Tweede Blad So. 5215 ^Woensdag 8 April voor hot Land ian Keusdon en Altena, de Langstraat «n de Bommelerwaard. ?5!rnAV»T« SPRUTOL SPROETEN kom en vroeg in Plaatselijk Nieuws. BEEOORENDE BIJ HET Vergadering van den Raad der Ge meente A ND EL op Vrijdag 25 Maart, des n.m. 1 uur. Voorzitter: EdèlAchtb. Heer A. D. v. d. Schans. SecretarisWelEd. Heer B. v. Andel. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring, met het formuliergebed. De Sercetaris leest de notulen der vorige vergadering, die worden goed gekeurd. In verband met de gelezen notu len merkt de heer Hoesen op dat de Voorzitter wel beloofd heeft de politie te zullen opdragen te letten op het snel rijden en daardoor in gevaar brengen van het verkeer dat dit echter nog niet schijnt te ziin ge daan. De Voorz. zegt, dat hii wel aan po litiebeambten opdracht heeft gegeven echter niet aan allen. De Voorzitter kan mededeelen dat er eenige heeren van de P.N.E.M. zijn geweest, die onderzocht hebben waardoor de maximale belasting in een maand zoo hoog is opgevoerd. Gebleken is nu, dat het een oogen- blik moet zijn voorgekomen, dat er huis- en straatverlichting volaan heb ben gebrand en alle motoren in de gemeente hebben gedraaid, daardoor is voor de gemeente een groot na deel ontstaan. Het beste was als met de twee grootste afnemers over leg kon worden gepleegd, opdat ze niet tegelijk draaien „binnen den spertijd". De heer Schouten meent, dat het beste is, dat 't ingaan v. den spertijd iets wordt vervoegd. Het is nu voor gekomen, dat de lampen reeds aan- waren voor de spertijd was inge treden. Verordening heffing opcenten. De Voorzitter zegt, dat in verband met dit punt deze vergadering spoed- eischend is uitgeschreven omdat het de aandacht was ontgaan, dat de ze verordening voor 1 April in den Haag moest zijn. Bii het opmaken der begrooting is er op gerekend 60 opcenten op de fondsbelasting te heffen, daarom zouden B. en W. de ze op 60 willen bepalen. De heer Hoesen vraagt of men er daarmede denkt te komen. De Voorzitter zegt, dat men er voorloopig mee komt. Volgens de raming zal de opbr. f 3960 zijn doch men weet niet voor welke tegenval lers men nog komt te staan. Nu heeft de prov. pas weer bericht, dat zij geen subsidie in werkverschaffing meer kan verleenen. De heer Hoesen vindt het van de provincie niet netjes, dat zii eerst 3 maanden laat werken met de gedach- de, dat ook de provincie een bijdrage zal verleenen en dan in eens komt vertellen, dat ze niets geeft. De Voorzitter zegt, dat de mini ster heeft verklaard, dat hii het wel goed zou maken, afwachten is dus de .boodschap. Spreker stelt voor de heffings- en invorderingsverordenin gen vast te stellen, in dien zin, dat tot 80 opcenten geheven kunnen wor den en te bepalen, dat deze voor het loopende dienstjaar 60 zullen be dragen. De raad gaat hiermede accoord. Ingekomen stukken Procesverbaal van kasopname bii den Gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is bevonden en in kas was f4501.41, eveneens bii den administrateur van het G.E.B., waarbij bleek, dat er een kassaldo was van f 1436,03. Schrijven van het Gemeente-be stuur van Ooststellingwerf met ver zoek adhaesie te willen betuigen aan zijn adres gericht tot de regeering en in welk adres wordt aangedrongen met spoed steunmaatregelen in het leven te roepen voor den Landbouw. Tuinbouw en Veeteelt. De heer Hoesen vindt er veel voor. dat steun wordt verleend, doch in welken vorm. De Voorzitter zegt, dit niet te we ten. De heer Schouten merkt op, dat de maatregelen zelf niet worden ge noemd, de regeering moet die zelf bepalen. De Voorzitter merkt op, dat deze maatregelen kunnen gaan in den 'geest als die voor de tarwe is ge nomen, deze steun kwam evenwel wat laat, was hii er drie maanden eerder geweest, dan had men den oogst 1930 duurder kunnen verkoopen en dan hadden de boeren voor 1931 meer kunnen zaaien. Spreker acht spoed werkelijk gewenscht. Besloten wordt adhaesie te betui gen. Kohier hondenbelasting 1932. Bevat 46 honden voor de iste klas se en 42 voor de tweede en komt tot een bedrag van f 134.Het ko hier wordt vastgesteld. De heer Hoesen zou de belasting voor de plezierhonden willen verhoo- gen, men heeft daar het meeste last van, desnoods zou die voor trekhon den iets verlaagd kunnen worden. De Voorzitter vreest, dat als de belasting verhoogd wordt er weinig plezierhonden zullen overblijven het zullen dan allemaal waakhonden wor den, die onder het tarief der trek honden vallen. De heer Hoesen kan er zich niet mede vereenigen, dat honden die los- loopen op. den openbaren weg als waakhond worden beschouwd. De heer Schouten merkt op, dat men dan beter de onderscheiding zou kunnen maken van losloopende en vastliggende honden. De Voorzitter acht ook hieraan groote bezwaren verbonden. Wijziging Gemeente-Begrooting voor de werkverschaffing. B. en W. stellen voor dezen post met f 2400,te verhoogen, er is zoo wat f 3000 verwerkt en er stond slechts f 600 voor op de begrooting. Van het rijk zal vermoedelijk een bedrag vaij f2014 worden terug ont vangen. De heer Millenaar vraagt hoe hoog het percentage voor de gemeente is. De Voorzitter zegt, dit nog niet te weten, de polder betaalt 20 pCt. de overige verdeeling hangt nog in de lucht. Met algemeene stemmen wordt de begrooting gewijzigd overeenkomstig het voorstel van B. en W. Rondvraag De Voorzitter deelt mede. dat laatst gesproken is over het doen aan leggen van brandputten. B. en W. meenen, dat het nu gun stig is dit te laten doen als een werkverschaffing, zonder steun van het rijk. Deze week loopt de werk verschaffing af. De heer Hoesen vraagt hoe of het staat met de werkverschaffing. De Voorzitter antwoordt, dat deze met deze week ten einde is, in An- delerbroek kan echter nog wel een 14-tal dagen worden gewerkt. De heer Hoesen vraagt of als de werkverschaffing is afgeloopen er geen maatregelen voor een steunver- leening genomen kunnen worden. De Voorzitter antwoordt, dat dit natuurlijk wel kan als er maar geld is. Vanaf verleden herfst zijn de men- schen hier aan het werk gehouden, de werkverschaffing was hier zeker 6 weken eerder aan den gang dan in welke gemeente ook in de om geving. B. en W. leven nu in de hoop dat de menschen werk zullen krii- gen. Het is een groote moeilijkheid het benoodigde geld voor een steun regeling te krijgen. De heer Hoesen acht werken ook beter dan steun verleenen. doch als de menschen geen werk kunnen krij gen, zal er toch iets gedaan moe ten worden. De Voorzitter zegt, dat in ver schillende gemeenten de steunrege ling wordt stop gezet, als de nood echter dringt kunnen de maatregelen worden genomen, die noodig zijn. het nu te doen acht spreker niet in het belang van de menschen en van alles. In Rijswijk is zeer productief werk verricht, om het te voltooien zou men nog iets verder moeten ^gaan, de regeermgssteun loopt evenwel slechts tot 26 Maart, er is aan den minister verlenging gevraagd, doch deze is tot heden niet verkregen. Als de regeering dus geen werkverschaf fing meer werischt te steunen zal zii .het zeker een steunregeling niet doen. De heer Millenaar betwijfelt of een steunregeling nu hier wel zoo hard noodig is. Andere iaren werd hee- lemaal niet voor de werkeloozen ge zorgd. Als ze geregeld te werk wor den gesteld, doen ze ook geen moei te het elders te gaan zoeken en houdt de gemeente werkeloozen. Hier heb ben bijna alle werkmenschen een stukje grond waarop ze kunnen wer ken. De heer Schouten zegt, dat boven dien als er nog werkeloozen over blijven, deze nog 2 weken in An- deierbroek te werk gesteld kunnen worden, hii hoopt, dat dan inmiddels alle werkeloozen elders werk zullen hebben gevonden. De heer Hoesen vreest, dat dit niet zoo gemakkelijk zal g^an hoe ver de menschen ook fietsen nergens kunnen zii werk gevonden krggen. Het is overal slecht en in iedere plaats worden eerst de eigen wer keloozen te werk gesteld, zoodat men schen buiten die gemeenten zoo goed als geen kans krijgen en iemand met een huisgezin kan niets missen. De heer v. Houwelingen merkt op dat er een categorie van ingezetenen is die belasting moeten betalen en dit ook niet kunnen, omdat ze niets hebben verdiend, ja zelfs hebben toe gegeven. De heer Hoesen meent, dat men niet behoeft te betalen als men niet verdient. De Voorzitter stemt dit toe. doch de kleine boeren houden er geen boekhouding op na en kunnen daar door niet aantoonen, dat zii niets hebben verdiend. In Rusland begrijpt men wel, dat het de boeren zijn. die in een crisistijd den stoot op vangen, hier schijnt men dat niet te begrijpen. De heer Hoesen zegt, dat de ge meente hier voor de fondsbelasting is ingedeeld in 3de klasse, was dit in de 2de klasse gedaan, dan zouden de kleine boeren ook meer ontlast zijn geworden. De heer Schouten gelooft niet, dat een hoogere klasse meer verlichting zou brengen. Het is Luist de midden stand wier inkomen geschat wordt van f 1000 tot f2000, terwijl ze met een nadeelig saldo hebben gewerkt en toch nog f 30 k f 40 belasting moeten opbrengen, die de dupe zijn. of deze belasting met f2,50 zou wor den verlaagd heeft zoo goed als niets te beteek enen. Alleen zii die f 1,of f2,belasting betalen zou den worden ontlast. De Voorzitter verklaart voorstander van belasting, naar draagkracht te zijn, doch de fondsbelasting is reeds sterk progressief en vanzelf dus ook de opcenten. Men moet dit evenwel ook weer niet zoo ver gaan drijven. voorjaar. Koop tijdig dat de groote kapitalen de gemeente gaan verlaten. De bevolking heeft niet gevoeld, dat de belasting van 1920 af hier reeds hoog is geweest, voor de grootere kapitalen. De heer Hoesen dringt nogmaals aan evenals hii in een vorige ver gadering reeds deed om verlaging- van den K.W.U. prijs voor grootere verbruikers te krijgen. Nu profiteeren daarvan slechts 2 ingezetenen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. van oordeel zijn dat het nu niet den tijd is om gewaagde dingen te doen, er dient voor te worden gezorgd, j dat het bedrijf aan de gemeente niets meer gaat kosten, als tot heden, zoo eenigzins mogelijk moet dit lager worden. Spreker weet niet of de heer Hoesen wel de draagwijdte van zijn voorstel overziet, zii die meenen voor lager tarief in aanmerking te komen, kunnen zich daarvoor aanmelden. De heer Hoesen zegt, dat er een persoon geweest is die hem er naar heeft gevraagd. De Voorzitter merkt op, dat die persoon dan op de verkeerde plaats is geweest. De Voorzitter deelt nog mede, dat bericht is ontvangen', dat Heiistek te werk gesteld mocht worden. De heer Hoesen vraagt wie de weekloonen voor de werkmenschen vaststelt, waarop de Voorzitter ant woordt, door B. en W. De heer Hoesen vraagt bii welk raadsbesluit zulks is geschied, waar op de Voorzitter antwoordt, dat dit een algemeene regeling is. De heer Hoesen zou den raad de vaststelling der loonen doen verrich ten. De Voorzitter zegt, dat daarvoor een wetswijziging zou noodig zijn. De heer Hoesen acht de loonen laag, eerst bedroegen die f2,25 daar na zijn ze op f2,en nu op f1,75 gebracht, daar wordt onder de ar beiders over gemompeld. De Voorzitter zegt, dat er te vre- den en ook ontevreden arbeiders zijn. Spreker heeft deze laatsten verzocht elders te gaan werken. Het is moei lijk, niemand van B. en W. zal zeg gen, dat f2,een hoog loon is, maar men moet niet vergeten, dat het loo nen voor de werkverschaffing ziin er moet een prikkel bliiven om el ders werk te zoeken. De heer Verwijs vraagt hoeveel er f 2,bii een particulier kunnen ver dienen. De heer Hoesen antwoordt, dat wie een arbeider noodig heeft, deze ook f 2,per dag betaalt. De heer Millenaar vreest als men bij de werkverschaffing f 2,— krijgt, en men blijft er dan mede aan den gang dat de particulieren dan geen arbeiders kunnen krijgen ze hebben dan geen tijd. De heer Hoesen informeert naar het uurloon bii de werkverschaffing en hoeveel het rijk daaraan bijdraagt. De Voorzitter antwoordt, dat bii goed werken aan een uurloon van 24 cent kan worden gekomen. Hoe veel het rijk zal bijdragen is nog niet bekend. De gemeente mag niet boven de uurloonen gaan, die dooi de Heide Maatschappii ziin vast gesteld, ze is met handen en voeten gebonden aan de regeling van den Minister. De heer Hoesen zegt, dat het elec- trisch net er haveloos uitziet, de kooi- masten mochten weieens worden ge verfd. De Voorzitter zegt, dat het wel mo gelijk is, dat een enkele kooimast een kwast verf noodig heeft, dit zal geschieden. De vergadering wordt hierop ge sloten. l ALMKERK. De Landdag welke alhier van wege de Herv. Jongel. vereen. „Ring Altena" op Hemelvaartsdag a.s. zal ge houden worden, zal vermoedelijk plaats vinden op het weiland van den heer A. J. v. Dis. i ANDEL. Alhier is een afdeeling van den Chr. Nat. Werkmansbond opge richt met werkloozenkas. Voorzitter de heer M. van Rijswijk, Penningmee ster de heer F. J. van Duist en Secretaris de heer D. de Waal. De uitslag van de gehouden exa mens aan de Chr. Lagere Landbouw school alhier is als volgt: Bevorderd van de le naar de 2e klasse: G. M. Blankers te Wijk. J. C. Bronkhorst, Zijderveld. A. Bouman, Aalburg. Corn, de Cloe, Andel. G. J. vooir den Dag, Werkendam. A. de Fijter, Andel. G. van Gammeren, Rijswijk. W. Lakerveld, Aalburg. J. A. Nieuwenhuizen, Andel. J. de Regt, Poederoijen. Adr. van Tilburg, Rijswijk. J. de Waal, Wijk. A. A. v. Wijgerden, Brakel. Bevorderd van de 2e naaf de $e klasse: A. van Andel, Woudrichem. P. Branderhorst, Eethen. .G de Bruin, Heesbeen. D. van Dis, Almkerk. Anth. van Drunen, Werkendam. S. van Helden, Nieuwendijk. J. A. Kolff, Almkerk. 76 Razend door de vele slagen, die hij ont vangen had, holde de kameel door de nauwe straten en de woestijn in. Hij was in goede conditie en eerst nadat Rob de stad goed en wel achter zich had, hoorde hij kreten. Omkijkend zag hij een menigte menschen, allen gezeten op kameelen, de poorten van de strijd uitrijden. 77. Vele mijlen lang zetten ze Rob na, maar ziende, dat Rob voortdurend op hen won, gaven ze op 't laatst de jacht op. De zonnehitte had Robs keel verdroogd en het was een ware ver lichting voor hem, toen hij aan een oases kwam. Hij wierp zich naast de kameel op de grond en leschte z'n dorst. 78. Verkwikt strekte hij zich uit onder een palm om te rusten en een plan uit te denken, hoe hij uit z'n benarde positie kon komen. En terwijl hij diep in gedachten verzonken was, liep plotseling de kameel vlug door de woestijn in de richting van z'n stal. Jtarcblad 'int, vii hujum. op geregelde tijden, en neem zoo noodig 's avonds een Foster's Maagpil. De ontlasting geschiedt dan volkomen normaal en zonder krampen. 0.65 per flacon. Pot 90ct.Tube 50ct.Zeep60ct.Bij alle drogisten -1II llllflWin ITU H I II I III II TT

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5