ëwê'Hl BETER MEUBELWERE Geen Opruiming jssss. Geen Reclameweek J. V. d. LINGEN, 'truZT^s fp ipSEl JSS !Ü#i HHIB GORCUMSCH MEÜBELHUIS Oude Lombardstraat 2 f 22.- f 18— f50— f 15— De eenigste zaak met eigen werkplaatsen ter plaatse. Haatselijk \ieuws. Openbare vergadering van den Raad der gemeente ZUILICHEM, op Vrijdag 12 Februari 1982, voor middags 10 uur. Voorzitter: de beer F. van Hoogstraten, Burgemeester. Secretaris: de heer H C. van Os. Tegenwoordig alle leden, uitgezonderd de heer H. W. Kanselaar, die bericht heeft, dat hij wegens ziekte verhinderd is, deze vergadering bij te wonen. De Voorzitter opent ten 10 uur de vergadering met voorlezing van het for muliergebed. De Voorzitter memoreert in kort het volgende: Allereerst bespreekt de Voor zitter de huidige crisis, welke ook reeds merkbaar is bij de gemeente. Zoo is b.v. de opbrengst der rentegevende eigen dommen der gemeente in 3 jaren tijds met f2500,verminderd. De subsidies aan werkloozenkassen geven een stijging te zien. Vooral de extra-uitkeeringen kosten de gemeente nogal geld. Verder memoreert de Voorzitter nog het vertrek van den heer Tjalma, als gemeente-secretaris en de komst van den heer Van Os in Mei 1932. Met de motor brandspuit is 1 demonstratie gehouden en 1 oefening. Op het gebied der ar beidsbemiddeling is meer gebeurd, dan vorig jaar. Onze vol-ijverige correspon dent der arbeidsbemiddeling de heer Van Os verricht op dat punt werke lijk lofwaardige prestaties. Misschien valt op dit gebied nog meer te doen Ook is vorig jaar een object tot werk verschaffing gevonden, n 1. met mede werking van den Polder Zuilichem, zullen de watergangen in dien polder op grooter diepte en breedte worden gebracht. Verder geeft de Voorzitter nog eenige cijfers, welke een beeld geven van de verrichte werkzaamheden ter secretarie over 1931. In totaal werden, zonder rekening te houden met tal van onder- hahdsche afgewerkte stukken, die geen waarde voor het archief hebben, 2661 in- en uitgaande brieven geschreven en behandeld. Hieronder zijn niet begrepen alles betreffende Burgerlijken Stand, Dienstplicht, Politie en Comptabiliteit, hetgeen afzonderlijk behandeld wordt, o. a. een 350-tal mandaten van betaling. Verder mag niet onvermeld blijven, de zeer vele arbeid noodig voor de beide verkiezingen voor de Prov. Staten en den Gemeenteraad Er werden in 1931 12 raadsvergade ring, n en 17 van B. en W. gehouden. Het bevolkingscijfer is weder iets ge stegen van 1071 tot 1085. De cijfers van geboorten en overlijden waren resp. 24 en 12. Er werden 11 huwelijken gesloten. Spreker eindigt met nogmaals te wijzen op het verheugende feit, dat bij de nieuwe raadsverkiezing de oude leden allen weder werden herkozen, en Bpreekt de hoop uit dat in dit jaar wederom bij de gezamenlijke besluiten steeds het werkelijk belang der ge meente zal mogen voorstaan. Als etemmingscijfer wordt getrokken no. 2, zoodat de rondvraag begint bij den heer M. van Brakel Wzn. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedge keurd. a. Een schrijven van het Gemeente bestuur van VVehl houdende verzoek adhaesie te willen betuigen aan het door den Raad dier gemeente gerichte ver zoek aan den Kroon, tot instelling van een Ministerie van Landbouw. B. en W. adviseeren dit verzoek voor kennis geving aan te nemen. De heer Hooijkaas stelt voor wel adhaesie te betuigen. Dit voorstel wordt gesteund door den heer Van Veen, doch verworpen met 4 tegen 2 stemmen. Voor de heeren Hooijkaas en Van Veen. Hierna wordt zonder hoofdelijke stem ming het voorstel van B. en W. aan genomen. b. Een schrijven van Ged. St dezer provincie, waarbij wordt bepaald op welke dagen de Burgemeester voor de inwoners te spreken zal zijn. c. Een schrijven van Ged. St. ten geleide van het Kon. Besluit van 5 Dec 1931, waarbij goedkeuring wordt ver leend aan de heffing van opcenten op diverse belastingen. d. Van hetzelfde College een brief, houdende mededeeling dat de goedkeu ring wordt onthouden aan het raads besluit d.d. 29 December 1931 betref fende uittreding uit den Vleeschkeurings- dienst Kerkwijk, terwijl tevens wordt verzocht genoemd Raadsbesluit in te trekken. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstellen genoemd raadsbesluit niet in te trekken, maar alsnog een onderhoud aan willen vragen bij Ged. St. om de bezwaren van het Gemeente bestuur uitvoerig kenbaar te maken. De heer Hooijkaas wil het raadsbe sluit intrekken, en vindt deze zaak niet zoo belangrijk. Dit voorstel van den heer Hooijkaas wordt echter niet gesteund Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen met 5 tegen 1 stem. Tegen Btemde de heer Hooijkaas. e. Op het adres van de afd. Zuilichem van de Ned. ver. van fabrieksarbeiders, hetwelk verzoekt voortaan in de openbare lagere school te mogen vergaderen, wordt op voorstel van B. en W. gunstig be schikt, onder de gewone bepalingen, en tevens als bijzondere bepaling dat daar van alleen gebruik mag worden gemaakt voor vergaderingen van huishoudelijken aard, en niet voor politieke doeleinden. f. Een adres van A. Lobregt, met verzoek hem een gedeelte van de Nieuw- steeg in erfpacht te geven, wordt, daar het den voiigen dag pas is nakomen, gesteld in handen van B. en VV. om advies. g Een adres van A. Mijdarn, hou dende verzoek hem erfpacht te verleenen voor een perceeltje grond in de Ham&teeg, waarop zijn huis is gebouwd en met het omliggende terreintje. Op voorstel van den heer Van Dalen wordt besloten, hem de gevraagde erfpacht te verleenen voor 2 cent per Ma h. Op het adres van het fanfareeorps „Door Eensgezindheid" om in de O. L School op 5 Maart as. een uitvoering te mogen geren, wordt gunstig beschikt onder de gebruikelijke voorwaarden. Op voorstel van den Voorzitter, wordt met algemeene stemn en besloten. B. C. Crielaard op zijn verzoek ontheffing te verleenen van de Hondenbelasting over het 2e halfjaar 1932. Dit kohier wordt met algemeene stem men vastgesteld op f 169 25, met be paling, dat de betaling moet geschieden vóór of op 1 Juli 1932. De Voorzitter deelt mede, dat B en W. voorstellen, op het adres van A. van Veen Mzn. e. a, gunstig te beschikken en 10 pCt. verlaging van pacht toe te staan over 1931, aan pachters welke vóór 1 April hebben betaald. De heer Hooijkaas stelt voor, 20 pCt. verlaging toe te staan. De heer Van Veen vindt de bepaling van de betaling vóór 1 April a snogal bezwarend. De heer Hooijkaas wil dezen datum veranderen, b v. in Juli a.s. De heer Van Dalen meent, dat de gemeente haar recht ook moet hand haven en een vermeerdering van 10 pCt. niet mogelijk is. De heer Hooijkaas zou den datum van 1 April laten vervallen, waarmede ook de heer Van Veen instemt De Voorzitter vindt de bepaling van betaling vóór 1 April as, een zekere toegeve dheid. De heer Hooijkaas zou 20 pCt pacht- vermindering willen toestaan, welk voor stel niet wordt gesteund. De Voorzitter splitst het voorstel van B. en W. in tweeën en brengt eerst in stemming het voorstel tot lOpCt. pacht- vermir.dering, hetwelk met algemeene stemmen wordt aangenomen. Daarna brengt de Voorzitter het 2e gedeelte van het voorstel in stemming, n 1. de vermindering alleen toe te kennen aan pachters, welke vóór 1 April as. betaald hebben Dit voorstel wordt aan genomen met 4 tegen 2 stemmen Tegen de heeren Hooijkaas en Van Veen. Met algemeene stemmen wordt hierna het besluit genomen, om, op voorstel van B, en W., aan de Bijzondere Lagere School voor 1932 een voorschot toe te kennen van f 750. Met algemeene stemmen wordt he besluit genomen, op voorstel van B Wde vergoeding over 1930 aan Bijzondere Lagere School vast tes op f 1037,18. De Voorzitter zegt, dat in de vergade ring van 11 Dec. j.l een verordening ex. art 7 en 9 der Woningwet is vastge steld. Ged. St. dezer prov. hadden echter bij hun besluit van 9 Dce. j.l. alhier ont vangen 13 Dec. jl. reeds in deze materie gedeeltelijk voorzien en verzoeken den Raad hun besluit van 11 Dec. j.l. in te trekken en te bevorderen, dat alsnog een verordening ex art. 9 der Woningwet wordt vastgesteld. Met algemeene stemmen wordt beslo ten, het Raadsbesluit van 11 Dec. j 1. in te trekken. In aansluiting op punt 11 stellen B en W. voor, alsnog een verordening ex art. 9 vast te stellen, welke verordening dan ook zonder eenige discussie, met algemeene stemmen wordt aangenomen De Voorzitter deelt mede, dat het punt „Kasgeldleening" met tegenzin op de agenda is geplaatst. De noodzakelijkheid dwingt er ons echter toe. Vermoedelijk zal niet het volle bedrag behoeven te worden ge bruikt Met algemeene stemmen wordt beslo ten, een kasgeldleening van ten hoogste f 2000,aan te gaan. De heer Van Brakel stelt voor, op alle salarissen van personen die in dienst der gemeente zijn, 25 pCt. te vermin deren, vooral met het oog op de minder rooskleurige tijdsomstandigheden. De Voorzitter zegt dat niet alle sala rissen door den gemeenteraad worden geregeld, en deze daar de bevoegdheid ook niet toe heeft De heer Van Brakel wil zich desnoods met een verzoek tot Ged. St wenden. De heer Hooijkaas meent dat het ver zoek van den heer van Brakel wel wat ondoordacht is, en wil dit voorstel uit stellen tot een volgende vergadering. De heer Van Brakel wil zijn voorstel direct behandeld zien. Daar het voor stel niet wordt gesteund, kan het niet in behandeling worden genomen. Het voorstel van den heer Hooijkaas, om het in een volgende vergadering te behandelen, wordt met algemeene stem men aangenomen. De heer Hooijkaas wil gaarne eenige punten betreffende de werkverschaffing in het midden brengen Hij vir d de loonen buitengewoon laag. gemiddeld f 9,60 per week. De Voorzitter zegt niets buiten den Minister om te mogen doen. De heer Hooijkaas stelt voor een steun regeling in het leven te roepen Het Rijk geeft voor dit doel tot 75 pCt subsidie. De werkloozen moeten z i. ge holpen worden. De Voorzitter zegt dat er geen posten te vinden zijn waarop men deze kosten zou kunnen verhalen. De heer Hooijkaas stelt voor: aan georganiseerden uitgetrokkenen f 8. per week en f 0 75 per kind onder de 15 jaar, aan ongeorganiseerde werkl. f 7.en f 0.75 per kind. v [niets van dien aard 0111 E direct een besluit te laten nemen voor liet koopen van Uwe menbelen. Een meubel koopt men om jaren te gebruiken, om de gezelligheid van Uw woning te verhoogen. U kodpt bij ons rustig en op Uw gemak. OOK WIJ KUNNEN U PRIJZEN NOEMEN: 4 stoelen, 2 fauteuils met moquette of leer Eiken dressoir met spiegel Crapaud Stellen vanaf 5-deelig bedstel Maar wat zegt N ENZ een prijs op papier Niets, totaal niets- Om werkelijk prijs te weten vopf meubelen, MOET U BIJ EEN VAKMAN ZIJN. Het is ons een !i» Z genoegen, ^anneer een cliënt vraagt naar afwerking, naar kwaliteit of monster van de verwérkte materialen. In dit laatste kunnen wij U alles toonen. -- Cfok dan alleen pas weet U, waarvoor U de prijs betaalt. UITSLUITEND EIGEN WERK. De heer Van Dalen geeft in overwe ging op het voorstel Hooijkaas niet in te gaan. De toestand is nog zoo slecht niet. De heer Van Veen vraagt of er niet meer aan de werkverschaffing kunnen werken. De heer Van Dalen zegt dat do rijks inspectie de werklieden toelaat. De heer Van Dalen zou van gemeente wege toeslag geven aan de tewerkge- stelden. De Voorzitter zegt dat zonder den Minisler niets mag worden veranderd. De heer Ruimschoot zegt dat in aan genomen aan de werkverschaffing wordt gewerkt De heer Hooijkaas vindt een uurloon van f 0 "iO zeer weioig, vooral voor de ongeorganiseerden die om de andere week mogen werken. De Voorzitter zegt dat deze nu eenmaal vastgesteld zijn. De heer Hooijkaas zou het willen verhoogen tot f 0,22, De heeren Van Dalen en Van Vugt betuigen hiermede hunne instemming. Het voorstel van den heer Hooijkaas om aan den Minister te verzoeken het uurloon tot f 0.22 te verhoogen wordt met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel van den heer Hooijkaas tot invoering van een steunregeling wordt niet gesteund, zoodat het niet in omvraag kan worden gebracht. Niets meer aan de orde zijnde, en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter met dankgebed de vergadering. ANDEL. Bij Kon. Besluit van 12 Februari is herbenoemd tot burgemeester der ge meenten Andel, Giessen en Rijswijk, de EdelAcbtb. heer A. D. v. d. Schans, secre taris der gemeente Rijswijk. De landbouwers in deze gemeente hebben druk gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het bestellen [van zwa velzure amoniak. De prijs is ruim de helft minder dan bij den handelaar en dat lijkt den door de crisis getroffen landbouwer bijzonder. Op initiatief van den heer G. van Andel, is alhier op een Maandagavond gehouden vergadering, waarin de heer Mobach als spreker optrad, tot de op richting van een afdeeling van den Chr. Bouwarbeidersbond besloten. Een zestal personen gaven zich als lid op. De timmerman C. Mans alhier had het ongeluk met zijn hand in een ruit te slaan, tengevolge waarvan een diepe vleeschwond ontstond en hij ge noodzaakt was zich onder geneeskundige behandeling te stellen. BRAKEL. Door de firma T. Duyvis Jzn., de bekende veevoeder- en oliefabrikante te Koog a/d Zaan, werd in het Werklieden gebouw alhier een interessante lezing ge houden over veevoeding. Er was groote belangstelling, zoodat in de zaal geen plaatsje onbezet was. De bijeenkomst werd geopend door den heer Rüger, landbouwonderwijzer te Aalst, die o.a. zeide, dat er door vele boeren nog zeer onoordeelkundig wordt gevoerd, tot schade van dier en portemonnaie. Hij juichte het toe, dat ook soliede fabrikan ten als o.a. de firma Duyvis, mede hel pen aan goede voorlichting door lezingen en gratis adviezen omtrent oordeelkundige veevoeding. De spreker van dien avond, de heer Scheijgrond, zette daarna op duidelijke wijze eenige belangrijke zaken op het gebied van veevoeding uiteen. Een zaak van groote beteekenis noemde hij daarbij de toediening van de juiste hoeveelheid eiwit, omdat zoowel te veel als te weinig eiwit schadelijk werkt. Daarna werd de fabrieksfilm vertoond, die een duidelijk beeld gaf van de wijze, waarop in een modern ingerichte fabriek lijnzaad, grondnoten enz. tot olie en vee voeder wordt verwerkt. Niets wordt door de firma Duyvis nagelaten om aan hun afnemers een uitstekend product tegen billijken prijs af te leveren. Daarbij mag iedere afnemer op kosten van den fabri kant een monster van het veevoeder ter onderzoek opzenden naar Wageningen. Dit durven wij wel de beste garantie te noemen, die een fabrikant kan verstrek ken. Het was een leerzame avond. BENEDEN-LANGSTRAAT. Naar hooi bestaat hel weinig vraag. Men besteedt voor goed 1 andels- hooi f8 a f9 per 500 K.G., naar min dere soorten is geheel geen vraag. DUSSEN. 15 Febr. Op den Gantel alhier, stonden verschillende personen op het ijs. Opeens brak het ijs en zakten 4 personen er door. Allen konden worden gered. DONGEN. Toen in den duiventoren een landbouwer met kar en paard gevelde boomen ging halen, kwam de kar te dicht langs een sloot, waardoor hij met de zware vracht kantelde. De v. B. uit V. raakte bekneld, waadoor geneeskundige hulp moest worden inge roepen. In de St. Jozefstraat werd de politiehulp ingeroepen bij v. O., daar eenige opgeschoten jongens uit St. Joachimsmoer door op de deur te frap- pen, deze moedwillig vernielden en door meer van dergelijk fraais de buurt daar op stelten zetten. Het gelukte de po litie de vlegels te achterhalen. 's GRAVENMOER. Door het bedanken van den heer C. Mouthaan als kerkvoogd der Ned. Herv. kerk alhier, werd gekozen de heer J. de Geus Kz. De door het nationaal crisisco mité toegezonden dekens en steenkolen werden door het plaatselijk crisiscomité alhier verdeeld. NEDERIIEMERT. J.l. Vrijdag had de jaarvergadering plaats van de „Onderlinge Veeverzeke ring" plaats in café „Maaszicht". Na eenige besprekingen werd overgegaan tot eene stemming voor een bestuurs lid in de plaats van wijlen E. M. Smits. Hiervoor werd gekozen de heer Arie van Ooijen alhier. Door den Commissaris der Ko ningin in de Prov. Gelderland, is we gens broederdienst vrijstelling verleend aan de navolgende dienstplichtingen der lichting 1933: C. Verheij, Corn. v. d. Werken en J. M. Smits. - De alhier bestaande Geitenfok- vereen. behoort hier ook weer tot het verleden. Daar er geen genoegzame deelname was, is deze ontbonden. De heer J. Zegveld alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de Bijz. school te Someren. NIEUWENDIJK. De eieren werden deze week ver handeld tegen prijzen van 3 tot ct. per stuk. VEEN. In deze gemeente is een crisis comité opgericht. Behalve vijf raadsle den hebben in het comité zitting, Dtr. E. Smitz en de heer Van Donk, hoofd der openbare school. Laat ieder die kan, het comité naar vermogen steunen. Giften worden gaar ne ingewacht bij den penningm., den heer J. G. N. Schreuders Hzn. Donderdagavond 25 Febr. a.s. hoopt voor de Herv. Jongel.vereen, al hier in openbare vergadering op te treden, Ds. Fokkema van Sprang, met een lezing over 't Heilige Land. Licht beelden zullen, ie en gedcefte van het gesprokene aanschouwelijk voorstellen. Het kinderkoor „Het Sijsje" is voornemens om in de volgende maand een uitvoering te geven. v. d. LINGEN wmamm—tmrn

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 4