J. ELEKAN, 's-HERTOGENBOSCH, HAVENSTRAAT 5 INGEZONDEN Parijsclie illodehrieve» Binnenland. Burgerlijken Stuud. Rechtskundig Adviseur (Nabij het Station) belast zich met het opmaken van akten betreffende den verkoop van roerende- en onroerende goederen (zooals inboedels, huizen, enz.). Billijke Conditiën. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. J.l. Vrijdagavond zat ik, Kees Kom kommer, rustig bij de kachel mijn Dagblad te lezen, toen de bel mij op eens deed schrikken, benieuwd wie dezen laten be zoeker nog zou zijn, opende ik de deur, en een ieder begrijpt mijne verbazing toen daar in blakende welstand onzen vriend "Wim voor mij stond. De begroeting was natuurlijk aller hartelijkst en spoedig was deze trouwe vriend van een gemakkelijke stoel en een goede sigaar voorzien en vlogen vragen en antwoorden door elkaar. Ik zal probeeren een geregeld verloop van ons eerste samenzijn te vertellen KeesEerst moet je mij eens vertellen "Wim waar je toch uitgehangen hebt Wim Dat zal ik, zooals je weet waren wij de laatste keer toen we bij elkaar waren op zoek naar een vermist persoon, een dichter. Wij hadden per Radio in lichtingen verzocht, hierop kwamen brieven en verschillende inlichtingen en ik ben toen eens op zoek gegaan en mijn zoeken is beloond geworden. Want de onbe kende is nou bekend. Doch een reis dat ik gehad heb, ik kwam ten slotte nog terecht bij „Joppe" en „Hein" in Amerika. KeesIn Amerika zegde, maar kerel hoe kwam je daar nou toe en wie be taald dat Wim Stil nou even ik zal het je uit leggen Onze bekende was vroeger met die twee, schatgraver geweest, op zoek naar oud geld geloof ik, en zoo zoekende kwam ik eindelijk daar terecht en al mijn onkosten zijn betaald uit overgeschoten geld van vorige steunregelingen. KeesNou Wim, schep maar niet op jonge, het laat mij trouwens koud, wie betaald heeft, het voornaamste heb je bereikt, zoodat wij een volgende keer weten, wie wij voor hebben, en dan pro beeren wij hem uit dat „bomvrije" ding te schieten. Het is anders de laatste tijd heel stil in ons dorpje, er zijn geen op stootjes geweest en onze Gemeenteraad heeft geen moeilijke zaken, op haar pad gevonden. De voornaamste dingen waren natuurlijk al voor de behandeling in „kannen" en „kruiken", zoodat de hamer alleen nog maar dienst deed. Ingezonden stukken-schrijvers zijn ver huisd denk ik, of hebben het te druk met de hun zoo na aan 't hart liggende werkloozen. Wim Zijn die er nog, of is alles nog aan 't werk. Kees Bijna alles is aan het slootgraven in de polder, want alleen de arbeiders en de boeren hebben een slechte tijd, ook de landeigenaars zitten leelijkers te trekken omdat zij geen steun kregen, en dus geven de Gemeente, de Provincie en het Rijk nu maar wat toeslag om de slooten eens schoon te maken. Wim hè, hè, met zulke toeslaggevers achter den rug, valt er natuurlijk voor de arbeiders wel een kruimeltje af en ver dienen die dus een goed loon: Kees Niet iedereen denkt als jij Wim er zijn er ook die met den mond alleen voor de arbeiders opkomen, doch van binnen deze niet kennen. De werkloozen ontvangen als ze een goede week hebben f 41,40. Kees Ik zal nog wel eens gelegen heid krijgen, om jou deze heele werk verschaffing uit te leggen en voor te rekenen, wie dit betaald. En gij infor meert maar eens, wat de ingelanden per H.A. meer moeten betalen, en ik zal het bedrag wel opdoen, wat aan de arbeiders is uitbetaald en dan zullen wij wel eens kijken wie het beste af is. Het zal nu gauw genoeg klaar zijn. WimMaar als dat zoo gauw klaar is, wat moeten de menschen dan met hun laarzen doen Kees Die hebben ze in bruikleen ge loof ik, en als nu het werk klaar is, dan gaan die laarzen over naar de lui van de brandweer, om dan toe te kijken, hoe ze brand blusschen. WimWat klets je nou, is onze motorspuit dan niet in orde soms KeesBest in orde hoor. Maar dat is waar, die historie van den laatsten brand, die onze brandweer niet ge- bluscht heeft, weet je niet. Luister dan eensVoor verleden week was er brand. Een van de leden van onzen Raad was in de eerste oogenblikken zoo de kluts kwijt, dat hij totaal vergat, dat onze gemeente ook een beste motorspuit heeft. Hij liet toen maar rap van een andere gemeente een motorspuit komen, en die had net den brand uit, toen onze spuit met het personeel gewaarschuwd was, zoodat die van ons niet nat gemaakt be hoefde te worden. WimNou gij dit zegt, heb ik er ook wat van gehoord. Mij vertelden ze, dat die raadsman alles bij elkaar heeft getrommeld, met potdeksels, klokgelui en het stukske zong van „Wie zal dat be talen" enz. Ha.. Ha.. Ha., zeepèike. En nou Kees, ga ik naar huis, in de hoop dat wij elkaar wat gauwer zullen zien. alsdat het nou geduurd heeft. KeesNou Wim, niet zoo'n haast jongen, wij zijn nog niet uitgepraat en morgen is het Zaterdag en Zondag kun je uitslapen, houdt je nog maar wat kalm. WimNeeje Kees, ik heb geen tijd meer, ik ga vlug naar bed en morgen vroeg op, wij moeten morgen een Dominé gaan beluisteren, en dat valt niet mee. KeesNou dan kom je er toch ge makkelijk met de auto 1 Wim Dat wel, maar den laatsten keer moesten we nog al eens overstappen en als wij morgen niet gelukkiger zijn, dan komen we niet eens op tijd, daarom gaan wij vroeg weg, dan kunnen we als 't noodig is, wel een handje helpen. KeesGoed hoor Wim, doe je best maar. Denk er om, dat je naar de goeie autoverhuurder gaat, en ik wensch je goeie reis. Wim Dank je wel Kees en tot een spoedig weerzien. WIM EN KEES. Febr. 1932. Vervolg Raadsverslag ANDEL. Wijziging begrooting van het G. E. B. Dhr. Hoesen vraagt hoe of 't staat met de goedkoopere stroomlevering buiten de huisverlichting. De Voorzitter antwoordt, dat dit op moeilijkheden stuit. Als alle mo toren in Andel tegelijk werden aange zet, dan eischt dit een kracht van 20 K.W.U. Normaal was de maximale belasting 13, tot heden heeft de ge meente geluk gehad, dat niet alle motoren gelijktijdig zijn aangezet, maar dit neemt niet weg dat de maximale belasting is opgeloopen tot 18 waardoor een gemiddelde van 16 K.W.U. wordt verkregen, het gevolg daarvan is, dat de gemeente daar door een strop heeft van f 420. Had men een regelmatige belasting van 16 of 18 dan gaf dit niets, omdat dan het meerdere verbruik de grootere uitgaaf dekt. Nu echter slechts heel sporadisch een dergelijke hooge belasting van het net voor komt, wordt de gemeente een strop bezorgd, zoodat het een bezwaar is nog verder te gaan. Die hooge be lasting behoeft slechts 4 maal per jaar gedurende een oogenblik plaats te vinden en dan wordt daarnaar de maximale belasting berekend. Spre ker is gisteren op het kantoor van de P.N.E.M. geweest, om te trach ten hierin een verandering ten goede te krijgen. Er is gedacht den groot sten afnemer aan te doen sluiten op de lijn die wordt gelegd voor den Veenschen watermolen, doch dan raakt de gemeente hem als klant kwijt, het is daarom mooier als men een regeling kan krijgen, dat hii voor de gemeente behouden blijft en dan iedereen kon aansluiten, zonder bang behoeven te zijn, dat dit voor de ge meente een strop beteekent. De heer Schouten meent, dat reeds een goede verbetering verkregen zou worden als de gemeente zelf de sper- uren kan regelen. In den winter als verschillende particulieren reeds om 4 uur hun huisverlichting ontsteken, krijgt men juist de hooge belasting, terwijl de krachtverbruikers nog op laag tarief draaien, dit zou dus niet moeten voorkomen, zoodat het in gaan der speruren, dan vroeger ge steld behoorde te worden. De Voorzitter zegt, dat er nog geen dag is voorgekomen, waarop alle mo toren tegelijk werden aangezet, zou dit geschieden dan kreeg ynen een belasting van 20 K.W.U. Er is aan de P.N.E.M. gevraagd om in de re geling van stroomlevering verbete ring te krijgen, om de gelegenheid te krijgen andere ingezetenen die de heer Hoesen op het oog heeft ook aan goedkoopen stroom te helpen, zoolang die verbetering er echter niet is, is het bezwaarlijk hiertoe over te gaan. Ingekomen stukken Procesverbaal van kasopneming bij den Gemeente-ontvanger op 19 Dec. waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is bevonden en in kas was f 6989,26. Bij den administrateur van het G. E.B. bleek in kas te zijn 857,56. Wordt aangenomen voor kennisge ving. Schrijven van den Bestuurdersbond voor het Land van Heusden en Al- tena, over werkeloozenzorg. B. en W. stellen voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, wijl men in deze gemeente reeds lang voor dit schrijven kwam, in den aan gegeven zin werkzaam was. De raad gaat met dit voorstel ac- coord. De Voorzitter deelt mede, dat 28 December door B. en W. 'n schrijven is gericht aan het polderbestuur, waarin gevraagd werd*1 een opgaaf te verstrekken van de werkzaamhe den die met steun van rijk en pro vincie kunnen worden uitgevoerd. De heer Hoesen vraagt welk be drag de polder beschikbaar heeft ge steld. De Voorzitter antwoordt van f 300 waardoor f 1500 verwerkt kunnen worden rijk, provincie en gemeente dragen 80 pCt. bii in de verwerkte loonen. Toen de brief kwam waarin dit werd meegedeeld hebben B. en W. terstond de werkeloozen te werk gesteld, hoewel zii niet wisten hoe die 80 pCt. verdeeld zouden worden. Het is best mogelijk, dat hiervoor later een begrootingswijziging moet plaats hebben, omdat er op de be grooting slechts f 600 staat uitgetrok ken. Waar niet bekend is hoeveel zal noodig zijn, vragen B. en W. machtiging om in elk geval met de werkverschaffing door te gaan tot het bericht er is. De gemeente heeft zich voor het verkrijgen van een rijksbijdrage moeten verbinden, dat zii zich strikt zal houden aan de door den Minister gestelde voorwaar den. Bii flink werken kan een uur loon van 24 cent worden bereikt, terwijl de werkzaamheden worden uit gevoerd onder toezicht van de Heide Maatschappij. De bepalingen gelden tot 28 Februari. De gevraagde machtiging wordt hierop verleend. De heer Hoesen hoort met lof en roem over de werkverschaffing spre ken, hii meent, dat reeds ruim f 900 is verwerkt. Het verwondert hem ech ter dat Heijstek verstoken blijft om te werk gesteld te worden. De Voorzitter zegt, dat aan den laatsten werkgever gevraagd moet worden, waarom de aanvrager wer keloos is geworden. Deze heeft ech ter opgegeven, dat Heistek niet ont slagen is, doch zelf ontslag heeft ge nomen. Uit vrees voor de stakers, die het werkwilligen lastig maakten. Daarop is een afwijzende beslissing gevolgd. B. en W. hebben zich evenwel nog maals tot den betrokken Inspecteur gewend en doen hun best een andere beslissing te krijgen. De Inspecteur heeft beloofd deze pogingen te zul len steunen. De heer v. Houwelfngen zegt, dat alleen arbeiders geholpen kunnen worden, zou men verder kunnen gaan dan zou blijken, dat bii hen die niet als arbeiders worden beschouwd ook heel wat behoefte is. De heer Hoesen vraagt of er ook al wat gedaan is aan het met groo- te snelheid rijden. De Voorzitter heeft de politie op dracht gegeven, hierop toe te zien. Daar geen der heeren iets meer voor de rondvraag heeft, sluit de Voor zitter de vergadering. LANGE KLEBRENEN KORTE HAREN. Een praatje over moderne mantelstoffen. Zoolang het zulk heerlijk zacht win terweer blijft kan men met genoegen een mantelcostuum of een kort bonten jasje dragen. Maar als het vriest, als het waait en de koude wind je door merg en been gaat geef mij dan maar een heerlijken mantel die me van top tot teen omhult. Het laatste is natuurlijk wel letterlijk waar want geen enkele mantel reikt tot op de teenen. Maar we mogen toch al heel tevreden zijn dat hij tenminste niet meer bij de knieën ophoudt.... Op het gebied van lange mantels ge nieten de effen kleuren de voorkeur. Tenminste wat de kleur, niet wat de stof betreft, want in dit opzicht zien we maar zelden een geheel effen mantel. Nu eens is de stof gekruld, dan weer korrelig, of harig, geribd, met diagonaal of vischgraatpatrooDtjes doorweven, enz. Heel mooi vind ik ook glanzend laken met matte strepen. Een mantel van deze stof vervaardigd, ziet er elegant uit en toch ook weer niet in die mate, dat men hem niet voor alledag kan gebruiken. Een reden waarom dit laken nogal eens gekozen wordt voor dames die zich niet de weelde van twee winter mantels; kunnen permitteeren. Als men een mantel zoowel voor gekleed als eenvoudig gebruiken wil, mag men ech ter geen te sprekende kleur kiezen en dient ook het maaksel eenvoudig te zijn. Dat de coupe van sommige mantels recht is komt de vrouw met het niet meer zoo heel slanke figuur ten goede. En dat de snit van andere mantels getailleerd is, wordt daarentegen gewaar deerd door de dame of het meisje met 't tengere figuurtje en het smalle mid deltje Er waren oogenblikken (verleden jaar) dat de mantel te ruim dreigde te worden. Maar gelukkig heeft men bij tijds ingezien, dat te veel ruimte schade zou doen aan een kleedingstuk waarvan soberheid en practische snit toch een eerste vereischte behooren te zijn. De mantels zijn dikwijls aan de lin kerzijde ver overgekruist en zeer veel met een leeren ceintuur van suède glacé- leer gesloten. Maar het meest ori gineels van den langen mantel is toch de kraag. Als we van iets werke lijk nieuws willen spreken, is het op dit gebied. We zien heel veel sjaalkra- gen die men op verschillende manieren kan vast maken en ook asymmetrische kragen met b v. aan één zijde een re vers van bont. Er zijn kleine en groot te, staande en liggende kragen. De vrouw die voor haar mantels iets bij zonders wenscht kan dit nog het beste bereiken door aan den kraag een apart cachet te geven. Om vooral een rechte, lijn te bewaren, zijn vele mantels van ouderen niet met bont omzoomd. Maar er zijn b.v. in het benedengedeelte banen en punten van bont ingezet Soms vertoont de mantel een dwarsband van bont, even onder de taille, waardoor een kort jasje gesi muleerd wordt. Een alleraardigst prac- tisch bolerootje zag ik, van bont, zonder mouwen, kruiselings gesloten en bestemd om over den mantel te dragen. Het maakt dezen gekleed en warm en kan naar believen worden afgelegd Alleen mag de mantel dan niet van al te ste vige zware stof zijn. De kleur zwart is nog altijd zeer in de gunst voor wintermantels omdat ze zoo gedistingeerd staat en bij alle ande re kleuren gedragen kan worden. Maar ook auberginerood, donkergrijs en don kerbruin worden door vele dames ge kozen. Wanneer men nu maar zorgt, dat de bontkraag van een flatteerende kleur is, komt die van den n antel er minder op aan. Want zoo'n bonten kraag is dikwijls een belangrijk ding op het oogenblik. Hij is niet altijd zoo omvangrijk aan den hals maar zet zich dikwijls voort van voren op den mantel, stuk of schouderkraag. Het meest ken merkend voor den wintermantel van 1931 '32 is juist dit schouderstuk dat men in allerlei vormen ziet. Men moet er ronde schouders voor hebben. Is men van mannelijke bouw met meer vier kante schouders, zoo houde men zich beter aan de gewone schoudernaad. Bij al deze nieuwigheden blijven de haren kort, maar toch ook al weer niet zoo héél kort. Wanneer ge genoeg lok ken hebt om een klein wrongetje of rol achter in uw hals te maken, zoo kunt ge dat gerust doen. Als ge maar zorgt dat het kapseltje vrouwelijk is, met mooie golven en krulletjes Wan neer ge uitgaat, kunt ge er zelfs extra veel werk van maken en ge moogt er al uw fantasie (of die van den kapper) in leggen zonder dat dit op het oogen blik gek gevonden wordt. Het meiske van ons plaatje draagt b v. een heele rij vraagteekens op haar voorhoofdje terwijl de haren van achteren in kleine kurketrekkers zijn gelegd. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoerig wen- schen ingelicht te worden over de laatste mode, zoowel voor dames als kinderen, raden wij driDgend aan een abonnement te nemen op „Het Nieuwe Modeblad". Dit uiterst practische Nederlandsche modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor handwerken in alle genres, is bij de uitgevers dezer courant tegen sterk gereduceerde prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van het Nieuwe Modeblad 2 maal per maand verschij nende in 16 bladzijden met telkenmale 2 gratis knippatronenbladen, bedraagt slechts f 0 95 per kwartaal, franco per post f 1.25. FABRIEKSBRAND. De inwoners van Haaksbergen werden een dezer dagen 's avonds opgeschrikt door het gegil der stooaofluiten van de plaatselijke fabrieken, ten teeken, dat er iets bijzonders aan de hand was. Boven het fabriekscomplex der N. V. ,D. Jordaan Zonen's Textielfabrieken'* teekende zich een rosse gloed af, en het bleek alras, dat daar brand was uitge broken, die zijn oorsprong had gevonden in de sterkerij in een der kokers boven de sterk machines. Met vereende krachten toog men aanstonds met eigen brand- bluschmiddelen aan het blusschingswerk. De snelblusscbers bewezen hierbij uit stekende diensten en binnen betrekkelijk korten tijd was men het vuur in zoover meester, dat het gevaar als geweken kon worden beschouwd. —O EEN VROOLIJKE VERHUIZING. In de Sleedoornstraat te Nijmegen woon de een familie, die wij om der wille van de anonimiteit de familie X zullen noe men. Mevrouw X kon met baar buren weinig opschieten wij laten in het midden bij wie de schuld lag Zoo heerschte er den laatsten tijd in deze straat, welker naam visioenen oproept van vredige, landelijke rust en gemoedelijkheid, een sfeer van vijandigheid, van haat en nyd, geconcentreerd boven het hoofd van mevr. X. Deze van haar kant gaf echter geen kamp en wie weet waar het nog toe gekomen zou zijn, als de familie X niet besloten had 'n andere woonstee te kiezen. Tot zoover rechtvaardigt niets in den gang van zaken een bericht in de krant. Edoch, Donderdagmorgen heeft de ver huizing van het echtpaar X plaats ge had en die is geworden een festiviteit van den eersten rang. 's Morgens vroeg reeds waren in de Sleedoornstraat de vlaggen uitgestoken en heerschte er een ware feeststemming. En hoe voller de verhuiswagen, waarin de inboedel ver voerd zou worden, werd geladen, hoe grooter de kring van belangstellenden werd, die zich er rond verzamelde. Zoo kwam dan eindelijk het moment, dat al het meubilair was ingeladen en de tocht naar de nieuwe woning beginnen zou. Het paard trok aan en het vehikel zette zich in beweging. Onopgemerkt zou deze uittocht echter niet plaats hebben. Want nauw had de wagen zijn tocht begonnen, of er werd door een aantal muzikale buurtbewoners een vroolijke feestmarsch ingezet, de rest van de verzamelde menigte stemde in met forsch gezang en vanwaar zij kwamen weet niemand plotseling prijkten twee lauwerkransen aan het dak van den wagen, die nu, gevolgd door een lustig zingenden stoet, de straat uitreed. Aan het einde van de straat klonk nog een laatst gejuich en in de beste stemming bleef het escorte, dat voor zulk een rumoerigen uittocht gezord had, achter. Het echtpaar X is van dit uitgeleide geen getuige geweest. „Nijm. Crt". —O ANDEL. Geboren: Jakob, z. van C. Noorloos en B. H. BranderhorstCornelis, z. van G Verhoef en J. Verbeek. HERPT. Geboren: Maria, d. van J. A. Ver hoeven en H. E. de WiltChristina L. J., d. van Chr. A. J. van Herpt en A. B. Veroude. Overleden: Johanna G. v. Haren, 3 mnd. Petrus L. de Wilt, 74j.,wedn. van C. v. d. Pluijm. WOUDRICHEM. Geboren: Heiltje, d. van B. Baks en A. W. Baks; Cornélie Henrica, d. van S. M. de Leng en J. S. P. Wilhelm Arie, z. van A. van Vugt en A. Verdoorn. Overledeif: Jannigje Baks, 79 j, wed. van M. Baks. WERKENDAM. Geboren: Jacobus Arie, z. van D. v. Oord en E. C. Vos Adrianus, z. van A. Visser en A. Schoor Jacoba Johanna, d. van S. C. Glerum en P. A. Janse Jan Cornelus, z. van C. Visser en M. Molenaar Frederik, z. van Fr. Ippel en T. den Dekker Jannigje, d. van A. van Breugel en A. Aafjes Adriana Hendriks, d. van A. M. Visser en A. C. van Kooy Johannes, z. van B. van Berchum en A. de KeizerGerdina Antonetta, d. van G. Vink en N. M. Klop Anna Gerdina, d. van C. v. d. Wiel en H. Kornet. Getrouwd: T. Ritmeester, 24 j., en P. A. Vink, 21 j.J. Klop, 26 j., en C. J. Versluis, 19 j.; L. van Heu- kelom, 23 j. en B. Westerhout, 20 j. Overleden: Clazina Venus, 30 j., echtg. van C. de Gelder Jacobus G. van Oord. 17 mnd.; Gijsbertus van Veen, 2 j.Pleun Baggerman, 4 j.Gijsbertje Visser, 86 j., wed. van C. Klootwijk Hendrika Zwets, 78 j echtg. van C. Visser; Antje Schoon, 11 weken; Arie Paans, 4 mnd.Jan Yink, 90 j., wed. van J. DuizerCornelis J. Visser, 6 j. —O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 4