Oit mier bestaat uit 2 bladen van iavoer. ^islssmart. *1 1and van altena Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. FEUILLETON. Zij" Crème flimienhuiri. No. 5215 Woensdag 6 April 1932. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10 en franco per post beschikt f 1 25. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Slot. Een groot gevaar van invoerverboden en andere kunstmatige invoerbeperkin gen is wel, dat hier te lande onderne mingen worden gevestigd, die aan be staande groote concurrentie aandoen en veel beter weg hadden kunnen blijven. Als voorbeeld noemen we de schoenen. De bestaande Nederlandsche schoenin dustrie is geheel voldoende om in de binnenlandsche behoeften te kunnen voorzien en dit niet alleen, zij houdt nog heel veel over voor den uitvoer. Nu de invoer van schoenen is gecon- tingenteerd, heeft dadelijk een groote buitenlandsche onderneming geruchten verspreid, dat zij hier te lande eene fa briek zal g^an oprichten. Deze fabriek is dan evenals de reeds bestaande aan gewezen op de binnenlandsche markt en zal dan mede de voordeelen gaan genie ten van de contigenteering, welke feite lijk alleen is bedoeld voor de bestaande binnenlandsche ondernemingen. De winst der nieuwe fabriek, die uit den aard der zaak geheel in handen van buitenlanders blijft, gaat naar het buitenland. We krij gen dus een nieuwen niet te onderschat ten concurrent, dien we aan de contin- genteering danken. Bij de beoordeeling der voor- en na- deelen van contingenteering kunnen we ons er niet toe bepalen door den toe stand van het oogenblik te beschouwen, want de invoerbeperking kan verstrek kende gevolgen hebben, die zich nog jaren zullen laten gevoelen. De vier wetsontwerpen, welke voor ons liggen, zouden we gaarne elk apart aan eene grondige bespreking onderwer pen, maar dit zou ons te ver voeren en bovendien onze lezers weinig belang in boezemen. En tevens heeft de regeering zulks vrijwel onmogelijk gemaakt. Inde koninklijke boodschap, waarbij de ont werpen zijn ingediend, wordt gezegd „de toelichtende rüemoriën, die de ont werpen vergezellen, bevatten de gronden, waarop zij rusten", doch wie de memo- riën doorleest, blijft voor de „gronden" in het duister rondtasten. De memoriën behelzen niet anders dan enkele formeele opmerkingen en laten het eigenlijke vraagstuk der contingenteering onbespro ken Wat men met de onderwerpelijke contingenteeringen denkt te bereiken, valt slechts te gissen Vast staat, dat voor invoerbeperking steeds producten worden gekozen die tegen zeer lage prijzen hier te lande aan de markt worden gebracht. In zooverre heeft elke contigenteering een element in zich, dat tegen de algemeene regee- ringspolitiek indruischt. Immers hoort men telkens van de regeeringstafel ver kondigen, dat versobering best kan wor den verkregen zonder feitelijke opoffe ring, omdat de kosten van het levens- Naar het Fransch. 54. Maar al was deze eerste linie achter den rug, dan bleven er toch nog twee andere over, namelijk die der gendar mes en d.(e 'der negerpolitie. Daaren boven lagen deze posten bijna in de open vlakten, nauwelijks waren er ee- nige palmboomen of hoog gras te be speuren. Reeds den eersten dag had Haudecoeur dit opgemerkt. Hij besloot zich er des nachts van te verzekeren wat er geschiedde. Daarvoor een kalmen en helderen nacht te kiezen, zou een dwaze onvoor zichtigheid wezen. 'tWas beter nog wat geduld te heb ben en een dier verschrikkelijke stor men af te wachten, die meestal onver wachts komen opzetten. Een duistere nacht zou zijn ont komen bevorderen. Als zijn poging mislukte, dan had hij tenminste het terrein verkend. Als zijn poging gelukte, zcrn hij den zelfden hacht nog tot Noumea gaan; daar zoju hij trachten zijn strafkleede- ren te verwisselen tegen minder her kenbare; hij zou er eenige wapens koo- pen en het hooge gras bereiken, voor- onderhoud zoo aanzienlijk gedaald zijn. Tal van maatregelen, waarbij de regee- riDg bij de Kamers komt, hebben echter de algemeene strekking om de levens- kosten te verhoogen Hoe meer wij gaan contingenteeren bij wijze van protectie, des te meer wijken wij af van den weg, die naar het oeco- uomisch herstel leidt. Op tweeërlei wijze kan de Nederlandsche producent in zijn hoogst moeilijken strijd om het bestaan geholpen worden en tusschen die twee wijzen moet gekozen worden. Men kan streven naar loonsverlaging en naar ver mindering der productiekosten of men kan trachten de prijzen der producten te doen stijgen. Doet men het eerste, dan moet de regeering zich onthouden van al wat de levenskosten verhoogt of de daling er van in den weg staatdoet men het laatste dan mag men zich niet langer beroepen op lage prijzen van levensonderhoud om loonsverlaging aan te prijzen. Tusscheu het een of het ander moet gekozen worden om aan de crisis misère een eind te krijgen, werkt zacht en weldadig als een Mei-regen. Uw huid ontwaakt tot nieuwe schoonheid onder haar aanraking. In prijzen van 2030-45 en 75 cent. ONTSLAGEN „BIJ DE SCHELDE". De crisis doet zich te Vlissingen ook geducht voelen. Het hoofdbedrijf van Vlissingen toch is de N.V. Kon. Maat schappij „De Schelde" Deze onderne ming nu heeft met groote moeilijkheden te kampen. Er gaat bijna geen week voorbij of er worden arbeiders ontslagen. Zoo ook weer j.l. Zaterdag. Toen werden er 425 man definitief ontslagen, terwijl een 90 man zoo genaamd gingen „wandelen". Maakt men een vergelijk met de normale tijden, dan blijkt dat er nu reeds circa 1000 man ontslagen zijn, terwijl een groot aantal arbeiders om de maand werken. O— ERNSTIGE VAL. De 41 jarige fabrieksarbeider P. A. Huisman te Gouda, is in zijn woning, toen hij op zolder bezig was, met zijn achterhoofd op den rand van een ledikant gevallen. De man bleef bewusteloos lig gen. Toen korten tijd later medische hulp verscheen, bleek de ongelukkige te zijn overleden. —O ^EEN HAND AFGESNEDEN. In de meubelfabriek van de firma Van Erven Co. te Oirschot had de 25 jarige W. K. het ongeluk met zijn rechterhand bekneld te raken tusschen een der schaaf- dat men zijn ontsnapping bemerkt had. Om alle vermoedens te voorkomen, zou op zijn 'stroomatras of op tafel, dus in 't oogvallend, een brief leggen, gericht aan den kommandant, waarin dezen meldde, dat hij zijn verban ning niet langer kon verdragen en den dood in zee gezocht had. Men wist, dat hij op de Danae reeds een poging tot zelfmoord beproefd had. Dat zou dus niemand verwonderen. Men zou zijn lijk tusschen de riffen zoeken ,e n vond men het niet, als het niet door de golven aangespoeld werd, dan zo;u men wel vermoeden, dat hij een prooi der haaien was geworden. Misschien handel ik zo^o oeter, dacht Haudecoeur, dan door een bond genoot te kiezen. In ieder geval heb ik nog tijd genoeg, voordat ik tracht te ontkomen. Langen tijd wachtte hij. Een maand verliep aldus. De hemel bleef aanhoudend onbewolkt. Maar op zekeren morgen, toen hij zijn strooleger verliet, dat tusschen em kele planken gespreid was, ontwaarde Haudecoeur in het Noorden een klein wit wolkje. 'tWas oogenschijnlijk niet grooter dan een zakdoek. Maar tegen den mid dag nam dit wolkje in omvang toe en weldra bedekte het den geheelen hemel en nam een dreigende houding aan. De grootste rust heerschte alom; geen windje bewoog de bladeren. De loome hitte was bijna onver- dragelijk. machines. De hand werd tot aan den pols afgesneden. In zeer ernstigen toestand werd de jonge man naar het ziekenhuis te Eindhoven overgebracht. O— CONTINGENTEERING INVOER VAN SCHOENWERK. Met zes maanden verlengd. De Staatscourant bevat een Kon. be sluit, waarbij de contingenteering van den invoer van schoenwerk, welke op 1 April zou geëindigd zijn, voor den tijd van zes maanden wordt verlengd, op dezelfde basis als voor de afgeloopen drie maanden ge golden heeft. O PRIJSVERLAGING TELEFOON NAAMLIJST. De nieuwe uitgaaf van de Naamlijst voor den telofoondienst, welke in Juli a.s. verschijnen zal, wordt met 10 pCt. in prijs verlaagd, zoodat de prijs alsdan 90 cent zal bedragen. Er zullen echter geen „vervolgen" meer worden uitgegeven in de plaats daarvan wordt in de naamlijst een op geel pa pier gedrukten inlasch opgenomen, ver meldende de wijzigingen en aanvullingen die na het afsluiten van het boekwerk nog zijn ingekomen Binnenkort zullen de kaartformulieren voor de bestelling van de nieuwe naam lijst aan de aangeslotenen worden toege zonden bestellingen kunnen ook recht- streeks aan de P.T.T.-kantoren worden opgegeven. O EEN SCHOT HAGEL IN HET GEZICHT GEKREGEN. Op het erf van den veehouder Kors te Reeuwijk heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. De 47-jarige knecht G. de B die het 12-jarige zoontje van den veehouder J. R. met zijn geweer zou la ten schieten, kreeg een schot hagel in het gezicht. Den ongelukkige werd een oog uitgeschoten en hij werd aan het voorhoofd gewond. Bij het overreiken van het geweer moet dit zijn afgegaan, naar men aanneemt. Dr. Batelaan ver bond het slachtoffer en liet hem naar de Wijkverpleging te Gouda verv eren. Men vreest voor zijn leven. O— HET CONFLICT IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. Het hoofdbestuur van den modernen textielarbeidersbond „De Eendracht" heeft besloten, den leden te adviseeren, onder de huidige omstandigheden het werk te hervatten, daar langer staken onmogelijk is geworden. O— GESTIKT. In de brikettenfabriek van Staatsmijn „Wilhelmina" is de voorman L. P die Van avond! mompelde Haude coeur, terwijl hij sidderde. Tegen ac'ht uur begon de wind op te steken; er vielen eenige zware rej; gendroppels; plotseling brak de storm met de kracht van een losbrekend wild dier los. De wolkeh> hingen zcf> laag en de duisternis was zoo dik, dat men de hutten der gedeporteerden niet kon zien. De donder rommelde onophoudelijk met korte dreunende slagen en telkens werd een der hooge palmen op den grond door den bliksem gespleten. De zee mengde zich in deze woede en voegde haar dof bruischen bij het rom melen en dreunen van den donder. De regen viel als bij een waterhoos, zoo hevig, dat men er zich in Europa geen denkbeeld van kan maken; 'twas geen regen, 'twas een ontzaggelijk bekken water, dat eensklaps over de aarde scheen uitgestort te worden. Niets kon deze natuurkrachten weer staan. Alles was geknakt, gespleten en dreef in het water, verscheidene da ken van de hutten werden afgerukt en weggevaagd, hoog geslingerd door de lucht, om ver in zee neer te komen. Ik kon geen mooier weer voor mijn ontsnapping besteld hebben! mompelde Haudecoeur. 't Uitzicht op de vrijheid, die wel licht niet meer veraf was en de koorts van het gevaar dat hjij liep, schonken hem zijn opgeruimdheid terug. Zijn hut was stevig en weerstond zich in een fijakolenbunker begeven had onder afvallend gruis bedolven en gestikt. De getroffene was 31 jaar oud, gehuwd, vader van 2 kinderen en woonachtig te Terwindselen. O— KOKEND WATER GEDRONKEN. Het 3 jarig kind van O. te Goes, dat in een onbewaakt oogenblik uit een ketel kokend water dronk, is in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. O— GRONDSTORTING. Aneta seint uit BoeloekoembaZes heerendienstplichtigen zijn bedolven onder ingestorten grond. Vijf werden gedood, terwijl de zesde ongedeerd bleef. -O— AUTO DOOR BRUGLEUNINGGEREDEN. Zaterdagavond is tusschen Dieren en Doesburg een personenauto, waarin gezeten waren de Doesburgsche handelsreiziger P. met zijn 10 jarig zoontje, door de leuning van de Drie Koningenbrug gere den. De auto stortte van een hoogte van vier meter naar beneden. Gelukkig stond ter plaatse geen water. Spoedig was hulp aanwezig, alsmede jhr. mr. Nahuijs, bur gemeester van Doesburg en de gemeente politie. De bestuurder H. had slechts onbe duidende wonden opgeloopen, doch zijn zoontje was er minder goed aan toe. De auto was zwaar beschadigd. P. is door de politie ter ontnuchtering in arrest gesteld. O— AUTO-ONGELUK ONDER DUBBELDAM. Zondagavond reed een luxe auto op den straatweg van Dordrecht naar Wil lemsdorp, toen een band sprong. De bestuurder, de heer E. C. W. Dinger Hattink uit Dordrecht, raakte tengevolge hiervan zij stuur kwijt, waardoor de wagen tegen een telefoonpaal botste en vervol gens in een sloot viel. De bestuurder werd vrij ernstig gewond, evenals een der drie zich in den wagen bevindende passagiers. Beide gewonden werden per auto naar het ziekenhuis te Dordrecht overgebracht. De auto is zwaar bescha digd. O ONTSLAG NOTARIS-VENDUMEESTER. Uit Soerabaja wordt gemeldHet „Soer. Handelsblad" meldt, dat bij be sluit van 3 Maart j.l. de notaris-vendu meester te Bodjonegoro is ontslagen in zijn kwaliteit van vendumeester, met de bepaling, dat nader zal worden beslist of dit ontslag eervol of niet eervol zal zijn verleend. De aanleiding tot dit ont slag wordt gevormd door den achterstand van vendu-debiteuren bij de venduties in de tweede helft van het jaar 1930 tot een bedrag van f 170.000. De vendu den orkaan. Hij schreef zijn brief aan den kommandant, plaatste dien daarna goed in het gezicht, legde er tot voor zorg een zwaren steen op, opdat hij niet weg zou waaien of door den re gen, die door het dak sijpelde, nat zou worden. 'tGeld dat hij met noesten arbeid ver diend had, stak hij bij zich. Om vrijer in zijn bewegingen te zijn nam hij wapens noch gereedschappen mede. En op bloote voeten, om minder ge-1 raas te maken, met onbedekt hoofd en slechts gekleed in een linnen hem en broek, samengevat door een gordel van koord, verliet hij zijn hut. Die storm was zóó krachtig, dat Haude coeur onmiddellijk op den grond ge worpen werd. De veroordeelden, wier hutten be zweken waren, stonden in de open lucht bij elkander en wachtten met stcïcijnsch geduld, totdat het noodweer voorbij zou zijn. Slechts enkele woor den wisselden zij met elkander. Maar gedurende een bliksemflits be merkte Haudecoeur hen. Hij kon hen zelfs naderen zonder ge zien te worden; hij hoorde, wat zij zeiden, maar dit boezemde hem veel belang in. Een van hen mompelde juist: Een mooie nacht om te ontsnap pen! De schildwachten zijn verdubbeld op alle posten, wanneer het stormt, antwoordde een ander. meester verleende gemakkelijk crediet. Ondanks het feit, dat de betrokkene reeds rond f25000 stortte, heeft de Gouver neur van Oost-Java beslag gelegd op alle bezittingen van den notaris. O— f 72000 VERDUISTERD. De 49-jarige G. V. te Haarlem heeft zich bij de politie aldaar aangemeld. Hij heeft verklaard, ten nadeele van de Rot- terdamsche Bankvereeniging een bedrag van circa f 72000 te hebben verduisterd. De aangehoudene was circa 35 jaar in dienst der bank. Thans was hij pro curatiehouder en chef der effecten-af dee ling. De verduisteringen zijn gepleegd in een tijdsverloop van circa 3 jaar. Het groote bedrag is verloren gegaan met ongelukkige speculaties. De man is in bewaring gesteld. V. speculeerde met eigen fondsen bjj een firma te Amsterdam en toen hij hierbij verloren heeft, heeft hij getracht dit cre diet te dekken door middel van fondsen van cliënten der Rotterdamsche Bank, welke hij onder zich had. Een dezer cliënten vroeg dezer dagen zijn stukken terug en toen werd ontdekt, dat eenige papieren ontbraken V. heeft nog ge tracht, deze stukken in zijn bezit te krij gen, doch is dit slechts ten deele gelukt. V. is zijn speculaties op zeer bescheiden schaal begonnen. Hij verdiende relatief zooveel geld, dat hij zijn speculaties veel meer uitbreidde. De crisis en de daardoor veroorzaakte daling der waarde-papieren is hem nood lottig geworden. De bank is tegen fraude verzekerd en draagt geen schade. O UIT DEN TREIN GEVALLEN. De machinist van een uit Deventer komenden arbeiderstrein zag Zaterdagmor gen, even voorbij het viaduct te Holten, een man op de rails liggen. De machi nist stopte en de man, die bewusteloos was, werd naar het station Holten ver voerd, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. De man bleek uit den even te voren gepasseerden D.-trein naar Amsterdam te zijn gevallen. Hij was een Duitscher, Max Fritzsche, die begeleider was van een zending goudgeld, welke naar Am sterdam gebracht werd. Zijn val uit den trein is louter aan een ongeval te wijten. De man heeft een hoofdwonde en her senschudding opgeloopen. O HET EINDE VAN EEN ZWERVER. Te Beverwijk is een bekend Bever- wijksch type, J.v.d T. genaamd, die al leen in een schuurtje in den Patersweg woonde, onder droeve omstandigheden overleden. De man, die een zeer een zaam bestaan leidde, was ernstig ziek Er waren dubbele posten uitgezet! Haudecoeur had het gehoord. Maa,r hij had zijn besluit genomen en dezen avond nog wilde hij het ten uitvoer brengen. Nadat hij de laatste hutten achter den rug had, bevond hij zich in de diepste duisternis. De nacht was zoo donker, dat men de flambouwen bij de schild- de schilwachthuisjes nauwelijjks bemer ken kon. En de medeplichtige regen scheen toe te nemen. Haudecoeur moest den weg doorwa den, in plaats van dat hij er over kon loopen. Telkens bleef hij staan om een blik semstraal af te wachten, waardoor hij bemerken kon, of hem ook het een of andere gevaar bedreigde. Dank zij dit zware lichten kon hij rondzien. Hij sloop beneden langs den weg en ontwaarde boven hem nu en dan een schildwachthuisje. Maar het hielp weinig of men voor dien storm de posten verdubbeld had, de waakzaamheid had niet veel te be- teekenen; de soldaten wachtten in hun ne huisjes verscholen het einde van den storm af en waagden zich slechts enkele keeren buiten, om rond te zien. Weldra had hij hen achter zich. De eerste linie was gepasseerd. Al le wegen waren veranderd in beken, zoo overvloedig viel de regen neer. (Wordt vervolgd.) EDWSBLAB voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1