Tweede Blad Ho. 5201 WoeDsiag 17 Febr. vermaak voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. geeft ruwe huid verzacht hui geneest Plaatselijk Nieuws. brakel'. BEHOORENDE BIJ HET MMPJ—rwnwwI,| I»TTi DE PROEFTUIN TE GORINCHEM door G. KOOTSTRA Burgemeester der gemeente Gorinchem, voorzitter der proeftuinvereeniging. In ons overzicht omtrent de werking- van den proeftuin over 1930, hebben we uitvoerig stilgestaan bij de vraag in hoeverre de gronden in deze streken met de op den proeftuin in 1929 en 1930 opgedane ervaring voor de teelt van hoog-fijne groenten geschikt of daarvoor geschikt te maken waren. Het oordeel luidde toen gunstig en we kun nen dit overzicht beginnen met te zeg gen, dat de ondervinding, welke we in het jongste kalenderjaar te dezen op zichte hebben opgedaan, ons in die overtuiging versterkt heeft. We moe ten er aanstonds de verklaring aan toevoegen, dat in meer dan één op zicht veel aandacht moet geschonken worden aan grondverbetering. Welis waar brengt dit nog al beduidende kos ten voor de eerste inrichting mee, maar die keeren zeer stellig in gewone tij den ruimschoots in de komende jaren terug. Ook in 1931 is dit werk op be trekkelijk groote schaal voortgezet. Ook nu weer is een belangrijk stuk van den tuin getweediept; daar, waar de grond vrij lag, is een behoorlijke laag rivier zand aangebracht. Hierdoor hoopt men geleidelijk een dikkere laag teelaarde en een meer bruikbaren grond te krij gen. In het warenhuis is een on- dergrondsche watervoorziening aange bracht, waardoor een eind is gemaakt aan het besproeien van de vruchten met al de daaraan verbonden nadeelen als het dichtspbelen en later los maken van den grond, wat gepaard ging met veel uitgaven aan loon en en slangen- slijtage. Bovendien hoopt men den ge- vreesden meeldauw er zoo niet ge heel, dan toch gedeeltelijk mee te be strijden. In serre I is een centrale ver warming aangebracht, waardoor de drui ven plm. een maand eerder zullen kun nen worden aangeboden. In het voorjaar is een model fruittuin aangelegd, bestaande uit 97 vrucht- boomen en een groot aantal bessen en frambozenstruiken, alle van verschil lende soorten. De boömen en bessen- struiken zijn flink aangeslagen. Ze ge voelen zich blijkbaar best thuis in deze grondsoort. De aanslag van de fram bozen liet te wenschen over, zoodat herplanting van een gedeelte noodig was. Dat door een en ander de tuin als voorbeeldbedrijf in een belangrijk be tere conditie gebracht en zeer in waar de vooruitgegaan is, behoeven we ze ker niet nader aan te toonen. Met betrekking tot de verschillende gekweekte cultures zijn wij in ons vo rig algemeen jaaroverzicht zeer beknopt geweest, door slechts hier en daar een greep te doen. In afwijking daarvan willen we, zij het ook soms eenigszins in telegramstijl, in korte trekken daar aan meer aandacht schenken, opdat sub sidie verleenende lichamen, onze le den en niet het minst de tuinders een zoo goed mogelijk mogelijk inzicht zul len erlangen i;n het voorbeeldbedrijf zijnde een inrichting, welke, bij terug keer van meer normale tijdsomstandig heden, in geen geringe mate kan me dewerken aan de bevordering van den bloei en vooruitgang dezer streken. Serre I. (In 1930 nog koude drui- venkas). De voorculture bestond uit een mooi gewas kropsla, „Meikoningin", met een opbrengst van f 134.16. Daarna werden 200 tomaten geplant, welke, met het oog op de druiven, kort gehou den moesten worden. Het gewas was zeer goed en de opbrengst er van be droeg f75.—. Waar de druivenboomen in 1928 ge plant zijn, daar had, den gebruikelijken weg volgende, in 1932 de eerste vrucht daarvan geplukt mogen worden. De boomen ontwikkelden zich echter zoo sterk, dat, mede op advies van den rijkstuinbouwconsulent te Rotterdam, besloten werd reeds in 1931 eenige tros sen te kweeken. De Frankenthaler, jong als de boom is, gaf een aardige vrucht. Dat de opbrengst in gewicht belangrijk lager zou zijn dan die van de Alicant, wist men vooruit. De Frankenthaler geeft eerst op het derde oog zware trossen. In 1931 kon de boom slechts op één oog gesnoeid worden. In 1932 zijn van deze soort druiven de zware trossen te verwachten. Ieder goed tuin der tracht o.a. ook met tusschen-cultu- res uit den grond te halen wat er uit te halen is. Evenwel men wachte zich voor overdrijving, opdat niet het spreekwoord, dat gewaagt van het „on derste uit de kan en het deksel op den neus" wordt toegepast. De tomaten toch zetten de druiven aan den oostkant te veel in de schaduw, waardoor de vrucht in kwaliteit minder goed tot haar recht kwam dan die aan de westzijde van dezelfde serre, welke meer in het zonlicht stond. Uit deze serre werd 179 pond druiven ge plukt, met een opbrengst van f40,79. De groei van de boomen in 1931 was zóó goed, dat bij een normaal gewas men in 1932 500 a 600 pond hoopt te oogsten. Serre 2. (Verwarmde druivenkas. Soort Alicant.) Ook deze kas werd voor meerdere cultures gebruikt. Er werden 10 kis ten aardbeien gekweekt. De proef slaag de goed. De eerste vrucht, voornamelijk bestemd voor zieken, kon reeds 6 April worden aangeboden. De kwaliteit was goed. Opbrengst f 23.52. De proefne ming zal in 1932 met 1000 planten voortgezet worden. Als vóór-culture werd spinazie genomen. 'tWas een best gewas en bracht f 64.70 op. Daarna werd een gedeelte met tomaten beplant. Een zeer goed gewas, dat f340.95 op bracht. De rest van de serre werd ge bruikt voor de teelt van tomatenplan ten of eigenlijk mede om de jonge to matenplanten te laten afharden en aan een lagere temperatuur te doen ge wennen. De eerste vrucht druiven Alicant voldeed, wat betreft de opbrengst, de grootte van den tros-en de kwaliteit, ruimschoots aan de daaraan te stellen eischen. Met den zwaarsten tros, wel ke 3y2 pond woog, werd op de tuin bouwtentoonstelling te Leeuwen de eer ste prijs verguld zilveren medaille behaald, terwijl met deze soort drui ven als mooiste inzending eveneens de eerste prijs verguld zilveren me daille verkregen werd. Deze serre bracht 335 pond druiven op, ter waar de van f99.91. De verwachting is, dat in 1932 de kwantiteit van deze soort druiven tot 800 pond zal kunnen wor den opgevoerd. De twee serre's met een gezamenlijke oppervlakte van plm. 640 M2, brachten tezamen f 779.05 op. Het warenhuis, met 750 M2 op pervlakte is verdeeld in 8 nokken. Het werd in den herfst bemest met 9 M3 stalmest, 25 K.G. patent-kali en 25 K.G. superfosfaat. Vier nokken werden gecombineerd beteeld met sla en bloemkool. Als sla werd gebruikt „Meikoningin", een soort tvelke zeer geschikt is voor staandglascultuur. Ze werd tusschen 17 en 22 November 1930 uitgeplant. De eerste kroppen werden den 23en Maart 1931, een zeer vroegen datum, gesne den. Het diepspitten, met als gevolg een beter gedraineerden en drogen grond en een hoogere grondtempera- tuur, had een uitnemende uitwerking. Opbrengst f226.89. De bloemkool, twee soorten, t.w. een rij Mechelsche en de rest Kortpoot- Remme, gekweekt in potten onder plat glas, werd eveneens tusschen 17 en 22 November 1930 uitgeplant. De Mechel- sche zette te vroeg kool, waardoor ze te klein bleef. Als staandglas-cultuur voldeed ze niet aan matig gestelde ei schen. Ze vindt geen plaats meer in het warenhuis. De Kortpoot-Remme le verde prima kool, waarvan de eerste feeds 1 Mei gesneden kon worden. Op brengst f 132.55. Eén nok r a d ij s, soort „Roode broei", gezaaid in de eerste week van Dec. 1930. Dit goede gewas werd voor het eerst 20 Maart 1931 geplukt. Door den slechten prijs bracht deze teelt slechts f 13.10 op. Eén nok raapstele n, soort gewo ne groene, gezaaid in de eerste week van December 1930. Een goed gewas, waarvan de eerste pluk 31 Maart 1931 plaats had. De opbrengst, met slechte prijzen, bedroeg f 15.45. Omdat deraap- steel in deze streek blijkbaar geen ge wilde groente is, zal voorhands daaraan geen verdere aandacht worden geschon ken. Radijs en raapsteel waren aller minst een rendabele teelt. T wee nokken; spinazie, soort „Breedblad", gezaaid in de eerste wee van December 1930. Een uitmunte/d en door het publiek zeer gewild/ge was, dat 20 Maart 1931 voor het'eerst gesneden werd. Opbrengst f7CK25. De totale opbrengst van de vóór cultures in het warepnuis was f 458.24. Na de radijs, spinazie eh raapstelen werden op 11 April, zonder bemesting, twee soorten vóórgetrokken stoksnij- boonen uitgeplant, t.w. „Soort Ver meer" en „Ras Verschoor", welke beide in kwaliteit en kwantiteit op één lijn gesteld kunnen worden. Ze leverden een kerngezond en bevredigend gewas, waarvan 15 Juni de eerste pluk plaats had. Opbrengst f256.91. Op denzelfden grond werden voor den tweeden keer snijboonen uitge plant. Evenals in 1929 en 1930 waren de uitkomsten daarvan zeer slecht. Op brengst f33.04. Deze proeven komen der vereeniging te duur te staan en zullen zoolang de oorzaak dezer mis lukking niet geheel bekend is, niet her haald worden. Na de kropsla en bloemkool werden onder vijf nokken tomaten uitge plant. Het daarvoor noodige zaad was vooraf met ly2 pCt. kopervitriool ont smet, wat den groei van krachtige plan ten in de hand werkte. Tot den eersten pluk ging het met deze tomaten ge heel naar wensch. Daarna werden ze helaas door den meeldauw zoo sterk aangetast, dat de verdere ontwikkeling zeer tegenviel. De opbrengst was f 228.30. Totale opbrengst van het wa renhuis f976.49 of f 1.30 per M2. Aar dbeien. De eind Juli en begin Augustus 1930 uitgezette aardbeiplan- ten „Vroege Duitsche Evern", nadat de grond, groot 640 M2, bemest was met 4 kar stalmest, 45 K.G. superfos faat en 45 K.G. patentkali, groeiden uitstekend. Het werden prachtplanten, welke 23 Maart 1931 met glas bedekt werden. Ze leverden een best beschot vruchten op, waarvan de eerste pluk 20 Mei plaats had. Waren de prijzen aanvankelijk tamelijk goed, spoedig daarna trad een sterke daling in. Totale opbrengst f382.50 of f 1.30 per raam, wat met gewone prijzen stellig f2.— had moeten zijn. Einde Juli en begin Augustus 1931 werden 1000 planten, bestemd voor bak- cultuur om geplaatst te worden in een der serre's en 4500 planten voor glas cultuur, uitgezet. Eerstgenoemde plan ten, welke veertien dagen vroeger ge poot werden dan laatstgenoemde, groei den uitstekend, laatstgenoemd tamelijk. In den fruittuin werden in het voorjaar 2000 planten uitgezet. Soorten: Jucunda Oberschlesiën, Abenstein, Moulin R ge en Roem van Charlois. De groei was redelijk; ze staan er vrij goed voor. In Augustus werden uitgepoot 400 plan ten, soort Madam Mathot en 4500 Duit sche Evern. Van laatstgenoemde soort zijn 1500 planten mislukt. Oorzaak: aan houdende natte weersgesteldheid, waar door de grond te slibachtig werd. 1931 was een slecht jaar voor het planten van aardbeien. Kweekkas. Gekweekt werden 2350 tomaten-, 1050 komkommer- en meloen- planten. Opbrengst f270.58, terwijl de planten, gekweekt voor eigen gebruik, een waarde vertegenwoordigden van f160.Totale opbrengst met inbegrip der aardbeien in potten f430.58. Glascultures. 620 ramen. In den winter '30'31 werden geteeld: sla, koolplanten en bloemkool, samen 16.000 stuks. 23 Maart werden 294 ramen be stemd voor het kweeken van glasaard beien, de rest voor komkommers en meloenen. Voor laatstgenoemde teelt bestond de bemesting uit: per 34 ra men één greppel paardemest, 2.5 K.G. superfosfaat, 2.5 K.G. patentkali en 1.5 K.G. zwavelzure amm. Tusschen 25 Mei en 13 Juni werden de ramen van de aardbeien weggenomen en gelegd over de meloenen, zoodat ze slechts den halven zomer hiervoor dienst konden doen, waardoor de opbrengst gedrukt werd. Toch werden nog pracht-exem- plaren gekweekt, getuige het feit, dat voor de mooiste inzending meloenen op de tentoonstelling te Leeuwen de eerste prijs verguld zilveren me daille behaald werd. De eerste kom kommers werden 15 Juni, de eerste meloenen 27 Juni geoogst. Totale op brengst f 163.88. Alle ramen werden vooraf ontsmet met 1 pCt. formali.ie. De meloenen bleven ziektevrij. Eén r j gele en één rij groene komkommers werden toch nog sterk door spint aa.i- getast en met gehersublimeerde zua. J behandeld, doch zonder resultaat. Poot uien. Ongeveer 350 M-'. Eert gewas. Opbrengst f44.47. Tusschen eJ: een goed gewas sla, opbrengst f 0._C per 14 M2. en spruitkool, met «iecht half gewas. Oorzaak natte zomer en door het schoonhouden der uiea te vastgeloopen land. Stoksnijboonen. 1150 M*. Soor ten Ras Verschoor, Soort Vermeer en Verbeterde Veensche. Bemesting per 14.28 M2 of roe: 1 K.G. superfostaat, 1 K.G. patentkali en y2 K.G. zwaveLure amm. Slecht gewas. Oorzaak uitpo i.ig op z.g. wintermul, waarna de grond dper de natte weersgesteldheid zoo danig was dicht geslagen, dat h.j in den zomer ijzerhard werd, waardoor de wortel zich niet kon ontwikkelen. 1931 staat door veel neerslag en wind be kend als een slecht boonenjaar. Op brengst f96.13. De nateelt spinazie va;, nadat de grond losgemaakt was, zea goed. Erwten. Oppervlakte 640 M3 of 45 roe. Bemesting: 45 K.G. superfos faat, 45 K.G. patentkali en 23 K.G. zwa velzure amm. De erwten werden vooiaf vermengd met per K.G. 1 eetlepel me nie en een paar droppels creoline ter afwering van ratten en muizen en 12 Januari uitgezaaid. Soorten: Peu len, Record en Lentepeul. Doppers. Lentedopper, Krombek, Belle de Chatenaij, Witte Buscapucijner en Blauwschok. Uitplanting begin Maart. De jonge planten leden veel van de vorst, waardoor Record maar een half gewas gaf. De overige soor ten maakten het goed. Eerste pluk peu len 26 Mei en doppers 10 Juni. Op brengst f87.17. Tusschenteelt bloem kool en spinazie. Goede gewassen. Augurken gecombineerd met tuin- boonen en sla. Door de natte en kouue weersgesteldheid is van de augurken vrijwel niets terecht gekomen. De tus schenteelt was goed. De nateelt spi nazie zeer goed. A n d ij v i e. 2000 planten. Door den sterken overgang van het weer a m- houdend nat, gevolgd door plotse.ing droogte begon het gewas te schie ten. Er is niets van terecht gekomen. De totale opbrengst der groenten was f3900.15. Bezoek. De tuin werd bezocht door 510 personen, waarvan het meerendeel tuinders, en 8 gezelschappen uitslui tend tuinders die op excursie wa.en. Financiën. Ondanks de sterke i a- ling van de productie-prijzen, vooiai na Juni, kon, in tegenstelling met 193J, een sluitende rekening gemaakt worden. Door de Kroon is tot Dijkgraaf vet het Polderdistrict Bommelerwaard b*-neil»?n den Meidijk benoemd de heer D. W. van Dam van Brakel alhier, zoon van wyi. c Dijkgraaf D. W. van Dam van Brak i. Door den heer S. van Dalen, t>u - gemeester-secretaris der gemeenten Bi »kui 55. „Hier i8 een van de dieven," riep Rob, terwijl hij van z'n ezel afsprong en naar de ver raste Arabier toeliep. „Wij hebben hem op hee- terdaad betrapt." Maar als Rob gedacht had, den roover te vangen, had hij het mis. Bliksemsnel keerde de Arabier zich om en zwaaide de leeren koffer met zoo'n kracht rond, dat Rob tegen de ezel van Onwe Daan aantuimelde. 56. Van dit oogenblik maakte Abu Hassein gebruik, om door de volle bazar te schieten en zich een weg te banen tusschen de schreeuwende kooplieden, Bedouinen en bedelaars, en vele balen wol, terwijl. Rob, opgewonden, hem achtervolgde, vastbesloten, dat hij niet zou ontsnappen. 57. Aan 't éind van de bazar sloeg Has»ein rechtsaf, liep een steenen trap af en holde d® hoofdstraat in, in de hoop, z'n vasthoudende ver volger te ontsnappen in het warnet van siegen van de inlandsche wijk, waar hij vrienden zou vinden, die hem souden willen helpen. jtienwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5