Plaatselijk Hieuws, het dubbele van dit bedrag. j gelijk te krijgen. Spreker gelooft wel De heer v. Andel vraagt wie de De Voorzitter wijst op de mogelijk- dat er den volgenden winter straat- toeslag betaald die de werkeloozen heid, dat salarisvermindering, ook verlichting zal zijn de vraag is op hebben ontvangen, worden deze f 2 zal kunnen meewerken, om tot een welke manier, gewone straatverlich- uit de kas van het Burgerlijk Arm- sluhende begrooting te komen. ting of verlichting aangebracht aan bestuur betaald, zooals wordt be- De heer v. d. Pol acht dit wel het de huizen, eerste, wat daarvoor in aanmerking De heer v. Andel noemt dit laat- komt, de ambtenarensalarissen zijn ste een lapmiddel, veel te hoog, dat zijn tegenwoordig De heer Schreuders zegt, zeker het de kapitalisten. Y'oor deze gemeente is een lapmiddel, doch liever een lap- heeft verlaging niet veel te beteeke- middel als geen verlichting, nen. De Voorzitter kan den raad niet De heer Schreuders is het daarme- adviseeren, het uit de gewone midde- de eens, alleen de salarissen van bur- len te halen. Hii acht het beter er gemeester en secretaris komen daar- geld voor te leenen, en dan jaarlijks voor in aanmerking en die worden iets af te lossen. voor door het rijk betaald. Wethouder Schreuders zegt, dat ei De heer 'tLam vindt de verhoo- aan doorgewerkt zal worden. Met de ging met 100 opcenten zwaar. huis verlichting meende men aanvan- De heer v. Andel noemt het veel kelijk ook, dat deze er niet kon ko- te veel. men, die is er thans ook. zónder De Voorzitter merkt opdat als de dat het de gemeente geld kost. raad er niet op ingaat, de minister Deze kwestie wordt voorloopig ver geen subsidie geeft. der aangehouden. Crisis-comité. weerd dan kan spreker daaraan niet zijn goedkeuring hechten. Wethouder Schreuders zegt, dat de f 60 voorloopig uit de gemeentekas zijn voorgeschoten, in afwachting van de beslissing wie of deze zal betalen. De Voorzitter van den polder heeft gezegd, dat als er veel drukte over gemaakt wordt hii ze uit zijn eigen zak zal betalen. Dit zou spreker even wel treurig vinden. De Voorzitter meent, dat de ge meente ze niet mag betalen, omdat dan uit de gemeentekas een toeslag wordt verleend, iets wat volgens de voorwaarden niet mag. De heer Timmermans betoogt ver der de wenschelijkheid om met het I oog .op de burgemeestersbenoeming De heer v. d. Pol noemt dit de stok achter de deur. De Voorzitter zegt, dat als de hee- De heer Van Andel is het daar- ren een crisis-comité wenschen zii mee eens en meent, dat men daar- dan bij elkaar moeten komen en dan om ook ja zal moeten zeggen, an- moeten trachten een paar ingezetenen ders zegt de regeering neen. in dit comité te krijgen. De heer 't Lam zou nogmaals wil- De heer v. d. Pol stelt voor, dat len probeeren een lager aantal op- de raadsleden beginnen met een voor centen te krijgen. loopig comité te vormen. De Secretaris licht toe, dat niet- De heer Timmermans ziet niet veel kan voor Veen alleen geen uitzonde tegenstaande deze verhooging van op- heil in een crisis-comité. De boeren ring gaan maken. Wil men de regee- centen, de totale belastingdruk nog wordt nu goedkoope kunstmest ver- ring zijn wenschen inzake de benoe- belangrijk blijft onder die van voor- strekt, doch deze krijgen niets dan ----- - - bij de regeering stappen te doen, voor Veen een zelfstandig burgemees ter te benoemen. Het eenvoudigst vindt spreker het als de burgemeester tevens secretaris werd, en dat deze dan een lager salaris verdiende, dit kon goed. De Voorzitter zegt, dat men dit wel kan beweren, doch de regeering me rust zal mogen vinden bij Hem, waarvan de Apostel Paulus zegt„Wij dan gerechtvaardigd zijnde uit het het geloof, hebben vrede bij God, docr onzen Heere Jezus Christus." Spr. eindigt met den wensch, dat de Voorzitter zijn rust in vrede zal mogen genieten. De vergadering wordt hierop ge sloten. heen. j stikstof en zijn verplicht er andere De Voorzitter zegt, dat het belang meststoffen bij te koopen. De boeren van de gemeente eischt, toe te stem- worden er niet beter mede, misschien men, men krijgt anders geen subsidie de fabrikanten, de boeren worden er om achterstallige schulden af te be talen. Zijn deze betaald dan kan de gemeente zich in de toekomst bii zuinig beheer waarschijnlijk be druipen en kan dan worden gezien, in hoeverre belasting verlaging moge lijk is. De heer Timmermans begrijpt de situatie niet. Hii zou een afschrift van de begrooting thuis willen heb ben, om ze te bestudeeren en zich op die manier op de hoogte te stel len. De heer v. d. Pol merkt op, dat de raad toch bijeen is geweest, om de begrooting na te zien, was de heer Timmermans toen iets niet dui delijk dan had hii dit kunnen vragen. De heer Timmermans verklaart, niet het vermogen te bezitten, om als de secretaris iets zegt, dit in zich op, te nemen, daarom zou hii de begrooting thuis willen hebben. Met op één na algemeene stemmen wordt hierop besloten aan het ver langen van den minister te voldoen en de opcenten te brengen op 200. De heer Timmermans bleef buiten stemming. Verhooging pensioengrondslag voolr den burgemeester. De Secretaris licht toe, dat de bur gemeester indertijd een salarisverhoo- nog armer door, want zii geven hun laatsten cent uit. De Voorzitter gelooft niet, dat de ze redeneering opgaat. De heer v. d. Pol is het daarmede eens, de prijs is op 't oogenblik f q reeds abnormaal laag, het crisis-co mité stelt de kunstmest beschikbaar voor f 2. De heer Schreuders merkt op, dat dit niet aan de orde is, het gaat. over de samenstelling van een crisis comité. Besloten wordt, dat de raadsleden dezen avond om 7 uur bijeen zullen komen, om de zaak nader te bespre ken. Benzine verordening. Wordt aangehouden, eerst zal men een goedgekeurde verordening zien te krijgen, om als handleiding te ge bruiken. Bii de rondvraag ontspint zich een langdurige discusie over de werkver schaffing. De heer Timmermans zegt, dat groote gezinnen overal worden be voorrecht. Ook de regeering in ons land werkt in dezen zin. De gemeen te mocht in deze ook wel wat doen, meent spreker, door deze gezinnen vrij te stellen van schoolgeld, be lasting en het verleenen van bijstand gmg van f 22 5 heeft gehad, er is toen -n quur en zoo no.oclig finantieel uit evenwel verzuimd deze bu zpn pen- gemeentekas, want groote gezin- ^tvT?10! voegen. n z^n op^c^ters van den staat. Met algemeene stemmen wordt be- t? 1 -i V r- j 1 sloten de pensioengrondslag te bren- Frankryk en Itall£ er zeer vee p-en op f2021; ivoor. Het is in het belang van het De 'Secretaris leest hierop een Jfnd deze gezinnen gesteund wor- schrijven voor van den pensioenraad, 4en" ?r m gemeente worden waaruit blijkt, dat zijn pensioens- i deze ^zinnen venwel adliter gesteld grondslag met f28 s is verlaagd. Hii i daar £e,lden sleckts 2 kjass<;n de de- heeft evenwel de bevoegdheid den voenechten en de verdrukten, zoo- - h - iets moest niet bestaan. raad te verzoeken, deze op den ouden grondslag te handhaven, wat hii hierbij doet. De Voorzitter kan de redeneering niet begrijpen, zou op de voorstelling van den heer Timmermans ingegaan Met algemeene stemmen wordt het ,Vcl11 i^imeniu ls - - 1, kunnen worden dan zouden eerst de verzoek toegestaan. Rekening Burgerlijk Armbestuur 1930. Wordt met algemeene stemmen vastgesteld in ontvangst op f 3383,09s en een uitgaaf van f3377,315. alzoo met een batig slot van f 5,78. Als subsidie van de gemeente is verantwoord een bedrag van f 3066,78. Aangehouden stukken Straatverlichting, Crisis-comité en benzineverordening. De heer v. Andel zou de kwestie van het licht voorloopig maar aan houden, de winter loopt ten einde zoo'n dringenden haast is er nu niet meer bij. wetten veranderd moeten worden. Groote gezinnen worden ook bii de werkverschaffing bevoorrecht, zii krii- gen 50 cent toeslag voor ieder kind. De heer Timmermans merkt op, dat hii er om heeft gevraagd en niet heeft verkregen. De Voorzitter antwoordt, dat dit komt, omdat de heer Timmermans zijn zoon heeft laten werken. Heeft hii over het een of ander te recla meeren, dan moet hii zich tot den minister wenden, die regelt, de werk verschaffing, niet het gemeentebe stuur. De heer Timmermans acht het on billijk, dat zijn broer, vader van 9 De Voorzitter wil een laatsten raad kinderen niet te werk is gesteld, geven. In de toekomst wordt Veen, Voorzitter zegt, dat deze geen waarschijnlijk een gemeente die zich arbeider is, deze is kleinhandelaar, zelf kan bedruipen, mits als men het 1S, verkeerd geweest te verkla- iets wil doen dat geld kost, men dan reih dat hii mets verdiend heeft, eerst zorgt, een weg te vinden waar De heer Timmermans vraagt zich het benoodigde bedrag is te vinden aL of het een werkverschaffing is en er zoo noodig bii de vaststelling v.?or e®n voor Wijk. Uit een der belasting rekening mede houdt. zl.ln sle.dm?r 2° werkeloozen aan t Dit heeft men hier niet altijd gedaan werk, uit Wijk wel 60. en dat is een fout geweest. Spreker k>e V oorzitter zegt, dat dit er mets is wel voor straatverlichting, wie zou mede te maken heeft, men wilde daar niet voor zijn, maar men moet kier met werken. Het gemeentebe- weten, waar deze van betaald kan stuur kan er echter niets aan doen, worden. Zorgt er voor aldus spreker ,hli Seeft de verzekering, dat dit ge- handeld heeft, zooals het behoorde geen schulden meer te maken De heer Timmermans ziet het wel aankomen, den volgenden winter is er nog geen straatverlichting. Wethouder Schreuders zegt, dat er hard_ gewerkt wordt om straatver lichting te krijgen, er wordt tevens f«w«rkt, om die *oo goedkoop mo rning van een burgemeester kenbaar maken, dan bestaat daartegen niet het minste bezwaar. Wethouder Schreuders verzoekt den Voorzitter de vergadering even te willen schorsen, waaraan deze vol doet, waarop de wethouders en de raadsleden met den secretaris zich een oogenblik naar de secretarie be geven. Na heropening zegt wethouder Schreuders: „Mijnheer de Voorzitter waar het zeer waarschijnlijk de laat ste vet^adering is die onder Uwe leiding ivordt gehouden, willen wii U dank zeggen voor alles wat U in het belang van de gemeente hebt gedaan. Wij hebben verzocht U iets te mogen aanbieden als aandenken. U hebt een heel bescheiden iets ge vraagd n.l. een wandelstok, ongeluk kige wijze, kon die hier heden niet zijn, zoodat U dezen a.s. Zaterdag zal worden aangeboden. Wii hopen van harte dat U dien stok nog vele jaren zult mogen gebruiken. De Voorzitter die zeer onder den indruk is, spreekt hierop als volgt: Mijne Heeren Nu miin leeftijd mii noodzaakt mijn ambtelijk werk neer te leggen, wensch ik in deze voor 't laatst door mii geleide raadsvergadering, dit tot afscheid te zeggen. Ik verlaat U met gevoelens van oprechte sympathie voor de gemeente en de burgerij en vertrouw, dat die gevoelens, als mijn jaren nog mogen toenemen niet verzwakken zullen. Dat in een gemeenteraad soms zeer uiteenloopende meeningen naar vo ren komen, dat dit ook hier wel 't geval was, doet niets af aan de bedoeling, die we allen hadden werk zaam te zijn tot heil van de gemeente .en de burgerij. Ik leg mijn ambt neer in de be wustheid, dat bii mii steeds de wil tot het goede voorzat. Ik hoop van harte, dat mijn streven waardeering kon vinden in de harten der Veen- sche menschen en dat ze mii in vriendschap zullen bliiven gedenken, zooals ik het hen allen zal doen. Naast de leden van den Raad dank ik vóór alles de hooge regeering en provinciaal bestuur voor het in mii gestelde vertrouwen en den van die zijden verleenden steun aan ons werk, vervolgens allen die onmiddelijk of middelijk tot het welzijn van Veen hebben bijgedragen. Met name de gemeentesecretaris, de onderwijzers en opvoeders der jeugd, de politie en allen tot den nederigste in ge meentedienst. Het moge hun allen en de gansche burgerii welgaan. Dat de gemeente onder Gods ze gen toeneme in bloei en dat ze trou we wachters en dienaren moge hou den tot haar heil. Voor uw stoffelijk blijk van vriendschappelijke gezind heid betuig ik mijn hartelijken dank. Ik zou uw stok graag nog vele jaren gebruiken, liefst zoo, dat hii me meer tot prettigen kameraad, dan tot steun zal wezen. En nu is dit mijn laatste woord. De Secretaris dankt den Voorzitter hierop voor de woorden tot hem ge richt en voor de samenwerking van hem ondervonden. De heer v. d. Pol sluit zich bij 16 Doleer Timmermans noemt het <|e f Jn colle^ Sc,hreu; hier geen werkverschaffing, doch een «jets en den Secretaris aan Spr. hoopt begunstiging. dat de Voorzitter, die den leeftijd van De heerT- Schreuders zegt, dat den sterken reeds heeft bereikt, ook kleinhandelaars niet zijn de beschou- j den leeftijd van den zeer sterke zal wen als arbeiders. overschrijden en dat deze de aangena- ALMKERK. Op 23 Februari a.s. zal alhier des avonds in de zaal van de Wed. Dekker, vanwege de Burgerwacht een fi.lm worden vertoond, getiteld: „De Eeuwige stilte." Tot volontair ter gemeentesecre tarie alhier is benoemd, de heer W. Baks van Woudrichem. J.l. Woensdag bracht den be roepen predikant der Herv. gem. Dr. Sanders van Ee (Fr.) een bezoek aan deze gemeente. Nadat pastorie enz. in oogenschouw was genomen, trad. Z. Eerw. des avonds op. Jammer echter, dat de weersgesteldheid hierin niet me dewerkte. Wij willen hopen, dat zijne beslissing goedgunstig mag zijn. A.s. Zaterdag hoopt de heer B. W. Buizer alhier, zijn nieuwe, naar de eischen des tijds ingerichte winkel te open. Wij kunnen met vrijmoedigheid ieder belangstellende aanraden, eens een kijkje te gaan nemen naar deze moderne inrichting. Vrijdagavond 5 dezer werd alhier een vergadering gehouden om plannen te beramen ter herdenking van het 25-jarig bestaan der Chr. school op D.V. 1 April a.s. Hievoor werd een com missie benoemd uit de aanwezige oud leerlingen. Gekozen werden tot Dagel. Comité de heeren C. M. Pouli, Voorz.; W. Verschoor, Secretaris; Joh. Koek koek Bzn., Penningm. en J. C. van Veelen, algem. adj., terwijl in de com missie van Bijstand werden gekozen de dames D. A. Verschoor Jobd., L. Bran- ger en de heeren M. de Ruiter, Job van Breugel, H. den Bok en A. Roubos. Ook zal aan deze herdenking een kinderfeest worden georganiseerd, ter wijl de oud-leerlingen in feestvergade- ring samen komen. Gelden zullen hier voor worden ingezameld. CAPELLE. Naar we vernemen is door land bouwers en tuinders in deze gemeente die hiervooir in aanmerking komen, ongeveer 9000 K.G. zwavelzure ammo niak, welke vanwege het crisis-comité aan deze groep aan verminderde prijs wordt beschikbaar gesteld, aange vraagd. In den schoorsteen der woning, bewoond doojr de gezinnen P. en D. in de Kom, ontstond j.l. Woensdag avond brand. Gelukkig werd dit tijdig bemerkt door de bewoners die met de buren oogenblikkelijk het blusschings- werk met emmers water ter hand na men en zoodoende het vuur konden beteugelen, zoodat erger voorkomen werd. Dat de radiodistributie in deze gemeente in een behoefte voorziet, blijkt uit het feit, dat het aantal aan sluitingen de 100 gepasseerd is. DRUNEN. Veiling 11 Februari. Belles fleurs 10—16 ct.ld. 2 4—8 et; Goudreinetten 2 10—14 ct.; Wijn- zuur 1113 ct.; Ossekoppen 812 ct.; Stoofperen 1218 ct; Juin 3—10 ct.; Sjalotten 26 ct.; Spruiten 1219 ct.; Id. II 4—10 ct.; Witlof 7—10 ct.; Schor seneren 813 ct.; Wortelen 23 ct.; Knolraap 1U/2 ct; Kroten 13 ct., alles per kg. Selderij i/251/2 ct.; Andijvie U/2 21/2 ct.; Roode kool 17 ct.; Boeren kool 1/21 ct.; Savoiekool 1/214 ct; alles per stuk. Selderij pluk 12 ct.; Preij 2—14 ct., per bos. MEEUWEN. A.s. Woensdag 17 Febr. hoopt de Geref. M.V. „Maranatha" haar jaar vergadering te houden in de Geref. Kerk alhier. Aanvang half zeven. SPRANG. De kerkeraad der Geref. Kerk alhier, besloot tot nieuwbouw van een consistoriekamer, welke achter het kerkgebouw geplaatst zal wor den. De bestaande zal worden uitge broken, waardoor het kerkgebouw van binnen een mooier aanzien zal krijgen; ook zal een bergplaats voor fietsen geplaatst worden. Onze vroegere dorpsgenoot de heer P. v. Vuren slaagde voor het examen ie klasse klerk bij de pos terijen, standplaats Amsterdam. De 18-jarige K. uit het Loonsche hoekje reed j.l. Woensdag met zijn fiets tegen de stilstaande vrachtauto der Heusdensche Stoom boot Mij. Door enkele voorbijgangers werd hij opgenomen en bij Dr. W. binnengebracht. Vreesde men eerst het ergste, doordat hij met zijn hoofd eerst tegen de auto en later tegen den grond viel en een neusbloeding had, later bleek dat een en ander goed was afgeloopen. SLEEUW1JK. Bij beschikking van den Minister van Defensie is aan den dienstplichtige P. E. F. Groeneveld, lichting 1931, voorgoed vrijstelling van den dienst plicht verleend wegens persoonlijke on misbaarheid. Alhieir is een plaatselijk crisis- comité opgericht, waarvoor als leden zijn aangewezen: W. Beukenkamp, Voorzitter, L. B. v. d. Straaten, L. van 'tSant, J. Visser C.Jzn., Arn. Dekker, W. Duizer, P. van Breugel, Joris v. d. Stelt, L. C. de Rover, J. J. Beukenkamp, secretaris- penningmeester en A. Knoot. WIJK. De kerkelijke collecte voor het verrichte schilderwerk in de kerk heeft f 264.opgebracht. De milde gevers werd dank gebracht, doch te vens werd er aan toegevoegd, dat dit bedrag nog niet voldoende is en alsnog een collecte zal worden ge houden. Naar wij vernemen zal door de nieuwe Voetbalvereen. „N.O.A.D." op Paaschmaandag een seriewedstrijd worden georganiseerd. WASPIK. In de gehouden jaarvergadering van de Harmonie „Volksvlijt en Volks vermaak" werden tot bestuursleden herkozen de heeren A. Boom, A. P. Brokx en J. P. van Velthoven. De twee groote voorjaarsmark- ten zullen in deze gemeente worden gehouden op Donderdag 17 Maart en op Donderdag 7 April. WERKENDAM. Gedurende de maand Januari werden ter secretarie alhier voor de vleesch- keuring aangegeven 20 runderen, 115 vaikens en 1 schaap. Op de j.l. gehouden ledenverga dering der Vereen, tot Stichting en In standhouding van een gebouw voor Chr. Belangen, werden tot bestuursleden her kozen de heeren J. Cornet en H. Groeneveld. Maandag a.s. zal in 't Gebouw voor Chr. Belangen worden vertoond de film „De klokken luiden", van de Ned. Chr. Radiovereeniging. Openingswoord van Ds. Lazonder en slotwoord van den heer Jac. G. v. Oord. Vrijdag 19 Febr. hoopt voor de Herv. Jeugd Centrale in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. K. H. E. Gravemejjer van Den Haag. De griendhakker J. v. d. H. alhier, kwam tijdens zijn werkzaamheden in een griend nabij polder „Jannezand" zoodanig op een z g n. „boei" te vallen, dat zijn linkerdijbeen inwendig ernstig werd ge kneusd, waardoor hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen van ür. Bresier alhier. Naar men ons van bevoegde zijde mededeeld, is de alhier bestaande Slagers- vereeniging, thans opgeheven. Mede een gevolg hiervan zijn de prijzen der waren bij de verschillende slagers, gelijk gesteld met die der volksslagerjj. Als een veeg teeken kan nog worden vermeld, dat 't vet spek thans in deze gemeente wordt verkocht voor 10 cent per pond, terwijl er weinig liefhebbers hiervoor zijn. Met ingang van 15 Febr. a.s. is als volontair ter gem.-secretarie alhier benoemd onze dorpsgenoot, de heer W. de Klerk, thans in zoodanige functe te Almkerk. Aan den heer P. Beukenkamp, 2e ambtenaar ter gem.-secretarie alhier, is door B. en W. met ingang van 15 Febr. a.s. als zoodanig ontslag verleend. CORRESPONTENTIE. Wegens plaatsgebrek moet het inge zonden stuk uit Waardhuizen blijven liggen tot een volgend nummer. c -1 c. -1 i xcxotiii^: v v-JL vciii uipiaiiu —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6