M. NORT, Qorinchem GEDIPLOMEERD OPTICIEN. oil uwer üesiaat uil 3 Men BEHANGSELPAPIEREN BEZOEKT 5. p. Cankboyzen (o's Bank K V. STEEDS HET NIEUWSTE IN BRILLEN. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5200 Vrijdag 12 Februari 1932. A. VERSCHUUR.BAERT HEUSDENSCHE MAANDMARKT Donderdag 18 Febr. Ituitenlaiid. Agentschap van de Amsterdawsche Bank fl.VAmsterdam. De werkloosheid in het Land van Heusden en Altena- Plaatselijk Nieuws t*ND VAN AUENA Dit blad verschynt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnamtntsprys: par 3 maanden f 1.25, an franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlyka cummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elka regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. ZUSTERHUIS 6. Met den dag neemt de werkloosheid in het Land van Heusden en Altena grootere afmetingen aan en menigmaal vraagt men zich af, waar het op den duur naar toe moet. De werkzaamheden op het land waren dit jaar reeds vroeg- j tijdig beëindigd, wat zijn oorzaak vond in het gunstige weer, waardoor de j voortgang der werkzaamheden in niet geringe mate werd bevorderd. Reeds in het laatst van November en begin De cember liepen honderden arbeiders zon der werk. De landbouwers, die andere jaren gedurende de wintermaanden veel graafwerk aan hunne landerijen lieten verrichten, laten die dezen winter ach- j terwege, daar ze voor een zeer groot gedeelte niet in staat zijn ander dan hoogst noodzakelijk werk te bekostigen. De landarbeider was dus dit jaar reeds vroegtijdig tot werkloosheid gedoemd en daardoor zonder verdiensten en dus zonder inkomsten, want een landarbei der verdient ook in den zomer niet zooveel, dat hij alsdan voldoende voor den winter kan oversparen. Het groot ste gedeelte der arbeiders is in deze streek niet georganiseerd, zoodat ze bij werkloosheid geheel op steun van gemeente, crisis-comité's of armbestu ren zijn aangewezen. De meeste gemeentebesturen in het Land van Heusden en Altena, die wel hadden ingezien dat de werkloosheid dezen winter zeer groot zoude zijn, heb ben reeds bijtijds maatregelen getroffen om deze zooveel mogelijk te bestrijden. Gelukkig werd werkverschaffing door de gemeentebesturen ver boven steun geprefereerd en in verband daarmede werden objecten voor werkverschaffing gezocht en meestal gevonden. In over leg met waterschappen en polders is in de meeste plaatsen overgegaan tot het uitvoeren van werken ten behoeve dier lichamen en in de kosten wordt door de gemeenten, het rijk en de provincie gesubsidieerd, zoodat slechts een klein bedrag voor rekening der waterschap pen en polders blijft, welke zoodoende op goedkoope wijze aan goede water leidingen komen. Waterschappen en polders krijgen hunne werken goedkoop uitgevoerd en een deel der werkloozen is er door geholpen. We zeggen een deel, want voor een niet onbelangrijk deel is geen werk te vinden, zoodat er vele werk loozen zijn, die met de ziel onder hun arm rondloopen. „Is voor deze nu wer kelijk geen werk te vinden?" Ziedaar eene vraag, die wij ons onwillekeurig stellen. En dan meenen wij, dat deze vraag in bevestigenden zin moet wor den beantwoord. Zou het n.l. niet mo gelijk zijn, dat individueele landbouwers, die op hunne landerijen laten werken, in de door hen te betalen loonen werden tegemoet gekomen? Indien dit kon ge schieden zouden er ons inziens nog vele landarbeiders aan het werk gezet kunnen worden, die nu niets uitvoeren dan zich 's Zaterdags naar het gemeen tehuis begeven om steungelden in ont vangst te nemen. En wat we zeiden met betrekking! tot het landbouwbedrijf, geldt -évenzeer voor het griendbedrijf, waarin in normale tijden ook zoo velen in onze streek een goed stuk brood verdienen. Maar niet alleen in de landbouw- en griendbedrijven is de werkloosheid groot te noemen, want vele arbeiders, aie voorh. op de scheepswerf te Heus den of op fabrieken als b.v. bij de Vries Robbé te Gorinchem, werkzaam waren, loopen thans ook zonder werk. De scheepswerf te Heusden, welke een paar jaren geleden aan ongeveer 250 personen werk verschafte, houd haar be drijf thans nog gaande met 'n 20-tal werk lieden. En ook het hoepel- en hout bedrijf benevens het rietbedrijf, waarin andere winters vele handen werk von den en een behoorlijk stuk brood werd verdiend, zijn zoo goed als stil gelegd wegen de fabelachtig lage prijzen der producten. NIEUWSTE DESSINS Opruiming van RESTANTEN. DROGISTERIJ Botermarkt 72 HEUSDEN. Als nu alle partuciliere ondernemers in genoemde bedrijven gesubsidieerd werden in de door hen aan de arbeiders te betalen loonen, dan zouden er stellig heel wat minder werkloozen zijn dan nu het geval is. Zeer gemakkelijk is zulks aan te too- nen. Een ondernemer van een hóepel- bedrijf b.v. betaalt aan een arbeider zegge f2.00 per dag d.i. f 12.00 in de week, in welk bedrag de gemeente b.v. de helft voor hare rekening neemt d.i. fó.OO. Is die arbeider werkloos dan moet hij naar de steun en moet de gemeente hem toch zeker per week f9.00 a f 10.00 uitbetalen. Resultaat is een voordeel voor de gemeente van f 3 a f 4 per week, dat gebruikt kan worden voor steun van anderen of voor andere doeleinden. En de werklooze krijgt werk. In meerdere bedrijven in onze streek is werk genoeg te doen, maar de ondernemers kunnen het niet laten uit voeren, eensdeels wegens gebrek aan geld, anderdeels omdat de opbrengst van het product niet opweegt tegen de productiekosten, waaronder voor een zeer groot gedeelte de arbeidsloonen zijn begrepen. De behulpzame hand moet dus worden geboden en wel door de gemeenten, die op haar beurt weer geholpen kunnen worden door rijk en provincie. We weten zeer goed, dat doo rte handelen in den door ons aan gegeven zin genoemde bedrijven wor den geholpen op kosten der gemeen schap. Met betrekking tot het land bouwbedrijf vinden we dat allerminst erg, maar ook met betrekking tot de andere genoemde bedrijven achten wij het niet verkeerd, al willen we dl geenszins een soort „protectie" in zien. 't Voornaamste voor ons is dat werkloo zen aan werk worden geholpen, want „niets doen" toch is uit den booze. Ook het eenige plaatsje in het land van Altena, dat hoofdzakelijk zijn be staan vindt in de riviervisscherij, n.l. Woudrichem, deelt in de algemeene malaise. Een zalm wordt zeer spora disch bemachtigd en ook de vangst van andere vischsoorten is zeer ge ring, zoodat er vele visschers zijn die met visschen op geen stukken na den kost kunnen verdienen. Nu kan men wel zeggen, dat de geringe vischvangst niets heeft uit te staan met de tijdsomstan digheden en dat crisissteun dus niet mag worden gegeven, maar hoe dit ook zijn moge, vast staat dat er in vele visschersgezinnen groote armoede heerscht, welke leniging behoeft. Ook vele Woudrichemsche werkloo zen moeten aan werk worden geholpen, maar welk werk. Een visscher kan vis schen, maar voor ander werk is hij in doorsnee totaal ongeschikt. Mogelijk zou licht grondwerk uitkomst kunnen geven. Ons inziens staat het er in het Land van Heusden en Altena met de werk loosheid niet rooskleurig bij. Aan steun en kosten van werkverschaffing moe ten door de gemeenten duizenden ten koste worden gelegd en nu is het zeer de vraag of de gemeenten die duizen- oen kunnen blijven betalen. Geeft de werkloozen zoo mogelijk werk en als het eenigszins kan produc tief werk. Dit is het voordeeligst voor de gemeenten en het heilzaamst voor de werkloozen zelf. WATERSCHAPPEN. Bij Kon. Besluit zijn benoemd le. in de provincie Gelderlandtot dijkgraaf van 't polderdistrict Bommeler- waard beneden den Meidijk, D. W. van Dam te Brakel 2e. in de provincie Noord-Holland tot heemraad van den polder Katwoude, J. v. d. Geer te Monnikendam; 3e. in de provincie Zeeland tot ge zworene van den Nieuw Noord-Beveland- polder, P. J. van der Zande te Colijnsplaat 4e. in de provincie Noord-Brabant tot heemraad van het dagelijksch bestuur van het waterschap 't Oudland van Altena, Joh. Dal m te Woudrichem, en is aan Jhr. air. P. Teding van Berkhout te Zandvoort op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogheemraad van het hoog heemraadschap van Rijnland (provinciën Noord-Holland en Zuid-Holland). DE OP EEN VERMIST VLIEGTUIG GEVONDEN. In de bergen ten Noorden van Los Angeles heeft men de overblijfselen van een sedert een week vermist passagiers vliegtuig gevonden. O— SCHEEPSRAMP BIJ NIEUW SCHOTLAND. Tijdens een verblindenden sneeuwstorm is ten Z. O. van kaap Sable het Bel gische s.s. Jean Jadot in aanvaring ge komen met den Amerikaanschen treiler Eleanor Nickerson. De treiler is gezon ken. Zes man zijn gered, 21 worden vermist. telepNo. is Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. flW" Spaarboekjes gratis by eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA Vragen op rechtskundig: gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Een automobielbestuurder wordt onder weg door de politie aangehouden. Daarbij blijkt dat hij zijn wegenbelastingkaart, zijn rijbewijs en zijn nummerbewijs niet bij zich heeft. Nu is mijn vraag of zoo iemand drie afzonderlijke overtredingen heeft gepleegd of te zamen één. W. Een onderwijzer. Verricht een winkelbediende, die in den winkel den tijd doorbrengt met het af wachten van klanten, gedurende den tijd van afwachten „arbeid" in den zin der Arbeidswet G. A. v. A. Wij hebben ruzie over de plaatsing onzer voetbalvereeniging in de eerste dan wel in de tweede klasse competitie. Kan deze kwestie door den rechter worden uitgemaakt en zoo ja, dan door den Kantonrechter of door de Rechtbank H. B. J.l. Vrijdag werd voor het Kanton gerecht een kwakzalverszaak behandeld. Toen de Kantonrechter den kwakzalver het vuur te na aan de schenen legde, zeide die mijnbeer „ik zal maar ver dwijnen", waarop de Kantonrechter zei „ga gerust uw gang, ik vind het best", Was dat nu juist o. i. was de Kanton rechter volgens de wet verplicht geweest den man het wegloopen door de politie te doen beletten. H. Een belangstellende. Wanneer tusschen man en vrouw een echtscheiding heeft plaats gehad tusschen tafel en bed, en daar is een kind in dat huwelijk geboren, wat door den rechter aan de moeder is toegewezen. Nu is mijn vraagBij het overlijden van de ouders der vrouw, heeft de man nog ergens aan- j spraak op 1 W. Door scheiding van tafel en bed is de gemeenschap van goederen van rechtswege ontbonden. De man kan dus na scheiding van tafel en bed geen enkele aanspraak doen gelden op de nalatenschap der na de scheiding overleden ouders der vrouw. We mogen den vrager opmerken dat „echtscheiding tusschen tafel en bed" niet bestaat. Wel kent de wet „scheiding van tafel en bed". a heel blik 372 Spercleboonen f ha|f wik 25 Spin,zie Doperwten j W| b|ik Appelmoes heel blik heel blik half blik heel blik 371 25 40 26 37 o Snljboonen, Tninboonen, Worteltjes en Andijvie. A. BAAIJENS Botermarkt 88 HEUSDEN Ik moet betalen in het onderhoud van een kind. De moeder van dat kind is kort geleden getrouwd en haar man heeft het kind gewettigd. Ben ik nu toch nog verplicht voor het kind te betalen W. X. Volgens een arrest van het Hof te 's Gravenhage blijft de verplichting van den vader van een natuurlijk kind om in het onderhoud en de opvoeding te voorzien, bestaan nadat het kind door een ander is gewettigd. Omtrent deze aangelegenheid bestaat echter ook eene andere meening Hoe de Hooge Raad er over denkt is niet bekend. Mag eene gemeentelijke verordening verbieden het op den weg in stilstand hebben van motorrijtuigen anders dan met in rust gebrachten motor Sommigen zeggen dat zulk eene bepaling ongeldig is Kunt u ook zeggen hoe dat zit D. Een wethouder, Zulk eene bepaling in eene gemeente lijke verordening is ongeldig, omdat dq Raad niet bevoegd is tot vaststelling van zoodanige bepaling op grond van art. 6 der Motor- en Rijwielwet, daar het in dat artikel geregelde punt reeds regeling heeft gevonden in art. 25 van het Motor- ea Rijwielreglement, waarij niet verboden is het rijtuig onder voldoend toe zicht op een weg te laten staan anders dan met in rust gebrachten motor. Ik heb als automobielhandelaar een agentschap van een bepaald merk, maar ben niet aangesteld als zgn. dealer. Mag ik mij nu toch „dealer* noemen of kan ik in moeilijkheden komen als ik het doe. Ook al zou het in den automobiel handel gangbaar zijn geworden, dat de in eenig merk officieel aangestelde alleen vertegenwoordiger zich siert met de quaïi- ficatie „dealer"dan kan dit aan anderen toch niet het recht ontnemen dit woord te bezigen in zijn taalkundig juiste be- teekenis van „verkooper" of „handelaar* en levert het laatste geen handelen op in strijd met wat in het maatschappelijk verkeer betaamt. Ik verkoop door mijzelf gefabriceerde sigaren in kistjes van een anderen fabri kant, waarop het wapen en andere ken- teekenen, o.a. ook de naam van dien fabrikant voorkomen. Mag ik dit doen zonder er straf voor te kunnen krijgen? A. Een fabrikant. Het verkoopen van door U zelf gefabri ceerde sigaren, verpakt in duidelijk ge merkte kistjes van een anderen fabrikant, behoort stellig te worden aangemerkt als eene onrechtmatige daad. Wanneer dus die andere fabrikant eene actie tegen U instelt tot vergoeding van kosten, schaden en interessen, heeft hij zeker succes. Ik heb iemand in mijn dienst, die vrij willig verzekerd is, voor eene uitkeering op 65 jarigen leeftijd van f3.per week. Ben ik verplicht toch rentezegels te plak ken of vervalt dit door de vrijwillige ver zekering, die de werknemer al heeft G. B. Het zegels plakken geschiedt volgens de bepalingen der Invaliditeitswet, waarbij dit verplichtend is gesteld Door het sluiten van eene vrijwillige verzekering wordt de verplichting niet opgeheven. De werk gever is dus verplicht zegels te plakken, niettegenstaande de werknemer eene vrij- wlllige verzekering heeft gesloten. HEUSDEN. Aan het solisten-concours, uitge schreven door de Muziekvereen. „Pro Honore et Virtute" te Son bij Eindhoven, MEUWSBLAI voor let Lain! hi Hbisici tn Aiteoaje Langstraat en m: Bommelemard —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1