a i nummer bestaat uil 3 Blaflen 5. P. £ankbtsyz€n (o's Bank JU. Schoonmaak- artikelen A. KEfiSCHUUR-BAERT, KORT, Gorinchem Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5208 Vrijdag 11 Maart 1932. Onderlinge bolpverleening bij brand door gemeenten. Agentschap van de Atnsterdaresche Bank jf.V, Amsterdam. oderne Optiek. - - Buitenland. VOORRADIG alle Plaatselijk Mieuws UND VAN AU^NA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, en franco per post beschikt f 1.25. Afzonderlijke nnmmers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening nu. 61 $25. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nor en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. I Gediplomeerd Opticien. Uitsluitend Optiek. Electrische Slijperij. Tel. 289 GIRO lSir>84 ZUSTERHUIS 6. II. Wat de organisatie betreft, deze wordt als volgt gedacht. Voor iedere gemeente in de streek zijn de brandweercorpsen van drie of vier gemeenten, welke het dichtst tegen deze gemeente gelegen zijn en liefst zoo moge lijk verspreid over de verschillende zijden dier gemeente en wier brandweercorpsen beschikken over motorische brandspuiten, eventueel met afzonderlijke autotractie, aangewezen, om op aanvraag hulp te ver- leenen bij brand aan die gemeente. Deze brandweren worden genoemd de groeps- brandweren der hulpvragende gemeenten. De hulpvragende gemeente moet ten Allen tijde, zoowel bij dag als bij nacht en ook des Zondags hare groepsbrand- weren telefonisch kunnen oproepen. De hulpverleening geschiedt automa tisch, volgens de gemaakte overeenkom sten. Hierdoor wordt verkregen dat de hulpverleening zonder eenige vertraging kan geschieden en tevens geschiedt deze volgens een zooveel mogelijk uniform vastgesteld tarief van kostenberekening Als beginsel behoort te worden aange nomen, dat de gemeenten elkaar weder- keerig zullen helpen, echter in den ruimsten zin des woords d.w.z de ge meente, laten wij haar noemen A, ver leent hulp aan de gemeente, laten wij haar noemen B, doch behoeft daarom nog niet steeds de gemeente B de ge meente A wederkeerig te helpenwel verleent de gemeente B alsdan aan andere gemeenten hulp Waar thans nog gemeenten zijn, die geen hulp kunnen verleenen, omdat haar brandweermaterieel nog niet voor hulp verleening in aanmerking komt, daar zij niet beschikken over motorische brand spuiten met autotractie, kunnen die ge meenten aan het wederkeerigheidsbegin- sel niet voldoen. Toch moeten ook deze gemeenten in de hulpverleenÏDg worden opgenomen, omdat het streven moet zijn, de brandveiligheid in alle gemeenten te bevorderen Echter worde ter aansporing, dat ook deze gemeenten haar brand- bluschmateriaal zoo spoedig doenlijk in overeenstemming zullen brengen met den eisch van den hedendaag- schen tijd, waarbii elke gemeente voor eene goede brandbestrijding een motorische brandspuit behoort te be zitten en mede, om te voorkomen dat dergelijke gemeenten steunen op de goed ingerichte brandwezen harer na buren, overeengekomen, dat derge lijke gemeenten het dubbele tarief betalen als voor wederkeerige hulp verleening is vastgesteld, zoolang de ze gemeenten niet tot wederkeerige hulpverleening in staat zijn. Mede met het oog op het weder- keeringheidsbeginsel worde het tarief voor hulpverleenen zoo laag mogelijk gesteld. Ook kan het mogelijk gewenscht zijn, voor eene doelmatige groepee ring der groepsbrandweren voor hulpverleening aan de grensgemeen ten in onze provincie, de brandweren van grensgemeenten in aanliggende provinciën daarbij te doen opnemen, maar daarover valt nader te spreken. Voorts moet ingesteld worden eene Controle Commissie ter uitvoering der bepalingen in de overeenkom sten vervat. En nu iets over de uitvoering. Heel veel kunnen we over dit punt niet zeggen, omdat eerst eens verga derd dient te worden door de besturen der gemeenten, die voor onderlinge hulpverleening bii brand iets gevoe len. Als punten, welke in zoodanige vergadering zeker moeten worden be handeld, noemen we 1het opstellen van wederkeerig- heids- en hulpverleeningsovereen- komsten 2. de indeeling der gemeenten in groepen 3. regeling van de hulpverleening der brandweercorpsen bij de onder linge hulpverleening 4. de brandwaarschuwingsdienst v5. nadere voorzieningen voor de brandweren in verband met de onder linge hulpverleening 6. controle over de onderlinge hulpverleening in verband met het bepaalde in de overeenkomsten der gemeenten in zake de onderlinge hulpverleening. Het komt ons voor dat voor het vormen van groeps brandweren bijzonder in aanmerking komen de gemeenten in het Land van Heusden en Altena en den Bom- melerwaard, benevens eenige ge meenten in de onmiddellijke nabij heid dier gemeenten gelegen. Zou het nu niet allergewenscht zijn dat zoo spoedig mogelijk eene ver gadering van de besturen der be doelde gemeenten kon worden bij eengeroepen om het onderwerp „on derlinge hulpverleening bii brand" eens grondig te behandelen Ons komt het voor van „ja". En gaarne zijn wit bereid de voorberei ding voor zulk eene vergadering te bevorderen indien er ten minste be langstelling zijdens de gemeentebe sturen voor mocht bliiken te bestaan. Wii noodigen de gemeentebesturen, die ook van gevoelen zijn dat on derlinge hulpverleening bii brand voorziet in eene ware behoefte, uit dit schriftelijk kenbaar te willen ma ken aan de Redactie van dit blad vóór 3 April a.s., opdat de prae- paratieven voor eene vergadering van de gemeentebesturen ten spoedigste kunnen worden getroffen. in tomaten in mosterd Qf| in olie Jy in piquante saus ZALM, per groot blik 45 SARDINES, per blik 19, 12 Mosselen, Garnalen, Ansjovis, Paling in Gelei, Appetit Sild, Makreel, Kreeft, Kippered, Herrings, Gruyère-, Leidsche-, Lunchkaas. A. BAAIJENS Botermarkt 88 HEUSDEN toe, dat de Japansche troepen ook thans hun opmarsch, in het binnenland van China voortzetten, waarbij als voor wendsel steeds weer de noodzakelijk heid van de bescherming der het laat ste bezette stad moet gelden. De te Sjanghai aangerichte schade. De Chineesche autoriteiten schatten de totale schade, die tijdens de gevech ten te Sjanghai is aangericht, op onge veer 250 millioen gulden; 700.000 in woners zijn gedwongen geweest uit het gebied van den strijd te vluchten en zoodoende hunne werkzaamheden aldaar op te geven. O— VREESELIJK DRAMA Maandagnacht werden de bewoners van een huis in de Gnllostrasse te Gelsen- kirchen opgeschrikt door zes schoten, die achter elkaar voor de deur werden gelost. Toen men naar buiten snelde, vond men de 29 jarige Ida Abt, een gescheiden vrouw, door 4 kogels getroffen en den 27 jarigen machinist F. Tuemmler met een schot in de borst ernstig gewond op de straat liggen. De beiden gewonden wer den naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij korten tijd later overleden. Des morgens werd bij de brug over het kanaal nabij Gelsenkirchen-Bismarck het lijk gevonden van den dader, de 30 jarige bankwerker Schwill van den dubbelen moord. Hij had zich met een revolver door het hoofd geschoten. Bescherm Uw keel Verzorg haar dagelijks 25. 45 en 65 et- DE STRIJD TUSSCHEN CHINA EN JAPAN. 1 Japan vecht door. De Chineesche delegatie te Genève heeft een daar uit Sjanghai ingekomen bericht meegedeeld, waarin gezegd wordt, dat generaal, Tsjiang Kwangnai uit het hoofdkwartier meldt, dat de Japansche artillerie de Chineesche stel lingen bij Hoeang Toe krachtig heeft beschoten. Op het bombardement volgden hard nekkige infanterie-aanvallen. In een kennisgeving van den Japan- schen generaal Shirakawa wordt ge- j spioken van een bezetting van Hoeang Toe, dat uer buiten de 20 K.M.-zóne ligt en die noodzakelijk was ter be scherming van Nantsiang^ dat zich in de handen der Japanners bevindt. Het is dus' volkomen duidelijk, zoo voegt de Chineesche! delegatie er aan Openbare vergadering van den Raad der gemeente DUSSEN,; op Dins dag 8 IMaart, des avonds ten 6 uur. Voorzitter: Edelachtb. heer C. Snij ders. Aanwezig alle leden.1 De voorzitter zegt een schrijven te hebben ontvangen van het Comité voor Drinkwatervoorziening in het Land van Heusden en Altena, waarin mededee- ling wordt gedaan, dat door de huidige omstandigheden voorloopig vani de re geering geen subsidie kan worden tege moet gezien. De regeering erkent, dat watervoor ziening in deze streek wel noodig is. In een schrijven aan den Directeur voor Watervoorziening wordt gezegd, dat, zoo ergens in ons land drinkwater voorziening noodig is, het deze streek is. De Voorzitter zegt, dat de gemeente dezelfde houding zaï blijven aannemen n.l. zoo krachtig mogelijk de zaak blij ven steunen. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat van den Commissaris der Konin gin een schrijven is ingekomen, waarin wordt gezegd, dat, de gemeente de ui terste soberheid in acht moet nemen betreffende buitengewone werken, aan gezien er moeilijk' aan geld is te ko men en dat bovendien de lasten veroor zaakt door rentebetaling en aflossing te zwaar worden. Een schrijven van| den Minister van Arbeid betreffende de uitvoering van de Zondagswet, wordt,' aangezien het voor deze gemeente niet van belang is, voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een schrijven van den R.K. Bond van Politiëagenten St. Michaël, waarin gewezen* wordt op de groote noodzakelijkheid om de veld wachters van de1 plattelandsgemeenten meer en meer te laten ontwikkelen, wordt besloten den veldwachter van Hank aan een te Waalwijk te houden cursus te laten deelnemen en de on kosten voor rekening van de gemeente te nemen. Verzoek van eenige; ingezetenen van De Baan, om de Dusse over een lengte van ongdeveer 1000 M. te laten uit baggeren. De Voorzitter zegt, dat het verzoek niet erg duidelijk is. Er blijkt niet uit of het voor rekening van de verzoekers zal worden gedaan, dan wel de kosten voor rekening van de gemeente moeten komen. De heer Koekkoek zegt, dat de be doeling is, dat de kosten voor rekening telep. ito. is Raamsdonksvesr. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst, Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, «r Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA van de gemeente komen. Het water daar is zeen vuil en totaal ongeschikt voor drinkwater. De Voorzitter geeff in overweging, om deze werkzaamheden te laten ver richten, nadat de werkverschaffing is afgeloopen. Naar spr. van den Rijks inspecteur heeft gehoord, loopen de werkzaamheden ten einde en dan kun nen daar een aantal menschen aan het baggeren worden gezet.' Spreker moet erkennen, dat het ver- zoek zeer billijk! is, want inderdaad is het water daar zeer slecht en voor drinkwater ongeschikt. Wordt besloten het baggeren nog eenige weken uit? te stellen. Aankoop van den film gemaakt bij de opening der brug over de Bergsche Maas bij Keizersveer. De Voorzitter deelt) mede, dat deze film voor f85 is aangeboden. B. en W. voelen er wel iets voor, aangezien het voor de historie van beteekenis is. De heer van Besouw voelt er weinig voor om tot aanschaffing over te gaan. Het geld kan op het oogenblik wel an ders wordien gebruikt. Als er eenige j foto's worden bewaardl kan men later voldoende zien. De heer Jongbloedt merkt op, dat het zeer brandbaar is en dus gevaarlijk voor de gemeente. Waar men in de gemeente geen bioscope heeft, acht hij het niet noodig om f85 uit te geven. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. <j> in de DROGISTERIJ Botermarkt 72, HEUSDEN. Werkloozensteunregeling. De Voorzitter deelt mede, dat van den Minister een schrijven is ingeko men, betreffende het steun verleenen aan werkloozen. Aangezien de werkver schaffing spoedig zal zijn afgeloopen, is het noodzakelijk, dat hier een steun regeling in het) leven wordt geroepen met Rijkssteun. Tot leden voor de commissie die een en ander zal hebben te regelen worden benoemd de heeren Koekkoek, Smeenk, Van Daalen, Herman en Van Besouw. Vermindering van landpacht. B. en W.. stellen voor, om ook dit jaar de pacht voor landbouwlanden en weilanden met 10 pCt. te verlagen. De heer Koekkoek meent, dat 10 pCt. te gering is en stelt voor een korting van 20 pCt. te verleenen, zooals de meeste landeigenaars hebben gedaan. De Voorzitter zal zich tegen dit voor stel niet verzetten, al mag niet uit het oog worden verloren, dat er land van het Armbestuur bij is. Het armbestuur zal die 20 pCt. moeten missen en van zelf dus de armlastigen. Na eenige discussie wordt besloten 15 pCt. korting op de pachten te ver leenen. Herziening algemeene politieverorde ning. De Voorzitter zegt,; dat nu voor de behandeling van deze; verordening ze ker drie vergaderingen zullen moeten worden gehouden. In> verband met de gewijzigde Drankwet zullen nog en kele wijzigingen worden aangebracht. Leden die wijziging wenschen te zien aangebracht, moeten dit schriftelijk aan den voorzitter bekend) maken. Bij de rondvraag wijst de heer Her man er op„ dat het aantal werkloozen binnenkort aanmerkelijk zal toenemen, aangezien de rietsnijders met de werk zaamheden gereed zijn gekomen. Hij acht het daarom: gewenscht, dat alles in het werk wordt gesteld dat weder om een werkverschaffing; in het leven wordt geroepen, aangezien de men schen er liever voor werken, dan dat ze hun hand open moeten houden. De Voorzitter merkt op, dat het Rijk de Werkverschaffing in^ handen heeft. Er kan door het gemeentebestuur nog wel eens op: werkverschaffing worden aangedrongen. Voor een! volgend jaar is aangedrongen om hier een werkver schaffing te krijgen. Of het zal lukken, kan hij niet zeggen. Daarna gaat de Raad over in geheim comité. Bossche Ct. HEUSDEN. Wij vestigen nogmaals de aan dacht op de VARKENS- en PLUIM- VEEMARKT, die Donderdag a. s. op de Vischmarkt zal worden gehoaden. Naar de Haarl. Crt. verneemt is de heer Mr. J. B. Sens, gemeente-secre taris van Hillegom, benoemd tot commies griffier, waarnemend gemeente-secretaris van de gemeente Nijmegen. Na een bijna zes-jarigen verdienstelijken arbeid te Hillegom, verhuist de heer mr. J. B. Sens met ingang van een nader te bepalen datum, naar de stad der R.K. Universiteit. Hij is ten slotte bezweken voor de tot driemaal toe uit Nijmegen herhaalde uitnoodiging, om zich voor deze functie te stellen. Voor Nijmegen is deze benoeming een aanwinst en een felicitatie waard, want die gemeente wordt in den heer Sens een knap ambtenaar rijker, maar voor Hillegom is het vertrek een verlies ter secretarie en in het openbare leven, want de heer Sens heeft zich ook buiten het ambtelijke leven bewogen. Zoo was hij in moeielijke periode gedu rende ruim een jaar voorzitter van de R. K. Kiesvereeniging en pas onlangs is hij als zoodanig afgetreden. Behalve ge meente-secretaris, is de heer Sens ambte naar van den Burgelijken Stand, secre taris van de commissie tot wering van schoolverzuim, lid van de commissie voor het georganiseerd overleg, secretaris van den schoolartsendienst voor Hillegom en omliggende gemeenten, voorzitter van het scheidsgerecht van de Onderlinge Brand verzekering te Utrecht. Op 15 Juni a.s. zou de heer Sens hier zes jaar werkzaam zijn. Voordien was hij eerste ambtenaar ter secretarie der gemeente Hazerswoude. De heer Sens werd op 15 April 1898 te Heusden geboren en is dus bijna 34 jaar. Hij bezocht de lagere school in zijn voor let Land van Heusoen en Alteiaje Lanptml en as Boiielerwaard M Gorgel droog met

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1