Tweede Blad Ni). 5195 Woensdag/27 Jan. M¥@flTy!pEfi voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. FOSTER* MAAGPILLEN Binnenland. K echtzaken. VOOR DE HUISVROUW. BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den Raad der ge meente BRAKEL, op Woensdag 20 Januari 1932, des voormiddags om half tien, ten gemeentehuize. Voorzitter: Wethouder L. van Dalen. Tegenwoordig de heeren Fred, van Dalen, H. C. van Daalen, H. J. Duij- zer, A. F. van Veenendaal, B. van der Veer en J. H. Vermeulen. De Voorzitter opent de vergadering, waarna hij een schrijven van den Bur gemeester dezer gemeente voorleest, lui dende als volgt: Aan den raad der gemeente Brakel. Hiermede heb ik de eer U te be richten, dat ik heden onmogelijk de vergadering van den Raad dezer ge meente kan leiden, tengevolge van het ontstellend bericht van het overlijden van onzen zoon. Vervolgens worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onge wijzigd vastgesteld. De Voorzitter leest voor, een schrij ven van Ged. St. dezer provincie, waar bij de raad dezer gemeente met den meesten aandrang alsnog uitgenoodigd wordt, ten spoedigste over te gaan tot vaststelling van de begrooting voor den dienst 1932. De Voorzitter gaat over tot behan deling van die begrooting. Met algemeene stemmen wordt be sloten, het gemeentebestuur van Poe- deroijen uit te noodigen met deze ge meente een gemeenschappelijke rege ling aan te gaan voor het onderhoud, verlichting en verwarming van het ge meentehuis alhier, waarin tevens de secretarie der gemeente Poederoijen is gevestigd. Bij post 15 van de begrooting „be looning wegens aanplakken en omroe pen", stelt de Voorzitter voor, de heer Weststrate eervol ontslag uit deze func tie te geven en deze werkzaamheden op te dragen aan den gemeentebode. De heer van der Veer merkt op, dat de heer Weststrate deze functie al der tig jaar vervult, zoodat hij er tegen is, om hem eervol ontslag te verleenen. Indien de functie van aanplakker va cant was, zou spr. er ook sterk voor zijn, om dan den bode daarmede te belasten. De heer Vermeulen is eveneens tegen het voorstel tot het verleenen van eer vol ontslag. De heer Weststrate is steeds genegen jonge menschen bij hun werk behulpzaam te zijn. Spr. weet dit uit ondervinding, daar zijn zoon, wan neer die met zijn werk niet verder kan, steeds door den heer Weststrate be reidwillig geholpen wordt. Het voorstel in stemming gebracht, wordt verworpen. Bij den post „Kosten van de Bouw- politie", stelt de Voorzitter voor, de Jaarwedde van den Ambtenaar, belast met het bouw- en woningtoezicht, van f 100.op f50.— te brengen. De heer van der Veer stelt voor, den heer Verkuil eervol ontslag te ver leenen en tot ambtenaar, belast met die functie, te benoemen een persoon, woonachtig in de gemeente. Het voorstel Van der Veer in stem ming gebracht, wordt aangenomen met vijf tegen twee stemmen. Op voorstel van den Voorzitter wordt met algemeene stemmen besloten, voor taan 8i/2 in plaats van 4y2 pCt. te ver halen op de wedden van alle gemeen teambtenaren, wegens pensioensbijdra ge. Voorts wordt op voorstel van wet houder F. van Dalen, eveneens met algemeene stemmen besloten, voor den gemeenteontvanger op de secretarie een kantoor beschikbaar te stellen, zoodat de post „vergoeding aan den gemeen teontvanger wegens het houden van een kantoor" kan vervallen. Met algemeene stemmen wordt de be grooting van inkomsten en uitgaven voor den dienst 1932 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f37061.27 voor wat den gewonen dienst betreft en op f 3000.wat den kapitaalsdienst betreft Ingekomen stukken: Schrijven van den heer J. H. Rüger, waarin deze bedankt voor de verleen de subsidie voor de aanschaffing van een projectie lantaarn ten behoeve van den landbouwcursus. Op voorstel van den heer F. van Dalen wordt besloten bij dezen lantaarn tevens een bijpassende tafel te koo- pen. Schrijven van het gemeentebestuur van Wehl, houdende verzoek adhaesie te betuigen aan het hunnerzijds gedaan verzoek aan de Kroon, om over te gaan tot instelling van een ministerie van Landbouw. Besloten wordt adhaesie te betuigen. Schrijven van Ged. St. dezer provin cie, waarbij bericht wordt, dat zij de benoeming van B. v. d. Veer tot lid van den raad dezer gemeente, voor ken nisgeving hebben aangenomen. Een schrijven van hetzelfde College, houdende aanvulling der Bouwverorde ning. Wordt aangenomen voor kennis geving. Verzoek van C. Versteeg-Sustronk, houdende verzoek, haar wedde voor het schoonmaken van het gemeentehuis met f25.per jaar te verhoogen. Verschil lende leden zijn van meening, dat het thans geen tijd is, om tot jaarwedde verhooging over te gaan. Met algemeene stemmen, uitgezon derd die van den heer van Veenendaal, wordt op het verzoek afwijzend be schikt. De Voorzitter brengt ter tafel een begrootingswijziging voor den dienst 1931. Met algemeene stemmen wordt deze wijziging goed gekeurd. Thans komt in behandeling een schrij ven van het bestuur van de Nederland- sche Fabrieksarbeiders en de S.D.A.P., houdende verzoek tot het bevorderen van werkverschaffing en het in het le ven roepen van een steunregeling. De heer Duijzer vindt, dat door het talmen van het College van B. en W. reeds veel tijd verloren is gegaan. De Voorzitter zegt, dat door de wet houders tot spoed is aangedrongen. Na eenige besprekingen wordt beslo ten ten spoedigste over te gaan tot het treffen van maatregelen, die werk ver schaffing zullen bevorderen. Tevens zul len maatregelen voorbereidt worden tot het daarstellen van een steunregeling. Daarna wordt de openbare vergade ring gesloten, waarna de raad overgaat in geheime zitting, ter behandeling van eenige verzoeken om ondersteuning. STRAFZITTING VAN HET KAN TONGERECHT TE HEUSDEN Uitspraak 15 Januari 1932. JachtwetA. N. V. v. d. B., A'kerk, f5 of 3 d.J. v. d. W., Werkendam, f 40 of 20 d. v.v. VisscherijwetJ. L., Giessen, f 2 of 1 dag v.v. VleeschkeuringswetA. D., Dussen, f10 of 5 d.B. A. W., Dussen, f2 of 1 dag. InvaliditeitswetE. v. d. H., A'kerk, 12 X f 0.50 of 12 X 1 d.B. W., Alm- kerk, en Th. C. H., Dussen, ieder 5 X f 0.50 of 5X1 d. IJkwetJ. d. M., Heusden, en J. V., Genderen, ieder f3 of 2 d. v.v.H. V. Dewerken, 5X^1-50 of 5 X 1 d. WapenwetJ. A. K., Dussen, f 10 of 5 d. Leerplichtwet: A. v. d. B, Haarsteeg, vrijspraak. Prov, Wegenregl.J. A. C., Drongelen, f 1 of 1 d. Gem. Verord.D. G., Werkendam, C. R. en J. v. O., DeWerken, ieder f3 of 2 d. M.R.wetJ. V., Genderen, f5 of 3d. M.Regl.C. K., Waalwijk, P. G. F. G., DeWerken, B. M., Wijk, ieder f 3 of 2 d. M. V., Dussen, f10 of 5 d., J. J. v. d. S., W'dam, f 5 of 3 d., J. V., Andel, fl of 1 d. 424 Sr.: G. T. Mz., Veen, f 15 of 10 d. J. v. O., W'dam, f5 of 3 d. Voert. z. licht: A. v. O., A'kerk, f2 of 1 d. Rijw. z. lichtJ. v. H. e.a., DeWerken, f 3 of 2 d. WIJVLEKKEN. Op tafellakens en servetten wordt niet zelden wijn gemorst en het kost de vrouw des huizes moeite, die vlek ken te verwijderen. In de bleekerij ge schiedt dit niet altijd met de noodige zorg. Daarom verdient het aanbeveling, linnengoed, waarin dergelijke vlekken zijn, eerst thuis een kleine vóórbewer king te laten ondergaan. De beste manier in dezen is behan deling met eau de Javelle, welke vloei stof, indien men er met overleg en voorzichtig mede omgaat, het weefsel geheel onbeschadigd laat. Nadat de vlek vooraf gewasschen is met witte zeep, laat men ze eenigen tijd weeken in helder water, waaraan men een beet je Javell-water heeft toegevoegd. Ge woonlijk neemt men drievierde gewoon koud water tegen een vierde Javelle- water. 1 Indien blijkt, dat dit niet voldoende is, kan het geen kwaad, het mengsel een weinig sterker te maken. Menzor- ge er voor, dat men de tijl, waarin het goed ligt, niet aan de werking van de lucht blootstelt, opdat de kracht niet vervliegt. Men moet de kom bedekken en het goed, nadat het er is uitgehaald, in lauw zeepsop uitspoelen. Het Javelle- water wordt het best bewaard in krui ken, die men op een donkere plaats neerzet, want door den invloed van het licht kan het veel van zijn kracht verliezen. Uit crèmekleurige stoffen kan men versche wijnvlekken verwijderen door ze eerst in koud, daarna in heet water te doopen, ze te bedruppelen met scher pen azijn en daarna flink uit te spoe len. Verouderde vlekken worden inge wreven met eene oplossing van wijn steen. CONTROLE VAN FRANSCHE ZIJDE? „De wapenindustrie". Het Tweede Kamerlid Van Dijk heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, voorzitter van den raad van ministers gevraagd Is het juist, dat de Fransche militaire aftaché te 's-Gravenhage in het bijzijn van eenige officieren van het departement van defensie een bezoek zal brengen of een bezoek heeft gebracht aan de opslagplaats van materieel van Holland- sche Industrie- en Handelmaatschappij Siderius te Krimpen a.d. IJssel, ten einde in delegenheid te worden gesteld zich door eigen aanschouwing te overtuigen van het aldaar aanwezige oorlogs mate rieel Indien het antwoord op deze vraag bevestigend mocht luiden, is de regeering dan niet van oordeel dat na het on dubbelzinnig antwoord van de regeering op de vragen van den heer Albarda in zake de geruchten omtrent de vervaardi ging in Nederland van zaar geschut en granaten voor zwaar geschut, bestemd voor Duitschland elke controle van buitenlandsche zijde op de juistheid der gedane regeeringsmededeelingen als vol maakt overbodig en als in strijd met de waardigheid van Nederland moet worden beschouwd O— DE BEVOLKING VAN BELGIË. Bijna gelijk aan die van Nederland. De Vlamingen ver in de meerderheid. De volkstelling, in 1931 in België ge houden, heeft doen blijken, dat het aan tal inwoners in België 8.091 000 bedroeg. Het aantal kamerleden zal in verband hiermede moeten worden verhoogd van 187 tot 202. Rekent men de vier op enkele taal grensdorpen na geheel Vlaamsche provin cies bij elkaar, dan komt men tot een totaal van ruim 3 630.000 inwoners. Voor de vier Waalsche provinciën (het bij de provincie Luik hoorende Vlaamsche kanton Landen inbegrepen) is dit totaal, zonder de 60.000 Duitsch-sprekende Belgen in in Eupen-Malmedy en de Luxemburgsche grensstreek 2.760.000. In de provincie Brabant wordt ten deele Vlaamsch, ten deele Waalsch ge sproken. O— DE HINDERWET. Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant acht het van belang, dat voor het gebruiken van vuilnis tot grondophooging vergunning wordt vereischt. Ingevolge het bepaalde in de artikelen 1 en 2 onder VII der Hinderniswet wordt voor het oprichten van een inrichting bestemd tot bewaring en verwerking van afval vergunning vereischt. Blijkens arrest van den Hoogen Raad van 31 December 1923 moet het woord „en" disjunctief worden opgevat, zoodat ook voor inrich tingen alleen tot verwerking vergunning noodig is. Nu doen zich in Noordbrabant aldus Gedeputeerde Staten van die provincie in een aan den minister van arbeid, handel en nijverheid gerichten brief gevallen voor, dat het huis- en straatvuil wordt aangewend tot ophooging van laag gelegen terreinen. Het vuilnis wordt door den reinigingsdienst gestort op een bepaald terrein en wanneer dit bijna het niveau van de omgeving bereikt heeft, wordt het met een deklaag zand daarmee gelijk gemaakt. Ook gaat men wel te werk volgens de methode van onderdelving het vuil wordt dan gestort in de te graven sleuven, waarvan de uit komende grond tegelijkertijd op het vuil wordt gebracht. Gemeentebesturen oor- deelen, dat men bij het op deze wyze storten van vuilnis niet met vuilberging, doch met grondophooging te doen heeft en een vergunning ingevolge de Hinder wet niet wordt vereischt. Immers, een dergelijk terrein is niet bestemd om vuilnis te bewaren en niet om het te verwerken maar omgekeerdhet vuilnis is bestemd om het terrein in een bepaalden toestand te brengen. Daar terreinen als hiervoor genoemd, zoolang zij met vuilnis worden opgehoogd, zeer zeker gevaar, schade of hinder kun nen veroorzaken, achten Gedeputeerde Staten het van belang, dat ook het aan wenden van vuilnis tot grondophooging van een vergunning ingevolge de Hinder wet wordt afhankelijk gesteld. Zij achten het voorts van belang, dat aan de ge meenten met een bepaald zielental, b.v. 5000, behoudens ontheffing van Gedepu teerde Staten der betrokken provincie, de verplichting wordt opgelegd, een plaats te bestemmen tot vuilnisbelt en dat elke zoodanige bestemming moet geschieden onder goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten, den inspecteur van de Volksgezond heid gehoord. Gedeputeerde Staten hebben den minis ter verzocht te berichten, of hij bereid is een aanvulling van de hinderwet in den hiervoor aangegeven zin te bevorderen. N. R. Ct. GERECHTSHOF ARNHEM. Uitspraken: J. v. O. te Hedel was door den Politie rechter te Tiel wegens wederspannigheid veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf, waartegen hij in hooger beroep was ge komen. Deze straf werd veranderd in f25 boete en eene voorwaardelijke ge vangenisstraf van 2 weken. Verdediger was Mr. H. H. Roobol, advocaat te Arnhem. M. v. d. B. te Brakel was op de ker mis te Brakel, had wat te veel gedronken en heeft toen een politieman geslagen en geschopt. De politierechter te Tiel ver oordeelde hem daarvoor tot f 40 boete of 20 dagen hechtenis en het Hof be vestigde dat vonnis. 46. Wetend, dat Ouwe Daan en Prof. Prewe naar hem zochten, luisterde Rob gretig, hoe het hoefgetrappel van de ezels gaandeweg wegstierf. Daar de dag aanbrak en geen enkel geluid de stilte"1 meer verstoorde, besloot hij te probeeren, naar buiten te strompelen. 47. Na veel moeite gelukte het hem, overeind te komen en door de poort naar buiten te strom pelen. Het zonlicht scheen op de ruïnes, maar al deed Rob nog zoo z'n best, hij kon de steenen, die hier en daar verspreid lagen, niet vermijden. Telkens stuikelde hij en viel voorover, doch hij hield vol. 48. „Als ik maar eenmaal de open vlakte bereikt heb, zien ze me wel," dacht hij, terwijl hij tusschen de dubbele rij leeuwen doorhinkte. Het werd hem duizelig voor de oogen. Hij hijgde naar adem en raakte totaal uitgeput. Plotseling begonnen de leeuwen te draaien voor z'n oogtn en hij zeeg bewusteloos neer. Jtosblail Verstopping en slechte spijsvertering maken U ellendig en humeufïq. Neem bijtijds de zeer zacht werkende Foster's Maagpillen, het bekende en beste laxeertoiddel. Alom verkrijgbaar f0.65 per flacon. —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5