bestudeering van het heel al zooveel schoons oplevert. De zon en de aarde zijn in vroegere eeuwen een lichaam geweest, doch deze licha men zijn in den loop der tijden door af koeling van elkaar losgekomen. De aar de was evenals de zon een gasbol, zij verdichtte zich steeds meer en er vorm de zich een korst, het afkoelingsproces is nog niet volbracht, men wordt hier aan nog vaak herinnerd door de vul kanische uitbarstingen. Op de gevorm de aardkorst begon zich eerst het plan tenleven te ontwikkelen en bestond de plantenwereld hoofdzakelijk uit groote varens. De bosschen stierven af en dit „steenkolen tijdperk" was voorbij. Spr. wees in verband hiermede er op, dat de steenkool niets anders is, dan opge- zamelde zonnewarmte. De dierenwereld bestond uit groote logge wezens, waarvan de brontotaurus een gewicht had van ongeveer 30.000 K.G. Al deze dieren, waarvan een prachtcollectie lantaarnplaatjes werd ver toond, waren er voor bestemd spoedig af te sterven. De zon, zoo zegt spr., is de bron van alle leven, bestond de zon niet dan was de aarde woest en ledig. De Zon die in het groote heelal troont, is te beschouwen als een ster, die op onge veer 150 millioen K.M. van de aarde is verwijderd en is ongeveer 1.300.000 maal zoo groot als de aarde, en is in wezen geheel gelijk aan de aarde en de ontelbare sterren, die we aan den He mel zien fonkelen. De z.g. fotosfeer der zon geeft licht en warmte en is steeds in werking, soms hebben daar wilde bewegingen plaats, die wijzen op cyclo nen in de zonneatmosfeer, men aan schouwt op de aarde dan de z.g. zonne vlekken. In een periode van 11 jaar doet Naar het Fransch. 34.) Maar verzwakt door de studiën, waar aan hij zich met woede gewijd had, met een ijver, dien men bewonderde, maar die onder den schijn van zijn doel te bereiken, meer een lust was; om door aanhoudenden arbeid zijn ver driet te vergeten, besloot hij een jaar rust te nemen, voordat hij naar een betrekking solliciteerde. Hij was nu twintig jaar. Gedurende die twee jaren waren zijn hart als zijn gedachten niet werkeloos gebleven. De gedachte aan Louise was hem bijgebleven. De verhouding tot zijn stief vader was nog altijd even koel. Gerard had zooveel mogelijk de gelegenheid ontweken, om hem te ontmoeten. Ge durende den eersten tijd was hij, hoe wel hij twee keer in de week naar huis kon gaan, niet uitgegaan. Maar weldra moest hij er toe besluiten en hij bracht zijn vacantie bij Margaretha en De in arr door. Gedurende die vacantie was hij mees ter over zijn tijd en had hij een onder zoek naar Louise en haar moeder in gesteld. zich het maximaal aantal zonnevlekken voor. Daarna behandelt spr. de damp kring der zon de rose chromosfeer, waartusschen ontzagelijke vlammen op laaien; de protuberanzen, waarbij onge kende krachten worden ontketend. Fraaie lichtbeelden verduidelijken hier ook weder het gesproken woord. On danks de groote afstand der zon is het gelukt, door de spectraal analyse te weten te komen, uit welke stoffen de zon bestaat en wel o.a. uit natrium, ijzer, waterstof, helium en vele andere stof fen. Alle stoffen zijn door de ontzaglijke warmte van 6000 graden in gasvorm. Spr. behandelt vervolgens de electro- magnetische storingen, die de Zon op de Aarde uitoefent, die o.a. blijken uit het Noorderlicht en uit storingen op de kompasnaald. Een der grootste sto ring vond plaats 25 Sept. 1909, het telefoonverkeer stond toen zelfs geheel stil. De zonsverduistering zegt. spr., is eigenlijk een zonbedekking, de Maan stelt zich dan tusschen de zon en de aarde. Bij een Maansverduistering wordt de maan werkelijk verduisterd dqpfdat dit hemellichaam komt in de schaduwen der aarde. Spr. 'behandelt vervoilgens de Maan, de Koningin der Nacht genoemd. Dé maan is een tegenstelling van de Zon, zij ontvangt haar licht, door terug kaatsing van het licht der zon. De Maan bevindt zich dichter bij de aarde dan de zon, terwijl slechts een zijde zicht baar is. Op de prachtige lantaarnplaten zagen we de maanbergen en de z.g. maanzeeën, die echter geen zeeën zijn, doch woestijnvlakten. De voornaamste maanberg is de berg Tigo<. De maan is 1 ƒ50 deel van de aarde, er is geen water of dampkring, terwijl op de maan alles koud en dood moet zijn, zoodat er geen menschelijke wezens kunnen leven. Na de pauze behandelde spr. de pla neten en kometen, ook wel kinderen der Zon genoemd. In een mechanische voor stelling vertoonde spr. hoe de 8 pla neten, waaronder de aarde, zich om de zon bewegen en plaats heeft volgens vaste, onveranderlijke wetten. De voor naamste planeten zijn Mercurius, Venus, Aarde, Mars, Jupiter, Saturnus, Uranus en Neptunus, deze laatste is zoo ver door berekening gevonden. Mars heeft een dampkring, terwijl er ook water Tot zijn groote vreugde had hij ver nomen, dat het jonge meisje en haar moeder nog steeds op hunne kleine woning in de rue du Marché St. Ho- noré woonden. Hij zag haar terug! Zij herkende hem, maar als voorheen, liep zij hem met koele onverschillig heid voorbij. Dit griefde hem. Zou zijn standvastigheid dan over haar verzet niet triomfeeren? Op zekeren dag ontstelde hij zeer; Louise die hem zag naderen, trad op hem toe en bleef bleek, maar vastbera den voor hem staan. Zij zag hem open hartig aan, haar oogen strak op de zijne gevestigd, waardoor het hem on mogelijk was een woord uit te bren gen. Mijnheer de Beaupreault, zeide zij, wees niet verbaasd over mijn stout moedigheid. Door u aan te spreken, kom ik uw wenschen tegemoet, niet waar? Mejuffrouw, ge schijnt vertoornd, en toch Neen, hoegenaamd niet vertoornd, geloof mij, maar verbaasd slechts. Waar om schijnt ge mij zoo te vervolgen? Waarom vervolgt ge mij met uwe op lettendheden. Gij begrijpt toch wel, dat tusschen ons elke vriendschap, elke ge negenheid, van welken aard ook, onmo gelijk is. Mijn gezicht kan niet an ders dan u herinneren aan het bloedig lijk van uw vader en uw gezicht, he laas, doet mij slechts herinneren aan de folteringen, die mijn onschuldige is, Jupiter is de reus der planeten, op zijn oppervlakte worden voortdurend veranderingen waargenomen, die er op wijzen, dat deze planeet nog een wereld in wording is. De kometen bewegen zich om de zon in langgerekte banen. De legende, c'at de kometen ongelukken veroorzaken, berust op de reinste fantasie. De staart der kometen ontstaat, wanneer zij de zon naderen en is zoo ijl, dat een ont moeting met de aarde geenerlei gevol gen kan hebben. Sommige kometen lossen zich op in een ring van kleine lichaampjes, die, als ze in de atmosfeer der aarde komen, als vallende sterren zichbaar zijn. De groote afgerukte stukken der kometen vormen de z.g. meteoren, die als vuur bollen zichtbaar zijn. Het gewicht dezer meteoren bedraagt 3 tot 5 duizend K.G., terwijl in Siberië er een is ge vonden met een gewicht van 100.000 K.G. De meteoor, bestaat in hoofd/aak uit ijzer en nikkel. Ten slotte behandelt spr. de „vaste sterren". De afstand van de aarde tot deze sterren is fabelachtig groot en be draagt eenige millioenen K.M. Is de zon 1 millioen malen grooter dan de aarde, veie van die sterren, die men als kleine puntjes aan den hemel ziet, zijn millioe nen malen grooter dan de zon, in wezen zijn alle sterren gelijk aan de zon. Het aantal is reusachtig groot, en een reeks lantaarnplaten toonen dit aan. Ook wor den af en toe waargenomen „Nieuwe Sterren," die plotseling verschijnen, en daarna weer verdwijnen. Tusschen de zen grooten steirenhemel zijn onze aar de en onze een millioen malen grootere zon, slechts atomen, maar maken toch deel uit van die ontzaglijke organisatie, die onbevattelijk is voor onze beperkte zintuigen en waarin zich de schepping in haar volle overweldigende Majesteit openbaart. De begaafde spr. beëindigde zijn rede door de aanwezigen op te wekken meer studie te maken en nota te nemen van den prachtigen sterren hemel, die ons zooveel te vertellen heeft. De Voorzitter dankte den heer Geer ling voor zijn duidelijke en begrijpelijke uiteenzetting van dit zeer ingewikkelde onderwerp. Hoogst voldaan gingen de aanwezigen huiswaarts. BOERDERIJ AFGEBRAND. In de twee jaar geleden gebouwde boerderij van de heer B. Staal te Ams weer, onder Delfzijl ontstoud brand. Eenig vee kon worden gered, doch het huis en de inboedel, zoomede een zeer groote hoeveelheid stroo, hooi en vlas, wer den een prooi der vlammen. Ver moedelijk is de brand ontstaan, doordat1 kinderen met lucifers hebben gespeeld. De schade, welke ongeveer 1500 gulden bedraagt, wordt door verzekering gedekt. O— WINKEL TE ZAANDAM UITGEBRAND. Tijdens afwezigheid van de bewoners brak Zondagavond omstreeks kwart voor negen te Zaandam brand uit in de krui denierswinkel van den heer A. J. v. Veen, aan den Zuiddijk 103. Aanvankelijk ont wikkelde zich in den kelder een dikke rook. Met twee stralen aan de voor- en achtei zijde van het perceel werd het vuur bestreden. Toen plotseling de vlam men door het dak van het huis sloegen liet de leider van de brandweer met zeven stralen water geven, waardoor men al heel spoedig de situatie meester was. De winkel brandde geheel uit, terwijl de magazijn voorraad verloren ging. Verzeke- ring dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. TWINTIG KINDEREN MET MOEITE GERED. Zaterdagavond omstreeks half 12 is door nog niet opgehelderde oorzaak brand uitgebroken in de schoenmakerswerkplaats van den beer Bontebal, Kleine Katten burgerstraat 87 te Amsterdam. De brand nam spoedig een vrij ernstig karakter aan en zette de geheele werk plaats in een feilen vuurgloed. Voor de bewoners der drie boven gelegen étages was de toestand zeer kritiek. De werk plaats was n.l. slechts door een dun houten schot gescheiden van het trap portaal. Op de drie bovenetages sliepen behal ve de volwassenen niet minder dan een i twintigtal kinderen, die in nachtgewaad moesten probeeren uit het brandende huis te ontsnappen. Dit was echter zeer gevaarlijk door het bovengenoemde houten schot; dat reeds doorschroeide en veel rook doorliet Eenige bewoners vluchtten met wat kinderen over een platje aan den achter kant van het huis. De inmiddels ver schenen brandweer greep onder leiding van hoofdbrandmeester Brunet de Roche- Brune krachtdadig in en richtte aller eerst een straal water op het schot, wat ten gevolge had, dat het vuur op deze plaats eenigszins luwde, zoodat de nog in het huis aanwezige bewoners langs de trap en de voordeur het perceel konden verlaten. Men beleefde met dit alles spannende momenten Het was dan ook maar net op tijd, dat de bewoners kon den ontsnappen. O— EEN BELANGRIJKE OPDRACHT. Het agentschap Amsterdam der ma chinefabriek Gebr. Stork Co. te Hen gelo heeft, zoo meldt het Hbld" opdracht vader lijdt. Is het slechts toeval mijn- heer, dat u steeds op mijn weg voert? of zoekt ge mij? Zeer bleek en ontroerd zeide hij: Ik zoek u. En als verlicht door die bekentenis, vervolgde hij: Ja, ik zoek u en ik heb 'vruchte loos getracht, mij er tegen te verzetten door tot mij te zeggen, dat ik de her innering aan mijn vader onteer. 't j Was sterker dan ik. Ik zoek u en niets in mij verzet zich tegen u. Kwam het, doordat ik telkens in het binnenste van mijn ziel uw naa n her haalde, dat ik evenals u ben begonnen te gelooven, dat uw vader wellicht on schuldig is aan den moord, waarvan j men hem beschuldigde? Ik weet het niet, maar 'tis mogelijk. Wanneer ik aan u denk, dan verteedert mijn hart. Hij had op eenvoudigen, zachten toon gesproken. Sprakeloos zag Louise hem aan. Haar oogen stonden minder hard dan voor heen. Enkele zijner woorden hadden den weg tot haar ziel gevonden. En op haar beurt zeide zij tot hem, doch nu op zachten toon: Antwoordt mij, mijnheer, waartoe zou uw aanhouding leiden? Wat hoopt gij? Wat wilt g? Ik zal u antwoorden, ja, ik zal openhartig wezen. Als gij mij twee jaar geleden diezelfde vraag had ge daan, zou ik ongetwijfeld zeer verlegen zijn geweest, want twee jaar geleden was ik nog maar een kind en begreep ik nog niet wat er in mijn hart om ging. Nu is het echtetr anders. Ik heb nagedacht en wat gij mij nu vraagt, mejuffrouw, ach, hoe dikwijls heb ik mij dit niet zelf afgevraagd!! Waarom ontroerde ik de eerste keer, toen ik u zag, door uw blikken, door uw tra nen? Waarom zijt ge mij niet meer uit de gedachten gegaan? Ik heb het getracht. Maar als een noodlottig toeval ge voelde ik mij steeds tot u aangetrokken. Ik dacht toen, dat het was, omdat ik u beklaagde, gij, die aan de on schuld van uw vader geloofde en wier overtuiging heilig was. Maar nu begrijp ik beter, wat er in mij omgaat en al beklaag ik u nog altijd omdat de liefde en de eerbied voor uw vader nog niet veranderd is, moet ik u beken nen, dat ik u bovendien liefheb. Zij glimlachte niettegenstaande dit al les. Scheen zij het niet te gelooven? Hij scheen het te begrijpen en zijn oogen vulden zich plotseling met tra nen, die weldra over zijn wangen vloei den. Helaas, ik heb u lief; 'tis bijna een misdaad u dit te zeggen. Ik heb u lief en toch weet ik, dat ik niet mag hoopen, door u bemind te wor den. Hebt gij mij zelf niet eenmaal ge zegd: eeuwig zijn wij voor elkaar ge scheiden. 't Bloed van uw vader scheidt onze familie en de uwe! Met fonkelende oogen viel zij hem in de rede: Mijn vader is onschuldig, dat zweer gekregen tot de levering van een com plete palmoliefabriek voor de Malay Sta tes, welke op grootste en meest moderne fabriek van dien aard buiten Sumatra zal worden. Zij is berekend voor ver werking van de oogsten van een met oliepalmen beplant areaal van ruim 3000 HA. O— TWEE JONGENS VERBRAND. Te Wezep bij Zwolle is Zaterdagmor gen te half zeven brand uitgebroken in de woning van de familie Bécamp. De brand greep zoo snel om zich heen dat 2 eenigszins achterlijke jongens van 16 en 18 jaar in de vlammen zijn omge komen. Het huisraad kon nog gedeeltelijk worden gered. Omtrent dezen brand vernemen wy nog het volgende De brand heeft plaats gehad in de woning van den koopman Bécamp, een houten huisje dat geheel afzonderlijk op ongeveer 5 minuten afstand van het station Wezep staat. De oorzaak van den brand is onbe kend. De man, die weinig omgang met an deren had, woonde alleen met zijn vier kinderen. Een vrouw was niet in het huis. Het vuar was ontstaan in het beneden gedeelte van de woning en greep zeer snel om zich heen. De man, de oudste zoon en het jongste kind konden zich redden, doch de beide jongens van 16 en 18 jaar konden niet meer uit het huis worden gered. Hun verkoolde lijken zijn later uit het geheel afgebrande huisje gehaald. IIEUSDEN. De 2e ronde voor de competitie van de damclub „V. D." had Woens dag- j.l. plaats. De uitslagen zijn: Ie groep. A. de Graagde Joode 20. PellekaanC. Bax 20. IIe groep. j A. DeurlooSchijf. 20. Ger. JonkerSwagemakers 11. Ille groep. J. DeurlooTimmermans. DamA. Fitters 02. Rooster voor de 3e ronde: Ie groep. i' j de JoodeBax. Pellekaande Graaig. lie groep. A. DeurlooGer. Jonker. SwagemakersSchijf. IIIe groep. i J. DeurlooDam. FittersTimmermans. ik u. Maar als hij dan onschuldig is riep Gerard uit, wie is dan de schul dige? Wel! Weet ik dat? Als ik het wist zou ik dien vervloekten naam wel bij de justitie bekend maken, wie 't ook zij. Op somberen toon en zacht, alsof hij tot zichzelf sprak, antwoordde Gerard: Maar als Haudecoer onschuldig is dan triomfeert de schuldige en lacht hij de justitie uit. En de dood van mijn vader is niet gewroken. Ja, mijnheer er is geen wraak geschied, de schuldige is niet gestraft. Uw vader is vermoord en de moorde- naa ris in vrijheid. Hij is gelukkig. En gij hent hem wellicht. Misschien' is hij van uw stand. Gij reikt hem wellicht de hand. Want alles is moge lijk. En gedurende al dien tijd is mijn vader, mijn arme vader die zoo goed en zoo Zij hield op; haar tranen verstikten haar stem. Ach! mijn God, wat is het wreed! mompelde het arme meisje. Zij wischte haar tranen af. En mijnheer, niet alleen is hij dooi; die bewijzen veroordeeld, die bewijzen, die men tegen hem ingebracht heeft, neen, want toch zou hij vrijgesproken zijn, maar het is door de verdediging van zijn advokaat, mijnheer Demarr, van dien beroemden man, tegen wien niemand, zooals men zeide, opgewas sen was. (Wordt vervolgd.), voor lit Land van Htisiti n Alteiaje Langstraat n He gonelerwaard —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1