Tweede Blad ffews^1' No. 5212 Frijdog 25 Maart. LETTERS ARTIKELEN Schoonheidsleer Juist in dezen moeilijken tijd Koop dan Uw nieuwe Mantel of Japon Firma J. H. ATHMER MARTENS GASTHÜISSTR. - GORINCHEM. Prima Dames Mantels Ruime keuze nieuwste Japonnen f 7.50. ^islssmart. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard 2e Paaschdag tot 1 uur geopend. RAVENSWAAYs in prijzen van f10 50 f 11.50 f 13.50 f 14.50 f 17.50 en hooger. Kinderrubriek FEUILLETON. BEHOORENDE BIJ HET duldig heen en weer had geloopen een briefje achter gelaten, w aarin stond: om na te denken over hetgeen hem te „Beste onderdanen, ik moet voor eeni- doen stond, ora den hem ontstolen ko- gen tijd dringend op reis. Ondertus- ningsmantel terug te krijgen, bleef hij schen moet de minister zoolang re- eensklaps met een ruk- staan en sloeg geeren. Er is nog wat geld in de schat- met een stok op een koperen gong, kist. Als dat op is, ben ik wel weer j zoodat het geluid door het heele pa leis galmde. Even later klonk er luid gerinkel van sabel en sporen in den gang, want dit was het teeken voor den generaal om bij den koning te ko terug. Koning Pierik, de Eerste, van Batalonië." Ondertusschen was het leger reeds het land ingetrokken. Want, zoo dacht de generaal, de dief van den konings- Neemt U in acht! Hoe komt het, dat vrouwen zoo vaak lijden aan rugpijn, rheumati- sche pijn, waterzuchtige zwellingen, duizeligheid, zwakte, uitputting, ze nuwachtigheid en urinekwalen? Haar lichaamsgesteldheid, de verschillen de perioden in het leven der vrouw, de geboorte van kinderen, vormen vaak de oorzaak van verzwakking der organen in den rug. Deze orga nen beginnen traag en slecht te wer ken, waardoor urinezuur en andere onzuiverheden zich ophoopen en de kwaal zich door het lichaam kan verspreiden. Voor vrouwen zijn Foster's Rug pijn Pillen dan ook een uitkomst in dergelijke kritische tijden. De ver sterkende werking van dit speciale middel op de betreffende organen maakt spoedig een einde aan de hin- dergelijke verschijnselen en baat te- j gen rheumatiek, ischias, spit en waterzucht. Bij alle drogisten enz. a f 1,75 per flacon. Beste jongens en meisjes. De oplossingen de vorige raadsels zijn: 1. Drie reizigers kregen elk één ei de vierde nam den schaal met één ei er op. 2. Eend, zon, eik, luiaard is ezel. 3. Een ruiter te paard. De nieuwe raadsels zijn: 1. Vijf trouwe kameraden zijn we, verlaten doen we elkaar niet, We staan elkaar bij, we helpen elkaar, wanneer je ons werken ziet. Vijf trouwe dienaren zijn we, elk met een eigen naam, Elk met zijn eigen werk, tot arbeid steeds bekwaam, Zonder ons kun je niets doen, al wilde je nog zoo graag, Maar doe je niets, 't klinkt wel treurig, dan houd je een leege maag. Wie zijn wij? 2. Welke ezel staat dag en nacht op drie paoten en valt nooit in slaap? 3. Welk dier zit in den volgenden zin verborgen: „De man sprak: Haast U langzaam!" OOM KAKEL. DE VERDWENEN KONINGS MANTEL. II. Nadat de koning eest poosje onge- men. De generaal keek zoo dapper alsof mantel zal natuurlijk niet in de hoofd- hij wel heelemaal alleen met huid en stad blijven, maar zal probeeren zoo haar een woedenden vijand zou kunnen spoedig mogelijk het land te verlaten, verslinden. De koning was erg blij, Daarom ging de generaal met zijn le- dat hij zoo'n dapperen generaal had ger naar de grens om den dief tegen en daarom sprak hij: „Mijn moedige te houden. Dat was natuurlijk een heel beste generaal, ik heb een heele be- eind marcheeren en de si Idaten hadden langrijke opdracht voor U! Een v.' and dan ook allemaal een groot pak met heeft mijn koningsmantel gestolen en belegde boterhammen in hun ransel ik gebied U nu om met Uw soldaten meegenomen. het heele land door te zoeken om mijn Ondertusschen begaf de koning zich Zondagsche hermelijnen mantel te vin- door allerlei nauwe straatjes en steeg- den. En de dader, dood of levend, moet jes naar de stad. Geen mensch lette gevangen worden." op hem, omdat hij er natuurlijk hee- „Heel goed, Majesteit," sprak de ge- lemaal' njiet als koning uitzag, doch neraal, en rammelde dapper met zijn precies een arme bedelaar was. Toen sabel, „het leger zal dadelijk op weg de koning een poosje zoo voortgelopen gaan. De soldaten zijn nu naar huis om had, werd er opeens een zware hand te eten, doch over een kwartier komen op zijn schouder gelegd en een ruwe ze alle 27 weer terug." j stem riep hem vrootijk toe: „Zoo kame- De generaal vertrok en de koning raad, ben je ook aan den wandel? Jij begaf zich naar zijn slaapkamer om schijnt het ook niet erg breed te heb- iets heel geheimzinnigs te doen. Hij wilde namelijk als bedelaar vermomd ook het land intrekken om op die ma nier te trachten langs een anderen weg de verdwenen koningsmantel te vin- I den. Hij zette daarom zijn gouden kroon af, trok een heel oud pak aan en nam zachte, fraaie handen bij dagelijksch wat asch uit de lade van den kachel en we'L zijn alleen mogelijk, wanneer U zich maakte zijn gezicht daarmede zwart. tot gewoonte maakt Uw handen van tijd Zijn tandenborstel knoopte hij in een tot tijd met een weinig Purol in te wrijven. bonten handdoek en dit bundeltje hing hij aan een knoestigen stok, die hij als De koning zag om en keek in het BRENGEN U GELUK. ben! Het zijn hier geloof ik nogal gie rige menschen, is het niet? hij zich, dat hij op het oogenblik de rol van bedelaar speelde en hij ant woordde: „Och, wat zal ik zeggen, maat, ik heb op het oogenblik mijn maag vol en dat is een heel ding!" een geweer op schouder droeg. En ongeschoren gelaat van een andere be- „Dat zou ik denken," sprak de an- zoo verliet de koning door een achter- J delaar, die een hoed op had vol met dei e bedelaar, „dan heb je meer als deur het paleis. Op deh troon had hij gaten en wiens groote teen door zijn ik! Want ik heb een honger als een moet U besluiten RAVENSWAAY's LETTERS-ARTIKELEN te gaan gebruiken. U hebt immers even goed kans op een Extra Cadeau als elk ander. En juist nu, zou het zoo aardig zijn, als wij aan U een prachtig rijwiel of een ander mooi cadeau zouden kunnen uitreiken. Ravenswaay's Letters-Artikelen zijn alle van prima kwaliteit. Het is heusch Uw eigen voordeel wanneer U nog heden Uw winkelier naar Ravenswaay's Let'ers-Artikelen vraagt. Verkrijgbaar zijn Letters-Koffie, Letters-Thee, Letters-Tabak, Letters-Cacao, Letters Zeep, Letters Margarine en Letters-Koek. PE1LNUMMER SERIE B. No. 1897 (H. van Bavel Lage Zwaluwe, Dorpsstr.) N V v.h. M RAVENSWAAY ZONEN, GORINCHEM. schoenen stak. De koning had een boos antwoord op de lippen om den brutalen bedelaar terecht te wijzen paard. Dus nu moet je me even helpen, Ga jij nu op den uitkijk staan, dan zal ik daar bij dien rijken bakker een doch op het laatste oogenblik bedacht tulba';d kaPen!" ?e k«inS een kleur van. Wat een deugniet, dacht hij bij zich zelf. Maar hij kon niets an ders dan doen, wat de echte bede laar hem gevraagd had. (Wordt vervolgd.) VOOIi DE HtftSVKOlW. Wilt U bef et* en toch goedkoop gekleed gaan geheel op zijde prima stoffen nieuwste modellen §g^T Let op het juiste adres 1P1 HARDNEKKIGE VLEKKEN. Het lukt in veel gevallen, hardnekkige vlekken uit waschgoed te verwijderen door het waschgoed te overgieten met een sop van water en witte zeep, het daarmede in den waschketel 12 uur lang te verhitten zonder dat het water gaat koken) en daarna uit te spoelen in schoon water. Vervolgens weer 12 uur lang verhitten, nog eens uitspoelen en 24 uur m bleek water zetten. Het is niet noodig om buitengewoon veel materiaal te ge bruiken. Als men maar voor ruim water zorgt gedurende de verhuring Zijn de stoffen „kookbaar", dan ge niet het de voorkeur, er gedurende een kwartiertje ongeveer den kook over te laten gaan. Een andere „ontvlekkings methode" is de volgende De vlekken goed inwrijven met gewo ne zeep en dan het goed zóó een dag en nacht droog laten liggen. Daarna met koud water en soda even opkoken, de zeep eraan latend bij het opkoken. Als het van het vuur is, direct flink uitstam- pen. Dan het goed uitwasschen met nieuwe zeep, uitspoelen, nog een sopje geven en bleeken. Daarna in de zon hangen. Lukken al deze manieren niet, dan blijft ten slotte nog een paarden middel over. In een steenen kom maakt men ko kend, sterk bleekwater en legt de vlek juist op de oppervlakte hiervan. Ver volgens giet men op de vlek een scheut azijn. Het kan dan zijn dat de vlek zienderoogen wegtrekt. Het wordt met succes toegepast yoor het uitbleeken van verschoten patroontjes en oude inkt vlekken. Naar het Fransch. 51. Den volgenden morgen hoorde hij een hevig geraas boven zijn hoofd. Hij nam een zachte, eentonige schom meling waar. De Danae had het anker gelicht, verliet de reede en begaf zich in zee. Wij zijn vertrokken! zeide men om hem. Een ander zeide: Twee maanden lang kunnen wij met gebukt hoofd in dit rattenhol, dit ■est vol ongedierte brommen. Waar ging men heen? Men had het Haudecoeur gezegd. De arme man was zoo zwak van hoofd geworden, dat hij het zich niet meer herinnerde. Hij vroeg: Gaan wij naar Guyana of naar Caledonië? De veroordeelden begonnen te lachen. Zij bespotten den „sukkel." Naar 't Nieuwe, mijn waarde, naar Nieuw Caledonië! Hij bedankte en zweeg verder. 't Kon hem weinig schelen, of hij naar Guyana of naar Nieuw Caledonië ging. lederen avond werden de gevange nen in groepen op het dek geleid, om eenigen tijd versche lucht te kun nen inademen, anders zouden ze be neden van koorts en vermoeienis ge storven zijn. Eeni onafzienbare blauwe hemel spreidde zich over hen uit. Gp zekeren dag ontsnapte Haude coeur, die wegens zijn hardnekkig stil zwijgen uit vrees voor de een of an dere wanhopige daad van verzet, stren ger bewaakt werd, aan zijn wakers, springt over de verschansing en werpt zich in zee. Hij verdwijnt. Een emigrant, Denis Montefert ge naamd, die naar de kolonie ging, om er een concessie te koopen, zag dat lichaam in de golven verdwijnen. Hij had den veroordeelde herkend arme kerel! mompelde Denis, 'tis misschien beter hem te laten omko men hij is wanhopig. Misschien heeft hij berouw. Hij zoekt rust. En op het zelfde oogenblik dacht hij: Die man tracht niet te ontvluch ten want wij zijn in open zee hij zoekt den dood dus is hij zoo slecht nog niet dus En daar hij als een visch zwoim, sprong hij volgens de regelen der kunst met boven het hoofd gevouwen handen voorover in zee. Reeds was er op het schip een sloep losgemaakt. Eenige matrozen stapten er in en de Danae stopte. Weldra zag men Denis Montefert blazende en proestende als een zee hond terugkeeren, met het weerlooze lichaam van den veroordeelde in zijn armen. Men heesch hen beiden aan boord en wijdde al hun zorgen aan hen. Maakt u maar niet bezorgd over mij! zeide de emigrant. Ik kleed mij1 opnieuw aan. Dat is alles. Haudecoeur was bewusteloos. Spoe dig kwam hij weer bij. Toen hij begreep, dat h j gered was, hij, die eenige oogenblikken te voren reeds gemeend had, dat alles afgeioo- pen was, toen hij zich omlaag voelde trekken, begon hij plotseling te weenen. En Montefert ziende, die naast hem stond, zeide hij: Ach, mijnheer, waarom hebt gij mij gered? Geloof mij, dat ik lang genoeg geaarzeld heb. Helaas! Gij hebt dus vrouw noch kin deren? Wel nu, zeide de emigrant met het gewicht van een filosoof, mijn bes te man, vergeet nooit, wat ik u zal' zeggen: „Zoo lang men leeft is er hoop! Wanneer men dood is, duurt dit geruimen tijd. En hij begon te lachen, om Haude coeur moed te geven. De veroordeelde werd bij de anderen teruggebracht. De waakzaamheid over hem werd nog scherper dan vroeger. De wilskracht keerde niet terug. De wanhoop bleef aanhouden. En de dagen verliepen, zonder dat hij er acht op sloeg. De veroordeelden telden de dagen en de plaatsen, die zij passeerden. Dik wijls vroegen zij de matrozen om in lichtingen. Port-Said, Suez, Aden, Mahé, King's George, Adelaide, Melbourne en Sid ney werd bereikt en gepasseerd. Wij naderen! mompelden de ver oordeelden. En die grond, die toch de grond der verbanning en der onderwerping was, die grond, die verscheidenen van hen nooit meer zouden verlaten, scheen hun het land der vrijheid toe. De afstand, die Sidney van Nieuw Caledonië scheidt, bedraagt ongeveer drie honderd zestig mijlen; maar c'aar men de zone der veranderlijke winden verlaat om een gebied te bereiken, waar langere of kortere windstilte heerscht of eenige stormen woeden, typhous en orkanen, kan de overtocht van de zen afstand dikwerf onverwacht ver lengd worden. Eerst de vijftigste dag na het vertrek van de Danae van Toulon werd van uit de mast in de verte Nieuw Cale donië gesignaleerd. Haudecoeur bevond zi?h op dek. Het was juist zijn beurt iets anders in te ademen, dan die verpestende, snikhee- te, koortsachtige lucht, waarin hij om streeks twee maanden geleefd had. Toen hij begreep, dat het eiland der verbanning in zicht was, ontstelde hij, in tegenstelling met de andere veroor deelden, zou hij wel altijd op dat schip hebben willen blijven, dat van Frankrijk kwam, want niettegenstaande al wat hij er had geleden, had hij zijn vader land nog lief. Daar op het eiland was het gedaan! Hier echter was er nog iets, dat hem met Frankrijk verbond. Wanneer hij de Danae zou verlaten hebben, zou die band verbroken zijn en voortaan zou slechts de zware ket ting van den veroordeelde hij, een braaf onschuldig man hem aan den grond ketenen. Evenals de anderen trachtte hij de nevelen te doorboren. De wind en de zee waren gunstig. De Danae naderde haar doel snel. En de onduidelijke zwarte stip, die zoo( even slechts in zicht was, verhief zich aan den horizont, vergrootte en werd duidelijker. En eensklaps ontwaarde men een kring van koraalrotsen, waartegen reus achtige golven tot schuim uiteen spat ten, zoodat met tot op het schip het donderend geraas kon hooren. De dekofficieren verzekerden zich ie der oogenblik, wanneer zij een nieuwe rots of klip ontwaarden, op de kaart of het schip de goede richting bleef behouden. De passen zijn daar gevaarlijk. 'tUur was om. Men liet de afdeeling veroor deelden, die op dek stonden naar be neden gaan, een andere nam hunne plaats in en Haudecoeur zag niets meer. (Wordt vervolgd.) —O— I t fff

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5