BRILLEN ellen Plaatselijk Nieuws Vergadering van den raad der ge meente HEDIKHUIZEN op Dins dag 22 Maart des n.m. 7 uur. Voorz.Ed.Achtb. Heer v. Heere- veld. Secretaris: WelEd. Heer Couwen- berg. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring, de secretrais leest de notulen der vorige vergadering, die worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: Verzoek van het Kanaalcomité voor West-Brabant om adhaesie te willen betuigen aan zijn adres, gericht tot den Ministerraad, waarin wordt aan gedrongen op een Rijn-Scheldever- binding. De Voorzitter deelt mede, dat dit adres pas is ingekomen en daarom nog niet in een vergadering van B. en W. is besproken kunnen worden, waar evenwel op een spoedige behan deling wordt aangedrongen, heeft spr. geen bezwaar het in deze vergade ring te behandelen. Hoewel hij niet competent is een oordeel er over uit te spreken, lijkt hem een voorgestelde verbinding voor Noordbrabant wel van groot belang, daarbij is het adres door vele hoogstaande personen on derteekend, als oud-Ministers, inge nieurs van Waterstaat, groot-Industri- eelen, enz. Spr. zou daarom wel ad haesie willen betuigen. De heer Winkel acht het adres voor deze gemeente niet van belang, hij kan zich ook geen goed oordeel vellen over het belang van een der gelijk kanaal. De. heer v. d. Brand zou het adres tot een volgende vergadering willen aanhouden. De Voorzitter zou nu een besluit nemen, omdat er op spoed wordt aangedrongen, al is het kanaal voor deze gemeente niet van veel belang, voor Zeeuwsch-Vlaanderen en West- Brabant is het dit zeker wel. Beslo ten wordt adhaesie te betuigen. Vernieuwde vaststelling belasting verordening Van Ged. St. is opnieuw terugont vangen de legesverordening en de hondenbelasting met verzoek er een paar veranderingen in aan te brengen. De Voorzitter zegt, dat het wijzi gingen betreft van ondergeschikt be lang en stelt namens B. en W. voor de verlangde wijzigingen aan te bren gen. De heer Winkel zou van de honden belasting maar afzien, het jaar is reeds half verstreken voor de men- schen moeten betalen, zij zullen daar over terdege sputteren, daarbij le vert de belasting slechts weinig op. De heer Dobbelsteen zegt dat een maal besloten is de belasting in te voeren, men kan nu toch niet als kwajongens gaan zitten en trekken het besluit in. De Voorz. is het daarmede eens, bovendien is de belasting slechts tij delijk, tot men een andere bron van inkomsten heeft gevonden. Dat de ingezetenen bezwaar zullen maken, dat zij eerst kunnen betalen als het jaar reeds gedeeltelijk verstreken is, kan spreker niet gelooven. Met algemeene stemmen wordt hierop tot de ver langde wijzigingen besloten. Verlenging schorsingstermijn van den heer Couwenberg als gemeente ontvanger. De Voorzitter deelt mede, dat van Ged. St. nog geen besluit is ingeko men inzake het door den raad ver leende ontslag. Op 9 Maart heeft de behandeling der zaak door Ged. St. plaats gehad, waarbij de heeren v. Hemert en v. d.Water namens den raad tegenwoordig waren. Aangezien de schorsingstermijn afloopt is het noodig deze te verlengen, vandaar het voorstel van B. en W. om deze schorsing met een maand te verlen gen. De heer v. Hemert zoü drie maan den nemen inplaats van één. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar. Met 5 tegen 2 stemmen wordt besloten den schorsingstermijn met 3 maanden te verlengen. Wijziging Regl. Burg. Armbest. De Voorzitter deelt mede, dat Ged. St. reeds meermalen hebben aange drongen op wijziging van het regle ment voor het Burgerl. Armbestuur en een bepaling op te nemen, waar bij de verplichting wordt gesteld dat het Burgerl. Armbest. zich verzekert tegen diefstal of fraude. B. en W. stellen voor aan dit verlangen te vol doen en in de bepaling op te nemen dat het Burgerl. Armbest. zich voor f 500,behoort te verzekeren. De heer Winkel vraagt, wie de kosten moet dragen, waarop de Voor zitter antwoordt van het Burg. Armb. De heer Winkel merkt op, dat de administrateur toch een zekerheidstel ling moet geven van f 1000. Spr. acht dit beter dan een verzekering. De Voorzitter is het hiermede wel eens voor zoover het fraude betreft, doch bij diefstal kan men deze toch moeilijk verhalen op den administra teur. De heer Dobbelsteen voelt wel iets voor de opmerking van den heer Winkel. Spreker zou een verzekering wenschen voor fraude en de kosten half door het Burgerl. Armbest. en half door den administrateur doen betalen. Aldus wordt besloten. Aanbieding rekening 1930 en be grooting 1932 van het Burgerl. Arm bestuur. De Voorzitter merkt op, dat deze late aanbieding aan bekende oorza ken is toe te schrijven. Dezelfde com missie die de gemeenterekening en -begrooting heeft onderzocht krijgt deze stukken te onderzoeken. Werkverschaffing. De Voorzitter deelt mede, dat aan het eind van deze week de werkver schaffing ten einde loopt en dat er geen uitzicht bestaat om nieuwen ar beid te vinden. Alleen de waterloo- pen om de gemeentelanderijen zouden in orde gemaakt kunnen worden. In de verpachtingsvoorwaarden is wel de bepaling opgenomen, dat de pach ters hiervoor zelf behooren zorg te dragen, doch het zijn buitengewone tijdsomstandigheden waarin we leyen en daarom zouden B. en W. de pach ters hierin tegemoet willen komen en dit ophalen der slooten door werk - loozen doen verrichten. Het college zou de werkzaamheden evenwel gedu rende 14 dagen stil willen leggen, om daarna als er dan nog werkeloo- zen zijn, een daggeld van f 1,50 te geven. De heer Winkel acht ophalen der greppels meer noodzakelijk als opha len der slooten. De heeren v. d. Water en v. d. Brand achten den tijd daarvoor te ver verstreken, dit behoort meer in het najaar te gebeuren. Dhr. v. d. Brand zegt, dat als men de slooten laat ophalen en het voor den een gebeurt en voor den ander niet, men hierdoor groot ongenoegen zal krijgen. De Voorzitter merkt op, dat het de bedoeling van B. en W. is, het ophalen der slooten in gedeelten te doen verrichten, wat nu niet wordt gedaan, zal in het najaar geschieden. De heer Winkel acht het best mo gelijk alle slooten nu op te halen, met 3 menschen kan dit in 14 dagen ge beuren. De heer v. d. Heijden vraagt, hoe veel werkloozen er nog zijn, waarop de Voorzitter antwoordt van nog 10. De heer v. d. Heijden vraagt of het de bedoeling is de werkeloozen steun te geven. De Voorzitter antwoordt dat het de bedoeling van B. en W. is stéun te verleenen via het armbestuur. Spr. zou wel kans zien, voor verbetering van waterloopen subsidie te verkrij gen, doch hij acht dit niet gewenscht, men zou dan de menschen de ge- heele week moeten laten werken en dit is moeilijk. B. en W. worden gemachtigd eens te gaan kijken welke slooten het eerst voor ophalen in aanmerking komen, en dit werk dan te doen uitvoeren. De Voorzitter kan de heeren van Hedikhuizen nog mededeelen, dat hij inzake achterstelling bij de verstrek king van zwavelzure ammoniak van de bwoners van Hedikhuizen, pogin gen heeft aangewend bij het crisis comité en dat dit hem een bedrag van f75,beschikbaar heeft gesteld voor de afdeeling Hedikhuizen. De heer Winkel dankt den Voor zitter voor zijn bemoeiingen in deze. De heer Winkel vraagt hoe of het komt, dat er voor deze vergadering twee convocatiebriefjes zijn rondge zonden. De Voorzitter antwoordt, dat ver zuimd was de vergadering te publi- ceeren, vandaar dat er een nieuwe oproeping overheen is gevolgd met spoedeischend. De heer v. Hemert vraagt of er reeds aanvragen zijn ingekomen voor perceeltjes bouwgrond in de Bernsche Hoeve. De Voorzitter antwoordt dat van- De echte IMPERIAL-BRIL met bolle glazen vanaf f 7.— U het best en voordeeligst bij r. ui. HlELE, uughterstraai 21. oen Bosch Betere afwerking Betere kwaliteit Vluggere bediening morgen juist de eerste aanvrage is ingekomen van v. Beijnen, om 10 are. De raad gaat er mede accoord het perceeltje toe te wijzen, onder voor waarde dat een uitweg ter breedte van drie meter moet worden gelaten. De heer Winkel vestigt de aan dacht op den smerigen toestand van den sloot langs den openbaren weg, oude kachels, oud papier, etc. zijn er ingeworpen. Spr. dringt er op aan, dat dezen rommel van gemeentewege wordt opgeruimd. De Voorzitter zal doen afkondigen dat het Verboden is dergelijke voor werpen in een sloot langs den open baren weg te storten. De heer v. Hemert wijst op het ge vaar, dat het tegenwoordig veelvuldig voorkomen van het afbranden van slootkanten oplevert. De Voorzitter zal hier streng op letten en er op doen letten, hij is het er mede eens, dat het een gevaarlijk spelletje is, dat opgeschoten jongens uithalen. De heer v. Bokhoven wijst op de noodzakelijkheid van verbetering van den weg. De heer Winkel op den weg in Hedikhuizen. De Voorzitter belooft te zullen na gaan in hoeverre aan de gemaakte opmerkingen zal zijn tegemoet te ko komen, waarop de openbare verga dering wordt gesloten. Gewestelijke Tarwe organisatie voor Noord Brabant. Door de Gew. Tarweorganisa- tie voor Noord-Brabant werd op 19 Maart 1.1. een circulaire verzonden waarin het volgende wordt bekend gemaakt ie Wie reeds lid was der Gew. Tarweorganisatie voor Noord-Bra bant, ontvangt daarvan een tweetal formulieren voor oogst 1932. wel ke formulieren beide uiterlijk 11 April moeten verzonden zijn naar G. T. N. te Tilburg. 2e Wie nog niet lid is, moet zich hebben aangemeld uiterlijk 5 April a.s., op een formulier, dat verkrijg baar is bij den secretaris van den Boerenbond. Na deze aanmelding ont vangt hij het tweetal formulieren, die beide uiterlijk 11 April moeten ver zonden zijn naar de G. T. N. te Til burg. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. In antwoord op het ingezonden stuk van opmerker in Uw blad van 16 dezer betreffende 't verslag van de algemeene vergadering van de Coöp. Zuivelfabriek Altena" te Nieuwendijk, in de Heusdenscbe Courant van Zaterdag 12 dezer, wilde ik opmerker er even op attent maken, dat wij alleen rekening hebben gehouden met de bestaande organis?tle's, of is hij soms zoo naïf te veronderstellen, dat ze te Nieuwendijk niet weten, wat er in de melkhandel te doen is of weet misschien opmerker niet, dat Ammerzoden aan de V. Z. is overgegaan, zoo niet hij neme hiervan goede nota. Of behoort U tot die groote leveranciers, die een contract hebben op uitbetaling-basis Nieuwendijk. 't Is opmerker zeker nu wel duidelijk, dat wjj niet drie, maar twee concurrenten hebben genomen. U mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik met de meeste hoogachting, WIJBENGA. BENEDEN-LANGSTRAAT. In den hooihandel blijft het kalm gesteld. Men besteedt voor goed han- delshooi f8 a f9. Naar mindere soorten is geheel geen vraag. Voor roggestroo f6 a f7. Alles per K G. VGRAVENMOER. Mej. P. v. E. en C. v. E. kwamen in de Julianalaan met hun rijwielen in botsing en kwamen zoodanig te vallen, dat geneeskundige hulp van Dr. Overstra- ten-Krujjssers alhier moest worden inge roepen. GAMEREN. Woensdag had de verpachting plaats van hooi en weiland van de Ned. Herv. Kerk. De totale opbrengst was f2868, ongeveer f600 minder dan in 1931. LOON OP ZAND. Alhier is aangehouden de 19- jarige ongehuwde woonwagenbewoon ster M. M., verdacht een pasgeboren kind in een privaatput te hebben gewor pen, waardoor het is overleden. NIEUWENDIJK. Bii de aanbesteding van het bouwen van een woonhuis voor re kening van den heer A. Dolieslager alhier, waren de laagste inschrijvers de heeren A. van Pelt te Dussen en F. Pellikaan te Sleeuwijk voor f2865. De kiesvereeniging kwam in vergadering bijeen onder leiding van den heer F. Wisse. De opkomst was zeer goed, ruim 60 leden waren aan wezig. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de kiesvereen. flink vooruit gaat, uit dat van den penningmeester, dat er een saldo van f40 was. De aftredende bestuursleden F. Wisse, G. Tolenaars, A. Ouwer- kerk en A. v. d. Stelt Azn.. wer den herkozen. In de vacature H. Cre- zee werd gekozen Joh. v. d. Stelt Gzn. Door het lid Kuipers werd een lezing gehouden over „Eenheid in de veelheid". Op deze lezing volg de een aangename gedachten wisse ling. De eieren werden deze week verhandeld tegen prijzen van 21/? tot 31 cent. Op Zaterdag 26 Maart zal het mannenkoor „Onderling Genoegen" alhier, een uitvoering geven in het Instituut. Zaterdag 1.1. vergaderde de schoolvereeniging in de consistorie. De Voorzitter de heer C. van Hel den, opende op de gebruikelijke wij ze. Uit de verslagen van secretaris en penningmeester bleek dat de school in gunstige omstandigheden verkeert. De heer J. Klop hield een boeiend referaat over „Gezin en School", waarop een leerzame bespre king volgde. Na de rondvraag dank te de 2de voorzitter. Zaterdag 1.1. trad voor de S. D.A.P. in café M. v. d. Heuvel op de heer K. R. van Staal uit Gouda met het onderwerp: „De oplossing van de Crisis vereischt andere mid delen. Crisis-comité's uit den booze". Deze vergadering was maar matig bezocht. Dezer dagen werd bii den hr. J. Snoek een accu van de auto ont vreemd. De(n) dader(sUhadden zich toegang weten te verschaffen door in het koetshuis een ruit uit te snij den. WOUDRICIIEM. De toestand in de riviervis- scherii blijft nog steeds zeer slecht. Wegens het gemis van zalmen ziin de visschers uit deze gemeente thans alle op de vangst van witvisch aan gewezen. De vangst van snoek is gesloten wegens gesloten tiid. De vis- scherii op grondel, welke een paar weken door eenige visschers met spe ciale vergunning werd uitgeoefend en welke redelijke resultaten opleverde, is ook afgeloopen. De vangst bestaat thans hoofdzakelijk uit kleine par tijtjes witvisch. Bijde gehouden voorjaarskeu ring van springstieren werd goedge keurd de zwartbonte stier van C. M. Schaap alhier. Aan den heer F. C. Huijser. hoofd der 2de Openbare school al hier, is een ziekteverlof van 6 maan den verleend. In de Woensdagmiddag ge houden raadsvergadering is besloten met de steunverleening aan werk loozen nog 4 weken door te gaan en een nieuwe steunregeling aan den Minister ter goedkeuring in te zen den. In verband met de hoogere uit gaven voor steunverleening en werk verschaffing is besloten voor het be lastingjaar 19321933 in plaats van 60 te heffen 80 opcenten op de hoofdsom der Gemeentefondsbelas ting. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van de Afd. Woudrichem van den Ned. Bond van Fabrieksarbeiders om verlenging van den toeslag op de uitkeering uit de werkloozenkas van dien bond. Op verzoek van de ver- eeniging tot verbetering van de volkshuisvesting werd besloten een grondvoorschot beschikbaar te stel len tot een maximum van f 5700 en een bouwvoorschot tot een maximum van f37250 voor den bouw van 12 woningen buiten de Koepoort. (Volledig verslag in een volgend nummer). In de zaal van den heer Spronk had Maandagavond een druk bezochte crisis-vergadering plaats vanwege de Noord-Brabantsche Maat schappij van Landbouw. De leiding berustte in handen van den heer W. G. de Waard, terwijl de secr. der maatschappij de heer C. G. de Jongh mede aanwezig was. De voorzitter hield een inleiding over de crisis, hij waarschuwde de leden, zich niet te storen aan de leuze van het Nat. Boeren crisis-comité, dat met krach tige termen critiek gaat uitoefenen op het beleid van de regeering. De Centr. Landbouworganisatie^ wordf geheel ten onrechte lauwheid en laks heid verweten. Was het niet onze organisatie die in 1930, toen voor' de akker bouwbedrijven de toestand onhoudbaar werd, .die in korten tijd het urgentie-program samen stelde? Met een opwekking, trouw te blij ven aan zijn organisatie besloot hii zijn rede. De heer de Jongh sprak daarop over het werk der maatschap pij die den boerenstand overal en in alles vertegenwoordigd. In de goe de jaren was het de vrijhandel die ons land groot gemaakt heeft, thans wordt ons land door den vrijhandel de vuilnishoop van de geheelen we reld, vandaar dat wii bescherming vragen. De tarwe-bieten- en vlas- steun kwam tot stand, en thans is een voorstel ingediend om een toe slag van 2 cent per liter op de melk te verkrijgen. Ook is een voorstel in bewerking tot steun aan de varkens houderij, terwijl spreker nog verschil lende onderwerpen noemde, waaraan door de maatschappij wordt gewerkt. De regeering werkt langzaam, maar op den duur vorderen we toch zegt spreker. Hierop volgde nog een aan gename gedachtewisseling voor ver schillende zaken, ook buiten de cri sis, waarna de voorzitter onder dank de bijeenkomst sloot VEEN. De langs de huizen gehouden col lecte voor het Crisis comité heeft opge bracht f23.30. WAARDHUIZEN. Het bouwen van een woonhnis voor rekening van H. Nieuwenhuizen is opge dragen aan de Gebrs. Tankens te Andel.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 10