De goede gezondheid van Uw vee is Uw eigen helang, DROGISTERIJ F'. COOPS M nummer Bestaat nil 3 fllaflen 5. P.Eankhnyzen t (o's Bank JU. A. MUUR-BAEBT, I GORINCHEMSSl Onderlinge hulpverlening bij brand door gemeenten. Agentschap van de ftmsterdatnsclu Bank j f.V,Amsterdam. I Schoonmaak- artikelen J Uitgave: Firma L. J. VEEEMAN, Heusden. No. 5206 Vrijdag 4 Maart 1932. ^ND VAN ALTE^ Dit blad verscbynt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no* 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gebruikt daarom steeds onze Droespoeder per pak f 0,75 Zogpoeder per pak 0,75 Kippen poeder per pak 0,75 Navuilpoeder per dubbel p. 0,75 Kwalsterpoeder per pak 0,75 Spenenzalf per groote bus 1,00 Capsules tegen Leverboth of ongansch bij schapen. I. Het zal wel overbodig zijn te zeggen, éat het in de streek, waarin ons blad de meeste lezers telt, met de brand weer ongelukkig is gesteld. Gelukkig begint men in meerdere gemeenten zulks in te zien en met groote voldoe ning mogen we dan ook constateeren, dat de brand bluschmiddelen in meer dere gemeenten den laatsten tijd eene zeer belangrijke verbetering hebben on dergaan. Maar waar we zijn moeten, zijn we nog bij lange na niet. Een ingezonden stuk in het nummer van ons blad van Woensdag 17 Febru ari j.l. geeft duidelijk blijk, dat er in het Land van Heusden en Altena nog heel wat te doen valt, voor men kan zeggen, dat alle gemeenten in geval van brand over voldoend bluschmate- riaal hebben te beschikken. We den ken er natuurlijk niet over, om ook maar in het minst partij te kiezen in de door den inzender besproken aan gelegenheid, maar wel mogen we uit het ingezonden stuk de conclusie trek ken, dat onze plattelandsbewoners in geval van brand gerust als „misdeeld" mogen worden aangemerkt wat betreft de hulp, die dan geboden kan worden. Zeer goed weten en begrijpen we, dat niet iedere kleine gemeente in het bezit kan zijn van geheel aan de ei- schen des tijds beantwoordend brand weermateriaal. Maar dat behoeft ook niet. Wat echter wel noodig is, is samenwerking van de gemeenten onder ling voor hulpverleening bij brand. En daar ontbreekt nog heel veel aan. De eerste, die er krachtig voorheeft geijverd om bedoelde samenwerking te verkrijgen, is wel geweest de Utrecht- sche Provinciale Brandweerbond, die in 1923 werd opgericht. Kort na zij ne oprichting stelde hij een onderzoek in naar den toestand van het brandwe- zen in de provincie Utrecht en al ras bleek toen, dat eene onderlinge samen werking der brandweren voorshands on doenlijk was. De gestie v. d. brandweren bij de meeste gemeenten was allerbe droevendst; niet alleen dat het brand- bluschmateriaal in de meeste gem. nog ongeveer uit de middeleeuwen dateerde, doch tevens was de brandweer in die gemeenten totaal ongeorganiseerd en absoluut onbekwaam branden met suc ces te bestrijden en zeer zeker om deze te kunnen localiseeren. Hulpverleening aan andere gemeenten was doelloos. Algemeen was men van oordeel, dat de volle aandacht allereerst moest wor den gewijd aan de plaatselijke ver beteringen der brandweren. En daar mee heeft de Utrechtsche Bond vele successen weten te bereiken. Waar toch in 1923 in de provincie Utrecht van de 72 gemeenten slechts 5 gemeenten op eene goede georganiseerde brand weer konden bogen met motorische brandspuiten, bedroeg dat aantal in 1929 reeds 29 gemeenten die hun brandweer, volgens de regelen door den Bond opgemaakt, hadden georga niseerd en die toen allen beschikten over motorische brandspuiten, door goed geoefende en parate brandweer lieden bediend. Thans bedraagt het aan tal gemeenten, welke over motorische brandspuiten beschikken 38. In 1929 meende de Bond, dat toen de tijd was aangebroken om de orga nisatie der hulpverleening bij brand door de gemeenten onderling ten krach tigste ter hand te nemen. Er werd een leiddraad1 opgemaakt voor den organisa- torischen opzet der onderlinge hulp- in tomaten in mosterd Qfl in olie A Q|J in piquante saus zalm, per groot blik 45 sardines, per blik 19, 12 Mosselen, Garnalen, Ansjovis, Paling in Gelei, Appetit Sild, Makreel, Kreeft, Kippered. ï-, Leidsche-, nen worden, waardoor zekerheid be staat dat hulp verkregen kan worden; 4e. door de brandweren zoo verre doenlijk, op v r ij w i 11 i g e te orga- niseeren en de hulpverleening zoo mo gelijk op basis van wederkeerig- h e i d te doen geschieden (men ver leent elkander over en weer diensten), kunnen de kosten voor de onderlinge hulpverleening tot een minimum be perkt worden; 5e. zooveel mogelijk eenheid in alles, én materiaal (verloopstuk ken) én in titulatuur, én in materieel bediening, én in bevelvoering; deze uniformiteit bevordert s n e.Il en practisch handelen en voor komt wanorde en verkeerde uitvoering der bevelen; 6e. door deze onderlinge hulpverlee ning kan verkregen worden, zekerheid dat bij groote branden naburige hulp spoedig aanwezig is, waardoor de mees te gemeenten kunnen volstaan met het aanschaffen van klein bluschmateriaal en dus kostbaar materiaal niet noodig Iis- i In een volgend artikel behandelen wij de organisatie en de uitvoering, i zoomede de vraag- op welke wijze te komen tot Onderlinge Hulpverleening bij brand in de gemeenten in het Land van Heusden en Altena en den Bom- melerwaard. (Wordt vervolgd.) Binnenland. telef. wo. is F2.a.a.rnsc5.on.ks veer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden k Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. BKT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA Herrings, Gruyère-, Lunchkaifs. A. BAAIJENS Botermarkt 88 HEUSDEN verleening en volgens dit plan werd eene groepeering van de verschillende brandweren der gemeenten samenge steld. En heeft een en ander succes gehad? Een volmondig „ja" is daar op ons antwoord, want in Juli 1930 werd door Gedeputeerde Staten van Utrecht aan alle gemeenten van hun gewest eene circulaire gezonden, waar in eene Provinciale Onderlinge Hulp verleening bij Brand organisatorisch werd opgenomen en waarbij de mede werking van alle gemeenten werd ver zocht, zulks met gevolg, dat op 1 Juli 1931 de Utrechtsche Provinciale Onder linge Hulpverleening bij brand in wer king is getreden. En wat nu in Utrecht is gebeurd kan ook hier gebeuren. Die onderlin ge hulpverleening door gemeenten be hoeft niet eene geheele provincie te omvatten, zij kan ook een deel er van beslaan. En eigenen de gemeenten in het Land van Heusden en Altena zich er nu niet toe, om eene Onderlinge Hulpverleening bij brand in het leven te roepen? Wij meenen van wel. Zulk eene Onderlinge Hulpverleening willen we eens nader beschouwen en zeggen hoe we ons haar denken. Wat is haar taak? Naar onze meening moe ten daarbij de volgende hoofdlijnen gel den: 'r le. De alarmeering d.w.z. de „Brand- waarschuwingsdienst" moet zoo gere geld worden, dat de hulpaanvrage steeds langs telefonischen weg kan geschieden, zoowel bij dag als bij nacht en ook des Zondags; 2e. de hulpverleening moet zooveel mogelijk automatisch werken, zon der formaliteiten dus zonder vertaging en ten spoedigst; 3e. niet van eene, doch van meer dere zijden moet hulp verleend kun- CAFÉ UITGEBRAND. Vrouw ernstig gewond. Woensdagmiddag heeft een hevige brand gewoed in café Ruimzicht, staan de aan de Mannikenweg te Beverwijk. De vrouw van den caféhouder was bezig in de keuken in een pan te smel ten. De vlam sloeg in de pan, met het gevolg, dat de keuken spoedig in lich ter laaie stond. De vrouw bekwam ernstige brand wonden aan het gelaat. Intusschen deel de het vuur zich mede aan de omlig gende vertrekken en spoedig stond het geheele café in brand. Eenige arbeiders woningen, die naast het café zijn ge legen, werden door het vuur bedreigd. Een der arbeiderswoningen moest ontruimd worden. De daklijsten van de woningen staande tegenover het café, vatten vlam, terwijl de ruiten sprongen. Met vijf stralen om de mo torspuit, werd het vuur aangetast en na eenigen tijd gebluscht. Het café brandde uit. GE VERDRONKEN. Woensdagmorgen is de 28-jarige schippersknecht J. A. G. Leunarz, wo nende te Rotterdam, toen hij zich met een roeiboot naar boord wilde bege ven van zijn bij IJselmonde liggend Rijnschip „Leo", door het kapsijzen van de boot te water geraakt en in de diepte verdwenen. Nadat schippers hem weer op het droge hadden ge bracht, heeft men gedurende ruim een uur de kunstmatige ademhalige toege past; echter tevergeefs, daar de levens geesten reeds bleken te zijn geweken. Zijn lijk is naar de begraafplaats te IJselmonde overgebracht. AANVARING. Woensdagavond zijn in den mond van de Schiehaven het binnenkomende Duitsche s.s. „Alk" en het verrekken de s.s. „Ibis", beide van den Nord- deutsche Lloyd in aanvaring gekomen. De aanvaring ontstond doordat dé „Alk" te dicht langs het andere schip voer en met het achterschip de brug van de „Ibis" raakte. Hierbij werd de ze brug aan bakboordzijde beschadigd, terwijl de roerketting vastliep. Dienten gevolge moest het vertrek van de „Ibis" worden uitgesteld en het stoomschip nam weder ligplaats in de Schiehaven. Van de „Alk" werd aan bakboordzijde een bolder afgerukt; aan het herkwerk werd vrij belangrijke schade toege bracht. De sleepboot „Independant" welke het uitvarende stoomschip assisteerde, geraakte bij de aanvaring tusschen de twee schepen beklemd en bekwam ern stige schade aan de stuurhut. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. ERNSTIGE VAL. De verpleegde H. K. van de stich ting Vrederust te Bergen op Zoom, is uit een raam van de zolderverdieping van een gebouw, waar patiënten werk zaamheden verrichtten, met het hoofd op den grond gevallen. De man werd op slag gedood. Het lijk is in beslag genomen; een onderzoek wordt inge steld. o— PLOTSELING OVERLEDEN. In de Engelschestraat te Bergen op Zoom, is, liggende op den grond, ge vonden een manspersoon, die geen tee kenen van leven meer gaf. Hij is op verzoek van de politie met toestem ming van den heer Van Gijzel in het gebouw der Amsterd. Bank binnenge dragen. Dr. Keuss constateerde den dood. Het lijk is per brancard over gebracht naar het Alg. Burger Gast huis. Het 'bleek' te zijn van den zwer ver P. H., die te Bergen op Zoom in een logement verbleef. IN KOKEND WATER GEVALLEN. Het zoontje van den winkelier S. te Dale bij Aalten viel in een tobbe met kokend waschwater. Een paar uur later is de kleine aan de brandwonden overleden. O— DE OVERVAL TE BILTHOVEN. De rechtbank te Utrecht heeft uit- spraak gedaan in de zaak tegen de beide kooplieden aldaar, die verdacht werden eenigen tijd geleden een ouden man in zijn woning aan den Looydijk te Bilthoven te hebben overvallen en beroofd. Het O. M. had 4 jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank achtte het wet tig en overtuigend bewijs niet geleverd en sprak de beide verdachten dienten gevolge vrij, terwijl hun onmiddellijke invrijheidstelling werd gelast. \Qr \Qr VOORRADIG alle «fa in de DROGISTERIJ Botermarkt 72, HEUSDEN. S WATERLEIDINGSPLAN IN HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA. De directeur van het Rijksbureau voor de drinkwatervoorziening heeft aan het Waterleidingscomilè voor het land van Heusden en Altena het navolgende medegedeeld. Het ingesteld onderzoek naar de technische en fmancieele mogelijkheid van een neutrale drinkwaterleiding voor het land van Heusden en Altenais reeds geruimen tijd voltooid. Het heeft tot resultaat geleid, dat de beste oplossing is, stichting van een eigen grondwater pompstation in deze streek en de aanleg van een daarop aansluitende ringleiding met watertoren. De moeilijkheid om tot den bouw van een waterleiding te geraken ligt echter in de uitgebreidheid van het te ver zorgen gebied en de betrekkelijk geringe draagkracht van de inwoners. Daartegenover staat, dat zoo ergens in Nederland, een drinkwaterleiding voor deze streek allernoodzakelijkst is ter ver betering van den op vele plaatsen inder daad onhoudbaren toestand op hygiënisch gebied. Vast staat, dat linancieele steun van buitenaf noodzakelijk en gewettigd is en het Comité heeft geen moeite ongedaan gelaten om te trachten, dezen steun te verkrijgen. Zoowel het Collega van Gedeputeerde- Staten van Noord Brabant, als de Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid, hebben een zeer welwillende houding aangenomen jegens de door het Comité gedane verzoeken. Op het oogenblik echter verbiedt de toestand van 's lands financien geldelijken steun van Rijkswege. Het Comité en zijn adviseur, de Direc teur van het Rijksbureau voor drinkwa tervoorziening zijn van meening, dat on der de huidige omstandigheden een af wachtende houding moet worden aange nomen. Dit beteekend echter geenziDS, dat de zaak in den doofpot moet worden ge houden, integendeel, allen, die een open oog hebben voor de belangen van het land van Heusden en Altena dienen waak zaam te zijn, om zoodra mogelijk, als de toestand het mogelijk maakt, de verdere voorbereiding van een drinkwatervoorzie ning ter hand te nemen. Men bedenke, dat de daling van ma teriaal prijzen en arbeidsloonen een goed koope uitvoering mogelijk kunnen maken waarbij nog komt, dat de bouw van een groot bedrijf als het onderhavige een zeer belangrijke werkverruiming beteekent. Het comité hoopt, dat allen eensgezind zullen blijven samenwerken om op het juiste oogenblik de hand aan de ploeg te kunnen slaan. Huisgezin. DOODELIJK ONGELUK TE WAS SENAAR. Ter hoogte van den Raaphorstweg op den Rijksstraatweg te Wassenaar had een doodelijk ongeluk plaats. Uit de richting den Haag kwam een luxe auto, bestuurdl door den heer B. uit Rotterdam, terwijl uit de richting Leiden een motorrijwiel bestuurd door den 20-jarigen V. uit Wassenaar, na derde met op; de duo zijn broer. Naar ooggetuigen verklaarden moet V. zonder licht hebben gereden en ver moedelijk verblind ajn geraakt door de lichten van de tegemoetkomende auto. Auto en motor zijn met volle kracht tegen elkander gebotst. V. werd op slag gedood, terwijl zijn broer ern stig werd gewond aan armen en bee- nen. PAASCHVEETENTOONSTELLING TE 's-HERTOGENBOSCH. De Burgemeester van Hooge en Lage Mierde stelt zich voor met een groot aantal leden van den „Jongen Boeren stand" nit zijn Gemeente een bezoek te brengen aan de Bossche Paaschveetentoon- stelling op 15 Maart a.s. Een prijzenswaardig voorbeeld van dezen energieken Burgervader ter navolging van de „Heeren Burgemeesters van andere Gemeenten"! De „Jonge Boerenstand" moge dit leerzame voorbeeld hunner vrin den uit Hooge en Lage Mierde ter harte nemen en het navolgen ïoor liet Land van Heusdeii en Altcn.de Lanostrsat en de Boiielenaard ~T~t —O— —O— —O— —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1