jarige Renommée Ruwe huid Behangselpapier* vanaf 8 per rol. Vitrage, dubbel breed, vanaf 19 Ct. Cocosmatjes 29 ct. Vloerzeil 88 ct per el. GORINC HEM en wat de vrouwelijke telegrafisten be treft naar de telefonie. o WERKLOOSHEID IN NOORD-BRA BANT. Kosten f 1.200.030 in Januari. Blijkens het overzicht der Districts arbeidsbeurzen waren er einde Jan. in onze provincie bij de openbare orga nen der arbeidsbemiddeling in 136 ge meenten ingeschreven 27.865 geheel en 5925 gedeeltelijke werkloozen. Het totaal aantal geheel werkloozen in ons land bedroeg toen 220700. Van de ingeschrevenen in onze pro vincie werden er geholpen 4958 door werkverschaffing, 15911 geheel en 4414 gedeeltelijk werkloozen ontvingen uit- keering uit de werkloozenkassen en 4466 geheel werkloozen kregen een gel delijke ondersteuning van de steunco- mité's of het Burgerlijk Armbestuur. Totaal werden gesteund 29349 perso nen. Uitgekeerd werd door de kassen f785.187.74, door steuncomité's en bur gerlijk armbestuur f 151.245.34, totaal f 936.433.08. Hierbij komt een uitgave voor werk verschaffing van ruim drie ton, zoodat de werkloosheid in Noord-Brabant al leen in de maand Januari een uitgave vorderde van irjuim f 1.200.000. Hierbij zijn niet inbegrepen de uitgaven der crisis-comité's, welke ook in de duizen den loopen. o— DE KORTING OP DE SCHADE LOOSSTELLING van KAMERLEDEN. De soc. dem. Kamerfractie is niet bereid korting te aanvaarden. Het Tweede Kameriid van Vuuren had medegedeeld, dat de leden der Tweede Kamer op hunne door de Grondwet vastgestelde schadeloosstel ling vrijwillig 3 procent korting hadden aanvaard, behoudens de leden van één fractie, naar aanleiding waarvan wij de vraag hebben gesteld, of dit de com munistische was. Van welingelichte zijde verneemt De Volkskrant (rad. r.-k.), dat de voorge nomen vrijwillige korting bedraagt 4 procent en met die ééne fractie de so ciaal-democratische bedoeld moet zijn. Of ook de communisten geweigerd heb ben toe te stemmen in een korang op hun schadeloosstelling, kon men het blad niet met zekerheid zeggen. BRAKEL. Alhier is opgericht een crisis comité. De samenstelling daarvan is als volgt: L. van Dalen (wethouder) Voorzitter; A. J. Vermaas, Secretaris; H. J. Duijzer, penningm.; St. van Baaien, A. de Boef, A. C. van Daalen, Mr. J. van Dalen, M. van Dalen, D. Wl van Dam van Bra kel, J. van Hemert, G. C. van Heusden, B. van der Veer en J. H. Vermeulen. Naar we vernemen zal in de volgende week een cohecte gehouden worden, ter inzameling van geld en goederen. CAPELLE. Voor den Vleeschkeuringsdienst werden gedurende de vorige maand ter gemeente-secretarie aangegeven, 15 runderen, 87 varkens en 6 geiten. De Edelachtbare Heer C. C. G. H. Meyer, burgemeester der gemeente Sprang-Capelle, heeft het eere-voor- zitterschap van het plaatselijk Crisis comité aanvaard. De waterstand in de haven is zoo laag, dat geen schip in of uit kan. Sedert j.I. Maandag ligt een geladen schip halfweg de haven, terwijl de mo torboot „De Hoop", die anders reeds des Maandags naar Rotterdam ver trekt, gedwongen is te wachten, tot er meer water komt. J.I. Vrijdagavond half acht werd in de Chr. school a.d. Loonschendijk een algemeene ledenvergadering gehou den van de Chr. Schoolvereen. aldaar. Na het zingen van Ps. 84 3 en het lezen van 1 Joh. 2 118, werd deze bijeenkomst op de gebruikelijke wijze geopend, waarna de Voorzitter, de heer B. Verhoeven, de aanwezigen hartelijk welkom heette en een inleidend woord sprak, waarbij hij o.m. memoreerde, het overlijden van Ds. Morrees te IJsel- stein, den stichter der school, destijds predikant bij de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk. Na voorlezing der notulen, die on gewijzigd werden goedgekeurd, brach ten de secretaris en de penningm., de heeren G. Koenen en D. Spierings, hun jaarverslagen uit, waaruit bleek, dat de toestand der vereeniging uitste kend was. Met dank aan de betref fende functionarissen werden beide keu rig samengestelde verslagen goedge keurd. Tot leden der commissie belast met het nazien der rekening en verantwoor ding van den penningm., werden be noemd de heeren J. den Hollander en Jac. Vos, die zich deze benoeming lie ten welgevallen. Bij de nu volgende verkiezing van vier bestuursleden, wegens periodieke aftreding der heren B. Verhoeven, P. v. d. Schans en D. Spiering en ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer A. Huijsman, werden de aftredenden her kozen en de heer W. Smits als nieuw bestuurslid gekozen. Allen namen onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen hun be noeming aan. Na een geanimeerde rondvraag werd deze samenkomst met het zingen van Ps. 72:11 met gebed gesloten. DESSEN. De biljartclub „Nooit Volleerd" gevestigd in hotel Heessels alhier, kreeg deze week de biljartclub, gevestigd bij den heer v. Strien te Heusden, op be zoek voor een vriendschappel.jken wed strijd. De Heusdensche club wist met 50 p. meerderheid te winnen. „Nooit Volleerd" zal nu op Woensdag 9 Maart een tegenbezoek brengen te Heusden. POEDEROIJEN. Op initiatief van het college van Burgemeester en Wethouders is alhier een crisis-comité opgericht. Het comi té is in twee afdeel.ingen verdeeld, n.l. een afdeeling te Aalsten een a hier. De afdeelingen zijn als volgt samen gesteld: Poederoijen. J. W. Brienen, Voor zitter; H. van Westreenen, Secretaris- Penningmeester; W. Bok, P. v. d. Vel den en Joh. v. d. Ven. Aalst. A. J. H. Maas, Voorzitter; J. H. Ruger, Secretaris-Penningmees ter; Gerh. van Os, P. J. van Os, C. van der Mooren en W. v. d. Sluis. is met de wijze, waarop de handtee- keningen op de lijsten worden verza meld. Vooral door dwang en door mis- bruikmaking van de doopbelofte, tracht men de ouders te overhalen hunne kin- deren naar de bijz. school te zenden. De tegenstanders beweren vaak, zoo zegt spr., de openb. school is de school der antigodsdienstigen, hiertegen neemt spr. scherp stel ing en zegt, dat de O. S. absoluut niet ongodsdiens.ig is, z j moet zijn een school voor de geheele Neder- landsche natie, openstaande voor alle richtingen, waar liefde en verdraagzaam heid heerscht, hetgeen is volgens de geest van God. De opvoeding is niet geheel aan de onderwijzers, ook de ou ders hebben een belangr.jke en wel de voornaamste taak. De godsdienstige op leiding is in de eerste kinderjaren voor de ouders, daarna zijn de predikanten met de opvoeding belast door het geven van godsdienstonderwijs. De onderwij zers zijn volgens spr. daartoe niet in staat, de kinderen zijn te klein om dog matische onderwerpen te begrijpen. De openbare school is, zegt spr., neutraal, d.w.z., dat andersdenkenden niet mogen worden gekwetst in hunne opvattingen, men moet daar aankwe ken, liefde, oprechtheid en verdraag zaamheid en dan komt daardoor de heilige geest, die in den persoon van Christus openbaar is geworden, tot uiting. Vooral in dezen tijd van ma laise moet worden gewaakt, tegen de ongebreidelde scholenbouw. Vooraan staande personen, de bijzondere scho len een warm hart toedragend, hebben gezegd, er moet op het onderwijs be zuinigd worden, zonder echter het on derwijs te schaden. van Sleeuwijk, met het onderwerp: „Waarde der geschiedenisvakken", het welk verdeeld werd in 4 takken, n.l. Gewijde Geschiedenis, Kerkgesch., Zen- dingsgesch. en Vaderl. gesch. Op uit voerige wijze werd dit door den be kwamen inleider behandeld en uiteen WERKENDAM. Vrijdagavond hield de a'd. Wer kendam van Volksonderwijs in hetNuts- gebouw een openbare vergadering. De Voorzitter, de heer Gauw, sprak in zijn openingswoord zijn leedwezen uit, dat zoo weinige belangstellenden aanwezig waren, terwijl hij mededeelde, dat de heer Klaas de Vries, door ver hindering niet kon optreden, doch het was gelukt Ds. de Jong van Gorkum bereid te vinden een spreekbeurt te vervullen. Ds. de Jong zeide in zijn rede, dat Volksonderwijs moet opkomen voer de belangen der openb. school, rekening houdend met de plaatseLjke toestanden, de leden moeten door hun lidmaatschap toonen te willen medeleven met de Openb. school, terwijl de ouders zulks moeten doen door het organiseeren van Ouderavonden. Het ligt niet in de be doeling, zoo zegt spr., om de bijzonde re scholen af te kammen, want men moet eerbied hebben voor de personen, die oprecht en eerlijk strijden voor hunne overtuiging. Het belang van het kind moet vooral op den voorgrond staan, doch vaak worden door de voor vechters van bijzonder onderwijs, dit belang uit het oog verloren, terwijl zij dikwijls door groote leuzen, welke niet altijd eerlijk zfjn, hun doel trachten te bereiken. Men spreekt over het Rijk van God, terwijl men niet kieskeurig Prof. Cramer heeft in zijn brochure o.m. gezegd, dat godsdienstonderwijs niet door onbevoegden moet worden gegeven, terwijl hij als voorstander van het Chr. onderwijs verklaard heeft, waardeering te hebben voor het open baar onderwijs. Ten slotte zegt spr., moet het Volksonderwijs met kracht strijden tegen de wet Terpstra, hierdoor zal het openbaar onderwijs wederom een slag worden toegebracht, terwijl het onderwijs in het algemeen zal worden geschaad, wij moeten protesteeren ter- wil.e van de toekomst van ons volk en wel van het kind. Nadat de heer Pauw Ds. de Jong dank bracht voor zijn gloedvolle rede, werd de vergadering gesloten. Vrijdagavond j.I. hield de Ring „Altena", Bond van Geref. J. V., in 't gebouw voor Chr. Belangen alhier, haar laatste vergadering dezer cam pagne. Te ruim 7 uur opende de Voorzitter v. d. Ring, de heer L. J. Vogelaar van Andel, deze vergdadering, door te la ten zingen Ps. 119 17, Gebed en Schriftlezing van Ps. 119 :33—40, waar na hij de plm. 60-tal aanwezigen in een kort openingswoord welkom heette. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Een kleine verandering werd in het programma aangebracht, doordat nu eerst aan de beurt kwam, dhr. Spiering ▼an Handen en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL gezet, de aanwezige leden aansporende, deze vakken op de J.V. te behandelen, tevens opmerkende,' dat God d e Ge schiedenis heeft gemaakt, Hij, die de wereld heeft geschapen en nog onder houd, nog even aanhalende wat wijlen Ds. Kuiper eens heeft gezegd, „Achter abes staat God." Hierop volgde een drukke bespre king. Hierna werd gepauzeerd, terwijl de Meisjesvereen. „Prisciila" bediende. Be pauze werd gesloten met het zin gen van 2 coupletten van 't Wilhelmus, waarna dhr. Crielaard van Andel de gelegenheid kreeg zijn onderwerp vooi te lezen getiteld: „De J.V. en hare Concurrenten", welk onderwerp eenigs- zins van de schets afweek. Door inleider werd even stilgestaan bij de z.g.n. vierkantsbeweging en wat daarmede verband houdt. Hij kwam neer op het gevaar hetwelk schuilt in vele vereenigingen, vooral die, waar het woordje „Chr." (Christel jk) voor staat, maar geenszins zoo zijn; volgens hem meer werelJgelijkvormig zijn geworden. Als een der grootste concurrenten van de J.V. en M.V. werd door inleider genoemd, de straat; er wordt daar soms verondersteld dat er drie wegen zijn, men wil God dienen en ook den Mam mon. Hierbij werd aangehaald wat eens door Christus werd geuit: Gij kunt God niet dienen en den Mammon; geen twee heeren gelijk; wie-niet voor Mij is, is tegen Mij; wie met mij' niet ver gaderd, die verstrooid. De vijf vragen op dit onderwerp vver- „Fij'tsie Kwaliteit' Burgemeester A. COENEN van Roosendaal heeft Maandag in een raadsvergadering officieel afscheid genomen van zijn gemeente, waarbij hem door de ambtenaren een kostbaar bronzen beeld werd aangeboden. De scheidende burgervader te midden van gemeenteraadsleden en ambtenaren. den door inleider goed beantwoord. Vervolgens was aan de beurt jaar verslag secretaris; opwekkend en te vens wijzende op de enkele zwakke pun ten, die voor verbetering vatbaar zij». Het jaarverslag van den penningm. wees een batig saldo aan van f2.94. Ten slotte werd nog een kort woord gesproken door de heeren Raams v*n Dussen en Jac. G. v. Oord alhier. Na het zingen van Ps. 119 5 en col lecte, werd deze vergadering door de» heer van Oord met dankgebed gesloten. Donderdagavond hield de N. H. school alhier haar jaarlijkschen Ouder avond in het oude schoollokaal. De zaal was geheel gevuld met ouders, le den en belangstellenden. De Voorzitter van het Schoolbestuur Ds. D. J. Lazonder, opende na bet zingen van een psalmvers de verga dering met gebed, waarna hij een in leiding hield over „Van jongs af", waar in Z.Eerw. er, naar aanleiding van het leven van Timotheüs, op wees, hoe goed het is reeds vroeg te worden ge wezen op Hem, Die kinderen tot zich nam en ze zegende. Daarom de kleinen reeds vroeg op kinderlijke wijze tot God gebracht. Hierna riep hij de aanwezigen het welkom toe en memoreerde hij de ver anderingen, die er in den loop van het jaar 1931'32 hadden plaats gevonden. Dhr. Adriaansen was n.l. vertrokke» naar Rotterdam en werd nog eens dank baar herdacht terwijl Z.E. overtuigd was, dat het schoolbestuur in de heer Dam een waardig opvolger had ge vonden. Ter afwisseling werden nu een paar zangstukjes 'ten gehoore gebracht. Vervolgens hield de heer Bouma» een lezing getiteld „In en om de school" waarin hij op soms humoristische wij ze het leven van onderwijzer(es) en leer ling schetste en wees op enkele stoor nissen in den goeden gang van zaken van het onderwijs, die de ouders bij goeden wil wel konden voorkomen, o.a. het beruchte te laat komen. Hiervan krijgt meestal de klok de schuld. Och, ja, die trouwe tijdwijzer kan zich tock niet verantwoorden. Nadat nog een paar liederen waren gezongen, werd gepauzeerd, terwijl de ouders nu gelegenheid kregen het werk hunner kinderen te bezichtigen, ter wijl intusschen de handwerken der meis jes werden verkocht. Na de pauze hield het hoofd der school, de heer Dam, een lezing over het gebed. Spr. illustreerde met voor beelden den invloed en de kracht van het gebed en spoorde aan tot luid bid den in den huiselijken kring, waarbij de vader moet voorgaan. Ook schetste hij op aandoenl jke wiijze de stiile kracht van 't geloovig kind er gebed. Bij de gebruikelijke rondvraag ver zocht de heer Dam de ouders, er toch vooral voor te zorgen de kinderen op tijd naar school te zenden om het sto rende te laat komen te vermijden. Bij ongunstig weer echter juist niet te vroeg, wijl ze anders in regen en wind blijven rondloopen, wat niet in het be lang van hun gezondheid is. Ook verzocht hij het thuis houde» der kinderen tot een minimum te be perken. Is er dringende noodzakelijk heid, welnu, men kome dan eens met hem praten. Evenals zijn voorganger stelt ook hij zijn Zaterdagavond be schikbaar om ouders te ontvangen, die hem in 't belang van hun kinderen wen- schen te spreken. Hierna werd de goed geslaagde avond met dank voor de trouwe opkomst door den Voorzitter met dankgebed gesloten. 50 Millioenen menschen danken hunne gezondheid aan het dagelijksch gebruik van Quaker. Doctoren en opvoeders der jeugd hebben het reeds gedurende 50 jaren aanbevolen. uaker Openbare vergaderfDg v»n het Gecombineerd College van het polderdistrict 8 *mmele* wa*rd beneden den Metdsjk gehouden op 24 Februari 193 1 ten Ge meentehuize te Brakel. Tegenwoordig de Heeren D. W. va» Dam van Brakel, benoemd tot dijkgraaf, J. W. Brienen. Heemraal, bij wien de leiding na het openen der vergadering berust, J. van Btalen, Heemraad en de Hoofdgeëifden W Bok Ir. D. W. van Dam van Heckendorp, Mr A. van Os en C. A. Vervoorn. Afwezig: R. Grandia. De secretaris S. van Dalen, wordt we-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6