Derde Blad No. 5200 Vrijdag 12 Febr. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Luxe Auto's te huur Auto rijden te leeren. A. THUR tttiiteiiiaud Binnenland. I\<.I70\1>E\ BEHOORENDE BIJ HET ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De eerste dagen der ontwapeningecon ferentie zijn niet gelukkig geweest De rede van haar voorzitter Henderson viel op verschillende plaatsen niet in den smaak en de animo om met de bespre kingen een aanvang te maken scheen niet groot. De ontwapeningsconferentie leek reeds gestorven te zijn voor zij goed en wel begonnen was Zóó dood was het in haar atmosfeer, waarin geen bewe ging te brengen scheen. Anders is op dergelijne conferenties de lucht vol van geruchten over grootscheepsche plannen van de een of andere mogendheid. Maar dezen keer bleven zelfs die geruch en uit. De Italianen ontkendeu onmiddel lijk het plan tot het voorstellen van een tienjarig wapenbestand, dat men hun had toegeschreven. Tenslotte bleven nog de Eranschen over. Deze zijn nu met een voorstel ge komen. Eén der grondgedrachten ervan is de instelliug eener internationale strijd macht, het exocutief uezag van den Vol kenbond Een eindelooze reeks van rede voeringen is thans begonnen, waarin de leiders der delegataties de opvattingen van hun regeering zullen uiteenzei ten, Tardieu verklaarde, dat Frankrijk, ook zonder dat zijn voorstellen aangenomen worden, bereid is naar zijn beste krach ten mede te werken. Gelukkig, want anders kon men nu reeds zeggen, dat de conferentie als mislukt is te beschou wen. DE STRIJD AAN DE JANGTSE KIANG. In China trekt men zich van Genève geen sikkepit aan, sarrend wordt de conferentie uitgefloten door de granaten aan het gevechtefront. De strijd om de forten van Woosoeng, van groot belang omdat ze de haven van Sjanghai bestrij ken, is naar het schijnt nog steeds niet ten einde. Ongekend is de heldenmoed der Chineesche verdedigers onbegrijpe lijk is het hoe deze primitief bewapende Chineesche soldaten het zoo lang vol houden tegen de moderne verdelgings middelen der Japanners. Er schijnt wel veel veranderd te zijn in de geestesge steldheid der Chineesche bevolking 1 In Sjanghai heerscht nog steeds dezelfde paniekstemming. Uit alle deelen der aarde stroomen militairen toe, terwijl de arme Chineesche bevolking al maar zoekt naar een veilig plekje, vlucht in massa's, haar gering bezit aan stoffelijke dingen met zich voerend. De straten zijn be zaaid met lijken; voor een groot deel zijn het die van franc-tireurs, ze worden eerst geheel uitgekleed, alvorens door den Japanschen overweldiger te worden gefusilleerd. Dat is de mode in het Oosten. OFFICIEELE LEZING OVER HET GEBEURDE IN SJANGHAI. Er is ook een officieel rapport versche nen over hetgeen er in Sjanghai gebeurd is. Te middernacht, nog vóór het ein digen van den in het Japansche ultima tum genoemden termijn, gingen de Ja panners reeds naar het Chineesche ge bied. Zelfs indien de Chineezen bereid zouden zijn geweest tot het terugnemen der troepen, merkt de commissie op, had dit in zoo'n korten tijd onmogelijk kunnen gebeuren. De Japansche troepen waren vergezeld van pantserwagens en de commissie vindt het begrijpelijk, dat de Chineezen toen tegenstand hebben geboden. Bij die nachtelijke schermut selingen hebben de Japanners blijkbaar ernstige verliezen geleden. Uit wraak zijn zij loen later overgegaan tot het bom bardement van het door de Chineezen verdedigde gedeelte, terwijl zij boven dien verschillende andere gebouwen in brand staken met brandbommen. MIJNRAMP TE MARCHIENNE-AU- PONT. Laten wij vooral niet vergeten, dat bij al dat gepraat over ontwapening en het afschieten van al die granaten, het leven gewoon zijn gang gaat. In de kolenmij nen te Marchienne-au-Pont (België) deed zich een geweldige mijngasontploffing voor, welke ongeveer aan 25 mijnwer kers het leven koBtte. Men slaagde erin negen mijnwerders, zwaar gewond of verbrand, onder de ingestorte aarde en kolenmasea te halen. Drie vond men met het hoofd naar beneden, bekneld tusschen een massa steenen. Onderwijl wachtte een groote menigte in den om trek der mijn op verder nieuws over hun bloedverwanten. DE VERONGELUKTE DUIKBOOT M 2. In de oorlogshavens van Plijmouth, Portsmouth, uevonsport en Chatham zijn rouwdiensten gehouden voor de omge komen bemanning van de M 2. Boven dien is een dienst gehouden boven de plek, waar de duikboot het laatst gezien is. De commandant van Devonsport wierp een krans op de golven Het fonds voor de nagelaten betrekkingen, dat door den burgemeester van Portsmonth geopend is, bracht in één dag meer dan 25 000 gulden op. WAANZINNIGE IN WASHINGTON. Een waanzim ige bracht een deel van Washington in rep en roer door uit zijn auto op de menschen te schieten. Don- dagavond schoot hij een zekeren Gorton in zijn woning dood en later in den avond verwondde hij een achttien- en zestienjarig meisje. Zaterdagavond schoot hij een bakker, die in de deur van zijn bakkerij stond dood. Met zijn auto wist hij eiken keer te ontvluchten. Naar later bleek nam hij zijn toevlucht in de rustige wijk, waarin de ambassades en legaties gevestigd zijn, welke wijk in den nacht van Zaterdag op Zondag door de politie geheel is afgezocht. db koude. Na een lange periode van zacht weer in geheel Engeland is een strenge winter koude ingetreden met hevige sneeuw stormen en scherpen wind. De weer voorspellingen luiden, dat de strenge koude nog zal aanhouden en dat nog veel sneeuw zal vallen. De thans reeds gevallen sneeuw en de vorst hebben de wegen slecht berijdbaar gemaakt, met het gevolg, dat tal van botsingen tus schen voertuigen voorkomen en vele autobus-verbindingen niet meer function- neeren. Reeksen schepen worden in de havens gehouden en het verkeer over het Kanaal is ontwricht. Het luchtverkeer heeft nog geen last ondervonden van de weeron standig- heden. Alle diensten van Croydon gingen regelmatig. Uit Portland wordt gemeld dat de koude het reddingswerk van de „M2" heeft onderbroken Tengevolge van den storm boven het Kanaal was er groote stagnatie in het verkeer met het vasteland. De paarden rennen te Windsor hebben geen doorgang kunnen vinden, terwijl een vliegtuig van de „Sabena" tijdens den hevigen sneeuwstorm een noodlanding heeft moe ten maken te Squall (Surrey). Er werd niemand gedeerd Boven de Noordzee woedde een hevige storm. De mailboot „Marie José" was in verband met het groote gevaar genoodzaakt zonder passagiers de pier van Dover te verlaten en na geschuild te hebben in de kleine haven van Selster, tusschen Calais en Boulogne, is deze boot in Ostende binnengeloopen. De mailboot „Prinses Astrid", welke was uitgevaren naar Dover heeft de reis vol bracht. De „Ville de Liège" is genoopt voorloopig binnen te blijven. In het Zuid-Westen van Rusland woe den zware sneeuwstormen, welke ernstige verkeersstoornissen hebben veroorzaakt. De spoorwegverbindingen tusschen Char kof en Kief zijn verbroken. In Roemenië heerscht een hevige koude, Te Kisjenev werd 31° C. vorst geconstateerd. Twee boerenfamilies van samen 11 personen zijn op weg naar Kisjenev doodgevroren. In Jeruzalem ligt de sneeuw twee voet hoog. Sedert 1927 is er in Jeru zalem geen sneeuw gevallen. Te Brussel zijn 2 personen tengevolge van de koude op straat bezweken. HET ARBEIDSCONFLICT BIJ P. SMIT Jr. Ook Dinsdag is het conflict bij de N.V. Machinefabriek en Scheepswerf v.h van P. Smit Jr. aan den Kreekweg rustig ver- loopen. Ongeveer 160 arbeiders waren evenals Maandag aan het werk gegaan en werden des middags om 5 uur in groepen onder politiegeleide naar huis gebracht. De Kreekweg en de brug tusschen de opritten waren afgezet, zoo- dat de meeste stakers en tallooze nieuws gierigen zich in den omtrek van den West Varkenoordscheweg en de Slaghekstraat ophielden. Incidenten kwamen niet voor. Woensdagmorgen is ongeveer hetzelfde aantal werkwilligen weer aan bet werk gegaan. Het aantal postende stakers was uit den aard van de zaak niet zeer groot. De koude Oostenwind maakte het ver- blyf op den Kreekweg niet bijzonder aantrekkelijk. O Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd een weinig plaats ruimte in Uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Aangezien mijn vrouw het middel punt van veler belangstelling is ge worden, voel ik mij gedrongen den indruk uit te wisschen, als zou ik niet eerst een bevoegde, bij de wet toegelaten medicus geraadpleegd heb ben en maar lichtvaardig te werk zijn gegaan. Van 2 Sept. t/m 5 Dec. 1931is mijn vrouw patiënt van Dr. v. G. geweest, den 8en Sept. een punctie genomen, wat veel verlichting gaf, doch in órde was zij niet. Langzamer hand ging zij achteruit, de laatste weken niets geen eten, op den duur ging er geen water meer in. Dorste en verhongerde. Dr. v. G. meermalen gevraagd of er iets aan te doen was, doch hij kon er niets aan doen. Ik kan er niet tegen vechten en men kan overal niet aan snijden, toen ik vroeg voor opereeren. Den 5en Nov. gevraagd: Dokter, moet mijn vrouw sterven? Een be vestigend ja, was het antwoord. Den 5en Dec. was mijn vrouw zeer verzwakt, 'tging snel achteruit, 'tkon zoo niet lang meer duren, ik waagde dan nog een poging om mijn vrouw in 't leven te houden. Ik haalde den heer J. W. H. M. Na drie dagen reeds resultaat. Mijn vrouw gebruikte toen al een weinig Maizenapap, vervolgens melk, soep en 12 dagen later een gekli^st ei en hoewel er voor dien nog geen water in bleef, bleef dit er nu in. Zoo sterk al om ondersteund onder eiken arm, 48 treden op te klimmen om voor het Kantongerecht te verschijnen, weer 48 treden af en naar huis gewandeld. Dulce et decorum est pro patria mori; d.i. Het is zoet en eervol voor het vaderland te sterven; hoeveel te meer nog te strijden voor het leven van mijn vrouw, de moeder van zes kinderen. M. de R. U nogmaals dankend, hoogachtend, Uw dw. dnr. S. D. BARGHOORN. Heusden, 12 Febr. 1932. O— Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U een plaatsje voor het onderstaande in Uw veel gelezen blad. Woensdag 1.1. had alhier de eerste uitvoering plaats van het hier ter plaatse bestaande kinderkoor „De Zangvogeltjes", onder leiding van den Directeur, den WelEd. Heer v. d. Nat uit Sleeuwijk. Vóór de pauze werden verschillen de zangnummertjes ten gehoore ge bracht, die vlot en zuiver gezongen werden en van heel wat degelijke stu die getuigden. De hoofdschotel van den avond vormde echter de opvoering van de kinderoperette „Reepelsteeltje", die in alle opzichten geslaagd mag hee- ten. De costumes, die alle hier ter plaatse vervaardigd zijn, waren keu rig, ieder kende zijn rol uitstekend en de kinderen bewogen zich vrij en ongedwongen op het tooneel. Men zou niet zeggen, dat ze voor 'teerst op de planken kwamen. Kortom we hebben een genotvollen avond ge had. De uitvoering bleek dat ook ten zeerste in den smaak van het publiek te vallen. 't Ligt in de bedoeling deze uitvoe ring nog eens te geven op a.s. Za terdag om 7 uur, terwijl er besloten is, de scholen uit de omgeving in de gelegenheid te stellen a.s. Woensdag middag om half drie een opvoering bij te wonen, tegen een laag gesteld entree, in het gymnastieklokaal van de Openbare School. Dringend noo- dig ik mijn collega's uit, hun leer lingen in de gelegenheid te stellen, deze uitvoering bij te wonen. Tevens zijn dan ook volwassenen welkom. Ten slotte een woord van hulde en dank aan allen, die medegewerkt hebben den avond te doen slagen. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, tee- ken ik, hoogachtend, H. J. v. d. BRUGGE. Babiloniënbroek 11 Febr. 1932. o— Geachte Heer Redacteur, Nog éénmaal n.l. als antwoord op het ingezonden schrijven van B. en W. van Sleeuwijk en ik kom niet meer op de zaak terug, 't Is fraai hoe men een belastingbetalend inge zetene, die het durft bestaan op grond van zijn bij de Grondwet verleend recht, op een aangelegenheid de aan dacht te vestigen die naar zijn mee ning niet in het belang der gemeente was, bejegent. De kunst om de kwes tie alleen van den zakelijken kant te bekijken en Eet antwoord in dien geest in te kleeden, schijnt slechts weinigen eigen te zijn. Men vertroe belt de zaak en dient de waarheid niet. Reeds uit vrees voor een min der behoorlijk antwoord liet ik mijn naam onder het eerste stukje met opzet weg en wilde wachten totdat ik moest antwoorden. Ter zake. Het motto van Vondel, waarmede B. en W. hun stukje aan vingen was toch wel zeer misplaatst. Ik meen, zonder vrees dat men mij van verwaandheid zal beschuldigen, op grond van mijn 33-jarige ervaring in de administratie, het recht te mo gen opeischen op dat gebied te kun nen oordeelen. Van 't landbouwers- of bakkersbedrijf heb ik geen ver stand. Aan onware voorstellingen maakte ik mij niet schuldig. Wanneer ik schreef: „die jonge dame is mij vreemd", is dat geheel overeenkom stig de waarheid. Krachtens de bepa lingen van het Burg. Wetboek bestaat er geen verwantschap tusschen schoon vader en schoondochter, nog minder tusschen a.s. Dat wil niet zeggen dat ik haar niet ken. Natuurlijk ken ik haar. Dat ik mij verblijdde over haar ontslag bleek niet uit mijn stukje, wel dat ik mij verheugde over de ge dachte bezuiniging. Ik zal kort zijn verder. Nu ik eenmaal de naam heb, wil ik inderdaad even een verwaan den en zuinigen Sleeuwijker zijn en de drie zetels van B. en W. alleen bezetten. Ik weet het immers, vol gens het college. Op papier wordt mij nu daartoe de gelegenheid ge geven. Ik zou dan als volgt hebben gehandeld. Ik had de tegenwoordige 2e ambtenaar, die praktisch al vele jaren de functie van den ien ver vult wegens psychische ongeschikt heid van laatstgenoemde en die zelfs in den Raad als w.n. Secretaris werd beëedigd, benoemd. Het ontbreken van het zoo zeer geroemde getuig schrift of diploma dat momenteel geen practische bekwaamheid waar borgt had mij niet weerhouden. Ik had de voorkeur gegeven aan iemand met veeljarige praktijk. De eisch van B. en W. zoo die bestond had ik ingetrokken en uitgesteld tot betere tijden. Wettelijke eischen voor ie ambtenaar bestaan er immers niet, dus konden B. en W. doen wat ze wilden. Een typiste (onverschillig wie) had ik aangehouden. Daar zou ik niet buiten kunnen, hetgeen de tijd leeren zal. En wat zou dan het re sultaat van mijn verwaandheid en zui nigheid geweest zijn. Een bezuiniging van f 600,eneen vrij gewe ten. 't Lijkt werkelijk voor eenvoudige menschen reusachtig verwaand en toch is het niet zoo, 't is alleen in het waarachtig belang der gemeente en daar ging het om. Nu aangaande het slot. Het komt mij voor, zonder de tolk van den gepasseerde te zijn, dat de 2e ambtenaar zoozeer op de ge zindheid van B. en W. te zijnen op zichte rekende, dat hij uit bescheiden heid niets vroeg, hetgeen te verkla ren is, te meer nog daar tusschen het officiëel ontslag van den Heer Zoeter en de benoeming van den nieuwen ien ambtenaar slechts 6 da gen verliepen, dus overhaast ging. Hij kreeg dus geen kans, maar 'twas ook niet meer noodig. Naar een be trekking in overheidsdienst behoort aan iedereen m.i. de gelegenheid tot sollicitatie worden gegeven. Vriendelijk dank voor de plaatsing, hoogachtend, Sleeuwijk. W. N. KOPPERS. Het ingezonden stuk van B. en W. van Sleeuwijk was op ons verzoek, met toestemming van den Burgemee ster overgenomen uit „de Werken dammer." DE REDACTIE. O Vergadering v. d. Raad der gemeen te VEEN op Woensdag 10 Febr. des v.m. half elf. Voorzitter: Edelachtb. Heer R. J. v. Do ver en. Secretaris: Weled. Heer J. Tim mermans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring, het formuliergebed wordt ge lezen, daarna de notulen der vor.ge vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Schrijven van Ged. Staten over de vaststelling van opcenten voor de per- soneele belasting. Het College be richt, dat de minister zich niet kan vereenigen, met de heffing van 100 opcenten op deze belasting, wil de gemeente rekenen op een rijkssub sidie om haar begrooting sluitend te krijgen, dan moeten deze opcenren opgevoerd worden tot 200. De be grooting 1930 en die van 1931 was niet sluitend te maken zonder de raming van een rijkssubsidie en ooi: voor 1932 is dit niet mogelijk. Bij de vaststelling der begrooting 1931 is reeds aangedrongen op de hef fing van 200 opcenten, doch waar toen de tijd reeds te ver verstreken was, is toen genoegen genomen met 100 opcenten. Nu verlangt de minister evenwel 200 inplaats van 100 op centen, de opcenten op de gemeente fondsbelasting kunnen dan blijven zooals ze zijn. 't Lam. De belasting moet dus ver dubbeld worden. v. Andel. De ingezetenen hebben nogal een goed jaar gehad. De Secretaris leest de bezwaren van den minister voor. ZExc. ver klaart met heffing van 100 opcenten op de fondsbelasting alleen genoegen te kunnen nemen, als de opcenten op de p.ersoneele belasting op 200 wor den gebracht. Deze eisch geldt n et alleen voor de gemeente Veen, doch voor alle gemeenten, die hun be grooting met rijkssubsidie moeten sluitend maken. De heer v. d. Pol vraagt wat deze 100 opcenten beteekenen. De Secretaris antwoordt, dat 100 opcenten f780 opleveren, 200 dus (met en zonder Chauffeur). Ook genegen Lessen tot na geslaagd te zjjn voor examen. TEVENS VERKOOP van BENZINE, GASOLIE en alle soorten SMEER, OLIËN en VETTEN. Alles tegen scherp concnrreerende prijzen. Beleefd aanbevelend Luxe Auto's Verhuurder OENDEREN. Het Gift-en Typhusvrye wij MBHW KOOPEN RIJWIELEN (>- Naai- of Waschmachine BIJ A. J. DEN HOET daar slagen vb altijd goed. Aanbevelend A. J. DEN HOET AALBURG. Jlieuwsblad ONSCHADELIJK voor menschen en huisdieren GARANTIE ieder stukje lokaas doodt eert rat. PAKJE f O.SO - TUBE 0.75 IMPN VVhF.G.A'-PRÖOT X ZOON LEIDEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5