BEZOEKT Jan Geertzen, 's-BOSCH, P. J. SGHETSELAAR 1 Spreekuren 1012 en 1-3 j II „IDEAAL" Gebrs. Bischoff - Gorinchem. 5 1 VRAAGT Hotel Café Billard Restaurant Uitspanning Ruime Autogarages. 64 bladzijden I2>|2 CENT Firma L J. Veerman ZIET ONZE ETALAGE S Pr Marktberichten Vergadering van den Raad der Ge meente SLEEUWIJK op Vrij dag 4 Maart des n.m. 2 uur. VoorzitterEdelAchtb. Heer Beu kenkamp. Secretaris: WelEd. Heer Knoot. Afwezig de heer Gulden, met ken nisgeving. De Voorzitter opent de vergade ring met formuliergebed. De notulen worden vastgesteld. Mededeelingen De Voorzitter deelt mede, dat den isten ambtenaar ter Secretarie Zoe ten eervol ontslag is verleend wegens ongeschiktheid, dat de heer P. Beu kenkamp tot iste Ambtenaar ter se cretarie is benoemd, dat mei. de Jong eervol ontslag is verleend, als typiste, dat B. en VV. besloten heb ben deze op Jiaar verzoek toe te laten als volontaire ter Secretarie. Dat O. Walraven ten behoeve van het Burgerlijk Armbestuur een wo ning heeft aangekocht voor f 700. Ingekomen stukken Goedkeuring door Ged. Staten van de aanvulling van het reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot wijziging der ge- meentebegrooting 1931. Idem van de wijziging der ver ordening in verband met de Wo ningwet. Goedkeuring van de schoolgeldre geling. Afschrift van het proces-verbaal van kasopneming op 30 December 1931, waaruit bleek dat in kas was f24316. Verzoek van het Gemeente-Be- stuur van Wehl om adhaesie te wil len betuigen van zijn adres gericht tot regeering tot het instellen van een afzonderlijk ministerie voor den Landbouw. B. en W. achten het thans niet den tijd voor een afzonderlijk mi nisterie, dat vanzelf sprekend belang rijke uitgaven vordert en stellen daar om voor het schrijven voor kennis geving aan te nemen. De heer v. d. Stelt acht het wen- schelijk wel adhaesie te betuigen, een vierde van de bevolking van ons land vindt in den landbouw zijn bestaan. Worden de belangen van dezen door een afzonderlijk ministerie behartigd, dan zal dit beter geschieden dan wan neer, dit moet geschieden, door een ministerie, dat ook andere belangen heeft te dienen. De Voorzitter, merkt op, dat het niet de bedoeling van B. en W. is den landbouw te onderschatten, de belangen van den landbouw die voor heen door het ministerie van Bin- nenlandsche zaken werden behartigd, zijn nu ondergebracht, bii Arbeid om dat landbouw zoo'n aanmerkelijk deel in beslag nam. Spreker acht het niet foed in de huidige omstandigheden rang op de regeering uit te oefenen, omdat per slot rekening moet wor den gehouden met het ministerie van financiën. Men ziet het aan het vraag stuk voor de watervoorziening in het Land van Heusden en Altena. De minister van Binnenlandsche zaken zegt, dat hii een drinkwaterleiding voor deze streek noodzakelijk acht. doch na overleg met financiën wordt voorloopig van rijkssteun afgezien. Kwam de regeering zelf met een voorstel voor een zelfstandig mini sterie dan was het een ander geval. De heer v. d. Stelt meent, dat het ministerie van Binnenl. te sterk overbelast schijnt te zijn. dat men Landbouw bii arbeid wil onderbren gen. Spreker wil volstrekt niet be weren, dat de belangen van den land bouw thans niet goed worden behar tigd maar vanzelfsprekend zal een zelfstandig ministerie er meer voor kunnen doen en daarom zou hii wel adhaesie betuigen. De heer v. 't Sant zou wel iets voor dit voorstel voelen als de tijds omstandigheden gunstiger waren, dan was er over te praten, doch een voor stel behoort dan van de regeering zelf uit te gaan. De heer v. Straten acht het ook meer op den weg der Tweede Ka mer en de landbouworganisatie^ om op een zelfstandig ministerie aan te dringen, niet op den weg der ge meentebesturen. De heer v. d. Stelt blijft bii zijn voorstel om wel adhaesie te betuigen, dit vindt evenwel geen ondersteu ning en komt daardoor niet in stem ming. Het voorstel van B. en VV. om het verzoek voor kennisgeving aan te nemen wordt hierop met alge- meene stemmen aangenomen. Verslag 1931 van de Commissie tot Wering van schoolverzuim. Wordt ter inzage gelegd. Verzoek om een voorschot van 80 pCt. van f 1900 te mogen ontvangen van het schoolbestuur der U.L.O.- school aan den Tol te Sleeuwijk. Wordt op voorstel van B. en W. toegestaan. Verzoek van het schoolbestuur der Bijzondere Lagere school te Sleeu wijk om 80 pCt. van 2181, dus f 1745 als voorschot te mogen ont vangen. De Voorzitter licht toe, dat de kos ten voor het openbaar lager onder wijs f 16,59 hebben bedragen, dit zijn de kosten met inbegrip van de bui tengewone uitgaven, de gewone kost- rijs komt op .plm. f 10 per leer ing. Ook dit verzoek wordt toege staan. Verzoek van het schoolbestuur van van ouds bekend ST. JANSSTRAAT 10—12 TELEF. INTERC. 436. Reclamewagens speciaal tarief. Tandheelkundige, GORINCHEM TELEFOON 349. 's Maandags 9-3 Minvermogenden 9.30—10 v.m. Ten einde den PAASCHVERKOOP reeds nu te doen beginnen, zullen wij gedurende 7 dagen en wel van Zaterdag 12 Maart tot en met Zaterdag 19 Maart alle Wij zullen U toonen, dat wij ook nu weer, zooals U van ons gewoon is, voor DEGELIJKE KLEEDING het GOEDKOOPST zijn en blijven. De keur van Costumes 1- en 2rij, Modernste dessins in grijs en blauw, de Enorme sorteering mooie Kinderpakjes vindt U nergens anders. En dan nog (het kleine Magazin) het Geïllustreerd Tijdschrift dat elke week verschijnt, groot en door den lagen prijs van per nummer, binnen een ieders bereik ligt. Verkrijgbaar in den Boekhandel van de HEUSDEN. Wij geven gedurende deze 7 Dagen aan ieder die voor minstens f 2.50 koopt, reductiebonnen ter waarde van 10% van het betaalde bedrag, rechtgevend om voor dit bedrag iets te koopen voor HALVEN PRIJS. Dus, als iemand een costuum of iets anders voor f 30.00 koopt, krijgt hij een reductiebon van f 3.00, rechtgevend om een hoed, overhemd of iets anders te koopen naar keuze voor f 3.00 en hij betaald slechts f 1.50. Ook thans zult U zeggen lu de U.L.O.-school aan de Tol om een bedrag van f869,65 aan haar uit te betalen voor eerste inrichting der school. De Voorzitter licht toe, dat het aantal leerlingen, dat aanvankelijk 40 a 45 bedroeg is gestegen tot 84, vandaar, dat deze uitbreiding noodig werd. Het voorstel van B. en W. om me dewerking te verleenen wordt met algemeene stemmen aangenomen. Nota van aanmerkingen van Ged. Staten gevallen op de gemeente-be- grooting 1932. De Voorzitter zegt, dat deze aan merkingen bijna allen van admini stratieven aard zijn. Alleen merken Ged. Staten op, dat bij hen de vraag rijst of de post onvoorzien niet te laag is. Spr. merkt op, dat de post werkverschaffing die oorspronkelijk geraamd was op f 2000 verhoogd is tot f 4000. Het vorige jaar werd van het rijk in de werkverschaffing 40 pCt. en 20 pCt. subsidie van de pro vincie ontvangen, deze bedraagt nu slechts 25 en 121/? pCt., wat 221/, scheelt. Men zal dus moeten toestem men, dat de post van f 4000 voor de werkverschaffing te laag is. Daar om is het noodzakelijk de opcenten op de fondsbelasting te verhoogen en te brengen op 80, dan komt men er nog wel niet, doch B. en W. achten het niet oirbaar om hooger te gaan. Zii stellen den raad voor, aan het verlangen van Ged. Staten te voldoen en de opcenten op de fonds belasting te brengen op 80. De ei gen fondsbelasting brengt op f 9600 en 80 opcenten, dus ongeveer f 7000. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het reglement van orde voor de vergaderingen van den raad. Dit re glement heeft voor de leden ter visie gelegen. De Voorzitter hoopt, dat de le den het zullen hebben ingezien. Het is ongeveer gelijk aan het oude, al leen wat de wet eischte is veranderd. De heer v. Rosmalen heeft het doorgelezen, de artikelen 8. 10 en 25 lijken hem bezwaarlijk. Als spre ker het goed begrepen heeft zullen de notulen niet meer worden thuis gestuurd, doch gedurende 3 dagen ter inzage gelegd. Spreker zou deze bepalingen in dien zin willen wijzi gen, dat de notulen wel thuis wor den gezonden. De Voorzitter zegt, het reglement artikelsgewijze te zullen behandelen, de heer v. Rosmalen kan dan bii de betreffende artikelen zijn bezwa ren kenbaar maken. Bii artikel 8 merkt de Voorzitter op, dat 't artikel wel luidt als de heer v. Rosmalen heeft opgemerkt, dat er echter bij gevoegd is, dat déze bepaling al leen geldt als de raad niet anders heeft besloten. De raad heeft beslo ten, dat de notulen zullen worden thuis gezonden, dit besluit blijft van kracht, zoolang dit niet wordt in getrokken. Bii artikel 25 merkt de heer v. Rosmalen op, dat een voorstel van een lid, volgens het nieuwe regle ment door 2 leden moet worden ge steund om in behandeling te komen volgens het oude reglement behoefde dit slechts door één lid te geschie den. Spreker zou dit bij een la ten. De Voorzitter merkt op, dat dit alleen voorstellen betreft, vreemd aan de orde van den dag, hii heeft er evenwel geen bezwaar tegèn om 2 te veranderen in één, hoewel het naar zijn meening weinig zegt. Zijn er geen 2 leden die 'n voorstel v. 'n lid willen steunen dan heeft ook wei nig kans, te worden aangenomen. De leden zijn het met deze opmerking eens, zoodat besloten wordt het ar tikel niet te wijzigen. Het geheele reglement van orde wordt hierop met algemeene stemmen vastgesteld, zoo als het door B. en W. is ontworpen. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegrooting dienst '31. Wordt gewijzigd overeenkomstig de door B. en W. gestelde bedragen. Reclames schoolgeld zullen in be sloten vergadering worden behan deld. Rondvraag. De heer Sigmond zegt, dat hij be zoek heeft gehad van P. Schaddelee die hem vertelde, dat hii een adres aan den raad heeft gezonden, waar in hii aandringt op ondersteuning. De Voorzitter merkt op, dat dit adres is gericht aan B. en W. en niet aan den raad. Adressant verzoekt voor hem een huis te bouwen, met een winkel. Spreker meent, dat al zou men dit verzoek willen in willigen, het onmogelijk zou ziin om dat de gemeente niet aan geld kan komen. B. en W. hebben clan ook bericht, dat zii er niet aan kunnen meewerken om zijn verzoek in te willigen. De heer Sigmond dringt er op aan, dat de openbare lagere school te Sleeuwijk wat wordt opgeknapt, al was het alleen maar, dat ze wat werd opgeverfd ze ziet er thans erg haveloos en vervallen uit. De Voorzitter zegt, dat B. en W. reeds aan opz. de Jong opdracht heb ben gegeven, 'n begrooting te maken van een eenvoudige verbouwing en reparatie met het oog op de privaten, deze begrooting is evenwel nog niet binnen gekomen. Er zal nogeens om gevraagd worden. De heer Kramer vraagt of de brandweerlieden ook verzekerd zijn tegen ongelukken. Mocht dit niet het geval zijn, dan acht spreker 't wen- schelijk, dat dit zal geschieden. De Voorzitter meent, dat er premie voor aan de ongevallenwet wordt betaald. Spreker zal evenwel eens laten nagaan of dit werkelijk zoo is. De heer v. Driel zegt, dat het „Heuveltje" watervrii is gemaakt wat nogal ecnige kosten mee heeft ge bracht, doch de bewoners klagen nog over overlast van water. Op 28 De cember heeft alles blank gestaan. In Januari is dit 6 keer geschied, de rioleering schijnt dus niet dicht te zijn. De Voorzitter zegt, dat liet werk onder toezicht is uitgevoerd en ver zekerd werd, dat de zaak in orde is. Misschien, dat het riool door een strootje of wat vuil niet goed afge sloten is geweest. De heer Kramer merkt op, dat dit werkelijk het jjeval is geweest, er is nu evenwel gaas voor gemaakt, zoodat een dergelijk ongeval wel niet meer zal voorkomen. De heer v. Rosmalen betoogt de wenschelijkheid om ook voor de Kille een maximum snelheid vast te stellen, er wordt daar met groote snelheid gereden. De Voorzitter is er wel voor, dat dit gebeurt. De heer v. 't Sant hecht niet veel waarde aan een maximum snelheid men stoort er zich toch niet aan. De Voorzitter merkt op, dat hij niet gaarne, alle boeten zou betalen, die reeds betaald ziin. De heer v. Driel zegt, dat als er geen borden staan de weg nog gevaarlijker wordt dan thans. De Voorzitter belooft in een vol gende vergadering met een voorstel te zullen komen. De heer v. Rosmalen vraagt wan neer er een regeling komt voor het pad aan de Kille. Spreker dringt niet aan op de heffing van havengeld, maar vooral de schooljeugd werpt meer in de haven dan wel gewenscht is, daarom was het wel goed als iemand werd aangesteld die toezicht hield. De Voorzitter belooft dit in over weging te zullen nemen. De heer v. Rosmalen zou ook nog wel iets willen zeggen over de loo- nen in de werkverschaffing. Voor verleden week hebben werkeloozen die werkzaam ziin aan de werkver schaffing te Almkerk een toeslag ontvangen, die van hier evenwel niet waarom niet. Daardoor gaan de men- schen kankeren. Dan vindt spreker de loonen ook veel te laag, B. en W. kunnen wel zeggen, dat zii ge bonden zijn aan de regeling van den minister, doch in Breda, 's Bosch en Os heeft men loonen van f 17,50 plus kindertoeslag, kan hier ook geen verbetering worden gebracht, door b.v. het geven van een toeslag in den vorm van brandstof of kleeding. De Voorzitter antwoordt, dat wat het z.g. regenverlet betreft B. en VV. op het standpunt hebben gestaan, dat als iemand in het particulier be drijf werkzaam is hii bii regenverlet niets uitbetaald krijgt, als hier 80 pCt. wordt uitbetaald dan worden de te werk gestelden bevoorrecht, bo vendien hen die bii particulieren wer ken. B. en W. hebben dit den Mi nister meegedeeld, oordeelt die. dat het reglement uitbetaald moet wor den dan zal dit alsnog gebeuren. De Minister geeft ons, aldus spreker wel gelijk, doch acht geen termen aanwezig om van de algemeene re geling af te wijken en verzoekt het regenverlet wel uit te keeren, dit zal dus alsnog geschieden. Wat de tweede kwestie betreft, deze is al 2 o;f 3 maal in den raad ter sprake geweest. Als hier de raad de loonen omhoog zou brengen, dan zal de mi nister daarvan niet willen hooren, doét de raad het dan toch, dan trekt de minister zijn subsidie in. Ook in den vorm van het verleenen van brandstof of iets dergelijks wordt dit niet goed gekeurd, de minister zou dan immers ook erkennen, dat hij den Ioonstandaard voor deze gemeente te laag heeft ge nomen. De heer v. Rosmalen heeft nog iets te vragen over den armmeester, hij acht het echter gewenscht dit in ge heime vergadering te doen. De Voorzitter zal daartoe aanstonds gelegenheid geven. Daar niemand verder het woord ver langt, sluit hij de openbare vergade ring, waarop de raad overgaat in geheim comité. GORINCHEM, 7 Maart. Op de veemarkt was heden aange voerd 142 runderen, benevens 3 var kens, 41 0 biggen, 22 nuchtere kalveren lammeren, 75 overloopers. Men besteedde voor: Zware kalf koeien f 2002G0. Melk koeien f180f240. Kal f vaarzen f 150 225. Guiste vaarzen f120 -160 Vaar- koeien f120180. Stieren f75 150 Nuchtere fok kalveren f 1015. Nuchtere exportkalveren f4—5. Drachtige varkens f 5055. Natte zeugen f 2028. Overv loopers f1016. Biggen f47. Wi3ffïtgE3BiHfiBEïï3ECTKr31nï31n?iICiivlEiiï]GngK [5) 7 dagen goedkoop koopen! 7 „In de Paradijsvogel

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 4