Tweede Blad So. 5211 Woeosdag 23 Haart. KERKBOEKJES is- TeKsten Fa. L Man V- voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat an de Bommelerwaard 'TooiTFriiriFvRoT^r^ I Voor de Belijdenis BEHOORENDE BIJ HET SCHOONMAKEN EN OPPERSEN VAN HEERENPAKKEN. Bij het schoonmaken en oppersen van de heerengarderobe, hetgeen zeer goed thuis kan worden gedaan, is het zaak, behulp van een daartoe ingerichte au to, van 15 April tot 15 October a.s. openlucht-filmvoorstellingen te geven in L. had een groote vrees voor een kastekort en paste, indien bij een kas- opneming een tekort werd geconsta- ongeveer 150 plaatsen hier te lande, teerd, steeds het ontbrekende uit eigen De bedoeling is, eiken avond, behalve zak bij, in de hoop, dat een en ander des Zondags, een openluchtfilmvoor- later wel terecht zou komen. Zoo werd stelling te geven. Het reisplan zal zoo- eens zelfs uit eigen zak f 1000 bijge- danig worden opgesteld, dat met plaat- past en in de gemeentekas gestort, selijke belangen (tentoonstellingen, bij- teneinde deze met de opneming der zondere gebeurtenissen, enz.) zoo vol- provinciale griffie in overeenstemming ledig mogelijk wordt rekening gehou- te brengen. den. Het is de bedoeling, dat de kosten zullen worden gedekt door betaling van eerst het pak goed uit te kloppen en af fabrikanten, wier film:, vertoond zullen te borstelen en dan te kijken, of er worden. De kosten voor deelnemende Ani- vioH.pn Mc firma's bedragen fl.— per meter film ook vlekken zijn. Als die verwijderd zijn, vermengt men water met ammonia (8 deelen water, één deel ammonia) spreidt de kleedingstukken op een schoon tafelkleed uit en borstelt ze bedragen tl.per bij 25 vertooningen gedurende één maand, zoodat deze voor vertooning gedurende één maand van b.v. 150 me ter in 25 gemeenten niet meer dan langzaam en streek voor streek met bedragen Voor inlichtingen omtrent de kosten en voor de onderkanten van de mou- wen, omdat de stof daar gewoonlijk wat vuiler is. Vooral den kraag moet men goed vochtig maken en borstelen. Ook de overslagen van de zakken moe ten een extra beurtje hebben. Is het geheele pak streek voor streek gebor steld, dan kan men beginnen te strijken. Men moet hiervoor zware en zeer hee- te ijzers hebben. Men neemt eerst de pantalon, legt de pijpen naad op naad, heel glad op de strijkplank neer, legt er een vochtige, maar niet al te natte zachte doek overheen en strijkt lang zaam maar goed drukkend. Door den pantalon zóó te leggen, ontstaan ook de strijkvouwen, die er zeer zorgvuldig ingelegd moeten wor den. Nadat men de pijpen aan weers zijden drooggestreken heeft, begint men enz. gelieven belanghebbenden zich te wenden tot de vereeniging „Neder- landsch Fabrikaat." De Voorzitter zegt, dat de jaarwedde j aan het boveneinde van de pantalon, dat ook onder den doek gestreken wordt. Het strijken van het vest gaat gemak kelijker; de jas is echter niet zoo een voudig te behandelen. Hier strijkt men ook de verschillende deelen streek voor streek. De mouwen moet men dubbel vouwen bij den binnennaad. De koppen van de mouwen en ook de schouders kan men het best op de mouwenstrijk plank behandelen. Het laatst doet men de kraag en de klepjes van de zakken. Men moet den kraag, zooals hij lig gen moet, dus omgeslalgen, heel stevig strijken, zoodat de omslag ook aan de revers goed scherp uitkomt. Men moet dit ook aan de rechte zijde van het kleedingstuk doen met behulp van den natten doek. Na de revers wordt de voorste rand, die met linnen is ge voerd, nogmaals krachtig gestreken. Bij het strijken der zakken heeft men niet alleen te letten op de klepjes, maar ook op de ingesneden randen, die er onder zijn en die even glad moeten zijn als het bovendeel. Dan hangt men de kleeren op kapstokjes. Zij mogen niet gedragen worden, zoolang zij vochtig omdat dan al de gladheid van het strij- j ken en ook de strijkvouwen er weer uit zouden zijn. houden wij voorradig een prachtige collectie met en zonder Gezangen benevens een mooie sorteering iilfiiieiilaiHl, OPENLUCHT—FILMVOORSTEL LINGEN. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Langstraat verzoekt ons opname van het volgende: Bij de vereeniging „Nederlandsch Fa brikaat", Badhuisweg 145 te 'sGraven- hage, bestaat het voornemen om, met te zijn. in Houtbrand en Fluweel. NONCHALANTE GEMEENTE-ONT VANGER. Dezer dagen is melding gemaakt van het feit, dat de inmiddels om gezond heidsredenen ontslagen gemeente-ont vanger P. L. uit Blerik een kastekort van f 642.59V2: in 8 maanden tijds in een overschot van f4000 wist om te zet ten. Bij het ingestelde onderzoek is een groote mate van ondeskundigheid ge bleken en is vastgesteld, dat de door B. en W. geoefende controle op den gewezen functionaris zeer onvoldoende is geweest, aldus de „N.R.Ct." Zoo meldt b.v. het rapport, dat de proces senverbaal van kasopneming door den gewezen ontvanger zelf werden opge maakt, waarna deze ter teekening aan B. en W. werden voorgelegd. Sommige dezer processen-verbaal bleken zelfs niet door laatstgenoemden onderteekend Nimmer heeft L. omtrent deze stor tingen uit eigen zak ter bevoegder plaat se gereclameerd. Voorts is gebleken, dat de ontvan ger bij het incasseeren van vorderingen veel te passief is geweest en zicjh op het standpunt plaatste, dat de men- schen wel zouden komen betalen, zoo dat zelfs de mogelijkheid wordt ge opperd, dat b.v. pachten, renten en andere verschuldigde gelden en achter stallige belastingen niet zijn aange maand. De onvolledigheid van het bewijs materiaal, waarvan verschillende stuk ken zoek zijn, maakt het ondoenlijk een juist overzicht betreffende het finan- cieele beheer te verkrijgen. Belangrijke bescheiden en bewijsstuk ken werden in negen sigarenkistjes be waard. Het grootboek was in potlood gesteld, terwijl voorts tal van onnauw keurigheden zijn geconstateerd. D>e algemeene indruk is, dat van opzet geen sprake is, doch dat de ge wezen ontvanger een groote mate van slordigheid aan den dag heeft gelegd. Het onderzoek zal worden voortgezet. o— 91 eclif zaken. BOSSCHE RECHTBANK. VERZET TEGEN DEN VELDWACH TER. J. O. is verdacht, op 5 Januari te Sleeuwijk den veldwachter A. van El- zelingen, toen deze in functie was, te hebben mishandeld. De verdachte was bij iemand op het werk geweest tegen den wil van deze, den patroon. Toen de veldwachter hem sommeerde weg te gaan, weigerde ver dachte dit; naar hij zei, was hij zelfg mishandeld door den veldwachter. Hij- had een klacht ingediend, maar diq klacht is geen waarheid gebleken, merkt de officier van justitie op. „Ik wijs de dagvaarding terug," zegt de verdachte hooghartig. Getuige H. Regtop heeft gezien, dat de verdachte den veldwachter sloeg. Toen sloeg de veldwachter ook en getuige hielp hem. De verdachte zegt: Dat deed-ie om- dat-ie bij den veldwachter in de kost ligt. Alle verklaringen zijn volgens O. ab soluut gelogen: Die onder eede staan durven het beste te liegen, zegt hij. Getuige a décharge, J. de Graaf, heeft niet gezien, dat de verdachte sloeg, wel dat de veldwachter dat deed. Een andere getuige a déharge J. Van H. weet zeker, dat de verdachte niet gesla gen1 iheeft, maar wel de veldwachter. Ze hebben O. van achteren aangeval len. De president waarschuwt dezen ge tuige tegen het afleggen van een mein eed. Een gevangenisstraf van een maand eischt het O.M. Huisgezin. 70. De boom groeide in het midden van de binnenhof en de uiterste takken hingen over de muur, die de straat begrensde Terwijl Rob langs de trappen klom, kon hij de woedende kreten hooren, die uit het huis weerklonken. Daar kwamen Abu Hasaein en een aantal Arabieren het huis uitgeechoten en uiten woedende kreten, toen ze Rob in het gezicht kregen. 71 Maar Rob had voor heetere vuren gestaan en werd niet van z'n stuk gebracht. Terwijl hij de muur bereikte, zag hij beneden eenige ka- meelen in de smalle straat rueteD. Behoedzaam mat hij de afstand met z'n oog n en liet zich van de muur glijden, zóó, dat hij juist in het zadel van de kameel, net onder hem, terecht kwam. 72. Toen greep hij de teugels en beval het verschrikte dier, op te staan. Brieschend klau terde het beest ovenind, juist toen de deur in den muur geopend werd en de vervolgers naar buiten kwamen hollen. Rob besefte goed, dat, indien de kameel weerspannig bleek, hij dadelijk omringd zou worden door een menigte booze Ara bieren, die geducht met hem af zouden rekenen, omdat hij het gewaagd had, een van hun ka- meelen te stelen. Nieuwsblad Vergadering van den Raad der gemeente BRAKEL, gehouden op 16 Maart 1932 des voormiddags om half tien ten gemeentehuize. Voorzitter: S. van Dalen, Burgemeester- Secretaris. Tegenwoordig: Fred, van Dalen en L. van Dalen Wethouders, H. J. Duijzer, F. A. van Veenendaal, B. van der Veer en J. H. Vermeulen leden. Afwezig de heer H. C. van Dalen. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergade ring worden gelezen en ongewijzigd vast gesteld. Aan de orde zijn de ingekomen stuk ken: Een dankbetuiging d.d. Februari 1932 van de Fam. van Dam van Brakel voor de bewijzen van deelneming betoond bij het overlijden van D. W. van Dam van Brakel, in leven wethouder dezer gemeen te. Bericht van verschillende landeigenaren, dat zij al of niet genegen zijn, in ver band met de heerschende werkloosheid, werkzaamheden in den polder te laten verrichten. Van den Vleeschkeuringsdienst Kerk wijk, d.d. 26 Januari 1932, een Winst en Verliesrekening over het jaar 1929. Van den Keuringsdienst van Waren te 's-Hertogenbosch, d.d. 29 Februari 1932 no. E 2/790 betreffende het aantal in specties en opgemaakte processenverbaal in het vierde kwartaal 1931 door dien dienst. Een proces-verbaal van opneming van boeken en kas bij den gemeente-ontvanger d.d. 9 Maart j .1., waaruit blijkt, dat de boeken in orde bevonden werden en er een bedrag van f 2979,99 in kas was. De stukken onder nummers 1 tot en met 5 worden voor kennisgeving aange- genomen. Van Gedeputeerde Staten in de provin cie Gelderland d.d. 3 Februari j.l. no. 92, houdende bericht, dat het besluit van den Raad dezer gemeente van 11 Decem ber 1931, tot uittreding uit den Vleesch- keuringskring Kerkwijk niet goedgekeurd wordt, aangezien het belang van den kring „Kerkwijk" en dat van de volksgezond heid in het algemeen eischen, dat deze kring intact blijft. De Voorzitter stelt voor het desbetref fend raadsbesluit in te trekken. Wethouder L. van Dalen zou gaarne zien dat Gedeputeerde Staten alsnog ge wezen werden op den toestand der keur- loonen in de Bommelerwaard. Spreker zou gaarne zien, dat de keurloonen voor den geheelen Bommelerwaard op hetzelfde peil gebracht zouden worden en dat van de Bommelerwaard een kring gemaakt zou worden met Zaltbommel als middelpunt. Besloten wordt Ged. St. te berichten, dat het besluit tot uittreding niet als scheu ring bedoeld was, maar om tot een groo- ten kring te komen. Een aanschrijving van hetzelfde Colle ge d.d. 8 Maart j.l. no. 122, waarbij het oordeel van den Raad wordt gevraagd over tijdelijke korting der jaarwedden van Burgemeester, Secretarissen en Ontvangers, overeenkomstig de korting op de jaarwed den der Rijksambtenaren. Op voorstel van den Voorzitter wordt met algemeene stemmen besloten te be richten, dat tegen de korting geen bezwa ren bestaan. Een besluit van hetzelfde College, d.d. 23 Februari 1932 no. 184, waarbij wordt medegedeeld, dat bij Koninklijk besluit van 26 Jan. j.l. het heffen van 80 op centen op de Gemeentefondsbelasting is goedgekeurd. Wordt aangenomen voor kennisgeving. Van hetzelfde College d.d. 2 Maart 1932 no. 123, waarbij wordt goedgekeurd een wijziging der begrooting voor den dienst 1931. De Voorzitter brengt ter tafel een wij ziging der begrooting voor den dienst 1931. Het ontwerp wordt met algemeene stem men vastgesteld, onder intrekking van het besluit van 20 Januari 1932 no. 30.1./32. De Voorzitter zegt, dat het uitgetrok ken bedrag voor de crisisregeling zoo goed als op is. Thans zal overwogen moeten worden of die regeling verlengd moeten worden. Spreker stelt voor burgemeester en wet houders een crediet van f 500 te ver- leenen, en te bepalen dat uiterlijk den 7 April 1932 de steunregeling zal worden ingetrokken. Tevens zou aan burgemees ter en wethouders de bevoegdheid gege ven kunnen worden zoo mogelijk voor den tijd de regeling in te trekken. De heer van der Veer vindt de vastge stelde norm te hoog. Op 'toogenblik wor den daggelden van f 1.50 gegeven. Van Veenendaal: Daggelden van f 1.50 zijn geen daggelden. Zoo iets is schande lijk dat men voor r 1.50 per dag moet gaan werken. De Voorzitter wenscht echter de norm te handhaven. Eveneens de overige leden. Wethouder L. van Dalen wijst er op, dat aan de werkverschaffing vanwege den Polder een persoon werkzaam is, met een gezinsinkomen van f 34.per week. Spreker dringt er op aan, dat door den Polder op dergelijke dingen zal worden toegezien. Met algemeene stemmen wordt beslo ten de norm te handhaven en nog een bedrag van f 500 voor dat doel beschik baar te stellen. De heer Duijzer vraagt, naar aanlei ding van besprekingen in vorige verga deringen, of de gemeente genegen is een bijdrage van 10 cent per inwoner aan het Crisis Comité te verleenen, aange zien wanneer zulks geschiedt vanwege het Nationaal Crisis Comité eenzelfde bedrag beschikbaar gesteld wordt. Met algemeene stemmen wordt beslo ten deze bijdrage aan het Plaatselijk Co mité te verleenen. De heer Duijzer zou zeer graag zien, ter bespreking en wordt overeenkomstig het ontwerp van burgemeester en wet houders vastgesteld. De Raad gaat vervolgens over in ge heime vergadering ter behandeling van eenige verzoeken om ondersteuning. een tamelijk harden, in de vloeistof ge- dat het aan de stempelaars vergund zou t borstel tot de stof oeliikmatifr van vervaardiging van een bedrijfsfilm, worden hun eigen grond te bewerken. f L «i* crHieven helanahehhenden virh De overige leden zijn van meening dat vochtlS 1S- De vloeistof kan wat krach- zulks niet mogelijk is. De kleine Land- ^ger gemaakt worden voor den kraag bouwers bewerken hun land, maar krij gen geen ondersteuning. Een groote on billijkheid zou dan ontstaan. De Voorzitter zegt, dat tengevolge van de crisisregeling de uitgaven zoodanig ge stegen zijn, dat verhooging van belas tingen noodzakelijk zal zijn. Met algemeene stemmen wordt het aan tal opcenten op de Hoofdsom der Per- soneele belasting van 25 op 125 verhoogd. Komt ter tafel een schrijven van het Hoofdbestuur van den Algemeenen Ne- derlandschen Politiebond aan Gedeputeerde Staten gericht, om advies in handen van den Raad gesteld, houdende bezwaar te gen, het besluit van den Raad dezer ge meente, tot verhaal van 81/? pCt. pensi oensbijdrage op de jaarwedde van den Gemeente-veldwachter. In het adres wordt er tevens op gewezen, dat de jaarwedde regeling veel lager is dan in andere plaat sen. van een veldwachter behoorlijk dient te zijn, gezien de risico's aan dat ambt ver bonden. Er behoeft maar één ploert te zijn, en de veldwachter wordt overhoop gestoot. De heer van Veenendaal. Ploerten zijn er overal, ook onder de politie. De Voorzitter stelt voor geen pensioens bijdrage toe te passen op de jaarwedde van den Veldwachter. Voorzitter L. van Dalen merkt op, dat het wenschelijk is de jaarwedde regeling te herzien en in overeenstemming te bren gen met het destijds door Ged. Staten aangeboden ontwerp en de pensioensbij drage te handhaven. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. In bespreking komt de Nota van aan merkingen op de begrooting voor den dienst 1932. Gedeputeerde Staten maken bezwaar te gen het verleenen van een eervol-oiitslag aan W. F. Verkuil als Gemeente-opzich ter. De Voorzitter stelt voor aangezien er geen motieven zijn, doch het een per soonlijke vete is, het desbetreffende be sluit in te trekken. Wethouder L. van Dalen merkt op, dat de opzichter door B. en W. is ont slagen, zoodat het besluit van den Raad ingetrokken kan worden. Hij wenscht ech ter het besluit van B. en W. te handha ven aangezien er zijns inziens wel dege lijke gegronde reden en voor ontslag aan wezig zijn. Aldus wordt besloten. Voorts werd bezwaar gemaakt om den Gemeente-Ontvanger zitdag te laten hou den ten Gemeentehuize. Aangezien geen geschikte plaats ten Gemeentehuize daar voor aanwezig is, wordt besloten het be sluit in te trekken. De post „Ondersteuning" aan behoef- tigen in geld wordt met f 500 verhoogd. Het kohier der honderbelasting komt

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5