Februari Aanbieding „In de Paradijsvogel" GEBRS. BISCHÖFF - - GORINCHEM Marktberichten. Vergadering van den Raad der ge meente Wr,E R K E N D A M op Maandag 8 Febr., nam. 7 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Fleer W. Beukenkamp.. Secretaris: WelEd. Heer J. A. Timmermans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring en leest het formuliergebed. De notulen der vergadering van 6 November 1931, worden gelezen, de heer Zuiddam maakt hierop een aanmerking, daar hii niet zooals er staat genotuleerd de verplichting op zich heeft genomen om met concreete gevallen te komen bii B. en W., in zake verkeerde opvattingen, die cr vorig jaar hebben bestaan bii de steunuitkeering aan werkeloozen, hierover ontstaat een kort debat met wethouder Bogers, het resultaat is. dat deze passage in de notulen niet wordt gewiizigd. De lieer Hakkers merkt op, aan gaande de gelezen notulen, dat het grondloon voor uitkeering niet werd gesteld op f 18, doch op f17. deze rectificatie zal in de notulen worden aangebracht. De navolgende mededeelingen wor den gedaan. Mededeeling kasopname, aanwezig moest zijn f 6637,67s, inclusief te goed bii de Bank van Nederl. ge meenten en het saldo op de post giro, welk bedrag overeenkomt met de boeken. Goedkeuring rekening der gemeen te, dienst 1931 door Ged. Staten. Ingekomen stukken Een circulaire van het gemeente bestuur van Wehl, om adhaesie te betuigen aan hun verzoek aan de regeering tot instelling van een De partement van Landbouw. B. en W. stellen voor, dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. De heer de Waard zegt, het hier niet mede eens te zijn. Het betreft hier een verzoek, dat ook de drie Centrale Landbouworganisaties op het urgentieprogram, hebben ge plaatst. Spreker vindt een Departe ment van Landbouw noodzakelijk, hii vindt het te betreuren, dat Holland, als zijnde een groot Landbouwland. geen Departement hiervoor heeft, des te meer, daar de landbouw de voor naamste tak van het volksbestaan vormt. De Voorzitter zegt, dat als voor naamste motief heeft gegolden bii het College, dat een instelling van een nieuw Departement te veel geld zou vragen van de schatkist, hetgeen in dezen tijd van oeconomische de pressie niet toelaatbaar is. De heeren Hakkers en Groeneveld aijn het met den heer de Waard eens. De heer de Waard wenscht in ■temming te brengen het voorstel van B. en W., het resultaat is, dat het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 6 stemmen voor en 5 tegen. Besluit van Ged. Staten, om de beslissing te verdagen, inzake vast- atelling van de plaatselijke bouwver ordening, regelend beroep op den raad, krachtens eerste lid art. 7 der woningwet. Besluit van Ged. Staten de goed keuring der gemeentebegrooting '32 te verdagen. Machtiging door Ged. Staten, aan Het gemeentebestuur, om toch uit gaven te doen, al is de begrooting niet goedgekeurd. Goedkeuring door Ged. Staten, verpachting veerdienst. Verslag commissie schoolverzuim, dit stuk wordt voor kennisgeving aangenomen. Circulaire van het bestuur van den bestuurdersbond in het Land van Al- tena, waarin wordt aanbevolen bii langdurige werkeloosheid, brandstof fen te verstrekken, waarvoor van den minister, subsidie mag worden ver wacht, terwijl tevens de wenschelijk- heid wordt bepleit den werkeloozen een bedrag van f25, ineens ter be schikking te stellen, voor aanschaf fing van nieuwe kleeding en schoei sel. Voorgesteld wordt dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. De heer Zuiddam merkt hierbii op, dat met, verschillende aangelegenhe den reeds rekening wordt gehouden, en kan zich vereenigen het stuk voor kennisgeving gan te nemen. Verzoek van het Burgerlijk Arm bestuur, om de toegestane subsidie met f 400 te verhoogen, doordat meerdere uitgaven zijn gevraagd, dan men zich had voorgesteld. Dit verzoek wordt ingewilligd. Verzoek van het Departement Wer kendam der Maatschappii tot Nut van het Algemeen, om een subsidie te willen verleenen van f 300 in het tekort van het Nutsbadhuis zijnde f 562,76. De Voorzitter stelt voor dit in han den te stellen van B. en W., om ad vies. Verzoek van het bestuur der Chr. Herv. schoolvereeniging, om voor een nieuwe leesmethode een bedrag van f350, beschikbaar te stellen, volgens art. 72 der L. O. Wet. Hierover ontspint zich een lang durig en fel debat. De Voorzitter zegt, dat dit ver zoek de meerderheid van B. en W. niet heeft kunnen verkrijgen, daar deze aanvrage niet behoort te wor den gedaan uit art. 72 der L. O. Wet, dat spreekt over aanschaffingen uit de „buitengewone" middelen, doch door het schoolbestuur, moest worden betaald uit art. 101, der L. O. Wet, dat regelt de betaling uit de „gewone" middelen, n.l. de uitkee ring, die de bijzondere school kan vorderen, per leerling, gelijk aan het bedrag, dat ieder leerling der open bare school in de gemeente kost. Des te meer zegt de Voorzitter is hier een onbillijkheid, want de open bare school zou een dergelijk aan schaffing moeten betalen uit de ge wone middelen. Hii wil gelijkheid voor de openbare en bijzondere scho len. Er zijn zoo zegt de Voorzitter over deze aangelegenheden ministri- eele beslissingen, die het schoolbe stuur in het gelijk stelde. Spreker is het echter niet met die beslissin gen eens, want volgens zijn opinie, gaat de minister hierbii buiten de wet. De heer Bogers (wethouder! te vens als secretaris der Herv. school mede onderteekenaar van het ver zoek, zegt het te betreuren, dat juist de aanval tegen het verzoek komt van Antirevolutionaire zijde. Jaren zoo zegt hii hebben de voorstanders van Christelijk onderwijs gevochten voor gelijkstelling en niet het minst der A. R. partij, daarna geeft hii ziine meening te kennen aangaande de be doelde artikelen 72 en 101 der L. O. wet en leest hii voor eenige be slissingen uit het tijdschrift „School en Wet" en het blad „School met den Bijbel". Alle beslissingen vTe- fen uit ten voordeele van het ge meentebestuur. Deze aanvraag zoo zegt spreker steunt volkomen op de wet .en laat niets aan duidelijkheid over, het gaat hier over een „nor male" eisch, want de leesmethode die er was, was samengesteld door het vroegere hoofd der school den heer Adriaanse, en nu die is vertrok ken, heeft die methode ook opge houden te bestaan, nu is volgens spreker toch redelijk te noemen wanneer een nieuwe methode wordt aangevraagd uit art. 72. De heele zaak komt tenslotte hierop neer de Raad kan de aanschaffing vertragen, doch spreker is de overtuiging toe gedaan, dat bij een beroep op de Kroon, hii in het gelijk wordt ge steld. De heer de Waard zegt, om deze aangelegenheid het woord te willen voeren niet als voorstander of tegen stander van het bijzonder onderwijs, doch hij wil de zaak objectief be zien. Het verwijt, dat de heer Bogers heeft gericht aan de 2 A. R. leden van het College van B. en W., vindt hij niet rechtvardig, hii juicht het toe, dat zij gndanks hun beginsel, tegen over onbillijkheden stelling nemen, hii niet rechtvaardig, hii juicht 't toe. uitkeering geschiedt volgens art. 72 men niet meer kan spreken van ge lijkstelling op onderwijsgebied, doch de ongelijkheid van openbare school en bijzondere school springt dan dui delijk in het oog. Zijne meening is dat aanschaffing moet geschieden volgens art. 101 der L. O. wet. De heer Bogers zegt, dat de heer de Waard zich op een zonderling standpunt stelt, de wettelijke gron den noemt hij niet, alleen recht- en billijkheid spreken voor hem, waar op de heer de Waard antwoordt, dat natuurlijk de wettelijke basis van zelf sprekend is, doch naast de wet telijke basis, behooren ook recht en billijkheid, mede te spreken, en hier heeft men te doen met onrecht en onbillijkheid, tegenover de openbare school. De heer Bogers merkt nog op, dat er steeds een goede verhouding heeft bestaan tusschen schoolbestuur en gemeentebestuur die thans dreigt te worden verbroken. De Herv. school zegt hii is nooit veeleischend ge weest, en heeft vele uitgaven gedaan, uit de gewone middelen, die ook aangevraagd hadden kunnen worden op art. 72. Spreker zegt, de leden zouden zich wel eens kunnen afvra gen, waarom vraagt de Herv. school en waarom vraagt de Rehoboth school zoo weinig, ter toelichting zegt hij, dat de Rehoboth school ge heel nieuw is met nieuwe uitrusting, dus daar is alles prima. Deze opmer king wekt eenige ontstemming bii wethouder van Oord, die zegt zeer te betreuren, dat zijn Collega, de Geref. school er bij heeft betrokken, die staat geheel buiten de zaak, ook de heeren Groeneveld en Hakkers zijn het hiermede eens. De Voorzitter zegt, nogmaals, dat hii zijn afwijzend standpunt ten aanzien van deze aanvrage handhaaft, hii houdt zich aan de letter van de wet en niet aan een ministrieele beslis sing De. minister moet bii al der gelijke gevallen zijn beslissing maar weer opnieuw nemen nadat over dit punt ongeveer drie uren is gedeba- teerd, brengen de heeren Groeneveld en Hakkers een overbrugging tot stand en stellen z ijvoor de aanvraag te beschouwen als behoorende bii de „eerste inrichting". Er is thans geen leesmethode meer, zoo zeggen zij. dus is het te brengen onder de ru briek zooeven genoemd en dan kan de Raad geen bezwaar maken om te handelen overeenkomstig art. 72 L. O. wet. Hiermede kan»zich ook de Voorzitter vereenigen en wordt tenslotte met algemeene stemmen be sloten het bedrag aan het schoolbe stuur te voteeren. Schrijven van de firma de Vries Rob- bé te Gorinchem, om een toeslag te verleenen op het loon van arbeiders uit dc gemeente aldaar werkzaam. Besloten wordt evenals vorig jaar voor 1 arbeider, die uit deze gemeente aldaar werkzaam is, een toeslag te ver leenen van f2.80 per week. Vorig jaar werd hiervan 50 pCt. gerestitueerd. Een verzoek van de bouwvakarbei ders, 0111 bij den Minister er op aan te dringen, deze groep bij eventueele werkloosheid onder de crisisregeling te deen vallen, wordt conform besloten. Een subsidieaanvrage van de afd. „Schuttevaer", tot een bedrag van f 300, voor de Algemeene Vergadering, welke dit jaar in Werkendam zal worden ge houden. De Voorzitter stelt voor, deze aan vrage te stellen in handen van B. en W. De heejr de Waard zegt, dat zulks bezwaren geeft, daar die vergadering in April gewoonlijk wordt gehouden en alzoo te laat bekend zal zijn of de raad een subsidie toestaat. De Voorzitter is het hiermede eens en stelt voor, de aanvrage in behan deling te nemen. De heer de Waard deelt mede, dat het Hoofdbestuur van „Schuttevaêr" be reid is, de algemeene vergadering in Werkendam te houden. Juist door de afdeeling Werkendam is hierop aange drongen, in verband met de hangende plannen voor een vluchthaven. Op de ze vergadering, zegt spr., zijn verschil lende regeeringsautoriteiten aanwezig, zij kunnen dan kennis nemen van de absoluut onvoldoende ligruimte voor de schepen en zal het hen duidelijk worden, dat een vluchthaven noodza kelijk is. De heer Zuiddam zegt, dat hier een gevaarlijk precedent wordt geschapen, wanneer andere vereenigingen in de toekomst ook willen vergaderen in deze gemeente, zullen zij eveneens om sub sidie komen aankloppen. De heer de Waard merkt op, dat ie dere willekeurige vereeniging niet is gelijk te stellen met „Schuttevaêr", wel ke vereeniging in de eerste plaats voor staat de belangen van een zeer groote groep der bevolking, bovendien vormt deze vergadering een propaganda voor het verkrijgen van een vluchthaven, dat toch zeker een groot algemeen be lang is. Zijn er, zegt spr., vereenigin gen, die willen vergaderen in deze gemeente om eveneens èen doel van algemeen nut te bereiken, dan is er ab soluut geen bezwaar tegen, dat ook die vereeniging daarvoor een subsidie ver krijgt. Tenslotte stelt de Voorzitter voor, een subsidie te verleenen van f 100. hetgeen met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Besloten wordt het heffingspercen tage opcenten gemeentefondsbelasting 1931'32 te brengen van 40 op 50, zulks in verband met de verlaagde ra ming opbrengst belastingen door den Inspecteur der Belastingen. De vergoeding ingevolge art. 13 der L.O.-wet 1920, wordt gesteld voor de 3 kinderen die elders de R.K. school bezoeken, op f2.per week per kind, terwijl voor vergoeding voor een drie tal kinderen, die meer dan 4 K.M. van de school zijn verwijderd, f 12.50 per kind en per jaar wordt vastgesteld. De rekening-courant-overeenkomst met de Bank voor Ned. gemeenten, wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. vastgesteld. De gemeentebegrooting 1931 onder gaat eenige wijzigingen en wel „ver hooging uitgaven" tot en bedrag van f 6144.53„vermindering uitgaven" tot een bedrag van f5594.53, w.o. post onvoorziene" f4252.03; verhooging ontvangst f550. Kapitaaldienst. Uitgaven: Vernieuwing bestraten Vis- schersdijk f2500.— Ontvangsten: Opbrengst geldleening f 2500.— De kostprijs per leerling op de open bare school wordt vastgesteld op f 17.93. De totale kosten hebben bedra gen f798.21, over gemiddeld 44 leer lingen. De voorschotten, die overeenkomstig art. 101 der L.O.-wet 1920 aan de bij zondere scholen worden verleend, lui den als volgt: Chr. Herv. school f3750.over 375 leerlingen. Rehobothschool f1800. over 390 leerlingen. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat het bestuur van de laatst genoemde school zelf het schoolgeld int, dat ongeveer ook een bedrag van f1800.vertegenwoordigt, terwijl de gemeente het schoolgeld int voor eerstgenoemde school. De parkeerverordening wordt onge wijzigd, als door B. en W. voorgesteld, goedgekeurd. B. en W. zullen aanwij zen in welke straten en aan welke zijden geparkeerd mag worden, terwijl het college tevens de verschillende bor den zullen doen plaatsen. De heer Hakkers wijst in verband met deze verordening er op, dat het gewenscht was, dat ook het richting- verkeer bij verordening werd geregeld. B. en W. zullen in de eerstvolgende vergadering dienaangaande voorstellen doen. i De steunregeling voor werkloozen bo ven 60 jaar, zooals die is ontworpen door de commissiie vöor steunverlce- ning aan werkeloozen, wordt zonder wijziging goedgekeurd, ondertusschen heeft ook de Minister in deze aange legenheid maatregelen getroffen bij zijn gewijzigde steunregeling. Het voorstel van B. en W. om den pachter van den veerdienst f 100.te restitueeren, doordat hij minder pas sagiers heeft vervoerd toen de veer boot defect was, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Behandeld wordt tenslotte het ver zoek van A. P. v. Donkelaar en J. van Laren, tuinlieden, waarin zij vragen in het vervolg het onderhoud van het kerkhof niet meer aan te besteden aan gepensioneerden. De heeren de Waard en Zuiddam zeggen zich hiermede te kunnen ver eenigen. Een gepensioneerde heeft reeds een inkomen, terwijl de verzoekers hun bedrijf hebben. De Voorzitter zegt met een en ander rekening te zullen houden. Bij de rondvraag informeert dc heer Zuiddam over de subsidie die gegeven zou worden aan de Bondskassen, voor de uitgekeerde Kerstgave aan werkloo zen. Hierover bestaat verschil van mee ning, hetgeen blijkt uit een paar mini strieele brieven. Tevens zegt de heer Zuiddam, dat de bestrating aan de uitbreiding zeer slecht is uitgevoerd. De Voorzitter zegt het hiermede eens te zijn, er zal niet worden afgerekend;, alvorens de straat in goede conditie is afgeleverd. De heer de Waard zegt, dat hem is gebleken, dat het gesprokene in de vorige geheime vergadering, inzake prij zen der te onteigenen gronden, niet geheim is gebleven. Een der belang hebbenden wist spr. een paar dagen later verslag te doen van hetgeen in die geheime vergadering was behan deld. Zooiets vindt spr. ontoelaatbaar en hij verzoekt den Voorzitter in het vervolg bij een geheime vergadering den leden geheimhouding op te leggen. De Voorzitter zegt, dat inderdaad het gesprokenen op een geheime ver gadering binnen de vier muren behoort te blijven, doch het is z.i. niet onmoge lijk, dat door het publiek, dat tijdens de geheime vergadering zich in de gang bevond, een en ander is opge vangen. In het vervolg zal ook met deze mogelijkheid worden rekening ge houden. Daarna breekt het middernachtelijk uur aan en sluit de Voorzitter de ver gadering. j GORINCHEM, 8 Febr. Op de veemarkt was heden aange voerd 432 runderen, benevens 5 var kens, 361 biggen, 3 nuchtere kalveren lammeren, 41 overloopers. Men besteedde voor: Zware kalfkoeien f 240325. Melk koeien f200f230. Kalfvaarzen f 125 225. Pinken 1 70—120. Nuchtere fok- kalveren f 810. Drachtige varkens f 5055. Natte zeugen f 2835. Over loopers f1016. Biggen f48. Lam meren f 's HERTOGENBOSOH, 40 Febr. Op de markt van heden waren aange voerd 1879 stuks 1231 stuks hoornvee^ 515 biggen, 39 zeugen, 8 schapen ol lammeren en 86 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f220 tot f330 per stuk Kalfvaarzen 180 290 Magere Ossen en Kceien ZA() Vette Ossen en) le kw. 3440 p. ponè Koeien 2e 26—35 99 99 Pinken van f 100.tot f 180.p. st. Zeugen 30.— 50.— Schapen 15.— 20.— Lammeren Biggen 3.00 7.— w. ZALTBOMMEL 9 Febr. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 63 biggen, prijs van f 49 56000 eieren, prijs per stuk 3 a ró1/2 cent; 740 K.G. boter, prijs per K.G. roomboter f0.72J, boerenboter f 0.80 BREDA, 8 Febr. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 230 stuks vee, t. w. 59 stuks hoornvee, drachtige zeugen en varkens, 171 biggen. Prijzen Fokstieren f 50f 65 Melkkoeien f 000f 000 Kalfvaarzen f 470f200 Kalfkoeien f 180f230 Biggen f 4f 7 Per pond geslacht le kwal. 2e kwal. Vette vaarzen 3436 3033 Vette koeien 2830 2427 Vette stieren ROTTERDAM, 9 Febr. Op de veemarkt waren heden aange voerd 195 paarden, 2 veulen, 1035 ma gere en 880 vette runderen, 220 vette kalveren en 141 graskalv., 1392 nuchtere kalveren, 258 schapen of lammeren, 6 overloopers of varkens, 93 biggen, 7 bokken of geiten. Per K.G. Koeien van f0.48 tot f 0.65f 0.78 Ossen 0.54 0.650.74 Stieren 0.46 0.520.62 Kalveren,, 0.85 1.101.30 Melkkoeien f490 A f300 Kalfkoeien f 165 a f290. Stieren f90 A f350 Pinken f100 A f150. Graskalveren f 40 a f 90, Vaarzen f440 A f180, Werk paarden f 180 A f 285, Slachtpaarden f125 A f180. Veulens f75 A f135. Hitten f Af Biggen f 3 A f6. Nuchtere fokkalveren f10 A f 18. Nuch tere slachtkalveren f5 A f 7. Biggen per week f 0,60 A f 1.00. —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 4