Tweede Blad No. 5208 Vrijdag 11 Maart Duizenden zijn overtuigd! voor het Land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard Zislssmarf. Kinderrubriek FEUILLETON. Sproeten komen vroeg in Sprutoi. Bij alle Drogisten Pot 90 ct., Tube 50 ct„ Zeep 60 ct. IliiiiieiilaixL BEHOORENDE BIJ HET liet Zwakke Punt. Het zwakke punt voor mannen en vrouwen vormen de lendenen, welke zoo licht worden aangedaan door overspanning en zorgen, door kou vatten en tal van andere oorzaken. Dientengevolge komen scherpe, stekende pijnen in den rug, urine- stoornissen, waterzuchtige zwellin gen, hoofdpijn, duizeligheid, en rheu- matische pijnen ook zoo vaak voor. Plaatselijke behandeling kan lijde lijk verlichting geven voor sommige dezer ongemakken, doch de eenige wijze om gezond te worden en te blijven is door het versterken der verzwakte organen met Foster's Rug pijn Pillen. Dit speciale middel be haalde reeds jaren lang een onge ëvenaard succes tegen rheumatiek, spit, ischias, waterzucht, urinestoor- nissen, lendenpijn en blaasstoorniis- sen. Bij alle drogisten enz. a f 1,75 per flacon. Beste jongens en meisjes. De oplossingen de vorige raadsels zijn: 1Neger, regen. 2. De wieken van de molen, of een klok. 3. Wie niet sterk is moet slim zijn. De nieuwe raadsels zijn: 1Een boer zaaide eerste kwa liteit tarwe en sprak toen„ko men zij, dan komen ze niet komen ze niet, dan komen ze wel!" Wat bedoelde die boer toch daarmee 2. Gewoonlijk vind je mij in het kippenhok. Doe je er een el bij, dan word ik hard en vind je mij in scholen. Zet je er dan weer een k voor, dan word ik weer zacht en vruchtbaar. Rara, wat is dat 3. Welke hoed wordt nooit op het hoofd gedragen en is toch onmisbaar OOM KAPEL. VADER HAALT KATTEKWAAD UIT. III. De hoop aarde, die vader uit den kuil op den vloer van de beste kamer schepte, werd hoe langer hoe groo- ter. En Lies, die aldoor aan het gezicht moest denken, dat moeder wel gezet zou hebben, als ze va- Naar het Fransch. 47.) Helaas! zeide zij misschien be treur je het nu, dat je mij verdacht hebt, maar 'tis heden niet de eerste keer, dat ik bemerk, dat ik je liefde niet meer bezit. Na deze woorden verliet zjij het ver trek. Maar voor dat zij wegging wees zij op de brieven, die daar lagen: Ik geef ze je! Behoudt ze! Ik betreur ze niet! En hij zag haar niet meer. Op dezelfde plaats bleef hij staan met gebogen hoofd, gefronsde wenk- brauewn en dacht na. Welke zonderlinge woorden waren zooeven aan de lippen zijner moeder ontsnapt? Welk bloedig geheim schuilde daar achter? Wie was die man, dien zij beklaagde die leed en1 wanhoopte? Een naam, die dikwijls bij hem op rees, viel hem1 ook nu in. Haudecoeur! Haudecour mis schien! Maar waarom? Waarom dacht zijn moeder aan dien man! En wat be- teekende die vreemde zin: „Dat God mij oordeele en vergeve!" Welke mis- der zoo had kunnen bezig zien in olie ingespoten had, klonk er op- de beste kamer, zuchtte bij zich zelf1 eens een zacht belletje. Vader draai- „Nu geloof ik toch heusch, dat va- de de sleutel nog een keer om, weer der kattekwaad uithaalt. Wat zal klonk van binnen uit het kistie het moeder er wel van zeggen, als ze zachte klingel-geluidje en daar dit te hooren krijgt Maar nauwe lijks had ze dit gedacht of ze hoor den alledrie heel duidelijk, dat va ders schop tegen iets hards aanstoot te. Vader bukte zich en werkte voor zichtig met zijn handen wat vuile, bruine aarde weg. Het ging niet ge makkelijk, want de aarde was vast aangestampt. Vaders zakmes moest er zelfs bij te pas komen. In adem- looze spanning keken de kinderen toe. Eindelijk kwam vaders rood ver hit, met aarde besmeurd gezicht bo ven den kuil te voorschijn, terwijl hii triomfantelijk uitriep: ,,Ik heb wat gevonden, jongens! Kijk eens hier!" En voor de verbaasde oogen van de kinderen haalde vader uit den kuil een onoogenlijk, langwerpig ijze ren kistje te voorschijn. Het scheen erg zwaar te zijn, want vader moest het met twee handen vast houden. Eigenlijk gezegd, waren de kinde ren wel een beetje teleurgesteld. Want het kistje rammelde heelemaal niet, zoodat er zeker geen schat in kon zitten. Bovendien was het hee lemaal verroest en met vieze kle verige aarde bedekt. De kinderen hadden zich van een schat iets heel anders voorgesteld. Doch vader veeg de zoowaar zijn vuile modderhanden aan zijn broek af en zei tegen Kees „Haal eens gauw het olie-spuitje van je fiets en die groote bos met aller hande sleutels, die in het rommel- kistje in de schuur liggen!" Even la ter was Kees terug met het gevraag de. Vader had ondertusschen het kist je een beetje afgeveegd en het sleu telgat vrij gemaakt. Hij druppelde voorzichtig er wat smeerolie in en begon toen al de sleuteltjes van de groote sleutelbos stuk voor stuk op het kistje te probeeren. Het leek wel, of er niet een sleuteltje bij was, dat op het slot paste. Doch nadat vader zeker wel 25 sleutels geprobeerd had, kwam er beweging in het slot. Voor- trok vader het deksel van het kistje open. Lies meende, dat vaders han den een klein beetje beefden, toen hij een paar opgevouwen, vergeelde kranten van wel 200 jaar geleden, met heele vreemde, ouderwetsche let tertjes gedrukt, oplichtte en er iets wonderlijks te voorschijn kwam. In het kistje lagen n.l. een heeleboel lange rollen in parkamentpapier ver pakt. Vader pakte voorzichtig een zoo'n rol op, maakte het papier los het voorjaar, koop tijdig een pot en daar rolden wel honderd, mooie, glimmende goudstukken over te tafel Een kreet van opwinding ontsnap te de kinderen en vader knipte een paar keer met zijn oogen. Want jul lie moet weten, dat de vader van Kees en Lies den laatsten tijd niet veel geld had. Hij had een groote zaak gehad, die door allerlei moeilijk heden hoe langer hoe slechter was gegaan, totdat vader de zaak had moeten sluiten. En een betrekking had hij ook niet kunnen krijgen. En daar lagen nu vóór hem wel 100 goudstukken, die bij elkaar een paar duizend gulden waard waren. En dat was nog niet alles! In het geheim zinnige kistje, dat ze midden uit de beste kamer opgegraven hadden, la gen nog 24 van zulke rollen, alle met goudstukken gevuld. En onder aan lag een vergeelde brief, waarin de over-overgrootvader van vader in ouderwetsche taal vertelde, dat hij dat geld begraven had en dat, indien hij het niet meer op zou graven en anderen het dus zouden vinden, het aan zijn erfgenamen moest worden zichtig probeerde vader de sleutel 1 gegeven. En vader was deze arfge- om te draaien. Het slot piepte en naam! knarste. En nadat vader er nog wat Nu, ik hoef jullie zeker niet te Ja, inderdaad Duizenden verbruikers van onze Letters Artikelen zijn er nu van overtuigd, dat LETTERS-KOFFIE GROEN hen nog meer voordeel brengt. Bij elk half pond Letters-Koffie GROEN ontvangt men immers TWEE EXTRACADEAUX BONNEN Letters-Koffie GROEN geeft daardoor DUBBELE VOORDEELENI 1 Denkt U er aan, om zoo spoedig mogelijk een volledige serie'kleur- platen aan te vragen Laat Uw kinderen aan onze leerzame kleur-' wedstrijd meedoen! Zij kunnen er een fraai rijwiel mee verdienen.^, PEILNÜMMER SERIE C. No. 2334 (W. VAN WIJK, Neder-Hemert). NV v.h. M RAVENSWAAY ZONEN TE GORINCHEM- vertellen, dat er dien dag een lang telegram aan moeder werd gezon den over het kattekwaad, dat va der had uitgehaald. En dat vader met het gevonden geld al heel gauw weer een mooie nieuwe zaak kon be ginnen en voor moeder en Kees en Lies een heele dikke boterham met iets heel lekkers er op kon verdienen! EINDE. GROEIENDE ZORGEN. Het Zendingsbureau vraagt ons plaats voor het volgende Het oogenblik, dat de gelden moe ten worden beschikbaar gesteld voor De Chr. Jongelingsvereeniging „EBEN-HAËZER" te Heusden bestaat 25 jaar, welk jubileum officieel werd herdacht. Het bestuur en de leden der vereeniging bij de feestelijke herdenking. Zittend van links naar rechts K. Deurloo, Secretaris H. de Waal, Penningmeester J. Zonneveld, Voorzitter; Ds. Joh. Kloots, Eere VoorzitterJ. van Helden, 2e Voorzitter; J. Deurloo, 2e Secretaris en Joh. Faro, Bibliothecaris. daad had! zij: dan begaan, dat zij God zoeken. Des avonds vond hij een pakje diat schrift? Waar heb ik dat meer alleen in staat stelde haar te o^rdeelen! nota's, die de leveranciers eenige da-gezien. Door die brieven te lezen, waarna hij gen vóór den moord gezonden hadden Plotseling sloeg hij zich voor het zoo langen tijd hatd verlangd, had hij gemeend een 'verklaring van het geheim te vinden. Maar zijn onzekerheid, zijn angst werd steeds wreeder. Verscheidene dagen was hij niet in staat een besluit! te nemen. Eindelijk kwam er een weinig licht in het duister. Hij wist, dat zijn moeder niet geluk kig was geewest, dat zijn vader haar drie of viert jaar na zijn huwelijk ver laten had. Hij wist, dat Beaupreault op het tijd stip van zijrx tragischen dood met een andere vrouw leefde. Die vrouw? De brieven van Marga- retha hadden haar naam niet vermeld. Zijn moeder moest die naam toch wel kennen! 't Stuitte Gerard tegen de borst, haar dien naam te vragen. Gerard wist, dat in een gesloten lessenaar, waaraan niemand meer dacht, sedert het handelshuisj de Beaupreault geen zaken meer deed, papieren en brieven van allerlei aard geborgen wa ren. Zou hij daarin niets vinden? Margaretha en Jean gingen twee da gen naar Normandië, om daar een zomerverblijf te huren. Gerard profiteerde van- hunne afwe zigheid; 't gelukte hem, de lessenaar te openen en nauwkeurig begon hij eenige droegen zelfs den datum, voorhoofd en riep uit waarop de Beaupreault vermoord werd. Men zou zeggen dat het 't schrift Die goederen waren gezonden aan van Collivet ,is! een vrouw en, nu viel er voor Gerard niet meer te twijfelen. Eindelijk vond hij een brief, waarin hij den gezochten 'naam vond: Mari nette! Gerard had dien naam nooit ge hoord: daardoor werd bij dus niet wij zer; maar de leveranciers, de juweliers, de meubelmakers, waarvan hij de nota's in handen had, zouden hem zeker wel kunnen inlichten omtrent Marinette; bo vendien werden zijn pogingen bekroond met een bevredigenden uitslag, want hij vond op den bodem van de lessenaar, tusschen verschillende papieren, waar uit Gerard het schrift van Collivet her kende, een portret van een beeldschoo- ne, hem onbekende vrouw. Dat moet Marinette wezen, mom pelde hij. Hij keerde het portret om en bekeek de achterzijde. Twee woorden troffen hem. Met bevende hand stond er op geschreven: Marie! O! Marie! En dat was niet het schrift van de Beaupreault. 't Scheen dat dit schrift hem niet onbekend was. Hij dacht na. Die naam van Marinette is zeker de daarin liggende papieren te onder- een verbastering van Marie Maar Hij beschouwde het nauwkeuriger. Werkelijk er was overeenkomst in te bespeuren, zooals tusschen tweeërlei schrift, waarvan het een in kalmen, het andere in opgewonden toestand geschreven is. Waarom? mompelde hij. Maar hij besloot later dat geheim te onderzoe ken. Zou die Marinette hem inlichtingen kunnen geven? Zou zij hem kunnen leiden? 'tOnderzoek, dat op den dag van den moord was gedaan, vermeldde den naam der jonge vrouw niet. Men had wel de betrekking gekend, die er met Beaupreault bestond, maar de omstandigheden, waaronder de moord geschied was, waren zóó vreemd, alles was zoo ver van Marinette geschied, dat een verhoor van haar als nutteloos werd beschouwd. Ik zal haar bezoeken! mom pelde Gerard. Misschien kan zij mij wel helpen. Maar een andere gebeurtenis, die veel droeviger wasi en hem plotseling de verschrikkelijke waarheid deed door zien, verhinderde hem, onmidelijk zijn plan ten uitvoer te brengen. Margaretha en Jean Demarr waren van hun reis teruggekeerd. Beiden leefden nogal teruggetrokken, het volgende kwartaal, nadert met rasse schreden. Over ruim een week zal er moeten zijn beslist of het werk in Indië de volgende drie maan den regelmatig zal kunnen verder gaan en zonder dat de zendingsar beiders ginds, die ook de lasten van het directe werk hebben te dragen, door zorgen over de geldmiddelen worden belemmerd en gedrukt. Het ziet er op dit oogenblik nog don ker uit. In de verloopen week van deze maand kwam er f 5000.in. Nog geen f 1000.per dag, terwijl er, om den reeds ontstanen achter stand niet te doen aangroeien bijna f3000,per dag noodig is! Wh doen nogmaals een beroep op al len die het vermogen en van goeden wille zijn, om aan de nooden der Zending te denken. o VISSCHEN MET DE ZEGEN. Bij beschikking van den minister van Staat, minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw, van 7 Mrt. 1932, afcl. Visscherijen. is bepaald, dat met afwijking van het voorge- schrevene in art. 23, letter e van het Riviervisscherijreglement, tot en met 15 Augustus 1932 zal zijn toe- festaan in de Maas en de Bergsche Taas, tusschen de as van de brug bii Heusden en de as van de schipbrug jjii Hedel. ,met eene zalm- of elftze gen, of eene fint- of houtingszegen te visschen. .Jusschen des morgens a uur en des avonds 8 uurk gedurende de tijden, dat de stuw te Grave in werking is. —O DE SLA-EXPORT NAAR ENGE LAND. Gunstige perspectieven. Naar aanleiding van het besluit van den Engelschen Minister, dat na 1 5 Maart a.s. een invoerverbod voor sla uit Frankrijk zal worden inge voerd is voor ons land wat betreft den export van dit product een be langrijk betere kans ontstaan voor den afzet. In het Westland heeft deze mede- deeling weer een weinig hoop op de toekomst gegeven vooral omdat de sla-teelt in die streek niet onbe langrijk is. Wat de beweegredenen zijn van den Engelschen minister tot het besluit, is niet bekend, doch ver moedt wordt, dat het veelvuldig voor daar Margaretha de wereld haatte. Wanneer zij uitgingen, hetzij om ee nige betrekking aan, te houden, of dat zij naar den' schouwburg gingen, ver gezelde Gerard hen slechts zelden. Op zekeren avond) haalde Jean na het middagmaal een paar schouwburgkaar- ten uit zijn' binnenzak. Toen ik van het gerechtshof te rugkwam, zeide hij, ben ik naar het Theatre francais gegaan. Men geeft heden avond Hamlet met Mounet Sully. En glimlachend voegde hij er aan toe: Gerard is dol op den schouwburg, hij zal wel meegaan. En jij, mijn beste Margaretha? Gerard stemde mét een hoofdknik toe. En Margaretha, die overgelukkig was in het vooruitzicht haar zoon den ge- heelen avond bij haar te hebben, nam het aanbod gaarne aan. XII. Zij kleedde zich en spoedig gingen alle drie op weg. Een half uur later hadden zij plaats genomen in een der mooist gelegen logesl en wachtten tot het gordijn open ging. De zaal was vol. Toen zij met haar zoon vooraan in de loge plaats nam, bevond Marga retha zich een oogenblik in het volle licht en meende plotseling te bezwij men. 'tKwam haar voor alsof die lich ten haar op het hoofd brandden. Smar telijk drukte zij] haar hand tegen haar voorhoofd. (Wordt vervolgd.) Nieuwsblad .V,'-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5